JMc DE ZIERIKZEESCHE COURANT VERZOEK TOT OPRICHTING SOCIALISTISCHE PARTIJ IN 00ST-DUITSLAND Een zeldzame tocht Moeilijke politieke situatie in Frankrijk IN KWART EEUW NAM WERELDBEVOLKING TOE MET 678 MILJOEN MENSEN ERNSTIGE ANTI-AMERIKAANSE RELLETJES OP FORMOSA Vereniging onderwijzers en onderwijzeressen openbaar onderwijs Schouwen-Duiveland una - j b Voor kei MAANDAG 27 MEI 1957 No. 18162 113e Jas*g4uyf Weth, -A zierikzee sun: hnie hwsbod ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN ÓPGENOMEN 1797-1899 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 1^2, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 13»6Z7 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. afdeling ge Diens Bonn antwoordt Moskou Protest tegen inmenging in binnenlandse zaken De Westdultse regering heeft in haar vrUdag in Moskou overhan digd memorandum over de Duitse hereniging de wens te kennen ge geven dat de Sowjet-Unie de Duitse sociaal-democratische partij weer in oost-Duitsland toelaat. Naar van welingelichte zijde ver nomen wordt, wordt in het memo randum voorts opgemerkt, dat de houding die de Sowjet-Unie tot he den heeft aangenomen, het vermoe den wekt dat zij geen belang heeft bij de hereniging van Duitsland. De Bondsregering protesteert voorts tegen de inmenging van de Sow jet-Unie in de binnenlandse aange legenheden van west-Duitsland, hetgeen o.m. blijkt uit het Russi sche verzet tegen de opbouw van het Westduitse leger. De Bondsregering zou verder, in geval de Duitse hereniging in vrij heid tot stand komt, bereid zijn contractueel vast te leggen, dat Duitsland afziet van het gebruik van geweld tegen de landen van het socialistische blok. Tenslotte zou de Westduitse re gering de Sowjet-Unie in het me morandum verzocht hebben haar denkbeelden over een gedemilita riseerde zóne in Europa scherper te omlijnen. Koningin en prins weer thuis Hare Majesteit de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zijn vrijdagmiddag per regerings- Dakota van hun statiebezoek aan Zweden in ons land teruggekeerd. Het toestel, dat bestuurd werd door de Prins landde om 15.07 uur op het vliegveld Soesterberg, waar de auto's gereed stonden die Konin gin en Prins naar Soestdijk brach ten. In een telegram hebben H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hunne Majesteiten de Koning en de Koningin van Zwe den en het Zweedse volk dank be tuigd voor de buitengewoon harte lijke ontvangst, die hun in Zweden ten deel is gevallen. Fundamenten van oud klooster gevonden In het saneringsplan Tolbrug te 's-Hertógenbosch hebben werk lieden bij het slopen van woningen resten gevonden van de funda menten van een kapel die moet hebben toebehoord tot een Francis- canessenklooster, genaamd Elisa beths Bloemkamp, dat daar vroe ger moet hebben gestaan. Het klooster was gebouwd in 1460 en werd in het begin van de acht tiende eeuw afgebroken. Nabij de restanten van de kapel zijn ook menselijke geraamten ge vonden, vermoedelijk van klooster zusters die in de tuin van het kloos ter begraven zijn. Men neemt aan dat bij de verdere voortzetting van het sloopwerk in dit complex ook de fundamenten van het klooster zelf voor de dag zullen komen. De vondsten worden onder lei ding van de gemeente-archivaris, de heer Pirenne, in tekening ge bracht. De wereld- vrijgezellendag Op Hemelvaartsdag houdt de Ne derlandse Vrijgezellenbond in Am sterdam haar jaarlijkse wereldvrij- gezellendag. Op deze dag zal drs. H. Peschar, lid van de Tweede Ka mer, het belastingprobleem belich ten. Mej. W. C. Blomberg, direc trice van de Vereniging Amster dams Bouwfonds en presidente van de Commissie Bevordering Woon gelegenheid Alleenstaanden Am sterdam, zal het woningprobleem toelichten. Twee Groningers, de heren F. E. L. M. Suttorius en J. D. Buwalda zijn zaterdagmid dag vanaf Hornhuizen te voet de Waddenzee overge lopen. Door de sterke oosten wind was er weinig water in de Waddenzee. Zij hebben ongeveer 250 meter over een diepe vaargeul