mWawiWéméi Duitsland's hereniging zal voorafgaan allesomvattende ontwapening aan ,.4 Pracht handen ER IS M'EER GRASBOTER ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 3I MEI 1957 113e jaargang SUCCES VOQR ADENAUER Beëindiging verdeling belangrijk politiek doel President Adenauer en de West- duitse bondskanselier, Adenauer, hebben in een gemeenschappelijk communiqué gezegd, dat oplossing van het probleem van de hereni ging van Duitsland vooraf moet gaan aan een alomomvattende ont wapeningsovereenkomst met de Sowjet-Unie. In het communiqué wordt gezegd dat Adenauer als zijn oordeel heeft gegeven, dat het sluiten van een eerste overeenkomst over ontwa pening misschien de geschikte tijd is voor een conferentie van de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier over de hereni ging van Duitsland. De Verenigde Staten zullen hierover met Groot- Brittannië en Frankrijk van ge dachten wisselen. Eisenhower heeft Adenauer mee gedeeld, aldus het communiqué, dat in Europa uit te voeren ontwape ningsmaatregelen alleen door de Verenigde Staten zullen worden aanvaard, indien de andere leden van de NAVO ermee instemmen. De president heeft eveneens ge zegd, dat in een ontwapeningsover eenkomst met de Sowjet-Unie ook rekening zal worden gehouden met de Europese veiligheid en het pro bleem van de hereniging van Duits land. De president zegde de bonds kanselier toe, dat de Verenigde Staten de Westduitse regering nauwkeurig op de hoogte zullen houden van alles wat op de ont- Parlementaire missie naar Neil. Nieuw-Guinea Naar vernomen wordt is thans besloten tot het zenden van een parlementaire missie naar Ned. Nieuw-Guinea. De missie vertrekt op 4 augustus en zal 1 september in Nederland terug zijn. Van de missie maken deel uit de leden van de Eerste Kamer: H. Al- gra (A.R.), dr. ir. W. Schermerhorn (P.v.d.A.) en J. H. M. Derksen (K. V.P.); van de Tweede Kamer: de leden F. H. van de Wetering (C.H.), J. de Kadt (P.v.d.A.), J. G. H. Cor- nelissen (V.V.D.), mr. Th. M. J. de Graaf (K.V.P.), ir. C. J. van Meel (K.V.P.) en W. Wierda (P.v.d.A.). De heer Van de Wetering is lei der der missie; mr. G. M. A. M. Huigens, commies-griffier der Tweede Kamer, zal de missie als griffier vergezellen. Regeling Bevordering Eigen Woningbezit In de regeling Bevordering Eigen Woningbezit is bepaald, dat aan vragen om toeslag en eventueel ga rantie moeten worden ingediend door tussenkomst van een bemid delend orgaan, binnen zes maanden na het voor bewoning gereedkomen van de woning. Ook is bepaald, dat aan een aanvrager geen toeslag kan worden toegekend als hij op de dag van aanvrage 65 jaar of ouder is. Voor het aanvragen van garantie mag hij de leeftijd van 55 jaar nog niet hebben bereikt. Tengevolge van de omstandig heden dat het ontstaan en de toe lating van bemiddelende organen langere tijd vergt dan in de ver wachting heeft gelegen, bestaat de mogelijkheid dat de bovenbedoelde termijn van zes maanden reeds is of weldra zal worden overschreden. wapeningsbesprekingen van belang voor Duitsland is. De Verenigde Staten zijn van plan, aldus het communiqué, troe pen in Europa, met inbegrip van Duitsland, te handhaven, zolang dit gebied wordt bedreigd. Beëindiging van de „onnatuur lijke en onrechtvaardige verdeling van Duitsland" is één van de be langrijkste doelen van de buiten landse politiek van beide landen, aldus het communiqué. In diplomatieke kringen te Wash ington is dinsdag gezegd, dat de 81-jarige bondskanselier een grote diplomatieke overwinning in Wash ington heeft behaald door de toe zegging van de Verenigde Staten te verwerven, dat hereniging van Duitsland vooraf moet gaan aan een algemene ontwapeningsover eenkomst tussen Oost en West. Veel betere kansen op ontwapening Premier MacMillan van Groot- Brittannië heeft dinsdag in het La gerhuis gezegd dat er tekenen zijn, die er op wijzen dat er op het ge bied van de ontwapening een be langrijke vooruitgang mogelijk is. De oppositieleider Hugh Gaits- kell vroeg hem of het een punt van de regeringspolitiek is, dat een