Regen veroorzaakt enorme schade in Italië en Frankrijk DE ZIERIKZEESCHE COURANT VORDERING VAN ONTWAPENING ACHT LONDEN ALLEREERST NODIG Meer aansluitingen op waternet op Schouwen=Duiveland doen druk dalen ^rUut i - V o®r MAANDAG 17 JUNI 1957 No. 18172 113e ZIERIKZEESCHEWNIEBWSBO ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797»1689 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, no 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V, Drukkerij vJh. Lakenman Ochlmart, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Militairen ingezet om bevolking te redden Militairen en brandweerlieden z(Jn de gehele nacht van vrijdag op zaterdag in de weer geweest met het redden van mensen, die in de Val Di Susa door overstromingen bedreigd worden. De twee hoofd wegen in het gebied zjjn door grondverschuivingen versperd. Zjj zullen waarschijnlijk een jaar lang niet gebruikt kunnen worden. Zes tien huizen zijn door een aardver- zakking verwoest. Er bestaat ge vaar voor nieuwe aardstortingen van de helling van de berg Saqe. Drie bruggen zijn weggeslagen. In het gebied van Piedmont in noordwest Italië wordt de schade door de regen aan de landbouw op 35 miljard lire geraamd. Zaterdag is een speciale verga dering van het Italiaanse kabinet belegd voor het opstellen van een plan tot hulpverlening aan de ge troffen gebieden. Volgens berichten uit plaatsen waar de watersnood het grootst is, zakt het water. De weg naar St. Jakob, een klein Oostenrijks alpendorp, dat door de overstromingen in Oost-Tirol was geïsoleerd, kan thans door voetgan gers gebruikt worden. Ook in de Franse alpen daalt de waterstand. De weg van Frankrijk naar Italië door de Simplon is even wel nog geblokkeerd. In St. Jean de Maurienne zijn 13 huizen door het water verwoest. Hefschroef- Watertekort te Boedapest Het Hongaarse vakbondsblad „Nepakarat" heeft bericht dat Boe dapest bedreigd wordt door een „zeer ernstig" tekort aan water. Het door radio-Boedapest geci teerde blad schrijft dat er in ver scheidene districten van de stad geen druppel water meer is. De wa tervoorziening van de industriële ondernemingen moest met tien per cent verminderd worden, aldus „Nepakarat". Schat gevonden op kamer In een sombere kamer op de tweede verdieping boven 'n winkel op het State-eiland, een deel van New York is donderdag een schat van 274.980 dollar gevonden. Het geld, dat in een houten doos was opgeborgen, behoorde aan een weduwe, die drie toeken geleden op 90-jarige leeftijd overleed. De vrouw, die gehuwd was geweest met de sleepbootkapitein Samuël de Hart, had geen kinderen. Haar bloedverwanten, die niet wisten dat zij zoveel geld bezat, konden op de ka mer geen testament vinden. Later is nog ontdekt, dat de weduwe bij een bank aande len ter waarde van ongeveer een kwart miljoen dollar had. vliegtuigen van het Franse leger hebben meer dan veertig vrouwen en kinderen uit Briancon geëva cueerd. De schede in de gebieden van Bi- rancon Isola en St. Michel de Mau rienne zou in de miljarden frank lopen. Volgens berichten uit Nice zijn in het dal vari de rivier de Queyras vijf dorpen verwoest en 18 bruggen weggeslagen. Te Saint Michel de Maurienne heeft zich in een ondergelopen fa briek een ontploffing voorgedaan die grote schade heeft aangericht. Bij overstromingen in het ge bied van de Amerikaanse stad St. Louis zijn veertien personen om gekomen, aldus is zaterdag verno men. Vier personen worden ver mist en 3.500 moesten hun wonin gen verlaten. Het water in de ri vieren is vrijdagavond plotseling begonnen te wassen. Kans voor boeren in Zuid-Amerika In Washington wordt vernomen, dat vertegenwoordigers van de be trokken landen met de Amerikaan se autoriteiten besprekingen voeren over de financiering door de Ame rikaanse regering van de emigratie van Italiaanse, Nederlandse en Ja panse boeren naar Zuid-Amerika. De Amerikanen stellen veel be lang in deze kwestie met het oog op de economische en sociale ont wikkeling van Latijns Amerika. In een aantal Zuid-Amerikaanse hoofdsteden wordt onderhandeld over de vestigingsvoorwaarden. De ambassadeur van Brazilië in