Zeeuwse vissersvloot concentreerde zich in haven van Harlingen hoekje Mporïkk EISENHOWER VRAAGT 3,865 MILJARD VOOR HET BUITENLAND Hoop der volkeren mag niet verloren gaan President Eisenhower heeft dins dag het Congres gevraagd, zijn goedkeuring te hechten aan een program voor militaire en econo mische hulp aan het buitenland ten bedrage van 3,865 miljard dol lar, voor het 1 juli aanvangende belastingjaar. In een speciale boodschap aan het Congres zegt de president, dat een weigering om hem voldoende gelden ter beschikking te stellen voor de programma's voor weder zijdse beveiliging, agressie zou aan moedigen en de vrienden van de Verenigde Staten zou ontmoedigen. „Wij kunnen het ons eenvoudig weg niet veroorloven de hoop van de pas onafhankelijk geworden vol ken, die zich naar de vrije wereld wenden om hulp in hun strijd voor hun economisch voortbestaan, de bodem in te slaan. Zouden wij dit doen, dan zouden deze volken naar het communisme gedreven worden of tot andere totalitaire oplossin gen van hun problemen hun toe vlucht moeten zoeken". Volgens de president is het be wezen, dat de programma's voor wederzijdse beveiliging het Ame rikaanse volk meer veiligheid voor elke geïnvesteerde dollar verschaf fen dan elke andere uitgave. Als de V.S. alleen het communistische imperialisme zouden moeten keren, zou dit ontzaglijke defensieuitga ven van de bevolking vergen. .Uit eindelijk zou dit onze vrijheid kos ten". De bestemming van het terrein der houten noodwoningen Standplaats wagens voor Deltaplan Voorjaarsvergadering Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen „Het platteland is in beweging" Dinsdag werd in Utrecht de voorjaarsvergadering gehouden van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, waarvoor grote be langstelling bestond. Uit alle delen van het land waren de vertegen woordigsters van de afdelingen en van verscheidene vrouwenorgani saties naar Utrecht gekomen. On der de gasten bevond zich de echt genote van de Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht, mevr. van Lynden van Sandenburg- Labouchère. Niettegenstaande de gespannen internationale politieke toestand, die zijn invloed ook op het platte land doet gelden, zijn in het afge lopen jaar vele nieuwe afdelingen van de bond opgericht, zo zei de presidente, mevr. G. J. Beekhof uit Zoelen, in haar openingswoord. In de afdelingen van de bond, die rond 48 000 leden telt, heerst grote activiteit. Er bestaat een stijgende belangselling voor het platteland en zijn bevolking. De presidente zei met voldoening vast te stellen dat het platteland in beweging is. Zij besloot haar openingswoord al dus: „De plattelandsvrouwen trek ken op. Niets kan haar tegenhou den". Na het gezamenlijk zingen van het bondslied volgde de afhande ling van de jaarstukken en de ver slagen van een aantal commissies. In de plaats van mevr. Chr. de Goe deren, die niet herkiesbaar was, werd mej. E. van der Lee uit Baam- brugge in het hoofdbestuur geko-r zen. Afdeling Brouwershaven Plattelandsvrouwenbond Deskundige Meld causerie over aspecten van de bejaardenzorg Medische verzorging zieke bejaarden achtergebleven De afdeling Brouwershaven van de Bond van Plattelandsvrouwen hield in het jeugdgeboum een zeer goed bezochte bijeenkomst. De ver gadering werd geopend op de ge bruikelijke wijze, waarna mevr. de Koeyer een verslag uitbracht over de te Goes gehouden voorjaarsver gadering. Hier was vooral het kin der circus „De Honk" uit Goes bij zonder in de smaak gevallen. Hierna was het woord aan de districtsverpleegster voor kinder- hygiëne in Zuid-Holland, zuster Knibbe, die vergezeld was van zus ter M. C. Kapteijn, directrice van het Interkerkelijk Bejaardencen trum „Aar en Amstel" te Nieuw koop. Zr. Knibbe wees er op dat er na de oorlog veel meer belangstel ling is gekomen voor het bevol kingsvraagstuk in ons land. Van daar ook een verhoogde interesse voor de bejaarden. Een tweede sti mulans voor deze belangstelling