DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 7 JUNI 1957 No. 18168 118e Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. waarin Opgenomen 1797^1839 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1,'Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman 6, Ochtman, Zierikzee - Redakleur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Veel gissingen rond plotseling uit Egypte vertrokken Russische ambassadeur Egypte neigt weer wat naar het westen Het feit, dat de Sowjetrussisehe ambassadeur in Egypte, Kisselef, onverwachts naar Moskou is ver- trokkken, geeft aanleiding tot veel commentaar. Van Russische zijde is verklaard dat de. ambassadeur om persoonlijke redenen naar de Sowjet-Unie is gegaan, maar dat schijnt niemand overtuigd te heb ben. Men wijst erop, dat Kisselef de laatste anderhalf jaar in feite als een der voornaamste raadgevers van president Nasser is opgetreden en meent dat hij juist in de huidige omstandigheden als zodanig meer dan ooit voor de Egyptische leiders onmisbaar zou zijn. Anderzijds meent men te kunnen opmerken, dat Egypte op het ogen blik poogt de betrekkingen met het westen te verbeteren, in het bij- Rouwdienst voor omgekomen Duitse militairen De Westduitse strijdkrachten hebben donderdag te Kempten (Beieren) de laatste eer bewezen aan de vijftien militairen, die drie dagen geleden bij het doorwaden van de Iller de dood vonden. Naast de kist van het enige slachtoffer, wiens stoffelijk overschot men heeft kunnen bergen, waren op het kazerneplein veertien kransen voor de vermisten geplaatst. Vier com pagnieën van de valschermtroepen, waartoe de doden behoorden, vorm den een carré waarbinnen de fa milieleden en andere aanwezigen, zoals ministers van Beieren en Baden-Württemberg en talrijke hoge officieren, plaats hadden ge kregen. Generaal Heusinger, inspecteur- generaal van de strijdkrachten, hield een rede, waarin hij o.m. zei- de dat de eerste stap, die tot de ramp had geleid, ongetwijfeld had bestaan in het veronachtzamen van het bevel, de rivier nooit te voet over te steken. Het was thans ech ter nog niet het ogenblik om recht te spreken, zo voegde hij er aan toe, doch slechts om zich te buigen voor de majesteit van de dood. Minister van Financiën Schaffer legde namens de Bondsregering en de president twee kransen bij de kist. De ontwapenings besprekingen te Londen Te Londen vernam Reuter uit welingelichte bron dat Engeland op bepaalde punten van de Rus sische ontwapeningsvoorstellen van 30 april kritiek heeft geleverd. De leider van de Britse delegatie op de Londense ontwapeningsbespre kingen, Allan Noble, zou een ge brek aan evenwicht hebben verwe ten tussen de vergaande Russische voorstellen op het conventionele vlak - welke Engeland onder de huidige politieke omstandigheden als irreëel beschouwt - en de ka rige Russische voorstellen voor be perking van atoombewapening. zonder met Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Egypte zou daar toe zyn overgegaan naar aanleiding van geschillen met de Sowjet-Unie, o.a. over de voorwaarden voor eco nomische en financiële bijstand. Men meent te kunnen aannemen dat Kisselef naar Moskou is ge gaan om de toestand aan de Sow- j et-autoriteiten uiteen te zetten en hen er toe te bewegen Nasser op bepaalde punten tegemoet te ko men. RUSSISCH BEZOEK AAN FINLAND Geen naaktbeelden voor B. en C. Bij hun aankomst op het station van Helsinki, dat te dezer gelegen heid met Finse en Russische vlag gen was versierd, werden premier Boelganin en Chroesjtsjef, die een officieel bezoek aan Finland bren gen, welkom geheten door de Finse premier, Sukselainen, en andere leden van het kabinet. Er was slechts matige publieke belangstelling langs de route in de stad. De villa waar de beide Rus sische leiders verblijven, is het enige huis in Helsinki met een eigen zwembad. Het huis- is eigen dom van een Finse filmproducer, die op het ogenblik een zakenreis naar de Verenigde Staten maakt en zijn huis voor deze week aan de staat heeft verhuurd. Russisch ambassadepersoneel on derzocht de bedden en de kwali teit der matrassen. De Finse gast heren vonden een aantal moderne naaktbeelden in de tuin te „voor uitstrevend" voor de Russische smaak en lieten ze verwijderen. HUIS STORT IN Veertig doden Door het instorten van een huis van drie verdiepingen hebben een veertigtal inwoners van de Zuid- Koreaanse haven Poesan het leven verloren. Er zijn zes lijken gebor gen en men vreest dat een