Financiële positie van Waterleidingmij blijft zeer zorgelijk kaas Kapitale te landbouwschuur en bedrijfswoning Nieuwerkerk in de as gelegd Tropen adel Film „Vogels in Nederland" voor leden van de Vogelwacht Belangstelling voor duinexcursies Op de Jongste vergadering van de Vogelwacht, waarvan wjj reeds een verslag plaatsten, heeft - ter verdere completering van het pro gramma, de heer van Oord - by ontstentenis van de sekretarls van de Ver. tot Bescherming van Vo gels, de heer Zweeres - de kleu renfilm: Birds of the Netherlands' ingeleid en van commentaar voor zien. De Engelse zustervereniging heeft verleden jaar twee van haar beste vogelfotografen 16 vogels laten fil men, voor het merendeel tijdens de broedperiode en daarna, vogels die in Engeland niet of zeer weinig voorkomen. Hieronder bevinden zich o.a. de kluut, grutto, zwarte stern, strandplevier, witte kwik staart, wielewaal, fuut en tuinflul- ter. De geheel gevulde zaal genoot zichtbaar van al de finesses in kleuren en de heer van Santen Kolff vertolkte dan ook ieders me ning, toen hij de avond sloot door dank te brengen aan de heer van Oord voor zijn bijzonder pret tige manier van explicatie en de heer van den Berge voor de ver toning van de prachtige film, die gratis beschikbaar was gesteld dooi de Ned. Vereniging tot Bescher ming van Vogels. Van de beide excursies, die op tweede Pinksterdag te Haamstede waren vastgesteld, is de middag- excursie wegens slecht weer afge last. De morgentocht, die om half 7 in de bossen rondom het Slot Haamstede werd gehouden, mocht zich in een grote belangstelling verheugen. Ruim 50 leden namen hieraan deel. De heren Mennema en Van Oord gingen ieder met een groep op pad. Veel vogels werden gezien en beluisterd, o.a. de staartmees, waarvan tot nu toe geen broedge- val op het eiland bekend was en 20 Voorzitter Int. Rode Kruis- comité naar Zierikzee Professor Leopold Boissier, voor zitter van het Internationale co mité van het Rode Kruis, zal zon dagavond 16 juni in ons land aan komen vóór een bezoek aan het Nederlandse Rode Kruis. Professor Boissier zal maandag te Zierikzee het door Zweden ge schonken Rode Kruis ziekenhuis bezichtigen en daarna te Zijpe aan wezig zijn bij de inscheping van Zeeuwse invaliden en chronische patiënten aan boord van de als hospitaalschip ingerichte „Kasteel Staverden". Dinsdag - voor zijn vertrek - zal hij een bezoek brengen aan het lectuurdepot van het Nederlandse Rode Kruis. SIRJANSLAND De gehouden Rode Kruis-col- lecte heeft opgebracht f 81,85. Dit is enkele guldens hoger dan vorig jaar. Ingezonden mededeling anderen, waaronder de zwartkop- tuinflulter en de bonte specht. Het prachtige bosbezit met zijn opengekapte vlakten, gevuld met zuring en thans beplant met popu lieren, essen en hoogstameik, was alleen al een bezoek waard. Zowel op de avond- als op de morgenbijeenkomst gaven zich nieuwe leden op. Ingezonden mededeling Al'n Iwuelingsfcaas. hoezee Ook op 16 juni leidj de oiw hei vadcrtun door de mug. Verr»» hem mc( n echte mianeo- tractitie. een exttt portie van de luu. tw hij altijd xo van imult. Dan komt hij meteen ia da goede stemming voor de andere cadeautje*. Uitslapen mag, op vaderdag Doe 'méér met Het beste vaderdag-idee Vuur vond gretig voedsel Gebrek aan bluswater had funeste gevolgen (Van onze verslaggever) De kapitale landbouwschuur en bedrijfswoning van de heer A. G. J. Doeleman aan de Stolpweg onder de gemeente Nieuwerkerk, is gis teravond door brand totaal ver woest. Vele landbouwwerktuigen, w.o. een trekker, cultivator en een combine, klein gereedschap en een grote voorraad opgeslagen hooi, konden niet meer worden gered. Slechts het voornaamste huisraad uit de gelijkvloerse kamers van de woning alsmede waardepapieren kon geborgen worden. De grote brand, die enorme rook ontwikkeling tengevolge had, was van verre uit de omtrek waarneem baar. Honderden mensen stroom den samen en volgden het blus- slngswerk van nabij. Omstreeks 