Programma (13 juli-Zierikzee) vrijwel in kannen en kruiken DE ZIERIKZEESCHE COURANT CHROESJTSJEF's VRAAGGESPREK GEDEELTELIJK „OUD DEUNTJE" Eisenhower voor Russische televisie VEEL H-BOMONTPLOFFINGEN GEVAARLIJK VOOR ALLE LEVEN OP AARDE Vijftien Westduitse militairen verdronken in rivier de Iller DINSDAG 4 JUNI 1957 No. 18166 118c {Jaargang ZIERIKZEESCHESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN ÓPGENOMEN 1797 tlöW REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman 6r Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Amerika bereid tot redelijk overleg Over het vraaggesprek van Chroesjtsjeï heeft een woordvoer der van het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken maan dag gezegd, dat het moeilük is uit de woorden van de Russische par tijleider te concluderen of de Sow- jet-regering bereid is vruchtbare onderhandelingen met „de vrije wereld" te beginnen. Indien zal blijken, dat de Sow- jet-Unie streeft naar het sluiten van aanvaardbare overeenkomsten zal zij een gunstig onthaal vinden bij de Amerikaanse regering en het In kringen van de Russische de legatie bij de Ver. Naties heeft men maandag desgevraagd als persoon lijke opvatting te kennen gegeven, dat er in beginsel geen bezwaar zou bestaan tegen uitzending van een televisievraaggesprek met president Eisenhower in Moskou, in de trant van Chroesjtsjefs optreden voor de Amerikaanse televisie. Amerikaanse functionarissen zei den evenwel, dat hierbij het proto col in het geding zou komen. Chroesjtsjef is immers niet presi dent van de Sowjet-Unie, zijn Amerikaanse pendant is de voor zitter van de Amerikaanse republi keinse partij, Alcorn, die buiten de Ver. Staten vrijwel onbekend is. In V.N.-kringen is men over het algemeen van mening dat Chroesjt sjef met het vraaggesprek een groot succes heeft geboekt, niet zozeer door wat hij zei, maar door de „sfeer van prettige redelijkheid" waarin hij zijn uitspraken deed. 350 jaar Amsterdamse universiteit Van alle openbare gebouwen en van de Amsterdamse trams en bussen heeft maandag de Neder landse driekleur gewapperd: de ge meente universiteit van Amster dam is begonnen met de viering van het 325-jarig bestaan. Om half drie begon in het Con certgebouw een plechtige zitting van de senaat, waarop o.a. zeven eredoctoraten werden verleend. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. als vertegenwoordiger van H.M. de Koningin jhr. F. J. E. van Lennep en de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals. Prof. dr. M. W. Woerdeman, rec tor magnificus van de universiteit, heette jhr. van Lennep en de an dere hoge gasten in zijn openings woord hartelijk welkom, nadat de groep van meer dan honderd hoog leraren onder orgelmuziek de grote zaal waren binnengeschreden en op het podium plaats hadden ge nomen. Voor de rector magnificus zijn herdenkingsrede uitsprak zongen de aanwezigen, begeleid door het orgel, op zijn voorstel het Wilhel mus. Daarna sprak prof. Woerde man een rede uit. 34.000 emigranten per jaar Dit jaar worden 14.000 tot 15.000 emigratiegevallen naar Canada verwacht. Naar Australië zullen waarschijnlijk 8.000 tot 9.000 Ne derlanders vertrekken, naar Nieuw Zeeland 1.000, naar Zuid-Afrika I.600, naar Rhodesië 500 en naar Brazilië 200. Het commissariaat voor emigra tie verwacht dit jaar een vertrek van 33.000 tot 34.000 Nederlanders naar den vreemde via zijn dienst. Hierbij zijn ruim 7.600 in Neder land geboren begrepen, die als vluchtelingen onder speciale voor waarden in de eerste maanden van dit jaar naar de Verenigde Staten konden vertrekken. De emigrantenstroom, die in 1952 een top