NAVO ZOU ALLE MILITAIRE RUSSISCHE INSTALLATIES KUNNEN VERNIETIGEN NATIONALE LANDBOUWEXPOSITIE WORDT TE UTRECHT GEHOUDEN EU IS WEER GRAS ROTE li Vereniging Zierikzee Ontvangt Vreemdelingen presenteert programma Spreiding van vliegvelden geeft grote veiligheid Generaal LaurU Nontod, de op perbevelhebber van de NAVO- strüdkrachten, heeft op een bijeen komst van de Amerikaanse senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen verklaard, dat de strijd krachten van de NAVO op het ogenblik in staat zijn om „alles" ln de Sowjet-Unie, wat militaire be tekenis heeft, te vernietigen. Norstad zei dat zijn strijdkrach ten over ongeveer 150 vliegvelden beschikken, die niet alleen als ope ratie-basis dienst kunnen doen, maar ook „een grote mate van vei ligheid verschaffen tegen een on verhoedse verraderlijke aanval". Een aanval op al deze vliegvel den zou de Sowjet-strategen plaat sen voor een schier onmogelijk op te lossen vraagstuk, aldus Norstad. „De Russen kunnen door een ge lijktijdig uitgevoerde en onver hoedse aanval niet al deze vlieg velden bulten gebruik stellen." De generaal zei voorts dat een eventuele vijand als hij even sterk is als de westelijke landen, in deze landen veel schade kan aanrichten: maar dan nog altijd vernietigd zal worden. Zelfs als hij tweemaal zo sterk Aanbesteding IJ-tunnel uitgesteld Drie van de vier voor de inschrij ving voor de bouw van een auto tunnel onder het IJ uitgenodigde aannemers-combinaties hebben ge zamenlijk aan het gemeentebestuur verzocht de aanbesteding, die was vastgesteld op 18 juni a.s., een maand uit te stellen. De reden van dit verzoek ligt in de omstandigheid dat het opstellen van de begroting voor een derge lijk object bij het werken in grote combinatie (waarbij niet slechts Nederlandse doch ook Franse en Duitse firma's zijn betrokken) het op elkaar afstemmen van de inde ling en het uitwerken van de be groting door de verschillende, in de combinaties samenwerkende aannemersbedrijven, zeer tijdro vend is. Het gemeentebestuur van Am sterdam heeft in verband hiermede besloten de aanbesteding van de IJ-tunnel uit te stellen tot vrijdag 26 juli 1957. mancien Weconomie De Boerenleenbanken in mei Bij de stichtingen Spaarbank van de Boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boe renleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- bank te Utrecht, bedroegen de stor tingen en terugbetalingen in mei 1957 respectievelijk f 109.700.000 en f 95.160.000, zodat er een spaar overschot was van f 14.540.000. In april bedroeg het negatief spaar saldo f 11.710.000. James de Rothschild, de beken de kunstkenner, renpaardenbezitter en grootgrondbezitter die op 6 mei jl. op 78-jarige leeftijd te Londen overleed, heeft een vermogen van elf miljoen pond (ongeveer 115 mil joen gulden) nagelaten, waarvan de .staat 7,5 miljoen pond aan succes sierechten krijgt. Het is de grootste erfenis, die de laatste jaren in En geland is nagelaten. is, kan hij nog steeds vernietigd worden, aldus generaal Norstad Hij zei verder dat hij, als bevel hebber van de troepen in oost- Duitsland was, zich helemaal niet op zijn gemak zou voelen over zijn verbindingslijnen door Polen. rikzt Stichting Vakopleiding Melkdetail- en zuiveldetailhandel Maandag 17 juni a.s. zal in het „Huis van Nassau" de uitreiking plaats vinden van de vakdiploma's aan de geslaagden, die de in 1956- 1957 te Zierikzee gehouden vakcur sus voor melkhandelaren gevolgd hebben. Deze cursus - die ruim een jaar heeft geduurd - werd in de Lagere Landbouwschool gegeven. De volgende cursisten slaagden, t.w.: mej, P. G. Flikweert te Nieu- werkerk en de heren H. M. Beije, Oosterland; J. L. Boot, Burgh; A. FiUus, St. Philipsland; J. v. d. Linde, Dreischor; J. de