jj^^S5ra£>u.Me KWATTi. SPOEL OM die melkfles! Zweeds folkloristisch koor trok honderden naar het Havenplein MODELWONING TE GOES t is weer Zierikzee Ontvangt Vreemdelingen Donderdag 18 juli wordt gestart De Z.O.V. (Zierikzee ontvangt vreemdelingen) organiseert, zoals bekend, zomeravondfeesten en wel op zes achtereenvolgende donder dagen, op welke avonden bekende muziekgezelschappen zich in de muziektent zullen laten horen. De ze gezelschappen hebben grote faam verworven en bekend gewor den door de radio. Slagen deze zo meravondfeesten dan kunnen ze uitgroeien tot een jaarlijkse tradi tie, ai zal dan, bv. door luisterspe len, een ander genre tot realiteit worden gebracht. In een in „Mondragon" gehouden bijeenkomst werden nadere plan nen besproken en vooral aandacht gewijd aan de te voeren propagan da. Was men in de aanvang van plan een bootreis op de donderdag avonden te organiseren, van dit idee is men afgestapt. Op die avon den zal een busdienst van de West hoek naar Zierikzee worden inge legd, om de vreemdelingen snel naar de stad te vervoeren. (Vertrek van de Westhoek om 7 uur). De Z.O.V. heeft zich voorts met een adres tot de raad gericht waar in wordt medegedeeld dat de to- taalkosten plm. f 11.000 zullen be dragen, terwijl men verzoekt de entreegelden van f 1 te verlagen tot f 0,75 en de abonnementen tot f 0,50 per avond. Het ligt in de bedoeling ook de herstelde beurs bij de avondfeesten in gebruik te nemen. Op vier pun ten zal er gelegenheid zijn zich van kaarten te voorzien, terwijl mep voorts de medewerking van de be woners aan het Havenplein zal in roepen om een vlotte gang van za ken mogelijk te maken. 18 ju)i wordt gestart met plm. 30 deelne mers, die alle een stand op het Ha venplein hebben gereserveerd. Spe ciaal hield de vergadering zich be zig met de te voeren propaganda en het opstellen en verspreiden van folders en reclamebiljetten die de vreemdelingen op de feestelijk heden zullen attenderen. Een vijftal gezelschappen, waar van de namen binnenkort zullen worden bekend gemaakt, zullen in de tent in het Havenpark uitvoe- De aanvaring voor Bretagne Thans veertien doden Het aantal doden als gevolg van de aanvaring van de Griekse vrachtvaarder „Ioannis" en de Amerikaanse tankboot „Stony Point" is donderdagavond tot veer tien gestegen door het overlijden van een gewonde matroos van de „Ioannis". Storm verwoest Amerikaans stadje FARGO, 21 juni. Een wervel storm heeft gisteravond het groot ste deel van de woonwijk van het plaatsje Fargo in noord-Dakota verwoest. Volgens de eerste be richten zijn er zeven doden en 75 gewonden. Ingezonden mededeling UTRECHT. In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn bijna 900 miljoen eieren uitgevoerd, te gen 730 miljoen in dezelfde periode van 1956. Niettegenstaande in 1957 de export dus meer dan 160 miljoen stuks groter was, bedroeg de totale waarde (f 106.7 miljoen) toch een miljoen gulden minder dan in die zelfde maanden van het vorige jaar. ringen geven, het laatst door ons stedelijk muziekcorps „Kunst en Eer" en wel op 22 augustus, ge volgd door een afsluitend vuur werk. Plannen zijn in voorbereiding dat houders van voorverkoopkaarten bij onverhoopt ongunstige weers omstandigheden zich van een plaats in de Concertzaal verzekerd kun nen houden. Noordcjo De collecte, gehouden ten bate van de SAKOR (Samenwerkende Kinderbeschermingsorganisaties) heeft in deze gemeente