ar HOUTVESTER ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 13 juni 1957 No. ïsno AMERIKA WIL RUSLAND VOORSTELLEN TOT INSTELLING LUCHTINSPEKTIEZONES Geen ingrijpende maatregelen zonder bondgenoten Minister Dulles heelt op zijn we kelijkse persconferentie meege deeld, dat de Verenigde Staten be reid zijn de Sow jet-Unie een dege lijk voorstel te doen betreffende de instelling van een luchtinspectie- zone in het gebied van de Noord pool. Ook verklaarde hij. dat de Ame rikaanse regering met haar Euro pese bondgenoten overleg pleegt over een dergelijke zóne in Europa. Dulles voegde hieraan toe, dat de V.S. op dit punt geen voorstel wil len doen, voordat zij de goedkeu ring hebben van hun bondgenoten. De kwestie kwam ter sprake, toen aan de minister vragen wer den gesteld over de onverwachte komst van Harold Stassen, de Ame rikaanse vertegenwoordiger bij de ontwapeningsbesprekingen te Lon den, naar de V.S. Dulles gaf toe, dat zich er ten aanzien van de Navo procedurecomplicaties hadden voor gedaan, waardoor het wenselijk was dat Stassen voor verder over leg naar Washington kwam. De V.S. wisten nog niet, hoe hun bondge noten over een inspectiezóne in Europa dachten. In afwachting van ophelderingen hieromtrent zou het Amerikaanse standpunt voorlopig nog niet bekend worden gemaakt. Dulles zei, dat de Europeanen van het vasteland algemeen van oordeel zijn, dat het wellicht wen selijk ls, tenminste de mogelijkheid van een politieke regeling van vraagstukken betreffende het vas- De technische bijstand van de Ver. Naties De raad voor de technische bij stand van de Verenigde Naties deelt in zijn jaarverslag mede, dat het programma voor technische bij stand, dat in 1956 door de Verenig de Naties en zeven gespecialiseerde instellingen is uitgevoerd, het grootste was sedert in 1950 met de verlening van technische bijstand werd begonnen. Er werden van 77 landen hogere bijdragen dan ooit tevoren ontvangen, en ook het aan tal uitgezonden deskundigen be reikte een record. Er werd hulp ver leend aan 103 landen en gebieden en er werd druk gebruik gemaakt van de diensten van 2.346 deskun digen. Er werd voor de technische hulpverlening 25,3 miljoen dollar besteed, of ongeveer 4 miljoen dol lar meer dan in 1955. De regerings- bijdragen in de kosten van het pro gramma bedroegen 28,8 miljoen dollar. Ingezonden mededeling manchester v; SCHUTTERSVELD PRODUCT 't ieftè, wub that/ Sinaasappelwiju In de Z.-Afrikaanse Staats courant is een besluit gepu bliceerd, waarbij aan een Duitse emigrant, H. C. Rott- cher, toestemming verleend wordt om een gegiste drank uit sinaasappelen te ver vaardigen en dit produkt als wijn op de markt te brengen. Tot dusver mocht slechts gegist druivensap de naam van wijn dragen. Rottcher zal jaarlijks 10.000 liter si naasappelwijn vervaardigen, aldus meldt de ambassade der Unie van Zuid-Afrika. teland, in het bijzonder de hereni ging van Duitsland, te onderzoeken, voordat op het gebied van de ont wapening een stap wordt gedaan, waarbij Duitsland zou zijn betrok ken De minister legde er de na druk op, dat dit niet een kwestie van tweezijdige onderhandelingen tussen Washington en Moskou was en dat de V.S. niet hun bondgeno ten zullen opofferen om snel met de Sowjet-Unie tot een vergelijk te komen. V.N.