mei '1 -y De V*S* bereid tot (tijdelijke) staking kernproeven Wm yÖL,/ 1 DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 20 JUNI 1967 lRn(?"i,oin n. 'Sec,. YT^> No. 18174 11 sL ^ft»rgang. ZIERIKZEESCHEMNIEUWSBO ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-5 1869 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman. Zierikzee - Redakteur: M. I. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Eisenhower: ontwapeningsvoorstellen hoopvolle tekens" President Eisenhower heeft woensdag op z(jn persconferentie ver klaard, dat de Verenigde Staten bereid zijn, de een of andere bevredi gende regeling voor een tüdeiyk staken van de proeven met kern wapens te treffen. Die periode zou men kunnen gebruiken voor sluiten van een permanent akkoord. Van een onvoorwaardelijke opschorting van de proeven zou echter geen sprake zyn. De jongste ontwapeningsvoorstel len noemde de president hoopvolle tekens, die op de meest welwillen de wijze moesten worden bestu deerd. Zolang er echter niet meer bij zonderheden bekend waren, wilde de president niet een gedetailleerd commentaar leveren. Eerste faze Toen Eisenhower er aan werd herinnerd, dat de V.S. tot dusver het standpunt hadden gehuldigd, dat een opschorting van de proe ven deel moet uitmaken van een algemene ontwapeningsovereen komst, antwoordde hij dat een op schorting een eerste faze zal moe ten vormen van een ontwapenings program en dat men daarom een opschorting van de kernproeven niet los kan zien van andere vraag stukken. Stassen niet berispt Met klem ontkende de president, dat hij de Amerikaanse afgevaar digde bij de ontvvapeningsbespre- kingen te Londen, Harold Stassen, zou hebben berispt, omdat deze met passering van de andere westelij ke afgevaardigden contact zou heb ben opgenomen met de Russische vertegenwoordiger. Stassen was al leen voor overleg, zoals bij inter- Prins Bernhard bezocht vliegbasis Z.K.H. Prins Bernhard bracht gisteren een bezoek aan de vlieg basis Gilze Rijen. De Prins kwam om half twaalf per Dakota op de basis aan en werd op het platform ontvangen door de waarnemende basiscommandant, luitenant-kolo nel vlieger-waarnemer J. H. H. Lentz. Hij bezocht daarna de grond schoot voor de vliegeropleiding, de elementaire en de voortgezette vliegeropleiding en de vliegerin- structeursopleiding. Daarna werd de lunch gebruikt. Gistermiddag bezocht de Prins nog enige maga zijnen voor vliegtuig, materieel, be wapening en munitie en de school van het luchtmachtbewakings- corps te Prinsenbosch. Moderne wapens voor Denemarken In een officieel communiqué wordt gezegd, dat de Deense rege ring besloten heeft het Ameri kaanse aanbod tot levering van raketwapens van het type „Hones John" en „Nike" te aanvaarden, maar zonder atoomlading. nationale besprekingen gebruike lijk is, onlangs naar Washington teruggekeerd, aldus Eisenhower. Verbod gepaard met overeenkomst Amerikaanse functionarissenheb- ben onlangs niet-officieel verklaard dat een verbod van kemproeven vergezeld moet gaan van een over eenkomst, waarbij de productie van kernmateriaal ten behoeve van wapens wordt verboden. Dergelijk materiaal zou voor vreedzame doe len moeten worden gebruikt. Zij zeiden dit naar aanleiding van het Sowjet-voorstel voor opschorting der kernproeven voor twee tot drie jaar. Eisenhower zei thans, dat hij - zonder zich te willen binden - ge loofde, dat een dergelijke overeen komst niet noodzakelijk onderdeel van het program inzake kemproe ven behoeft uit te maken. Het schijnt, aldus Reuter, dat door deze verklaring overeenkomst over opschorting der kernproeven gemakkelijker wordt. SCHEEPSRAMP VOOR KUST VAN BRETAGNE Tanker en vrachtvaarder drijven nog brandend Donderdagmorgen (heden) waren de branden aan boord van de Griekse vrachtvaarder „Ioannis" en de Amerikaanse tankboot „Stony Point", die woensdagochtend vroeg in dichte mist voor de kust van