DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 14 JUNI 1957 ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4.15, per week 12 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm, - Succesjes (ma*. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1T97-1689 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: l Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel 3%, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtmari, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. RUSLAND WIL DEELNEMEN AAN CONFERENTIE OP HOOGSTE NIVEAU Luchtinspektie van Noordpool „belachelijk" De Russische communistische party secretaris, Nikita Chroesjtsjef, heeft donderdag te Helsinki ver klaard, dat Rusland bereid is, waar en wanneer men wil, deel te nemen aan een conferentie op het hoogste niveau, op voorwaarde dat men de vraagstukken wil oplosgen, die de vrede kunnen verzekeren en een vreedzaam naast elkander bestaan kunnen garanderen. „De Sowjet-Unie is bereid ak koord te gaan met de instelling van inspectieposten in Rusland, de Ver. Staten, Groot-Brittannië en andere landen, als dit een gunstige invloed kan hebben op het onmiddellijk in gaan van het verbod om kernproe ven te doen", aldus Chroesjtsjef. De Russische partijsecretaris noemde het voorstel om in het ge bied van de Noordpool een zöne voor luchtinspectie in te stellen „belachelijk". (Hiermee is dit Ame rikaanse voorstel voor de eerste keer officieel door Rusland ver worpen). Volgens Chroesjtsjef moeten de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië, de Sowjet-Unie en Frankrijk een overeenkomst sluiten inzake de dringende vraagstukken die de we reldvrede raken. „De koude oorlog moet met zijn heftigste verdedigers voor immer naar het archief verwezen worden", aldus Chroesjtsjef. Hij vervolgde: „De oplossing van het ontwapeningsprobleem is ech ter niet mogelijk als er niet een klimaat van oprecht vertrouwen tussen de grote mogendheden ge schapen wordt, vooral tussen die mogendheden die kernwapens be zitten. Deze mogendheden moeten ophouden elkaar te beschouwen als „wegpiraten", aldus de Russische partijleider. Chroesjtsjef verklaarde voorts, dat hij en Boelganin bereid zijn om naar de Verenigde Staten te gaan, mits zij officieel worden uit genodigd. „Onze trots verbiedt ons echter hierom te vragen". Minister Staf in Australië Minister Staf, die op het ogen blik een beleefdheidsbezoek aan Australië brengt, heeft donderdag een militaire parade bijgewoond, die door de cadetten van de mili taire academie van Duntroon ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Elizabeth werd gehouden. Minister Staf is woensdag in Can berra aangekomen. Tijdens zijn verblijf van vijf dagen in Australië zal hij besprekingen voeren met de Australische minister van Buiten landse Zaken, Richard Casey, pre mier sir Arthur Fadden er> andere Australische ministers. Boergiba waarschuwt De Tunesische minister-presi dent, Boergiba, heeft donderdag avond in een radiotoespraak tot z(jn volk gezegd, dat het gevaar bestaat, dat er een oorlog tussen Frankrijk en Tunesië uitbreekt, in dien de gevechten tussen Franse en Tunesische troepen voortduren. De weigering van het Franse le ger de troepenbewegingen op Tu- nesisch gebied te beëindigen, schept een ernstige toestand, aldus de pre mier, die Frankrijk volledig ver antwoordelijk stelde voor de inci denten van de laatste tijd. Overstromingen in Oostenrijk Ongeveer 250 Weense en west- Duitse toeristen zijn donderdag in oost Tirol door overstromingen van de rivier de Drau geïsoleerd bij het dorpje Sankt Jacob in de Defreg- gervallei. Naar verluidt slinken de voedselvoorraden snel. De Oosten rijkse autoriteiten zullen vandaag drie lichte reddingsvliegtuigen met voedselpakketten naar het gebied sturen. Legereenheden zijn onder weg naar de plaats van de over stroming, welke door zware regen val is veroorzaakt. Jaardag van koningin Elizabeth Duizenden Londenaars en toeris ten hebben donderdag op de offi ciële verjaardag van koningin Eli zabeth het eeuwenoude gebruik van trooping the colour gadegeslagen De koningin, gekleed in uniform inspecteerde te paard de in tradi tionele uniform gestoken gardere gimenten. Daarna nam zij de pa rade af. Negen