DE ZIEf '2ÉÈSCHE COURANT WEDERZIJDSE BEREIDHEID TOT ERNSTIGE ONDERHANDELINGEN DIT JAAR MOET VRAAGSTUK DER HONGAARSE VLUCHTELINGEN OPGELOST Commissie van Rapporteurs uit Eerste Kamer over ontwerp Landbouwwet Bestrating en riolering uitbreidingsplan Kerkwerve aanbesteed DINSDAG 28 MEI 1957 No. 1816S 113e jaargang MRIKZGESCHEWNIG1IWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs por 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs IS cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. •tfAARtN OPGENOMEH' 1T57 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelslraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur; M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. De ontwapeiuiigsbesprekingen Eerste doel: gedeeltelijke overeenkomst De ontwapeningsbesprekingen te Londen tussen vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Frankrijk, de Sowjet- Unie en Canada zijn maandag weer begonnen, om de uiteenzettingen te horen van de Amerikaan Stassen over de jongste Amerikaanse voor stellen, waarmee hij maandagoch tend uit Washington svas gekomen. In conferentiekringen werd ver nomen, dat Stassen de Amerikaan se voorstellen voor een ontwape ningsovereenkomst voor het eerste stadium, nog niet officieel heeft ingediend. Hij zal dit ook in de eerstkomende dagen niet doen. De tekst van de voorstellen zou eerst ter kennis van de afgevaardigden worden gebracht. Naar verluidt, hebben Groot- Brittannië en Frankrijk in het weekend er op aangedrongen het „Willem Ruys" weer thuis Niet meer om de Kaap De „Willem Buys", die gistermor gen weer te Rotterdam is aangeko men, heeft nu als laatste schip van de Kon. Rotterdamsche Lloyd de reis om de Kaap gemaakt. In totaal is deze omweg 74 maal door Lloyd- schepen genomen, waarmee zij 525 duizend km. „overwerk" hebben verricht, hetgeen neerkomt op een afstand van dertien maal de reis om de wereld. De „Willem Ruys" is slachtoffer geweest van de oosterse griep. Per dag lag er ongeveer 10 pet. van het aantal passagiers en bemannings leden met koorts te bed. Dit bete kende per dag 140 150 bedlege- rigen. Postdienst rond Hemelvaartsdag Ook dit jaar wordt de postdienst op Hemelvaartsdag uitgevoerd als op zondagen. Nachtposttreinen zul len in de nacht van woensdag op donderdag niet worden gebruikt. Het vervoer met late personentrei nen op woensdag is uiteraard ge handhaafd, terwijl, evenals vorige jaren, extra vervoersmaatregelen zijn genomen. Ook poststukken, die in de late namiddag - en vroege avonduren van woensdag worden terpostbe- zorgd, zullen dus nog op vrijdag ochtend in de eerste bestelling kun nen worden opgenomen. Door het ontbreken van nachtposttreinen treden echter plaatselijk verschil len op in de laatste mogelijkheden van terpostbezorging op woensdag. Inlichtingen hieromtrent verschaf fen de postkantoren. Prins Bernhard heeft het ere lidmaatschap van de Britse „Royal Aeronautical Society" aanvaard. Het bestuur dezer vereniging hoopt dat de installatie op 13 september a.s. zal kunnen geschieden. werk van de conferentie een of twee weken uit te stellen. Stassen zei op de vergadering, dat hij naar Londen is gekomen met de bereidheid ernstig te spre ken over een gedeeltelijke over eenkomst. Na Stassen voerde de Rus Zorin het woord, die eveneens zei bereid te zijn tot ernstige onderbande-, lingen. Vrijspraak in proces-Montesi De rechtbank van Venetië heeft vanochtend vroeg (dinsdag) Piero Piccioni, zoon van een voormalige Italiaanse minister van Buitenland se Zaken, niet-schuldig bevonden aan doodslag op Wilma Montesi, de 21-jarige dochter van een Romein se timmerman, wier dood aanlei ding heeft gegeven