ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBOB Engeland, Frankrijk en de V*S* verwerpen Russisch voorstel DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ontving Stassen reprimande van Dulles? De griepepidemie in het Verre Oosten NIEUWE FRANSE PREMIER MAAKT ZIJN PROGRAMMA BEKEND Z.L.M.=landbouwtentoonstelling gaat gepaard met talrijke manifestaties I {/ft/ it #y - 7 DONDERDAG 13 JUNI 1957 No. 18170 U3e iai ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. waarin Opgenomen 1797-1689 a<tng< Secr. Welk. nfd'-JlBg REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Het Midden-Oosten Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben in overeenkom stige, doch niet gelijkluidende nota's het Sowjetrusslsche voorstel tot het uitgeven van een viermogendhedenverklaring, waarin de betrokken staten zouden moeten verklaren af te zien van elk gebruik van geweld in het Midden-Oosten, verworpen, aldus is woensdag in Parjjs, Londen en Washington bekendgemaakt. In de dinsdag j.l. te Moskou overhandigde antwoordnota's drin gen de westelijke mogendheden er b(J de Sowjet-Unie op aan, te wer ken voor het handhaven en ver sterken van de vrede in het Mid den-Oosten en wel vooral t.a.v. het geschil tussen Israël en de Ara bische landen en door tussenkomst van de Verenigde Naties. Frankrijk beschuldigd de Sow jet-Unie in zijn nota van het aan nemen van een „negatieve hou ding". Het meent, dat regeling van de bestaande geschillen in het Midden-Oosten vooraf moet gaan aan elke beginselverklaring. In de Franse nota wordt de Russische bewering tegengesproken, volgens welke Franse leger- en luchtmacht eenheden op Cyprus zouden zijn samengetrokken. Groot-Brittannië verklaart, dat Elsenhower's adviseur voor ont wapeningsaangelegenheden, Stas sen, zou van Dulles een berisping hebben gekregen voor de wijze waarop.h(j namens de V.S. de on derhandelingen op de Londense ontwapeningsbesprekingen gevoerd heeft, aldus verneemt A.F.P. uit welingelichte bron te Washington. .Dulles zou Stassen verwijten geen vast verenigd front tussen de Verenigde Staten en hun bondge noten te hebben gehandhaafd. Stassen zou zelf het initiatief heb ben genomen om rechtstreeks con tact op te nemen met de Russische afgevaardigde om, naar men denkt te weten, de onderhandelingen te versnellen, teneinde tot een gedeel telijk akkoord over de ontwape ning te komen. Er is geen onmiddellijk gevaar, dat de griepepidemie, die thans in het verre oosten woedt, zich in Europa zal verbreiden. Dit heeft een zegsman van de wereldgezond heidsorganisatie woensdag te Ge- nève verklaard. De epidemie breidt zich nog uit in Japan en India en er worden ook gevallen gemeld uit Pakistan. Een bericht uit Cambodja daaren tegen duidt er op, dat de epidemie daar voorbij is. er geen sprake van is, dat het Ver drag van Bagdad met agressieve doeleinden is gesloten. Het ver werpt de Russische beschuldiging, dat Engeland geen onpartijdigheid heeft betracht bij het leveren van wapens aan de partijen in het Is- raëlisch-Arabische geschil. En de Verenigde Staten zijn van mening, dat de „bedreigingen en het ondergrondse gewroet der Sow- j et-Unie" de staten in het Midden- Oosten er terecht toe hebben be wogen overeenkomsten ter waar borging hunner gemeenschappe lijke veiligheid te sluiten. „Nood zakelijker dan een herhaling van reeds bestaande verplichtingen is getrouwe naleving van de beginse len waarop het handvest der Ver enigde Naties berust", aldus de Amerikaanse nota. Wereldveteranendag op 22 juni Op zaterdag 22 juni zullen in ver schillende steden van ons land plechtigheden worden gehouden ter viering van de wereldveteranen- dag. Deze plechtigheden zullen veelal bestaan in kransleggingen bij oorlogsgedenktekens. Niet alleen in ons land, doch ook in alle 35 landen waar aangesloten oudstrijders-organisaties zijn, her denken op 22 juni de leden hun ge vallen kameraden, zowel mannen als vrouwen, en brengen zij