Washington, Paixoto, heeft gewe zen op het succes van de Neder landse kolonisten die zich in het begin dezer eeuw gevestigd hebben in de staat Sao Paulo. Veel verschillen tussen Engeland en Rusland Dankbaar voor verzoenende toon van Moskou De Britse premier, Harold Mac- Millan, heeft premier Boelganin van de Sowjet-Unie op diens brief van 20 april geahtwoord, dat, hoe wel Engeland en de Sowjet-Unie van mening verschillen over veel kwesties, dit toch een ontwikkeling naar een praktischer verhouding tussen de twee landen niet mag belemmeren. De brief van MacMillan is vrij dag in Moskou aan Boelganin over handigd. De Britse premier zegt o.m. dat in de eerste plaats vorderingen gemaakt dienen te worden op het gebied van de ontwapening, zowel wat betreft gewone als atoomwa pens, als men tot een betere ver standhouding wil komen. Sow jet-voorstell en voor een col lectief veiligheidspact, gebaseerd op de verdeeldheid van Duitsland, blijven voor Engeland onaanvaard baar. De Britse regering zou een uit breiding van de handel met de Sowjet-Unie toejuichen, aldus de brief. MacMillan leverde voorts kritiek op de Sowjet-politiek in het Mid den-Oosten, die volgens hem de in druk heeft gewekt dat de Sow jet regering daar een beleid voert dat schadelijk is voor Engeland. De Britse premier toonde zich zeer tevreden over de verzoenende bewoordingen van Boelganin's brief doch het speet hem dat er „geen nieuwe, constructieve voorstellen" in stonden. Hij zei, dat er in de westelijke wereld grote ongerustheid is ont staan door het feit, dat de Sowjet- autoriteiten begin april vijf kern- AZIATISCHE GRIEP DRINGT DOOR Nieuwe griepvirus (zonder ziektegevallen) in Europa Een woordvoerder van de rege ring van het Britse protectoraat Bahrein heeft vrijdag meegedeeld, dat de Aziatische griep tot in de Perzische Golf is doorgedrongen. In Bahrein zjjn vrijdag tientallen gevallen gemeld. Een Australische deskundige op het gebied van virusinfecties, Bur net, heeft vrijdag te Sydney ver klaard te geloven, dat de Aziatische griep zich over de gehele wereld zal verspreiden. Hij had geen ver band kunnen vaststellen tussen atoomstraling en veranderingen in de bekende typen van het griep veroorzakende virus. Het hoofd van de bio-chemische afdeling van een proefstation te Rothamsted in Groot-Brittannië, dr. Pieri, schreef daarentegen in een artikel in het Britse medische blad „Lancet", dat de Aziatische griep het gevolg kan zijn van de straling van radio-actief stof van atoomontploffingen. Volgens hem kan een virus onder invloed van radio-acitiviteit van eigenschappen veranderen. Het hoofd van de dienst voor volksgezondheid te Manilla heeft vrijdag bekend gemaakt, dat er zich in de twee weken voor 8 juni 417 gevallen van longontsteking hebben voorgedaan, waarvan 202 met dodelijke afloop. Het nieuwe griepvirus, dat de Aziatische griep veroorzaakt, is nu in Europa en Australië ingevoerd en waarschijnlijk tot in Noord- Amerika, aldus heeft het hoofd kwartier van de wereldgezond heidsorganisatie te Genève vrijdag bekend gemaakt. Er zijn in deze gebieden echter geen ziektegevallen geconstateerd. proeven hebben genomen zonder ze aan te kondigen. Hij verzocht Boelganin nogmaals het Britse voorstel voor geleide lijke registratie, beperking en ten slotte stopzetting van de kernproe ven, dat op 6 mei in de subcom missie voor de ontwapening van de Verenigde Naties is ingediend, te bestuderen. Holland Festival 1957 geopend Vrijdagavond heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. J. M. L. Th. Cals in de Scheveningse Kurzaal waarvan het podium feestelijk met bloemen was versierd, het Holland Festival 1957 geopend. Voor minister Cals sprak, bracht het Nederlands Kamerorkest onder leiding van Szymon Goldberg het Wilhelmus ten gehore. Daarna was het woord aan minister Cals. Na de rede van de minister voer de het Nederlands Kamerorkest een concert uit, dat begon met het Concerto grosso in D-kleine terts opus zes nummer tien van George F. Handel. Als solisten traden hier bij op de violisten Willem Noske en Piet Nijland. Vervolgens werd uit gevoerd het Concerto in B kleine