dertigtal vermisten om het leven is gekomen. Elf der inwoners van het huis zijn gewond. Het huis stortte in, omdat de grond onder de fundamenten door zware slagregens was weggespoeld. Verscherpte maatregelen in Algerië In geheel Algerië zijn verscherpte veiligheidsmaatregelen genomen n. a.v. de verhoogde activiteit van de opstandelingen. Valschermtroepen patrouilleren in de straten van Al giers, waar maandag bij bomaan slagen negen mensen werden ge dood en honderd gewond. Elders worden troepen in gereedheid ge houden voor onmiddellijke actie. Hier en daar is een uitgaansver bod afgekondigd. In Parijs speurt de politie naar 200 Algerijnen, wier namen uit Al giers zijn opgegeven. De terreur onder de Noordafri kanen in Frankrijk duurt voort. Felle kritiek van Bevan op kernproeven Aneurin Bevan, de linkse labour- leider, heeft donderdag op een vak verenigingsbijeenkomst in Londen bijzonder felle kritiek op de Britse kernproeven geleverd en opgeroe pen tot een grootscheepse campag ne tegen de proefnemingen. Wij zijn een zogenaamd christe lijke natie, zo zei hij, maar wij ge ven ons geld uit om in de loop van de komende twintig of dertig jaar veel ons volslagen onbekende men sen te laten overlijden aan een vre selijke ziekte. „Wij moeten onszelf afvragen of we daartoe wel het recht hebben", zo meende hij: „Als wij onze le venswijze willen verdedigen moe ten wij ook ernstig nagaan of die levenswijze het wel waard is ver dedigd te worden". Volgens Bevan bezitten de Ame rikanen reeds voldoende waterstof bommen om de mensheid in twee weken uit te roeien, maar zetten zij hun proeven voort om in staat te zijn hetzelfde resultaat in drie da gen of zelfs in' drie uur te bereiken, De Britse regering zal binnen enkele weken een verklaring uitge ven over het gevaar van veel roken en longkanker, zo meldt de Britse „Daily Sketch". De moeilijkheid is echter, dat men matige rokers niet mag afschrikken, omdat anders de opbrengst van de tabaksaccijns, circa zeven miljard gulden per jaar, in gevaar zou komen, aldus het blad. ONTWAPENINGSBESPREKINGEN OPGEHOUDEN DOOR NADER BERAAD West-Duitsland bang voor luchtinspektie In doorgaans betrouwbare krin gen te Londen is vernomen dat de Verenigde Staten wachten met de indiening van de nieuwe ontwape ningsvoorstellen, om de NAVO- landen gelegenheid te geven de voorstellen nader te bestuderen. De subcommissie voor ontwapening zal pas dinsdag weer bijeenkomen. De regeringen van de NAVO-lan- den hebben nog niet ingestemd met de voorstellen die Stassen uit Ame rika heeft meegenomen. Een van de redenen voor het uit stel zou de wens van de Navo-lan- den zijn om alle verwikkelingen, De Amerikanen hebben in het Zuidpool-gebied onder de dikke sneeuwlaag een aantal waarnemingsposten gebouwd, waarin het poolllcht en het licht van de nachtelijke hemel zullen worden geobserveerd. Op het platte dak bevinden zich drie waarne mingskoepels, waarvan één met een bijzondere camera. In de vierde poepel rechts bevindt zich een telescoop en enkele in strumenten, die gebruikt worden voor de plaatsbepaling van meteoren. verbonden aan een eventuele foto grafische inspectie van uit de lucht, tot in bijzonderheden te bestude ren. West-Duitsland wordt als een van de landen van de Navo be schouwd, die totnogtoe huiverig zijn geweest om zijn goedkeuring te hechten aan een dergelijke me thode van inspectie. Het zou er bang voor zijn, dat de verdeling van Duitsland hierdoor een meer per manent karakter zal krijgen Groot- Brittannië zou de voorstellen van Stassen ook nader willen bekijken, omdat deze - blijkens onofficiële berichten - een verzoek inhouden om de kernproeven slechts gedu rende een benerkte periode te doen. Dit verzoek zou door de Britse re gering nauwkeurig bestudeerd moeten worden, daar Groot-Brit tannië op het ogenblik bezig is met een reeks van deze proeven. Portugees oost-Afrika heeft een vijfling Een Afrikaanse vrouw heeft don- dérdag in een ziekenhuis te Vila de Joao Belo in Portugees oost- Afrika het leven geschonken aan een vijfling. De kinderen, vief jon gens en een meisje, zijn goed ge zond. De moeder, Selina Covane, kreeg drie jaar geleden een tweeling, het jaar daarop schonk zij het leven aan een drieling en vorig jaar aan een vierling. Deze negen kinderen zijn allen in leven gebleven. Het ziekenhuis van Vila de Joao Belo werd belegerd door bijna alle inwoners van de plaats, die moeder en kinderen wilden zien. DE TOESTAND IN ALGERIJE Duizende dorpsbewoners