m Gedeelde polders van Schouwen worden 3500 a 4500 h.a. groot Haagse Confectiefabriek vestigt herenkleding-atelier te Zierikzee f <Pofi£c ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 21 MEI 1957 NO. ïaisi De Deltawet Nog onveiligheid vóór afsluiting zeegaten Zoals door ons is gemeld (in de krant van gisteren) is woensdagavond verschenen de Memorie van Antwoord Deltawet. Het ontwerp-Delta- wet is in de tweede helft van november 1955 bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend. Het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer werd op 3 mei vastgesteld. De nu verschenen Memorie van Antwoord heeft een omvang van dertig pagina's folio; de zevenenvijftig kolommen druks bevatten ruim veertig duizend woorden. Het stuk is ondertekend door de ministers Aigera, Mansholt en Hofstra. De ministers merken wat de kos- van het Deltaplan betreft op, dat er op het ogenblik geen enkele re den is om te vrezen dat deze tot een veelvoud zouden gaan oplopen van de begrote kosten van onge veer twee en een half miljard gul den. Verder zijn de ministers er van overtuigd dat geen enkel ander plan in dit opzicht betere perspec tieven zou kunnen bieden. Raad van Waterstaat De ministers zien in de Raad van de Waterstaat, met zijn deskundige vaste commissies, het bij uitstek aangewezen orgaan om ook voor de vraagstukken van het deltage bied de minister van Verkeer en Waterstaat in laatste instantie van advies te dienen. Wel zal nog nader worden overwogen of enige wijzi gingen van de samenstelling van de raad hem wellicht aan het hier gestelde doel nog beter zal kunnen beantwoorden. Het ligt in de bedoeling om, even als zulks geschied is met betrek king tot de Zuiderzeewerken, over de voortgang van de Deltawerken regelmatig een driemaandelijks verslag te doen publiceren. Basis 5 meter plus N.A.P. Bevestigd wordt dat de regering het advies van de Deltacommissie heeft overgenomen, om de nood zakelijke verhogingen van de wa terkeringen te baseren op een stormvloedstand van 5 meter plus N.A.P. te Hoek van Holland. De teoretische kans op overschrijding van deze stand kan aangenomen worden op minder dan 1 per eeuw. Waarschuwingsdienst In de organisatie van de „waar schuwingsdienst voor stormvloed" zijn belangrijke wijzigingen aange bracht. In geval een zeer gevaar lijke stormvloed wordt verwacht, zullen de omroepzenders bij blijven staan of bijgezet worden, teneinde zo nodig ook gedurende de nacht uren berichten te kunnen ver spreiden. Polderoppervlakte De vraag wat de minimum op pervlakte van een polder behoort te zijn, opdat bij een onverhoopte doorbraak het water zo langzaam zal stijgen, dat de bewoners tijd hebben zich in veiligheid te stellen kan bezwaarlijk in absolute zin be antwoord worden. Zeker dient men zich er terdege rekenschap van te geven, dat - zo als helaas in 1953 werd bewezen - dijkdoorbraken bij kleine polders gevolgen kunnen hebben, doordat in dergelijke kleine kommen het water zeer snel zal kunnen stijgen. De minister van Verkeer en Wa terstaat acht zich niet in staat om aan te geven boven welke maat, wat de oppervlakte van een polder betreft, het gevaar van weinig be tekenis meer moet worden geacht. Wel kan hij echter als zijn oordeel uitspreken dat de beide delen, waarin de grote polder Schouwen door een dijk van Brouwershaven naar Schelphoek zal worden ver deeld, (welke delen een oppervlakte zullen hebben van van ten naaste bij 3500 en 4500 ha), ieder groot ge noeg zullen zijn om het gevaar voor mensenlevens bij plotselinge dijk doorbraken binnen redelijke gren zen te houden. Overgangstijd De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft gemeend, in afwach ting van de uitvoering der Delta werken, voor de overgangstijd de toestand zoals die na versterking van de zwakke plaatsen zal be staan, als aanvaardbaar te mogen beschouwen, mede gezien de zeer geringe frekwentie, die aan de stormvloeden van '53 en '54 moet worden toegekend. Een zwakke plaats is de bebouw de