Oude, Zie rikzee; H. Raven, Zierikzee; J. Re- meeus, Noordgouwe en J. A. Schiet- tekatte, Nieuwerkerk. Adviesorgaan Landbouwschap Het Adviesbureau van de Stich ting voor de Landbouw zal op don derdag 18 juli zitting houden te Zierikzee. Getroffenen uit Zeeland, die ernstige moeilijkheden hebben met betrekking tot de regeling van de door hen geleden oorlogs- en/of watersnoodschade, kunnen zich, wanneer een bezoek aan de zitting te Zierikzee voor hen bezwaarlijk is, zich ook mondeling of schrifte lijk tot het Adviesbureau wenden en wel via het secretariaat van de Gewestelijke Raad Zeeland voor het Landbouwschap te Goes. Ingezonden mededeling TkimpJ*** huid? .UUIIUCO. Babyderm-zeep T)reischor Atd. Duiveland Bond van Plattelandsvrouwen Onder voorzitterschap van mevr. van Eeten-de Vries vergaderde in café Slager de afdeling Duiveland van de Bond van Plattelandsvrou wen. De heer van Veldhoven hield een causerie over de bestrijding van huisinsecten, terwijl mej. Ganse man uit Kapelle enkele stukjes voordroeg. De heer van Veldhoven bracht op duidelijke wijze de ge varen onder ogen van motten en vliegen en ander einsecten. Geluk kig echter is er een doeltreffend bestrijdingsmiddel, zodat eenmalig spuiten voldoende is om het gehete jaar insectenvrij te blijven. Van de gelegenheid zich voor bespuiting op te geven maakten velen gebruik. Na de pauze droeg mej. Ganseman stukjes voor van Annie M. "G. Schmidt en Simon Carmiggelt. Vooral de schetsjes in Zeeuws dia lect vielen zeer in de smaak. Na bespreking van enkele huis houdelijke zaken volgde sluiting. Van 24 t/m 29 juni Een volledige presentatie van de landbouw De komende nationale landbouw- expositie, van 24 t/m 29 juni te Utrecht, wordt 25 juni officieel ge opend door minister dr. S. L. Mans- holt. De tentoonstelling is bedoeld als het begin van een om de twee jaar terugkerende presentatie van de Nederlandse landbouw als pri maire produktietak. Een aanbod zowel van alles wat de landbouw (akkerbouw, veehouderij en tuin derij) voortbrengt in stoffelijke en geestelijke zin, als van alles wat de landbouw ln dezelfde uitge breide zin behoeft voor de vervul ling van zijn maatschappelijke taak. Als vaste plaats is Utrecht geko zen om de centrale ligging, maar ook door de daar. aanwezige jaar- beursaccomodatie. Het karakter van de expositie is driedelig: een commerciële beurs voor het landbouwzakenleven, de voorlichtende en demonstratieve objecten en de attractieve elemen ten. Zij verschilt hierin dus met de agrarische jaarbeurs, die alleen een commercieel karakter droeg. Verwacht wordt, dat de bezoe kers niet alleen uit het landbouw- bedrijfsleven komen, omdat ook zij die buiten de landbouw staan zich nu en in de komende jaren ver trouwd willen maken met deze pri maire bedrijvigheid, waaruit zij zo vele eerste levensbehoeften moeten betrekken. De nationale landbouw- expositie, die een ruimte van 26.000 m2. beslaat voor het commerciële gedeelte, streéft een complete re presentatie na van zowel naar de landbouw gerichte als uit de land bouw voortkomende stromen van produktie. Niet alleen wordt het karakter van de expositie onderstreept door de voorlichtende stands, maar voor al ook door de organisatie van een aantal dagen waarop telkens een bepaald aspect van de agrarische samenleving in het licht wordt ge steld. Een belangrijk deel van de ex positie vormt de afdeling levende have, waaronder wordt verstaan een Nederlandse keurcollectie koel en, paarden, varkens, schapen en gelten. Deze dieren zullen in de runderhal op het veemarktterrein alle dagen van de show worden tentoongesteld. De rundveestapel wordt verte genwoordigd door negentig koeien van het Friese en Nederlandse rundveestamboek. De afdeling