viermotorige „Valiant' bommenwerpers vlogen later in V- formatie over het paleis Bucking ham. Dit was de eerste maal, dat deze atoombommenwerpers de jaarlijkse groet van de Britse lucht macht brachten. De Franse scheepvaartmaat schappij „Messageries Maritimes" heeft maandag bekend gemaakt, dat haar passagiers- en vrachtsche pen van 21 juni af weer gebruik zullen maken van het Suezkanaal. Prinses Margriet opent school Prinses Margriet zal op zaterdag 22 juni het geheel verbouwde in ternaat te Zwolle van het school fonds voor schipperskinderen van wege de Nederlands Hervormde Kerk bezichtigen en vervolgens de nieuwe school officieel openen. Het internaat en de school zijn beide naar de prinses genoemd. Het in ternaat heeft ligplaats aan de Turf markt in Zwolle. Busongeluk in Londen Een van de befaamde Londense dubbeldukkers (autobussen) is don derdagmiddag in Oxford street op een aantal op het trottoir wachten de personen ingereden. De gevol gen waren verschrikkelijk. Ter plaatse werden zes personen ge dood en 12 gewond. Een der ge wonden is later in het ziekenhuis overleden, zodat dit ongeluk zeven mensenlevens heeft gevergd. Vijf der slachtoffers waren man nen en twee vrouwen. De meeste gedoden zijn onder de bus geraakt. Een aantal personen werd gewond, doordat zij met kracht tegen de grond werden geslingerd. Elf ge wonden konden, na in een zieken huis behandeld te zijn, huiswaarts keren. DE GRIEPEPIDEMIE In het Britse tijdschrift voor ge neeskunde „Lancet", wordt in een artikel over de Oostaziatische griepepidemie opgemerkt, dat zich deze tot Europa zou kunnen uit breiden, tydens de zomer stationair zou biyven en in de herfst ern stiger zou worden. Een correspondent van het blad zoekt verband met de kernproeven. Het Britse ministerie van Ge zondheid heeft verklaard dat men een waakzaam oog houdt op even tuele gevallen van griep, die over zee of door de lucht Engeland bin nen zouden kunnen komen. PRINS BERNHARD BRACHT WERKBEZOEK AAN NOORD-BRABANT Groot fabriekscomplex werd officieel geopend Prins Bernhard heeft gisteren een werkbezoek aan Noord-Bra bant gebracht. Een groot deel van dit bezoek was aan 's-Hertogen- bosch gewjjd, waar de prins o.m. de v|jlenfabriek van Nicholson Fi les Nederland N.V. geopend heeft. Een groot aantal Bosschenaren was op de been, toen de prins om klokslag half elf, in gezelschap van z|jn secretaris, dr. C. de Graaf, voor het stadhuis arriveerde, waar h|j verwelkomd werd door de commis saris der koningin, dr. J. de Quay, en door burgemeester mr. H. Loeff. In het stadhuis heeft de burge- Bejaarde redde kind De 77-jarige heer J. van Noort, wonende Delfgauw- seweg 279 te Delft, zag, toen hij langs de Bieslandsekade wandelde, dat een spelend jongetje in de Wetering raakte. Het kind, dat de vier jarige Chrisje van der Din gen uit de Van der Masten- straat bleek te zijn, ver dween onmiddellijk in de diepte. De oude heer, die tot zijn 66ste jaar geregeld ging zwemmen, trok zijn jasje uit en begaf zich te water. Hij verloor al spoedig grond en moest zich zwemmende naar de kleine drenkeling bege ven. Met veel moeite slaagde hij er in het kind naar de kant te brengen, waar hulp vaardige handen belden op de wal hesen. Personele belasting uit de tijd „Nee", zegt minister Hofstra Minister Hofstra is het er niet mee eens, dat de personele belas ting niet meer past in onze tijd. Al is het woongenot in deze tijd van huizenschaarste niet een nauwkeu rige maatstaf voor een verterings belasting, het biedt toch in het al gemeen als uiterlijk kenteken van de onderlinge welstandsverhou dingen wel grond voor een matige belasting. Een afschaffing van deze belasting, die vooral voor de klei nere gemeenten een belangrijk middel is, heeft bovendien het on gunstige effect van een beperking van de gemeentelijke autonomie. Dit zegt minister Hofstra in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het aanhan gige complex van belastingvoor stellen. meester een uiteenzetting gegeven over de na-oorlogse ontwikkeling van de Bossche industrialisatie en van de plannen die in dit verband voor de toekomst bestaan. De prins toonde -zich bijzonder geïnteresseerd voor deze materie en informeerde met name ook naar de voorzieningen op