voor de bejaarden is gelegen in de woningnood. Men wil de bejaarden op laten schuiven, zodat de jonge ren de woningen der bejaarden kunnen betrekken. Helaas valt er niet veel op te schuiven, omdat er voor de bejaarden te weinig tehui zen zijn. Het besef dat ieder mens, die bui ten zijn schuld niet meer kan wer ken, recht heeft op een menswaar dig bestaan, wordt groter. De oude ren mogen niet ten prooi vallen aan armoede. Het aantal bejaarden in ons land is bovendien aanzienlijk toegenomen. Een eeuw geleden was 5 pet. der Nederlanders ouder dan 65 jaar, thans 8 pet. met een ver wachte stijging in 1980 tot 11 pet. De toename is verklaarbaar door het feit, dat er verhoudingsgewijs minder kinderen zijn en veel min der mensen bij de geboorte sterven, als gevolg van de verbeterde ge neeskundige, sociale en hygiënische verzorging. Het bejaardenvraag- stuk heeft talrijke aspecten, die overigens met elkaar verbonden zijn. De gezondheidszorg is niet meer dan een klein stukje van de totale zorg. Met gevoelens van on voldaanheid moet de modefne arts intussen erkennen, dat er een ach terstand is ontstaan in de zorg voor de zieke ouden van dagen. Na de causerie werden kleuren foto's vertoond van het interkerke- Ziekenfondsorganisaties zijn bereid tot arbitrage De organisaties van algemene ziekenfondsen hebben telegrafisch aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid bericht, dat zij het ministeriële voorstel tot arbi trage omtrent de tussen de Ned. Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde en de organisaties van Algemene Ziekenfondsen ge rezen geschilpunten, aanvaarden. Zij stellen het op prijs, indien de minister overeenkomstig zijn aan bod, hun hierbij terzijde wil staan. lijk bejaardencentrum „Aar en Amstel" te Nieuwkoop, waarbij zuster Kapteijn gelegenheid vond vragen te beantwoorden. De afdeling Brouwershaven van de Plattelandsvrouwenbond wil op het uitzonderlijk belangrijk karak ter van deze lezing wijzen en deze warm aanbevelen bij de andere af delingen op het eiland. De voor lichting van zuster Kapteijn - die geheel gratis wordt gegeven - is zeer waardevol. De spreekster ver wierf na afloop een welgemeend dankwoord van de presidente. Het terrein dat na de oorlog ge bruikt werd voor het bouwen van houten noodwoningen aan de Dorpsweg te Bruinisse zal drieër lei bestemming krijgen, nu de hou ten noodwoningen zijn afgebroken en het terrein geëgaliseerd is. Een deel wordt bestemd voor het uitgeven van volkstuinen, een an der deel wordt bestemd voor stand plaats van salonwagens in verband met de komende Deltawerken. Sa lonwagens van aannemers en uit- voeders van grote werken zuUen hier aansluiting vinden op water- ■ouwerskaverK Eerste zomeravondconcert „Apollo" Bij gunstige weersgesteldheid zal de muziekvereniging „Apollo" a.s. zaterdagavond 8 uur haar eerste zomerconcert in de tent uitvoeren. Het programma luidt: Trafalgar, mars, W. Zehle; Fantasie, J. Werk man; In de Ardennen, fantasie, P. B. Bisselink; Bruxelles-Lille, mars, L. Vermaelen; Les joyeuses com- mères de Bastia, ouverture, A. Delbecq; Le Tambour-Maitre, mars, P. B. Bisselink. Pauze. Excelsior, mars, H. A. van Mechelen; Jules et Jean, polka voor twee pistons, J. Caluwaerts; Ciaconna Antiqua, G. Boedijn; Cresus, ouverture, M. J. Cerfontaine; Fierial, ouverture, P. B. Bisselink; Manneke-Dinges, mars, A. Schmidt. Aan het publiek wordt verzocht de nodige stilte in acht te nemen en de kinderen bij zich te houden, opdat de ruimte rondom de muziek tent tijdens het concerteren niet in een speeltuin wordt herschapen. Veel hartpatiënten onder broodbezorgers Onder de groep broodbezorgers worden de laatste tijd veel hartpa tiënten aangetroffen. Dit verklaarde de heer L. Witte, secretaris van de Algemene Be- drijfsbond Voedings- en Genot middelen, op het dinsdag gehouden congres van deze bond. De heer Witte schreef deze kwaal toe aan de hoogbouw die de laatste tijd'zeer toegenomen en waardoor de broodbezorgers