Stedebouwkundige wijzigde uit breidingsplan der Gem+ Zierikzee EK IS WEEK G KAS KOT EK IN EEN SCHONE BCIMTE Postzegeltentoonstelling in Schutterszaal te Zierikzee de moeite waard Werk van Inzenders staat op behoorlijk peil (Van een bijzondere medewerker) In het hartje van Zierikzee slin gert zich een oude stenen wentel trap met uitgesleten treden naar één van de schoonste ruimten van Nederland. Een dezer dagen klom ik langs deze trap omhoog. Na mijn voet op de bovenste trede gezet te hebben lichtte ik de klink van een zware, diepgeprofileerde deur, die knarsend openzwaaide en voor mij lag een grote zaal, overwelfd door het donkerbruine hout van een rijk uitgevoerde kap, die zich spiegelde in vele glazen platen op vlakke ta fels, afgewisseld door het daglicht, dat door hoge kruisvensters naar binnen viel. Voor mijn oog ont vouwde zich een veelkleurig tafreel. Een bloemenwinkel? Neen, lezers, een postzegeltentoonstelling in de prachtige Schutterszaal van het Zlerikzees stadhuis, georganiseerd door de afdeling Schouwen-Duive- land der Int. Vereniging Philatelica. Kleine stukjes papier Geboeid door de vele kleuren van die kleine stukjes papier, trad ik binnen. Een behulpzame jongeman gaf mij de gewenste inlichtingen over deze kleine, kleurige stukjes papier, waaraan toch soms zo veel romantiek verbonden is: zij bren gen boodschappen van vreugde en smart, liefde en haat, hoop en te leurstelling. Vele leden van de af deling hebben een deel van hun verzamelingen tentoongesteld en wanneer ik een algemene indruk mag geven, dan is het deze dat het werk der leden op een zeer behoor lijk peil staat. Voor een zo jonge afdeling is het geëxposeerde beslist goed en interessant. Menige afde ling zal niet op zulke fraaie ver zamelingen kunnen bogen. De le den dienen zich er echter wel van bewust te zijn, dat menig smetje hun inzendingen ontsiert: enkele hebben hun zegels „gebracht", keu rig verzorgd, fraai de bladen gete kend (uitblinkend is wel de heer van den Berg) ,doch zij menen niet verder te hoeven gaan dan de Goertcatalogus vermeldt. M.a.w. zegels willen op hun typische eigen aardigheden bestudeerd worden. Ongetwijfeld zal aan een volgende tentoonstelling, wanneer de afde ling over enkele jaren daartoe nog eens zal overgaan, veel van het op pervlakkige en dilettantische ont breken, dat er nu nog aan kleeft. De Inzendingen De heer Heringa is aan het begin van een diepere studie van zijn ze gels blijven steken. Wie van beeld- verzamelen houdt, kan zijn hart ophalen aan de boeiende inzending van de familie Nijhuis- onderwer pen als bloemen, vlinders, paarden, vogels, het Rode Kruis, de sport - alles in zegels uitgebeeld. Alleen nog iets meer aandacht aan bladin deling besteden! De heer van Urk komt met een opmerkelijke verza meling Royal wedding series van alle Britse gebieden. De heren Ver beek sr., Murk en van der Voo munten uit door zeldzame exempla ren, o.a. de „penny black"; de laat ste inzender zal zorg moeten beste den aan het recht opplakken van zijn zegels. Zonder ook maar enigszins vol ledig te kunnen zijn (plaatsgebrek) mogen van de jeugdinzendingen vermeld worden die van Capelle en van der Wolf. Woorden schieten te kort om de inzending van het postmuseum te beschrijven: die moet men komen zien. Een zeer zeldzame en ook voor leken interessante inzending. Hoopgevend Resumerend kan gezegd worden, dat het geëxposeerde als basis voor het uitbouwen zeer hoopgevend is en dat met ongeduld de volgende tentoonstelling tegemoet gezien mag worden, indien de leden hun hobby vooral in de diepte, de studie, uit breiden. Wij hopen er dan bijvoor beeld inzendingen aan te treffen, gewijd aan de postverbindingen tussen Zeeuwse eilanden onder ling, voor 1900, 1850 of zelfs 1800. Een ieder kan aangeraden wor den deze tentoonstelling van stom me stukjes papier, die toch zoveel te vertellen hebben, te bezoeken. Ingezonden mededeling Fotovliegtuigen staan klaar AMERIKAANS AANBOD VOOR LUCHT- INSPEKTIE NOG STEEDS VAN