in ternationale overeenkomst inzake het staken van de kernproeven een onderdeel moet zijn van een alge mene ontwapeningsovereenkomst. MacMillan antwoordde hierop dat het Lagerhuis gelegenheid heeft op deze kwesties nader in te gaan, wanneer het debat over de ontwa pening gehouden wordt. Er wordt druk gedokterd aan het tandartsen- conflict De Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde deelt mee, dat nu ook door de zie kenfondsen arbitrage is aanvaard en daardoor een nieuwe mogelijk heid is ontstaan om tot overeen stemming te geraken, het hoofd bestuur van de Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Tand heelkunde zich dinsdag uitvoerig heeft beraden over de wijze waar op thans zo snel mogelijk een op lossing voor het tandartsenconflict kan worden bereikt. Het bureau van de maatschappij zal het besprokene nader uitwer ken waarna het hoofdbestuur op 31 mei opnieuw bijeen zal komen ter voorbereiding van een ant woord aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Op de zelfde dag zal de bestuursraad be staande uit vertegenwoordigers van de afdelingen van de Nederlandse Maatschappij ter Bevordering der Tandheelkunde de ontwikkeling bespreken. Het hoofdbestuur heeft het te vens wenselijk geoordeeld de leden van de maatschappij te raadplegen die daartoe in een buitengewone algemene vergadering op 1 juni a.s. zijn bijeengeroepen. De Italiaanse christen-democra ten en de communisten hebben bij verkiezingen die in het afgelopen weekeinde in 142 Italiaanse ge meenten zijn gehouden, aanzienlij ke winst geboekt. Bij Koninklijk Besluit is dr. P. Korringa, wetenschapDelijk ambte naar 1ste klasse bij het Rijksinsti tuut voor Visserij onderzoek, met ingang van 1 februari 1957 bevor derd tot directeur bij het Rijksinsti tuut voor Visserijonderzoek. Ttfdens het Internationale Geofysische Jaar (1 juli 1957-31 de cember 1958) zullen in de Verenigde Staten met een aantal van bovenstaand afgebeelde radiotelescopen dagelijks zonnewaar- nemingen worden verricht. Stralen van bepaalde golflengte kunnen met dit apparaat worden opgevangen en geregistreerd; de interpretatie hiervan zal de geleerden nadere gegevens ver strekken over de invloed die de zon op de aarde in het algemeen en op het weer in het bijzonder uitoefent. Eerste adoptie in Nederland Woensdag is voor de eerste maal, sinds de adoptiewet tot stand is ge komen, in Nederland een kind ge adopteerd. De adoptie geschiedde voor de Haagse rechtbank. Het adopterende ouderpaar woont in Den Haag. De infliienza-epideinie Nog geen gevallen in Nederland Van de zijde van het virus-labo ratorium van de afdeling inwen dige geneeskunde te Leiden be richt men, dat de influenza, die op het ogenblik rondgaat in Azië, blij kens de berichtgeving van de We reld - Gezondheids - Organisatie in Genève een zeer grote omvang heeft aangenomen. De besmette lijkheid is groot, zodat bijvoorbeeld ook op schepen epidemieën ver meld worden. De ziekte verloopt licht. De infecterende virusstam wordt op het ogenblik onderzocht en behoort tot het z.g. type A, doch wijkt in gedrag en samenstelling af van de influenza-virussen die de afgelopen winter in Denemarken, Engeland en Amerika zijn geïso leerd. Tot dusverre is de ziekte nog niet in Nederland gemeld. Ingezonden mededeling LANDBOUWBEGROTING IN EERSTE KAMER Afstand tussen topbedrijven en marginale bedrijfjes wordt groter Klacht over teveel bureaucratie bU regering In de Eerste Kamer is aan de orde gekomen de begroting van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. De heer Geuze (C.H.U.) vraagt inlichtingen over de schelpdieren cultuur en zegt, dat gesproken kan worden van het „Oosterschelde- mysterie". Sprekende over het blokkeren van de vergoeding van de eigenaarslasten zegt de heer Geuze, dat voor deze maatregel on voldoende rechtsgrond is. De land bouwvoorlichting acht hij veel te gericht op de vooruitstrevende landbouwers. De afstand tussen de topbedrijven en de marginale be drijfjes wordt steeds groter. Dit maakt ook het landbouwprijsbe- leid steeds