Z1ERIKZEESCBEWNIEUWSB0 Engeland verruimt de handel met China Honderden genoten van boeiend en rijkgeschakeerd turnfeest te Zierikzee DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 31 MEI 1957 No. 18164 113e ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, pet week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-.1689 REDAKT1E EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE Tel. 309. Amerika zeer teleurgesteld" De Brltae minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft donderdag in het Lagerhuis meegedeeld, dat Engeland de beperkingen op de handel met China gedeeltelijk zal afschaffen en die handel op dezelfde voet zal drijven als met de Sowjet-Unie en de andere com munistische landen. Lloyd zei dat Engeland de samen werking met zijn vrienden en bond genoten bij het beperken van de handel met de communistische lan den wil voortzetten in het belang van de wederzijdse veiligheid, maar dat wat de handel met China be treft aan de bondgenoten is mee gedeeld, dat Engeland de extra be perkingen daarop zal afschaffen. Het Engelse ministerie van Han del heeft de soorten goederen be kend gemaakt, die voortaan uit En geland naar communistisch China mogen worden uitgevoerd. Hiertoe behoren bepaalde werktuigmachi nes, elektro-motoren en generato ren, machines voor de bewerking van rubber, de meeste motorvoer tuigen en trekkers, de meeste loco motieven, rollend en ander snoor- wegmaterieel, de meeste inwendige verbrandingsmotoren, betmalde wetenschannelijke instrumenten, rubber en de meeste banden en di verse chemicaliën. Amerika teleurgesteld Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft mee gedeeld, dat de regering „zeer te leurgesteld" is over het Britse be sluit om de extra beperkingen op de handel met China af te schaffen. Vele landen die betrokken waren bij de handelsbesprekingen in Pa rijs hebben zich voor een voort zetting van de tot dusver jegens China gevoerde handelspolitiek uit gesproken, aldus het departement, dat daaraan toevoegt dat de Ver enigde Staten geen wijziging be ogen van hun totale embargo op de handel met communistisch China. Party s In Parijs had men een dergelijk besluit van Engeland verwacht. Men vreest in Franse kring, dat de Britse houding het gehele stelsel van embargo's op de handel met communistische landen zal onder graven. Andere landen moeten het Britse voorbeeld wel volgen, zegt men, aangezien men niet kan toe staan dat Engeland een monopolie positie krijgt op de Chinese markt. Radio-activiteit na de proefontploffing Ambtenaren van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie heb ben woensdag meegedeeld, dat er dinsdag te Reno in Nevada een sterke toeneming van de radio-ac tiviteit is geconstateerd als gevolg van de atoomontploffing 640 kilo meter verder naar het zuiden op het proefterrein in Nevada. De toe neming werd niet verontrustend genoemd, aldus een ambtenaar van de staat Nevada. Volgens de luchtvaartmedewer ker van de Londense „Daily Mail' wordt maandag pas de „echte" Britse waterstofbom tot ontplof fing gebracht. Dit zou geschieden boven de Stille Oceaan, op een af stand van verscheidene honderden mijlen uit de kust van het Christ- mas-eiland. GEMEENTERAAD DREISCHOR Slechte toestand Bogerdweg ter sprake Gemeente gaat vaste geldlening aan De raad dezer gemeente kwam dinsdagavond jl. in spoedeisende openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van wethouder J. J. Klaasse, loco-burgemeester. Op voorstel van burgemeester en wethouders werd besloten tot het aangaan van een vaste geldlening groot f 154.600 met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Deze lening is bestemd voor de fi nanciering voor de bouw van wo ningwetwoningen. Bij de rondvraag informeert de heer J. v. d. Doe wanneer met de herbestrating van de Bogerdweg zal worden begonnen. Deze weg, aldus spr., is zo slecht geworden dat ze bijna niet meer berijdbaar is. De bevolking is hierover zeer ontstemd en verschillende vreem- lingen stellen de vraag of dit nog een gevolg is van de watersnood ramp. De voorzitter deelt mede dat naast de vele andere punten inzake tekortkomingen van de riolerings- en bestratingswerken ook de slech te toestand waarin de Bogerdweg is komen te verkeren, nadat de rio lering is