KRACHT Grote gebieden in enkele weken te fotograferen rikaanse of Russische gebieden waarschijnlijk in enkele weken tijds vanuit de lucht kunnen wor den gefotografeerd. De Amerikaanse voorstellen voor luchtinspektie van het gehele ge bied der Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, die door Moskou zijn verworpen, zijn nog steeds van kracht, zo heeft Dulles verklaard. Maar als de Sowjet-Unie alleen met beperkte inspektie wil instem men, zal „het gebied waarop wij zullen terugvallen, niet door lan den bepaald zijn". Reuter meldt uit Washington, dat honderden Amerikaanse straal- vliegtuigen, die met radar en foto- toesteUen zyn uitgerust, gereed staan om deel te nemen aan de uitvoering van elk inspectiestelsel vanuit de lucht, waarover met de Russen overeenstemming zou wor den bereikt. Van officiële Amerikaanse zijde is verklaard dat reusachtige Ame- Een L.P.G-installatie op industrieterrein 8CHARENDIJKK Uurwerk in kerktoren Het uurwerk in de toren van het nieuwe gebouw der Ned. Hervorm de gemeente is sedert enkele dagen in werking. Ook in het donker kan de tijd worden afgelezen De luld- klok wordt elektrisch bediend en is te horen om 8, 12 en 18 uur. Aankoop en verkoop van grond is ter sprake gekomen op de jongste vergadering van de Zierikzeese ge meenteraad onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester. Besloten werd tot aan koop van 6 a. grond van 'n perceel langs de Grachtweg (binnen het uitbreidingsplan) van mej. Th. ten Haaf. Aan de heer C. J. Schot, tim merman-aannemer zal worden ver kocht een tweetal kavels voor de bouw van een middenstandswoning en een kavel voor de bouw van zes garage-boxen in het bouwplan Malta. In het raam van de grond exploitatie is de prijs van deze grond voor de middenstandswonin gen op f 11 per c.a. en voor de boxen op f 9 per c.a. bepaald. De (in ons voorverslag opgesomde) ierilrzee Chr. Zang en Oratoriumbond Zaterdagmiddag werd in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw te Zie rikzee een voorbereidingsvergade ring gehouden, uitgaande van de Ring Zeeland van de Chr. Zang- en Oratoriumbond. De leiding van deze bijeenkomst berustte bij de voor zitter van de Ring, de heer J. J. v. d. Velde uit Wolfaartsdijk. Acht verenigingen van Schouwen-Dui- veland waren op deze bijeenkomst vertegenwoordigd. Besloten werd een zangmiddag te houden in het laatst van september te Zierikzee, waar dan ongeveer 200 zangers hun stem zullen laten horen. In de voor bereidingscommissie hebben zitting de ringbestuurder de heer Johs. van Dijke uit Haamstede, de heer G. Groenleer en mevr. Jumelet-Beve- lander uit Zierikzee. De verenigin gen op Schouwen-Duiveland die nog niet besloten deel te nemen, kunnen zich als nog opgeven aan de heer Johs. van Dyke, J. J. Boeijesweg 6 te Haamstede. SCHARENDIJKE Aan de haven van Scharen- dijke heerst sedert enkele dagen een bijzondere bedrijvigheid door de aanwezigheid van een asfaltin- stallatie van de firma Sanders, die 43 km wegen een oppervlaktebe handeling geeft. Het benodigde zand en grind wordt via de haven aangevoerd. De werkzaamheden zullen tot eind augustus duren. Vieuuerkerk, Onze vroegere dorpsgenoot de heer Fr. Krepel, slaagde aan de uni versiteit te Utrecht voor het arts examen. Personenwagen veronge lukt onder Nieuwerkerk Bestuurder met de schrik vrij Vrijdagavond is onder de ge- gemeente Nieuwerkerk een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij de bestuurder wonder boven wonder er zonder een schrammetje afkwam maar niet zonder schrik. De heer A. J. van L. uit Zierikzee kwam de bewuste avond met grote snelheid gereden vanuit de richting Zijpe naar Zierikzee. In het wegdek van de duiker nabij de ronding in de betonweg (Provinciale weg) bij Nieuwerkerk waren herstelwerk zaamheden aan de gang. Hierdoor was de ene weghelft opgebroken en afgesloten. Voor de bewuste plaats waren waarschuwingsborden geplaatst. Het ongeluk gebeurde evenwel om ongeveer tien uur in de avond. De waarschuwingsborden