het gebied van de recreatie en die op sociaal ter rein. Als culinaire herinnering aan dit Bossche bezoek werd aan prins Bernhard door de burgemeester een enorme met bloemen van sui kerwerk gedecoreerde Bossche koek aangeboden. Het tweede doel van het bezoek was P. de Gruyter en Zn. N.V., het oudste en grootste industriële be drijf van 's Hertogenbosch. De prins werd hier door de directie ontvangen. Na een kort onderhoud ten kantore werden de produktie- afdelingen voor chocolade en oplos kof fie bezocht, waar de koninklij ke gast zich ook uitvoerig liet voor lichten. Vervolgens begaf men zich naar de terreinen van het Nicholson- complex, die gepavoiseerd waren met veelkleurige vlaggen. Na een lunch heeft prins Bern hard de officiële opening verricht. Dit nummer bestaat uit lü pagina's Dezelfde knie, die zich buigt voor de meerderen in stand drukt soms zwaar op de borst van een mindere. Tweeduizend ter dood veroordeelden in Hongarije Generaal Bela Kiraly, die onder de regering-Nagy militair bevel hebber van Boedapest was, heeft in Londen gezegd dat het regime- Kadar ongeveer 2.000 mensen ter dood heeft veroordeeld. Een dui zendtal was al terechtgesteld. De Russen hadden meer dan 35.000 mensen gedeporteerd. De generaal is voorzitter van de bond van Hongaarse vrijheidsstrij ders. Hij is naar Londen gekomen om landgenoten te bezoeken. Hamsteradvies aan Duitse huisvrouwen Dr. Lübke, de Westduitse minis ter van Landbouw heeft donder dag de huisvrouwen aangeraden, het Zwitserse voorbeeld te volgen door voorraden levensmiddelen aan te leggen. Zij zouden het goedkope vlees in blik kunnen inslaan, dat de regering kortgeleden aan de staatsvoorraad had onttrokken en op de markt gebracht had. Twee opnamen van de donderdagmiddag in de Tweede Kamer begonnen IJ-tunneldebatten: boven de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, tijdens zijn memorie van antwoord. Naast hem de minister van Financiën, de heer Hofstra. - Onder: een deel van de publieke tri bune met op de tweede rij van rechts naar links: burgemeester Tho massen van Zaandam; burgemeester Provily van Krommenie; de wet houders Hille en Meulenkamp uit Zaandam; de directeur van het industrieschap ir. Otten; de heer Duyvis van het Zaantunnélcomité; Ir. B. Jansen, hoofd tunnelbouw van Publieke Werken Amsterdam; de chef Publieke Werken te Amsterdam, H. J. Nipperus; wethouder G. van Huil uit Amsterdam; de heer P. P. Bijlaard, stadsingenieur te Am sterdam en mr. J. A. Bellen, adj. administrateur te Amsterdam. NATIONALE VRIENDELIJKHEIDS-ACTIE „Een beetje vriendelijkheid doet wonderen" Onder het motto ,,'n Beetje vriendelijkheid doet wonderen" zal van 20 juli tot 3 augustus a.s. in geheel Nederland een grote vrien delijkheidsactie gevoerd worden. Deze actie, die georganiseerd wordt door een speciaal daarvoor in het leven geroepen „Comité Herzien begrotingsbeeld toont nog geen verbetering BELASTINGVERHOGING EN -WIJZIGING DIENT MET SPOED VERWEZENLIJKT Het per 1 juni herziene begro tingsbeeld voor dit jaar, vertoont nog generlei verbetering. Ook voor 1958 kan de mogelijkheid van ver dere bezuinigingen b|j een onge wijzigd beleid niet opwegen tegen de verhoging van een aantal andere posten die moet worden verwacht, b|j voorbeeld voor onderwys en voor rente van vlottende schuld. Weliswaar is op de begroting een vermindering van de uitgaven met dertig miljoen gevonden, nodig ge worden voor de handhaving van de subsidie op melk. Maar onder deze omstandigheden is het nauwe lijks verantwoord, deze verminde ring van uitgaven te beschouwen als dekking voor de dertig miljoen, die voor handhaving van de melk- subsidie nodig is. Veeleer zou reeds thans de eis van een additionele dekking van de verdere nog niet in de begroting opgenomen uitga ven dienen te worden gesteld. Minister Hofstra verwacht ech ter binnenkort te kunnen beschik ken over de voorlopige begrotings cijfers voor 1958, die hem in staat zullen stellen tot een nauwkeuriger beoordeling van de financiële si tuatie. Hij is tot de conclusie ge komen, dat het de voorkeur ver dient de discussie over de verdere maatregelen, die voor het voeren van een gezond financieel beleid nodig zijn, uit te stellen totdat deze cijfers bekend zijn. Gezien