moeilijker. Ook bepleit spreker groter coördinatie in de landbouwvoorlichting. Grote waardering heeft de heer Geuze voor de door de minister be reikte strukturele verbeteringen in de land- en tuinbouw. Het prijsbe leid dient daarbij primair de aan dacht van de regering te hebben. De heer Louwes (V.V.D.) zegt dat een visie in de landbouwpolitiek ontbreekt. Op twee punten is dit beleid tekort geschoten. Men is er naar spr.'s mening niet in geslaagd het Nederlandse volk duidelijk te maken, dat de landbouwpolitiek een gewoon onderdeel is van het ekonomische en sociale beleid van een moderne staat Voorts is de in houd van dit beleid niet gericht op de handhaving van de zelfstandig heid van de boerenstand. Sprekende over de eigenaarslas ten zegt de heer Louwes, dat de re gering bij de industrie wel met deze Ondanks regeringsbesluit AMSTERDAM BESLUIT VOORT TE GAAN MET DE BOUW VAN DE IJ-TUNNEL Gemeente zal geldlening uitschrijven Onmiddellijk na de opening der woensdagmiddag gehouden verga dering van de Amsterdamse ge meenteraad, heeft de wethouder voor publieke werken, mr. G. van 't Huil, namens het college van b. en w. de volgende verklaring af- gelegd: „Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben met grote bevreemding en diepe teleurstel ling kennis genomen van de dooi de minister van Verkeer en Water staat namens de regering gezonden mededeling inzake het standpunt van de regering ten aanzien van de bouw van de IJ-tunnel. B. en w. betreuren het, dat de regering deze beslissing heeft ge nomen zonder voorafgaand overleg met het gemeentebestuur van Am sterdam. Zij achten het de plicht van het gemeentebestuur van Amsterdam om in het kader van de gemeente lijke autonomie en binnen het raam der financiële mogelijkheden die projecten tot stand te brengen, welke voor de ontwikkeling van de stad noodzakelijk zijn. Het snel in omvang en intensi teit toenemende verkeer tussen de noord- en zuidoever van het IJ en de nieuwe ontwikkeling van het noordelijk stadsdeel, dwingen Am sterdam tot het in het vereiste tempo tot stand brengen van de noodzakelijke oeververbindingen. B. en w. zijn van mening, dat het standpunt van de regering een miskenning van deze belangen be tekent. Het gemeentebestuur van Am sterdam zal, gegeven zijn verant woordelijkheid voor de toekomst van de stad, de mede op grond van de door de minister van Verkeer en Waterstaat op 16 maart 1955 af gelegde verklaring, aangevangen uitvoering der tunnelwerken, niet kunnen stopzetten. Het standpunt van de regering inzake de noodzaak van de beste dingsbeperking aanvaardende, zal het gemeentebestuur een zodanig investeringsbeleid volgen, dat een aantal andere werken, welke in Werkloze Hongaren naar de Sowjet-Unie Het Weense blad „Neuer Kurier" zegt van betrouwbare zijde in Boe dapest te hebben vernomen, dat premier Kadar van Hongarije heeft goedgevonden dat er 50.000 werk loze Hongaren naar de Sowjet- Unie gezonden worden om te wer ken. Er zou onmiddellijk met de aanwerving worden begonnen. Er zou een keus worden gedaan uit de werklozen die verdacht worden van deelneming aan de revolutie en afkerigheid van het tegenwoordige regime. 1957 tot uitvoering zouden worden gebracht, voorshands zal blijven rusten. Indien zulks noodzakelijk blijkt, zullen bovendien de tunnel- werken getemporiseerd tot uitvoe ring kunnen komen. Naast de boven omschreven mid delen om de financiering van de tunnelbouw mogelijk te maken, zal een lening worden uitgeschreven, waarbij ook een beroep zal worden gedaan op de burgerij". Voordelige bron Naar „P.aris-Presse" weet te berichten hebben Franse oliedeskundigen vorig jaar oktober zich het hoofd ge broken over de vraag, hoe het mogelijk was dat bij de aanleg van een voetgangers tunnel in Parijs een grote hoeveelheid benzine werd aangeboord, hoewel er zich in de omgeving geen pijplei ding of benzinepomp bevond. Bij het graven van een tun nel op de Place de l'Alma spoot er plotseling een vloei stof uit de grond op, die ben zine met een hoog octaange halte bleek te zijn. Aange- i