van 48.700 bereikte, is nu op 32.000 tot 34.000 gestabiliseerd. De Amerikaanse regering heeft de Hongaarse regering maandag om inlichtingen verzocht over twee Amerikaanse studenten, die reeds meer dan een week worden vermist nadat zij een vriend hadden gezegd, dat zij van plan waren om uit zucht naar avontuur Hongarije vanuit Oostenrijk binnen te komen. De twee studenten, Myron Gilbert en Warren William Hair, zijn ongeveer twintig jaar oud. Amerikaanse volk, aldus de ver klaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De woordvoerder zei in antwoord op vragen, dat Chroesjtsjefs voor stel tot terugtrekking van de Ame rikaanse en de Russische troepen uit respectievelijk west- en oost- Europa een „oud deuntje" is. Hij herinnerde eraan, dat het mini sterie van Buitenlandse Zaken dit voorstel eerder had verworpen, omdat de Amerikaanse troepen zich dan tot over de Atlantische Oceaan moeten terugtrekken, ter wijl de Russische strijdkrachten slechts over „een zeer beperkte af stand" terug zouden gaan. DE DUITSERS IN DE SOWJET-UNIE De Westduitse regering beschouwt de bespreking van het vraagstuk der repatriëring van de omstreeks 85.000 Duitsers, die nog in de Sow jet-Unie worden vastgehouden, als de voorwaarde waarop zij bereid is een delegatie naar Moskou te sturen voor het overleg, dat op vijf tien juni zou moeten beginnen, zo heeft een woordvoerder van de Bondsregering maandag verklaard. De Amsterdamse tunnelleningen In een te Haarlem gehouden ver gadering hebben Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland hun goed keuring gehecht aan het verleden woensdag jl. unaniem door de ge meenteraad van Amsterdam geno men besluit tot het instellen van een „Grootboek IJ-tunnel" en het uitgeven van een „IJ-tunnel-lening 1957" voor de financiering van de dit jaar uit te voeren werken ten behoeve van de IJ-tunnel. De inschrijving op het grootboek kan geschieden tot bedragen van f 25 of veelvouden daarvan, die op de obligatielening tot bedragen van f 250, f 500 of f 1000. Ontslagen bij betonklinkerfahriek Aan een tiental werknemers, on geveer de helft van het personeel van de betonklinkerfahriek „De Vliet" te Steenbergen, is ontslag angezegd tegen maandag 10 juni aanstaande. Als gevolg van de be stedingsbeperking liggen enorme voorraden op het opslagterrein van deze fabriek en moet het personeel ingekrompen worden. De kern zal echter aan het bedrijf gebonden blijven. De zwaluw in Nederland Nemen de zwaluwen in aantal af of herstelt zich de zwaluwstand? De heer J. Ivangh (Heemskerker- weg 236) te Beverwijk stelde in 1956 een noderzoek in naar de be zetting van zwaluwnesten in de kop van Noord-Holland. Het bleek hem toen dat 3/4 van de getelde nesten, in vergelijking met 1955 niet bezet waren. Men vreesde, dat dit een gevolg was van de consumptie van zwaluwen in zuidelijker landen. Om de vraag te beantwoorden of het aantal bezette nesten van huis- en boerenzwaluwen in ons land af neemt of zich wellicht weer her stelt is een onderzoek op groter schaal over ons gehele land nood zakelijk. Ten vorigen jaren hebben velen de heer Ivangh gegevens ten bate van zijn wetenschappelijk werk doen toekomen. Ook dit jaar ontvangt hij gaarne antwoorden op de vraag: „Hoeveel zwaluwnesten zijn er dit jaar meer (of minder) dan in 1956?" EDE. Woensdag a.s. wordt de Edese schaapskooi geschoren. Zo als gewoonlijk zijn daaraan voor de scheerders folkloristische festi viteiten verbonden. De kudde be staat nu uit 329 dieren. Sinds febr. j.l. werden er 151 lammeren ge boren, waarvan 76 ooilammeren en 75 ramlammeren. Het aantal voor- jarige schapen bedraagt 