waterkering rond de haven van Zierikzee. Aangezien verhoging van deze waterkering praktisch uitge sloten moet worden geacht, aldus de memorie van antwoord, werd besloten tot het vormen van een nieuwe waterkering door de bouw van een keersluis in het havenka naal. Na voltooiing, vermoedelijk in 1958, kan de stad voldoende be veiligd worden geacht. Voorrang afsluiting Haringvliet Ondanks een versterking van de bestaande dijken, welke voor tal van zwakke plaatsen door de rege ring met het oog op de overgangs periode nodig werd geoordeeld en in uitvoering is, zal het zuidwesten des lands toch niet voldoende be veiligd zijn tegen stormvloeden, zo lang de zeegaten niet zijn afgeslo ten. Zelfs indien alle dijken met 1^ 2 meter zouden worden ver hoogd, zal niet de beveiliging wor den verkregen, die de afdamming van de zeegaten verschaft en welke noodzakelijk wordt geacht. De re gering is van mening dat aan de afsluiting van het Haringvliet voor rang moet worden gegeven aange zien reeds door de sluiting van het Haringvliet de veiligheid van een zeer groot en kwetsbaar gebied in belangrijke mate kan worden ver hoogd. Gevelsteen uit Godskamertjes in huis aan Raveslootstraat „Beter Wonen" als behoedster van historie Voordat destijds het definitieve besluit viel dat de Godskamertjes te Zierikzee zouden worden afgebroken, heeft menigeen bedenkelijk het hoofd geschud, wel begrijpend dat een brokje oude stedelijke historie op deze wijze zou worden uitgewist. De Godskamertjes evenwel waren onherstelbaar door de ramp getroffen, voldeden in geen enkel op zicht meer aan redelijk te stellen eisen van bewoon baarheid en bovendien moest ruimte geschapen wor den voor de nieuwe woonwijk. De woningbouwvereniging „Be ter Wonen" wist wat historisch ge zien verloren zou gaan en ook is gegaan, maar wilde gelijktijdig op treden als behoedster van de his torie. In een der voormalige Gods kamertjes nl. bevond zich een bij zonder fraaie gevelsteen, herinne rend aan de tijd van de Schippers gilden in de stad. Het zou zonde zijn als deze steen was verdwenen of ergens in een hoekje aan het oog zou zijn onttrokken. Dit is dan ook niet gebeurd. Reeds geruime tijd geleden - maar velen is het kenne lijk nog niet opgevallen - is de steen met de steen van het onderschrift aangebracht in een hoekhuis van de Raveslootstraat, ter hoogte van het Hofferplein. „Beter Wonen" (Eigen foto). heeft in een apart ingemetseld schildje voor latere geslachten de mededeling er aan toegevoegd, dat de stenen afkomstig zijn van de voormalige Godskamertjes. Op de ze plaatsin in de nieuwbouw dus een klein draadje, dat oud en nieuw met elkaar verbindt. Zilveren jubileum mej. Gr. G. Smit Stuwende kracht bij nlj verheidsonder wij s Ter gelegenheid van het zilveren ambtsjubileum van mejuffrouw Gr. G. Smit, inspectrice van het land- bouwhuishoudonderwijs is in de hall van het departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen een jubileumbijeenkomst ge houden. Industrialisatie zet door Kansen voor geheel nieuw bedrijf in 1958 Het streven naar het uitbuiten van de op de omstandigheden in deze streek afgestemde mogelijk heden tot industrialisatie, staat aan de vooravond van een nieuw succes door vestiging van het herenkle ding-atelier „Superdam" in het Woensdagochtend bracht H.M. de Koningin een bezoek aan een kinder tehuis te Stockholm. Hier buigt zij zich over een van de kleine inwo- nertjes van het tehuis. pand Meelstraat 53 (later bestemd voor politiebureau) door de N.V. Confectiefabriek v/h G. S. van Dam Co. te 's-Gravenhage. Het atelier waar (uitsluitend voor de groothandel) herenconfec- tiekleding wordt vervaardigd, start op 3 juni, aanvankelijk met een personeelsbezetting van acht da mes, die in het vak worden op geleid. Een. der bedrijfsleiders van „Su perdam", de heer H. Bruins heeft ons verteld, dat het hier in eerste instantie gaat om een - wat hij noemde - experimentele periode van drie maanden. Er is bewust ge zocht naar een wat geïsoleerd