ZIERIKZEESCHE®!NIEUWSBODE DE ZIERIKZEESCHE COURANT OVERSTROMINGEN IN ALPENGEBIED EISTEN MENSENLEVENS De Amerikaanse buitenlandse hulp 8 patiënten van Schouwen-Duiveland scheepten zich in voor vaartocht ENGELAND ONDERKENT NIEUWE BASIS VOOR DE ONTWAPENINGSKWESTIE DE HITTEGOLF IN EUROPA EN AMERIKA EIST ZIJN SLACHTOFFERS DE ONTWAPENING DINSDAG 18 JUNI 1857 No. 18173 113e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers tO ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN' 1797-am REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelslraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Wervelstorm in de Povlakte In de afgelopen dagen ztfn door overstromingen in het Alpengebied van noord-Itallë, oost-FrankrJjk, Zwitserland en Tirol minstens 20 mensen om t\et leven gekomen. In de rest van Europa was het in het weekeinde prachtig zonnig weer. In Parijs heerste de hevigste hittegolf sinds 1917. Twee bejaar de personen bezweken aan een zon nesteek. Tengevolge van een wervelstorm zijn zondagmiddag enige dorpen In het gebied van Legnano, een paar km. van Pavia, in de Povlakte, ge teisterd waardoor minstens vijf mensen om het leven zijn gekomen en ruim tachtig gewond. Tientallen TIJDENS BEGRAFENIS Leden van familie in Noord-Libanon vlogen op elkaar in In een bergdorp in noord-Libanon zijn zondag achttien personen om het leven gekomen en 25 gewond, toen twee families een reeds lang bestaande vete, welke nog was aan gewakkerd door politieke tegenstel lingen, uitvochten. Dit is meege deeld door de Libanese minister Joessef Hitti. Het gevecht ging tussen leden van de familie Frangieh, van wie er een voor de verkiezingen op der tig juni kandidaat is voor het pro- Egyptische nationale front, en le den van de familie Doewehi, die de regering steunt. De strijd ontstond bij een begrafenis, die door beide families werd bijgewoond. Na een handgemeen gingen de partijen over tot het gebruik van geweren en machinegeweren. Gendarmes moesten de orde herstellen. Derge lijke veldslagen tussen families zijn in noord-Libanon niet ongebruike lijk. Elders in het land, waar zondag al werd gestemd, verliepen de ver kiezingen over het algemeen rustig. Alleen bij een vechtpartij in het dorp Bourge El Brajni liepen drie personen verwondingen op. De Amerikaanse Senaat heeft het wetsontwerp van de regering aangaande hulpverlening aan het buitenland tot een bedrag van 3.637 miljoen dollar aanvaard. Alle pogingen om het program te besnoeien of tot één jaar te beper ken, zijn afgestemd. Nu moet het ontwerp nog door het Huis van Afgevaardigden wor den goedgekeurd. Het voorziet in militaire hulp gedurende tenminste twee jaar en in leningen voor de economische ontwikkeling van het buitenland gedurende minimaal drie jaar. DE POSITIE VAN NIEUW-GUINEA Ir. C. Staf, de Nederlandse minis ter van Defensie, heeft zaterdag in Melbourne verklaard, dat Neder land Westelijk Nieuw-Guinea niet ontwikkelt om er zelf beter van te worden, maar om de economie van dat gebied te helpen. Er wordt de grootste voorrang gegeven aan de ontwikkeling van de inheemse bevolking, die op de duur zelf het bestuur in handen zal krijgen. Het spijt ons dat onze betrekkin gen met Indonesië zo slecht zijn, al dus minister Staf, maar dat is onze schuld niet. Het is een politieke kwestie en het heeft geen invloed op onze plannen om Nederlands Nieuw-Guinea te ontwikkelen. b In de trouwzaal van het Brus selse stadhuis hebben zaterdag burgemeester Cooremans van Brus sel, burgemeester Hamilius van Luxemburg en de Amsterdamse wethouder van Wijck de Benelux- hoofdsteden plechtig „vsrzusterd". a Volgens het Egyptische dagblad „Al Ahram" heeft koning Hoessein van Jordanië zich van zijn te Cairo verblijvende echtgenote, koningin Dinah laten scheiden. Koningin Dinah zou per vliegtuig naar Bag dad zijn gereisd voor het regelen van familie-aangelegenheden en om te spreken over de toekomst van haar uit het huwelijk met Hoessein geboren dochtertje Alia. huizen werden vernield of bescha digd. Het hevigste werd Valle Dello Scuro Passo getroffen, waar