konden geen effekt geven daar ze niet waren verlicht. Slechts waren rode lampen geplaatst bij het op gebroken stuk. Deze waren echter grotendeels aan het oog onttrokken door een geplaatst verkeersbord. De bestuurder zag zodoende eerst op het allerlaatste moment de ver sperring voor zich opdoemen. Enig overblijvende reaktie was sterk te remmen. De wagen kwam echter te slippen en in botsing met een paaltje, waarop ze op de zijkant kantelde. De schade bedraagt en kele duizenden guldens Het is on begrijpelijk dat de bestuurder er met de schrik afkwam en de in een puinhoop veranderde auto zonder, letsel kon verlaten. (De Sowjet-Unie wil luchtinspec- tie van een groot deel van Europa, Siberië, Alaska, Canada en het westelijk deel van de Verenigde Staten. Kort geleden verklaarde Dulles, dat als de zone voor lucht inspektie beperkt moet zijn, men beter zou kunnen beginnen met gebieden die minder dicht bevolkt zijn dan Europa). Volgens Dulles bieden de Ame rikaanse voorstellen een redelijke kans om aanzienlijke vorderingen te maken voor het scheppen van verzekeringen tegen plotselinge aanvallen. Ook zouden vorderingen in de richting van beperking der gewone en atoombewapening fno- gelijk zijn. verkopen van grond in het uitbrei dingsplan (bouwplan Malta), aan respektlevelijk mevr. de wed J. Arendse-Bax, de heer P. B. van Velthoven en de heer L. bij de Vaate gingen onder de hamer door. Hierna kwam een voorstel in be handeling tot goedkeuring van het herziene uitbreidingsplan. Het col lege refereerde aan het vastgestel de uitbreidingsplan in onderdelen (op 5 juni door G.SBuiten goed keuring is toen gehouden het meest zuidelijke deel van de geprojek- teerde Calandweg, daar deze weg volgens het plan nog geen aanslui ting geeft op de Scheepstimmerdijk. In deze ontbrekende verbinding moet daarom alsnog worden voor zien. Aan de stedebouwkundige is in overleg met de directeur van de Centrale Dienst opgedragen aan enkele door G.S. geuite bedenkin gen tegemoet te komen, zodat hem opgedragen is, de desbetreffende wijziging van het uitbreidingsplan in onderdelen met de bebouwings voorschriften voor te bereiden. Mr. Keuning vond het spijtig dat op zo korte termijn een beslis sing moet worden genomen, daar het uitbreidingsplan zeer lange tijd onder berusting is geweest van de stedebouwkundige. Inderdaad was het wachten op Jr. 't Hooft, aldus de voorzitter. Wethouder den Boer merkte op, dat de gemeente destijds niet op tijd gereed was met de uit breidingsplannen, zodat G.S. de zaak hebben overgenomen en de stedebouwkundige opdracht hebben verstrekt. Een beslissing is nu no dig voor 1 juni. Het voorstel vond verder geen bedenking en werd aangenomen. Aan de heer P. A. Engelvaart te Tholen- werd een kavel (D) van het industrieterrein toegewezen. Aan vankelijk was deze kavel in optie gegeven aan de Koninklijke Zee- landia N.V. Na overleg wil Zeelan- dia echter afstand doen van deze optie. De heer Engelvaart is voor nemens op het aangekochte terrein een L.P.G.-installatie en benzine service-station te bouwen. (L.P.G. is lucht-propaan-gasinstallatie voor een bepaald soort automobielen). De voorzitter deelde tenslotte mede dat het de gemeente gelukt is bij de Bank van Nederlandse Ge meenten een vaste geldlening af te sluiten, zodat de gemeente 'n deel van de vlottende schuld zal kunnen aflossen. Een voorlopige optie op enkele kavels van het Industrieter rein is verleend aan de confectie fabriek „Superdam" te 's-Graven- hage, die plannen heeft voor nieuw bouw. De rondvraag In antwoord óp een vraag van de heer de Moor deelde de voorzitter mede, dat over beveiliging van de buis over de Zoute Gracht contact is opgenomen met de Waterleiding maatschappij, die voor een voorzie ning zorgen zou. De heer de Moor onderstreepte nog eens de dringen de noodzaak iets te doen voordat ongelukken gebeuren, temeer nog daar ter plaatse nu een gemeente lijke kinderspeelplaats ligt. Mr. Keuning attendeerde op een ver slag van de opening