Raadsel in Nijmegen Oost- zachtgroene pannekoek Flevoland: van 1400 hectare groot Qlfj,isdesfai'- ZIERÖCZEESCHE NIEUWSBODE maandao n mei 1957 n». um 54.000 ha rauw land ligt klaar voor de inventieve mens Het groent reeds in de nieuwe polder Oost-Flevoland. Op tal van plaatsen, die reeds droog vielen, is een graanmengsel gestrooid om ver zanden en verstuiven tegen te gaan. Zo ver het oog reikt is deze polder thans een grote platte pannekoek van 1400 hectare zacht groen, en voorts grauw slijk en hier en daar een vlak zilveren plaat water onder de lentehemel. Vier en vijftig duizend hectaren rauw land liggen hier klaar voor de Inventieve mens. Over twaalf jaar moeten hier 1900 boerderijen, 5000 woningen, 60 scholen, 40 kerken en 200 winkels en bedrijfsgebouwen verrezen z(jn. Dit wordt een werkje, dat bü de huidige waarde van het geld een vierhonderd miljoen gulden zal kosten. De gehele polder is thans nog grauw en ledig op de kleine hoek van 1400 hectare na, waar machi naal stuif graan (gerst en haver) is gezaaid. Hier en daar ziet men enig beweeg op de vlakte. Naderbij ge komen blijken hier enorme machi nes te grommen en te granen. Een nieuwe, reusachtige greppel- ploeg met een gravende schoep voorop trekt twee meter greppel per minuut in de verse grond en spreidt het graafsel over het land. Graafmachines jagen hun stalen tanden diep in de bodem en graven rusteloos de bredere tochten. Daar tussen in legt een andere machine met tamelijk grote snelheden drai nagebuizen. Door machines en enige tientallen mensen wordt hier da gelijks een werk verricht, waar voor vroeger honderden, wellicht duizenden paar handen nodig wa ren om hetzelfde resultaat te be halen. Riet zaaien door vliegtuig Daar, waar de polder nog niet is ingezaaid met stuifgraan, scheert een kleine Piper-Cub rakelings over het grauwe slib. Een klein bruinig wolkje glijdt doorlopend Verschrikkelijke hitte in Birma Bewoners van afgelegen dorpen in Birma, dat thans door een hitte golf van ongekende hevigheid ge troffen wordt, hebben een heidense gewoonte, welke dateert van de tijd, vóór het Boeddhisme de alge mene godsdienst werd, in ere her steld: zij verkleden zich als kikkers en kwaken, om zodoende regen uit te lokken. In vele Birmaanse plaatsen is de temperatuur de laatste dagen tot 43 graden Celcius gestegen. Vee sterft door het gebrek aan water. Van officiële zijde te Damascus, de Syrische hoofdstad, wordt mee gedeeld, dat in overeenstemming met een desbetreffend verzoek van de Jordaanse regering en na over leg met generaal Abdel Hakim Amer, de (Egyptische) ópperbevel hebber van de Syrisch-Egyptische strijdkrachten, aan de Syrische een heden in Jordanië opdracht is ge geven, zich op eigen grondgebied terug te trekken. De ontruiming van Jordanië is reeds begonnen. over de staart van dit vliegtuigje. De vliegende equipe, die zichzelf aan de dijk tussen de Boggebot- sluis en Elburg genesteld heeft, be schikt over een ruim vliegveld. Het vliegtuig zaait: riet. De systematische ontginning van de polder met zesduizend hectare per jaar, vereist een voorlopige be planting, die onkruid verre houdt en de bodem vastlegt. Riet kan meters hoog worden en heeft bo vendien de eigenschap veel water te verdampen. En water moet men kwijt om goed land onder de ploeg te kunnen krijgen. Hoewel de grote strijd tegen het water gestreden Is en dit element en masse door de enorme gemalen gebannen Is, ban men toch niet zeggen, dat men het water reeds onder de knie heeft. Daarvoor zjjn vaarten, tochten, sloten en grep pels nodig. Daarna pas kan men ploegen, zaaien en oogsten. Het tanilartsenconflict Op uitnodiging van de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid is vrijdag onder zijn leiding een gesprek gevoerd met vertegen woordigers van de Ned. Mij. tot be vordering der tandheelkunde en van de organisaties van Algemene ziekenfondsen over de huidige moeilijkheden. Uitgaande van een algemene in stemming met het beginsel