zien zelfs de dëskundigen jt* niet konden vaststellen waar de brandstof vandaan kwam, verdeelden de betrokken ar beiders de inkomsten van hun „bron". Zeventien dagen later, terwijl de benzine nog steeds uit de grond stroom de, onthulde de secretaris van de Russische ambassade, dat het Bulgaarse gezant schap, dat niet ver van de Pont de l'Alma is gevestigd, met het oog op de benzine- schaarste in Frankrijk een grote hoeveelheid van deze brandstof in een onder grondse tank had opgesla gen. De Parijse autoriteiten zagen zich toen genoodzaakt, de Bulgaren hun veront schuldigingen aan te bieden, aldus „Paris-Presse". EMMEN. Op de onbewaakte overweg Sterrenkamp bij Emmen is pen kleine personenauto dooreen passerende trein gegrepen. De trein greep de auto aan de zijkant, waar door de auto op zij werd gedrukt en het rechter portier werd afge rukt. De bejaarde echtgenote van de chauffeur der auto, mevr. En gelsman uit Emmen werd uit de auto geslingerd en in zeer ernstige toestand naar het ziekenhuis te Emmen vervoerd. Bij aankomst bleek zij te zijn overleden. lasten rekening houdt. Het is een ijzeren konsekwentie, dat dit ook bij de landbouw gebeurt. De heer Louwes betoogt dat wij ons thans op de onjuiste weg bevinden. De bureaucratie van de overheid be dreigt de zelfstandigheid van de boerenstand. De garantieprijzen De heer Mertens (K.V.P.) zegt dat, hoewel er wel ernstige bezwa ren zijn tegen het garantiebeleid als geheel, hij de thans vastgestelde garantieprijzen juist acht. Spreker's fractie staat zeer gereserveerd te genover het stelsel van vestigings eisen voor landbouwbedrijven. De bezwaren zijn van praktische aard. Geen bezwaren zijn er tegen vesti gingseisen voor personen. De heer Rip (A.R.) zegt geen be hoefte te hebben aan een minister met een grote visie voor de toe komstige ontwikkelingen in de landbouw. Het uitstippelen van een landbouwbeleid op lange termijn met concrete inhoud is vrijwel on doenlijk en zou slechts gevaren op leveren. Spreker is al tevreden met een deskundig, niet al te collecti vistisch beleid. Uitdrukkelijk waar schuwde spreker tegen de oprich ting van een Rijksmiddelbare land bouwschool. De bestaande middel bare school is voldoende en een Rijksschool zou overbodig zijn. De heer Schermerhorn (P.v.d.A.) bespreekt het verschil in arbeids- produktiviteit in de landbouw en de industrie en vraagt of de mi nister het mogelijk acht de land- bouwstand in stand te houden bij ongelijke beloning voor de arbeid. Er is een duidelijke konsekwentie: of de vrije ekonomie moet vaarwel worden gezegd of het komt tot een geleidelijke ondergang van de agra rische wereld. De heer Schorer (P.v.d.A.) be spreekt de schelpdierenculturen in de Oosterschelde en stelt een aan tal vragen over de vraagstukken van de oesterkuJtuur.-Voorts brengt hij het ontbreken van een beroeps mogelijkheid ter sprake bij de ver pachting van visserijpercelen in de Zeeuwse stromen. 's-GRAVENHAGE. Tijdens schiet oefeningen boven de Vliehors bij Vlieland is een van de vliegbasis Eindhoven afkomstige F 84f „Thun- derstreak" in moeilijkheden geko men. De piloot, tweede luitenant vlieger W. de Jong, verliet het toe stel met zijn schietstoel en is onge deerd op de Vliehors terecht geko men. Het vliegtuig is neergestort in zee. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Spel inet valse roulette De Rotterdamse politie heeft een inval gedaan in een speelhol in de Roovalkstraat, waar iemand in en kele dagen tijds een erfenis van f 30.000 kwijt raakte, mogelijk me de door het feit, dat er in huis ook een valse roulette aanwezig was. Bij die inval is aangehouden de 66- jarige P. W. J. die juist zijn ver jaardag vierde, en de 50-jarige koopman G. van P. Samen hadden zij een kamer gehuurd bij de 42- jarige L. C. F., die evenals de twee genoemden in bewaring is gesteld. De vier spelers, die werden aange troffen, kregen een proces-verbaal. MIJLPAAL VOOR ZEELAND Eerste dijk op Deltahoogte afgeleverd Te Waarde op Zuid-Beveland is, in aanwezigheid van de commis saris der koningin