Door de ramp kreeg Schouwen-Duiveland er vogelbroedgebieden bij Een ongezond leven? Hoe zit dat ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 4 JUNI 1957 No. 18166 RUSLAND WIL VRIENDSCHAPPELIJKE BETREKKINGEN MET DE VER. STATEN „Men zou ons een oorlog kunnen opdringen" In het vervolg van een vraagge sprek voor de Amerikaanse tele visie, heeft de secretaris van de communistische party, Chroesjtsjef, nog verklaard niet te willen ver helen, dat er een ideologische strijd zal zijn tussen het kapitalisme en het socialisme, „maar wU hebben absoluut niet gedacht dat dit het zelfde als oorlog zal zijn", zo zei de partijleider. Hij pleitte voor het ontwikkelen van de economie. „Laten wij con curreren, onderling handel drij ven en onze ervaringen op het ge bied van de landbouw, de industrie en de geest uitwisselen". Chroesjtsjef verzekerde in het gesprek (dat een uur duurde) herhaaldelijk, dat de Sowjet-Unie vriendschappelijke betrekkingen wil onderhouden met het Ameri kaanse volk. Wat de ontwapening betreft zei hij, dat de Sow jetregering in plaats van te pogen onmiddellijk tot een veelomvattend akkoord te komen, bereid is genoegen te nemen met een bescheiden maatregel; zodat dit tot iets belangrijkers kan leiden. Overigens verklaarde hij, dat zijn land veel heeft gedaan om tot een vergelijk te komen, maar dit kon men van de V.S., Engeland en Frankrijk zijn inziens niet zeggen. „Niet bang" Ten aanzien van het vraagstuk van de wederzijdse veiligheid zei de partijsecretaris, dat zijn land nergens bang voor is. „Wij willen geen oorlog, maar men zou ons een oorlog kunnen opdringen", zo voegde hij hieraan toe. Tenslotte vroeg hij waarom „de Verenigde Staten en de andere lan den hun troepen niet uit west- Duitsland en de andere westelijke landen - Frankrijk, Italië, Turkije, Griekenland - kunnen terugtrek ken". De Russen zouden dan hun strijdkrachten uit oost-Duitsland, Polen, Hongarije en Roemenië te rugtrekken. „Elders hebben wij geen troepen", aldus Chroesjtsjef. Toen hem gevraagd werd, welke maatregelen de Sowjet-Unie bereid is te nemen om de internationale spanning te verminderen, ant woordde de partijleider: „Wij ne men voortdurend dergelijke maat regelen. Er zijn echter ook maat- Amerikaanse geleerden willen staking atoomboinproeven Tweeduizend Amerikaanse ge- leerden hebben een oproep onder tekend om tot een internationale overeenkomst te geraken, waarbij het nemen van proefnemingen met kernwapens wordt gestaakt, aldus een mededeling van de Amerikaan se dokter Linus Pauling, die in 1954 de Nobel-prijs voor scheikunde ge wonnen heeft. Een duizendtal ondertekenaren zijn biologen. De andere duizend bestaan uit biochemisten, scheikun digen of artsen. Onder de ondertekenaren bevindt zich dr. Snyder, voorzitter van de Amerikaanse vereniging voor de bevordering der wetenschap. Hij heeft echter als particulier, en niet namens de vereniging, getekend. Baarns bedrijf maakt enorm wandtapijt Het naar men aanneemt, grootste wandtapijt, dat ooit in Nederland is geweven wordt thans vervaar digd bij een handweverij te Baarn. Het tapijt wordt in opdracht van de K.L.M. vervaardigd voor de lounge van haar nieuwe stations gebouw op de luchthaven Idlewild bij New York. Het is een ontwerp van de heer H. de Vos te Rotter dam. Wanneer op 15 juli a.s. het tapijt klaar zal zijn zullen vier meisjes 6000 7000 werkuren aan het weefgetouw hebben doorge bracht. De hoofdkleuren van het tapijt, dat m. hoog wordt en 8 m. lang, zijn zwart, rood, blauw, groen en wit, terwijl er 90 a 100 tussentinten in voorkomen. Het tapijt stelt een atmosferische ruimte voor, met verscheidene he mellichamen. Tevens worden twee vliegende figuren verbeeldt, waar van de één een grote snelheid figu reert en de ander juist loskomt van de aarde. regelen nodig van de zijde van de V.S., Engeland en Frankrijk -err in dat geval zullen wij niet achter blijven. Wij hebben ontwapenings voorstellen