hoekje kaas Groep leden Defensiestudiecentrum te Zierikzee Vandaag brengt een groep leden van het Defensiestudiecentrum, o.l. v. de directeur de, luitenant-gene raal E. E. H. Mathon, binnen het raam van een provinciaal toernee, een bezoek aan Zierikzee. Heden morgen half twaalf is het hoge ge zelschap - o.w. hoofdofficieren van zee- en landmacht - per provinciale boot gearriveerd, waarna een ont vangst volgde ten stadhuize. Na dien werd de lunch gebruikt in hotel „In 't wapen van Zeeland". Aan de lunch werd een uiteenzet ting gegeven over de herverkave ling van het eiland door de heer B. J. Franke van het Bureau Uitvoe ring. Voor hedenmiddag staat een trip over het eiland op het pro gramma. - Voor het gehouden examen ter verkrijging van het kleuteron- derwijsdiploma A, slaagde om mej. G. v. d. Doe alhier. De Britse vaart door het Suezkanaal De Egyptische autoriteiten van het Suezkanaal tonen zich ten aan zien van de Britse schepen die door het kanaal varen „behulpzaam en vriendschappelijk", zo heeft lord Simon, de president van de Britse Raad voor de Scheepvaart, donder dag in Londen verklaard. Tussen 13 en 31 mei zijn 590 sche pen, waarvan 92 Britse, door het Suezkanaal gevaren. Dat was een daggemiddeide van 31 tegen 45 voor de crisis. Lord Simon zei, dat de beloodsing van de schepen in het kanaal bevredigend is. Prinses Margriet opent schippersscliool Prinses Margriet zal in Zwolle de naar haar genoemde schippers- school, die is ondergebracht in een gedeelte van de Marnixschool aan de Westerlaan, officieel openen. Naar alle waarschijnlijkheid ge beurt dit zaterdag 22 juni. Tevoren zal de prinses het internaatschip voor schipperskinderen, dat bij de Turfmarkt in het Almelose kanaal ligt en dat eveneens haar naam draagt, bezichtigen. Het toezicht bij de eind examens der gymnasia In het Staatsblad is gepubliceerd het K.B. tot wijziging van het Ko ninklijk Besluit van 30 april 1906 tot vaststelling van regelen voor de uitoefening van het toezicht van de gecommitteerde of de gecommit teerden bij de eindexamens der gymnasia met zesjarige cursus, be doeld in de artikelen 11 en 157 der hogeronderwijswet. Bij deze wijziging vervalt in het Koninklijk Besluit van 30 april 1906 de bepaling, dat de gecommitteer den het schriftelijk werk nazien op de dagen van het mondeling exa men. In plaats daarvan is het voor schrift opgenomen, dat ook voor komt in de eindexamensregelingen voor de middelbare dagscholen, dat het schriftelijk werk zo spoedig mogelijk na het schriftelijk examen ter correctie aan de gecommitteer den moet worden toegezonden. Voorts is een, tot dusverre ont brekende, bepaling opgenomen, die tot doel heeft een wettelijke basis te geven aan de toekenning van reis- en verblijfkosten, benevens vacatiegelden, aan de gecommit teerden bij de eindexamens der gymnasia, zoals deze reeds bestaat voor de deskundigen bij de eind examens der hogereburgerscholen en de gecommitteerden bij de eind examens der middelbare scholen voor meisjes. Een represaille maatregel Een textieldetaillist met za ken in Breda, Bergen op Zoom en Roosendaal, is er toe overgegaan voor zijn klanten koffie ter beschik king te stellen. Dit als repre saille tegen het beschikbaar stellen van textielgoederen door de kruideniers. Hij heeft kans gezien een partij koffie te kopen, die hij thans verkoopt tegen inkoopsprijs. Evenwel, bij aankoop van manufacturen voor een be paald bedrag, kan men de koffie kopen tegen één cent per pak van een half pond. De