paarden bestaat uit warmbloeden van het Gronings en Gelders type, Friese paarden, Shetlanders en dra vers. De inzending van varkens be staat uit twaalf sterzeugen van het Nederlandse landvarken. Het is de bedoeling dat de per manente levende have elke middag in de concoursring zal defileren. HAAMSTEDE Excursie naar beregeijingsproefveld Uitgaande van de commissie voor Waterbeheersing voor de Westhoek van Schouwen, zal maandagavond onder leiding van ir. J. A. van 't Leven een excursie georganiseerd worden naar het beregeningsproef- veld nabij het vliegveld De bedoe ling van deze excursie is de land en tuinbouwers kennis te laten ne men van de dit jaar verkregen re sultaten met de beregening van verschillende veldjes tegenover on behandelde veldjes. Meegedeeld kan nu reeds worden, dat de ver kregen resultaten zeer belangrijk zijn. Dit jaar zijn naast de gewas sen, die verbouwd werden ook en kele speculatieve gewassen toege voegd, zoals vlas, blauw maanzaad, tulpen en irissen. De verschillen tussen de beregende en onberegen- de percelen geven bij het vlas een groot verschil, want het beregende is 80-90 cm lang, terwijl het onbe- regende veel korter is. Ook de erw ten en de gerst, die beregend zijn, staan er goed voor. Van het gras dat beregend is zijn dit jaar reeds drie sneden gemaaid, die een op brengst aan groene massa gaven van 50.000 kg/ha terwijl van het on- beregende maar 32.000 kg/ha werd gpnogct Ook zijn er dit jaar proeven ge nomen met nachtvorstbestrijding door beregening, doch hiervan kan nog niet bepaald worden of dit' ren dabel is geweest. Vastgesteld kan worden, dat op dit voor de streek zo belangrijke proefveld, voor de land- en tuin bouwers veel te zien is, dat mo gelijk in de toekomst ook in prak tijk gebracht kan worden. Iedereen, die in deze proeven belang stelt, is dan ook maandagavond welkom. SCHARENDIJKE Verkeersexamen Het diploma voor het verkeers examen kon worden uitgereikt aan de volgende leerlingen van de Chr. Nat. school alhier: Rinus Bezuijen, Maria Boot, Robby Costerus, Wil lem Kloet, Coby van der Sluijs, Hans bij de Vaate en Ria van der Weele. //enieet Burgerlijke stand en loop der bevolking over mei 1957. Overleden: 11. Jacomina van den Hoek, wed. van A. Berrevoets, 70 j. Ingekomen: 4. J. Dorst, wed. van M. Hage uit Nieuwerkerk; 15. R. Saarloos, e. v. J. Quist uit Zuid- land; 23. C. Schijf uit Spijkenisse; 24. J. J. de Witte, e. v. J. C. de Glopper uit Serooskerke (S.). terzee Burgerlijke stand en loop der bevolking over mei 1957. Geboren: 11. Johannes Anthonie, z. van M. van Dongen en.N. J. Vier gever. Ingekomen: 1. J. F. Frederiks en gezin uit Creil (N.O.P.); 13. D. Voor ma en gezin uit Oosterlad. 'voordgouue Pinksterkermis 1957 Op zaterdag 8 en maandag 10 alsmede dinsdag 11 juni j.l. werd te Schuddebeurs (gemeente Noord- gouwe) de gebruikelijke pinkster- kermis gevierd. Op het kermister rein van de caféhouder Den Hol lander stonden opgesteld: een kin derdraaimolen, een schiettent, een zweefmolen en een snoepkraam. Vooral de kinderdraaimolen en de schiettent trokken bij de belang stellenden de aandacht (in het bij zonder bij de kinderen). Ook het danslustige publiek heeft in aan zienlijke getale van haar presen tatie doen blijken. Indien „Pluvius' op tweede pinksterdag verstek had laten gaan, was de belangstelling zeer zeker groter geweest. ,DE HOGE VELUWE" STRIJDT TEGEN KOMST VAN STRAALJAGERS Rust in uniek natuurreservaat bedreigd Felle tegenkanting van „De Hoge Veluwe", de contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming en de Kon. Ned. Toeristenbond A. N.W.B. ontmoet het plan van het vliegveld Deelen een straaljager basis te maken. Tijdens persbijeenkomsten te Arnhem en in „De Hoge Veluwe" is met