tot het grootste schandaal dat Italië na de oorlog heeft gekend. Ook de twee andere hoofdbe- klaagden, de „markies" Ugo Mon- tagna en de voormalige hoofdcom missaris van politie van Rome, Sa- verio Polito, die van medeplichtig heid waren beschuldigd, werden vrijgesproken. „Zwarte ruiter" naar 's-Hertogenbosch De „zwarte ruiter", H. Gruyters, is gisteren van Rotterdam overge bracht naar ^'s-Hertogenbosch. Hij is daar in het Huis van Bewaring opgesloten, in afwachting van de behandeling van zijn cassatiebe roep door de Hoge Raad. Soort luis bedreigt bosgebieden De groene sparrenluis welke in 1953 voor het eerst in Nederland werd gesignaleerd, komt op het ogenblik op grote schaal voor in de Noordoostpolder. Een uitgebreide oppervlakte loopt daardoor gevaar, en vooral in het bosgebied bij Schokland is de toestand zeer ern stig, maar ook het bosgebied bij Kuinre en de Voorst wordt be dreigd. Het is hoofdzakelijk de Sithaspar die is aangetast. De groene spar renluis komt thans vooral voor in het noorden van ons land. Buiten de Noordoostpolder zijn de bomen in Drente en de Wieringermeerpol- der aangetast. De bestrijding is met kracht ter hand genomen. Zij ge schiedt door bespuiting vanaf de grond. Maandag is te Nicosia van wel ingelichte militaire zijde vernomen dat voorstellen worden bestudeerd om het thans op Cyprus gevestigde Britse hoofdkwartier voor het mid den-oosten naar Kenia, in oost- Afrika over te brengen. Men meent dat de voorstellen afkomstig zijn van een commissie van de Britse imperiale staf, die kortgeleden een bezoek aan Kenia heeft gebracht. Nog 44.000 van hen zijn nog niet geholpen Het vraagstuk van de Hongaarse vluchtelingen moet dit jaar worden opgelost. De kampen waarin nog altijd „oude" vluchtelingen zijn ge huisvest, moeten eind volgend jaar dicht zijn. In deze twee zinnen heeft de nieuwe hoge commissaris der Ver enigde Naties voor de vluchtelingen de Zwitser dr. A. R. Lindt, die de opvolger is van de vorig jaar over leden Nederlander dr. G. J. van Heuven Goedhart, zijn toekomst plannen samengevat. Hij deed dit op een persconferentie in het Vol kenbondspaleis te Genève met een aantal journalisten uit verscheide ne Europese landen en de Verenig de Staten, die op uitnodiging van de Verenigde Naties een bezoek zullen gaan brengen aan vluchte lingenkampen in Joegoslavië, Oos tenrijk en Duitsland. Dr. Lindt ver telde, dat de wereld ontzaglijk veel heeft gedaan voor de bijna 200.000 Hongaren, die na de mislukte op stand van vorig jaar het land heb ben verlaten. Maar de belangstel ling verslapt op het ogenblik enigs zins, terwijl nog 44.000 Hongaarse vluchtelingen niet zijn geholpen en bovendien nog 50.000 andere vluch telingen, die al jaren en jaren in kampen zitten, geen uitzicht hebben op verlossing uit hun ellende. Vandaar dat de hoge commissa ris het gewenst acht de volkeren van Europa en Amerika het vluch telingenprobleem in zijn geheel on der de aandacht te brengen. Het is zijn streven, tegen het einde van volgend jaar, als zijn ambtstermijn afloopt, te kunnen zeggen dat het Hongaarse vluchtelingenprobleem is opgelost en dat er ook geen an dere vluchtelingen meer in kam pen zitten. Hij is er echter niet van overtuigd dat hij hierin zal slagen. Ter persconferentie weigerde dr. Lindt zich uit te laten over wat er, zo dit niet het geval mocht zijn, na afloop van zijn ambtstermijn dan zou moeten gebeuren. