Alle woningwetwoningen (1946=1950) vallen volledig onder huurverhoging Mogelijkheid tot blokkering bij woningverbetering Ingezonden mededeling Alle 109.000 woningwetwoningen die in de jaren 1946 tot en met 1950 zfl'n gebouwd met steun op voet van de bijdrageregeling 1948, zulleu volledig onder de huurverhoging vallen. Ditzelfde geldt voor 15.000 in de partikuliere sector tussen 1947 en 1952 gebouwde huurwo ningen met steun van de financie ringsregeling woningbouw 1947 en 1948. Van de woningwetwoningen, die na 1950 zijn gebouwd met steun op voet van de bijdrageregelingen 1950, zullen er naar schatting 160.000 onder de huurverhoging vallen. De verhogingspercentages variëren hier van 1 tot 25 Ook zal van een aantal van de op voet van de premieregeling 1950 en de premie- en bijdrageregeling 1953 gebouwde huizen in de partikuliere sector de huur met 1 tot 25 wor den verhoogd. Het is nog niet be kend hoe groot dit aantal zal zijn. Deze cijfers zijn van regerings zijde verstrekt tijdens het monde ling overleg tussen de commissie van voorbereiding en de regering over de wetsontwerpen, waarbij de huurverhoging wordt geregeld, de blokkering en de met een en ander verband houdende fiscale voorzie ningen. De opgave vermeldt verder, dat alle woningen, in de jaren 1940- 1945 met rijkssteun gebouwd, vol ledig onder de huurverhoging val len, evenals de ongeveer 3.100 wo ningen, gebouwd op voet van of analoog naar de hypotheekregeling 1940 en 1941. Voorts vallen onder de huurverhoging ongeveer 10.000 noodwoningen, waarvoor fiscale steun is verleend op grond van het noodwoningenbesluit 1947. Over de herbouwplannen, die onder de Adenauer in de V.S. De Westduitse kanselier, dr. Kon rad Adenauer, is vrijdag in New York aangekomen voor een bezoek aan de Verenigde Staten. Adenauer, die besprekingen zal voeren met Amerikaanse functio narissen, was voornemens zondag een bezoek te brengen aan presi dent Eisenhower op diens boerderij in Gettysbury (Pennsylvania). Daarna zouden de twee staats lieden zich gezamenlijk naar Was hington begeven. huurbouwplannen vallen, zijn geen exacte gegevens bekend. De regering wil nader in over weging nemen om het wetsontwerp inzake de blokkering van de huur verhoging zodanig te wijzigen, dat degenen, die verbeteringen aan woningen aanbrengen, binnen een vaste termijn na goedkeuring van het gemeentebestuur voor de blok kering in aanmerking komen, on geacht het tijdstip waarop de ver beteringen werden voltooid. Deze toezegging heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid gedaan n.a.v. opmerkingen tij dens het mondeling overleg over dit wetsontwerp tussen de regering en de commissie van voorberei ding. Influenza-epidemie overspoelt Indonesië De influenza-epidemie verbreidt zich snel over geheel Indonesië. Volgens zaterdag uit Medan ont vangen berichten, vielen in noord- Sumatra de eerste doden als ge volg van deze ziekte, namelijk vier kinderen. Het aantal patiënten zou tot tienduizend zijn gestegen. Andere, niet officiële berichten, meldden dat in Belawan, de voor naamste haven van noord-Suma- tra, dagelijks tien personen aan influenza sterven. Een aantal amb tenaren van het provinciaal be stuur brengt een bezoek aan het getroffen gebied om deze berichten te onderzoeken en preventieve maatregelen tegen verdere uitbrei ding van de epidemie te beramen. De influenza-epidemie, die thans in het Verre Oosten woedt, heeft zich kennelijk van Malakka naar noord-Sumatra voortgezet en van daar verder naar Banka, Java en zelfs naar Celebes. Radio-Boedapest meldt, dat een Russische regeringsdelegatie op het ogenblik in de Hongaarse hoofd stad onderhandelt over „de juridi sche status van de Russische troe pen die tijdelijk in Hongarije zijn gestationeerd". Het was niet eerder bekend gemaakt, dat er een Rus sische delegatie in Boedapest was. De namen van de Russen worden niet genoemd. Zeeuwse C.B.T.B. en C.B.P.B. vergaderen te Bergen op Zoom Prof. Zijlstra spreekt over hedendaagse vraagstukken De jaarvergadering van de Zeeuw se C.B.T.B. en de C.B.P.B. zal - naar wij vernemen - worden ge houden op woensdag 5 juni te Ber gen op Zoom. In de morgenuren wordt de huishoudelijke vergade ring