aangebracht in deze weg, is besproken met het architecten bureau der Vereniging van Neder landse Gemeenten, welk bureau met de uitvoering van deze werken is belast. Bij de oplevering van het werk en de gehouden besprekingen daar na is het college van b. en w. ge bleken dat vele tekortkomingen, die er nog zijn, door het architec tenbureau worden weerlegd te zijn ontstaan door de weersgesteldheid tijdens de uitvoeringen der riole- rings- en bestratingswerken dan wel zijn veroorzaakt door derden, o.a. herverkaveling e.d. De Bogerdweg is volgens ge noemd bureau op voldoende wijze herbestraat, nl. meer dan in het bestek is opgenomen. Het zal er dus op neer komen, aldus de voor zitter, dat de Bogerdweg voor re kening van de gemeente opnieuw in zijn geheel zal moeten worden herbestraat. Hij zegt toe dat naar Een uniek sportfestijn Karelsprijs voor Spaak Paul-Henri Spaak, de secretaris generaal van de Navo, heeft don derdag de Karelsprijs van de stad Aken ontvangen wegens zijn werk voor de eenmaking en beveiliging van Europa. De klokken van Akens oude ka thedraal luidden toen de burge meester van de stad, Herman Heusch, Spaak het zware medail lon met de beeltenis van Karei de Grote om de hals hing. Vorig jaar is de-prijs toegekend aan sir Winston Churchill. Rloedbad in Algerijns dorp Volgens Franse kringen te Al giers heeft een grote groep Alge rijnse opstandelingen bij een over val op het dorp Meloezo, nabij M'Sila 275 mohammedanen ver moord. Voor de ogen van de vrou wen en kinderen sneden de over vallers alle mannen en jongens de keel af. Het zou gaan om een ver geldingsactie van het „nationale bevrijdingsfront" tegen de „Alge rijnse nationale beweging". Beide groepen eisen de leiding van het verzet tegen de Fransen voor zich op. De Amerikaanse minister van Financiën, George Humphrey, heeft president Eisenhower gevraagd om ontslag uit zijn functie, op zijn laatst aan het eind van de huidige zitting van het Amerikaanse Con gres. Massale mars der sportmensen imponeerde HEMELVAARTSDAG 1957 zal nog lang in de herinnering bltyven leven van sportminnend Zierikzee en Schouwen-Duiveland. Het grote openlucht-turnfeest door de gezamenltyke turnverenigingen van het eiland georganiseerd op het sportpark „Bannink" in Zierikzee, is een groot succes geworden en uitgedtyd tot een grootse manifestatie ter pro- pagandering van de edele turnsport. De dag stond in het teken van de jeugd, een jeugd die zich bty alle wedstrtyden entoesiast heeft ingezet met een blty moedig optimisme. Het grtyze wolkendek, dat een waterig zonnetje versluierde, heeft geen af breuk aan deze dag kunnen doen. Ook de frisse wind kon niet verhinderen dat in de middaguren een 700 800 belangstellenden uit heel Schouwen-Duiveland genoten hebben van het boeiende schouwspel van fleurige sportiviteiten, die een hoogte punt vonden in de demonstraties door de dames en heren van de „Zebra"-keurploeg. Een ander hoogtepunt van deze dag was de huldiging van de voor zitter der G.V. „Olympia", de heer J. G. L. de Bie, die ter ere van ztyn 38 „dienstjaren" en ztyn opbouwend werk voor de sport, het nog zeld zaam uitgereikte K.N.G.V.-diploma van verdienste mocht ontvangen uit handen van de heer F. G. Lemmers, voorzitter van de „Zebra". Reeds half tien in de morgen vonden de verschillende wedstrij den een aanvang met een driekamp jongens en meisjes (12 t.m. 15 jaar). Deze driekamp omvatte vrije oefe ningen, brug en bokspringen. De jury stelde de uitslagen als volgt vast: Meisjesdriekamp WIK (Wemeldinge): 159,1 nunt, 2e prijs; Jong Dreischor: 167,5 pun ten, 2e prijs; DAW ('s-Gravenpol- der): 167 punten, 2e prijs; Thor (Sas van Gent): 164 punten, 2e prijs; s.v. Duiveland: 162,6 punten, 2e prijs; Olympia I: 168,3 punten, 2e prijs; Olympia II: 148 punten, 3e prijs; Olympia III: 170,5 punten, 2e prijs; Olympia IV: 142,6 punten, geen prijs; Olympia V: 155,4 punten, 3e prijs; Olympia VI: 164,6 punten, 2e prijs; Olympia VII: 139,6 punten, geen prijs; Prins Hendrik (Breda) I: 162,8 punten, 2e prijs; Prins Hen drik II: 168 punten, 2e prijs; Prins Hendrik III: 181,2 punten, le prijs; Prins Hendrik IV: 189,1 punten, le prijs. Driekamp jongens Prins Hendrik I: 137,6 punten, le prijs; Prins Hendrik II: 136 punten, le prijs; Thor I: 127,4 punten, 2e