178, waar onder 175 ooien, 2 rammen en één hamel. Aan een diner in de Zuidsla- vische stad Skoplje heeft president Tito maandag gezegd dat hij, on danks de „oorlogsvoorbereidingen" van de grote mogendheden, niet in een atoomoorlog gelooft. VREES VOOR NOG MEER AANSLAGEN EN MOORDEN IN ALGERIJE Doden en gewonden bjj bomaanslagen Bij een drietal bomaanslagen in Algiers zijn maandag minstens twee mensen om het leven gekomen en ongeveer dertig gewond. De drie bommen waren bij bushaltes neer gelegd en ontploften op het spits uur in de avond. Van officiële zijde is later be kendgemaakt dat het aantal doden vier en het aantal gewonden 84 bedraagt. Michel Gorlin, de technisch ad viseur van de minister met stand plaats Algiers, Robert Lacoste, ver klaard in Parijs tegenover journa listen, dat hij, gezien de buitge maakte richtlijn van de Algerijnse opstandelingen waarin opdracht wordt gegeven tot het platbranden van alle Algerijnse dorpen die om bescherming van de Franse strijd krachten hebben gevraagd en tot het doodschieten van alle manne lijke inwoners boven de twintig van deze dorpen, bevreesd is voor nieuwe moordpartijen, zoals die waarvan de bewoners van La Cas- bah de vorige week het slachtoffer zijn geworden. Vooral Strontium 90 vormt bedreiging De Amerikaan dr. Eugene Cron- kite, die aan radioactieve straling blootgestelde eilandbewoners uit het Stille-Oceaangebied heeft be handeld, heeft verklaard, dat veel waterstofbomontploffingen in een kernoorlog voor al het leven op aarde gevaarlijke gevolgen zal hebben. In een rapport voor de gemeenschappelijke subcommissie voor atoomenergie van het Ame rikaanse Congres, zei dr. Cronkite dat de gevolgen onvoorstelbaar zullen zijn. Hij waarschuwde echter voor overdreven bezorgdheid over de verspreiding van radio-actief stof over de gehele wereld door de proeven met kernwapens. Dr. Cronkite zeivastgesteld te hebben, dat bloedkanker, dat een gevolg van radio-actieve straling kan zijn, reeds toenam voordat men atoomenergie toepaste. Hij stelde voor antibiotica op te slaan, omdat daarmee waarschijn lijk in veel niet-hopeloze gevallen het leven van personen, die aan straling hebben blootgestaan, kan worden gered. Verder zou men misschien een aantal zware geval len kunnen.redden door transplan tatie van beendermërg van andere mensen. Proeven op dit gebied ge ven aanleiding tot hoop, aldus dr. Cronkite. Dr. Edward Lewis, verbonden aan het Instituut voor Technologie van Californië, heeft in zijn rap port er op gewezen, dat strontium 90 (een radio-actief element) in het bijzonder gevaarlijk is als oorzaak van bloedkanker. Strontium 90 wordt via de stratosfeer verspreid. Hij keerde zich tegen de van wetenschappelijke zijde afkomstige stellingen, dat de mensheid geen merkbare nadelen zal ondervinden als de hoeveelheid Strontium 90 in het menselijk lichaam tot honderd zonneschijnéenheden zal stijgen. (Een zonneschijneenheid geeft een bepaalde graad van radio-activi teit aan). Indien de Amerikaanse bevolking doorlopend bloot zou staan aan de straling van honderd zonneschijneenheden Strontium 90, zouden hierdoor jaarlijks honderd gevallen van bloedkanker ontstaan, aldus dr. Lewis. Volgens hem kan zelfs een zonneschijneenheid jaar lijks vijf tot tien gevallen van bloedkanker tengevolge hebben. Een aardsatelliet, bevattend een aantal registrerende instru menten, baant zich op deze montage-foto een weg over het zuidwesten van de Verenigde Staten en het noordelijk deel van Mexico. De eerste satelliet zal echter pas in het voorjaar van 195S worden gelanceerd. De foto van het afgebeelde gebied werd in 1955 gemaakt