ZIERIKZEESCHE DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 Óosterland Vogelwacht „Schouwen-Duiveland' ontwikkelde tal van aktiviteiten ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs IS cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. waarin Opgenomen 1797 -.1689 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraot 6, Zierikiee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. In het kader van de Memorial Day vond op Hemelvaartsdag op het Amerikaanse militaire kerkhof te Margraten een plechtige dodenher denking plaats, waarbij een groot aantal kinderen bloemen legden bij de kruisen. (Foto boven). Later op de middag luisterden de aanwezigen onder doodse stilte naar „The Last Post", dat door een Amerikaanse soldaat werd geblazen. (Foto onder). Gemeenteraad Noordwelle Vrijdagavond kwam de raad van Noordwelle in spoedeisende verga dering bijeen, onder voorzitterschap van de waarnemend burgemeester de heer A. P. Akkerdaa9. Z.h.s. werd besloten het voorstel van b. en w. tot het aangaan van een vaste geldlening met de Bank voor Nederlandse Gemeenten aangeno men. Het betreft hier een lening van f 42.200 tegen een rente van 4Vi pet. af te lossen in 30 jaar. Te vens werd opnieuw het krediet in rekening-courant vastgesteld. MAANDAG 3 JUNI 1957 MAARSCHALK BOELGANIN PLEIT VOOR „VREEDZAAM NAAST ELKAAR LEVEN" Voorstel van Stassen voor proefzöne Dit nummer bestaat uit C pagina's lerik'zee Gemeentesecreta ris St. Hilaire op bezoek Teneinde nog enkele zaken te re gelen, die betrekking hebben op de komende sportuitwisseling tijdens de Pinksterdagen, vertoeft momen teel de gemeentesecretaris van St.- Hilaire-du-Harcouët en zijn echt genote de heer en mevr. Guillaume te Zierikzee. "Wij vernemen dat hij tevens besprekingen voert over een kinderuitwisseling, die in het ko mende zomerseizoen zal plaats vin den. Een groep Zierikzeese kinde ren zal dan weer naar St. Hilaire gaan. Er zijn echter nog niet genoeg aanmeldingen. Opgaven kunnen nog worden gedaan op het stadhuis. De heer en mevr. Guillaume loge ren ten huize van de gemeentese cretaris de heer Mulder. Chr. Vrouwenvereniging „Martha" Op de vergadering der Chr. vrou wenvereniging „Martha" trad op als spreekster mevr. W. Ruijs-Bar- ger uit Velp. Ingeleid door de pre sidente, mevr. Rijks, hield spreek ster een inleiding over het werk van de Nederlandse gemeente in Berlijn, waar haar dochter, da. Bé Ruijs predikante is. Dit zegenrijke werk, dat wordt verricht voor alle gezindten, heeft ook als resultaat dat er vooral op geestelijk gebied nog enig contact mogelijk is tussen de west- en oost-zóne van de grote wereldstad Berlijn. Op gezette tij den kunnen de oostbewoners ver gunning krijgen om aan de samen komsten van de genoemde gemeen te deel te nemen. Als een eigenaar digheid vermeldde spr., dat de oostzöne-bewoners wel met hun eigen geld de westzóne kunnen be reiken, doch met hun geld de te rugreis niet maken kunnen omdat de Oostduitse mark hiervoor niet gangbaar is. Daardoor moeten deze mensen aan geld voor de terugreis worden geholpen. Dientengevolge wordt op de spreekbeurten van mevr. Ruijs voor dit doel een col lecte gehouden, welke op onze vrouwenvereniging de som van f 25 opbracht. De presidente dankte de spreekster voor haar boeiend be toog, dat een uitstekende visie gaf op het leven in Berlijn. Na dank gebed werd deze mooie avond door de presidente gesloten. Jaarverslag 1956 Koudekerke belangrijkste klutengebied Verschenen is het jaarverslag 1956 van de Vogelwacht „Schou- wen-Duiveland", waarin