van ar bitrage, is bij deze bespreking de vraag onder het oog gezien op welke wijze hieraan uitvoering zou kunnen worden gegeven. De gere zen denkbeelden zullen door deze vertegenwoordigers in de kring hunner organisaties nader worden besproken. Niet-rookproef afgelopen De bekende dertigdaagse niet- rookproef, georganiseerd door een bedrijfsblad („Philips Koerier") voor de employé's van dat bedrijf tussen 15 en 25 jaar, heeft als re sultaat gehad dat 121 van de 151 jongelui, die zich voor deelneming hadden gemeld, inderdaad dertig dagen lang non-fumist zijn geble ven. Onder de „winnaars" - 82 °/o van het aantal deelnemers - zijn tien prijzen (boeken) verloot. Niet be kend is het aantal van hen dat het roken blijvend afzweert. Deze foto geeft nog een beeld van het bezoekdat HM. Koningin Juliana bracht aan een nieuw dagverblijf voor kinderen van werkende moeders in Stockholm. De vorstin bewondert hier de baby, die een trotse moeder haar toont. Ir. B. Prummel, die het ontgin ningswerk leidt, heeft zijn plan de campagne tot het eind toe gereed. Hij spreekt over oogsten van kool zaad, wintertarwe, zomergerst en vlas van duizenden hectaren, of ze er reeds zijn; en ook over de 120 grote maaidorsers, die deze oogsten bruikbaar voor transport moeten Sigarenwinkeliers ontevreden Tijdens de gisteren te Rotterdam gehouden landelijke vergadering van de Nederlandse algemene bond van sigarenwinkeliers te Rotter dam, is door de afgevaardigden uit alle delen van het land ernstige ontstemming geuit over de huidige regeling van de winstmarge na de laatste prijsverhoging. Deze ont stemming vindt haar oorzaak in de binnenkort stijgende lasten door huurverhoging en premie oude dagsvoorziening. Hierdoor zullen vele sigarenwinkeliers, die thans nog juist een bestaan uit hun zaak kunnen putten in zeer grote moei lijkheden geraken, aldus werd op gemerkt. In een resolutie is de minister van Economische Zaken nog eens aan de zeer grote moeilijkheden voor de sigarenwinkeliersbranche herinnerd. Twee hoogvliegers Kapitein Kittinger van de Amerikaanse luchtmacht zal in de komende twee weken trachten met een met helium gevulde ballon een hoogte van 27,5 km. te bereiken, teneinde na te gaan in hoe verre de mens bestand zal zijn tegen de inspanningen van de ruimtevaart. Kapi tein Kittinger zal de reis in een buisvormig apparaat van een meter doorsnee en twee meter hoog maken, dat aan een plastic ballon van 85 meter hangt. Hij hoopt de beoogde hoogte te bereiken in dertien uur. Op die hoogte zal 98 procent van de atmo sfeer van de aarde zich onder hem bevinden. Later zal dr. David Simons, een majoor van de luchtmacht, pogen een hoogte van dertig km. te bereiken. Nieuw export-artikel voor Yerseke De vissers van Yerseke hebben een nieuwe bron van inkomsten. Naast oesters, mosselen en kreeften worden thans duizenden kilo's inkt vissen aangevoerd. Voor de vissers blijken deze inkt vissen een zeer winstgevend artikel te zijn. Dagelijks worden de inkt vissen door exporeurs in Yerseke opgekocht en in ijs verpakt naar Frankrijk en Italië vervoerd. De prijs bedraagt II cent per kg. Deze vissen door exporteurs in Yerseke „zeekat" genoemd. Voorheen wer den deze zeekatten ook wel gevan gen, maar aangezien er tot op he den geen liefhebbers voor waren, werden de inktvissen weer over boord gezet. Nu wordt er druk op zeekat gevist. Het nieuwe export artikel vormt voor de vissers een welkome bijverdienste. Fruitfee 1957 gekozen Zeeland heeft gisteren zijn fruit fee 1957 gekozen De uitverkorene is de 18-jarige h b.s. leerlinge Babs Ausems uit Goes. Samen met acht andere Zeeuwse schonen zal zij de ereplaats krijgen op de praalwagen, welke de stoet van het fruitcorso in begin september zal openen. Bij dit fruitfeest, het derde, zul len diplomatieke vertegenwoordi gers van west-Duitsland, Frankrijk en Engeland aanwezig zijn. De Coen- en de IJ-tunnel Veel ontstemming in Amsterdam De vereniging van bedrijven in Amsterdam-noord, de