Marinierskapel blies Koninklijk bezoek ten einde DE ZIERIKZEESCKE COURANT EISENHOWER ZOU DE SOWJET-UNIE HALVERWEGE TEGEMOET WILLEN KOMEN Syrische klacht in de Veiligheidsraad Rede van Chroesjtsjef 1/ivi.i yj I VRIJDAG 24 MEI 1937 Z1ERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling t 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. waarin Opgenomen 1797«18S9 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelslraat 6, Zierikzee, Postbus nr. t, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Zeldzaam spel van licht, kleur en klank Een forse taptoe van de koninklijke marinierskapel heeft op deze bitter koude donderdagavond, die viel na drie zonnige dagen, het ko ninklijk bezoek teneinde geblazen. De blazers en tamboers hebben er onder leiding van majoor Gjjskert Nicuwland een vaardig slot van deze Nederlandse dagen in de Zweedse hoofdstad van gemaakt. Duizenden Stockholmers sloegen het unieke schouwspel gade toen de kapel om tien uur voor het Grand Hotel kwam opgemarcheerd en toen fakkeldragers zich opstelden voor het hotel, waar het Nederlandse staatsiebanket zojuist teneinde liep. De vorstelijke personen en vele an dere tot het banket genodigden kwamen in bontmantels gehuld op het balkon van het hotel om het aan- en afmarcheren van de muzi kanten te zien. Er klonken chora- len, doffe tromroffels, schetterende fanfaren en vaderlandse liederen over de brede boulevard, die hun echo's wierpen naar de overzijde van het brede water. Feestlicht Aan de andere oever lag de brede gevel van het koninklijk paleis in feestlicht, evenals al de torens en de groene koperdaken, die de ha ven omzomen. Op de achtergrond van dit mooie avondlijke toneel lag in zijn volle glorie de kruiser „De Zeven Provinciën", zijn contouren tegen de nog van licht glanzende lucht scherp getekend door de fees telijke verlichting. Daarnaast lag in het licht van schijnwerpers de hel witte romp van een trotse schoener der Zweedse marine. Een half uur lang kon het hoge gezelschap op het balkon van dit zeldzame spel van licht, kleur en klank genieten. Plechtig klonken aan het slot van de taptoe de beide nationale liede ren. Daarna stelde de kapel zich op, de instrumenten zwijgend, maar de fakkels in de lucht. Zij spreidden een geel flakkerend licht over de boulevard toen de glanzende Ca dillacs aanreden om de vorstelijke gasten voor de laatste maal naar het paleis te brengen. In alle stilte en zonder enig verder plechtig ver toon gingen zij vandaar hedenoch tend naar het vliegveld om de thuisreis te aanvaarden. Verrassing Toen Koningin Juliana en Prins Bernhard gistermiddag het oude „De Zeven Provinciën" naar Nederland terug De Nederlandse kruiser „De Ze ven Provinciën", die in de dagen van het koninklijk bezoek tezamen met de destroyers „Friesland" en „Rotterdam" een majestueuze lig plaats in de haven van Stockholm heeft gehad, zal heden (vrijdag)- middag de ankers lichten en naar Nederland terugkeren. Het schip zal zich daar gaan voorbereiden op een tocht naar Noord-Amerika. De kruiser heeft in deze dagen grote belangstelling van het Stock- holmse publiek getrokken. Twee dagen waren de Stockholmers in de gelegenheid een kijkje op het schip te nemen en zeer velen heb ben daarvan gebruik gemaakt. Don derdagmiddag werd een groot ge zelschap vrienden van Nederland op de oorlogsbodem ontvangen, waar op het met zeil overdekte dek verfrissingen werden aangeboden. Gedurende de dagen van het be zoek waren de in de haven lig gende twee Zweedse destroyers ter ere van het Nederlandse eskader gepavoiseerd. Volgens de directeur-generaal van het lager onderwijs in Spanje, telt Spanje vier miljoen analfa beten, onder wie twee miljoen kin deren. Het tekort aan scholen wordt geraamd op 25.000. kasteel Gripsholm bezochten, wachtte hen daar een verrassing. Na de lunch in een van de histori sche salons werden zij door koning Gustaaf uitgenodigd voor een kor te voorstelling in het kleine ronde theatertje, dat in een van de ronde torens van het kasteel is gebouwd. Zij hoorden hier aria's uit Mozarts Figaros Bruiloft, gezongen door ar- tisten van de Stockholmse opera. Van Gripsholm, welks rode bak stenen torens in het blauwe water van het Maeler meer spiegelden, ging het vorstelijke gezelschap rechtstreeks naar het Nationale Museum in Stockholm, waar zij door een belangstellende