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de afsluiting van de Zuiderzee werd voltooid door het-dichten van het laatste cr't in de dertig kilometer lange afsluitdijk (28 mei 1932). - De bovenste jóto laat zien- hoe de verbinding tussen de beide dijkhelften op die historische datum tot stand kwam toen een enorme kraan de laatste hap klei in het dijkgat liet vallen. - De on derste foto laat zien hoe de machtige afsluitdijk zich uitstrekt onder de ogen van hen die thans het monument beklimmen dat werd opgericht op de plaats van het laatste sluitgat. Waarborgen nodig voor goed landbouwprijsbeleid De commissie van rapporteurs uit Eerste Kamer heeft zich over het algemeen kunnen verenigen met de strekking van het ontwerp Landbouwwet. Vele leden merkten in het voorlopig verslag op, dat het wetsontwerp echter niet mogelijk maakt maatregelen te treffen ten behoeve van de agrarische handel en industrie. Zij vragen hoe dergelijke maat regelen moeten worden genomen als de Landbouwwet in werking is getreden en nog geen nieuwe in- en uitvoerwet tot stand is gekomen. Sommige leden meenden, dat voor het landbouwbeleid wel behoefte blijft bestaan aan een wettelijke regeling, die ook de verplichtingen van de overheid nauwkeurig om schrijft. Het landbouwprijsbeleid vindt thans zijn grondslag in bij ver schillende gelegenheden gedane toezeggingen van de regering, op traditie en op gezond verstand. Ge heel bevredigend achtten de thans het woord voerende leden dit ech ter niet. Daarom spraken zij de hoop uit, dat het mogelijk zal zijn een wet tot stand te brengen, waar in de verplichtingen van de rege ring, in het bijzonder met betrek king tot het voeren van een goed landbouwprijsbeleid, worden vast gelegd. Sommige leden vroegen ook, of het verlenen van allerlei soorten prijstoeslagen, hetgeen bij het hui- Westersclielde-dijken op hoogte Woensdag 29 mei a.s. om 10 uur zal te Waarde (Zuid-Beveland) de thans op „Deltahoogte" gebrachte zeedijk langs de Westerschelde op geleverd worden, nadat de Com missaris der Koningin in Zeeland symbolisch de laatste werkzaamhe den zal hebben verricht. Het be treft hier het eerste gedeelte zee wering, dat langs de Westerschelde op Deltahoogte is gebracht. De Britse regering heeft maan dag een witboek gepubliceerd, waarin wordt meegedeeld, dat zij van plan is de militaire dienst plicht tegen het einde van 1960 af te schaffen. Het aantal manschap pen onder de wapenen zal worden beperkt van 690.000 tot 375.000. dige landbouwprijsbeleid gebruike lijk is, volkomen valt onder de eer ste doelstelling van deze tot stand te brengen wet, n.l. het voeren van een beleid ten behoeve van de land bouw. Deze leden meenden, dat de praktijk van het landbouwprijsbe leid hiertoe zal noodzaken. Zij zou den echter gaarne een duidelijke uitspraak van de regering te dezer zake ontvangen. Afsluitdijk is 25 jaar oud De afsluitdijk is vandaag 25 jaar oud. Op 28 mei 1932 werd de Zui derzee definitief van de Noordzee afgesloten, toen het laatste sluitgat van de dijk gedicht werd. De provinciale besturen van Friesland en van Noord-Hollnad hebben een programma samenge steld voor de viering van deze 25e verjaardag dier verbinding tussen de beide gewesten. In Den Oever kwamen vanoch tend de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, de Com missaris der Koningin in de pro vincie Friesland, mr. H. P. Lint horst Homan, de oud-directeur-ge neraal van de Zuiderzeewerken, dr. V. P. M. de Blocq van Kuffeler en talloze andere genodigden bijeen. Zij hebben een krans gelegd bij het standbeeld van dr. ir. C. Lely waar na zij zich via het monument op de dijk naar Kornwerderzand en Hon- seradeel begaven. Om relletjes te dempen Den Haag schaft „waterwerper" aan Tijdens de jongste vergadering heeft de Haagse gemeenteraad zon der hoofdelijke stemming het voor stel van b. en w. goedgekeurd tot aanschaffing van een zg. waterwer