detaillist is van plan deze actie voort te zetten tot de kruideniers de textielgoede ren van hun cadeaulijst schrappen. Uiteraard loopt het sinds gisteren storm in zijn zaken met huisvrouwen die zich voor een prikje koffie willen aanschaffen. Meisje vlucht uit huwelijksangst Het Libanese meisje Sasjna Ka- sem Abdalla uit het dorp Itaroen is naar Israël gevlucht, omdat zij niet in het huwelijk wilde treden met de man, die haar ouders voor haar hadden bestemd. Het meisje werd door een Israëlische patrouille in het noord-Israëlische grensgebied aangetroffen. Sasjna verklaarde tegenover de Israëliërs door haar ouders gesla gen te zijn. Over haar toekomst zal door de Palestijnse bestandscom missie der Verenigde Naties moeten worden beslist. Werk aanlegplaats „De Val'' niet gegund Namens Gedeputeerde Staten van Zeeland deelt de hoofdingenieur directeur van de Provinciale Wa terstaat in Zeeland mede, dat het uitvoeren van werken tot inrich ting van de aanlegplaats De Val te Zierikzee, volgens bestek no. 4, dienst 1957, waarvan de aanbeste ding plaats had op 20 mei 1957 te Middelburg, niet gegund is. Ingezonden mededeling Als 't vuur boog opschiet la de keel oplaaiend vanuit de maag Dat is geen kwaal die ge nog lan ger hoeft te dragen. Neem Rennies die blussen de brandende pijn. Voetstoots. Rennies neutraliseren alle overtollig maagzuur en nemen zo de oorzaak weg van die sner pend brandende pijn. J\sr/c\sjcri>e Chr. Gemengde Zangvereniging Naar wij vernemen nam de heer M. J. Pols te Zierikzee de benoe ming aan als directeur der Chr. Gem. zangverengiing. De heer Pols leidt nl. hier ter plaatse drie koren: 1 koortje voor meisjes en jongens tot 10 jaar; 1 koor (35 personen) tot 16 jaar en de zangvereniging. De zangvereniging deed bij deze zeer zeker een goede stap vooruit en wij hopen dat er veel leden toe zullen treden en Kerkwerve een zangrijk dorp mag worden. SCHARENDIJKE Mej. W. Gaanderse, assistente aan de Chr. nat. kleuterschool al hier, slaagde een dezer dagen te Rotterdam voor de akte als kleu terleidster. //enxeet De Toverbalactie van de leer lingen der o.l. school alhier, heeft opgebracht de mooie som van f 100. -ouuGrskctven. Expositie werk leerlingen kleuterschool Donderdagmiddag en -avond hebben de ouders der leerlingen van de kleuterschool en verdere belangstellenden in de gemeente lijke kleuterschool alhier, een zeer interessante expositie kunnen aan schouwen, bestaande uit werkstuk ken welke door de leerlingen zijn vervaardigd. Op overzichtelijke wijze waren de twee leslokalen omgetoverd in een aantrekkelijke uitstalling van verschillende werkstukken, waar van bijzonder genoemd mag wor den het tentekamp compleet met kampvuur, een stationsemplace ment met treinen e.d. en een vlieg veld. De individuele werkstukken zoals wiegjes, mandjes, corsages en kinderwagentjes hadden de bijzon dere aandacht van de vele bezoe kers. De wanden der lokalen waren gedrapeerd met kleur- en verfte- keningen, waarbij zeer mooie exem plaren opvielen. Verder kon men kennis maken met het vlechtwerk, vrij plakken enz. Onder de bezoekers bevond zich ook het voltallige college van b. en w. Deze bezichtiging is een groot succes geworden en heeft de ouders en belangstellenden na deskundige voorlichting van het hoofd der school mej. Verheijke en haar as sistente mej. v. d. Bijl, een nader inzicht gegeven in de materie welke de kinderen wordt bijgebracht en aangeleerd. loordgouwe Spoedeisende) raadsvergadering Hedenmiddag komt de raad der