hulde aan hun nagedachtenis onder her nieuwing van hun beloften om te strijden voor een vrede in vrijheid. d Meer dan 100.000 arbeiders in de Italiaanse staalindustrie zijn woensdag voor 24 uur in staking gegaan. Zij eisen een werkweek van 40 uur. Redding van de franc en van Algerije De Franse Nationale Vergadering heeft Maurice Bourges-Maunoury als premier aanvaard. H(j wordt de 23ste Franse minister-president van na de oorlog. Volgens Bourges-Maunoury zal Frankrijk alleen in de eerste acht tien maanden soberheid moeten be trachten. Hij zei het bezuinigings program van 250.000.000.000 frank van de vorige regering, die van de socialist Mollet, over te zullen ne men. Voor het einde van de maand zal hij verzoeken om een bedrag van 150.000.000.000 frank aan nieuwe belastingen in 1957. (Het zelfde bedrag was verzocht door de regering-Mollet). Hij zei nog niet te weten welke vorm de nieuwe belastingen zullen hebben. Zij zullen in één jaar in totaal 300.000.000.000 frank moeten op leveren. De nieuwe Franse premier be loofde voorts „de bouw van een nieuw Algerië". Frankrijk zal niet wachten, totdat zijn tegenstanders dit wensen te doen. Na gewezen te hebben op de doelen van de re gering-Mollet in Algerije, zei de radicale staatsman, dat zijn ka binet door zich te houden aan de zelfde wil en dezelfde actie Algerië en de wereld zal tonen, dat de Franse belofte tot vestiging van een nieuwe toestand in Algerië geen verklaring van bedoelingen is zonder dat er daden op volgen. Pinksterzaterdag heeft zich nabij Wezel in Duitsland een ernstig auto ongeluk voorgedaan, waarbij een Nederlandse autobus, een Duitse op weg naar Amsterdam zijnde autobus en een motor waren betrokken. Tijdens een onweersbui is de Nederlandse bus gaan slingeren en botste in volle vaart tegen de Duitse bus, die uit tegenovergestelde richting kwam. Een achter de Duitse bus rijdende motorrijder kon de zwaar remmende bus niet meer ontwijken en vloog er tegenop. Zowel de Duitse buschauffeur als de motorrijder zijn aan hun verwondingen overleden. De Nederlandse buschauffeur is door de Duitse politie gearresteerd. - De Nederlandse bus (rechts) heeft de Duitse bus de berm opgedrukt en zware schade toegebracht, zoals de foto laat zien. De kandidaat-premier zei, dat het aanbod van het kabinet-Mollet tot een staken van het vuren gehand haafd blijft. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wanneer goede gedachten ons voortdurend omringen zal de neiging tot het goede zo sterk ivorden, dat wij niet slecht meer kunnen handelen. bij de ingang van het dierenpark ontvangen door de burgemeester van Rhenen, dr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, en door de directeuren van het dierenpark. Het gezelschap begaf zich ver volgens naar de „Koepen" in het park, waarvoor de dromedaris ,Paki" stond. De ambassadeur van Pakistan richtte zich hier tot de prinses. Zij hoopte, dat de drome daris, die de kinderen van Paki stan naar Nederland hebben gezon den, een bron van genoegen voor de Nederlandse kinderen zal zijn. Van het hoofdkantoor van de A.N.W.B. in Den Haag vertrokken dinsdag een tweetal Nederlandse en een Belgische wegenwachter naar Dene marken om daar aanwezig te zijn bij de oprichting van de Deense W.W. We zien hier v.l.n.r.: inspecteur T. Peeraer (België), T. P. Drenth en P. de Kraker (Nederl.) bij het vertrek. Rechts het hoofd van de Nederlandse Wegenwacht, de heer G. va nLeeuwen. PRINSES MARIJKE VERRICHTTE HAAR EERSTE OFFICIËLE DAAD Pakistaanse dromedaris namens Nederlandse jeugd aanvaard Prinses Marijke heeft gisteren haar eerste officiële daad verricht. In het dierenpark op de Grebbe- berg te Rhenen heeft zij namens de Nederlandse jeugd een drome daris aanvaard, die is aangeboden doo^i^ jouRd van Pakistan als dank voor de hulp die werd ge geven bij de watersnood in Paki stan in 1954. Toen de prinses tegen drie uur moest aankomen bij het dieren park stond daar de ongeveer 1000 kinderen tellende schooljeugd van Rhenen reikhalzend uit te zien. Prinses Marijke wera oiricieei Van zeldzame omvang en allure Minister dr. S. L. Mansholt zal het woord voeren „De plannen hebben vaste vorm gekregen en wat voorheen nog du bieus was, Is thans zeker gewor den". Met deze woorden heeft de Kring voorzitter van de Z.L.M., de heer A. M. Geluk, gistermiddag een persconferentie ingeleid, waarop het volledige programma van de komende Z.L.M.