terts voor vier violen en orkest van Antonio Vivaldi. Solistisch traden hierbij op Thomas Magyar, Piet Nijland, Parry Hart en Bouw Lem- kes. Daarna werd een Nederlandse compositie ten gehore gebracht en wel het Largo en Allegro van Henk Badings. Na de beëindiging van het con cert begaven de aanwezigen zich naar het terras om het afsteken van het vuurwerk te aanschouwen. On der dit vuurwerk speelde de har moniekapel „Moerwijk" vrolijke klanken. RADIONIEUWS Jaarvergadering N.C.R.V. Onder voorzitterschap van mr. A. B. Roosjen is de Nederlandse Christelijke Radio-Vereniging in Utrecht in jaarvergadering bijeen geweest. De voorzitter herinnerde in zijn openingswoord aan de macht van de microfoon en luidspreker. De arbeid van de N.C.R.V. heeft geen ander doel dan met de boodschap van Gods reddende vaderliefde binnen te dringen in het volkshuis en dit evangelie te brengen aan duizenden, wier weg nog nimmer over het kerkplein liep. Microfoon en luidspreker kunnen bij de evan gelie-verkondiging machtige mid delen zijn, aldus mr. Roosjen. Spr. is dankbaar dat de N.C.RV. erin slaagde met de „Goed-Zo-actie" het gehele Nederlandse volk te bren gen tot medeleven met het mis deelde kind. i Het leven is ons niet in\ i eigendom gegeven doch in I Vruchtgebruik. 1 n.. m Een woedende menigte Europeanen heeft vorige week gedemonstreerd in de straten van Algiers als protest tegen de recente tijdbomexplosies, die ut* rden veroorzaakt door de Algerijnse nationalisten en ongeveer 10 merrstfvhet leven kostten. Tijdens de relletjes werden 5 Molcammedanctv en een Europese vrouw vermoord terwijl verscheidene Franse militairen en Mohammedanen ernstig werden gewond. - De foto geeft een beeld van de rue d'Isly in Algiers, waar Franse paratroepers met het geweer in de aanslag toezien hoe een auto van een Mohammedaan uitbrandt en de auto's er omheen worden weggesleept. Brand in de duinen bij Oostvoorne Om circa één uur zondagmiddag is, vermoedelijk tengevolge van het roken, brand ontstaan in de duinen nabij het voormalige vliegveld te Oostvoorne. De brandweer van Oostvoorne is direct nadat de mel ding van de brand binnenkwam uitgerukt. Een gelukkige omstan digheid is dat in de nabijheid van het terx-ein water voor het blus- singswerk voorhanden is. Aan de blussing werd ook deelgenomen door vrijwilligers. Man schoot zijn vrouw neer De 45-jarige loswerkman J. Pa penburg heeft in zijn woning in de Visserstraat te Bussum enige scho ten gelost op zijn 42-jarige echt genote J. C. Papenburg-Valentijn, met wie hij sinds enige tijd in een echtscheidingsprocedure was ge wikkeld. De vrouw die aan hals, hoofd en borst werd getroffen, liep hevig bloedend de straat op, waar zij en kele ogenblikken later in elkaar zakte. Zij werd naar de Majella- stichting overgebracht, waar zij bij aankomst reeds bleek te zijn over leden. De man heeft zich enige tijd na het gebeurde bij de politie gemeld. Hij is in arrest gesteld. f Rechtzaken Twintig jaar gevangenisstraf in zaak Nieuw- en Sint Joosland Uiterlijk onbewogen hoorde de 39-jarige taxichauffeur L. Hoebeke uit Nieuw- en Sint Joosland vrij dagmorgen in de raadzaal van het stadhuis te Middelburg het vonnis aan, dat de president van de ar rondissementsrechtbank te Mid delburg, mr. P. van Empel, uit sprak: twintig jaar gevangenisstraf met aftrek. De rechtbank acht het wettig en overtuigend bewezen, dat de taxichauffeur de wed. Kodde- Roose uit Nieuw en Sint Joosland heeft vei'moord. De officier van justitie, mr. J. L André, had aan hel eind van de zitting, die vrijdag 31 mei j.l. in de Concert- en Gehoorzaal werd gehouden, twaalf jaar met aftrek geëist. De officier achtte namelijk het subsidiair ten laste gelegde, de H.M. de Koningin heeft in het paleis Soestdijk aan twaalf Neder landers, die zich door verdienste lijke daden voor de Nederlandse scheepvaart hebben onderscheiden, de De Ruyter-medaille uitgereikt. kleintjes uitilp het binnenland TILBURG. Tijdens blussings- werkzaamheden in een rijwielher- stelwerkplaats te Tilburg is de 48- jarige brandwacht N. Bertens van de gemeentelijke brandweer te Til burg door een