Amsterdamse industrievereniging, de belangen vereniging van Amsterdam-noord en het wijkcentrum aldaar hebben tot de autoriteiten en burgers van de stad een opwekking doen uit gaan, om op maandag 27 mei a.s. haar voorbeeld te volgen en van gebouwen etc. de vlag halfstok te laten waaien „als uiting van diepe teleurstelling over en als protest tegen het regeringsbesluit tot het opschorten van een beslissing over de Coentunnel en bijdragen in de bouwkosten van de IJ-tunnel". De griepepidemie, die reeds ver scheidene weken in verschillende landen van zuid-oost-Azië woedt, heeft ook Vietnam bereikt. Te Sai gon zijn reeds meer dan duizend gevallen geregistreerd. Ingezonden mededeling Wat kennis (en keuze) van 's werelds beste tabakken vermag Geen wonder, dat D-E Zilver»shag het lievelingsmerk is en blijft van honderdduizenden fijnproevers! Elk pakje van deze heerlijke, goudgele Virginia shag is een geurige getuigenis van het gedegen vakmanschap, dat D-E zich verwierf in twee eeuwen tabaks-ervaring! Elk pakje D-E shag spréékt van zorgvuldige inkoop, strenge selectie en bekwame verwerking van alleen de fijnste tabakken ter wereld. om de goud-gele kleur de milde smaak en de fijne geur! DOUWE EGBERTS KONINKLIJKE TABAKSFABRIEK JOURE (Fr.) UTRECHT ierikzee Het diploma handmelken Op 23 mei werden op „De Vee hoeve" te Wilhelminadorp examens gehouden voor het diploma hand- melken, waaraan werd deelgeno men door leerlingen der lagere landbouwschool te Zierikzee. Tij dens deze examens slaagden als leerlingen der lagere landbouw school te Zierikzee de heren J. b. Manni te Ouwerkerk, C. van Pope- ring en J. C. H. Slootmaaker te Nieuwerkerk. Deze cursussen worden gegeven in het kader van het handvaardig- heidsonderwijs op de lagere land bouwscholen en stond onder leiding van de heer J. H. Lantinga van het Rijks veeteelt- en zuivelconsulent te Middelburg en W. van Sluijs te Zierikzee. Dit waren de eerste leerlingen die een dergelijke cursus in school verband volgden, waarvan momen teel de praktijklessen nog niet ver plicht zijn gesteld. Ureisckor Oefenterrein voor sportclubs Het oefenterrein van het nieuw aangelegde sportterrein in deze ge meente is voor de competitiewed strijden voor dit- seizoen aan de korfbalvereniging „N O.A.D." alhier in gebruik gegeven. Voorts zal de gymnastiekvereniging „Jong Drei- schor" van dit terrein gebruik gaan maken voor het beoefenen van at letiek. Aan de Ned. Heide Maatschappij is opdracht gegeven tot het verder gelijk maken van het sportterrein o a. het verwijderen van een te ho ge rug op het sportveld, zodat a.s. najaar ook de voetbalvereniging van het terrein gebruik zal kunnen maken. Woningen onder de kop De in aanbouw zijnde 8 woning wetwoningen aan de Mr. Pieter Moggestraat zijn thans alle onder kap. Bij de postcommandant der rijkspolitie zijn als gevonden voor werpen aangegeven 1 huissleutel en 1 levende gans. anna-jacobapolder Vergadering N.C.V.B. De plaatselijke afdeling van de Ned. Christen Vrouwenbond hield haar maandelijkse vergadering. De presidente, mej. J. W. C. v. Strien, opende deze avond met zingen, ge bed en Schriftlezing. Na de huis houdelijke zaken besproken te heb ben trad als spreekster op mevr. Verschoor-v. d. Vlis uit Vlissingen. Haar lezing handelde over het on derwerp „Het geloofsleven van het kind". De bespreking die er op volgde bewees met hoeveel aan dacht dit mooie onderwerp beluis terd werd. De volgende vergadering is op 25 juni. Als spreekster hoopt dan op te treden mevr. Kooiker-Mohe uit Katwijk. Zij behandelt het onder werp: „Rembrandt als mens". feuilleton door g. plantema „En toen hebben zij hem dus ver moord", zei André Boorneman. „Nee, dat niet direkt. Eerst bent u gekomen!" „Wat is dat nu?" „De hoofdman heeft de scène in „De Vereniging" uit de verte mee gemaakt. De man was ten einde raad. En toen kwam hem een op lossing voor de geest, die wel vol komen in strijd was met zijn mens lievendheid, maar die onvermijde