-rapport over gebeurtenissen in Hongarije In het secretariaat van de V.N. te New York wordt met man en macht gewerkt aan het drukken van het rapport over de Hongaarse kwestie, dat een uit vertegenwoor digers van vijf landen bestaande commissie voor de algemene ver gadering der V.N. heeft opgesteld. Het verslag, waaraan sinds januari is gewerkt, zal volgende week wor den gepubliceerd. De commissie stond onder leiding van de Deen Alsing Andersen. Het rapport, dat ongeveer 150.000 woor den telt, omvat de gebeurtenissen in Hongarije tijdens de opstand in oktober en november van het vo rige jaar. De leden van de volkerenorgani satie zullen aan de hand van dit rapport beslissen, of het al dan niet wenselijk is dat de algemene ver gadering opnieuw wordt bijeenge roepen voor een debat over de Hon gaarse kwestie. kleintjes uit^ Ket Oinnenlfmd AMSTERDAM. De chauffeur van een vorkheftruck, de 27-jarige W. Hesterman, is op de Borneokade te Amsterdam onder een 1250 kg. we gende betonnen vloerplaat, die hij met zijn truck vervoerde terecht gekomen en op slag gedood. AMSTERDAM. De 11-jarige C. J. Hosvelt is in het overdekte zwem bad op de Heiligeweg in Amster dam verdronken. De jongen, die niet kon zwemmen, was met twee vriendjes in het ondiepe gedeelte krijgertje aan het spelen. ROTTERDAM. Bij het spelen op een langs de Aelbrechtskade te Rotterdam liggende vrachtboot is de 7-jarige P. S. van Noorden uit de Aelbrechtsstraat in het water gegleden en verdronken. Brand weerlieden hebben getracht door duiken het knaapje tijdig boven water te brengen, maar dit mocht niet gelukken. Eerst na twintig mi nuten kon de jongen worden ge dregd. De levensgeesten waren toen reeds geweken. NIJMEGEN. De 52-jarige gehuw de W. A. Simons reed met zijn bromfiets op het kruispunt Water- straat-Nlersstraat te Nijmegen, doordat hij aan een hem tegemoet- rijdende vrachtauto geen voorrang verleende tegen de vrachtauto aan. De man werd zwaar gewond naar het Canisius ziekenhuis te Nijme gen overgebracht, waar hij enige tijd later aan de gevolgen is over leden. NIJMEGEN. Op de Nieuwe Hol- leweg tussen,Berg en Dal bij Nij megen is de 12-jarige jongen P. Vos die met een vriendje in grote vaart met zijn fiets de steile weg afreed, tegen een tegemoetrijdende auto bus gebotst. De jongen was onmid dellijk dood. ARNHEM. De minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. J. M. L. Th. Cals heeft het N.O.V.-tehuis (Nederlands Onder wijzers Verbond) voor gepensio neerde onderwijzers „De Sonnen- berg" in Oosterbeek officieel ge opend. SCHERPENISSE. Op de algeme ne begraafplaats te Scherpenisse op het eiland Tholen is plotseling overleden grafdelver J. de Graaf. Terwijl de heer de Graaf bezig was met het dichten van een graf is hij door een zware hagelbui overval len. Vermoedelijk heeft hij hiervoor willen schuilen in het lijkhuisje, doch hij heeft dit niet meer kunnen bereiken. Enkele uren later vond men zijn stoffelijk overschot in de buurt van dit huisje. GIETHOORN. In Giethoorn, het dorp van de punter, is de eerste daar vervaardigde plasticboot van stapel gelopen. Het is een 4 meter lange en 1.55 m. brede rondspan- boot, ongeveer overeenkomende met het BM-type, die door de bo tenbouwer K. Smit vervaardigd is van polyesterglas, dat met glas weefsel bewapend werd. In de Noordoostpolder is de 25- duizendste inwoner begroet: Jan Johannes, tweede zoon van de land arbeider J. Kuiper, die sinds begin april woont aan de Westermeerweg in de nabijheid van Espel. De ge lukkige vader mocht voor zijn jonge spruit een spaarbankboekje met een eerste inleg van f 125 in ontvangst nemen, dat hem plechtig werd overhandigd door drs. A. Blauwboer, plaatsvervangend land drost van de N.O.