klem van redenen betoogd, dat het kostelijke natuurreservaat de noodzakelijke rust zal verliezen. Bovendien zijn er aanwijzingen, dat het vliegveld Deelen uitbrei ding zal behoeven ten koste van het „Nationale Park De Hoge Ve luwe". En dit, terwijl bij wilsovereen- komst In een nog niet gepasseerde notariële acte door het Rijk en het bestuur van het park bepaald is hoe de afscheiding tussen het park en Deelen zal lopen, waarbij 1250 van de 6500 hectare definitief ver loren gaan. Voorts is door het ministerie van Oorlog in deze overeenkomst toe gezegd, dat, afgezien van inciden tele oefeningen in internationaal verband, in vredestijd geen straal jagers van het vliegveld Deelen gebruik zullen maken, „behoudens Pauselijk oordeel over automatic Paus Pius XII heeft op een ont vangst voor afgevaardigden naar een congres over automatie ver klaard dat automatie, hoe groot de invloed ervan ook moge worden, van nature begrensd zal blijven. Statistische en wiskundige pro gramma's zijn niet voldoende voor de maatschappelijke werkelijkheid en een stabiele orde daarvan. Het maatschappelijke leven heeft ook en voornamelijk andere kennis no dig, theologie, filosofie en de we tenschappen die zich met het gees telijke leven van de mens en zijn geschiedenis bezig houden, aldus de paus. De paus sprak van „het gevaar dat de technische produktiviteit verwrad wordt met de economische produktiviteit". Automatie vereist reusachtige kapitalen op lange ter mijn, grote aantallen deskundigen en grote markten, zo zei hij. „Een betrekkelijk arm land, dat tegen over dringende problemen op ve lerlei gebied is gesteld, kan niet boven zijn middelen leven, Iets wat gemakkelijk gebeuren kan wan neer de uitgaven en investeringen worden beheerst door de betovering van technische vooruitgang". mogelijke latere wijziging in de in zichten". Minister ir. C. Staf ver klaarde inzake deze restrictie dat zelfs in vredestijd bij een plotse linge verscherping van de poli tieke verhouding, hij militair ge dwongen zou kunnen worden de toezegging van het niet stationeren van straaljagers in te trekken. Zonder overleg en zonder opgave van motief is op 17 april aan het parkbestuur meegedeeld, dat een squadron straaljagers op Deelen zal worden gestationeerd. De exploiatie van olie in de Sahara Omvangrijke reserves Het aanboren van een derde oliebron in de Sahara heeft het vermoeden doen ontstaan, dat zich onder de woestijn een uitgestrekt olieveld bevindt. In put „MD 2" te Hassi-Messaoed in het oostelijk deel van de Sahara werd olie aan geboord, aldus heeft een woord voerder van de maatschappij, wel ke in dit gebied olie-exploraties Verwachting tot vrijdagavond: Zonnig Zonnig weer met iets hogere tem peraturen dan vandaag en een ma tige tot krachtige noordoostelijke wind. 14 juni. Zon op 4.21, onder 21.03. Maan op 22.17, onder 6.31. Laatste kwartier: 20 juni te 11.22. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 14 Juni 4.43 v.m. 17.03 n.m. BROUWERSHAVEN: 14 juni 4.04 v.m. 16.29 n.m. Springtij: 14 en 29 juni. Doodtij: 22 juni. HET WEEROVERZICHT Begeleid door krachtige lucht drukstijgingen heeft een van de Golf van Biscaye afkomstig hoge- drukgebied zich verder over onze omgeving uitgebreid. De kern er van lag vanmorgen bij de Wadden eilanden. Het hogedrukgebied breidt zich nu voornamelijk nog uit in noordoostelijke richting. Storingen van de oceaan, die wei nig activiteit vertonen bewegen er in een wijde boog omheen. Omdat de luchtdruk boven het Middel landse zeegebied laag is, waaien over het vasteland van Europa noordoostelijke winden. In ons land zullen deze nog wat krachtiger worden, waardoor het weer een sterk drogend karakter krijgt. De regenkansen blijven uitermate klein. De