lijk schijnt te zijn bij elke misda diger. Hij moet steeds dieper in het moeras van geestelijke ondergang als hij zich wil handhaven. Wel, de hoofdman zag de scène, hoorde de woorden van de dronken en jaloer se Van der Zuyden, die gedacht moet hebben, dat er iets tussen mej. Ilescu en u bestond. De op lossing was, de moord te plegen om hem de mond te snoeren, met een de langzamerhand katastrofale afpersingen te laten ophouden en zelf vrijuit te gaan door de schuld op u te schuiven. U moest dan na tuurlijk spoorloos verwijnen! Op zichzelf was dit een oplossing, die ons voor onoverkomelijke proble men zou hebben gesteld. Er waren echter bijkomstigheden waarover ik dadelijk spreek". „De moord werd gepleegd. Van der Zuyden was in zijn huis en met hem in de kamer waren Jörgensen en dr. Maroniu Die twee hadden niets met de bende en niets met de moord uit te staan. Zij waren wat zij zeiden, zakenrelaties, die toe vallig in Nijmegen logeerden en el kaar al kenden. Jörgensen zag niets voordat Van der Zuyden dood lag. Maar dr. Maroniu zag de dader. De Roemeen was een dapper mens. Hij is onmiddellijk achter de moor denaar aan gegaan. Die had niets tegen hem, maar hij was in een hoek gedreven en hij zag geen an dere uitweg, dan ook dr. Maroniu te doden. Zo was de hoofdman met al zijn menslievende bedoelingen door zijn relaties met de onderwe reld toch een moordenaar gewor den. „Nu over de verdwijningen. An dré Boorneman was al ontvoerd en in veiligheid gebracht, voordat Van der Zuyden werd gedood. De hoofd man deed dat persoonlijk. Hij wist nog niet, wat hij later met de heer Boorneman zou doen, maar hij deinsde er toen nog voor terug, een onschuldige meteen om te brengen. Na de beide moorden wilde hij ook André Boorneman uit de weg rui men. Mej. Ilescu is toen tussenbei de gekomen. Zij heeft ontdekt, wie Van der Zuyden en dr. Maroniu doodde en het is duidelijk, dat zij haar chef niet zou verraden. Maar de heer Boorneman had haar vriendschap gewonnen door zijn optreden tegenover de dronken Van der Zuyden, want hij had haar niet in de steek gelaten, toen zij hem vroeg, te blijven om met haar te dansen. Daarom kwam zij er te gen op, dat de heer Boorneman zou worden gedood. Zij stelde voor, hem een sprook je op te dissen en te proberen, hem naar het buitenland te krijgen. De hoofdman, die bij nader inzien van een derde doodslag niets moest hebben, ging daar graag mee ak koord We mogen dus aannemen, dat André Boorneman voor een groot deel zijn leven aan de Roe meense te danken heeft". „Ik was bijna jaloers op haar ge worden, maar nu ben ik haar dank baar", merkte Madeleine Uitten- terpe op, terwijl zij André's hand stevig vasthield. Sven moest even glimlachen. Dan vervolgde hij: „Namen heb ik tot dusver niet genoemd, behalve die van mej. Ilescu. Nu zullen we meer te horen krijgen. Kijk, Van der Zuyden was dood en de heer Boorneman veilig opgeborgen, waardoor men de po litie op een dwaalspoor hoopte te brengen. De hoofdman en zijn kern medewerkers voelden zich dus be trekkelijk veilig. De gebeurtenissen hadden wel invloed gehad op hun zenuwen. Laten wij vooral niet ver geten, dat deze mensen wel de aan voerders van een geraffineerde di- venbende waren, maar dat ze nog nooit moord en doodslag hadden gepleegd. Nu was het toch zover gekomen en daardoor was hun toe stand veranderd. Ja, ik ben er van overtuigd, dat verschillende van die mensen, die hun eigen geweten tot dan toe met een gedachte aan sportiviteit in slaap hadden ge sust, plotseling de beschuldigende stem in zichzelf duidelijk hoorden. Misschien zou als gevolg daarvan automatisch een einde zijn geko men aan de reeks van diefstallen, wie weet? Het is een feit, dat zij door de beide moorden nerveus ge worden waren. Zij verloren de voorzichtigheid een beetje uit het oog. Misschien moet ik zeggen: zij waren zo pijnlijk voorzichtig ge worden, dat hun gedrag achter docht opwekte". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5