gedaan. Wij stellen voor de handelsbetrekkingen op te heffen, het ijzeren gordijn op te halen en over te gaan tot een uit gebreid program voor culturele uit wisseling". Vaatje koninginne- haring op Soestdijk Maandagmiddag is aan H.M. de Koningin op paleis Soestdijk het traditionele vaatje „Koninginneha- ring" aangeboden. Deze haring werd gevangen door de logger Kat wijk 48, schipper W. Remmerswaal uit Katwijk, die op het ogenblik echter weer ter visvangst buiten gaats is. De haring werd „aange bracht" door de KW 130, schipper B. P. Ouwehand uit Katwijk, die wel met zijn echtgenote op Soest dijk aanwezig kon zijn. kleintjes uitj& het binnentakd GOES. Bij een botsing tussen een motorrijwiel en een Belgische auto nabij de Vlakebrug te Kruiningen op Zuid-Beveland is de duopassa gier van het motorrijwiel, de on gehuwde jongeman C. R. uit Ka- pelle zwaar gewond. Hij is naar het r.k. ziekenhuis te Goes overge bracht en daar aan zijn verwondin gen overleden. APELDOORN. Op de Amers- foortseweg te Apeldoorn is zater dagavond de 35-jarige motorrijder J. van der Spek uit Den Haag met zijn motorfiets met grote snelheid op een tegenliggende personenauto gereden. De man liep daarbij een schedelbasisfractuur op en overleed ter plaatse. BREDA. De bisschop van Breda, mgr. Jos Baeten, is ter gelegenheid van zijn 40-jarig priesterfeest door de paus benoemd tot assistent-bis schop bij de pauselijke kroon en huisprelaat van de paus. GELDERMALSEN. Zondagmid dag is de vijfjarige Steven Kruissen uit Geldermalsen bij het baden in het riviertje de Linge in de pas uit gebaggerde vaargeul geraakt. Toen hulp kwam opdagen, was het knaapje reeds in de diepte verdwe nen. Eerst na twee uur dreggen werd het levenloos opgehaald. AMSTERDAM. De 70-jarige wielrijder P. Louw, die op 27 mei jl. om half drie op de Sloterweg na bij de Riekerweg te Amsterdam door een personenauto werd aan gereden en met ernstig inwendig letsel naar het Wilh'elmina Gast huis werd overgebracht, is aan zijn verwondingen overleden. UTRECHT. De 50-jarige hotel houder J. C. M. W. uit Waalwijk is bij het verkeersplein Oudenrijn te Utrecht met zijn auto uit de bocht gevlogen en verongelukt, W. nader de met grote snelheid uit de rich ting Amsterdam en raakte bij het rechtsaf slaan de macht over het stuur kwijt. De auto botste tegen de opstaande stoeprand, W. werd uit de wagen geslingerd. Hij over leed ter plaatse. MAASTRICHT. Het 20-jarig meisje M. M. J. T. uit Mechelen aan de Maas is aan de laatste bus halte voor de Belgische grens op de Brusselseweg, door een gemeente bus overreden en gedood. ierikzee Vrouwenbond P. v. d. A. Dezer dagen vergaderde de afde ling van de Vrouwenbond van de P.v.d.A. alhier, onder presidium van mevr. v. d. Berge, die nog een verslag gaf van de afscheidsavond in het Hongaarse kamp. Zij toonde de oorkonde, geschonken aan alle afgevaardigden van verenigingen. De presidente van het gewest Zee land, mevr. Geldof-Geertse was aanwezig voor een bespreking van het komende winterwerk, nadat dit reeds gedaan te hebben te Brou wershaven, Dreischor en Bruinisse. Spr. vertelde uitvoerig over de werkwijze van de leesclubs te Vlis- singen en hoopte dat er in de ko mende winter ook hier met een of twee leesclubs kan worden gestart. Zij spoorde de leden aan zich be schikbaar te willen stellen als leid ster. In het begin is het werk moei lijk, maar men ontwikkelt het eigen inzicht zowel als dat van de be zoeksters. Mevr. Geldof vertelde nadien nog over het in aanbouw zijnde verzorgingshuis voor bejaar den te Vlissingen. Getuige de vele vragen die hierover los kwamen, is de belangstelling voor een dergelijk huis ook hier groot. Met een dank woord tot de spreekster sloot de presidente de vergadering. (Door omstandigheden eerst heden ge plaatst). U.V.V.