gezwommen. Zij hadden zich met een 20 meter touw aan elkaar ver bonden om de slikplekken over te steken. Ook hadden zij een rubberboot bij zich voor eventueel opkomende vloed, doch hoefden hier geen gebruik van te maken. Droge kleding voerden zij mede in een plastic rugzak. Te ongeveer 11.45 uur zijn zij hun tocht begonnen en onge veer 14.30 uur bereikten zij de oostkant van het eiland Schiermonnikoog. Zij willen bij sterke oostenwind probe ren op dezelfde manier terug te gaan. Het komt zeer zel den voor dat men te voet de Waddenzee kan oversteken. De Franse socialisten hebben ge weigerd zich te verbinden tot deel neming aan een nieuw kabinet, voordat hun „concrete voorstellen" zijn gedaan. Hierdoor is de taak van de informateur, de radicaal- gezinde oud-premier René Pleven, nog moeilijker geworden. De socialisten zijn van mening, dat het initiatief moet komen van de zijde der conservatieven, die door hun verzet tegen de impopu laire belastingvoorstellen ter be strijding van de kosten van de campagne in Algerië, de door de socialist Guy Mollet geleide rege ring ten val hebben gebracht. GEEN TUNNELS Sirenes loeien over Zaanstreek Het Zaans (Coen) tunnelcomité heeft aan de directies van circa driehonderd bedrijven in de Zaan streek het verzoek gedaan om „maandagmiddag (27 mei) om één uur gedurende drie minuten de si renes en fabrieksfluiten te laten loeien als uiting van protest tegen het regeringsbesluit om de tunnel bouw uit te stellen, waardoor het industriecentrum de Zaanstreek verstoken blijft van direkte aan sluitingen op het rijkswegennet en daardoor wordt geremd in zijn so ciaal-economische ontwikkeling. Mede gezien het feit, dat het ont breken van de Coentunnel alleen al voor de Zaanstreek een in geld te waarderen nadeel betekent van minstens vijf miljoen gulden per jaar, blijft het comité aandringen op spoedige uitvoering van de Coentunnelplannen". AMSTERDAM. Vlak voordat hij het Koninklijk Instituut voor de Tropen, waar hij met zijn klasge noten zijn moest, bereikte, is de 12. jarige scholier G. E. J. Prins, Ster renplein, Amsterdam-noord, door een militaire vrachtwagen gegre pen en als gevolg van deze aanrij. ding korte tijd later overleden. SCHEVENINGEN. Aangevoerd van IJmuiden van de trawler Sch. 171 48 kantjes nieuwe haring. No tering f 805 tot f 1000 per kantje. Thans overal afnemende kindersterfte In 25 jaar ttfds, van 1930 tot 1955, is de totale wereldbevolking toe genomen met 34 procent of wel 678 miljoen mensen. In de laatste vijf jaren van deze periode nam de we reldbevolking toe met 215 miljoen zielen, zo blijkt uit het zojuist ver schenen demografisch jaarboek 1956 van de Verenigde Naties. Deze cij fers rusten ten dele op volkstellin gen, ten dele op schattingen. In de vijf jaren tussen 1950 en 1955 is de wereldbevolking bijna even sterk gestegen als in de tien voorafgaande jaren van 1940 tot 1950. Sinds 1920 is de wereldbe volking toegenomen met 881 mil joen zielen. In de meeste landen ter wereld neemt de kindersterfte geleidelijk Aanvallen op Amerikaanse gebouwen Bij gevechten tussen opgewonden betogers en politiemannen bij het hoofdbureau van politie in Taipeh (Formosa) zijn vrijdagavond acht betogers om het leven gekomen of gewond. Ook liepen twee politie mannen verwondingen op. De politie had het vuur op de schreeuwende menigte van 30.000 mensen geopend, toen de betogers probeerden het bureau te bestor men om gearresteerde studenten, die hadden deelgenomen aan aan vallen op Amerikaanse gebouwen eerder op de dag, te bevrijden. De betogers hadden vier politie mannen in handen gekregen en ontwapend. Zij beschoten de politie met de buitgemaakte pistolen. De menigte werd tenslotte ver dreven door militairen van drie divisies. Een dertigtal betogers, die heb ben meegedaan aan de vernieling van het gebouw van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst tegen over het hoofdbureau, is gearres teerd. De woede-uitbarsting van de be volking was een gevolg van de vrijspraak