f 64,67 op gebracht. ierik'jLt Zeeuwse Culturele dag te Zierikzee Zaterdag 13 juli e.k. zal de IVde Zeeuwse Culturele Dag worden ge houden in Zierikzee met een ont vangst in de Sehutterszaal van het stadhuis, waar de Commissaris der Koningin in ons gewest, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de ope ningsrede zal uitspreken. Na de ontvangst volgt een uitvoering van het muziekschoolorkest o.l.v. Fran cois Olivier. Dan vraagt het pop penspel „Legende van Westen- schouwen" de aandacht. Na de mid dag komt men in de Concertzaal bijeen, waar burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester, een toespraak tot de congressisten zal houden. Hier op volgt kamermuziek door mevr. Ochtman-Moeliker (piano) en de Ingezonden mededeling Van de door Bredero's Bouwbedrijf N.V. aan de M. D. de Groot straat te Goes voor verkoop gebouwde woningen is het pand no. 85 tot en met 13 juli a.s. op alle werkdagen van 14-17.30 en van 19-21 uur ter bezichtiging opengesteld. Deze woning werd volgens ontwerp van het Adviesbureau Wo ninginrichting van de Zeeuwse Afdeling van de Bond van Platte landsvrouwen ingericht door de volgende Goese zaken: meubilering en stoffering huishoudelijke artikelen glas- en aardewerk verwarming knutselwerk sportartikelen wandversiering A. 1. M. JACOBS Lange Kerkstraat 11 FIRMA VAN WUYCKHUYSE Lange Vorsfsfraaf 39 G. M. BROEKSTRA Koningsstraat 5 J. G. HOLLESTELLE Noordeinde 16 HOBBYHUIS Lange Vorststraat 4 VAN STRIEN Ganzepoortstraat 2 STURM Lange Kerkstraat 5 Vereniging tot bevordering der Zeeuwse Visserijbelangen (ZEVIBEL) Verschenen is het jaarverslag over 1956 van bovengenoemde ver eniging, waaraan we het volgende ontlenen: Niettegenstaande de vele moei lijkheden die bij de leveringen on dervonden werden, hebben de mos selkwekers een topjaar achter de rug. De cijfers geven zelfs een nog iets gunstiger beeld te zien dan die van 1954, welk jaar eveneens een topjaar werd genoemd. Er werderi nl. in het seizoen 1956-'57 in totaal 596.941 ton mosselen aangevoerd met een waarde van f 6.996.339. De overeenkomstige cijfers van 1954- '55 en 1955-'56 waren resp. 626.451 ton met een waarde van f 6.575.132 en 483.939 ton met een opbrengst van f 5.758.814. Het gemiddeld le veringspercentage bedroeg 112 pet. Het gemiddelde vleesgewicht van de Waddenzeemosselen was hoog, nl. 26.02; van de Zeeuwse mosselen bedroeg dit 20.50 kg. De zaadvisserij is, voor zover het Groninger Wad betreft, zeer on gunstig geweest. Een klein gezel schap deskundigen heeft tevergeefs naar zaad gezocht. In de periode van openstelling konden slechts enkele partijen worden gevist. Ook de Zeeuwse mosselzaadbanken le verden niet genoeg op, zodat de percelen in Zeeland te dun bezet werden. Het Friese Wad leverde meer op. Hier werd op ruime schaal zaad gevist ter bevolking van de percelen in de Waddenzee. Deze goede zaadvisserij gaf aanleiding om in het najaar aan de inspecteur der Visserijen in het 2e, 3e en 5e district te verzoeken aan de Zeeuw se mosselkwekers toe te staan halfwas mosselen van Hè percelen in de Waddenzee naar de Zeeuwse Vergadering Landbouwvereniging te Bruinisse Tijdens Z.L.M.