Bretagne met elkaar in aanvaring waren gekomen en in brand ge raakt, nog steeds niet uitgewoed. Vijf van de elf doden en tien van de twintig gewonden zijn woens dagavond door de Britse onderzee bootjager „Ulster" in Brest aan land gebracht. De reddingboten van de „Ulster" waren geschroeid door de brandende olie water, uaav gingen ook 27 onge deerd gebleven bemanningsleden van de beide getroffen schepen aan land, van wie verscheidene zwoe ren nooit meer naar zee te zullen gaan. De zes andere doden zijn nog aan boord van de „Ioannis", waar de vlammen weer oplaaiden juist toen men meende het vuur meester te zijn en men de haven van Brest zou binnenvaren. De Nederlandse sleepboot „Tha mes" bestrijdt nog steeds het vuur aan boord van de tankboot. Beide schepen bewegen zich langzaam naar het noordwesten. De 52-jarige kapitein, Mario Cappelletto uit Venetië van de „Stony Point" vertelde in Brest: „Met velen van mijn mannen zwom ik in een zee van vlammen. De olie brandde en hoewel er weinig wind was, dreef het vuur naar de „Ioan nis". Het is een wonder dat er niet meer slachtoffers onder onze be manning zijn gevallen". De Italiaanse overlevenden zou den donderdagmorgen uit Parijs naar Italië vertrekken. Eerste ballonopstijging op IJsland Voor zover bekend zal voor de eerste maal in de geschiedenis op IJsland een ballonopstijging wor den gemaakt, een primeur die toe komt aan het Nederlandse ballon- vaardersechtpaar Jan en Nini Boes man. Zij zijn uitgenodigd door de aero-club van Reykjavik die op zondag 23 juni een vliegfeest houdt. De tocht boven IJsland zal worden gemaakt met de ballon „Oxyge- nium". Boodschap van Eisenhower aan Nasser ^President Eisenhower heeft dins- boodschap gezoïitiëRl" watrriffhijhet Egyptische staatshoofd en het Egyp tische volk gelukwenst ter gelegen heid van de herdenking van de revolutie. President Eisenhower heeft tot een groep jonge boeren, die hij in het Witte Huis ontving, verklaard dat hij na de beëindiging van zijn ambtstermijn als boer zal gaan leven. Hij hoopt zich op zijn boer derij te Gettysburg, in Pennsyl vania, te kunnen vestigen. De Aga Khan ziek De Aga Khan, de 80-jarige schat rijke leider van de mohamme daanse secte, is dinsdag ziek met een speciaal vliegtuig het snikhete Parijs ontvlucht. Zijn gezondheidstoestand laat de laatste jaren veel te wensen over en in het begin van dit jaar heeft hij twee maanden ziek gelegen in zijn villa te Cannes. Door de hitte in Parijs heeft hij een nieuwe inzinking gehad. Hij werd dinsdag op een draagbaar in de „Vickers Viscount" gedragen die voor 800.000 frank was gehuurd voor een speciale vlucht naar Ge- nève. Deze foto geeft een beeld van de onpeilbare ellende, welke in Noord- Italië is aangericht door overstromingen en een orkaan. Een helikopter voert medikamenten aan boven een groep mannen, die in de buurt van Turijnaan de voet van de alpen met een nooddijkje het water de weg trachten te versperren in het Maira-dal. Een Frans militair vliegtuig is woensdagavond, tijdens mist, bo ven Blida, in een bergachtig gebied van Algerië, tegen een bergtop ge vlogen. De zes inzittenden zijn om het leven gekomen. Het hoofdkwartier van het po- litieleger van de V.N. heeft mede gedeeld, dat een patrouille van het internationale leger nabij de de marcatielijn van Gaza twee Ara bieren heeft doodgeschoten en een Arabier in hechtenis heeft geno men. Tevredenheid over Nederlandse hulp aan Hongarije Prof. dr. L. Boissier, voorzitter van het Internationale Rode Kruis Comité C.I C.T., verklaarde dins dag in Den Haag zeer tevreden te zijn over de hulp, die Nederland aan Hongarije heeft geboden. Uw land, zo zeide hij, behoorde tot de eersten die aan de oproep om hulp gehoor gaven en medicamenten, ambulances en voedsel zonden. Hel neutrale C.I.C.T. heeft op het ogenblik in Algerije, Egypte en Kenya afgevaardigden om mens lievend hulpbetoon