van het Rode Kruis-ziekenhuis, in een landelijk dagblad, waarin critiek werd ge oefend op de naam „Koning Gus- taaf-weg". Dit had volgens het ver slag moeten zijn: „Koning Gustaaf VI Adolf-weg". De suggestie van het dagblad werd overgenomen, zo dat de naam van de weg dienover eenkomstig zal worden gewijzigd. NOORDWELLE Zilveren jubileum Feestvergadering A.N.A.B. Vrijdagavond vond in café Lok- ker-v.d. Zande alhier een feeste lijke bijeenkomst plaats, georgani seerd door de afdeling van de A.N.A.B. Het feestelijk karakter hield verband met het feit, van het zilveren jubileum enige tijd gele den. In zijn openingswoord heette de voorzitter de heer S. Hart in het bijzonder welkom de districts bestuurder de heer Lukaart te Goes, alsmede de federatieve voor zitter de heer M. Geluk. De pen ningmeester de heer K. v.d. Maas gaf een overzicht van de gebeur tenissen in de afdeling gedurende de kwarteeuw van zijn bestaan. De afdeling werd opgericht op 14 april 1932 en startte toen met 14 leden. De „dertiger jaren" waren niet bepaald rooskleurig te noemen, maar toch werd volgehouden. Voor de oorlog waren er 148 leden, een aantal dat is teruggelopen. De af deling telt thans 22 leden. Spr. vroeg aandacht voor het land- bouwpensioen. Namens het hoofd bestuur overhandigde de heer Lu- kaart een enveloppe met inhoud. Spr. bracht enkele facetten naar voren naar hetgeen door de A. N. A. B. is bereikt. Speciaal bracht spr. de nog af te sluiten C.A.O. en de werkclassificatie naar voren. Een zevental leden speldde hij het insigne van 25-ja- rig lidmaatschap op de borst. Na mens de federatie bood de heer Geluk een voorzittershamer aan. De avond werd verder op gezellige wijze doorgebracht. Een collectie voor het afgebrande „Meenthuis" gaf een goede opbrengst te zien. ZIERKZEES BRANDWEERKORPS WON WEDSTRIJDEN TE NIEUWERKERK Twaalf korpsen namen deel Onder grote belangstelling wer den zaterdagmiddag te Nieuwer kerk brandweerwedstrijden gehou den, waaraan door een twaalftal korpsen van het eiland werd deel genomen. De (ook ditmaal spekta- culaire) opdracht was een onder stelde brand te blussen. Het gold hier een vaardigheidsproef met tijdopname. Ook deze wedstrijden hebben be wezen dat de korpsen van het eiland vorderingen maken op het gebied van efficiënt blussen. Het teamwerk was over het algemeen goed te noemen en met ijver werd dat de naam van de weg dienover eenkomstig zal worden gewijzigd, er aan de „minuten geknabbeld", daar vooral bij branden de tijds factor immers zulk een belangrijke rol speelt. Na afloop van de wedstrijden werd een gemeenschappelijke kof fietafel gehouden, waarbij de prij zen werden uitgereikt. De jury be stond uit een drietal leden van de Nederlandse Brandweer Bond. Hieronder volgen de uitslagen: 1. Zierikzee (587 punten); 2. Oosterland (554 punten); 3. Dreischor (553 punten), (win naar vorig jaar). 4. Brouwershaven (551 punten); 5. Noordwelle (491 punten); 6. Nieuwerkerk (459 punten). De winnaar Zierikzee zal uitko men in de provinciale wedstrijden. SPORT/WANDELSPORT Zeventiende Schouwse wandeltocht Record aantal tippelaarsters en tippelaars nam deel Aan de zeventiende wandeltocht op Schouwen, welke zaterdag j.l. werd gehouden, nam een record aantal deelnemers deel, want be droeg het aantal ingeschrevenen vrijdag nog 191, aan de start gaven zich nog 30 op, zodat het totaal ge stegen was tot 221. Hiervan kwa men 5 niet op, zodat 216 tippelaars (sters), n.l. 96 dames en 120 heren, onder wie 137 individuelen en 79 in groepsverband, startten. Het overgrootste deel, n.l. 205 liep 25 km., maar 11 moedige .mannen' namen de 40 km mars voor hun rekening. Het parcours voerde, op enkele stukjes na, over goede wegen, maar de harde wind, die over grote weg gedeelten pal tegen was, maakte de tochten zwaar. Niettemin kwam de eerste deelnemer zich al om enige minuten voor half zes in „Concor dia" melden. De laatste deelnemer (vanzelfsprekend een 40 km.