-dagen: pendeldienst Zijpe-Zierikzee In de deze week gehouden ver gadering van de landbouwvereni ging te Bruinisse heeft de voorzit ter, de heer P. L. Krepel, een -op wekkend woord gesproken tot de leden om de landbouwtentoonstel ling te Zierikzee die volgende maand wordt gehouden, te bezoe ken. Het was echter niet mogelijk om uit de afdelingskas een tegemoet koming te geven voor het huren van een bus, om deel t'e nemen aan de rondrit. Ieder lid heeft de mo gelijkheid zich voor de rijtoer op te geven en reeds nu is te voor spellen dat deze rondrit over het eiland een succes belooft te worden, omdat naast een groot aantal par ticuliere auto's niet minder dan 30 autobussen in de stoet zullen mee rijden. Om het veer Zijpe-Anna Jacoba- polder niet te zwaar te belasten wordt geadviseerd om de auto's te Anna -Jacobapolder te parkeren. Men zal een pendeldienst Zierikzee -Zijpe organiseren, waarmee de be zoekers van en naar het veer Zijpe worden gebracht. De tentoonstelling zal naast land bouwwerktuigen en tractoren ook aan de liefhebbers van de paarden sport het volle pond geven, mede door de deelname van landelijke rij verenigingen aan wedstrijden en dressuurproeven. Muziekliefhebbers kunnen thans de Johan Willem Fri- so kapel uit Assen in levenden lijve zien en horen. Voor de huisvrou wen zijn speciale stands ingericht, terwijl de liefhebbers van bloemen en planten eveneens een klein do rado op dit gebied zullen vinden. Gesproken werd nog over de gla- diolenteelt en wat daarmee samen hangt. De heer Koning, van de Land- bouwvoorlichtingsdienst, thans te Oosterland woonachtig, beant woordde verschillende vragen, over de bestrijding van insecten, o.a. bladluizen en over het al of niet voorkomen van mangaangebrek. percelen over te brengen, welk ver zoek echter werd afgewezen. Het jaarverslag komt tot de conclude dat de Zeeuwse visserij wederom een uitzonderlijk goed jaar achter de rug heeft. T)reisckor Rijtoer ouden van dagen Woensdag jl. vond de jaarlijkse rijtoer voor de ouden van dagen uit deze gemeente plaats, 's Mor gens om 10 uur vertrok vanaf 'de Ring een 24-tal personenauto's met 70 ouden van dagen. Er werd o.m. een bezoek gebracht aan het stadje Tholen, waar een consumptie ge bruikt werd, waarna een rondrit naar de andere dorpen op het eiland Tholen volgde. In de na middag werd nog" een bezoek ge bracht aan de Wouwse Plantage en omstreken, 's Avonds rond half ze ven keerde men in de gemeente terug en werd in het café „De Drie Schapen" een koffiemaaltijd aan geboden. De heer J. W. Beekman dankte namens het comité, dat zich belast met de organisatie voor reis jes van ouden van dagen, de auto bezitters die welwillend voor het vervoer hadden zorg gedragen. De heer J. J. Verjaal bracht namens de ouden van dagen zijn dank over aan het comité en aan allen die hun medewerking verleenden voor het slagen van dit mooie uitstapje. Met juli weer verse mosselen De aanbieding van monsters te leveren consumptiemosselen voor de verzending naar België bij de agenten van het Produktschap voor Visserij produkten is zodanig, dat het kwantum als voorwaarde ge steld, om met deze export te be ginnen, gemakkelijk kan worden gehaald. Dit kwantum bedraagt 3000 tonnen per week. Verwacht mag worden, dat de orders dus 24 dezer weer door agenten zullen worden uitgereikt, waarmee het sein gegeven wordt om met de aflevering te beginnen en dat op 1 juli de verse mosselen weer op de vismarkten in België of bij de handelaars aldaar te koop zullen zijn. De vakature op het Mossel kantoor te Bergen op Zoom, ont staan door het overlijden van de heer J. H. Heimerikx, directeur van dat kantoor, in de maand mei jl., zal