-sters verkopen stroopwafels Evenals vorig jaar zal de plaat selijke afdeling van de U.V.V. weer met een kraampje op de Paarden markt staan. Deze keer zullen pak jes stroopwafels worden verkocht, een produkt van een Goudse fa briek. Het kraampje zal aardig ver sierd worden, zodat het kopen aL- leen reeds een genoegen is. De da mes van de U.V.V. bieden de stroopwafels aan voor f 0,50 --er pakje en hopen met de opbrengst weer een heleboel te doen, o.m. voor wat betreft het bejaardenwerk Kerknieuws Ned. Herv. Kerk Bevestiging en intree vicaris H. van Dijk Vicaris H. van Dijk van Bruinisse zal zondagmiddag 16 juni a.s. om drie uur, na 's morgens te zijn be vestigd door zijn voorganger ds. Joh. Dijkstra, die in maart van dit jaar naar Rhenen is vertrokken zijn intree doen als predikant van de Hervormde gemeente van Wester- haar in de classis Hengelo. Vicaris van Dijk werd op 8 april 1925 te Zwolle geboren. Zijn vader werd naderhand predikant en is thans nog voorganger van de Oud Ger. gemeente te 's-Gravenhage. Hij bezocht eerst de h.b.s. te Go- ïinchem, deed daarna staatsexamen en studeerde vervolgens aan de Rijks universiteit te Utrecht, waar hij in 1954 zijn kandidaatsexamen deed. Nadat kand. van Dijk op 4 juli van het vorige jaar na een col loquium te Rotterdam was toegela ten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, werd hij met in gang van 1 september van het vo rige jaar benoemd tot vicaris van de Hervormde gemeente te Brui nisse, waar hij het ambtswerk heeft waargenomen voor ds. H. W. van den Brink, die een jaar aan het oecumenisch college te New York heeft gestudeerd en in augustus van dit jaar weer in zijn gemeente hoopt terug te keren. DE LANDBOUWMECHANISATIE In Nederland is twee miljard gulden geïnvesteerd in trekkers en landbouwwerktuigen Middelbare opleiding in mechanisatie nodig De heer S. Gorter, voorzitter van de sectie tractoren- en tractorwerk- tuigbedrijven, heeft verklaard, dat men genoodzaakt is de menselijke arbeidskracht in de landbouw, waar het enigszins mogelijk is, te vervangen door mechanisch ar beidsvermogen, In ons land is circa twee miljard gulden in landbouwtrekkers en -werktuigen geïnvesteerd. Voor de ALGERIJNSE REBELLEN HEBBEN „MOORDRICHTLIJNEN' Wreedheid zwart op wit Franse troepen hebben kortge leden ten zuidwesten van de Al gerijnse haven Gueydon documen ten buitgemaakt, die „moordricht- lijnen" voor de Algerijnse rebellen bevatten. Leden van het „Algerijnse be vrijdingsleger" wordt hierin opge dragen alle dorpen plat te branden wier inwoners de Franse om be scherming hebben verzocht. Alle mannelijke inwoners van derge lijke dorpen boven de twintig jaar moeten om het leven worden ge bracht, doch de vrouwen en kin deren moeten ongemoeid worden gelaten. Alle nog in functie gebleven Al gerijnse bestuurders moeten vol gens deze richtlijnen worden ver moord, evenals nog in actieve dienst zijnde veldwachters. De sectiechefs der Algerijnse ver zetslieden hebben opdracht elke soldaat, die een order niet wil uit voeren, terstond ter dood te doen brengen. Geschiedt dit niet, dan moet de betrokken chef zelf wor den gedood. jaarlijkse vervanging van 10 is derhalve f 200 miljoen nodig, af gezien van de voortgaande uitbrei ding. Het technische bedrijf is kwets baar en het financiële probleem is voor de landbouwer van grote be tekenis. Veel aandacht wordt be steed aan de vakopleiding voor het landbouwmechanisatiebedrijf. 2100 personen hebben reeds de vakop leiding „Smecoma" met goed ge volg beëindigd; op de praktijk school te Slootdorp worden zowel jonge landbouwers als technici on derwezen in de praktijk. Men is van mening dat een middelbare opleiding in de landbouwmechani satie in verband met de snelle ont wikkeling ten zeerste gewenst is. Het is voorts van groot belang, aldus spreker, dat aan de onge zonde concurrentiestrijd in de han del van landbouwwerktuigen een einde komt. WASSENAAR. Op de Rijksstraat weg te Wassenaar is zondagavond de 22-jarige kellner G. H. P. Alders uit Noordwijk, toen hij bij het die renpark de weg over holde om de