Stassen maakt Amerikaanse standpunt bekendt ZIKRIK7.FESCIIE m NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAARIN OPGENOMEN' REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Pfiji per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week r. >M -V.— Lange Nobelstraat 6, Zierikiee, Postbui nr. 1, Tel. 32, 32 cenl. Losse nummers TO cl. - Verschijnt maandag, DE ZlrRiK LLSC'riF COURAitT na *8.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentie^ f" ^ilgave: N.V Drukkerij vth lakenman 5 Och.man, 1797-1889 Zienkzee Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tol. 309. 15 cenl per mm. - Succesje* (max. 15 mm.) 11,« per stuk. ,,*r Israëlische reactie VRIJDAG 21 JUNI 1957 De Londense ontwapeningsconferentie Vermindering troepensterkte tot 2.500.000 man LONDEN, 20 juni. Het hoofd van de Amerikaanse delegatie b(j de ontwapeningsbesprekingen in Londen, Harold Stassen, heeft het Ame rikaanse standpunt kenbaar gemaakt. Wat de sterkte der strijdkrachten betreft, is Amerika bereid om, zonder politieke voorwaarden maar gekoppeld aan een akkoord over de kernproeven, in te stemmen met een vermindering van de troepen sterkte van de V.S. en de Sowjet-Unie tot 2.500.000 man elk. Deze vermindering zou moeten worden uitgevoerd binnen een jaar na onder tekening van een verdrag. Amerika is bovendien bereid een verdere vermindering te overwe gen - teneinde de Sowjet-Unie hal verwege tegemoet te komen - tot een getal dat aanzienlijk lager dan 2.500.000 ligt. Dat zou echter af hangen van de oplossing van de politieke problemen. Ook het leger van China zou in de eerste fase van de ontwapening op 2.500.000 man moeten worden gebracht en de legers van Enge land en Frankrijk op 750.000 man. Amerika wil echter niet zover gaan als de door Rusland voor de beide groepen voorgestelde sterkten, na melijk 1.500.000 en 650.000 man. Stassen zei dat zijn verklaring de eerste van een reeks was. Het Franse standpunt De Fransman Moch zei, dat Frankrijk meer waarde toekent aan een vermindering van de bewape ning dan van de troepensterkten. Geoefende reservisten kunnen im mers snel onder de wapenen wor den geroepen, zei hij. Amerika en Hoe Moskou reageert op rapport over Hongarije Radio-Moskou heeft donderdag middag in een eerste commentaar op het rapport van de Verenigde Naties over de Hongaarse opstand verklaard, dat het een „grof, vals en walgelijk stuk is, dat duidelijk de propaganda van de Verenigde Staten verraadt". In een uitzending in het Grieks zei een commentator, dat de spe ciale commissie van de V.N., die het rapport heeft opgesteld, inder tijd is ingesteld „in strijd met het belangrijkste artikel van het hand vest, waarin met klem inmenging in de binnenlandse aangelegenhe den van leden-staten wordt ver boden". De commentator vroeg zich af, „hoelang de V.S. de Verenigde Naties nog kunnen gebruiken als instrument van de koude oorlog". Buitenlandse toeristen zullen in Frankryk de verhoogde benzine prijs niet behoeven te betalen. Bij aankomst in het land krijgen zij bonboekjes, waarop zij benzine kunnen kopen voor 65 a 70 frank per liter. Rusland beschikken over meer wa pens dan hun troepen kunnen ge bruiken, aldus Moch. Verder moet naar zijn mening nog worden uit gemaakt, wat men precies onder troepensterkte moet verstaan. De Russische afgevaardigde Zo- rin vroeg nadere inlichtingen over het door Stassen meegedeelde. De Amerikaanse afgevaardigde zei dat hij die op de volgende vergadering zou verstrekken. Van Amerikaanse