niet op directe wijze worden vervuld. Er zal dus geen nieuwe directeur worden benoemd. De heer J. van Splunter, die ruim 20 jaar op het kantoor voor mosselzaken werkt, treedt thans op als chef van het kantoor. heer E. A. de Loof (fluit). Ook de lekenspelgroep van de Hervormde Jeugdraad te Goes zal de aandacht vragen. Voorts zal verslag worden uitgebracht van de jury van het iye Zeeuws Landjuweel, waarna de „Zierikzeese Oratoriumvereni ging" het podium zal bestijgen. Na de zang volgt dan de uitreiking van de prijzen van het Zeeuws Landju weel door de Commissaris der Ko ningin. Als afsluiting volgt het op treden van het Middelburgs Dilet tantentoneel met „Meisjesgymna sium", toneelspel door L. Fodor. Chr. Boerinnen- en Platte landsvrouwen bijeen De Chr. Boerinnen- en Platte landsvrouwen van Schouwen-Dui veland vergaderden in het Ned. Herv. Ver.gebouw in 't Vrije te Zierikzee, onder leiding van mevr. Hansma-Koning. Na de gebruike lijke opening las de wnd. presidente Rom. 8 1-15 en daarna volgde een meditatie die de aanwezigen bepaalde bij de Pinkstergeest. Me vrouw Steendam bracht een ver slag over de afscheidsavond met de Hongaren. De vereniging ontving een prachtige oorkonde als bewijs van dankbaarheid voor haar mede werking in het comité „Hulp Hon gaarse vluchtelingen". Bij monde van mevr. Leeuwe-Rabauw werd de vereniging uitgenodigd de diep vries-installatie te Haamstede te komen bezichtigen. De door de vereniging gemaakte excursie naar de Hollandia-fabrieken te Veenen- daal werd door de secretaresse op rijm verslagen. De heer Koster uit Brouwershaven toonde hierna en kele door hem verzorgde kapsels. Hij besprak uitvoerig wat er met en voor het haar kan gebeuren en de verzorging van het haar. Veel vragen uit de vergadering werden op prettige en afdoende wijze be antwoord. Een gratis-permanent werd door de heer Koster verloot ten behoeve van het potje voor „lief en leed". Mevr. Verbeek-Timmer man was de gelukkige winnares. Het voorstel van mevr. van der Wekken-van den Hoek om in juli D.V. samen naar de domeinen te rijden vond algemene bijval. Daar aan zal verbonden worden een be zoek aan „Huize Duinoord". De heer Koster ontving voor z'n ge zellige en leerzame causerie een surprise van de presidente. Ingezonden mededeling lOOgram BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 13 juni: Janna, d. van Pi eter Hendrikse en Janna Maria de Reus, wonende te Nieuwerkerk; 14 juni: Anna, d. van Gerit Kooij- man en Alida Agatha Kaan; 14 juni: Gerard Leendert, z. van Jo hannes Stoel en Cornelia Gieltje Kouwen; 14 juni: Johanna, d. van Jan Rozendaal en Antje Bakker. Gehuwd. 14 juni: Jan Jacobus Vermeulen, 26 j. en Helena Cor nelia Meurs, 24 j.; 18 juni: Arie Antonie Uythoven, 23 j. en Johanna Louisa Pieternella van der Maas, 25 j.; 20 juni: Hubertus Judocus Kouijzer, 23 j. en Margaretha Kwaak, 21 j. HET WEEROVERZICHT De koele luchtmassa's, die de laatste dagen west-Europa zijn bin nengestroomd, hebben nu ongeveer de lijn Nantes-Neurenberg bereikt. Ten zuiden van deze lijn kwamen de afgelopen nacht op verscheidene plaatsen in Frankrijk weer on weersbuien tot ontwikkeling. Voor de Noorse kust was van morgen een kleine depressie aange komen, die in diepte toenemend in de richting van het Skagerrak trekt. Samenhangend hiermede daalt de luchtdruk in het gehele Noordzeegebied en komt het zwaar tepunt van het hogedrukgebied dat zich over de