bus naar huis te halen, aangereden door een personenauto en op slag gedood. Alles wordt gedaan om terreinen intact te houden Hoewel het nog te vroeg is iets positiefs te zeggen over het wel en wee van de vele reservaten en toe komstige vogelgebieden (kreken bij Ouwerkerk en Noordwelle, die rondom in het hout zullen komen, en een drietal nieuwe inlagen bui tendijks by Ouwerkerk), zu opge merkt, dat het zeker in de bedoe ling ligt zoveel mogeiyk van deze terreinen in tact te laten en zo mogeiyk zelfs uit te breiden", al dus vervolgt het jaarverslag 1956 van de Vogelwacht „Schouwen- Duiveland". Aangedrongen wordt op het be trachten van spoed in dit verband, om deze terreinen te beschermen tegen verstoring. Het is voor on gure elementen n.l. een klein kunstje in één nacht honderden eieren te rapen. Iets dergelijks is n.l. bij het Dijkwater gebeurd, waar tientallen eieren van kluten wer den geroofd. De kluut is schaars. In Engeland zijn maar 85 broe dende klutenparen. Onnodig te zeg gen hoe groot het vandalisme is om kluteneieren te rapen. Een nieuw broedgebied werd ontdekt, n.l. dat van de Hompel voet, een hoge zandbank gelegen tussen Brouwershaven en Oud dorp. In het jaarverslag wordt de mening uitgesproken dat het veel strijd zal kosten bepaalde vogel terreinen, o.m. het partikuliere terrein te Renesse, „temidden van Cox- en Jonathan-plantages te be houden". Tijdens een excursie in augustus langs de inlagen van Westenschou- wen, werden honderden scholek sters en een groot aantal sterns en. visdiefjes, bontbekken en strand- plevieren, steen- en oeverlopers, bonte strandlopers en kluten, berg eenden en een rosse grutto waar genomen. In een radioreportage werd aandacht gewijd aan het Schouwse vogelgebied. Gememoreerd wordt het afscheid van mr. S. Paardekoper Overman, die vijf jaar het voorzitterschap bekleedde. Als afscheidsgeschenk werd een door de ornitoloog J. Vij verberg samengesteld album, ge vuld met foto's van hier op het eiland voorkomende vogels, over handigd. De heren Overman en Verleden jaar waren in de Ver enigde Staten meer dan 65 miljoen motorvoertuigen, waarvan meer dan.54 miljoen personenauto's, ge registreerd. Ten opzichte van 1955 is dit een toeneming van 2% mil joen stuks. Vijverberg werden benoemd tot ere-leden van de vereniging. In november werd een sijsjes lijmer bekeurd en alle attributen voor de vangst in beslag genomen. Ontdekt werd dat bepaalde lieden zich hier enige tijd ophouden om putters en andere vogels te vangen, hetgeen natuurlijk strafbaar is. Bij enkele dubieuze adressen in Bra bant werden, van hier afkomstige vogels aangetroffen en in beslag genomen. Een medewerker van de Vereni ging tot Bescherming van Dieren bereikte veel schooljeugd, door be middeling van de Vogelwacht. De Jeugdvogelwacht groeide tot 200 leden. Tenslotte wordt om mede werking verzocht voor een onder zoek naar de stand van de weide vogels in Zeeland. Met spijt wordt geconstateerd dat de rekening een zuiver nadelig slot laat zien van f 31,05. KORFBAL Brouwershaven li-Zeemeeuwen II 2-2 Vrijdagavond speelde Brouwers haven II tegen Zeemeeuwen II het geen een aardige sportieve wed strijd is geworden. Zeemeeuwen nam in de 10e minuut de leiding door een mooi schot van Quaak, hetwelk drie minuten later werd gevolgd door een tegendoelpunt van mej. v. Zuidland (1-1). Bij Brouw werden vele kansen gemist, vooral door v. d. Wielen. Bij de Zeemeeu wen probeerde van Damme het van verre afstand, maar zonder succes. In de 15e minuut nam Brouw de leiding door een handige opstelling, waardoor mej. van Steijn de bal netjes in de mand liet verdwijnen (2-1). Na rust werden aan weers zijden verschillende aanvallen op gezet waarbij de Zeemeeuwen in de 4e minuut na mooi vrijlopen, van Damme de kans gaven de stand ge lijk te maken (2-2). Opvallend was het zeer goede en snelle samenspel tussen van Damme en Kloet. Er werd hard gestreden om het win nende doelpunt, maar