vijf personen werden gedood. De andere getroffen dorpen zijn Pavese en Castana. In Robeeco Pavese wer den een dak en een deel van de to ren van de kerk weggerukt, kort nadat een dienst was afgelopen. Er deden zich geen dodelijke ongeval len voor. Zeewater als energiebron In een speciaal rapport van de Verenigde Naties, dat zo juist gepubliceerd werd, wordt medegedeeld, dat de sluimerende warmte-energie in gewoon zeewater bruik baar gemaakt zou kunnen worden voor het verrichten van mechanische arbeid. In dit rapport, dat werd voor bereid voor de economische en sociale raad, wordt het gebruik van de warmte- energie van de zee genoemd als de enige werkelijk nieu we bron van energie, die in het rapport wordt bestu deerd. De andere vier ener giebronnen zijn energie van zon, wind en getijden, als mede geotermische geyser energie. De warmte-energie van de zee zou volgens het rapport gebruikt kunnen worden, wanneer men de be schikking heeft over twee reservoirs van uiteenlopende temperaturen. Een installa tie, die op dit principe ge baseerd is, wordt nog niet gebruikt, maar er wordt er een gebouwd te Abidjan aan de Ivoorkust. REIS BEGON TE ZIJPE De Kasteel Staverden" arriveerde precies op tijd De inscheping te Zjjpe van twaalf patiënten op de „Kasteel Staver den", de prachtige salonboot van de Holland-Veluwelön, die door het Rode Kruis gehuurd wordt, had een internationaal karakter door de aanwezigheid van prof. Boisser van het Internationale Rode Kruis- comité uit Genève. Vergezeld van generaal Van der Kroon, hoofdbe stuurslid van het gewest Brabant en jhr. Verspyck, eveneens be stuurder van het Ned. Rode Kruis, had deze heer het door Zweden ge schonken Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee bezichtigd. Hü wilde nu ook dit prachtige werk dat het Rode Kruis voor de chronische zieke bedpatiënten doet, van nabij bezichtigen. De „Kasteel Staverden" arri veerde, in tegenstelling met vorig jaar, prachtig op de vastgestelde tijd. Zondagavond waren in Ter- neuzen 29 personen ingescheept, maandagmorgen tussen 9 en 11 uur waren te Schore 40 patiënten uit Walcheren en de Bevelanden aan boord gekomen en te Zijpe moesten tussen 2 en 3 uur nog twaalf pa tiënten aan boord worden gebracht, n.l. 5 uit Zierikzee, 2 uit Oud-Vos- semeer, 2 uit St. Philipsland, 2 uit Bruinisse en 1 uit Renesse. De staf bestaat uit: dr. J. Stumphius uit Vlissingen en de zusters De Kramer, Van den Ende en Verhoef, terwijl de scheepsmoe- der mevr. Boelkes-Naves uit En schedé al vele jaren een echte moe der is voor de varende patiënten, omdat zij immers niet alleen met de Zeeuwen vaart, zoals genoemde staf, maar evenals kapitein Miede- ma permanent aan boord is wan neer het schip voor het Rode Kruis vaart. Maandagavond ging de tocht van het schip naar Puttershoek, waar overnacht werd en van Putters hoek gaat men via Pernis naar Vreeswijk. Woensdag gaat men van Vreeswijk naar Haarlem, vandaar vaart men naar Wijk bij Duur stede, vervolgens vrijdag naar Wil lemstad om zaterdag weer in Zee land terug te zijn, waar de patiën ten weer worden ontscheept. Prof. Boisser heeft in het Frans de patiënten nog toegesproken, hen geluk gewenst met dit prachtig ini tiatief van het Ned. Rode Kruis en hun een goede reis toegewenst. De speech van prof. Boisser werd uiteraard vertaald. Ook generaal Van der Kroon heeft de patiënten nog bemoedigd en hun een goede reis gewenst. Hij zeide overtuigd te zijn dat de mee varenden, die aanvankelijk mis schien enige aarzeling moesten Deze foto geeft een beeld van de rampz<Algc gevolgen, welke het nood weer in Noord-Italië en de gehele alpen heeft gehad. - Een zware stalen spoorbrug is, ondergraven door het kolkende water, in de rivier de Dora gestort, waardoor opnieuw een verbinding werd verbroken. Overvloe dige regenval, welke de rivieren deed aanzwellen tot woeste stromen en landverschuivingen veroorzaakte, heeft in Noord-Italië, dat ook door stormen v;erd geteisterd, vele miljoenen guldens schade aangericht. Het juiste aantal doden is door isolatie van verschillende gebieden nog niet bekend. Jongste Sowjet-voorstellen stap vooruit De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft maandag in de V.N.