-loper) arriveerde te plm. kwart over acht. Het aantal blaren was ditmaal groot, wat zijn oorzaak wel zal vin den in het te weinige trainen. Eén deelneemster aan de 25 km. mars viel uit, zodat 215 de finish bereik ten. De uitreiking der diploma's en onderscheidingstekenen geschiedde om technische redenen direct na aankomst, wat niet zo gezellig was en hopenlijk een volgende keer weer als voorheen zal gaan. Het aantal groepen bedroeg drie, nl. „Rust Roest", Zierikzees Lyce um en U.L.O., alle uit Zierikzee. „Rust Roest" nam deel met 22 da mes en 10 heren, het Lyceum met 10 d,ames en 9 heren en de U.L.O. met 16 dames en 12 heren. Deze ontvingen alle de groepsmedaille. Voor de 7e maal liepen de dames A. E. Korsten te Zierikzee en J. F. M. van de Stolpe te Ouwerkerk en de heren J. Bloem en Chr. Schot te Zierikzee, Joh. J. Geleijnse te Re- nesse en L. van 't Leven te Stellen dam. Deze ontvingen allen het ver zilverde cijfer 7 en een extra-ge lukwens van de voorzitter van het organisatiecomité, dr. J. C. Röhner. Deze richtte zich na afloop ook met een persoonlijk dankwoord tot de twee leden van de Zierikzeese Rode Kruiscolonne, voor hun medewer king bij de voetverzorging, die - zoals gezegd - ditmaal veel werk gaf. Ingezonden mededeling VISSERIJBERICHTEN Mosselzaadvangst op het Groninger wad viel ditmaal sterk mee Mooie bankjes met jong, klein mosselzaad Voor het eerst sedert verschei dene weken vertoefde de Bruinis- ser vissersvloot weer eens enkele dagen in de thuishaven. Donder dagavond arriveerden hier de eer ste schepen met mosselzaad van het Groninger wad, vrijdag gevolgd door de rest van de vloot op en kelen na, die nog werk hadden op hun percelen in de Waddenzee. De mosselzaadvangst op het Gro ninger wad is meegevallen. Dit jaar nu eens niet de stereotiepe klach ten „dat er niets lag", maar be richten over mooie bankjes met jong, klein mosselzaad. De animo om dit weg te vissen was echter zo groot, dat de meesten er niet in slaagden een volle vracht te van gen. Temeer was dit het geval waar de oostenwind parten speelde en dit gepaard ging met lage ebstan- den, omdat men niet in de glertijen is. Diepgaande schepen konden op hoge banken dan ook niet zo ma- noevreren als voor een goede vangst wenselijk was. Maar daar een aantal mosselzaadvissers uit Wieringen en uit Zeeuwsch-Vlaan deren ook vist op de „verkoop", konden de meesten genoeg bijko pen om met een volle vracht naar huis terug te keren. Intussen heeft dr. Korringa ge meend te moeten waarschuwen voor een te intensief bezaaien van de mosselzaadpercelen op de Gre- velingen. Hij beveelt de Ooster- schelde aan, als beter geschikt, om dat daar minder mosselen worden gekweekt dan op de Grevelingen. Een te intensieve bezaaiing van de mosselpercelen werkt remmend op de groei, terwijl hij de moge lijkheid oppert dat de werkzaam heden in de mond van het Haring vliet (Deltawerken) remmend zul len werken op de afvoer van zoet water, wanneer in het komende na jaar en in de winter de grote ri vieren sterk zuUen wassen. Men krijgt dan op de Grevelingen last van het zgn. „opperwater". Het komt ons voor dat, gezien de relatief kleine hoeveelheden mos selzaad die per kweker op de per celen in de Grevelingen worden gebracht, vergeleken bij wat een tiental jaren geleden daar werd ge kweekt, de vrees voorshands on gegrond is. Ongetwijfeld zal het „eiland", dat thans in de mond van het Haring vliet bezig is te groeien, de stroom zoet water remmen, die anders via deze zeearm wordt afgevoerd, maar afgezien van de vraag of er aan staande winter veel opperwater zal komen, lijkt ons ook deze vrees thans nog niet direct urgent. Wel heeft de praktijk uitgewezen dat het te dik zaaien van mosselen en mosselzaad funest is, maar daar mee heeft men o.i. de laatste jaren wel geleerd. Ook in de week van 27 mei tot 1 juni zal de vloot weer naar het Groninger wad gaan om daar te vissen, in de hoop dat er wat meer water komt om ook de hoger ge legen banken te kunnen bereiken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2