hartverlamming dood gebleven. De brand had men spoe dig onder de knie. AMSTERDAM. In de zwemschool Oost te Amsterdam is zondag de 5- jarige D. J. Neuteboom ongemerkt in het diepe deel van het bad te- recht gekomen en verdx*onken. NOORD-SCHARWGUDE. Zater dagmiddag is de 10-jarige Jac. van Meurs uit Oudkarspel met zijn hoofd bekneld geraakt tussen de delen van een ophaalbrug in de Woudmeerpolder toen deze geopend werd. Het slachtoffer was vrijwel op slag dood. Met een vx-iendje was hij op de brug aan het spelen toen deze moest worden opgehaald om een met hooi geladen schuit te la ten passeren. Het vriendje werd licht gewond. ROTTERDAM. Gistermorgen is op de hoek van de Putsebocht en de Ex-icastx-aat te Rottex'dam de 48- jarige M. C. Verhagen, wonende Stokroosstraat, door een auto aan gereden. Op weg naar het Zuider ziekenhuis is hij overleden. AMSTERDAM. Bij de doop van de voor het gouvernement van In dia in aanbouw zijnde stoomhop- pex-sleper en cutterzuiger „Visahka" door de echtgenote van de ambas sadeur van India in ons land is vol gens hindoegebruik een kokosnoot in plaats van de in ons land tra ditionele fles champagne benut. WASSENAAR. In Wassenaar hebben vrijdagavond hotelbedi'ij- ven en ziekenhuizen waaronder en kele grote inrichtingen, zonder wa ter gezeten. De normale capaciteit van de Wassenaarse waterleiding is ruim voldoende, maar in dagen van gx'ote droogte ontstaan bij bo venmatig gebruik moeilijkheden. Het gemeentebestuur van Wasse naar heeft daarom de bevolking op geroepen zuinig met water te zijn en vooral het sproeien van de tui nen drastisch te beperken. doodslag op de weduwe, bewezen, maar niet dat H. zijn daad wel overwogen of na beraming heeft gepleegd. De rechtbank achtte het primair ten laste gelegde, dat H. de we duwe F. M. Kodde-Roose op 8 januari j.l. na kalm beraad heeft gedood, door haar met een laken, dat hij om haar hals knoopte, te wurgen, wel bewezen en vonniste dus twintig jaar voor moord. De rechtbank achtte tevens de diefstal van f 6.000,een geldbedrag dat aan de weduwe toebehoorde, be wezen. y Het Boerderijenplan Alles wacht op gereedkoming zuidelijke leiding „In een uitgebracht rapport in juni 1951 werd gesteld dat aan sluitingen op het waterleidingnet, waarvoor een subsidie benodigd zou zijn groter dan f 1.000,niet zouden kunnen worden uitgevoerd. Het thans door de Herverkaveling geaccepteerde Boerderijenplan tot aansluiting op het net in de on rendabele gebieden, voorziet in een gemiddelde subsidie van f 5.000, Een enorm verschil dus". Zo sprak de directeur van de N.V. Water leidingmaatschappij „Schouwcn- Duiveland", ir. J. F. van Sloten, op de vorige week gehouden algemene vergadering van aandeelhouders. Ingaand op de voorgeschiedenis van de totstandkoming van het Boerderijenplan wees ir. van Sloten op de geaccepteerde 112 pet. als vergoedingsnorm. In vier maanden kan men het eiland „rond" zijn, zo vervolgde spr. Een graafmachine is ingezet, maar straks komt dan nog de aansluiting van de panden, hetgeen vooral een kwestie is van voldoende waterfitters. Wat volg orde betreft zal gelet worden op de urgentie, maar ook op de techni sche urgentie, want niet alle geval len liggen technisch eendei*. De meerwatervoorziening als gevolg van het groter aantal aansluitingen zal helaas van invloed zijn op de waterdruk. Vooral voor het gebied rond Kerkwerve heeft dit nog ge volgen, in afwachting van de ge reedkoming van de zuidelijke lei ding. Tot nu toe wordt het water via een noordelijke leiding naar het aanjaagstation te Zierikzee ge pompt.- Wat de uitvoering betreft is de volgorde: Nieuwerkerk, .Oos- terland, Verseputseweg, Slikweg en vandaar in één ruk terug, zodat Bruinisse het laatst aan de beux*t komt. Is eenmaal de zuidelijke lei ding gereed, dan zal de wateraan- voer efficiënter geschieden, nl. door twee leidingen (zuid- en noordleiding). In afwachting van het gereedkomen van de zuidelijke leiding, zal het aanjaagstation ex tra werk moeten doen, hetgeen ge let op de hoge elektriciteitsreke- ningen voor de maatschappij niet voordelig is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1