zijde te Lon den wordt vernomen, dat Stassen verscheidene dagen nodig zal heb ben om de nieuwe Amerikaanse voorstellen tot in bijzonderheden uiteen te zetten. Stassen heeft gezegd, dat Ame rika zijn strijdkrachten niet tot een a anderhalf miljoen - zoals door Rusland voorgesteld - kan ver minderen met het oog op zijn ver plichtingen in diverse bondgenoot schappen voor collectieve veilig heid, die, naar hij zei, van zuiver defensieve aard zijn. DE PO DOORBREEKT HAAR OEVERS MAAR PEIL NU DALENDE Dertien km lange dijk wordt opgeworpen ROVIGO, 20 juni. Militairen, po litie en brandweerlieden werken, tezamen met eilandbewoners, met man en macht aan het bouwen van een dertien kilometer lange dijk over het midden van het eiland Ariano, dat door doorbraak van de Po-dijken, in het mondingsgebied van deze rivier, met overstroming wordt bedreigd. Men wil, door deze dijk, de voornaamste plaatsen van het eiland, Ariano en Corbola, voor overstroming behoeden. De 20.000 bewoners van het eiland Porto Tolle, dat meer landinwaarts in de Po-delta ligt, begonnen don derdag, op last van de autoriteiten, hun woningen, die door het stij gende water worden bedreigd, te ontruimen. Water voert modder mee Donderdag drong het sterk ge zwollen Po-water, dat duizenden tonnen modder met zich voert, de ontruimde huizen van Riva (4.000 inwoners) binnen. Het stroomt thans in de richting van Taglio di Po en Ariano, met respectievelijk ruim 9.000 en 12.000 inwoners. Alle bioscopen en openbare ge bouwen in het overstromingsgebied zijn van regeringszijde gevorderd voor het onderbrengen van ge vluchte bewoners van de eilanden Ariano en Porto di Tolle. Doorbraak dicht by zee Een woordvoerder van het te Rovigo gevestigde hoofdkwartier voor de bestrijding van het over stromingsgevaar heeft verklaard dat de doorbraak van de Po-dijken dicht genoeg bij zee is geschied, om, zoals het er thans uitziet, her haling te voorkomen van de ramp zalige overstromingen van novem ber 1951, toen 273 personen het le ven en 223.000 mensen have en goed verloren. De woordvoerder bevestigde, dat het peil van de Po thans met on geveer een centimeter per uur daalt Hij voegde hieraan toe dat slechts het opsteken van een krachtige wind, die golven in het water zou doen ontstaan, tot nieuwe dijkdoor braken zou kunnen leiden. Hongarije wijst Amerikaan uit De Hongaarse regering heeft de Amerikaanse luchtvaartattaché in Boedapest, kolonel Welwyn F. Dal- lam, gelast binnen zes dagen Hon garije te verlaten, zo is in Ameri kaanse diplomatieke kringen in de Hongaarse hoofdstad vernomen. De Hongaren beschuldigden hem er van, dat hij foto's heeft gemaakt van militaire objecten. Voor de Franse kust bij Quessant heeft zich woensdag in dichte mist een aanvaring voorgedaan tussen het onder Griekse vlag varende vrachtschip „Ioannis" (bijna 10.000 ton) en de Amerikaanse, onder Liberiaanse vlag varende, tanker „Stone Points". Beide schepen raakten in brand; een deel van de bemanning, waaronder doden en gewonden, kon worden aan boord genomen door het Britse fregat „Ulster". - De foto toont overlevenden aan boord van de „Ulster" bij het binnenvaren van de haven van Brest. Woensdag waren een aantal - voor het merendeel uit Den Haag afkom stige - kunstschilders en schilderessen de gast van de Koninklijke Luchtmacht. Per vliegtuig gingen zij van de luchtbasis Ypenburg naar de vliegbases Leeuwarden en Volkel om inspiratie op te doen voor hun kunstwerken. - Foto boven geeft een beeld van het