van een Amerikaanse sergeant, die twee maanden gele den een Chinese ambtenaar had doodgeschoten, naar hij verklaarde uit zelfverdediging. af, zo blijkt uit het jaarboek. Zo is b.v. in Birma de kindersterfte be neden de leeftijd van één jaar in slechts negen jaar tijds gedaald van 28,3 procent tot 17,8 procent van alle levendgeborenen. De cij fers van de meeste Aziatische lan den geven in meerdere of mindere mate een soortgelijk beeld te zien. In verschillende gebieden van la- tijns-Amerika daarentegen is de kindersterfte in 1955 ten opzichte van het voorgaande jaar iets toe genomen, doch over een langere reeks van jaren beschouwd is ook daar de totale kindersterfte sinds de tweede wereldoorlog aanzien lijk afgenomen. Zo is b.v. op de Ne derlandse Antillen, waar het per centage kindersterfte beneden één jaar in negen jaar tijds kon wor den gehalveerd tot 2,03 procent, hetgeen het laagste is van alle lan den van de beide Amerika's. In Europa gaat Zweden aan de spits met een kindersterfte van slechts 17,4 per 1000 levendgeborenen, ge volgd door Nederland met 20,1 in 1955 tegen nog 33,5 in 1947. Vrijwel overal in de wereld heeft de vrouw een langere'levenskans dan de man, zo vermeldt het jaar boek. De levensduur van de bevol king loopt in de verschillende delen van de wereld echter sterk uiteen, zoals blijkt uit de onderstaande voorbeelden, waarin wordt aange geven, welke gemiddelde levens kans een pas geboren baby in deze landen thans heeft: Land: Nederland Ver. Staten Australië Jongen: 70,6 jaar 67,4 jaar 66,1- jaar India 32,5 jaar Meisje 72,9 jaar 73,6 jaar 70.6 jaar 31.7 jaar SOCIAAL WERKGEVERSVERBOND OVER DE JONGSTE HÜURVOORSTELLEN Geen beleid voor verdere huuraanpassing In „De Onderneming", het So ciaal Werkgeversverbond, wordt n. a.v. het door de regering genomen besluit inzake de huurcompensatie het volgende opgemerkt: „Tot dusverre waren de huur- voorstellen in hun bestaande vorm voor ons onaanvaardbaar wegens de blokkering van de halve op brengst der verhoging, die zij in hielden. Thans is daar nog bijge komen als nevenbezwaar de door de regering vastgestelde huurcom pensatie, die door de gestelde mi nima tot een overcompensatie leidt, vooral in de lagere gemeenteklas sen. Wij vinden dit onverantwoord in het jaar 1957, waarin een strikte handhaving van het loonstabilisa- tiebeleid noodzakelijk is. Door het gestelde maximum heeft de maat regel bovendien een sterk nivel lerende werking, die in verband met de ontwikkeling der inkomens verhoudingen in de afgelopen jaren bijzonder onbillijk moet worden geacht. Wij zijn daarom van mening dat zowel ten aanzien van de blok kering als ten aanzien van de com pensatie tijdens de kamerbehande ling nog de nodige, ten dele ingrij pende, veranderingen in het rege ringsstandpunt dienen te worden aangebracht. Ook blijven wij het hoogst onbevredigend vinden, dat de regering geen enkel beleid uit stippelt voor een verdere huuraan passing in de nabije toekomst. Een 25 procents huurverhoging brengt de huren der oude woningen nog maar op een peil van 177 a 194 (1940 100). Zierikzeese kapitein J. H. Grauenkamp over vaart door Suezkanaal Snelle wederopbouw van Port Said Het m.s. „Langkoeas", het eerste Nederlandse koopvaardijschip dat op ue thuisreis naar Nederland de route door het Suezkanaal nam in plaats van om de Kaap te varen, is zaterdag te Rotterdam aange komen. De gezagvoerder, kapitein J. H. Grauenkamp uit Zierikzee, vertelde dat de reis, waarop het .Lloydschip ongeveer duizend Indonesische mo hair:,nedaanse pelgrims naar Djed- dah in de Rode Zee bracht, een zeer goed verloop had gehad. Op het eerste traject door het Suezkanaal kreeg hij een Egyp tische loods aan boord en op het tweede gedeelte een Noorse. Bei den bleken voor hun taak goed be rekend te zijn. Kapitein Grauen kamp meende dan ook, dat even tuele moeilijkheden bij de vaart door het Suezkanaal eerder van technische aard zullen zijn dan door de beloodsing, aangezien de apparatuur om het