18.00 uur gisteravond werd Nieuwerkerk opgeschrikt door het luiden van de brandbellen. De vrijwillige brandweer, burge meester A. A. van Eeten en de Rijkspolitie waren zeer spoedig op de plaats des onheils. De brand weer rukte uit met al het beschik bare materiaal. Een grote handicap was de straffe wind en het ontbre ken van bluswater in de direkte omgeving. Zoals bij zovele boerde rijen was ook hier niet de direkte beschikking over bluswater. Het moest gepompt worden uit het Steenzwaan op ongeveer 500 meter afstand. Geringe druk Dit had funeste gevolgen daar door die afstand slechts met ge ringe druk kon worden gespoten. Bovendien werd veel modder op gepompt. Een grote vertraging was ook ontstaan daar de verwoeste hofstede geen telefoonaansluiting had en opgebeld moest worden bij verder wonende buren. Assistentie werd Ingeroepen door de brand weer van Oosterland die omstreeks 18.45 uur arriveerde. Geen houden meer aan De brand had zich echter reeds dermate uitgebreid dat er geen houden meer aan was. De brand weer van Dreischor verleende vrij willig assistentie. Over de oorzaak van de brand vernemen wij het volgende: de eigenaar was bezig zijn woning een goede beurt te geven. De oude verf lagen van de kozijnen werden af- TONEEL EN FILM De Franse (letektive-film „Les Diaboliques'' in de Concertzaal Rassenfilm draait te Haamstede gebrand. Het schijnt dat het ko zijnhout is blijven nasmeulen. Aan gewakkerd door de harde wind stond de woning daarop spoedig in lichter laaie. Vonken waalden over naar de grote schuur. Het rieten dak (onder de pannen) stond op de nok hierop ogenblikkelijk totaal in brand. By gebouwen gered Twee bijgebouwen konden dooi de spuitgasten worden nat gehou den en gered. Later werd overge gaan tot pompen uit de zeker op een kilometer afstand gelegen wa tergang op de kruising Potterweg- Stolpweg. De brandweer van Oos terland pompte het water uit de vaart en gaf dit door aan een twee de pomp, bemand door de brand weer van Dreischor die het op zijn beurt weer doorgaf aan een derde pomp, die van Nieuwerkerk. De boerderij was kortgeleden opgele verd, na vernieuwd en hersteld te zijn van de watersnoodschade. Nader vernemen wij nog dat het nablussingswerk tot omstreeks half één vannacht heeft geduurd. De schade wordt door verzekering ge dekt. Wij vermelden nog dat ook de burgemeester van Oosterland, de heer S. W. A. Laurense op de plaats van de brand aanwezig was. ROOKZUIL BOVEN SCHOUWEN Hardnekkige brand in stapel turfmolmpakken van Grontmij N.V. Brandweer van Kerkwerve greep in Gistermiddag Is brand uitgebro ken in een opslagplaats van pakken turfmolm, dat gebruikt wordt bij de uitvoering van drainage-werk zaamheden), eigendom van de N.V. Grontmij, aan de Provinciale weg bij Moriaanshoofd. Hier liggen on geveer 36.000 pakken turfmolm op geslagen. In ongeveer 5.000 heeft de brand gewoed, waardoor een schade is aangericht van enkele tienduizen den guldens. Reeds In de morgenuren schijnt rook uit de „berg" te zijn gekomen. Er zijn toen zelfs enige emmers water aan te pas gekomen, maar gistermiddag ontdekte de dienst doende postcommandant van de rijkspolitie te Kerkwerve, dat het menens was met de brand. Hij belde de secretarie te Kerkwerve, waarop de brandweer werd gealar meerd. De brandweer bestreed de vuur haard, die met een enorme rook ontwikkeling gepaard ging, met vijf stralen. Vooral het nablussen nam lange tijd in beslag. Personeel van de Grontmij heeft nog een gang gegraven door de stapel pak ken, om de nog niet aangetaste pakken te scheiden van de vuur haard. De oorzaak van de brand is on bekend De gedachte aan broei werd van de hand gewezen, omdat dan reeds veel eerder brand zou zijn ontstaan weer, vooral ln het zuiden en mid den van ons land, een sterk dro gend karakter gaven. Er zijn nog geen tekenen die op een spoedige verandering van het heersende weertype wijzen, zodat op aan houden van het zonnige weer kan worden gerekend, waarbij het nog geleidelijk warmer zal worden. Verwachting tot zaterdagavond: Opnieuw iets warmer Aanhoudend droog en overwe gend zonnig met een matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind; opnieuw Iets warmer. 