aan slachtof- fers van de strijd, bv. de uitgedre ven Joden in Egypte, te verlenen. De hulp aan Hongaarse vluchtelin gen is nog lang niet afgelopen. Het aandeel, dat Nederland hierin heeft noemt prof. Boissier bewonderens waardig. Met 600.000 leden is het Ned. Rode Kruis percentsgewijs in Europa de grootste organisatie. De bijna 64-jarige prof. Boissier, een rijzige, vitale figuur, heeft het nieuwe Zweedse Rode Kruis zie kenhuis te Zierikzee bezocht en voorts het invaliden-vakantie-schip Kasteel Staverden" bezichtigd. Ook is een bezoek aan het Henri Dunanthuis te Woudschoten ge bracht. Meisje verdronken bij baden Bij het baden in het Groot- scheepsvaarwater, even buiten Ber- gum, is de 14-jarige Sjoukje Groen- woud verdronken. Zij waadde met twee vriendinnetjes, die evenmin als zijzelf de zwemkunst machtig waren, door het kanaal en is toen in een kuil terecht gekomen. De twee vriendinnetjes, de 14- en 17-jarige zusjes Van den Berg, werden bewusteloos op het droge g£b-t<" chtjwaar zij weer bij kennis Er wordt ter plaaise naai veel gezwommen bij gebrek aan een zwembad in de omgeving. Eerste meikersen Aan de veiling Septer te Tiel werden gisteren de eerste meiker sen uit de natuur aangevoerd door de heer C. Bronmans te Varik. Ze noteerden f 2,50 per kilo. Koper fa. R. Rijksen te Amsterdam. Volgende week wordt door de meeste kersenbazen een aanvang gemaakt met de kersenoogst, die dit jaar zeer matig zal zijn. Deze recente foto van het Koninklijk Gezin werd door H.M. de Konin gin exclusief ter beschikking gesteld van het Prins Bernhard Fonds en. de Anjerfondsen, waarvan Z.K.H. regent is, voor de jaarlijkse inzame ling van deze maand voor het Nederlandse culturele leven. (Foto Meyboom). HET V.N.-RAPPORT OVER HONGARIJE Een aantal V.N.-leden, o.w. En geland, Australië, enige Zuidame- rikaanse landen, Italië en Spanje, zouden spoedige bijeenroeping wen sen van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, ter bespre king van het rapport over Hon garije, dat een speciale commissie van de Algemene Vergadering heeft opgesteld en heden zal worden ge publiceerd. De Verenigde Staten zouden ech ter niets voor een spoeddebat voe len. Zij zouden niet het risico wil- atmosieer ounstiee peningsconferentie geschaad wordt door een fel debat in de Algemene Vergadering in New York. De afgevaardigden bij de Ver. Naties hebben het rapport over Hongarije reeds sedert maandag in hun bezit. Van Russische en Hon gaarse zijde is nog geen reactie ge komen. Men meent evenwel te we ten, dat de Sowjet-Unie geen be zwaar tegen een spoedvergadering van de Algemene Vergadering zou hebben. De zaak zou dan „afgedaan kunnen worden". De buitenshuis werkende (gehuwde) vrouw Verkrijging hogere levensstandaard veelal het motief Van de buitenshuis werkende vrouwen werkt 85.2 procent pri mair om financiële redenen. Dit wordt medegedeeld in een rapport over huishoudelijke en fi nanciële problemen van buitenshuis werkende gehuwde vrouwen door mevrouw A. J. Schellekens-Ligt- hart, sociologisch dra. en assistente aan het sociologisch instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht, uit gebracht in opdracht van de Ne derlandse Huishoudraad. Het mo tief voor deze arbeid is geen finan ciële nood, maar verkrijging van een hogere levensstandaard. Voorts blijkt, dat als het beroe pen betreft van hoger sociaal ni veau, factoren van roeping en be vrediging vinden in de werkkring een grotere rol spelen. Naar mevr. dr. H. Verwey-Jonker voorzitster van de ter voorberei ding van het onderzoek gevormde werkcommissie, op een ter gelegen heid van het verschijnen van het rapport gehouden persconferentie mededeelde, is er in Nederland geen sprake van een algemene grote sociale nood op dit gebied. De vrou wen, die ondervraagd zijn, zijn er voor het merendeel in geslaagd om een aantal maatregelen te nemen teneinde hun huishouden