gehouden, waarin de jaarver slagen worden uitgebracht. Gelijk tijdig vergadert in een andere zaal de C.B.P.B. Opgevoerd zal worden een historisch stuk door leden van de afdeling oost Zeeuws Vlaande ren: „Vrouwen uit ons vorstenhuis"' In de gecombineerde middagverga dering zal het woord worden ge voerd door de minister van Econo mische Zaken prof. dr. J. Zijlstra, die het onderwerp: „Vraagstukken van deze tijd" zal inleiden. Na af loop van de vergadering zullen de congressisten een rondrit maken over het eiland Tholen, die onge veer twee uur in beslag neemt. LAGERE TECHNISCHE SCHOOL - ZIERIKZEE Kind kan drie technische hoofdrichtingen uit metaal - hout - verf De techniek heeft de toekomst Zoals reeds gemeld, is vorige week de openbare les gehouden van de lagere technische school al hier. Ter inleiding hield de direc teur der school, de heer W. Hack, een causerie over de technische ontwikkelingskansen van het kind. Het onderstaande is aan deze cau serie ontleend. De ontwikkelingsgeschiedenis van het vakonderwijs in Nederland kan in het kort in drie perioden worden samengevat: le de ambachtsschoolperiode; 2e de nijverheidsschoolperiode; 3e de technische schoolperiode. In de ambachtsschoolpe riode wordt sterk de nadruk ge legd op de handvaardigheid van de ambachtsman, aangevuld met enige theoretische kennis gericht op het vak. De nijverheidsschoolpe- r i o d e kenmerkt zich door de me chanisatie, die haar invloed doet gelden op de vakontwikkeling (ge bruik van machines), waardoor het karakter van het onderwijs sterk wordt gewijzigd. Het arbeidsveld wordt veel ruimer. De nadruk valt hier nog wel op de praktische ont wikkeling, doch de theoretische kennis blijft nog geheel gericht op het vak. In de technische school periode voltrekt zich een alge hele omschakeling in het wezen van het onderwijs. De vraagt komt naar voren, wat is belangrijk: de vakontwikkeling of de vorming van de mens? Het gaat bij het technisch onder wijs in de eerste plaats om de vor ming van de mens in de maat schappij. Ieder mens heeft zijn plaats in de maatschappij en het is nodig dat de mens t.o.v. deze maatschappij zijn plaats waardig is. Het gaat om de juiste man op de juiste plaats. De mens heeft niet alleen een plaats in de maatschappij, maar ook, en dat in de eerste plaats, een taak en een roeping. „Wat kan mijn jongen worden"? Dat is de vraag waar vele ouders mee zitten. Men is niet klaar met zes klassen lagere school. De leer plichtwet wijst acht jaar lager en/ of voortgezet lager onderwijs aan. Ieder kind heeft de gelegenheid om na de lagere school nog 2 jaar kosteloos voortgezet onderwijs te volgen. Wanneer uw jongen met succes de lagere school heeft doorlopen, moet een beslissing worden geno men op welke wijze hij later zijn brood denkt te kunnen verdienen. Bij deze keuze willen de onder wijsmensen gaarne helpen. Het is noodzakelijk dat een be langrijk deel van de Nederlandse schooljeugd een technisch beroep kiest. Welk beroep dit zal zijn hangt af van de capaciteiten en aanleg van de leerling, terwijl niet zelden reeds een bepaalde voorliefde voor een of ander beroep aanwezig is. Op ons eiland heeft een leerling van de lagere school de keuze tus sen de volgende drie technische hoofdrichtingen: kleintjes uit? Aet binnenleid 4 ROTTERDAM. Een gezelschap van dertig Finse politiemannen en verkeersdeskundigen heeft een be zoek aan Rotterdam gebracht ter bestudering van verkeersvraag- stukken. AMSTERDAM. Alle Philipsem- ployé's in ons land zullen deze zo mer in de gelegenheid worden ge steld hun kinderen tussen 3 maan den en 10 jaar te doen inenten - met Salkvaccin - tegen kinderver lamming. Het Eindhovense concern loopt daarmee vooruit op de van rijkswege voorgenpmen bestrijding van poliomijelitis.'De financiering zal in totaal 2Vz k 3 ton vergen. Het bedrijf zal deze goeddeels voor zijn rekening nemen. HOORN. Te Hoorn maakt de bur gerij zich ernstig zorgen over een drukfout die in de nieuwe Bene- luxgids van Michelin zou zijn ge slopen. In deze gids zou voor Hoorn namelijk als grote bijzonderheid genoemd worden: geboorteplaats van de grondlegger van het vroe gere grote Nederlandse koloniale rijk Jan Pieterszoon