toen de goed leidende scheidsrechter de Wit voor einde blies gingen beide partijen met een punt huiswaarts, wat de juiste verhouding weergaf. DSS I-Die Gouwe I 11-4 DSS verkeerde zaterdagavond te gen Die Gouwe wel in een bijzon der produktieve bui. In het veld bood Die Gouwe, dat met vier in vallers binnen de lijnen verscheen, goed partij, maar het afwerken der aanvallen liet bij de bezoekers veel te wensen over, al dient gezegd te worden dat zij vooral in de tweede helft nog ah eens met pech hadden te kampen. Met verre schoten ne men de DSS-aanvallers W. Stout- jesdijk en L. v. Popering de Die Gouwe-korf al dadelijk onder vuur. DE FRUITTEELT IN DE WESTHOEK Nachtvorst, hagel en wind brachten schade toe aan de bongerds Op sommige bedrijven valt het wat mee Voor de tweede zomerexcursie, die zaterdagmiddag door de Ver eniging van oudleerlingen van de Tuinbouwschool „Pomona" georga niseerd werd op de bedrijven van J. D. Priemis en J. Jonker aan de Hogezoom, bestond weer een. flinke belangstelling, welke verklaarbaar is, omdat men op deze bedrijven wilde constateren welke schade, zo wel door de nachtvorst, de hagel en de wind waren berokkend. Over het geheel genomen, viel dit hier niet tegen in tegenstelling met an dere bedrijven in de Westhoek, die wel belangrijke schade hebben ge leden. Wel waren sommige vruchtjes door de hagel beschadigd, doch de meeste van de veroorzaakte wond jes zullen wel voor een groot deel vergroeien, zodat dit wel geen fruit van de allerhoogste kwaliteit zal worden, doch naar het zich laat aanzien toch nog een behoorlijk produkt. Vrijwel alle in deze bedrijven voorkomende rassen beloven een behoorlijke opbrengst evenals op verschillende andere be drijven in de Westhoek, al zijn er verschillende waar de Schone van Boskoop (Goudreinet) en Yellow Transparente maar slecht tot matig gezet zijn. Hier evenwel gaven ook de beide laatste rassen een goede tot zeer goede stand te zien. Wel hadden ook hier enkele rassen, o.a. Cox's Orange en van de peren Louise Bonne d'Avranches van de wind geleden, zodat hét blad erg beschadigd was. De aantasting door ziekten en plagen viel ook erg mee, al begint de bloedluis-aantasting zich uit te breiden, zodat daartegen binnen afzienbare tijd een bestrijding zal moeten worden uitgevoerd. Vervolgens werd nog een bezoek gebracht aan het nieuwe gedeelte van de heer Priemis, dat in het her- verkavelde gebied is aangeplant. Hier hadden de jonge boompjes ernstig van de wind geleden, zodat deze er maar armzalig bij stonden. Hier bleek van welke grote bete kenis een goed windscherm is, want op enkele plaatsen, waar het windscherm reeds wat beschutting biedt, was de stand van deze jonge bomen veel beter. Tijdens een korte bespreking van de op 17 en 18 juli te houden twee daagse excursie naar de Betuwe, Amersfoort en het Stikstof bindings- bedrijf van de hoogovens in Velsen, deelde de secretaris nog mee, dat in de bus nog enkele plaatsen open zijn, zodat men zich voor deze belangrijke excursie nog bii het be stuur kan opgeven. Aan het eind van deze leerzame middag dankte de voorzitter, de heer J. C. de Feiter, de beide fruit telers voor het rondleiden van de excursie en deelde nog mee, dat de volgende excursie in juli gehouden zal worden naar het fruitbedrijf van de heer Klompe, waar dan ho pelijk het resultaat te zien zal zijn van de daar genomen proeven met bestrijdingsmiddelen. Met een mooi ver schot weet W. Stoutjesdijk zijn club de leiding te geven (1-0). Die Gouwe zet hierna enige gevaarlijke tegenaanvallen op en met een ver en fraai schot brengt de wedstrijd weer in even wicht (1-1). Na de verwisseling weet Ketting nogal eens verwar ring te stichten in de DSS-verdedi- ging en uit een doorloopbal weet hij zijn club zelfs de leiding te ge ven (1-2). DSS komt hierna ver woed opzetten en door J. de Jong wordt het 2-2. Met twee bijzonder fraaie schoten geeft K. Heijboer DSS spoedig een 