Britse eilanden naar het noorden uitstrekt, nabij IJsland te liggen. De depressie heeft een koufront, dat over de Noordzee naar het zuiden komt en morgen ons land zal bereiken. De bewol king gaat dan toenemen, maar er wordt geen regen van betekenis verwacht. Tegelijkertijd gaat de temperatuur iets naar beneden en komt er wat wind, in hoofdzaak uit richtingen tussen noord en west. Verwachting tot zaterdagavond: Koel weer Koel weer met vrij veel bewol- Iking en geen regen van betekenis; aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot vrij krachtige wind, in hoofdzaak tussen noord en west. 22 juni. Zon op 4.22, onder 21.06. Maan op 0.55, onder 15.11. 23 juni. Zon op 4.22, onder 21.06. Maan op 1.21, onder 16.19. 24 juni. Zon op 4.22, onder 21.06. Maan op 1.51, onder 17.28. Nieuwe maan: 27 juni te 21.53. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 22 juni 10.16 v.m. 22.35 n.m. 23 juni 11.25 v.m. 23.51 n.m. 24 juni 12.37 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 22 juni 9.51 v.m. 22.22 n.m. 23 juni 10.59 v.m. 23.33 n.m. 24 juni 12.07 n.m. n.m. Doodtij: 22 juni. Springtij: 30 juni. Örouuers/ictven. De in deze gemeente gehouden collecte ten bate van de samenwer kende kinderbeschermingsorganisa ties (SAKOR) bracht hier de som van f 64,67 op. Ingezonden mededeling Niet laten 'koeken',- nee: Metéén onder de kraan ermee I Eminente koorzang in Zierikzeese Beurs Schouwen-Duiveland ontving zijn gasten zeer hartelijk Vele honderden uit Zierikzee en omgeving stroomden gisterenavond samen op het Havenplein, waar op exclusieve wyze te genieten viel van eminente koorzang, gebracht door een Zweeds folkloristisch koor, onder bezielende leiding van de heer Ake Sundberg. De prachtige Zweedse liederen, die veelal lente en zomer bezongen of een speelse liefde, brachten een geheel eigen sfeer, ritmisch-vrolyk of wel op een bij uitstek melancholische wyze, in Zierikzee, de stad die spontaan de harten heeft veroverd van deze Zweden, die by het afscheid haast tot tranen geroerd waren. De liederen werden door het in fraaie klederdracht gehulde (ge mengde) koor uitgevoerd in de pas herstelde Beurs van de Kleine Kerk, die zich hiertoe uitstekend leende. De Zweden bezochten het eiland binnen het raam van een landelijke toernee, georganiseerd ter gelegen heid van het Midzomerfeest van de Zweedse kolonie in Nederland. Het koor is afkomstig uit Rattvik en Boda uit de provincie Dalecarlië en werd naar Schouwen-Duiveland begeleid door de consul-generaal van Zweden, de heer Mr. M. Mees te Rotterdam. De uitvoering werd bijgewoond door de burgemeester van Zierik zee, mr. F. Th. Dijckmeester, bur gemeester S. A. Laurense van Oos terland, burgemeester A. A. van Eeten van Nieuwerkerk en burge meester J. Romeijn van Ouwer- kerk, alsmede door wethouder M. C. Verheijen van Zierikzee en de gemeentesecretaris de heer E. H. Mulder. De verschillende liede ren werden aangekondigd door mr. Mees. In de pauze vertolkten vijf „speel mannen" op hun violen enige Zweedse dansen. Meermalen klonk een spontaan applaus, wat het koor en de violisten zichtbaar goed deed. Trip over het eiland De dag was eerder besteed om de Zweedse gasten iets van het eiland te laten zien. Het eiland, dat na de ramp op zulk een buitengewone wijze door Zweden is bijgestaan. Dit bezoek moet dan ook gezien worden tegen de achtergrond van de aanwezigheid van