-tentoonstelling op 4, 5 en 6 juli uit de doeken is ge daan. Schouwen-Duiveland staat, gelet op deze tentoonstelling, een mani festatie te wachten van een om vang en een allure zoals slechts zelden hier voorkomen kan. Duizen den landbouwers en ook niet-agra- riërs zullen hun weg naar het eiland vinden en op het industrie terrein in de Zuidhoek zal het een en al feestelijke bedrijvigheid zijn. Wat rond deze tentoonstelling alle maal plaats gaat vinden, is dan ook zonder meer respektafdwingend te noemen, hetgeen tevens een pluim inhoudt voor de organisatoren van deze Z.L.M.-dagen, die trouwens een half jaar lang al geen rust of duur meer kennen. Op 4 juli beginnen 's morgens 9.30 uur de tentoonstellingsdagen met de hoofdbestuursvergadering in „Concordia". Na afloop daarvan zal de tentoonstelling officieel wor den geopend door de Commissaris der koningin in de provincie Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot. Deze opening zal door lan delijke ruitergroepen luister wor den bijgezet. Om 12.15 uur vindt de opening plaats van het rijdend postkantoor. Vanuit dit postkan toor zal een telegram worden ver zonden naar een nog nader bekend te maken adres. Na de koffiemaaltijd (om 1 uur) vindt om 2.30 uur de algemene vergadering plaats in de „Concert zaal". De vergadering wordt ge opend door de algemene voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze. Het woord zal worden gevoerd door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mansholt, die het onderwerp zal inleiden: „Prijspolitiek en struk- tuurproblemen". Om 17.30 uur zal het hoofdbe stuur van de Z.L.M. officieel wor- IZ£Mfl tentoonstelling zierikzee den ontvangen ten stadhuize door het gemeentebestuur van Zierikzee. Het vrijdag-programma Het vrijdagprogramma start van 8 uur tot 12 uur 's morgens met de keuring van de ingezonden dieren. Hiervan noemen wij de koud- en warmbloedpaarden, de paarden der landelijke ruiters, het rundvee en de schapen en geiten. Intussen vindt om 9.30 uur het vertrek plaats van de grote rijtoer over het eiland, waaraan door plm. 150 partikuliere auto's en 15 auto bussen \vordt deelgenomen. Tijdens deze rijtoer worden alle gemeenten van het eiland aangedaan. Op het open deel van het ten toonstellingsterrein vinden van 13.30-17.30 demonstraties plaats. Het grote défilé bestaat uit leerlin gen van de huishoudschool, de Jo- han Willem Friso-kapel, de lande lijke ruiters, de koud- en warm bloedpaarden en de kampioenen van het rundvee. Na het défilé neemt ieder der deelnemende groe pen een eigen nummer voor zijn re kening. Zo voorziet het program ma in een springconcours, een gym- nastiek,demonstratie (leerlingen der huishoudschool), demonstratie be keurd rundvee en een demonstratie van de landelijke ruiters, bestaan de uit een parade en een demon stratie van warmbloedpaarden en vier-spannen koudbloedpaarden alsmede een springconcours, waar aan wordt deelgenomen door rui ters uit Zeeland en West-Brabant. Het middagprogramma zal worden opgeluisterd door de Jan Willem Friso-kapel. Deze kapel zal van 20.30-21.30 op het tentoonstellings terrein een concert geven, waarna om 22.30-23 uur in samenwerking met de Kon. harmonie „Kunst en Eer" te Zierikzee een taptoe zal worden gegeven op het Havenplein, dat door de Kring Schouwen-Dui- veland der Z.L.M. wordt aangebo den aan de gemeente Zierikzee. Wedstrijden op sportpark „Bannink" Zaterdagmorgen 6 juli - de laat ste tentoonstellingsdag - vinden op het sportpark „Bannink" atletiek wedstrijden plaats, waaraan wordt deelgenomen door ploegen van alle huishoudscholen in Zeeland. Op het tentoonstellingsterrein vinden van 10-13 uur behendigheidswedstrij den plaats met tractoren, waarach ter gekoppeld vier-wielige land- bouwwagens, door leden van de L.J.G. Om 14 uur vindt een demon stratie plaats van grondgymnastiek door de leerlingen van de land- bouwhuishoudschool te Zierikzee. Van 14.30-15 uur treedt andermaal de .Johan Willem Friso-kapel op. Van 15 tot 16.30 vindt een spring concours plaats, waarvan te noe men zijn een voltigenummer en een hogeschoolnummer, uit te voeren door de leden van de Landelijke Rij vereniging „Kapitein van der Wal" te Hoofddorp, de „Oranje- ruiters" te Willemstad en de „Schouwse Ruiters" te Dreischor. De heer van Leeuwen te Hoofddorp brengt een speciaal nummer met twee paarden. Om 18.30 vindt een voetbalwedstrijd plaats tussen de clubs Elinkwijk (samengesteld uit Surinamers) en S.V.V. (o.w. de oud international van Schijndel). Om 21 uur speelt „Kunst en Eer" o.l.v de dirigent Jac. Kikke, waarna de dag wordt besloten met een groots vuurwerk op de Nieuwe Haven (22.30 uur). Koniugin Juliana opende gemeentencongres H.M. Koningin Juliana heeft gis termorgen in de Ridderzaal het 13e internationale gemeentecongres ge opend, dat tot en met 18 juni in Den Haag-Scheveningen wordt ge houden. Aan dit 2-jaarlijkse con gres van de internationale bond van steden en gemeenten wordt door ruim 670 personen uit 34 lan den deelgenomen. Met de ruim 270 personen, die hen begeleiden, zijn er een kleine 1000 deelnemers. Daarvan zijn er 187 burgemees ters en voorts vele wethouders, ge meente-secretarissen en raadsleden. Mejuffrouw mr. H. J. D. Revers, adjunct-directrice van d£ Vereni ging van Nederlandse Gemeenten bood de Koningin bloemen aan, waarna een deputatie de Koningin naar haar zetel begeleidde. Prof. Oud sprak vervolgens in de Engel se taal een kort woord van wMicTïi??, - waarna de burgemeester van Den Haag namens het gemeentebestuur in de Franse taal een begroetings rede hield. TWEEDE KAMER Prioriteit voor steun aan onderontwikkelde gebieden De Tweede Kamer heeft woens dagmiddag z.h.st. een motie-Ruy- gers aanvaard, waarin zij de re gering uitnodigt bij de opstelling van de rijksbegroting een hoge prioriteit te verlenen aan de uit breiding van de steun aan de min der ontwikkelde gebieden. Slechts de liberaal mr. Van Leeuwen ver klaarde zich tegen deze motie. Ook in december 1955 heeft de Kamer een motie-Ruygers aan vaard. In die motie, waartegen de regering toen geen bezwaar had, werd een bedrag van 25 miljoen genoemd voor de uitbreiding van de hulpverlening. ierilïz Bond van plattelandsvrouwen Gistermiddag kwam in de boven zaal van het „Huis van Nassau" de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in gering aantal bijeen, onder voor zitterschap van de presidente mevr. Delst-Gast. De tuinarchitecte mevr. Elna Romeijn gaf een demonstratie in het bloemen-schikken. Behalve het uitzoeken van de soorten bloe men die men wil rangschikken is ook de keuze van de vaas van groot belang voor een goed geheel. Lu pinen bijv. plaatse men liever niet in een glazen vaas, daar de dikke stelen geen fraaie aanblik opleve ren. Deze bloemsoort is beter ge schikt voor een aardewerkpot. Men dient er steeds zorg voor te dragen dat de pot ondergeschikt blijft aan de bloemen. Op een tafel plaatse men bij voorkeur geen hoge vazen. Aan de hand van foto's zette mevr. Romeijn een en ander op duidelij ke wijze uiteen, waarbij ook nog het opmaken van bakjes ter sprake kwam. Dinsdag 25 juni a.s. gaan de plattelandsvrouwen samen met de afd. Noordwelle een excursie ma ken naar het Bouwcentrum te Rot terdam. Tot onderwijzer aan de Chr. u.l.o.-school te Hoorn is met in gang van het nieuwe cursusjaar, benoemd de heer P. W. van der Heiden, hoofd van de Chr. Natio nale school alhier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1