menigte met een driewerf hoera werden be groet. De ontwapening Midden-Oosten-problemen nog niet opgelost Na afloop van de donderdag ge- honden bijeenkomst van de Ame rikaanse nationale veiligheidsraad - een lichaam dat de president ad viseert inzake bewapening en ont wapening - verklaarde Harold Stassen, de Amerikaanse afgevaar digde op de ontwapeningsconfe rentie te Londen, dat h|j van plan is naar Londen terug te keren om de besprekingen, die maandag wor den voortgezet, te kunnen bij wonen. Deze verklaring ziet men in Washington als een weerlegging van de geruchten, dat de Verenigde Staten wel eens kunnen vragen om uitstel van de besprekingen in Londen. Stassen wilde vei'der niets zeg gen, omdat de vergaderingen van de nationale veiligheidsraad ge heim zijn. In Washington is men over het algemeen van mening, dat presi dent Eisenhower en de nationale veiligheidsraad besloten hebben een krachtige poging te doen om de Sowjet-Unie inzake het ontwape- ningsvraagstuk „halverwege" te gemoet te komen. De Amerikaanse minister van Defensie, Charles Wilson, heeft op een bijeenkomst van de subcom missie voor toewijzingen van de Senaat verklaard, dat er naar zijn mening geen werkelijke grond be staat om aan te nemen dat het in ternationale gevaar verminderd is. V eroor delingen in Hongarije Twee Hongaarse schrijvers, Ist- van Erszi en Bela Szabo, zijn don derdag door een rechtbank te Boe dapest tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens „het leiden van een contra-revolutionaire groep", aidus heeft het Hongaarse persbu reau MTI gemeld. Drie medebeklaagden werden tot straffen variërend van één tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij zei dat het voorstel om de be groting voor Defensie voor het ko mende fiscale jaar met 2.587 mil joen dollar te besnoeien, „in feite neerkomt op een onverstandige weddenschap met de veiligheid van de natie als inzet". Volgens Wilson bestaan er in Europa en het Verre Oosten nog talrijke moeilijke, onopgeloste vraagstukken. „De gevechten het Midden-Oosten zijn gestaakt, maar de problemen in dit gebied zijn niet opgelost. Tegen de tijd dat de begroting voor Defensie bij het Congres wordt ingediend, kun nen wij geplaatst worden tegen over nieuwe, moeilijke toestanden in het Midden-Oosten of ergens an ders", aldus Wilson. Hij besloot met op te merken dat zijn standpunt gedeeld wordt dooi de commissie van stafchefs. Een Nederlandse week in Beieren De eerste „Nederlandse week" ir Beieren is woensdagavond te Mem- mingen in tegenwoordigheid van de Nederlandse consul-generaal te München, O. F. baron Bentinek van Schoonheten, geopend. Eerste ambassade-secretaris dr. mr. W. A. L. Vreeken gewaagde in zijn toe spraak van de noodzaak om naast de militaire, politieke en economi sche samenwerking der nabuurvol ken ook de culturele banden nau wer aan te halen. Gedurende de Nederlandse week worden o.a. le zingen over Rembrandt, Erasmus en de Nederlandse landbouw ge houden. De Amerikaanse regering heeft donderdag van de Sowjet-Unie een schadevergoeding van 756 609 dol lar geëist wegens het neerschieten van een Amerikaanse bommenwer per door Russische jagers in no vember 1954 boven het Japanse eiland Hokkaido. DE ENGELSEN EN DE H-BOM Meer nodig dan afschaffing alleen „Wanneer de Britse waterstof bomproefnemingen in de Stille Oceaan beëindigd zijn, zal Groot- Brittannië in dezelfde positie ver keren als de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Het zal ons dan mogelijk zijn op voet van gelijk heid te spreken over regelingen, die Kunnen worden getroffen om in de toekomst proeven met atoom wapens te beperken of deze op de een of andere wijze onder toezicht te stellen" .aldus heeft de Britse minister-president, Harold Mac- millan, woensdag te Londen op de jaarlijkse bijeenkomst van de con servatieve vrouwenorganisatie ver klaard. Hij voegde hieraan toe: „Er zijn er, die er bij ons op aandringen onderscheid te maken tussen atoom wapens en ander oorlogstuig. Hun leuze is: „Verbiedt de atoom(water- stof)bom". Doch louter hiermede alleen zal ik nooit instemmen. Een oorlog zal niet worden voorkomen door het gebruik van atoomwapens te verbieden. Wij zouden hiermede slechts dit bereiken dat, indien er een oorlog zou komen, wij deze vrijwel zeker zouden verliezen", aldus MacMillan. Oost-Duitse eri Tsjechische