4-2 voorsprong. In de beginopstelling ging de wedstrijd weer gelijk op, maar de aanval van de thuisclub blijkt veel gevaarlijker en het is L. v. Popering die spoedig met een tweetal schoten succes heeft (6-2). Het is C. Stoutjesdijk die de rust met 7-2 liet ingaan. Na de rust blijkt Ke.tting, die 15 min. voor rust was uitgevallen, te zijn vervangen. Uit een strafworp brengt J. de Jong de stand op 8-2, waarna Die Gouwe, dat zeker een pluim verdient voor zijn moedig volhouden, de achterstand terug brengt tot 8-3. Heijboer maakt er hierna 9-3 van. Die Gouwe komt hierna sterk opzetten en met enige schoten op de korf hebben zij geen geluk, maar toch weet een der da mes te scoren (9-4). Door W. Stout jesdijk wordt het vervolgens 10-4, waarna J. de Jong de eindstand op 11-4 brengt. Ingezonden mededeling Velen lelden een ongezond, onnatuurlijk leven. Gevolgenslappe werking der orga nen, onzuiver bloed, verstopping. Daar door onstaan moeheid, hoofdpijn, puistjes, aambeien enz. HERBESAN kruidenthee geeft het lichaam zijn natuurlijke werking terug l Verkrijgbaar bij apotheker of drogist f. 1.80 per groot pak, voldoende voor maanden. Ingezonden stukken Mijnheer de Redacteur. Telkens blijkt weer dat vreemde lingen, die Renesse komen binnen rijden, de weg naar het strand niet kunnen vinden. Dit moest toch te Renesse - zozeer geïnteresseerd bij het badleven - niet mogelijk zijn. Er is de laatste jaren al meer over dit euvel geschreven, o.m. in de Badcourant, er is verder over gepraat op V.V.V.-vergaderingen en op de laatste middenstandsver gadering. Bovendien is een brief gestuurd naar het gemeentebestuur, maar tot nu toe is resultaat uitge bleven. Is het wachten soms op een mooi bord van de A.N.W.B.? Deze bond zou Renesse wel eens kunnen laten wachten. Een bord zou trou wens niet genoeg zijn, want er zijn meer overgangen. Nog zondag jl. zag ik binnen 5 minuten drie chauf feurs de weg naar het strand vra gen. Midden op de Hogezoom moes ten zij omdraaien, hetgeen nog knap gevaarlijk is voor het ver keer ook. Hopelijk zal er spoedig een verbetering komen door een behoorlijke bewegwijzering. L. C. HOOGERHUIS.. met de petroleum Petroleum was reeds in de middel eeuwen bekend. Zo o.a. te Genua, waar deze werd aangevoerd van het eiland Zante, uit de buurt van Parma en uit Rusland, waar men toen reeds een vindplaats had bij Bakoe. De eerste petroleum bron werd 27 augustus 1849 te Titusville in de staat Pennsylvanië in de Ver enigde Staten van Noord-Ameri- ka aangeboord. De uitvoerder was kolonel Edwin I. Drake, die voor de door John D. Rockefeller gestichte Standard Oil Company werkte. In 1860 kostte een vat petroleum 20 dollar; een jaar later kostte een liter reeds 10 dollarcent en in 1865 slechts 3 dollarcent. De eerste geraffineerde petroleum werd in 1860 naar Europa gezon den. Inmiddels had de Amerikaan Silliman in 1855 de eerste petro leumlamp geconstrueerd, waarna hij in 1860 de patentolielampen bruikbaar ging maken voor pe troleumverlichting. Een jaar later brachten de Duitsers Dilmar en Brünner petroleum lampen in de handel, hetgeen na volging vond bij de Duitse firma Wild Wessel. In 1894 deed ge noemde firma een lezenswaardig gedenkboek het licht zien, geti teld: „Funfzig,Jahre in der Lam pen Industrie". Hier te lande werd de eerste pe troleum in 1865 te koop aange boden in een „galanteriezaak" in Den Haag. Een kruik petroleum van 5 liter kostte toen 3 gulden. Het duurde nog wel enkele jaren eer het gebruik van petroleum ook bij de gewone man in gebruik kwam, als gevolg van grotere aanvoer en redelijker prijs. Zelfs bij welgestelden was het een soort eerbetoon om als men be zoek kreeg, petroleum te branden. Heeft petroleum voor verlichtings doeleinden moeten plaats maken voor gas en elektra, het werd - en wordt nog steeds - meer en meer als warmtebron in het huis houden benut. (Nadruk verboden).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5