Cohen. HARDERWIJK. In Harderwijk is de grote Zweedse plantkundige Linnaeus, die 250 jaar geleden ge boren werd, herdacht. Linnaeus promoveerde op 23 juni 1735 in de geneeskunde aan de hogeschool te Harderwijk. EINDHOVEN. Het comité wereld tweelingencongres te Eindhoven zond bij de geboorte van de herto gelijke tweeling in Luxemburg een telegram van gelukwens naar de ouders. In antwoord hierop ontving het comité het navolgende tele gram: „De groothertog en de groot hertogin, zeer getroffen door uw vriendelijke wensen, aan hen over gebracht ter gelegenheid van de geboorte van hun kinderen, betui gen u hun welgemeende dank". 1foordgouuG De in de gemeente Noordgou- we dezer dagen gehouden kollek- t.b.v. de Gezamenlijke Militaire Fondsen heeft f 28,37 opgebracht. Papegaaientolk gezocht De dierentuin in Ilfracombe (Engeland) heeft meegedeeld dat hij een Nederlandse tolk zoekt voor 12 Zuid-Ameri kaanse sprekende papegaai en, die daar zijn aangekomen Zij spreken alleen Neder lands, aldus de eigenaar van de dierentuin, de heer C. H. Trevisick, die zeide er zeker van te willen zijn dat Hol landse bezoekers niet van streek raken door de taal van de dieren. De papegaaien zijn afkomstig van een dieren handelaar in Eindhoven. Ingezonden mededeling 24 olifanten omringen één man Een van de grootste persoonlijkhe den die de circuswereld ooit gekend heeft, Hans Stosch Sarrasani, was de directeur van het wereldberoem de circus Sarrasani. Persoonlijk leidde hij altijd zijn grootste num mer, de 24 olifanten! Wat een dres suur; wat een geduld en toewijding moet Sarrasani niet gehad hebben om met al de beslommeringen die hij door zijn circus had, met deze enorme dieren zo'n prachtig num mer tegeven, dat nooit meer ge ëvenaard is. Lees de geschiedenis van het circus vanaf de saltimban- ques tot Barnum and Baily, Strass burger en Carré. Zie de fantastische rij van grote artiesten en beroemde circus-sensaties aan u voorbijtrek ken in het prachtige circusalbum ,De Bonte Droom van het Circus". Een boeiend en afwisselend verhaal met talloze pentekeningen, vele prachtige kleurenplaten en plaat jes; geschreven door de circusken ners bij uitstek J. v. Doveren en Fred Thomas. Voor slechts f 2,50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of recht streeks bestellen per brief of brief kaart bij Kantoor „Roomboteral- bum"", Postbus 47, 's-Gravenhage. U krijgt het album dan per om gaande toegezonden onder rem bours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bij behorende plaatjes ontvangt u gra tis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zon dag! METAAL - HOUT - VERF. Vele jongens houden van een af wisselend beroep, waarin zij niet alleen met het hoofd, doch ook met de handen kunnen werken. Deze jongens zijn geschikt om naar de technische school te gaan, want we leven in een wereld van technische vooruitgang. De techniek heeft dan ook de toekomst. Rotterdam, een der meest ontwikkelde steden, heeft tot de vies: „Sterk door werk". •En lezen wij niet bij het begin van de afsluitdijk van het IJssel- meer: „Een volk dat werkt, bouwt aan zijn toekomst". Deze leuzen zijn voor onze jeugd richtlijnen, die wijzen op hetgeen door de techniek tot stand wordt gebracht. Land- Kruisbessenpluk begint Maandag a.s. zal in Zeeland een begin worden gemaakt met de pluk van groene kruisbessen. Dan zul len in Goes en in Kapelle-Bieze- linge de eerste groene kruisbessen aan de veiling komen. Deze week zijn er reeds enkele proefzendingen groene kruisbessen verzonden naar Zweden. Men verwacht niet dat de eerste dagen de aanvoeren van groene kruisbessen nog groot zullen zijn, want door het koude weer is de groei sterk vertraagd en bovendien is de stand van het gewas over het algemeen slechts matig. '/nctncien economie Inschrijving op Schatkistpromessen Het ministerie van Financiën deelt mede, dat op woensdag 29 mei 3957 ten kantore van de agent van het ministerie van Financiën te Amsterdam de inschrijving zal worden opengesteld op schatkist promessen met een looptijd van drie maanden tot een bij de toewij zing vast te stellen bedrag. De schatkistpromessen zijn, zoals gebruikelijk, groot f 100.000 en wor den uitgegeven onder