temperaturen zullen langzaam verder stijgen. verricht, medegedeeld. De put „MD 2" bevindt zich 10 km ten zuidwesten van de eerste oliebron „MD 1", terwijl een tweede bron werd aangeboord 8 kilometer ten noorden van put „MD 1". De dikte van de aangeboorde olielaag zou erop wijzen, dat het hierbij om zeer omvangrijke oliereserves zou gaan, doch deskundigen weigeren dienaangaande een nadere raming te geven. Aanvallen op communistische functionarissen in Tsjecho-Slowakije Het rechtse onafhankelijke Ween- se blad „Bildtelegraf" heeft donder dag melding gemaakt van enige ge vallen waarbij onlangs in Tsjecho- Slowakije communistische partij functionarissen waren „geteerd en daarna met veren beplakt". Op 27 april kwamen de partij functionaris Dostal en zijn echtge note geheel uitgeput, In Jihlava aan, nadat zij door onbekenden „geteerd en met veren getooid" waren. Een dag daarna onderging de communist Bosak bij Brno een zelfde lot. Dergelijke gevallen heb ben zich ook bij Olomuc, Prerov en Moravska Ostrava voorgedaan, al dus het blad. Alle met teer en veren bewerkte functionarissen kregen later netjes hun kleren over de post thuisge stuurd, zo voegt het blad hier nog aan toe. Ingezonden mededeling etftza, J— Zomeravondmarkten in een muzikale lijst De propagandacommissie van de Vereniging Zierikzee Ontvangt Vreemdelingen, heeft het program ma bekend gemaakt van de zomer- avondmarkten, die in de maanden juli en augustus zullen worden ge houden, met het doel een - liefst zo groot mogelijk - aantal vreem delingen naar Zierikzee te trekken. Vooral is het oog gevallen op de in de Westhoek vertoevende vreem delingen, die er zeker wel eens één avond uit willen on op deze wijze een gezellig bootreisje kunnen combineren met een bezoek aan Zierikzee in feestverlichting en aau de zomeravondmarkten, die op de uitgekozen data zullen worden ge houden. De zomeravondmarkten starten op donderdag 18 juli. Dan zullen de Skymasters optreden, gevolgd door de Ramblers op 25 juli. Op 1 augustus is een cabaretprogramma in voorbereiding, waaraan talrijke artisten hun medewerking zullen verlenen, zoals Toby Rix, de Ki- lima Hawaians, de Waraa's enz. Het is reeds vrij zeker dat op 8 aug. de politiekapel uit de Belgische stad Gent zal concerteren, gevolgd door de Dutch Swing College op 15 augustus. De zomeravondmark ten worden besloten met die op 22 augustus. De Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" zal dan een con cert geven, gevolgd door een af sluitend vuurwerk. Een aantrekke lijk programma dus, waarvan het bestuur wel verwachtingen heeft. Op het Havenplein komen „vrien delijke" markttentjes, die verschil lende attrakties voeren. Tot nu toe zijn 25 inschrijvingen binnen, maar de verwachting bestaat dat dit aan tal nog wel zal stijgen Hieraan werkt thans de propagandacom- missie, die bovendien een uitge breide reklamecampagne heeft ont worpen om het publiek - ook dat van Schouwen-Duiveland - te be wegen tijdens de zomeravond markten een bezoek aan Zierikzee te brengen. Extra bussen zullen de bezoekers in de gelegenheid stellen aan dit voornemen gevolg te geven. Zoveel is zeker, dat er in de ty pische toeristenmaanden te Zierik- zeee zo het een en ander te beleven zal zijn en het is zelfs meer dan een prettige coïncidentie, dat de middenstanders de gelegenheid krijgen „een graantje mee te pik ken", want zij immers maken het gezamenlijk mogelijk, dat derge lijke manifestaties ter plaatse kun nen worden georganiseerd. De hoop is slechts gevestigd op gunstig weer en op een massale opkomst, want deze keer betreft het uiteraard nog een experiment, dat slagen moet. wil het uitgroeien tot een jaarlijkse manifestatie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2