iedere dag trap op, trap af moeten. De heer Witte vroeg zich verder af, hoe het met de voortschrijdende motorisering te rijmen is, dat men nog steeds broodkarren langs de weg ziet en daarvoor ook nog per soneel kan krijgen. Groninger W ad opengesteld Campagne op Friese Wad meegevallen (Van onze correspondent), Voor de tweede keer binnen een maand beleefde Harlingen dinsdag 21 mei zijn „Vlaggetjesdag", d.w.z. dat de Zeeuwse vissersvloot, zij het dan niet gepavoiseerd, zich daar moest concentreren om de vergun ning in ontvangst te nemen, die door de inspecteur der Visserijen in het le, 3e en 5e district wordt verstrekt, om deel te nemen aan de mosselzaadvisserij op het Gronin ger Wad. Een concentratie en een uitvaart van plm. 150 schepen in een haven, die zelf al een niet onbelangrijke vloot van garnalen- en kokhanen- vissers herbergt, is natuurlijk voor wie er oog voor heeft een prachtig gezicht en deze uitvaart werd dan ook vorig jaar en wellicht ook dit jaar op de film vastgelegd. De pre mière van deze film zal worden vertoond op de echte „Vlaggetjes dag" van de Zeeuwse visserij op 6 september aanstaande te Yerseke. Gelukkig beschikt Harlingen over een zeer ruime havenoutillage in zijn noorder- en zuiderhaven en in zijn buitenhavens, maar toch lig gen de schepen er rijen dik als de Zeeuwse vissersvloot er zijn basis heeft. Deze basis zal nu echter wel weer worden verlegd naar Dokkumer Nieuwe Zijlen omdat het Gronin ger Wad (oostelijk van de dam van Ameland) nu operatieterrein wordt voor de mosselzaadvisserij. De invasie van Zeeuwse mossel vissers wordt in het nijvere Har lingen altijd met vreugde begroet, want dit betekent voor een bepaal de categorie van de middenstand een welkome vermeerdering van inkomsten door stijging van de ver koopcijfers. Ook van kerkelijke zij de worden jaarlijks contactverga deringen belegd, om de eentonig heid van het bestaan gedurende een aantal weken voor de vissers wat te doorbreken. De campagne op het Friese Wad (westelijk van de dam van Ame land) verliep voor de vissers zeer bevredigend. Het is te hopen dat naast de thans bekende vindplaat sen van mosselzaad op het Gronin ger Wad, nog andere worden ge vonden. Het bevolken van de per celen in Zeeland is voor de Zeeuw se mosselcultuur van zeer groot be lang. Door het voorkomen van consumptiemosselen op percelen in Zeeland kan de export vroeger be ginnen en heeft deze ook een regel matiger verloop. leiding, electriciteit en riolering en er kunnen een 9-tal van dergelijke wagens worden geplaatst. Een an der deel is bestemd voor openbaar speelterrein. Voor dit laatste doel wil men ook aan de Prinses Bea- trixstraat een terrein inrichten. Dit is zeker nodig nu de open terreinen, als herinnering aan door de oorlog verwoeste woningen in de bebouw de kom zijn verdwenen en het bal letje trappen op de openbare straat soms oorzaak kan zijn van gebro ken ruiten, zoals onder andere bleek op donderdag 9 mei jl. op het Kerkplein. VISSERIJBERICHTEN Proeven met netten voor mossel zaad geen succes De proeven op de Waddenzee met het uitzetten van netten voor het opvangen van broed van mossel zaad, schijnen niet voorspoedig te gaan. Het blijkt namelijk dat de uitgezette netten niet alleen mos selzaad opvangen (dit moet nog be wezen worden), maar dat ook de in het water aanwezige slipdeeltjes bezinken, wanneer het water door de netten stroomt of spoelt. Men heeft namelijk geconstateerd, dat een groot deel der juist boven de bodem in het water zwevende net ten met een laag zand bedekt zijn. En op dif verzande deel van de netten kan natuurlijk geen mossel zaad aanslaan. Een gedeelte van het net, juist waar dit aan de sta ken die daarvoor in de bodem zijn gestoken bevestigd is, is nog zand vrij. Men wacht nu af, of althans op dat deel der netten nog mossel zaad zal aanslaan, om de opgestel de theorie bevestigd te krijgen. Een groot deel van het in dit ex periment gestoken kapitaal zal ech ter zeker verloren