vanuit een Viking-12 raket van de Ameri kaanse marine op een hoogte van ruim 225 kilometer. oefening van parachutisten Vijftien Westduitse militairen zijn maandag verdronken, toen zij nabij Kempten, ten zuidwesten van Mün- chen, trachtten door de rivier de Iller te waden. Tot dusver heeft men twee lijken kunnen bergen. Het is het ergste ongeluk dat de nieuwe Westduitse strijdkrachten tot dusver heeft getroffen. Vier manschappen werden met lichte verwordingen in een ziekenhuis opgenomen. Volgens legerkringen had de on- WITTE VAANTJES HIELPEN NIET Twaalf verkeersongelukken op één dag te Eindhoven Op de eerste dag, dat de Eind- hovense verkeerspolitie met witte vaantjes op motoren en auto's reed in verband met haar nieuwe actie voor de bevordering van de ver keersveiligheid, hebben zich niet minder dan 12 verkeersongevallen voorgedaan, waarbij een dode, twee zwaar, twee ernstig en twee licht gewonden vielen. Op de Zeelsterstraat is het 5-ja- rig jongetje J. H. voor de ouderlij ke woning door de motorrijder W. H. de L., eveneens uit de Zeelster straat, bij het oversteken van de weg aangereden en zo ernstig ge wond, dat het enige tijd later in het Binnenziekenhuis overleed. Op de Aalsterweg kwam de 29- jarig emotorrijder H. B. uit Waalre in botsing met een truck. Hii werd, evenals zijn op de duo zittende 26- jarige verloofde A. B., in levensge vaarlijke toestand in het St. Jo- zephs-ziekenhuis opgenomen. De verkeerspolitie zal nu met een zwart vlaggetje rijden, ten teken dat het verkeer in de stad weer een dode heeft geëist. derofficier, die het bevel voerde over de groep van 28 manschap pen van een bataljon parachutis ten, de militairen de keuze gege ven: door de rivier, die ter plaatse ongeveer 1.30 meter diep is, te waden of over een nabijgelegen brug te trekken. Eén man koos de laatstgenoemde weg, maar de rest stapte met volledige bepakking in de rivier, die veertig tot vijftig meter breed is. Acht man, onder wie de onderofficier, bereikte on gedeerd de andere oever. Het lijk van een der verdronke nen kon door zijn kameraden wor den geborgen. De stoffelijke resten van een tweede slachtoffer werden later gevonden. De onderofficier werd door de burgerlijke politie in hechtenis ge nomen. (Er zijn in de bondsrepu bliek geen krijgsraden). In een communiqué van het mi nisterie van Defensie werd gezegd dat de Iller op de plaats van het ongeluk een zeer sterke stroom had. Volgens mensen uit de buurt ko men er krachtige draaikolken in voor. RADIONIEUWS „VENI CREATOR SPIRITUS" Voor de derde maal achtereen volgend zendt de K.R.O. op eerste Pinksterdag een pinkstersamen komst uit, waarbij zeven kathedra len in zeven verschillende landen betrokken zullen zijn. Dit programma, getiteld „Veni Creator Spiritus", zal de eenheid van het christelijk Europa tot uit drukking brengen. Het programma wordt zowel uit gezonden over Hilversum I als over de Franse zender Straatsburg (258 meter). De medewerking van de buitenlandse omroeporganisaties maakt het mogelijk, dat het hele programma in alle kathedra len beluisterd kan worden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Men kan beter een jonge meikever zijn dan een oude paradijsvogel. Groep Franse kinderen naar Zierikzee Door een misverstand hebben wij ten onrechte de indruk gewekt, als zouden deze zomer weer Zie- rikzeese kinderen naar St. Hilaire kunnen. Het omgekeerde echter is het geval. Van 22 juli tot 9 augus tus komt een groep kinderen uit St. Hilaire naar Zierikzee. Er zijn echter nog niet voldoende aanmel dingen voor logeeradressen. Boven dien staat de komst van een groep kinderen uit Hatfield op het pro gramma in de tweede helft van augustus. Tjreisckor Motorrijdster viel Zondagmiddag j.l. kwam mevr. K.