in Zeeland, ver tegenwoordigers van de rijks- en provinciale waterstaat, de burge meester van Waarde, de directeur van de Amsterdamse Aannemers- Maatschappij N.V., het bestuur van het waterschap „Waarde" en vele anderen, de nieuwe 1200 meter lange zeedijk langs de Wester- schelde opgeleverd. Deze dijk is de eerste in Zeeland, zeer waarschijnlijk in Nederland, die op een hoogte van 8.50 meter boven N.A.P., voorgeschreven in de Deltawet, is aangelegd. Ingezonden mededeling Tube9Sa Hamea-Gelei Het is de Hamamelis die 't 'm doet kleintjes ui\ het bin>\ei 's-GRAVENHAGE. Ten behoeve van de slachtoffers der aardbevin gen in Turkije zal het Nederlandse Róde Kruis met belangeloze mede werking van de K.L.M. 380 dekens en 400 handdoeken aan zijn zuster organisatie in Ankara zenden. DENEKAMP. In een bocht van de smalle weg „De oude dijk" ge naamd, tussen Denekamp en Beu- ningen, is de 24-jarige machine bankwerker A. Sleiderink uit Beu- ningen met zijn bromfiets tegen de auto van de smid H. O. D. uit De nekamp gereden. Hierbij werd S. zo ernstig gewond, dat hij na korte tijd ter plaatse overleed. UTRECHT. Op de onder voorzit terschap van de heer J. H. Kleyn uit Arnhem in hotel „Noord Bra bant" te Utrecht gehouden jaarver gadering van de belastingambtena ren die zijn georganiseerd in de A. R.K.A., is door nagenoeg alle aan wezigen met nadruk aandacht ge vraagd voor de slechte salariëring van de belastingambtenaren, en voor de zeer geringe promotiekan sen bij de belastingdienst. AMSTERDAM. Het Nederlandse Opleidings Instituut voor het Bui tenland te Breukelen, heeft woens dag zijn tienjarig bestaan gevierd met een plechtige openbare be stuursvergadering, die werd bijge woond door honderden belangstel lenden. Ingezonden mededeling Deze allen bleven eendrachtig volharden in het gebed. Hand. 1 14. Deze tekst geeft aan, hóé de vol gelingen van de Here Jezus zich destijds hebben voorbereid op het Pinksterfeest. Er staat niet, waar ze om gebe den hebben, maar ongetwijfeld was het een bidden om de komst van de Heilige Geest. Het meest merkwaardige in de tekst is, dat ze eendrachtig vol hardden in het gebed. Hun onder linge verschillen waren erg groot. Je had daar de discipelen zelf. On der hen waren totaal verschillende persoonlijkheden, zoals bijvoor beeld Petrus èn Thomas, Mattheüs èn Simon de Zeloot. Je had daar ook een hele massa anderen, man nen en vrouwen. Het waren - zoals wel eens wordt gezegd - vogels van diverse pluimage. Maar èl deze mensen waren eendrachtig bij el kaar. Ze waren één in Jezus Chris tus. Ze hadden samen één verwach ting. Onderlinge verschillen zijn er ook nü. Wanneer ik 's zondags in de kerk de rijen langs kijk, dan zie ik personen van heel verschillende karaktertypen. Dan zie ik leden van heel verschillende politieke partijen. Dan zie ik mensen, die on derling veel verschillen in geloofs kennis. Dan zie ik mannen en vrou wen door elkander zitten. Dan zie. ik nog veel meer verschillen. En dit is niet alleen zó in een plaatse lijke gemeente, dit is in nog veel sterkere mate het geval binnen het grote geheel van hen,»die zich naar Christus noemen. Die verschillen hinderen echter niet, wanneer wij samen in de geestelijke dingen een drachtig zijn; één in Jezus Chris tus onze Heer en daardoor één on der elkander. Het eendrachtig samenzijn van Jezus' volgelingen destijds te Jeru zalem, kan voor ons een voorbeeld wezen. Ze zijn niet aan het kijven en twisten gegaan, ook niet aan het theologiseren, en discussiëren, maar ze bleven eendrachtig volharden in het gebed. Let wel: volharden. Ze hielden vol; en dit gaf inhoud aan de dagen van wachten. Wij in 1957 verwachten niet een nieuwe uitstorting van de Heilige Geest. Dit is eens en voorgoed ge beurd. Maar wel bereiden wij ons nu voor op het vieren van het Pink sterfeest. En dit kan pas helemaal goed zijn, wanneer ook wii zelf deel hebben aan de Heilige Geest. Dat ook ónze voorbereiding zij: eendrachtig volharden in het gebed! Nieuwerkerk. M. G. W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 9