vluchten voor de opstandelingen Franse leger om wapens verzocht Verscheidene duizenden inwoners van dorpen in het gebied van Me- loeza, waar vorige week 302 Mo hammedanen werden vermoord, trekken naar elders, aldus is don derdag uit Algiers vernomen. Ongeveer 5.000 mannen, vrouwen en kinderen uit twee dorpen zijn woensdag met hun kudden en have op weg gegaan aar Oeled Fajer, verder in het noorden. Inwoners van een derde dorp begonnen don derdagochtend met de uittocht. Volgens de te Algiers ontvangen berichten hebben afgevaardigden van de drie dorpen de Fransen om wapenen verzocht om te kunnen strijden tegen het nationale bevrij dingsfront. Het dorpje La Casbah, waar de mannelijke inwoners van Meloeza werden vermoord, is geheel verla- Dit is een recente foto van prins Albert van België, die gisteren, donderdag 6 juni, zijn 23ste ver jaardag vierde. De opname werd gemaakt toen de prins bij het pa leis te Laken in zijn wagen zou stappen. ten. De vrouwen en kinderen we ken dadelijk na de begrafenis van de doden uit. De Tunesische minister-president Boergiba, heeft donderdag gepleit voor een onderzoek naar het bloed bad van La Casbah door een neu trale commissie. Groep tuinbouwconsulenten ten stadhulze ontvangen Een groep tuinbouwconsulenten is donderdagmiddag officieel ten stadhuize ontvangen door de ge meente, vertegenwoordigd door de beide wethouders en de gemeente secretaris. Het gezelschap o.l.v. de heer H. van Toledo te Haamstede, werd toegesproken door wethouder A. M. den Boer, die uitdrukking gaf aan zijn voldoening dat van de zij de der tuinbouwconsulenten de be langstelling uitgaat naar het eiland Schouwen-Duiveland, waar zich na de ramp zulke grote ontwikkelin gen hebben voltrokken. De heer P. van Beveren gaf hierna een korte uiteenzetting over de historie van Zierikzee. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Men kan „ja" en ook „neen" I zeggen tegen de dagelijkse vragen van het leven; wie te I vaak „neen" zegt, mislukt. Rechtzaken Er wordt meer gestolen b(j P.T.T. dan publiek vermoedt „Is het nu niet goed, dat dit eens in de pers gepubliceerd wordt?" Deze vraag stelde gistermorgen een van de rechters ter zitting van de rechtbank te Rotterdam, toen de adjudant van de rijkspolitie, L. J. van Beers, als getuige gehoord werd in de zaak tegen de 52-jarige P.T.T.-ambtenaar A. P. E. uit Rot terdam, die brieven zou hebben opengemaakt en er in totaal f 36, had uitgehaald. De adjudant, min of meer spre kende namens de postale recherche, had namelijk verklaard dat er bij de posterijen veel meer wordt ont vreemd dan het publiek vermoedt of zelfs maar aangeeft. De getuige meende te kunnen zeggen, dat er niet alleen postbestellers zijn die stelen, maar leden van de expedi tie en van de centrale bureaus. Hij is ervan overtuigd, dat het publiek niet altijd aangifte doet van ver missing en toch acht hij dit van belang om het euvel zo goed mo gelijk te kunnen tegengaan. Tegen de verdachte P.T.T.-man werd een jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De uitspraak is over veertien dagen. GROEP KINDEREN UIT HATFIELD (G.-BR.) NAAR ZIERIKZEE Ouders meldden zich voor onderdak Ten stadhuize van Zierikzee is op een met een groep van ruim twintig ouders van schoolgaande kinderen gehouden vergadering medegedeeld, dat een groep kin deren in de leeftijd van 15 jaar, in de periode van 14-28 augustus uit de Engelse adoptiegemeente Hat field naar Zierikzee komt. De vergadering, onder leiding van de gemeentesecretaris de heer E. M. Mulder, had ten doel te ko men tot een samenspreking over het onderdak brengen van de jon gelui. De bespreking heeft tot het gewenste succes geleid, zodat de Minister Mansholt VOOR DE LANDBOUW GAAT NIEUWE FASE IN ONTWIKKELING AANBREKEN Kleine bedrijven blijven een probleem De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mansholt, heeft op de jaarver gadering van de Stichting voor Ne derlandse zelfstandige handel en industrie, welke onder presidium van de voorzitter, mr. G. van der Mey uit Leeuwarden, in Grand- Theater „Gooiland" te Hilversum werd gehouden, in een referaat en kele aspecten van de actuele agra rische vraagstukken aangeroerd, waarbij de minister in het bijzon der aandacht schonk aan de Euro- markt. Voor dit instituut, aldus de mi nister, bestaat nog te weinig be langstelling en voorzover deze in teresse al geconstateerd kan wor den, vertoont men de neiging alleen de onderscheidene groepsbelangen in het oog