-S. alhier met een motorrijwiel, toen zij enige „rondjes" op de Ring van het dorp reed, in aanraking met een hek van een woonhuis, waarbij zij zo lelijk kwam te val len dat zij een hersenschudding en enige vleeswonden opliep. Haar duo-passagier (echtgenoot) kwam met de schrik vrij. Dezer dagen is de firma „De Geruischlooze Weg N.V." begonnen met de afwerking van de nieuwe weg van Dreischor naar Zonne- maire. Op het wegdek wordt een slijtlaag aangebracht van Eshalite- beton. De Stoofweg is tijdens deze werkzaamheden afgesloten. Het aannemersbedrijf H. Stouten te Brouwershaven is begonnen met de bouw van een bemalingsinstal latie voor de polder „Dreischor" aan de Noorddjjk. Dit werk wordt uitgevoerd namens de Herverkave- lingscommissie Zeeland. De leiding van het werk berust bij ir. De Gruyter te Berkum. Schooljeugd naar Walcheren De kinderen van de laagste klas sen der openbare lagere school hebben hun jaarlijks schoolreisje gemaakt met als hoofddoel Walche ren. Om half 9 werd gestart met een viertal auto's richting Zijpe en verder over Steenbergen naar Ber gen op Zoom, waar een wandeling door het fraaie park en een bezoek aan de kinderspeeltuin „Rozen- oord" op het programma stonden. Vervolgens ging de reis door Zuid- Beveland naar Middelburg en „Mi niatuur Walcheren". Een bijzondere attractie was de bootreis Vlissingen -Breskens. Na het bezoek aan De Ruyter was er een rondrit over het eiland met Domburg, Westkapelle en Veere. Tegen 9 uur waren de jeugdige reizigers weer te Ouwer- kerk terug. Zeeuwse Culturele Dag Schouwen-Duiveland laat zich niet onbetuigd De Zeeuwse Culturele Dag, die op zaterdag 13 juli a.s. te Zierikzee zal worden gehouden, belooft een hooggestemde te worden. Aanvan kelijk was 30 juni als datum ge kozen, maar later werd deze op geschoven naar 13 juli, na de ZLM- landbouwtentoonstelling dus. Het programma is thans vrijwel in kannen en kruiken en het is ver heugend dat mensen van Schou wen-Duiveland hun stempel zullen mogen drukken op dit programma, dat zo gevarieerd mogelijk van samenstelling Is. Dedag begint met een ontvangst in de Schutterszaal te Zierikzee, waar een welkomstwoord zal wor den gesproken door burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester. Met pia nobegeleiding van mevr. M. Ocht- man-Moelijker zal de heer E. A. de Looff op deze intieme bijeenkomst enkle fluitsoli ten gehore brengen, waarschijnlijk werken van Mozart en/of Handel. De bekende „Schouw- se legende" zal ineen marionetten theatervoorstelling gebracht wor den door de heren I. Vlinkervleugel en A. Leydekkers. De middagbij eenkomst wordt gehouden in de Concertzaal. Aandeel in dat deel van het programma heeft de Zie- rikzeese Oratoriumvereniging o.l.v. Jac. M. Luykenaar. Uitgevoerd zal worden de kantate van Mozart: „Dir Seele des Weltalls" en de on voltooide opera van Felix Mendels sohn Bartholdy: „Lorelei". Als so liste zal optreden mevr. Ochtman- Moelijker, die op de vleugel wer ken speelt van Debussy, Schubert en Chopin. Een lekespelgroep uit Goes zal een stuk op de planken brengen, terwijl tevens is ingelast de vertoning van een serie kleuren dia's van de heer Jac. v. d. Berge te Haamstede met gesproken tekst van de heer M. J. Bij de Vaate. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot zal de winnaar be kend maken van het „Zeeuws Landjuweel", dat tot slot van de dag een toneelstuk zal opvoeren. Het programma duurt tot ongeveer half acht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1