per ten behoeve van de politie. Dit apparaat wordt de laatste jaren in het buitenland o.a. in België, met succes bij ordeverstoringen toege past en bestaat uit een bijzonder gebouwde auto, welke een grote hoeveelheid water met zich voert, dat door middel van een aggregaat onder druk via een of meer straal- pijpen kan worden weggespoten. Op grond van de opgedane ervarin gen mag worden verwacht dat al leen reeds het laten oprukken van waterwerpers bij ongeregeldheden zoals in november 1956 en op oude jaarsavond in Den Haag hebben voorgedaan, voldoende zal zijn om de in het belang van de openbare orde en rust omgeroepen bevelen te do enopvolgen aldus heet het in de toelichting van b. en w. op be treffende voorstel. Het gebruik van deze waterwerper brengt geen ge vaar mee voor personen of goede ren. Met de aanschaffing van deze waterwerper is een uitgave van f 79.550 gemoeid. ierik zee De Zweedse Rode Kruis-collecte De alhier gehouden collecte on der auspiciën van de Stichting Eilandgemeenschap, ten bate van een dankbaarheidsgeschenk voor Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De humor is de zwemgordel op de rivier van het leven. het Zweedse Rode Kruis heeft het fraaie bedrag van f 1627,17 opge bracht. Het bestuur der Stichting is zeer dankbaar jegens de milde geefsters en gevers en jegens de dames, die zich beschikbaar wilden stellen om de collecte te houden. Chr. Plattelandsvrouwen naar Veenendaal De leden van de afdeling van de Chr. Plattelandsvrouwenbond op Schouwen-Duiveland, hebben een reisje gemaakt naar Veenendaal. Op de heenreis werd een bezoek gebracht aan de Pyramide van Austerlitz. Een uur werd hier van de prachtige natuur genoten. Via Scherpenzeel ging het op Veenen daal aan, waar een bezoek werd gebracht aan de tricotagefabriek „Hollandia". Na een hartelijke ont vangst volgde een rondleiding door de fabriek, waar de fabricage van het tricot ondergoed op de voet ge volgd werd, Die fabricage is heel interessant, maar wel heel lawaaie rig. Na en raktatie werd de terug reis aanvaard, via Wijk bij Duur stede, Zaltbommel, 's Hertogen bosch, in welke laatste plaats een warme maaltijd werd gebruikt. Via Tilburg werd teruggereden naar Schouwen-Duiveland. cuuerskctven. Geitenfokvereniging „Eikerzee en omstreken" Maandagmiddag werd te Loo- perskapelle door de geitenfokver eniging „Eikerzee en omstreken" de jaarlijkse geitenkeuring gehou den .Aangevoerd waren 22 stuks geiten. De jury, welke bestond uit de heren C. den Engelsen, A. J. Ver boom en R. C. W. de Haan, kende na keuring de volgende prijzen toe: Lammeren: 1 M .v. d. Weele; 2 C. Kristelijn; 3 L. Bos. 1-jarige geiten: 1 W. Bos; 2 C. Kristelijn; 3 L. Bos. 2-jarige geiten: 1 C. Koomans; 2 G. Jonker; 3 L. Heijboer. 3-jarige geiten: 1 C. Bos; 2 W. Verton. Stamboekgeiten: I W. Bos; 2 M. v. d. Weele; 3 L. Bos; 4 C. Kriste lijn. In de toekomst weer bietenvervoer via Flaauwers De raad der gemeente Kerkwerve kwam op zaterdagmorgen jl, in spoedeisende openbare vergadering bijeen. Een verzoek van de Centrale van katholieke militaire tehuizen om subsidie werd afgewezen. ,In bespreking werd gebracht de door het bestuur van het Water schap Schouwen toegezonden kaart vermeldende de namen van de we gen. Na enige discussie besloot de raad zich met de naamgeving te verenigen. Krachtens dit besluit zal de weg van Kerkwerve naar Zierikzee „Zandweg" heten, de nieuwe weg van Kerkwerve naar Noordgouwe „Kakkersweelweg", de weg van de Blokweg tot de delings- dijk „Heuvelsweg", de weg van de Turelureweg tot de Kakkersweel weg „Lokkersweg", de weg van de Kakkersweelweg naar de Heuvels- weg „Bartelsweg" en de weg langs „Spildoorn" „Papeweg", terwijl de verbinding tussen Taaijersweg en Tellersweg „Arkelweg" zal heten. De voorz., burgemeester Francke, deelde mede, dat van de Centrale Suiker Maatschappij bericht is ont vangen, dat in het komende bieten seizoen weer bieten op de haven Flaauwers zullen worden ontvan gen. Wethouder Hanse deelde mede, dat van de zijde van Dinteloord mondeling was toegezegd, dat ook deze fabriek weer bieten aan Flaauwers zal ontvangen. Door de districtsopzichter van de Centrale Dienst was een rapport uitgebracht voor het aanbrengen van diverse verbeteringen aan de onderwijzerswoning teneinde de zg. zoutschade aan de woning te kun nen opvangen. Na bespreking be sloot de raad het herstel overeen komstig 't rapport te laten uitvoe ren. Aangezien de onderwijzerswo ning op 1 juni nog niet is ontruimd is met goedvinden van het bestuur van het Groene Kruis tijdelijk de woning bij het wijkgebouw aan het nieuwe schoolhoofd ter bewoning toegewezen. De raad besloot de noodzakelijke kosten van inrichting voor rekening der gemeente te ne men. In verband met het dempen van de sloot ten noorden van de Oudeweg besloot de raad tot het doen leggen van een riolering ten behoeve van de panden K 57 en K 59. De huur voor het gebruik van een perceeltje grond ten behoeve van het plaatsen van een tweetal woonwagens werd vastgesteld op f 1 per week voor elke wagen. Bestrating en riolering De voorzitter deelde vervolgens mede, dat de aannemer Rentier op verzoek prijsopgaaf had gedaan voor het leggen van de nieuwe be strating en riolering in het uitbrei dingsplan. B. en w. waren hiertoe overgegaan i.v.m. de stand van de woningbouw in het uitbreidings plan en omdat Rentier het werk spoedig zou kunnen uitvoeren. Ook in het feit, dat het onderhoudswerk aan de bestrating door deze aan nemer wordt uitgevoerd hebben zij een reden gezien aan Rentier prijs opgaaf te vragen. De heer der We duwen zou de voorkeur aan een openbare aanbesteding hebben ge geven. Na bespreking besloot de raad evenwel met algemene stem men het betreffende werk onder hands aan de aannemer Rentier aan te besteden. Vervolgens stelden b. en w. voor de nieuwe straat de naam „Vroon straat" toe te kennen. De heer A. Kloet vond dit geen mooie naam en zou liever de straat „Ooststraat" noemen. Het voorstel van de bur gemeester werd evenwel door de raad aangenomen. De aanbieding van de Bank voor Nederlandse Gemeenten tot het verstrekken van een geldlening ten behoeve van de woningbouw van f 126.500 werd na een toelichting door de voorzitter over de behoefde aan langlopend crediet door de raad aanvaard. Voorts besloot de raad tot het aankopen van de stichting beheer landbouwgronden van een perceel grond van 9 aren ten behoeve van de bouw van de rioolzuiveringsin stallatie, zulks voor de prijs van f 0,40 per m2. In de rondvraag informeerde de heer de Jonge of de huren van de woningwetwoningen zullen worden verhoogd. De voorzitter zei, dat de woningen van het complex van 6 onder de verhoging vallen, terwijl dit nog niet bekend is wat betreft de 26. De heer M. L. den Boer vestigde de aandacht op de distels langs de wegen. De voorzitter zal hierover contact opnemen met de herver kaveling. De heer A. Kloet vond het jam mer, dat een gedeelte van de muren van de kleuterschool is geverfd. De voorzitter zei dat dit overeenkom stig het bestek is gedaan. Op een vraag van de heer dei- Weduwen deelde de voorzitter me de, dat hij de kwestie van de ope ning van de kleuterschool op het ministerie heeft besproken en dat toen een spoedige beslissing on het verzoek van de raad is toegezegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1