kanaal te on derhouden e.d., grotendeels ver nield is. Zeer opmerkelijk noemde kapi tein Grauenkamp, die een auto tocht door Port Said had gemaakt, het tempo waarin de wederopbouw der vernielde wijken in deze stad zich aan het voltrekken is. In nau welijks vier maanden tijds werd niet alleen het puin geruimd, maar werd bovendien begonnen met de bouw van enige duizenden nieuwe volksflatwoningen, die gedeeltelijk reeds bewoond zijn en anderdeels nog alleen maar geverfd behoeven te worden. Arts besprak enkele opvoedingsproblemen ROTTERDAM. De motorzeesleep- boten „Zwarte Zee" (4200 p.k.) en „Oostzee" (2000 p.k.) van L. Smit en Co.'s internationale sleepdienst arriveerden met het voor de sloop bestemde Argentijnse slagschip „Rivadavia" (27.700 ton dw.) te Sa- vona (Italië), na een reis van 7000 mijl. Vrijdag werd in hotel Dë Koster te Burgh de 96ste algemene verga dering gehouden van de Vereniging van onderwijzers en onderwijzeres sen bij het openbaar onderwijs op Schouwen-Duiveland. De bijeen komst werd o.m. luister bijgezet door de aanwezigheid van de in- spekteur van het lager onderwijs in dit district, mr. L. G. Wolf, de burgemeester van Burgh, jhr. A. van Citters, en wethouder A. van Zuijen. Hoofdschotel van het program ma was een boeiende en gevoel volle lezing door de bekende Vel- zer arts de heer A. J. van Leusen, over enkele opvoedingsproblemen. De spreker behandelde zijn on derwerp los van alle kennis en theorie, doch vanuit het gezin. „Thuis" immers kan ieder zichzelf zijn, beter gezegd: ieder mens is op zijn best in een omgeving waar hij wordt vertrouwd. Dit geldt ook voor het kind. Als voor ieder is juist voor hem een sfeer van ver trouwen onontbeerlijk. Het kind moet terug kunnen vallen op een plaats waar zijn persoonlijkheid ge ëerbiedigd wordt. „Schoolziek" zijn kan soms betekenen dat het kind in nood verkeert. De spreker wees op het wezenskenmerk van de liefde: het vertrouwen. Hij waar schuwde om „het eigen jong niet dood te drukken". Verbodsbepa lingen van de ouders (die hun oor zaak dikwijls vinden in angst) kun nen het levensvertrouwen van het kind vernietigen. Alleen in het ver trouwen kan het geluk van de mens gewaarborgd worden- We dienen dus voor het kind de oudere vriend te zijn en niet de machthebbende diktator. Eigen kracht „Het vertrouwen is van grotere betekenis dan al onze kennis", ver volgde spreker. „Het kind moet de kans krijgen om in eigen kracht te geloven". Dr. van Leusen keerde zich ook tegen het zgn. „het goede voorhouden". Dit kan zowel veel heil als onheil stichten. Voorts onderlijnde de spreker dat verbie den slechts de nieuwsgierigheid prikkelt. Bordjes „verboden toe gang" in de opvoeding zijn voor het kind maar uitnodigingen om binnen te komen. Het verbod trekt de ouders soms te veel aan omdat het hen beschermt tegen angstge voelens voor een of ander gevaar voor het kind. Wat het liegen be treft wees spreker er op dat „de waarheid" zelfs voor volwassenen dikwijls moeilijk te observeren valt. Dit geldt dus zeker voor kinderen. Het kind eenmaal wantrouwen, wanneer het de waarheid spreekt (of wanneer het denkt de waarheid te spreken) is erger dan zelf tien maal door het kind voor de gek te worden gehouden", aldus dr. van Leusen. Naar sprekers mening kan slechts door te geloven in de fan tasie van het kind een eerlijk mens ontstaan. Geloven in het kind Juist bij het „vallen" van het kind dienen we hem ons vertrou wen te geven. Men dient te blijven geloven in het kind, ook als het niet goed gaat. Spreker wees met nadruk op het gezegde: „experi menteer niet met de kinderziel". Juist het kind wil zich bewust zijn van eigen naam en persoonlijkheid. Tenslotte wees de spreker nog op de diktator, die afstand heeft gedaan van de erepositie van ver trouwde. „We vergeten te vaak dat onze kinderen goed genoeg zijn zoals ze zijn door onze angst of omdat onze liefde te klein is", besloot dr. van Leusen, die hierna nog uitvoerig inging op ruzie tussen ouders, wat meestal een kwestie is van „stoom- afblazen". Aan de interessante lezing van de heer Van Leusen waren enige huishoudelijke zaken voorafgegaan. De voorzitter der vereniging, de heer D. Kosten te Oosterland, die 25 jaar de voorzittershamer had gehanteerd, trad onverwacht af. In de vakature werd gekozen mevr. N. M. Brouwer-Steur te Zierikzee. Aftredend was voorts de heer A. J. de Ruiter te Burgh, die bij akkla- matie herkozen werd. Na een geanimeerde en goedver zorgde koffietafel werd de ge slaagde dag besloten met een duin wandeling onder deskundige lei ding in de terreinen van slot Haam stede. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Schaars bezoek vermeerdert de vriendschap. Schroefasbreuk van de „Krammer" Minimale stagnatie dank z{] samen werking met Provinciale Stoombootdiensten Dank zij de nauwe samenwerking tussen de Provinciale Stoomboot diensten en de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij is de stag natie, die ontstond door schroefas breuk van het tussen Zijpe en Anna Jacoba Polder varende s.s. „Kram mer" tot een minimum beperkt ge bleven. In de avond van donderdag 23 mei kreeg de „Krammer" op weg naar Anna Jacoba Polder schroef as-breuk. Onmiddellijk werd con tact opgenomen met de betrokken technici en autoriteiten. Allereerst werd de sleepboot „Hellegat" van Hellevoetsluis naar Zijpe gediri geerd. Inmiddels werd door tech nici de schroefas van de „Kram mer" afgekoppeld. Vrijdagmorgen 24 mei om 7 uur kon met behulp van de sleepboot de dienst beperkt worden hervat en wel om de 45 60 minuten in plaats van om het half uur in de normale dienstrege ling. Maar nu deed zich een veel groter probleem voor. De vleugellamme „Krammer" moest in reparatie maar de voor de reizigers zo be langrijke verbinding moest ge handhaafd blijven. Dank zij de sa menwerking met de Provinciale Stoombootdiensten ontwikkelde zich een waar „schaakspel" met schepen. Het gezamenlijke reserve schip „Willemsdorp" voer in de dienst Kruiningen-Perkpolder. Een kleiner reserveschip de Koningin Wilhelmina" lag in Vlissingen met een defecte zuiger. In record tempo kreeg laatstgenoemd schip een nieuwe zuiger en vertrok in de loop van dezelfde dag naar Kruiningen om de dienst Kruiningen-Perkpol der over te nemen. De „Willems dorp" moest nl. worden vrijgemaakt omdat men op de dienst naar Zijpe alleen dit schip met „koplading" kan gebruiken. Alles klopte als een bus. De „Willemsdorp" kon naar Zijpe ver trekken en vrijdagavond 24 mei nam dit schip de dienst over van de „Krammer" die voor reparatie naar Rotterdam kon vertrekken. Vier en twintig uur zijn alle be trokkenen van Rotterdam tot Vlis singen in touw geweest, doch hun doel was bereikt. De stagnatie voor het publiek blééf tot een minimum beperkt. ■Quuerskaven. Brouwershaven gaat vaste geldlening aan Sluis wordt medio juli opgeleverd Vrijdagavond kwam de raad der gemeente Brouwershaven in vol tallige vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. L. van Leeuwen. Als enig agen dapunt werd behandeld het doen aangaan van een vaste geldlening, groot f 112.400, welke lening is ont vangen ten behoeve van de woning bouw en werd toegewezen naar ra to van het aandeel in de woning bouw over de jaren 1954 en 1955. De raad bekrachtigde dit raadsbe sluit m.a.st. Burgemeester van Leeuwen deel de nog mede, dat er ongerustheid bestaat over de langzame werk zaamheden bij de bouw der sluis in het havenkanaal. Er heeft een bespreking plaats gehad met Rijks waterstaat en de Provinciale wa terstaat en de aannemer, waarbij de aannemer als opleveringsdatum heeft bepaald 15 juli a.s. Hierna volgde sluiting. inruil 'its se Ds. C. A. Wielemaker, beroe pen predikant bij de Gereformeer de Kerk te Bruinisse, zal op 5 juni a.s. te Katwijk in het huwelijk tre den met mej. T. de Groot aldaar. Dit huwelijk zal kerkelijk morden bevestigd door ds. M. Wielemaker, Ger. predikant te Silvolde-Gendrin- gen, vader van de bruidegom.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1