te houden. Nodig is even wel dat het algemeen belang van de Euromarkt wordt ingezien. Wij leven in een tijd van een ver sneld tempo. Dit verschijnsel open baart zich zeker in de industiële sector. Er zal voor de landbouw een nieuwe fase aanbreken, die tal van moeilijkheden zal brengen voor het agrarische leven. Modernisering van de landbouw zal derhalve de eerste eis zijn. Wanneer tengevolge van een verhoogde arbeidsproduc tiviteit de welvaart in de industri ële sector stijgt en in de landbouw eenzelfde inspanning wordt opge bracht, heeft ook de landbouw recht op een verhoogde welvaart. Bescherming van de landbouw zal misschien nodig zijn, maar voor alles is de voorkeur te geven aan het drijven op eigen kracht. Bij de behartiging van de land bouwbelangen, vooral in Nederland moet men er rekening mee houden dat dit geschiedt in een industrieel klimaat. Minister Mansholt legde er bijzonder de nadruk op, dat, wanneer men met de Euromarkt de protectionistische kant zou opgaan, men dan op de verkeerde weg is. Wij hebben weieens te weinig oog voor nieuwe markten, derhalve voor veranderingen, en hangen nog te veel aan de traditionele markten. Sprekende over de positie van de kleine bedrijven zei de heer Mans holt, dat een vierde van de Neder landse agrarische bedrijven bene den de 5 ha. blijft. Het is zeker de vraag of deze kleine bedrijven de wedloop ten aanzien van de nodige verhoogde arbeidsproduktiviteit aankunnen, aldus de minister. Engelse jeugd op passende wijze kan worden ontvangen. De groep bestaat uit vijftien leerlingen van Hatfieldse scholen. De ouders wer den benaderd via de verschillende hoofden van scholen, rector, direc trice en directeur van de verschil lende onderwijsinstituten. Een groep autobezitters deed de toezeg ging de kinderen aan de boot te Hoek van Holand te gaan halen. Uit de ouders werd een commissie gevormd, die zich zal belasten met het programma voor de Engelse groep. De commissie bestaat uit de dames: mevr. Argelo, mevr. Koop man, mevr. Heering en de heer Bouwman te Nieuwerkerk. Ook is nog de komst te verwach ten van een groep kinderen uit St. Hilaire, waarvan wij reeds melding maakten. Voor deze kinderen zijn nog niet voldoende logeeradressen beschikbaar. Ter zake kan men zich desgewenst ten stadhuize vér- voegen. AMSTERDAM. Wat onwennig stapte burgemeester mr. G. van Hall gisterochtend in de auto, die gereed stond voor de Amsterdamse Boerhaavekliniek, om hem naai zij n woonhuis te vervoeren. Bij de ingang van het ziekenhuis nam de bijna herstelde patiënt hartelijk af scheid van de directrice, mej. zr. M. A. Lange, en van de verpleeg sters, die hem gedurende zijn ver blijf van precies vier weken voor en na de operatie trouw hebben verzorgd. Mr. van Hall werd af gehaald door zijn echtgenote. Veel moeilijkheden rond totstandkoming C.A.O. voor bouwbedrijf Dringend beroep op college van rUksbemiddelaars De bondsraad van de Algemene Nederlandse Bouw Bedrijf sbond heeft in een te Amsterdam gehou den vergadering langdurige be sprekingen gewijd aan de gang van zaken rondom de totstandkoming van de collectieve arbeidsovereen komst voor het bouwbedrijf. Uit de door het bondsbestuur ge voerde onderhandelingen bleek, dat de vertegenwoordigers van par tijen reeds medio december 1956 aan het college van rijksbemidde laars een concept-c.a.o. hebben doen toekomen. De Stichting van de Arbeid heeft partijen mondeling gehoord op 22 maart jl. De stellige verzekering werd toen gegeven, dat de Stichting van de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars het nemen van een spoedige beslissing naar beste vermogen zouden bevorderen. Eerst op 28 mei werden partijen nog maals mondeling gehoord. Het gold toen een „technisch gesprek" over de door partijen ontworpen nieuwe groepsindeling. De Bondsraad constateerde der halve, dat de met het toezicht op de loonvorming belaste instanties zich na een maandenling inter beraad nog steeds geen oordeel hebben kunnen vormen over de inhoud van de door partijen gewenste collec tieve arbeidsovereenkomst. Naar de mening van de Bondsraad betekent elk uitstel handhaving van de hui dige loonchaos, met alle nadelen, daaraan zowel voor de bedrijfsge- noten als voor het Nederlandse volk verbonden. De Bondsraad doet een dringend beroep op de Stichting van de Ar beid en het College van Rijksbe middelaars om de ontwerp-C.A.O. op zo kort mogelijke termijn goed te keuren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1