-polder. Tussen Gloucester en Bris tol in de omgeving van Ber keley in het Engelse graaf schap Gloucestershire ver rijst een van 's werelds eer ste atomaire krachtstations voor commerciële doelein den. Het station zal roor de winter van 1960-61 op volle toeren draaien en een capa citeit van meer dan 80.000 kilowatt hebben. - De foto links geeft een kijkje in de reactorkamer in aanbouw. In het midden staat een apparaat dat met x-stralen de lasnaden controleert. - De andere foto geeft een overzicht van de bouwput van de reactor met de con structies voor het gewapend beton. De nieuwe regeling van de pacht De commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer, die zich be houdt met het wetsontwerp houdende een nieuwe regeling van de pacht, heeft over dit ontwerp mondeling overleg gepleegd met de regering. Blijkens het verslag van dit over leg heeft de commissie o.m. ge vraagd welke plaats het pachtrecht krijgt in het recht, met name in verband met het nieuwe Burger lijke Wetboek. Moeten niet reeds thans het materiële en formele pachtrecht van elkaar worden ge-1 scheiden, zo wordt gevraagd. De regering deelde in haar ant woord mee, dat de regeling van de pacht zal worden ondergebracht in boek 7 van het nieuwe Burgerlijke Wetboek, dat handelt over de bij zondere overeenkomsten. Dit houdt echter niet in, dat de behandeling van het ontwerp-pachtwet niet nor maal zou kunnen worden voortge zet. Indien te zijner tijd de ontwer pen betreffende de bijzondere over eenkomsten aanhangig worden ge maakt zal worden bezien kunnen worden welke gedeelten van het nieuwe pachtrecht daarin opgeno men behoren te worden. Het zou naar de mening van de regering zeker niet aan te bevelen zijn met het tot stand brengen van het nieu we pachtrecht te wachten tot boek 7 van het ontwerp B.W. aan de orde komt. Het kan nog geruime tijd duren voor het zover is terwijl een spoedige herziening van verschil lende onderdelen van het pacht recht zeer wenselijk moet worden geacht. De woningbouw in Nederland In totaal waren eind april 1957 sinds de bevrijding 533.903 nieuwe woningen gereed gekomen. Evenals in alle vorige maanden van dit jaar bereikte het woning- bouwcijfer in april een record. Volgens mededeling van het Cen traal Bureau voor de Statistiek werden in april 1957 6.534 woningen opgeleverd (vooroorlogs april re cord 5.711 in 1934, na-oorlogs record 5.632 in 1954). In de eerste vier maanden van het lopende jaar kwamen meer nieuwe woningen gereed dan ooit in een overeenkomstige vroegere periode werden gebouwd, nl. 25.742, d.i. 9.020 meer dan in de eerste vier maanden van 1956. Algemene vergadering N.C.B.T.B. De jaarlijkse algemene vergade ring van de Nederlandse Christelij ke Boeren- en Tuindersbond zal gehouden worden op woensdag 3 juli in „Musis Sacrum" te Arnhem. De voorzitter van de bond, de heer Chr. van den Heuvel te Lei den, zal de openingsrede 's mor gens te ongeveer half elf uitspre ken en prof. dr. R. Schippers, hoog leraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam zal 's middags te on geveer twee uur spreken over het onderwerp „Boer en Cultuur". Dinsdag zijn vijftig schepen door het Suezkanaal gevaren, een nieuw record sedert het kanaal 2 maan den geleden heropend werd. De Egyptische kanaalautoriteiten over wegen dagelijks vier i.p.v. drie kon vooien door het kanaal te laten varen. ENGELS KONINGSPAAR IN DE HERFST NAAR DE VER. STATEN Uitnodiging van Eisenhower aanvaard Koningin Elizabeth van Groot- Brittannië en Prins Philip zullen in