communisten tegen „revisionisme" Leiders van de Oostduitse en de Tsjechoslowaakse communistische partij hebben op een ontvangst te oost-Berlijn de denkbeelden van politiek „revisionisme" en een „speciale weg" naar het socialisme verworpen, zo blijkt uit een ver- slag van het partijblad „Neues Deutschland". De Oostduitse partijsecretaris Ulbri'fht legde ook de nadruk op het rciderschap van de Sowjet- Unie. De Tsjechoslowaakse delega tie, die een bezoek aan oost-Duits- land brengt, staat onder leiding van premier Siroky. Westelijke waarnemers zien in de vex-klaringen een indirecte kri tiek op het Poolse socialisme. Slaafs Moskou volgen dus maar weer. De pers wil graag mee Israëlisch proefschip door Suezkanaal Van een 25-tal buitenlaridse bla den, nieuwsbureau's e.d. zijn reeds aanvragen binnengekomen om ver tegenwoordigd te mogen zijn op een eventueel Israëlisch proefschip, dat door het Suezkanaal zou varen, al dus is te Tel Aviv vernomen. De aanvragers is bericht dat hun vei"- zoek is genoteerd en nader behan deld zal worden wanneer eventueel een proefschip uitvaart. Ondertussen is in officiële Isra ëlische kringen twijfel tot uiting gebracht of het zenden van een proefschip verstandig zou zijn daar reeds openlijk te verstaan is gege ven dat Nasser geen Israëlische schepen in het kanaal wil toelaten. Staatssecretarissen voor microfoon De staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, en de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. R. G. A. Hoppener, zullen vrijdag avond 24 mei (heden) om 20.05 in het VPRO-programma een gesprek voeren over voor- en nadelen van vakantiewerk. H.M. Koningin Juli ana en Z.K.H. Prins Bernhard in gezel schap van de Zweedse Koninklijke familie woonden woensdag avond een galavoor stelling in de Konink lijke Opera te Stock holm bij. - De foto geeft een beeld van de koninklijke loge tijdens deze voorstel ling. V.l.n.r.: Prinses Sybilla, Koning Gus taaf, Koningin Juli- ina, Prinses Margare- tha, Prins Bernhard, Koningin Louise, Prins Bertil en Prim ses Desirêe. De Syrische afgevaardigde Rafik As ja, heeft donderdag de Veilig heidsraad verzocht, Israël te ver oordelen wegens schending van de bepalingen van de algemene wa penstilstandsovereenkomst en, in het bijzonder, die betreffende de gedemilitariseerde zóne. De Veilig heidsraad is donderdag bijeenge komen om de Syrische klacht te gen Israël te behandelen. Aanleiding tot de klacht is de bouw van een Bailybrug door de Israëliërs in' de buurt van de ge demilitariseerde zóne. De Syrische afgevaardigde eist bovendien: veroordeling van Israël wegens .herhaalde schendingen" van de resolutie van mei 1951 van de Vei ligheidsraad over de evacuatie van Arabische bewoners uit de gedemi litariseerde zóne; bevestiging temeer van de spe ciale bevoegdheden van de voor zitter der gemengde bestandscom missie en van de militaire waarne mers der V.N. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Alles is onmogelijk totdat het door iemand wordt gedaan. De eerste secretaris van de com munistische partij van de Sowjet- Unie, Chroesjtsjef, heeft in een vrijdag in de Sowjet-pei-s gepubli ceerde rede gezegd, dat de Sowjet- Unie tegen 1958 meer melk per hoofd van de bevolking zal kunnen produceren dan de Verenigde Sta ten en in 1960 of 1961 meer vlees. ..Wij gaan de kapitalistische we reld niet met bommen opblazen. Indien wij de Verenigde Staten voorbijstreven in de produktie van vlees, boter en melk per hoofd van de bevolking, zullen wij de zuilen van het kapitalisme met de krach tigste torpedo hebben getroffen, die ooit is gezien, aldus Chroesjt sjef in zijn woensdag te Leningrad gehouden rede tot een conferentie van arbeiders in de landbouw. Minister Z|jlstra: „GEEN „HEI" ROEPEN VOORDAT WIJ OVER DE BRUG ZIJN" Gespannen financiële toestand In het Kurhaus te Scheveningen werd gistermorgen de jaarverga dering gehouden van het Verbond van protestants-christelijke werk gevers in Nederland. Onze binnenlandse economische verhoudingen, zo zei minister Zijl stra in een rede over „De onder nemer in deze tijd", stellen onze ondernemers voor grote problemen. Na jaren van doorgaande expansie moeten de teugels wat worden aan gehaald. Ondanks alle moeilijkhe den moet toch worden gezegd, dat ook voor de ondernemer veel moei lijker situaties denkbaar zijn dan die waaronder