zijn. Bekendmaking Burgemeester en wethouders der gemeente maken bekend, dat vrij dag 24 mei 1957 de gemeente-se cretarie alleen geopend is voor za ken betreffende de burgerlijke stand. Zierikzee, 20 mei 1957. Burgemeester en wethouders, van Zierikzee, F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester. MULDER, secretaris. Veemarkt ROTTERDAM, 21 mei. Aanvoer 4303 stuks vee (weektotaal 6268), t.w.: 440 vette koeien en ossen; 801 stuks gebruiksvee; 340 vette kal veren; 173 graskalveren; 1315 nuch tere kalveren; 70 varkens; 153 big gen; 92 paarden; 2 veulens; 50 schapen; 824 weidelammeren; 43 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,20-3,45, f 2,85-3,15, f 2,70- 2,80; vette kalveren f 3,00-330, f 2,90-3,00, f 2,60-2,70; slachtpaar- den f 2,50-2,30-2,20. Prijzen per stuk: graskalveren f 525-425-300; nuchtere kalveren f 60-54-48; biggen f 60-52-45; scha pen f 140-125-100; weidelammeren f 80-70-60; kalf- en melkkoeien f 1190-990-790; vare koeien f 900- 800-670; vaarzen f 875-775-575; pinken f 625-525-400. Het proces-Montesi heeft dins dag in Venetië zijn hoogtepunt be reikt toen de openbare aanklager, Palminteri, verklaarde, dat geen „direct of indirect bewijs" is gele verd tegen de voornaamste be klaagden: Piero Piccioni - de zoon van een vroegere Italiaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, die wegens deze geruchtmakende zaak indertijd is afgetreden - tegen mar kies Montagna en het voormalige hoofd van de Romeinse politie, Sa- verio Polito. Schouwen en Duivelandse sportspiegel Renesse startte in de bekercompetitie met forse overwinning op Patrijzen (5-1). Groot aantal wedstrijden der S.D.K.B.- competitie vond doorgang ondanks slechte weersomstandig heden. Zal Renesse zich uit de korfbalcompetitie terug trekken In de 2e klasse C van het zater dagvoetbal toonde SVD zich duide lijk de meerdere over Yerseke III (8-2). In de promotiewedstrijden om 2 plaatsen in de 2e klasse ivist Veerse Boys zijn derde wedstrijd, tegen Woenselse Boys, gelijk te spelen (1-1). De Zeeuwse vertegen woordiger in deze competitie, Corn. Boys uit Sas van Gent, behaalde tegen GUDOK zijn eerste overwin ning (3-1). De stand is nu: Veerse Boys 3 2 1 0 5 10-3 Woenselse Boys 3 2 1 0 5 6-4 Corn. Boys 3 1 0 2 2 3-5 GUDOK 3 0 0 3 0 6-13 Voor de promotie naar de 3e klasse verloor Halsteren de uitwed strijd tegen Vlijmense Boys met 2-1. Clinge dat het Zeeuwse uoetbal vertegenwoordigt verloor van SCO met 1-0. De stand is hier: Vlijmense Boys Halsteren SCO Clinge 2 2 0 0 4 2 10 12 2 10 12 2 0 0 2 0 Renesse begon de bekercompeti tie met een 5-1 overwinning op Pa trijzen. Zierikzee, dat met maar liefst zes invallers binnen de lijnen verscheen, wist van Burgh, dat twee invallers telde, met 2-1 te winnen. Het deed wel wat vreemd aan dat bij Zierikzee, door uitvallen ■uan een harer spelers, geen. inual ler binnen de lijnen verscheen, en de ploeg de gehele tweede helft met 10 man speelde. Ondanks het minder gunstige weer konden nog een groot aantal wedstrijden voor de SDKB-compe- titie doorgang vinden. In de le klasse bood DSS krachtige tegen stand aan Burgh dat met een 1-1 gelijk spel genoegen moest nemen. Velocitas zorgde voor een grote verrassing door Die Gouwe op eigen terrein met maar liefst 7-2 te kloppen. Unitas toonde zich met duidelijke cijfers de meerdere over SVOWK (5-1). Renesse, dat met in terne moeilijkheden heeft te kam pen, en niet vanwege de bekerwed strijd tegen Patrijzen, verscheen niet bij Zeemeeuwen dat geen uit stel aan Renesse wou verlenen, om een en ander in goede banen te leiden. Het ziet er nu naar uit dat Renesse zich uit de competitie zal terugtrekken. In de 2e klasse kwam Zwaluwen door een ruime 4-1 overwinning op Brouwershaven aan het hoofd van de ranglijst. DOSKO wist tegen NOAD de eerste puntjes in de wacht te slepen. MEVO maakte een vergeefse reis naar Stormvogels. In de 3e klasse A wist Burgh UI. de belangrijke wedstrijd tegen Zee meeuwen II met klein