echtpaar Van Kla- veren-Exel, dat op de vliegbasis Volkel zo verdiept raakte in het object, dat zij de dalende en vertrekkende vliegtuigen niet meer horen of zagen. - De foto onder laat een aantal kunstenaars zien die zich verdiepen in de artistieke lijnen van de militaire vliegtuigen. INTERNATIONALE JURISTEN RAPPORTEREN OVER OKTOBERREVOLUTIE IN HONGARIJE Gevangenissen en interneringskampen vol met tegenstanders van Kadar De internationale commissie van juristen, waarin vooraanstaande rechtskundigen uit zestien landen, waaronder Nederland, zitting heb ben, heeft, n.a.v. de openbaarma king van het rapport der Verenigde Naties over de toedracht van de Hongaarse opstand, een verklaring uitgegeven, waarin onder meer een beroep wordt gedaan op de by de Verenigde Naties aangesloten lan den en op de openbare mening in alle landen ter wereld om „stappen te doen, opdat Hongarije, in over eenstemming met het bepaalde in het Handvest, gehouden wordt aan de bepalingen van het vredesver drag, dat het in 1947 heeft onder tekend en aan het in de Geneefse overeenkomsten van 1949 bepaalde omtrent de heerschappij van het recht en de handhaving der men selijke rechten. De commissie dringt erop aan. dat Hongarije onverwijld een uit rechtskundigen bestaande onaf hankelijke commissie van onder zoek zal toelaten. Zij zal in de komende dagen in de gehele wereld bijeenkomsten van juristen uitschrijven, om deze vraagstukken onder de publieke aandacht te brengen. Gevangenen opnieuw in arrest gesteld De commissie verklaart voorts dat de regering-Kadar, volgens een conservatieve schatting, twee- tot vijfduizend personen om het leven heeft doen brengen. Hieronder be vinden zich degenen, die door de geheime politie zijn gedood. Gevangenissen en internerings kampen in Hongarije zijn vol te genstanders van de regering. Vol gens een matige schatting zijn op last van Kadar c.s. 20.000 personen gearresteerd. Bovendien zijn 12.700 gevangenen, die gedurende de ok- tober-revolutie op vrije voeten wa ren gesteld, opnieuw gearresteerd. Volgens andere schattingen werden tenminste 60.000 personen gearres teerd. Geheime gevangenissen Ervbestaan in Hongarije ongeveer honderd geheime gevangenissen. Er zijn bijzonderheden bekendge maakt omtrent twaalf kampen dwangarbeiders en twee interne ringskampen, waarin grote aantal len opgeslotenen op onmenselijke wijze op elkander zijn gepakt. Gedurende de oktober-revolutie zijn in Boedapest drie folterkamers ontdekt. Men heeft redenen om aan te nemen, dat de communistische geheime politie deze weer in ge bruik heeft genomen. Er zijn naar schatting 35.000 Hon garen naar de Sowjet-Unie wegge voerd. Aldus de internationale commis sie van juristen. JERUZALEM, 20 juni. De Israë lische regering heeft haar ambas sadeurs te Parijs, Londen en Wash ington opdracht gegeven naar aan leiding van de levering van Rus sische onderzeeboten aan Egypte, contact op te nemen met de be trokken regeringen. De Israëlische regering, die op deze wijze een beroep doet op de westelijke solidariteit, is van me ning, dat geen enkel land onver schillig kan blijven tegenover de ontwikkeling van de toestand in het Midden-Oosten als gevolg van de aanwezigheid der onderzeeboten in het gebied van de Middellandse Zee. In Israëlische marinekringen wordt verklaard, dat Israël over schepen beschikt, die uitgerust zijn voor de strijd tegen onderzeeboten. Nieuwe doodvonnissen in Hongarije WENEN, 20 juni. Radio-Wenen meldt dat het Hongaarse opperste gerechtshof