hij thans moet leven en werken. Bedrijfsleven en over heid vragen zich op dit ogenblik met name af, of de maatregelen, die thans zijn genomen, of zullen worden genomen, voldoende zijn om de situatie te cureren. De feiten zijn niet geheel duide lijk. Het prijsniveau is tot op heden opmerkelijk rustig gebleven; het indexcijfer van de kosten van le- vensondei'houd is voor de vijfde De Hollandse nieuwe is binnen IJMUIDEN, 23 mei. - De Sche- veningen 171, „Cornells Vrolijk", een treiler van de IJmuidense re derij Vrolijk, is vanavond om goed half twaalf de IJmuidense pieren gepasseerd. Het schip meerde om kwart voor twaalf af met de aller eerste Hollandse nieuwe van dit jaar. Het schip had ongeveer vijftig kantjes b|j zich. Kindersterfte door droogte In de plaats Monterry in noord- Mexico zijn donderdag zeventien kinderen gestorven door gebrek aan water. De voorraden drinkwater in de stad, die 300.000 inwoners telt, zijn door aanhoudende hitte en droogte vrijwel uitgeput. 300 uitgeputte kinderen moesten donderdag in ziekenhuizen worden opgenomen. De warmte heeft ook een ople ving van de kinderverlamming tot gevolg. In de afgelopen paar dagen hebben 92 kinderen deze gevrees de ziekte gekregen. De scholen zijn gesloten en de handel ligt vrijwel stil. Overdag waagt niemand zich buitenshuis. De temperatuur liep woensdag op tot 106 graden Fahrenheit in de schaduw. Griepepidemie in het Verre Oosten Onderzoekers van het medische centrum Walter Reed van het Ame rikaanse leger te Washington heb ben vastgesteld, dat de griepepide mie in het verre oosten veroorzaakt wordt door een virus, dat volkomen vex-schillend is van de bekende vi russen. Door de epidemie, die over het algemeen een goedaardig karakter heeft, zijn China, Formosa, Hong kong, Malakka en de Philippijnen getroffen. achtereenvolgende maal 110. De in voer is in april met een fors be drag teruggelopen (weliswaar de export ook, maar in mindere mate, zodat het dekkingspercentage ver beterde). Hier en daar zijn enige lichte tekenen van ontspanning op de arbeidsmarkt. De algemene fi nanciële toestand blijft zeer ge spannen. Wij moeten echter niet „hei", roepen, vóór wij over de brug zijn en dat is zeer bepaald nog niet het geval. kleintjes uitf ket binnen EINDHOVEN. In de vorige nacht is het achter het voormalige stad huis te Eindhoven gelegen houten gebouw „Sancta Ursula" vrijwel tot de grond toe afgebrand. In dit gebouw waren gevestigd de afde lingen bijzondere wetten en vreem delingendienst van de gemeente politie, terwijl zich op de bovenver dieping de raadzaal van de gemeen teraad bevond. 's-GRAVENHAGE. H.K.H. prin ses Beatrix heeft het erevoorzit terschap aanvaard van het Neder landse comité Unicef (Kinderfonds van de Verenigde Naties). Dit is gistermiddag door de voorzitter mr. A. M. Joekes medegedeeld op de jaarvergadering van het comité. AMSTERDAM. De vijfde DC-7c, met de registratieletters PH-DSE en de naam „Ierse Zee", zal om streeks 28 en 29 mei a.s. van Santa Monica, waar de Douglasfabrieken zijn gevestigd, via New York naar Amsterdam worden overgevlogen. Ook de vijf andere „Sevenseas", welke de K.L.M. in een serie van tien heeft besteld, zijn reeds vrij wel gereed. De toestellen zullen in de komende weken successievelijk worden afgeleverd. 's-GRAVENHAGE. De bakkersbedrijven zullen in de pe riode van 22 juli t.m. 17 augustus geen brood aan huis bezorgen. Dit is besloten om de werknemers in de bakkerijen twfee weken aaneen gesloten vakantie te kunnen geven, zoals in de C.A.O. voor het bak kersbedrijf is bepaald. 's-GRAVENHAGE. De recreatie en volksgezondheid zal het onder werp zijn van een congres voor openbare gezondheidsregeling, dat op 5 juni te Utrecht zal worden ge houden. Dit onderwerp zal worden ingeleid door dr. H. M. Jolles, staf medewerker van het instituut voor sociaal onderzoek van het Neder landse volk te Amsterdam. AMSTERDAM. De Amsterdamse brandweer kreeg gisternacht om twee uur telefonisch de medede ling, dat er op de Mozartkade een kind te Vondeling was gelegd. De politie stelde onmiddellijk een on derzoek in en vond in de voortuin van een woning het lijkje van een ongeveer een week oud jongetje. De baby, die slechts gewikkeld was in een luier en een moltondeken moet kort voor de aankomst van de politie zijn overleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1