-subcommissie voor de ontwapening in Londen verklaard, dat nu een belangrijke faze is aangebroken, zo is in con ferentiekringen vernomen. De jongste voorstellen van de Russische vertegenwoordiger, Zo- rin, zijn een belangrijke stap voor uit en dank zij de houding van de Amerikaanse delegatie is er nu een nieuwe basis voor de ontwape ningskwestie, zo zou Lloyd, die voor het eerst sedert de conferentie op 18 maart begon weer voorzitter was, bij de opening van de verga dering van maandag hebben ver klaard. Volgens waarnemers blijkt uit de aanwezigheid van Llyod, dat de Britse delegatie groot belang hecht aan de besprekingen die over jong ste Sowjet-voorstellen voor een staken van de kernproeven gedu rende twee of drie jaar en inrich ting van controleposten zullen wor den gevoerd. De Amerikaan Stassen verklaarde daarna, dat zijn delegatie de Sow jet-voorstellen nog bestudeert, doch dat reeds gezegd kan worden dat zij een belangrijke stap in de rich ting van overeenstemming over een verdrag voor gedeeltelijke ontwa pening zijn. De Fransman Moch en de Canadees Johnson lieten zich in dezelfde geest uit. Zorin was het er echter niet mee eens, dat de westelijken vooral de nadruk leggen op de controle. Over eenstemming over controlemaatre gelen kan pas bereikt worden als uitgemaakt is wat een ontwape ningsovereenkomst zal omvatten, zo zei hij. Men verwacht, dat de westelijke delegaties voor de volgende bij eenkomst van de subcommissie, op donderdag a.s., onderling overleg over de Sowjet-voorstellen voor het staken van de kernproeven zullen plegen. Luisteraars en kijkers in Nederland Het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen bedroeg op 1 juni 1957 2.292.017 tegen 2.281.572 op 1 mei 1957. Op 1 juni 1957 waren er 536.967 aangeslotenen op het draad- omroepnet tegen 540.106 op 1 mei 1957. In hetzelfde tijdvak steeg het aantal geregistreerde televisietoe stellen van 142.740 tot 151.737. overwinnen, zeker met genoegen op deze reis zouden terugzien. Het verplegend personeel, dat een aantal vrije dagen belangeloos beschikbaar stelde om de patiën ten te verzorgen, alsmede de mari tieme staf, werd lof toegezwaaid voor deze van naastenliefde getui gende daad. Van de afdeling Duiveland van de Bond van Plattelandsvrouwen waren enige blikken biscuits aan boord gebracht; het Jeugd Rode Kruis uit St. Philipsland bracht, evenals vorig jaar, weer zakjes met fruit en door hen zelf vervaar digde correspondentiemappen, in houdende enige prentbriefkaarten van het schip en enige velletjes postpapier, enveloppen en post zegels. De afd. Bruinisse schonk een aantal cakes. Onder de vrolijke tonen van een pittig muziekje vertrok om onge veer half vier de „Kasteel Staver den", begunstigd door prachtig zo merweer, uit de Vluchthaven te Zijpe, nagewuifd door tientallen familieleden en belangstellenden. HIMALAJA-TOP BEKLOMMEN Een Britse expeditie van vijf bergbeklimmers heeft in het begin van deze maand voor het eerst de ruim zevenduizend meter hoge Matsje Poetsjare, een top in de Ne- palese Himalaja, beklommen. Dit is maandag te Katmandoe meege deeld door de leider van de groep, majoor Roberts. De groep bereikte de top op 2 juni. Twee van de expeditieleden - de 39-jarige onderwijzer Wilfred Noy ce en majoor Charles Wylie - heb ben deelgenomen aan de beklim ming van de Mount Everest in 1953. Een eerste poging om de top te be reiken was mislukt, doordat een van de leden van de groep kinder verlamming kreeg. Wie nooit gevallen is, heeft geen juist besef van wat er nodig is om vast te staan. ktei/xtjes uittjm het l>mt\.eivl,cuid DEN HAAG. De 31-jarige Brazi liaanse zeeman, Lopez Rete uit Boa Vista heeft in Antwerpen het 28-jarige Nederlandse meisje Eve line van Velthuizen in een flatge bouw te Antwerpen met messteken aan arm en rug gewond. Het meis je, met wie de Braziliaan huwe lijksplannen had, moest in het Stui- venberg-gasthuis worden opgeno men. UTRECHT. In