drie nieuwe doodvon nissen heeft geveld. Het bekrach tigde voorts het over de jeugdige medische studente Iloma Toth uit gesproken doodvonnis. Ilona Toth werd ter dood veroordeeld, omdat zij in het ziekenhuis, waar zij werkte, een man had gedood, die bekend stond als aanbrenger van de Hongaarse geheime politie. De drie thans ter dood veroor deelden zijn: de schrijver Josef Gali, de journalist Gyula Ober- sowszky en een derde beklaagde, Ferenc Kovacs. Zij waren wegens deelneming aan de Hongaarse op stand aanvankelijk tot gevangenis straf veroordeeld. Het Hongaarse opperste gerechtshof heeft hun straffen thans verzwaard en de doodstraf opgelegd. Voortaan met verlopen paspoort naar Frankrijk Tussen Nederland enerzijds en Frankrijk en Duitsland anderzijds zijn reeds enige tijd onderhandelin gen gaande over een wederzijdse verlichting van de paspoortplicht, aldus deelt de A.N.W.B. mede. Dit heeft ertoe geleid dat Fransen en Duitsers, die Nederland bezoeken, geen paspoort meer behoeven te overleggen, mits zij in het bezit zijn van het in hun land geldige iden titeitsbewijs. Daar Nederland geen verplicht identiteitsbewijs kent, kon deze re geling niet wederkerig worden toe gepast voor Nederlanders, die naar Frankrijk of Duitsland reizen. De A.N.W.B. kan thans echter mededelen, dat als resultaat van verdere besprekingen Nederlanders bij een bezoek aan Frankrijk voort aan kunnen volstaan met een pas poort, dat maximaal vijf jaar ver lopen is, zoals ook reeds jaren voor België en Luxemburg het geval is. Deze regeling is onmiddellijk in gegaan. Met Duitsland zijn onder handelingen over een dergelijke re geling nog gaande, doch vooralsnog is voor een bezoek aan Duitsland nog een geldig paspoort vereist. V.S. ZENDEN MODERNE WAPENS NAAR KOREA Om verstoring bewapenings-evenwiclit ongedaan te maken WASHINGTON, 21 juni. De V.S. by wie het verenigd opperbevel in Korea berust, hebben vrüdag be kendgemaakt, dat zij onmiddellijk zullen beginnen met het zenden van moderne wapens naar Zuid- Korea. Hiertoe zullen onder meer straalvliegtuigen behoren. Het Amerikaanse ministerie yan Defensie verklaarde, dat het opper bevel der V.N, de Koreaanse wa penstilstandscommissie heden (vrij dag) meedeelt, dat het zich niet meer gebonden voelt door de be paling in de Koreaanse wapenstil standsovereenkomst, welke de mo dernisering van wapens aan beide zijden van de wapenstilstandslinie verbiedt. Dit was nodig door de „flagrante wijze, waarop de communisten se dert lang hun verplichtingen krach tens de wapenstilstandsovereen komst negeren". Zoals gemeld, zal de Koreaanse wapenstilstandscommissie heden te Pan Moen Dj on bijeenkomen, op verzoek van het opperbevel van de V.N. Murray Snyder, van het mini sterie van Defensie, verklaarde op een persconferentie, dat de moderne wapens, die naar Zuid-Korea zul len worden gezonden, de versto ring van het evenwicht tussen de wapens die in Zuid- en in Noord- Korea gebruikt worden, ongedaan moeten maken. Het verschil be stond voornamelijk op het gebied van de vliegtuigen. ROTTERDAM. De 60-jarige M. Westérveld is op de Groenkruis- weg, onder de gemeente Poortu- gaal, door een auto zo ernstig aan gereden, dat hij kort daarop aan de opgelopen verwondingen is overleden. Het stoffelijk overschot is naar het Zuiderziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Met onzichtbare draden wordt men het stevigst gebonden. Russische ondexzeeboten voor Egypte

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1