gemeente in spoedeisende verga dering bijeen, ter behandeling van het enige agendapunt, het aangaan van een geldlening ad f 14.100. Prov. Ver. tot Bestrijding Tuberculose Wij vernemen dat de algemene vergadering van de Provinciale Zeeuwse vereniging tot bèstrijding der tuberculose zal worden gehou den op zaterdag 21 september a.s. Ingezonden mededeling Wij hopen dat Uw lunch run in gevaatkomt. tijden» de feestdagen. Houdt vooral één ding ui 'toog-de KAAS I Ooi eigen land biedt zoveel kostelijke kaassoorten, dat U op deze voordelige lekkernl| nooit uitgekeken raakt Doe'méér met Ptnksfer-frtcnic .Ha. dat lust (k' Jammer «g. lunch ureg Toch voldaan: op de KAAS homt hel aan.' TONEEL EN FILM Helena van Troje", een machtige historische film Show- en zangfllms vullen verder Concertzaal-programma Een historische film van formaat is „Helena van Troje" met Rossana Podesta als Helena van Troje en Jack Sernas als Paris. De verwoes tende oorlog van Sparta tegen Troje is in deze film verbeeld, met een durf en fantasie, die de afstand tussen verbeelding en werkelijk heid slechts gering doen schijnen. Paris op weg naar Sparta met een vredesmissie wordt door een storm overvallen," spoelt bewusteloos aan land en als hij weer bijkomt kijkt hij in het aangezicht van de Aphro dite onder de stervelingen, Helena, vrouw van de machtige koning Me- nelaos van Sparta. Helena verbergt Paris voor de Spartaanse soldaten, hoewel zij weet dat hij een Tro jaan is. Tegen de zin van Helena gaat hij naar het paleis van de ko ning, waar juist alle Griekse vor sten verenigd zijn om te beraad slagen over een oorlogsactie tegen Troje. Het contact tussen de Spar taanse vorstin en Paris is ontdekt en Helena vlucht met hem naar Troje, waar de vreugde over Paris' behouden terugkeer wordt getem perd door haar aanwezigheid. De oorlog ontbrandt met als hoogte punt de pijl van Paris die door dringt in de enige kwetsbare plek van Achilles, diens hiel. Het paard van Troje, waarin de Griekse krij gers zich hebben verborgen doen de kansen voor Troje keren. Paris valt in een tweegevecht tegen de Spar taanse koning en Helena wordt te ruggevoerd naar Sparta. Op het schip daarheen is zij zich bewust van haar onsterfelijke liefde voor de gevallen Paris. Doris Day schittert als „het blon de geluk" in het optimistische ver haal Lucky Me, een musical vol vermakelijke verwikkelingen. Een groepje artisten wordt buiten de deur van het theater gezet als de door hen vertoonde show slechts 13 mensen ifceet te trekken. De artisten worden gedwongen te werken voor de kost in de kfi?ken van een hotel. Na veel misverstan den krijgen ze een engagement bij een nieuwe show, die echter met financiële moeilijkheden heeft te kampen. De reddende cheque blijft echter niet uit en zo komt ook Ihier een happy end. Een charmant'nie mendalletje met een groot aantal goede songs, humor, zang en ritme. PREDIKBEURTEN Maandag 10 juni (2de.Pinksterdag) NecL Herv. Kerk St. Philipsland: 9.30 uur ds. van Dieren. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 uur ds. van Pagée. Haamstede: geen dienst. Geref. Gemeenten St, Philipsland: 10 uur leesdlenst. Geref. Gemeenten in Nederland Bruinisse: 10 uur ds. Mallan. Oud-Geref. Kerk St. Philipsland: 9.30 uur dhr. Ge braad. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 30 mei: Pieter, z. van Jan den Boer en Cornelia de Ruijter; 30 mei: Maria, d. van Jas per Dooge en Wilhelmina Johanna Kik, wonende te Oosterland; 31 mei: Marinus Anton, z. van Theo- dorus Josephus Sluijs en Maatje Theuns; 3 juni: Johanna Maria, d. van Reinier Thomas Louwerse en Jannetje Adriana van der Werf, wonende te Eikerzee; 3 juni: Cor nells Harm, z. van Marinus Jacob Steur en Joachemina Berendina Prins, wonende te Noordwelle; 6 juni: Lena Pieternella, d. van Pie ter Adriaan van Leersum en Jan- nie den Boer. Gehuwd. 31 mei: Geert Dokter, 25 j. en Suzanna Klink, 18 j. Overleden. 28 mei: Maria Wil helmina de Vos, 84 J., weduwe van Abraham Blom, wonende te Re- nesse; 30 mei: Cornelia Johanna Hooglander, 42 j., echtgenote van Johannes Stouten, wonende te Oos terland; 30 mei: Evert van der Lans, 45 j., echtgenoot van Johanna Jacoba van der Doe; 2 juni: Neeltje van der Linde, 81 j., echtgenote van Leendert Bezuijen, wonende te Haamstede. Donderdag komen de liefhebbers van de zang weer aan hun trek met de film „Enrico Caruso", waarin de levensgeschiedenis wordt in beeld gebracht van de grote zanger. Hotel Bom te Haamstede brengt in cinemascope-projectie de hier reeds vroeger besproken film „Va dertje Langbeen" met Fred Astaire in de hoofdrol. HET WEEROVERZICHT Boven het zuiden van Noorwegen en Zweden bevindt zich nog steeds een gebied van lage druk. Het ver plaatst zich langzaam naar het noordoosten en heeft nu zijn bete kenis voor het weer in ons land verloren. In het noorden van Frankrijk en in Engeland is sinds gisteren de luchtdruk gedaald, waardoor in onze omgeving de wind belangrijk zwakker is gewor den, de aanvoer van polaire lucht werd onderbroken en de tempera turen vertoonden een stijging. Gis termiddag werden in Nederland maxima van 13 tot 18 graden ge meten. In de hogere delen van de atmo sfeer is boven het zuidelijk deel van de oceaan een vrij krachtige over wegend westelijke stroming ont staan die zich via onze omgeving tot in oost-Europa voortzet. In deze stroming bewegen enkele storingen mee, die ook het weer in Neder land zullen beïnvloeden en dit een onbestendig karakter zullen geven. De fronten van een nabij zuid-Ier- lang gelegen depressie zullen ons morgen al bereiken en plaatselijk enige regen brengen. De wind wordt zuidwestelijk. DE FRANSE UUE&ER LEON D/AN- coTho heeft eern/eun re cord gevestigd. hu vloog een uur en zest/en minuten met 2'jn voeg - tuig ondersteboven een inspecteur van de canadese vereniging voor ve/c/g ver pt eer had te montreal een lezing ge houden over hoe voorkom* men ongevallen.'.. toen g/mg n'j 2itten....naar naast zdn stoel overeind rraobsleno ze/ nu v zo niet Ingezonden mededeling Op spannende dagen in staat blijven tot fris geordend denken en beheerst optreden MIJnhardt's Zenuwtabletten Verwachting tot zaterdagavond: Zuidwestelijke wind Over het algemeen veel bewol king en hier en daar enige regen; zwakke tot matige zuidwestelijke wind; dezelfde temperaturen als vandaag of Iets hogere. 8 Juni. Zon op 4.23, onder 20.59. Maan op 16.42, onder 1.59. 9 juni. Zon op 4.23, onder 21.00. Maan op 17.55, onder 2.29. 10 juni. Zon op 4.23, onder 21.00. Maan op 19.04, onder 3.04. 11 Juni. Zon op 4.22, onder 21.01. Maan op 20.05, onder 3.46. Volle maan: 12 juni te 11.02. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 8 juni 11.52 v.m. n.m. 9 juni 0.15 v.m. 12.56 n.m. 10 juni 1.21 v.m. 13.57 n.m. 11 juni 2.19 v.m. 14.53 n.m. BROUWERSHAVEN: 8 juni 11.26 v.m. 23.57 n.m. 9 juni 12.26 n.m. n.m. 10 juni 0.56 v.m. 13.24 n.m. 11 juni 1.49 v.m. 14.18 n.m. Springtij: 14 en 29 juni. Doodtij: 22 juni. Ingezonden mededeling Jeugdig en fris als een meisje, wijs als een vrouw, z6 is Margriet'. Niet voor niets is „Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland.' Oud Baasje - Groeten - Zuigkousen Probleem - Grilligheid en Filosofietje ,Nieuw-China" meldt, dat boe ren in de Chinese provincie Szet- sjoean het geraamte van een dino saurus hebben gevonden. De reeds blootgelegde kop en halswervels zijn tezamen zeven meter lang. De gehele lengte van het skelet wordt op bijna dertig meter geschat. Het Mulderslot schijnt in trek te zijn vrienden, want behalve de bedstede, waarin destijds Maria Tesselschade met opgetrokken knieën de slaap poogde te vinden, er nu weer (een wel wat recen ter) Mulderslotverhaal. Een gezel lig oud baasje van Schouwen-Dui- veland is er pas geweest en aange zien grote dingen hun schaduw vooruit werpen, kon hij reeds da gen lang voor de reis niet zwijgen over de trip. Hij vertelde zijn krui denier, dat hij naar het Mulderslot ging. De winkelier keek over zijn bril en toen weer naar zijn schepel bruine bonen en sprak: „Naar het Mulderslot, maar dan moet je de groeten doen aan de heer Hooft". Oude gezellige baasjes doen altijd wat ze beloven en eenmaal binnen de muren van de Vechtse veste, heeft opa prompt een bewaker aan gesproken en de groeten van zijn kruidenier aan de heer Hooft ge daan. De suppoost schijnt met de wenkbrauwen gefronst te hebben en te hebben gezegd: „Hooft, Hooft, nee woont hier niet meneer". Mis schien heeft hij ook wel gezegd „niet meer", maar dat weet Eiland man niet. In ieder geval heeft de kruidenier via zijn bejaarde klant te horen gekregen, dat de heer Hooft niet meer op het Mulderslot woont, als hij het nog niet toist. Altemaal vreemde zaken dus, die nog verergeren door een nylon kous-avontuur. Hoe da nylonkou sen op de vloer zijn gekomen is niet bekend, want op hoeveel ma nieren kunnen nylonkousen niet op een vloer terecht komen. In ieder geval de kousen lagen daar en toer den niet opgemerkt door een stof zuigende huisvrouw, die de kousen zo gezegd prompt naar binnen zoog. Halverwege de slang zijn de kousen blijven steken en dat heeft pas wat trammelant gegeven. Pa is er aan te pas gekomen en heeft met stokken en breinaalden in de slang gepeuterd zonder suc ces. Toen heeft hij „teruggeblazen", maar ook dat hielp niet. Tenslotte heeft een traproede uitkomst ge bracht en het karwei heeft twee volle uren in beslag genomen, het geen tot voorzichtigheid maant met betrekking tot nylonkousen op vloeren, zolang de „stofzuiger niet zwijgt". Een damesweekblad heeft een artikel gewijd aan het „probleem" van het slapen. Eilandman kan niet zo heel goed begrijpen, hoe mensen van zo iets heerlijks een probleem kunnen maken, maar dit schijnt dan toch voor te komen. Als reactie op het artikel ontving Ellandman een brief van een Schouwen-Dulve- landse damedie vertelde, dat „ze droomde niet te kunnen slapen'. De dame sliep, maar ze droomde dat ze wakker was en niet kon sla pen. Zoveel opeengetaste grillig heid is zeldzaam, zelfs In 'n droom. Maar dromen (ook zulke grillige en ingewikkelde) zijn een „beetje" be drog, anders was de slapende dame inderdaad wakker geweest, maar nu sliep ze en meende slechts wak ker te zijn en bezig te pogen in slaap te komen Er zijn ook wel mensen die wakker liggen (wan de zorgen?) en die zo'n beetje) dro men, dat ze in slaap vallen, maar ze doen het niet. U mag kiezen wat het „leukste" is. Leest u voor het slapen gaan dit pover filosofietje? Welterusten dan!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2