in eerste instantie herinnerd wordt aan de voedselactie voor de vogels in de barre winter van het verslagjaar. De hulpacties hebben voortreffe lijk gewerkt en met dankbaarheid wordt de steun gememoreerd van verschillende firma's, die een groot aandeel hadden in het bijeenbren gen van het benodigde voedsel. Waardevol was ook de politiële hulp, die schakel was tussen de gevers en de ontvangers (de vo gels). Vele meerkoeten, water hoentjes, wilde eenden, kuif- en toppereenden, smienten, brildui- kers enz. werden gered. Het driemaandelijkse blad „Ster- na" (orgaan van de Vogelwacht) mag zich in een toenemende be langstelling verheugen. Het seizoen werd geopend met een causerie van Jan P. Strijbos over Zuid-Afrika. Opvallend was, zo vervolgt het ver slag, het wegtrekken van grote scharen vogels, direct na het in vallen van de dooi. In geringe mate werden deze aantallen reeds spoe dig aangevuld. Bij het Dijkwater kwamen verbodsborden. Er ont wikkelt zich hier een broedgebied van betekenis. Eenden en kraaien werden te Haamstede slachtoffer van para- thionvergiftiging. Landbouwers en tuinders, die schade kregen aan erwtenland, wilden het teveel aan duiven zelf decimeren. Een Haags lid slaagde voor het examen controleur vogelwet 1936. Op de jaarvergadering (11 mei) werd het initiatief genomen tot het vormen van een voederfonds. In de meimaand gaven zich 70 kin deren op als jeugdlid. Dè Belgische leraar, dr. Verbruggen, is reeds jaren gewoon met een tachtigtal leerlingen van een internaat op excursie naar Schouwen te gaan. Dr. Verbruggen fotografeerde de Noordse stern, grote stern en kluut. Hij kon hiervan in België geèn op namen maken. Op 17 juni bracht eén ornitholo gisch studiegezelschap uit België een dagbezoek aan Schouwen. Ge wezen wordt in dit verslag op de grote waarde van dergelijke con tacten, die zich in lie toekomst ple gen voort te zetten. De excursie van leden naar de vogelhillen vond plaats op 23 juni. De controleur vo gelwet de heer v. d. Kuyp verliet Zierikzee. De excursies gedurende de zomerperiode werden druk be zocht. Onder de excursisten werd propaganda gemaakt voor de Vo gelwacht. In „Sterna" verscheen een lijst van Schouwse broedvogels, totaal 91. Een lijst van geringde vogels (358) werd eveneens opge nomen. Schouwen's vogelrijkdom In het broedseizoen is in de Wes- tenschouwse inlagen minder uitge haald dan andere jaren. Broedende kluten, plevieren, sterns en schol eksters kwamen hier o.a. tot hun recht. Nabij Koudekerke huisden weer een aanzienlijk aantal kluten. Dit blijft een van de aantrekkelijk ste gebieden voor de allersierlijkste vogel van Schouwen. In de domaniale duinen werden bergeenden, stormmeeuwen, kleine mantelmeeuwen, sterns, scholek sters en kiekendieven met jongen waargenomen. In de duinen bij de Verklikker een paar velduilen en torenvalken. Het aantal wulpen bleef stationair. De jonge duinvor ming herbergde visdiefjes, dwerg sterns en strandpleviertjes. De oude gewoonte eieren te verzamelen en aan een draadje te pronk te han gen, gaat er gelukkig wat uit. Het aantal weidevogels, met uit zondering van de kievit, nam toe. Dit is ook het geval met de berg eenden, die blijk gaven van een groot aanpassingsvermogen bij het broeden. Wat de kleine vogels betreft wa ren er aanzienlijk minder klau wieren, evenals nachtegalen en wielewalen. De inlagen van Kerk- werve waren goed bezet. De Noordse stem loopt gevaar te ver dwijnen. Hij gelooft niet in „Maarschalk Boelganin ziet de toekomst met optimisme tegemoet", aldus heeft het Sowjetrussische