oktober een bezoek brengen aan de Verenigde Staten en Canada, aldus is van de zijde van Bucking ham Palace bekendgemaakt. In de bekendmaking wordt ge zegd, dat de koningin een uitnodi ging van president Eisenhower voor een staatsiebezoek aan Washington heeft aanvaard. In hofkringen werd gezegd, dat de koningin en de prins zich per vliegtuig uit Ottawa naar James town zullen begeven, waar een his torisch feest zal worden gehouden. Daarna zal het koninklijk paar drie dagen te Washington en één dag te New York verblijven. Volgens een dinsdag door het Witte Huis te Washington uitgege ven bekendmaking zullen de Britse gasten op 16 oktober in de Ver. Staten aankomen. Zij zullen op 21 oktober per vliegtuig uit New York naar Londen vertrekken, aldus de Amerikaanse bekendmaking. Koningin Elizabeth en prins Phi lip hebben voor het laatst in 1951, toen de koningin nog prinses Eli zabeth was, een bezoek aan Canada en de Ver. Staten gebracht. VOGELWACHT „SCHOUWEN-DUIVELAND" Kasten en voedertafels worden over het gehele eiland verspreid Geen pessimisme over stand van vogelgebieden Te Burgh is, onder voorzitter schap van de secretaris, de heer N. H. Lysen, de jaarvergadering gehouden van de Vogelwacht .Schouwen-Duiveland". In zjjn openings- en welkomst woord constateerde de heer Lysen met vreugde de groei van de ver eniging, waarvan het ledental thans is opgelopen tot 455; het jeugd ledental bedraagt 280. Spreker noemde enkele oorzaken van de achteruitgaande vogelstand, o.m. door vervroegde werkzaamheden in hooilanden en de achterlijkheid van de vogelbeschermingswetten in het buitenland. Des te meer waarde heeft het, op Schouwen-Duiveland volop gelegenheid te hebben mee te werken aan actieve vogelbe scherming. Spr. bracht dank aan de contro- leurs-vogelwet, die vele uren in het veld waren, aan de adjudant Kou wen, redacteur van „Sterna", aan de gemeenten, aan instellingen en de enkele V.V.V.'s, die subsidies verleenden. Na uitgebracht verslag werd de penningmeester de heer P. M. de Haan décharge verleend. De heren de Munnik en de Vrieze te Haam stede werden aangewezen de boe ken over 1957 te controleren. Het voorstel de heer van-Santen Kolff te Zierikzee te benoemen tot voor zitter, werd door de vergadering met instemming ontvangen. De heer Lysen hoopte dat de nieuwe voorzitter met veel animo en ener gie zijn taak zou opnemen. Spr. twijfelde niet aan de liefde van de nieuwe voorzitter voor de natuur, gezien zijn opleiding bij de Neder landse Heide Maatschappij. De be stuursleden de heren Zevering te Noordwelle en Viergever te Seroos- kerke werden herkozen. De contri butie zal op f 1 per jaar gehand haafd blijven. In „Sterna" zal de leden worden opgewekt meer te betalen. Het bestuur zal er voorts toe overgaan vogelwachters (niet te verwarren met controleurs vo- gelwet) aan te stellen. Een ieder kan zonder voorafgaand examen optreden als vogelwachter. De jeugdvogelwacht zal eventu eel worden ingeschakeld bij het vervaardigen van nestkasten en voedertafels. Kasten en voederta fels zullen over het gehele eiland worden aangebracht. De firma Timmerman Verbeek zegde een partij hout toe. Een suggestie om via de jongeren sinaasappelkisten te verzamelen, werd overgenomen. Een opsomming werd gegeven van de stand van de voornaamste vogelgebieden. Deze was niet pes simistisch te noemen, zodat met zekerheid kan gezegd worden, dat verspreid over het gehele eiland de diverse inlagen, kreelcen en zelfs karrevelden behouden zullen blij ven. Herverkaveling, Staatsbosbeheer