prijs; s.v. Duiveland: 129,2 punten, 2e prijs; Olympia I: 121,5 punten, 2e prijs; Olympia II: 121 punten, 2e prijs; DAW: 112,8 punten, 3e prijs. In de morgenuren werden verder In de Hongaarse hoofd stad Boedapest is dezer dagen een Russisch- Hongaarse overeenkomst getekend waarin de sta tus van de Russische troepen in Hongarije ge regeld wordt. De tekst van de overeenkomst is niet bekend gemaakt, maar in een verklaring wordt gezegd, dat het „beter" is, dat de Rus sische troepen „tijdelijk" in Hongarije blijven. - Voor de Sowjet-Unie te kende de minister van Defensie, maarschalk Georgi Tsjoekof, terwijl zijn collega Geza Revesz namens de Hongaarse regering tekende. groepswedstrijden jongens en meis jes gehouden (11 en 12 jaar), waar van 's middags de finales plaats vonden. Bij de meisjes eindigde als eerste „Volharding I", tweede werd Olympia II en derde De Arend ('s-Heer Arendskerke). Bij de jon gens werd eerste De Arend, twee de Prins Hendrik en derde s.v. Duiveland. Een zeldzaam gebeuren Voordat evenwel de middagde monstraties begonnen was Zierik zee getuige van een zeldzaam ge beuren. Voorafgegaan door de drumband van Prins Hendrik pre senteerden zich alle deelnemende verenigingen aan de bevolking. De stoet van ruim 500 600 gymna siasten trok door de bochtige stra ten en lokte velen uit de huizen. De spits van de kolonne bereikte reeds het einde der Korte Nobel straat toen de staart zich nog be vond bij het R.T.M.-station aan de Grachtweg, wat illustrerend is voor de indrukwekkende lengte die de verenigingen „en marche" bereik ten. Teruggekeerd op het sportpark namen de middagdemonstraties een aanvang. Frappant waren de pres taties van de dames en heren keur- turners van Zebra, waaronder de heer v. d. Zande vooral schitterde. Bijzonder fraai en imponerend wa ren de oefeningen door de dames op de evenwichtsbalk, de vrije oefeningen en aan de ringen. De heren keurturners vertoonden ster ke staaltjes op de lange mat en aan de^hoog-brug en het hoogrek, ter- wel voorts niet onvermeld mag blijven de paardvoltige door de heren. Hindernisestafette Aan spanning ontbrak het niet bij de hindernisestafette jongens en meisjes (acht-tallen). De eerste prijs werd weggesleept door Vol harding II (1 min. 22,3 sec.). Vol harding I werd tweede (1.24,3), der- de Wilhelming (Middelburg) (1.24,8) en vierde De Arend (1.25). De jon gens deden de hindernis-estafette in zes-tallen. S.v. Duiveland pres teerde het om als eerste te eindigen (1.02,2), terwijl hier Volharding tweede werd (1.06,3) en DAW der de (1.06,5). „Anchors Away" Imponerend was de massale vrije oefening - waaraan 240 meisjes deelnamen - die deze hoogtijdag in de sport voor Schouwen-Duiveland afsloot. Ritmisch strekten de armen en klapten de handen op de pittige tonen van Anchors Away. Fier wapperde de Nederlandse drie kleur temidden van Nederlands jonge dochters die in strak tempo dansten en als witte bloemen het groene veld bezaaiden. Dit grootse besluit stond onder leiding van de heer J. Goedee uit Goes, de geestelijke vader van deze dans en speciaal voor deze dag ge schreven. Rest ons nog te vermelden dat door Volharding uit Goes nog de monstraties zijn gegeven in trem- plin-kastspringen en vrije oefe ningen, terwijl door de meisjes een exclusief matrozennummer werd ten beste gegeven. De voorzitter der technische commissie en consulent voor de li chamelijke opvoeding in Zeeland, de heer S. J. Klompe uit Goes maakte hierna de verschillende uit slagen bekend. Bij de heer Klompe berustte tevens de algehele leiding van deze dag. In een slotwoord noemde de heer I .emmers deze propagandistische tenslotte uitstekend geslaagd en hij bracht dank aan alle jongens en meisjes en de organiserende verenigingen, te weten Olympia, Jong Dreischor, Oosterland en Nieuwerkerk. Ook de heer de Bie sprak nog een woord van dank en een tot weerziens in Zierikzee tot de vertrekkende verenigingen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Doe nooit iets, waarvan ge wilt dat het onbekend blijft. een oplossing zal worden gezocht om zo spoedig mogelijk de weg in orde te maken. De raad dringt unaniem op spoed aan opdat deze zomer de weg nog wordt herbestraat. fyurqk Fraai resultaat „Toverbalactie" Door de jongelingsvereniging in onze gemeente