persbureau „Taas" zaterdagavond verklaard b(j de publicaties van de voornaamste zinsnede uit het on derhoud dat de Sowjetrussische premier begin mei J.l. heeft toege staan aan een aantal verslaggevers van Amerikaanse radio- en tele visiestations. Boelganin verklaarde bij die ge legenheid onder meer: „Ik meen, dat het de gehele wereld duidelijk moet zijn, dat de afgelopen oorlog teveel ongelukken en ongelukkigen op zijn geweten heeft. Het is moei lijk aan te nemen, dat het mens dom een nieuwe wereldkrijg zou moeten meemaken". De Russische premier was voorts van mening dat de „vrouwen moe ten bijdragen aan het tot stand ko men van betrekkingen van vriend schap en vertrouwen tussen de Verenigde Staten en de Sow jet- Unie, evenals aan het vestigen van Conferentie morele herbewapening Op 30 mei is een conferentie van volken op initiatief van morele herbewapening, op Mackinac Is land (Michigan, V.S.) begonnen. De Europese delegatie voor deze conferentie is woensdag in twee charter-vliegtuigen van Londen en Parijs naar de Verenigde Staten vertrokken. De conferentie heeft ten doel „alle volken met het enige bruik bare wapen in dit atoomtijdDerk toe te rusten, namelijk een idee, die het vermogen heeft om volkeren met'elkaar te verzoenen, de kloof tussen oost en west te overbruggen, volken, die het spoor bijster zijn, een nieuwe koers te geven en een renaissance teweeg te brengen, die een ineenstortende beschaving weer kan opbouwen". lieuwe wereltlkrijg meer contact tussen onze beide landen". Boeganin besloot: „Zegt tegen uw volk dat de Sowjet-Unie tegen oorlog is en dat haar leiders alles in het werk zullen stellen om het uitbreken ervan to voorkomen. Er zijn er onder u, die zeggen dat wij naar wereldoverheersing streven. Maar dat is te gek om over te praten. De Amerikanen volgen hun weg en wij de onze en dat kan ook niet anders. Maar wij moeten vreedzaam naast elkander leven, omdat wij bewoners van dezelfde planeet zijn". Het vraagstuk, dat ten aanzien van de betrekkingen tussen de V.S. en de Sowjet-Unie het dringendste om een oplossing vraagt, is „de normalisering van de betrekkingen tussen onze landen, tussen alle lan den ter wereld en in de eerste plaats tussen de V.S. en de Sowjet- Unie", zo heeft de Sowjetrussische partijsecretaris Nikita Chroesjtsjef verklaard in een vraaggesprek met de Amerikaanse radio- en televi siemaatschappij „Columbia Broad casting System", dat zondag door de C.B.S. in het programma „Face the Nation" is uitgezonden. Chroesjtsjef was van mening, dat men moet beginnen met het ophef fen van alle handelsbeperkingen. Vervolgens zou men moeten over gaan tot uitwisselingen op cultu reel gebied. In Los Angelos is een man over leden, die veertien dagen geleden inwendige brandwonden had opge lopen door de straling van een ra dar-antenne. De man stond toen op korte afstand van een radar antenne en kreeg binnen enkele se conden een gevoel alsof hij ver brandde. Uitwendig was er niets aan hem te zien, doch uit een on derzoek bleek dat zijn „ingewanden gekookt werden", aldus een offici ële bekendmaking. In Franse diplomatieke kringen in Bonn is vernomen, dat de ver tegenwoordiger van pres. Eisenho wer naar de ontwapeningsbespre kingen in Londen, Stassen, waar schijnlijk als eerste gebied voor luchtinspectie het gebied van de Noordpool tot aan de Poolcirkel zal voorstellen. Dit gebied omvat het noordelijke deel van Alaska en Canada, Groen land en het noorden van Scandi navië en Siberië. Moordaanslag met browning Te Oploo (gemeente St. Antonis) is