dagtekening van 1 juni 1957. De toewijzing op de ingeschreven bedragen geschiedt tegen de daar voor door de minister vast te stel len prijs, met dien verstande, dat alle inschrijvers, op wier inschrij vingen toewijzing plaatsvindt, de zelfde prijs betalen. Indien tot de prijs, waarvoor promessen worden toegewezen, alsmede tot hogere prijs een groter dan het voor toe wijzing vastgestelde bedrag is in geschreven, geschiedt de toewij zing in de eerste plaats aan die in schrijvers, die voor een hogere prijs dan waartegen wordt toegewezen, hebben ingeschreven en voor het overige bedrag, zoveel mogelijk pondsponds gewijs, aan hen, wier inschrijvingsprijs gelijk is aan de prijs van toewijzing. De storting van het verschuldigde bedrag wegens toegewezen pro messen dient te geschieden uiterlijk op 1 juni a.s. vóór 11.30 uur. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bozum: kand. J. Paasveer, Coevorden. Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Bedankt voor Bussum: W. van der Lingen, Zwijndrecht. Chr. Ger. Kerk Beroepen te Gouda: M. Vlietstra, Eemdijk. Ger. Gemeenten Beroepen te Kampen: H. Rijksen, Vlaardingen. De R.K. kerk in Hongarije De bisschoppen in Hongarije heb ben besloten deel te nemen aan de nationale vredesbeweging. Er is bekendgemaakt, dat zij met de na tionale vredesraad tot overeen stemming zijn gekomen over de oprichting van een r.k. commissie van die raad, waarvan dr. Endre Hamvas, de bisschop van Csanad, voorzitter zal zijn. Verder is besloten een organi satiecomité te vormen van de nieuwe r.k. vredesbeweging „Opus Pace". Dr. Joszef Groesz, aartsbis schop van Kalocsa, en waarnemend hoofd van de kerk in Hongarije, zou van dit comité de voorzitter worden. weken lang vroegen de duschauE- texjRs van s/n&npoze om loons verhoging. maar het k/as steeds teveageees. ze g/ngem ho eens wet //V stah/ng maar u/t pro test l/ETE/y ze aassag/ers voor WETS MEE AU DEM nd zjn hl/n e/sen /n6ew/ll/gd. de brandweer te santa mom/ca werd gealarmeerd, omdat er in een au/s de u/tqoep "brand werd gehoord. b'j .aankomst bleek dat een vrouw z£2£ o/troep gebruikteom mar man u/t sed t£ krugem. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 16 mei: Quirijn Corne lls, z. van Abraham Cornelis Smits en Adriana Jannetje Dorst, wo nende te Renesse; 20 mei: Ronald, z. van Mouris Boer en Cornelia Catharina Haak. Overleden. Marinus Jonker, 49 j., echtgenoot van Janna Dooge, wo nende te Dreischor. DUIVENSPORT P.V. „De Bruse Trekker" Wedvlucht uit St. Quintin op 18 mei. 1, 3 J. Folmer, Nieuwerkerk;, 2, 12 H. C. Noordhoek, Sirjansland;' 4, 9 P. Zandijk, Sirjansland; 5, 8, 10 J. L. Nieuwersteeg, Bruinisse; 6 A. J. IJzelenberg, Bruinisse; 7 Ph. Steketee, Bruinisse; 11, 14 T. M. Dalebout, Nieuwerkerk; 13 J. v .d. Ouden, Bruinisse; 15 Gerry Bal, Bruinisse. Snelheid eerste prijswinnende duif van „De Bruse Trekker" 1580,03 m per minuut; laatste prijswinnende duif van „De Bruse Trekker" 1408,63 m per minuut. De snelste duif van de Concourscom binatie „Schouwen-Duiveland" be haalde 1674,97 m per minuut. ARAM - DE HEER DER SLANGEN 5. Schreeuwend en jammerend knielt de oosterling bij de ge dode slang. „Gij ellendige!" krijst hij, woedend naar Ai-am zwaaiend. „Allah moge u verderven! Mogen de zeven plagen van Egypte over uw huis neerdalen!" De burgers der stad komen uit hun schuilhoeken tevoorschijn en drommen nieuwsgierig tesamen rond het marktplein. De oosterling krabbelt overeind en komt woe dend op Aram toegelopen. „Ge zult mij moeten schadeloos stellen!" snauwt hij, „dit was een van mijn beste slangen! Ik eis een grote som gelds!" - „Weet ge wel, tot wien ge spreekt?" bijt Aram hem driftig toe. „Ik ben Aram, Heer over dit Graafschap, en als ge uw toorn niet onmiddellijk matigt, laat ik u buiten mijn grens palen zetten!" Dan komt plotseling het meisje, nog bevend van de doorgestane emotie, tussenbeiden. „Deze ridder heeft mij het leven gered, El-Kazar", zegt ze met trillende stem„de slang dreigde mij te- „Zwijg!" schreeuwt de oosterling woedend. „Ga dadelijk naar de tentl Jou spreek ik later wel!" En schoor voetend verdwijnt het meisje in de menigte

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6