ge bied voor de vestiging van deze in dustrie, omdat in een stad als Den Haag de personeelsmoeilijkheden vrijwel onoplosbaar zijn. In een stad als Zierikzee vindt men de rust en het klimaat - klein begin nend - een bedrijf op te bouwen, waarvan mag worden verwacht dat het zal uitgroeien, juist ook door de aanwezigheid van een reservoir aan dames-arbeidskrachten, dat synoniem is met hetgeen in ar- beidsbureau-vagj argon „verborgen werkloosheid" wordt genoemd. In een der bovenkamers van het gebouw is het atelier ingericht, waar voorlopig acht elektrische naaimachines zijn geplaatst, die door meisjes van Schouwen-Duive- land zullen worden „bemand". De start zal eenvoudig zijn, omdat men te doen heeft met ongeschoolde krachten. De praktijk evenwel heeft uitgewezen, dat die ongeschoold heid snel verdwijnt en vrij spoedig vraagt het personeel - als bewijs hiervoor - naar snellere machines (met groter toerental dus). Voorlo pig worden costuumonderdelen vervaardigd. De vestiging van deze tak van industrie zou niet mogelijk zijn ge weest zonder de voortvarende hulp van de gemeentelijke overheid en het Rijksarbeidsbureau in de per soon van de heer Goudriaan. Lukt de proef dan gaat begin 1958 „Su perdam" over tot nieuwbouw en wil het meezitten met een dergelij ke industrie, dan is een toekom stige bezetting door 60 a 80 meisjes geen uitgesloten zaak. Men begint dus van de grond af aan, maar er is genoeg „research" aan deze ves tiging voorafgegaan, om te kunnen verwachten dat het experiment zal slagen. Het pand is in korte tijd voor de nieuwe bestemming gereed ge maakt door de aannemer C. Schot, P. Beuzenberg (schilderwerk) en firma G. Anker (elektrische instal laties). De firma Deurloo leverde de inventaris, met uitzondwering van de naaimachines, die uit de Haag se bedrijven zijn overgebracht. BONN REAGEERT OP WAARSCHUWING VAN DE SOWJET-UNIE Antwoord op jongste nota van Moskou De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Heinrich Von Brentano, heeft de Sowjtrussische ambassadeur te Bonn donderdag een nota overhandigt, die het ant woord bevat op de Sowjetrussische nota, waarin west-Duitsland werd gewaarschuwd tegen uitrusting van z(jn strijdkrachten met atoom wapens. De Sowjet-Unie heeft west- Duitsland in een op 27 april j.l. ge dateerde nota gewaarschuwd voor het „buitengewoon grote gevaar" dat het zou lopen wanneer het zijn strijdkrachten met atoomwapens zou uitrusten. Volgens de nota hebben de wes- westerse grote mogendheden met verschillende soorten atoomwapens uitgeruste militaire eenheden in west-Duitsland gelegerd, terwijl „voorbereidingen worden getroffen om het Westduitse leger eveneens met kernwapens uit te rusten", hetgeen een „verschrikkelijk ge vaar" zou betekenen. In de Sow jet-nota werd ook nog verklaard, dat west-Duitsland on der deze omstandigheden, bij het uitbreken van een atoomoorlog „een groot kerkhof" zou worden. Von Brentano sprak, ter gelegen heid van de overhandiging van de Westduitse nota, een uur met de Sowjetrussische ambassadeur, Smirnof. Vernomen wordt, dat de tekst van de Westduitse nota vrijdag, wanneer deze ook in Moskou voor bekendmaking gereed is, zal wor den gepubliceerd. Na de opening dezer bijeenkomst hield de minister van Ónderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals een korte toespraak. Daarin memoreerde hij de stuwen de kracht en de talrijke initiatie ven van de jubilaresse. In tal van commissies en instellingen heeft mejuffrouw Smit de plattelandsbe volking en het landbouwhuishoud- onderwijs gediend. Als cadeau bood de minister haar het uitgeven aan van een naslagwerk voor het land- bouwhuishoudonderwijs, daar een dergelijk werk tot nu toe niet be staat. Dit werk zal dienst moeten kunnen doen bij de bestudering van de geschiedenis en het wezen van dit onderwijs. De minister verzocht mejuffrouw Smit als eerste mede werkster een bijdrage tot deze uit gave te leveren. Herdenkingspostzegels M. A. de Ruyter Ter gelegenheid van de herden king