zondagmorgen een moordaanslag gepleegd. De 23-jarige H. Chris- tiaan, zonder beroep, liep op het erf van een zekere B. Rutten, oud 20 jaar. C. had een oogje laten val len op de zuster van Rutten. Toen de laatstgenoemde de man ver zocht om van zijn erf af te gaan, weigerde C. dit en loste uit een zware browning twee schoten op Rutten. Deze werd in de onder buik getroffen. Het slachtoffer is onmiddellijk overgebracht naar het ziekenhuis te Boxmeer, waar operatief is in gegrepen. De toestand van de ge troffene is ernstig. De dader is door de politie gearresteerd. Het tandartsenconflict Ziekenfondsen aanvaarden arbitrage De organisaties van algemene zie kenfondsen, aangesloten bij het ge meenschappelijk overleg zieken fondswezen en de stichting auto nome ziekenfondsen, hebben aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid schriftelijk beves tigd, dat zij de suggesties van de minister inzake arbitrage in het tussen tandartsen en ziekenfondsen bestaande conflict, aanvaarden. Zij blijven met de minister van mening, dat de arbitrage zal moe ten lopen over de geschilpunten, zoals deze lagen op het moment van afbreken der onderhandelin gen, d.w.z. binnen de marge van enerzijds 25 cent en anderzijds 27,64 cent per stoelminuut. De ziekenfondsorganisaties zul len het zeer op prijs stellen, indien de minister een spoedige totstand koming van de arbitrage zou willen bevorderen. 's-GRAVENHAGE. Het Neder- landsche Jeugd Roode Kruis zal dezer dagen op verzoek van de Liga van Rode Kruis-verenigingen hon derdduizend repen chocolade ter beschikking stellen van Hongaarse vluchtelingen in kampen in Joego slavië. De aankoop hiervan is mo gelijk geworden door bijdragen van scholen en jeugdverenigingen via giro 777. EINDHOVEN. Uit de Sacra mentskapel van de Catharinakerk te Eindhoven is de monstrans met een geconsacreerde hostie gestolen. Het betreft een antiek zilveren monstrans in barokstijl uitgevoerd, wegende 2200 gram. AMSTERDAM. Onder konink lijke belangstelling heeft het Ballet der Lage Landen met een gala voorstelling in de Stadsschouwburg te Amsterdam zijn tienjarig be staan gevierd. kleintjes uitM kei binnerUatid AMSTERDAM. Van 15 juni tot 15 sept. a.s. zal de gebruikelijke stadsilluminatie van de grachten, torens, het koninklijk paleis en ver scheidene andere gebouwen elke avond ontstoken zijn. Woensdagmiddag heeft een ernstige aanvaring plaats gevonden op de Noordzee ter hoogte van IJmuiden waarbij de onderzeebootjager Hr. Ms. „Groningen" de kotter Texel 24 ramde. De kotter is vrijwel onmiddel lijk na de aanvaring gezonken, terwijl de „Groningen" ernstige schade aan de voorsteven opliep, zoals de foto boven laat zien. Gelukkig kon de „Groningen" de vijf bemanningsleden van de Texel 24 uit zee op pikken en had geen van hun enig letsel. Zij gingen in IJmuiden van boord (foto onder) terwijl de „Groningen" voor een reparatiebeurt naar Amsterdam opstoomde. DOORN. Ter hoogte van het post kantoor te Doorn is de negentien jarige studente mej. J. D. uit die plaats bij het oversteken van de weg gegrepen door een personen auto bestuurd door mevr. van V., eveneens uit Doorn. Mej. D. werd ernstig gewond naar het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Zij is daar inmiddels overleden. APELDOORN. Op de Arnhemse- weg te Apeldoorn is de 17-jarige H. M. Logtenberg uit ADeldoorn, toen hij met zijn bromfiets plotse ling linksaf sloeg, onder een auto gekomen. Hij werd tegen het weg dek geslingerd en was vrijwel op slag dood.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1