15 juni. Zon op 4.21, onder 21.04. Maan op 22.47, onder 7.35. 16 juni. Zon op 4.21, onder 21.04. Maan op 23.11, onder 8.40. 17 juni. Zon op 4.21, onder 21.04. Maan op 23.33, onder 9.49 Laatste kwartier: 20 juni te 11.22. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 15 juni 5.21 v.m. 17.34 n.m. 16 juni 5.58 v.m. 18.08 n.m. 17 juni 6.34 v.m. 18.43 n.m. BROUWERSHAVEN: 15 juni 4.41 v.m. 17.03 n.m. 16 juni 5.19 v.m. 17.39 n.m. 17 juni 5.56 v.m. 18.18 n.m. Doodtij: 22 juni. Springtij: 30 juni. HET WEEKOVERZICHT In de afgelopen 24 uur bleef de luchtdrukverdeling in wezen onge wijzigd. Een groot hogedrukgebied bedekt de Noordzee en de omrin gende landen en brengt daar aan houdend zonnig weer. Boven zuid- Frankrijk en het westelijk deel van de Middellandse Zee handhaafde zich een lagedrukgebied, dat voor al in de hogere luchtlagen zetelt. Het verooorzaakt in zuid-Frank rijk regen en onweer. Aan de Ri- vièra viel in twee etmalen tijd on geveer 50 mm regen. Tussen het hogedrukgebied en de depressie waaien vrij krachtige noordoostelijke winden, die het Ingezonden mededeling EIST NU NATUUR-MARGARINE Zó uit de Natuur. Lichter verteerbaar. Smeuïger. Smakelijker. Bakt beter! Braadt beter! Bruint beter! Een film van importantie en in dringende kracht brengt de Con certzaal met het weekeinde, n.l. het Franse product: „Les diaboliques" („De demonen") met sterren als Simone Signoret, Vera Clouzot, Charles Vanel e.a. Deze politiefilm heeft bij de première destijds in Frankrijk bijzonder de aandacht getrokken en liefhebbers van het genre zullen moeten erkennen, dat hier de film als treffend uit drukkingsmedium door de regis seur Henri Georges Clouzot op vaak verbijsterend scherpe wijze is gehanteerd. Ergens heeft de maker van de film eens gezegd: „zo enkele de tails van deze film afschuwelijk mochten lijken, daar benaderen zij toch slechts van verre de gruwe len van het meest alledaagse ge mengde bericht". De geschiedenis van de film - die wij hier niet op de voet zullen volgen - speelt zich af in het instituut Delassalle, een selecte - doch weinig luxueuze - inrichting voor de opvoeding van jongelui in de omgeving van Pa rijs. Moeilijke huwelijksverhou dingen en financiële perikelen scheppen hier een sfeer voor ern stige intrignes, die uiteindelijk in een misdaad uitlopen. De film wil geen ethisch probleem stellen, maar niet meer zijn dan een van detektive story, maar dan een van ongekende hevigheid en spanning. Zondagmiddag cn dinsdagavond zwcring. draait een indianenfilm met span nende gevechten en wat roman tiek, getiteld „Karavaan der Ver doemden". „Mijn zoon is onschuldig" is een aangrijpend filmisch meesterwerk dat de rassendiscriminatie als uit gangspunt heeft. Deze film gaat in hotel Bom te Haamstede. Glenn Ford en Dorothy McGuire vervul len de hoofdrollen. Op een zomer avond ontmoet de jonge Angel Chavez het meisje Marie Wiltse op een strand in Californlë. Als hij haar wil kussen, rent zij weg en valt enige meters verder neer dood. Angel wordt ter plaatse door publiek aangetroffen en onder ver denking van moord gevangen ge nomen. De verdediger van Angel, de advokaat David Blake, gaat de zaak onderzoeken en de zaak Cha vez blijkt er duidelijk een te zijn van rassendiscriminatie. Als na zeer veel moeilijkheden eindelijk de zaak voorkomt weet Blake door een meesterlijke tactiek en spits vondige kruisverhoren de zaak zover te brengen dat Angel er zeer goed voor staat. Na een inci dent die de zaak weer ten kwade zou doen kerenen krijgt Blake eindelijk gedaan de rechter en jury te bewegen de minimumstraf - Rijkswerkinrichting - tegen Cha vez te bevorderen. Een film, die aan het slot de waarheid onthult omtrent een schandelijke samen- Het wachten is op Sociale Zaken Wel