zoveel mogelijk normaal te doen verlopen. DERDE - EN LAATSTE - BRITSE WATERSTOFBOM ONTPLOFT Geringe radio-actieve neerslag De derde Britse waterstofbom is woensdag op grote hoogte boven het centrale gedeelte van de Stille Oceaan ontploft. In een verklaring van het ministerie van Bevoorrading wordt mee gedeeld, dat de ontploffing de laatste is in de huidige serie van Britse proeven. De bom, die door een bommen werper van het type „Valiant" uit geworpen werd, werd in het gebied van Christmas Island tot ontplof fing gebracht. De proef was voorzover bekend de twaalfde Britse kernontplof fing en de derde in de huidige se rie in het gebied van Christmas Island. Vier vroegere explosies werden in of nabij Australië ge houden. De Britse premier, Harold Mac- Millan, heeft onlangs verklaard, dat de eerste twee ontploffingen van de huidige serie - Engelands eerste waterstofbommen - met veel succes teweeg waren gebracht. De hoeveelheid radio-actieve neerslag was zeer gering. De eerste waterstofbom ontplofte 15 mei jl. en was een betrekkelijk klein wapen, in tegenstelling tot de tweede, van 31 mei. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De ziel van een goed mens i is een onneembare vesting. j| Compensatie A.O.W.- premie voor trekkers ongevallenwet Omdat nog niet bekend was of de compensatie voor de A.O.W.- premie voor trekkers van rente in gevolge de ongevallenwet uit de openbare middelen dan wel door het bedrijfsleven zou moeten wor- wccou e:iS men laat ge- wetsontwerp, dat deze iw» regelen. Dit merkt de staatssecretaris van Sociale Zaken op in antwoord op het voorlopige verslag der com missie van rapporteurs uit de Eer ste Kamer. De staatssecretaris geeft voorts gaarne de verzekering dat het stre ven van de regering er steeds op is gericht tijdige indiening van ont werpen van wet bij de Staten-Ge- neraal te bevorderen. In het voorlopige verslag was ge vraagd, welke zin de woorden: „en de getroffene op de dag van het ongeval verplicht verzekerd was" hebben. Zonder deze aanvulling zouden de bij de Sociale Verzeke ringsbank vrijwillig verzekerden, zulks in tegenstelling tot de bij de Centrale Werkgevers Risico-Bank en andere verzekeringsinstellingen vrijwillig verzekerden, aanspraak op de wettelijke bijdragen hebben kunnen doen gelden. d Audrey Hepburn zal de titelrol spelen in de Amerikaanse film over het dagboek van „Anne Frank". De regisseur George Stevens heeft kortgeleden een bezoek aan Am sterdam gebracht om zich ter plaat se te oriënteren. IN HET GEOFYSISCH JAAR Amerikaanse en Russische kunstmanen observeren de aarde President Eisenhower heeft het Amerikaanse Congres om een aan vullende toewijzing van 34.200.000 dollar gevraagd voor het houwen en lanceren van een Amerikaanse kunstmaan in het komende geo fysische jaar. Deze toewijzing zal het totaal bedrag voor uitvoering van het Amerikaanse project op 75.800.000 dollar brengen. De president vroeg ook om een bedrag van 2.200.000 dollar voor een Amerikaanse tentoonstelling in het Gorkiparlc in Moskou. De Sowjet-Unie heeft de Verenigde Staten uitgenodigd een tentoonstel ling over de Amerikaanse levens wijze en industrie in te richten. De Sowjet-geleerde Efgeni Fe- derof heeft volgens het Sowjet- persbureau Tass verklaard, dat de Sowjet-Unie gedurende het inter nationale geofysische jaar ver scheidene kunstmanen zal lance ren. Deze kunstmanen zullen op een hoogte van 200 tot 500 km het gehele aardoppervlak kunnen ob serveren. De wetenschappelijke ge gevens die verkregen worden, zul len aan alle landen worden toege zonden, aldus Federof. Dit is een model van de speciaal gekonstrueerde Amerikaanse came ra die tijdens het internationale geofysische jaar opnamen zal ma ken van de loop van een aardsa- telliet. Twaalf van deze camera's zullen in verschillende delen van de wereld worden opgesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1