is voor de „Tover balactie" het wel zeer hoge bedrag van f 257 bijeen gebracht, waar voor een woord van dank zeker op zijn Orouuerskaven. Concert „Apollo" Het wegens de zeer harde en koude wind uitgestelde concert van vorige week zaterdag van de mu ziekvereniging „Apollo" te Brou wershaven zal bij gunstig weer a.s. zaterdagavond 1 juni worden uit gevoerd. Wandeltocht Alg. Sportvereniging „Brouwershaven" Op zaterdag 8 juni houdt de Alg. Sportvereniging „Brouwershaven" haar jaarlijkse wandeltocht over een parcours van 15 en 25 km. De start vindt plaats om 2 uur bij het stadhuis, waar men zich alsnog kan opgeven of voordien bij de sekre- taris de heer O. van Nieuwenhuize op de Haven. Gezien de grote be langstelling in voorgaande jaren belooft ook deze tocht weer te zul len slagen. Ze zal voor velen een goede training betekenen voor de a.s. avondvierdaagse te Zierikzee. Iedere deelnemer(ster) die de tocht binnen de afgestelde tijd volbrengt ontvangt een fraaie „Jacob Cats"- medaille. TONEEL EN FILM „CARMEN JONES", EEN BEKENDE OPERA MET EEN NIEUW LIBRETTO „Naked alibi", een knappe thriller Het nieuwe filmprogramma in de Concertzaal start met „Carmen Jones" met o.a. Harry Belafonte en Dorothy Dandridge. „Carmen Jo nes" is gebaseerd op de opera „Carmen" van Georges Bizet. Een geheel nieuw libretto echter werd geschreven en de handeling werd verplaatst naar de tegenwoordige tijd. De handeling vindt plaats in een parachutefabriek tij dens de laatste oorlog. De toreador is vervangen door een bokser, maar (en dat is het wonderlijke van dit muzikale experiment) de grote lij nen van de opera zijn aangehou den. De handeling dan gaat om een wild en mooi kind, dat een knappe korporaal poogt in te palmen. Deze inpalmerij is echt gemeend, want voor „haar Joe" laat ze geld en ju welen schieten. De handeling krijgt dan een dramatische wending, in een volmaakt parallel met het oor spronkelijk libretto, eindigend met de dood van de geliefde. Stan Laurel en Oliver Hardy ma ken het weer eens bont in de film: „Laurel en Hardy als dansmees ters". De dansmeesters zitten in fi nanciële moeilijkheden en de doch ter van een rijke fabrikant ook, want pa heeft plannen haar uit te huwelijken. Laurel en Hax-dy ver lenen de dame assistentie, maar het loopt op een verschrikkelijk fiasco uit. Maar (na zoveel dwaasheid mag het ook wel) er zit nog een happy end aan deze probleemloze filmstrook. Een thriller van de bovenste plank is „Volmaakt alibi" („Naked alibi") met Sterling Hayden en Gloria Grahame, naar de roman „Cry Copper" door J. Robert Bren en Gladys Alwater. Een eerzaam bakker komt in (een beetje) toeval lig contact met de politie, met wie hij prompt aan het vechten slaat en als er kort nadien een inspek- teur wordt vermoord, komt de bak ker onder verdenking. De chef de- tektive gaat aan het speuren, maar maakt het daarbij te „bont" en wordt afgezet. De detektive echter houd vol en volgt de bakker, die de wijk neemt naar een Mexicaans grensplaatsje. Daar ontdekt de de tektive al spoedig dat hij een dub bel leven leidt en in contact staat met een zangeresje. Via de detek tive komt het zangeresje te weten, dat de bakker helemaal zo'n fraaie jongen niet is en het komt tenslotte zover, dat de bakker door detektive en zangeres wordt „ontvoerd". La ter wordt hij weer vrijgelaten, maar de politie achtte het terecht waarschijnlijk, dat deze kille mis dadiger terug zou keren naar de plaats, waar hij eens het pistool verstopte, waarmede hij de politie- inspekteur doodde. De ontknoping is bijzonder spannend en drama tisch. In hotel Bom gaat de Western: „Ontmaskering der vbedieven". J^rLwr-ri/e Zwarte zwaan opgevangen (Eigen bericht) Woensdag is- het de heer M. B. van Goudzwaard te Kerkwerve ge lukt een zwarte zwaan op te van gen, die in deze omgeving was ge signaleerd. Het dier werd voorlo pig ondergebracht in de schuur van de landbouwer v. d. L. aldaar en is later - door bemiddeling van de Vogelwacht Schouwen-Duiveland - naar Diergaarde Blij dorp vervoerd. Een zwarte zwaan is een zeld zaamheid en vanzelfsprekend intel resseert het vooral de heer Van Goudzwaard en de anderen die zich moeite gaven het dier te redden, hoe de zwarte zwaan bij Kerk werve kwam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1