bemoedigende vordering sanering van bedrijf „Talryk zyn de moeiiykheden die de Raad van Beheer onder vindt by het reorganiseren van het bedrijf van de grond af, maar het werk is aan de gang en de vorde ringen worden inmiddels zicht baar". Zo typeerde de voorzitter van de Raad van Beheer van de Water leiding Maatschappy „Schouwen- Duiveland", de heer H. K. Michaë- lis. de toestand van de maatsohap- py op de donderdagmiddag ln „Mondragon" gehouden algemene vergadering van aandeelhouders. De voorzitter bracht dank aan dlreoteur en personeel, dat onder inoeliyke omstandigheden en onder veranderde verhoudingen hoeft moeten werken. De voorzitter zegde de vergadering nog toe, dat in de toekomst de periodes tussen twee vergaderingen bekort zullen wor den. Moeiiykheden en de omstan digheden hebben er toe geleld dat zulks tot nu toe nog niet het geval ls. Belangrijk binnen het kader spe ciaal van de administratieve reor ganisatie was de benoeming van de heer Gillissen, tevoren werkzaam op het departement van Oorlog, die met de modernisering van de admi nistratie Inmiddels op de goede weg is. Het betekent Intussen een enorme arbeid, aldus de voorzitter, omdat de zaak geheel wordt om gezet en bovendien het personeel op geheel andere wijze moet leren werken. De sanering van de maga- zijnadministratie is voltooid, zodat een oud zeer de wereld uit is. De magazijntekorten behoren van nu af aan tot het verleden. Een doel bewuste sanering ook is toegepast t.a.v. het wagenpark. Het oude wa genpark Is tegen boekwaarde van de hand gedaan, waarna is overge gaan tot het aanschaffen van volks wagens, die zuinig zijn en door uni formiteit duizenden guldens op de desbetreffende post van de begro ting besparen. Met betrekking tot het boerderij enplan kan eveneens een goed ge luld gehoord laten worden. Na vele onderhandelingen ls het thans zo ver, dat de uitvoering niets meer in de weg staat. De boerderijen in de onrendabele gebieden worden dus aangesloten op het net, voor welk plan de Herverkaveling in eerste aanleg een half miljoen gul den heeft gefoerneerd. Het gehele plan kost nl. nog meer dan deze miljoen. In overleg met de direc teur ls een methode van werken opgesteld, waarbij preferentie ver leend wordt aan urgente gevallen. Van oost naar west en van west naar oost wordt elke boerderij aan gesloten en binnen het f 500.000- plan zal op korte termijn alles zijn aangesloten. Een investeringsplan ligt nog niet ter tafel. Andere maatschappijen hebben een dergelijk plan, dat moet dienen als test case bij de overheid. Intussen zijn besprekingen gevoerd met het Rijksbureau voor Drinkwa tervoorziening, waarbij er op aan gedrongen is dat het investerings plan niet in de kast gaat. De financiële toestand is nog al tijd zo ernstig, dat men zonder in vesteringsplan voor de keus staat, „zelf bankbiljetten te drukken of de kraan dicht te draalen", aldus de voorzitter, die daarna wees op de uitzonderlijke moeilijkheid, dat er nog geen leiding via de zuidkant van het eiland is. Het water komt via de noordleiding naar het aan- jaagstation, dat enorm veel werk moet doen, met als gevolg zeer hoge elektriciteitsrekeningen. Het ont breken van een zuldleiding doet zich vooral in het lage van Schou wen, met name rond Kerkwerve gevoelen, waar de druk op het wa ter gering is. Met het uitvoeren van de zuidleiding wordt overigens op spoed aangedrongen. Wat de liquiditeit van de maat schappij betreft, is tot nu voort ge kund met de lening 3% pet. van f 2,3 miljoen, maar misschien moe ten voor dit jaar andere maat schappijen nog bijspringen. Een herindeling (geen verhoging dus) van de tarieven blijft de aandacht hebben. Er is vertrouwen dat het met de maatschappij in de goede richting gaat. Grote en nare storin gen kwamen niet voor. Als bedrijf functioneert de waterleidingmaat schappij. In de laatste rapporten van het Verlfikatiebureau worden t.a.v. de magazijnadministratie geen opmer kingen meer gemaakt. De voorzitter