van het feit, dat het dit jaar 350 jaar geleden is, dat Michiel Adriaanszoon de Ruyter te Vlis- singen werd geboren, zal een bij zondere postzegel (zonder bijslag) in twee frankeerwaarden, nl. van 10 en van 30 cent, worden uitge geven. Deze zegels zullen gedurende het tijdvak van 2 juli tot en met 1 aug. 1957 worden verkocht. Na 1 augus tus a.s. zal de verkoop - uiterlijk 1 september a.s. - worden voortge zet zolang de voorraad strekt. De zegels van 10 cent zullen het portret van de Ruyter dragen en in oranje-rode kleur zijn uitgevoerd, de postzegels van 30 cent dragen een afbeelding van het admiraal schip „De Zeven Provinciën" in blauwe kleur. Zij zullen, ook in het verkeer met het buitenland, voor de frankering geldig zijn tot en met 31 december 1958. Oude beenderen Bij opgravingen aan het Travalgar square in het cen trum van Londen zijn been deren gevonden, die waar schijnlijk deel hebben uitge maakt van de geraamten van een nijlpaard, een oli fant en een rhinoceros, aldus de „Daily Telegraph", maar het nijlpaard zou van de thans nog bestaande soort zijn geweest. Ook werden vele overblijfselen van bisons opgegraven. De beenderen werden gevonden in een laag die naar schatting 100.000 jaar geleden in een periode tussen twee ijstijdperken door de Theems is gevormd. 1 Sr/ansland Kleedlokaal op sportveld Een begin is gemaakt met de bouw van een kleedlokaal op het sportveld alhier. De gehele bouw wordt door de korfbalvereniging D.E.S. uitgevoerd. De benodigde steen is gratis verstrekt alsmede het grootste gedeelte van het hout voor het timmerwerk. Het metselwerk zal door de heer Dorst worden uitgevoerd; het tim merwerk zal de heer Jongmans voor zijn rekening nemen. Beiden worden in het werk geassisteerd door de leden der korfbalvereni ging. Met het graafwerk voor het fundament is men reeds begonnen. De z.g.n. Toverbalactie welke alhier door de schoolkinderen is gehouden ten bate van de Hon gaarse vluchtelingen heeft f 100,— opgebracht. hJoordgouu/G Concert „Con Amore" Bij gunstig weer zal de plaatse lijke muziekvereniging „Con Amo re" op zaterdag a.s. een concert ge ven in de muziektent te Noord- gouwe. Het programma luidt: 1. Naar d' Efteling, mars, P. B. Bisselink; 2. Carpe Diem, ouverture, P. S. van Leeuwen; 3. Paraphrase, Alfred Delbecq; 4. Bruyères Campinoises, ouverture, J. E. Strauwen; 5. Joy- eux Musiciens, mars, R. Coiteux; 6. Fête joyeuse, fantasie, L. Ba jus; 7. La jolie flamande, wals, Bau- wens; 8. Een schone meimorgen, fantasie, P. B. Bisselink; 9. Johnny's potpourri, arr. A. Delbecq; 10. Een dracht, mars, Joh. C. de Wit. Ingezonden mededeling Dat is de prijs van de fijne zachte 300 veis toiletrol VRAAG BIJ UW BOODSCHAPP& OOK EEN ROL POPLA RADIONIEUWS Een bijzondere wedstrijd op zaterdagavonden In de opzet van het nieuwe za terdagavondprogramma dat de VARA in het volgende radioseizoen zal uitzenden, is opgenomen een prijsvraag, waaraan alle luister aars zullen kunnen deelnemen. Volgens het uitgewerkte plan, dat reeds op 12 april jl. is ingediend bij het departement van Justitie, zullen wekelijks in de uitzending bekende Nederlandse personen op treden, aan wie vragen worden ge steld op het gebied, waarop ze des kundig zijn. Telkens zullen twee figuren tegenover elkaar worden geplaatst, terwijl de luisteraars van tevoren kunnen raden wie der vra gen goed of niet goed zal beant woorden. Deze opgaven zullen de luisteraars per briefkaart kunnen inzenden. Op deze briefkaart zal men extra porto moeten plakken. De op brengst daarvan zal grotendeels ten goede komen aan nationale orga nisaties op cultureel, liefdadig en sociaal terrein. De 26-jarige Hongaarse dichter Istvan Eoersi, die verklaard heeft tijdens de opstand anti-Russische verzen te hebben geschreven, is te Boedapest tot vijf jaar gevangenis straf veroordeeld, omdat hij vlug schriften zou hebben geschreven en verspreid tegen de regering-Kadar en tot staking zou hebben aange zet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6