en het ministerie van O. K. en W. blijken zeer sympathiek te staan tegenover het streven van de Vo gelwacht. Inzake de toekomstige status van Schouwen's Westhoek, voornamelijk het gebied vanaf de gemeentegrens Renesse tot en met Scharendijke met inbegrip van Biesterfeld, zal contact worden op genomen met de Voorlopige Na- tuurbeschermingsraad. Een tocht naar „Hompelvoet" zal op 22 juni plaats vinden. Op deze begroeide plaat tussen Bruinisse en Ouddorp broeden veel vogels. Vogelsterfte door boombespuiting Bij de rondvraag kwam de niet geringe sterfte van vogels door be sproeiing in de boomgaarden ter sprake. Hierover zal een brief wor. den gericht aan de Commissie tot Samenwerking van Vogelbescher mingswachten. De 'heer Mennema, bioloog te Rotterdam deed een beroep op de leden, de boomgaardhouders te be wegen, uitvoerige gegevens te ver strekken bij het aantreffen van do de vogels, zoals aantal, tijdstip, wijze en middel van bespuiting, verstuiving enz. Slechts dan kun nen bij de daarvoor ingerichte dienst de nodige conclusies worden getrokken. De heren Moolenburgh en Coo- mans de Ruyter hoopten dat de ge vonden vogels niet verloren zouden gaan en gaven de suggestie, zoveel mogelijk iedere vondst door te ge ven, liefst naar het bestuur van de Vogelwacht. Volgens officiële gegevens, die dinsdagavond werden bekend ge maakt, zijn er bij de relletjes in Algerije twaalf mohammedanen om het leven gekomen en 17 ge wond. Zeven Europeanen, onder wie drie parachutisten, werden ge wond, de avondklok, die gewoon lijk om 12 uur middernacht inging, werd dinsdagavond reeds om 9 uur van kracht. In de loop van de dag werden 200 betogers gearresteerd. C"X*X"X«X~X"X"X"X~X**X"X"X^X»'X~X"XMX'*«X"X~X"X«X~X~X«*X"X"X"X«X* :"X~X~X'*X~X~X"X~> Als voorbeeld haalde laatstge noemde aan, de vondst bij de vuur toren van Haamstede van de rood gesierde blauwborst, die door be middeling van de heer Kouwen was bewaard gebleven en dank zij een kleurafwijking, het enige exemplaar blijkt te zijn in Neder land. Voor de pauze kwam in kleine groep nog even de handeling van een landbouwer op Schouwen ter sprake, die tijdens werkzaamheden met een wiedmachine minstens 7 nesten van kluten met eieren moed willig vernielde. Zolang een derge lijke mentaliteit heerst, zal de Vo gelwacht nog veel handen te kort komen! Land- VOUCJ „Landbouwbelangen Voorne-Puttcn-Rozenburg" Op 12 juni zal te Brielle het be stuur van de stichting „Landbouw belangen Voorne-Putten-Rozen- burg" worden geïnstalleerd. Deze stichting wil de aanpassing van land- en tuinbouw bevorderen aan de structuerele veranderingen, in 't gebied Voorne, Putten en Rozen burg. Alleen voor een moderne goed geleide en efficiënt producerende land- en tuinbouw zo is het uit gangspunt, zal hier, naast het in wording zijnde modernste indu striegebied van Nederland, nog plaats kunnen zijn. Er bestaat een nauw verband tussen de productie omstandigheden en de bedrijfsvoe ring. Deze productie-omstandighe den kan het bedrijf in de meeste gevallen niet individueel of op korte termijn veranderen. De nieuwe Pachtwet De Tweede Kamer heeft gister middag besloten in de vergadering van dinsdag 25 juni in behande ling te nemen het wetsontwerp houdende nieuwe regeling van de pacht. FEUILLETON IllHllllllllll m ufl? iiüllhmilhiillliillmlllkiimiiiil liiiiii Het bleek geweldig mee te val len. Josien Derks vertelde over het werk en daarbij rookten beiden een sigaret. „Maar doe het nooit als meneer er is, want hij heeft