deelde mede dat de uitvoering van het Boerderijenplnn is gestart te Nieuwerkerk (bij mevr. Kik). Hier is de Ned. Heidemaat schappij met een graafmachine aan het werk. Stelselmatig wordt van hier naar de duinen toegewerkt en vandaar weer terug tot Zijpe. Aangeboden werden de jaarstuk ken over 1955. Het verlies over dit boekjaar bedroeg f 153.456,05. In zake een door het departement van Sociale Zaken hierin toe te kennen subsidie zijn nog geen definitieve gegevens bekend. Ten laste van de verlies- en winstrekening is o.m. gebracht een bedrag van f 8.751,27, als afboeking oninbare debiteuren. Deze post blijkt betrekking te heb ben op de Provinciale Waterstaat, die niet wettelijk verplicht is tot betaling Mede in verband met de ongunstige cijfers van de verlies- en winstrekening 1955 heeft de Raad van Beheer zich gewend tot professor Krul van het Rijksinsti tuut voor Drinkwatervoorziening, waarbij de aandacht is gevestigd op de uiterst moeilijke financiële positie van de maatschappij, temeer daar ook voor 1956 een tekort op de exploitatielasten aanwezig is. Ter redding van de maatschappij - zo werd van de zijde van de Raad van Beheer gesteld - hebben de ge meenten destijds f 196.000 bijgedra gen en er is toen een tariefsverho ging van 25 ingevoerd. Nochtans is er 'n verlies van f 1947 per aan sluiting. Aangedrongen werd met spoed het investeringsplan onder handen te nemen. De vergadering besloot het verlies over 1955 „op zij te zetten", in afwachting van een nadere regeling van Sociale Zaken, waarop de jaarstukken werden goedgekeurd. Begroting 1957 Hierna kwam de exploitatiebe groting 1957 in behandeling. De heer van der Klooster (Burgh) maakte aanmerking op het geringe presentiegeld van f 5 voor de af gevaardigden naar de algemene vergadering. Spr. wilde voorstellen degenen, die ambtshalve aanwezig zijn niets te geven en de anderen f 10. Dit voorstel werd gevolgd door een voorstel van de heer van Vessem (Bruinisse), die voor ieder f 10 voorstelde, welk laatste voor stel met 21 tegen 34 stemmen werd aangenomen. Een toelichting werd gegeven op de post „advertentiekosten", uitge trokken op f 1000. Vooral de per soneelsadvertenties in grote bladen zijn duur, aldus de voorzitter. De hr. Flikweert (Noordgouwe) infor meerde of het schatten per aanslui ting niet voordeliger zou zijn. De voorzitter wees op de ongelijksoor tigheid van de panden, waardoor slechts in schijn voordeel zou wor den verkregen. De voorzitter merkte nog op dat de invoer van een nieuwe tariefs regeling, door veel werkzaamheden op het kantoor, dit jaar zijn beslag niet meer zal krijgen, maar denke lijk wel in 1958. Hierdoor ontstaat de mogelijkheid tot efficiënter wer ken. De heer v.d. Klooster sprak zijn waardering uit voor het vele werk door de Raad van Beheer in belang van de maatschappij verricht De heer van Nieuwenhuijze (Haam stede) zag met het oog op 't tekort het liefst de tarieven tot het uiter ste opgevoerd, om t.a.v. de overheid zoveel mogelijk recht van spreken te hebben. De voorzitter wees er op dat deze omstandigheid reeds be staat. De maatschappij (en de ge meenten) hebben reeds alles ge daan, wat mogelijk ls en bij ver hoging van de tarieven zou de top worden gepasseerd en werd het water hier duurder dan waar ook ln het land. Intussen bedraagt het tekort op de begroting f 52.666,52. De exploitatierekening 1957 werd daarop goedgekeurd. De aftredende voorzitter de heer H. K. Michaëlis alsmede het lid van de R.v.B. de heer J. Romeijn wer den met grote meerderheid (dc laatste zelfs met alle stemmen) her kozen. Tot persoon, die bij ontsten tenis of belet van de gehele Raad van Beheer deze tijdelijk vervangt, werd q.q aangewezen de burge meester van Zierikzee. De rondvraag Bij de rondvraag wees de heer Hogerheijde (Bruinisse) op de on billijkheid van de bemetering. De één heeft wel een meter de ander niet. Do Voorzitter zette uiteen hoe

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2