het Amsterdam- Rijnkanaal is ter hoogte van de alu- miniumfabriek een lijk drijvende gevonden. Volgens de op de ver dronkene aangetroffen gegevens is het de 80-jarige W. C. S. uit Utrecht UTRECHT. De 16-jarige Roedie Kluin te Utrecht is tijdens het zwemmen in het Amsterdam-Rijn kanaal verdronken. De knaap die de zwemkunst niet geheel meester was, begaf zich ondanks waarschu wingen van zijn broertje te ver van de walkant en wilde zich vastgrij pen aan een voorbij varende boot. Hij slaagde hierin niet en werd in het kielzog meegezogen. Een vriendje greep de jongen nog vast, doch slaagde er niet in hem te red den. Dit is het tweede verdrin- kingsgeval in deze week in het Am sterdam-Rijnkanaal. 's-GRAVENHAGE. De 35-jarige ambtenaar L. M. van Leeuwen, wonende in de Rozenstraat te Den Haag, is in zijn woning overleden na een heftige twist en een hand gemeen met zijn broer. De politie stelt een onderzoek in naar de doodsoorzaak. Voorlopig wordt aangenomen dat een hartverlaTh- ming de oorzaak van het overlijden is geweest. Aneurin Bevan, leider van de linkervleugel van de Britse socia listische partij, heeft zaterdag in een redevoering gezegd, dat het jongste Russische Voorstel om voor een tijd van twee of drie jaar geen proeven te nemen met waterstof bommen, onmiddellijk door de Britse regering moet worden aan genomen. No» geen einde aan warmteperiode In de Verenigde Staten, in het gebied van St. Louis, zjjn door overstromingen in het weekeinde in totaal negentien personen om het leven gekortien. Intussen duurt de hittegolf in Europa en de Verenigde Staten voort. In Frankrijk zjjn in totaal negen personen verdronken of be zweken aan de gevolgen van een zonnesteek. In Kopenhagen over leden twee personen aan een zon- nesteeek. Londen had met 27 graden C. zijn warmste dag sinds augustus 1955. De hoogste temperatuur in Engeland was maandagmiddag 31 graden. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Minister Staf wil een goede controle De Nederlandse minister van Oorlog, ir. C. Staf, heeft maandag te Los Angeles tegenover een cor respondent van Reuter gezegd dat „men de Sow jets niet moet geloven of vertrouwen" in zaken van inter nationale kerncontrole of ontwape ning. „Ik hoop op een uiteindelij ke beperking van kernproduktie aan beide zijden van het ijzeren gordijn, maar we kunnen een der gelijke beperking slechts aanvaar den indien we zeker van de con trole er op zijn". De bewindsman zei te verwach ten dat binnen korte tijd Neder landse militairen in de V.S. zullen aankomen om voor het gebruik van de Nike-projectielen opgeleid te worden. De minister was in Los Angeles op doorreis uit Australië. Luchtvaart is het einde van de warmteperiode nog niet in zicht. In Chicago en in New York steeg het kwik tot 34 graden C. De hoog ste temperatuur werd zondag te Philadelphia gemeten, n.l. 34 gr. De talloze apparaten, die de Ame rikanen gebruiken om de tempera tuur in de huizen en kantoren dra gelijk te maken, gebruken zoveel elektriciteit dat de spanning aan zienlijk is gedaald. In verscheidene gebouwen stopten de liften en ook de telexmachines kwamen tot stil stand. Op diverse bedrijven is een beroep gedaan het stroomverbruik te beperken. 200 Nederlanders terug uit Australië Met de dagboot van de Stoom vaartmaatschappij Zeeland zijn gis teravond in Hoek van Holland o.a. aangekomen ruim vierhonderd re- patriërenden uit Australië. Onge veer tweehonderd van hen hadden Duitsland als doel van de reis; tweehonderdtwintig waren bestemd voor Nederland. Allen waren met het s.s. „Fair Sea" uit Australië in Plymouth aangekomen en met een extra-trein naar Harwich vervoerd. Zij hadden zeer veel bagage bij zich en dit bracht voor degenen die deze goe deren in Hoek van Holland in de boottreinen moesten brengen veel werk mede, maar zij waren er trots op dat dit in korte tijd vlot verliep, zodat alle boottreinen voor het bui tenland op tijd konden vertrekken. De Nederlandse spoorwegen had den een extra boottrein ingelegd naar Amsterdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1