een hekel aan moderne vrouwen". Hanneke knikte. „Ik vermoedde al zoiets. Ik mag tenminste geen nylonbloesjes dragen en ik moet kousen aan hebben „Kousen?" „Nu ja, ik mag niet met blote benen hier komen, heeft meneer gezegd. En m'n nagels niet lakken". „Dat weet ik. Precies hetzelfde heeft hij gezegd, toen ik hier kwam solliciteren. Met uitzondering van de nylon-bloesjes, want die be stonden toen nog niet". „Werk je hier al lang?" „Bijna vijf jaar. Ik was negen tien, toen ik hier kwam". „Dan ben je net zo oud als ik. Ik ben ook vier en twintig". „Maar nu ga ik trouwen. We hebben een huis, in Noord. Geluk gehad". „Fijn zeg. Wat doet je aanstaan de man?" „Aan de gemeente. Monteur bij de tram. Betaalt goed". „Vanzelf. Wat betaalt tegen woordig niet goed?" „O ja, wat heb je als beginsalaris gekregen?" „Honderdtachtig gulden", ant woordde Hanneke geringschattend. „Niet veel, hé? Ja, hij is een beet je krenterig, maar als hij geen aan merkingen kan maken op je werk, krijg je gauw genoeg meer. Maar vraag er niet om. Als hij een goeie bui heeft, zegt-ie uit z'n eigen wei: „je krijgt volgende maand twintig gulden meer". „Is dat bij jou ook zo gegaan?" Josien knikte. „Je zult nog wel eens wat van 'm moeten slikken ook. Hij kan, als hij zo een bui heeft zelfs grof zijn. Maar dan denk je bij je eigen maar: Vent, je bent niet wijzer. Dat doe ik ook. En de volgende dag is hij weer heel an ders. Zeg, waar heb je gewerkt?" „Nergens", antwoordde Hanneke laconiek. „Nergens? Hoe kan dat nou?" „Och, dat zit zo",En Han neke vertelde van haar huishoude lijk werk, dat haar begon te ver velen, dat ze toen was gaan stude ren om de benodigde diploma's te halen en later middels haar schrijf machine tikwerk verrichtte. „En zo verdiende ik m'n brood en kon in m'n vrije tijd studeren". Josien keek een beetje bedenke lijk. „Dan zal je routine wel niet veel zijn". Hanneke haalde haar schouders op. ,,'t Hangt er van af. Typen kan ik als de beste en steno eveneens. Ik moest een krantenstukje, dat hij voorlas, opnemen en uitwerken op de machine". „En ging dat?" „Er zat geen fout in. Ik denk, dat dit de doorslag gegeven heeft". „Dat moet dan wel. Hij is uiterst secuur, op het benauwde af. Als je ergens een tikfout maakt, en je kunt hem niet voldoende wegwer- door JOKE DE VALK ken, maak het dan maar helemaal over, want hij ziet het beslist. En als ie zoiets ziet, is de boot an". „Als ik het zo hoor, zal het hier lang niet meevallen". „Och, dat hangt van je aanpas singsvermogen af. Je geeft hem al tijd maar gelijk, dat is punt één. Werk zo precies mogelijk, dat is ook belangrijk. Het hoeft helemaal niet vlug, maar het moet er altijd netjes uitzien. Ken je de Neder landse taal goed?" „Ik neem aan van wel". „Nou, dat merk je wel aan hem. Hij denkt, dat het zijn specialiteit is, de taal, maar in z'n concepten zitten soms blundersom te gieren". „En verander je die?" „Wat dacht je dan? Ja, je moet hier zo'n manusje van alles zijn. Noteer alle telefoontjes precies en vergeet nooit te vragen, wie er ge beld heeft. Dat wil hij altijd weten" „Ligt voor de hand, zou ik den ken". „Nee, je begrijpt me niet. Meneer is bijvoorbeeld raadsman van de scheepsbevrachter Van Dijk. Van dat kantoor bellen ze zo'n keer of tien per week. Dan moet je vra gen: „Met wie heb ik het genoe gen?" En dan wordt een naam ge noemd. Meestal is het Beekhuis, de procuratiehouder, een enkele maal Feenstra, de boekhouder". „Blij, dat ik het weet". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5