verschil te winnen. Renesse II werd op eigen terrein door Brouwershaven II met dezelfde cijfers geklopt. Velocitas II had alle moeite tegen Stormvo gels II om de volle winst thuis te houden (1-0). In de 3e klasse B wist WIK ook de ontmoeting tegen MEVO II in winst om te zetten (4-2). DSS II slaagde er in Unitas II nog net te kloppen (1-2). NOAD II kwam door een 2-0 zege op Die Gouwe II op de tweede plaats van de rangschik king. De hengelsportvereniging „Oos- ter Schelde" opende het wedstrijd seizoen met een wedstrijd in de omgeving van Ouwerkerk. Ondanks het minder gunstige weer namen nog 33 personen aan deze wedstrijd deel. (yOABBfi os aosraooew w»» PIABLH noo» www «vei*, cue u o» f"»0 By otuftn 1st HtKKtH TtUtKOr*r*. su/Ktatcionrjes «cóofM aanren cctfrea miM&o. t*onr m nr.r Hannest ZJH t+j co oj ot veavoerensMr dcj£ trccioptn en HtölMKtH oe re waimiM aiocKotz o+ 7 m*u/Vb rost, veer kok. neerr een OutOtOC.Hi- OM 0£ UJCKCIO 0£rta**r, tvooeau rfj óaooo km Hcerr- ove/Z \rjf coNTinenriN nynaaxrc oete tocnt onofir au zo onaits auto Rur». nu 2NL wj eenre*, een noosjz met- f*cnre* ner STUUR kruip er* Land-- tsUeivWl "OVUJ „Slecht-weer"-credleten voor getroffen boeren Het zeer slechte weer in het jaar 1956 heeft tengevolge gehad dat een aantal landbouwers, wier oogst is mislukt in financiële moeilijkheden is geraakt. Door het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening is nu de mogelijkheid geopend, dat deze categorie land bouwers van de Boerenleenbanken in Nederland voorschotten ontvan gen om deze financiële moeilijkhe den te overbruggen. Deze voor schotten (zg. „Slecht-weer"-credie- ten 1956) zullen een looptijd hebben van maximaal 10 jaar. De betaling van rente en aflossing worden door de Staat gegarandeerd; tevens zal de Staat een deel van de rente voor haar rekening nemen. Om voor een dergelijk crediet in aan merking te komen is echter een verklaring nodig van de Provin ciale Voedselcommissaris. VOETBAL Zierikzee I-MEVO I Zaterdagavond 25 mei a.s. spelen de eerste elftallen van Zierikzee en MEVO in het sportpark „Bannink" te Zierikzee een wedstrijd tegen el kaar waarvan de opbrengst is be stemd voor de bestrijding der kos ten, verbonden aan de trip van de Zierikzeese sportmensen naar Saint Hilaire met Pinksteren a.s. Mede gezien het doel waarvoor de opbrengst bestemd is zal de be langstelling voor deze plaatselijke ontmoeting wel groot zijn. Leden en donateurs van beide verenigin gen hebben ditmaal geen vrije toe gang. DUIVENSPORT P.V. „Gevleugelde Vrienden" Zierikzee Wedvlucht uit St. Dénis (Fr.), af stand 326 km. In concours 117 dui ven. C. Berrevoets 1, 5; C. Krijger 2, 3, 7, 22, 23; J. Feleüs en J. Hage- steijn 4, 20, 24; W. den Boer 8, 13; G. Kristalijn 9, 15; L. Koster 10; Gebrs. Dalebout 11» 27; C. v. d. Hoek 12; J. A. ten Haaf 14, 25; A. Bakker 16; F. Maijs 17; J. Verwest 18; C. Seijbel 19; J. v. d. Wielen 21; C. v. Westenbrugge 26; J. Wilten- burg 28, 29. Hoofdprijs: C. Berrevoets. ARAM - DE HEER DER SLANGEN 3. Het marktplein voor hen ligt bijna geheel verlaten. Slechts enkele burgers, zich verschuilend in stegen en deuropeningen, kijken vol ontzetting naar het tafereel dat zich daar afspeelt. Een jong meisje drukt zich, verlamd van angst, tegen een der muren die het plein omsluiten. Als gebiologeerd staart zij, met wijdopen ogen naar het dodelijk gevaar dat haar bedreigt. Het is een reus achtige slang, die, met trage kronkelingen, langzaam maar onont koombaar over de keien naar haar toeglijdt. Met opgeheven kop, waar de lange gespleten tong bliksemsnel in- en uitschiet, glijdt het enorme reptiel nader en naderDan breekt bij Aram opeens de verlammende ban, die de schrik op zijn spieren gelegd heeft. Met één sprong is hij uit het zadel en stormt, met getrokken zwaard, het marktplein op. Bliksemsnel wendt de slang haar kop om en met teruggebogen nek wacht het dier, kwaadaardig sissend, de aanval af.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6