de voortdurende aandrang van tal van zijden om telkens weer nieuwe lasten op de schatkist te leggen, verwacht de minister niet, dat ook maar aan een enkele van de geuite wensen kan worden vol daan zonder een verdere belasting verhoging. Hij leidt voorts uit de thans be schikbare gegevens af, dat in elk geval de thans voorgestelde maat regelen tot tijdelijke verhoging van de vennootschapsbelasting, tijde lijke wijziging van de omzetbelas ting en tot wijziging van de per sonele belasting en van de finan ciële verhouding tussen het Rijk enerzijds en de gemeenten en pro vinciën anderzijds, met spoed die nen te worden verwezenlijkt. Dit zegt minister Hofstra in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsont werp, houdende de hierboven ge noemde maatregelen. Vriendelijkheidsactie Zomer 1957' in nauw overleg met het Verbond voor Veilig Verkeer en toeristische instanties, heeft ten doel de vrien delijkheid van de mensen onderling en vooral in het verkeer te bevor deren. Het is immers voornamelijk het gebrek aan vriendelijkheid en wellevendheid, aldus het vriende- lijkheidsactiecomité, dat er de oor zaak van is dat in het dagelijkse le ven zoveel dingen stroef en moei lijk verlopen. Wanneer men pro beert in het onderlinge verkeer een beetje meer vriendelijkheid te be trachten, gaat alles veel vlotter en prettiger. In het kader van de actie zullen „vriendelijkheidsinspecteurs" het land doorkruisen en betoonde vriendelijkheid belonen. Wanneer zij namelijk op straat, in trams, bus of trein staaltjes van bijzonder vriendelijk gedrag en behulpzaam heid constateren, zullen zij degene, die de vriendelijkheid bewijst, met een attentie verrassen. AUTO TEGEN BUS Dode en zwaargewonden Bij een botsing tussen de per sonenauto van dr. R. Suurenbroek, chirurg en internist te Goes, met een autobus van de Auto Maat schappij Zeeland (A.M.Z.), bestuurd door L. Leenderse uit Rilland- Bath, gisteravond te 19.30 uur, op de rijksweg tussen Krabbendijke en Kruiningen, is de 38-jarige chi rurg S. om het leven gekomen en zijn vrouw en twee kinderen, die in de auto meereden, gewond, waarvan de vrouw en het kleinste kind zeer ernstig. De echtgenote van dr. S. is met een gecompliceerde beenbreuk en een zware hersenschudding in een ziekenhuis opgenomen. jjjjj fyurqh. Concert .Witte van Haemstede" Bij gunstig weer zal morgen (za- ierdag) avond door „Witte van Haemstede" een zomeravondcon cert worden gegeven in de muziek tent te Burgh. Als het publiek de nodige aandacht en stilte wil be trachten zal dit op hoge prijs wor den gesteld. cerzQQ Reisje bejaarden Woensdag hebben de bejaarden uit deze gemeente met een autobus van de R.T.M. een tocht naar Wal cheren gemaakt. Allereerst werd een bezoek gebracht aan Minia- tuur-Walcheren, waarna nog enige tijd in Middelburg verpoosd werd. Vervolgens vond een rondrit plaats over Walcheren. Gereden werd ó.a. over de Boulevard te Vlissingen, terwijl in Domburg nog even ge pauzeerd werd. Op de terugweg werd een warme maaltijd gebruikt in Steenbergen. Zeer voldaan over de mooie tocht keerde de autobus met de bejaarden omstreeks 21.15 uur terug te Scharendijke. Een woord van hartelijke dank voor de inwoners welke deze tocht finan cieel mogelijk hebben gemaakt. Vouuerskaven. Reisje O.L.-school Heden (vrijdag)morgen te acht uur zijn door een aantal partiku- lieren de schoolkinderen der o.l. school met luxe auto's naar Burgh gebracht, waar ze hun „school reisje", bestaande uit een vier daags verblijf in „de Koebel" al daar, zullen doorbrengen. Aan staande maandagavond worden de kinderen weer teruggehaald, waar bij de muziekvereniging Apollo" de kinderen aan de rand der ge meente muzikaal zal ontvangen. 1Dreisckor Concert „Crescendo'' Bij gunstige weersomstandighe den zal het harmoniegezelschap „Crescendo" zaterdagavond a.s. om 8.00 uur een concert geven in de muziektent. Over de maand mei werd van het badhuis gebruik gemaakt door: 143 douches kinderen, 213 douches volwassenen en 42 kuipbaden. MIDDELBURG. De 78-jarige heer J. Brasser uit Middelburg is op de automatisch beveiligde overweg Kanaalweg-Oude Vlissingseweg in zijn woonplaats, door een trein ge grepen en op slag gedood.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1