het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis te Zierik zee, dat door het gezelschap werd bezocht. Hierbij werd aan de ge- neesheer-directeur, dr. H. Ezendam, een wapenschild van de provincie Dalecarlië overhandigd. Koffietafel in Sirjansland In de morgenuren werd Ooster land, Nieuwerkerk, Ouwerkerk en Aardbeien in Sirjansland In Sirjansland ging het gis teren wel zeer gezellig toe. Het rustige dorpje was plot seling in het middelpunt van de belangstelling geplaatst door het bezoek van het Zweedse koor. De Zweden genoten zichtbaar van de ontvangst die ook hier zeer hartelijk was. Van één ding stonden ze echter stomver baasd. En wel van een voor Nederland toch vrijwel alle daagse zaak. En dat waren dan de aardbeien die de gastvrije gemeenten Ooster land, Ouwerkerk en Nieu werkerk als dessert na de koffiemaaltijd offreerden aan de gasten. In Zweden duurt het nl. nog minstens een maand voordat daar deze vrucht voor consumptie ge schikt is Sirjansland in Duiveland bezocht. Speciaal voor Sirjansland was het wel een zeer bijzondere gebeurte nis toen daar de twee grote auto bussen met het 85 personen tel lende gezelschap arriveerde. In het verenigingsgebouw werd een kof fietafel aangeboden door de ge noemde gemeenten, waarbij de bur gemeesters aanzaten, alsmede mr Dijckmeester. Vele inwoners had den zich bij het verenigingsgebouw verzameld. De gasten maakten ver schillende foto's en met behulp van de tolken werd al spoedig een praatje gemaakt met de dorpelin gen. De belangstelling voor het concert, dat op het terras voor de kerk werd gegeven, was bijzonder groot. De schoolkinderen o.l.v. de heer A. Heule, zongen hier ter in leiding enkele liederen, wat dooi de Zweden zeer op prijs werd ge steld. Voordat van Sirjansland ver trokken werd, voerde burgemees ter Laurense nog het woord. Te Nieuwerkerk ging al spoedig de Zweedse vlag uit toen daar een der Zweedse woningen werd be zichtigd. In Ouwerkerk gearriveerd werd een kijkje genomen bij de caissons. Een duik in zee In de middaguren bewonderde het Zweedse gezelschap de prach tige Schouwse stranden te Haam stede, waar velen een duik namen in het zilte nat. In de „Torenhoeve" werd een verversing aangeboden. Teruggekeerd in Zierikzee bood die gemeente een diner aan in 't „Huis van Nassau". Burgemeester Dijck meester kreeg hierbij een wapen schild aangeboden. Na het concert in de Beurs kwam men, alvorens te vertrekken, nog bijeen in „Concordia", waar al spoedig opnieuw de prachtige Zweedse zang werd voortgezet. Het afscheid Hierna kwam spoedig het einde. Het afscheid geschiedde op zeer spontane en hartelijke wijze. Deze dag op Schouwen-Duiveland heeft de Zweden waarlijk diep aange grepen. Zij lieten dan ook niet na hun dank te betuigen voor de spon tane ontvangst die hen overal te beurt was gevallen. Het gezelschap werd uitgezwaaid door de burge meesters mr. Dijckmeester, van Eeten, Laurense en Romeijn en vele inwoners van Zierikzee. Het was zaak de laatste pont te halen voor de terugreis naar Rotterdam, waar overnacht zou worden. Dit afscheid veroorzaakte veel wee moed, zowel in de Zweedse harten als bij de gastheren en -vrouwen op Schouwen-Duiveland. Wij mogen tenslotte niet onver meld laten dat het programma koorzang in de Beurs op ontroe rende wijze werd besloten met het op perfecte wijze uitgevoerde „Wil helmus" en vervolgens het Zweedse volkslied.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2