shof Inspectrice van het Nijverheidsonderwijs opende vernieuwde huishoudschool halfzware shag El? IS WEEK GRAS BOTER Eerste twaalf jaar nog geen afsluiting Brouwershavense Gat en Oosterschelde Herverkaveling Zeeland ondergaat gevolgen bestedingsbeperking Modern onderwijsinstituut te Zierikzee Uitbreiding gebouw voorziet in dringende behoefte „Ik hoop dat leerkrachten en leerlingen deze school met heel veel genoegen zullen betrekken". Zo zei de (scheldende) Inspektrlce van het nljverheidsonderwüs in de provincie Zeeland, mej. E. KL M. Bergervoet, het, toen z\j woensdagmiddag de deur van de uitgebreide en vernieuwde landbouwhuishoudschool „Prinses Juliana" ontsloot en de toegang vrij gaf voor een groot aantal genodigden, die zich de ogen hebben uitge keken op deze fraaie en doelmatig ingerichte school, die een waardige plaats inneemt in de rij van stedelijke onderwijsinstituten. In gezelschap van mej. C. N. van Llere, directrice van de school, de secretaris van de Z.L.M. mr. J. F. G. Schlingemann en burgemeester en mevrouw Djjckmeester, was mej. Bergervoet door een hagelwitte rij van leerlingen naar de hoofdingang van de school gelopen, waarbij men een groen ereboogje passeerde, waarboven de trotse letters Z.L.M. Vlak bij de ingang werd haar een bouquet bloemen aangeboden door de leer linge Tony van Beveren en toen de school was betreden stuitte men op zes lieftallige meisjes, ieder voorzien van een. letter, die het woord WELKOM vormden. Een charmante entree dus. Voor dat dit alles kon plaats vin den, was er intussen al een aardig woordje gesproken over de nieuwe school, die voorziet in een dringen de behoefte, want de belangstel ling voor het nijverheidsonderwijs op Schouwen-Duiveland gaat nog steeds in stijgende lijn. In het be gin van de middag had zich nl. een zeer groot aantal genodigden verenigd in de Graanbeurs, die tot de nok gevuld was. De aanwezigen werden verwelkomd door de voor zitter van de Commissie voor het Landbouwhuishoudonderwijs de heer B. H. G. Ter Haar Romeny. Van hen noemen wij o.m. de echt genote van de voorzitter der Z.L.M. mevr. Geuze, het college van b. en w. der gemeente Zierikzee, diverse burgemeesters van gemeenten op Schouwen-Duiveland, vertegen woordigers van het onderwijs en de kerken, de leden van de plaatse lijke commissie, leden van de Plat telandsvrouwenbond en uiteraard leerkrachten en leerlingen. De heer Ter Haar Romeny gaf een overzicht van de geschiedenis der schooluitbreiding en vernieu wing. De school dateert van 1934 en in 1932 kwam mej. C. N. van Liere als lerares aan de school. Zij zal dus dit jaar 25 jaar aan de school verbonden zijn. Na de be vrijding bleek de dringende behoef te aan uitbreiding. Plannen werden doorkruist door de ramp, ten ge volge waarvan 16 leerlingen en 5 oud-leerlingen het leven verloren. De school kwam onder water te staan en viel droog op 4 juni 1953. De directrice heeft nadien alles ge daan, om een deel der inventaris te redden. Dfe verbouw en uitbreiding be gon op 25 april 1955. De eerste op levering vond plaats op 25 febru ari 1957. Spr. bracht dank aan het ministerie van O.K.W., mej. Ber gervoet, de Rijksgebouwendienst, het gemeentebestuur van Zierikzee, de architect ir. Rothuijzen en diens medewerker de heer Schuch, als mede de aannemers en het perso neel voor hun aandeel in de tot standkoming van het fraai ge-outil- leerd onderwijsinstituut. „Er is thans een nieuwe periode aangebroken", zo vervolgde spr., „en de leerkrachten beschikken thans over hulpmiddelen, die vele collega's - hen kunnen benijden". Gelet op de primeur van de Inas- opleiding blijkt, dat de leerkrach ten uit het goede hout zijn gesne den en zich met het onderwijs wij den aan de doelstellingen van de Z.L.M.de verheffing van de cul turele en materiële belangen van het platteland". Namens het hoofd bestuur bood hij daarop de school een staatsieportret aan van H.M. de Koningin. Om de persoonlijkheidsvorming Mej. Bergervoet bracht een sa luut aan hen die met volle inzet van de persoonlijkheid, onder moei lijke omstandigheden, de voortzet ting van het onderwijs hebben mo gelijk gemaakt, nl. de directrice en haar staf. Spr. ging dieper in op de betekenis van het nijverheids onderwijs, dat niet slechts „knappe kooksters en knappe naaisters" wil afleveren, maar dat ook gericht dient te zijn op de persoonlijkheids vorming van het kind. Dit kan door een goede wisselwerking tussen bestuur, leerkrachten en leerlingen. De jeugd moet worden geboeid en zo ontstaat een gunstig klimaat voor de godsdienstige, culturele en technische vorming van het kind. Mej. Bergervoet wees op de moge lijkheden die er komen aan de school voor meisjes met u.l.o.-di- ploma, nl. een algemeen vormende cursus, ter voorbereiding van de leraressenopleiding en een cursus tot opleiding voor boerin. Na dank te hebben gebracht aan ir. Rothuijzen voor het ontwerp van de school en ook de ontwerper van de tuin te hebben bedankt, bond mej. Bergervoet de leerlingen op het hart de schooltijd goed te be nutten. Tenslotte wenste spr. de school een gestadige bloei en Gods zegen toe, waarna zij de school symbolisch voor geopend verklaar de. Stad en platteland Namens het gemeentebestuur gaf burgemeester mr. Dijckmeester uiting aan zijn vreugde over de opening van de nieuwe school. Spr. wilde speciaal mej. van Liere dank zeggen voor het vele werk, dat zij bij de realisering van de plannen heeft verzet. De burgemeester vond het een goede gedachte dat bij de opening ook de schooljeugd aanwe zig was; om de leerlingen gaat het tenslotte. Hij zag de school als be langrijke schakel tussen Zierikzee en overig Schouwen-Duiveland. Er is, aldus spr., een vervaging tussen stad een platteland aan de gang en het is prettig te zien dat ook de meisjes van het platteland dezelf de ontwikkelingskansen krijgen als die uit de stad. Hierna sprak de vice-presidente van het Gewest Zeeland van de Bond van Plattelandsvrouwen me vrouw W. van Veen-van Loghem, die herinneringen ophaalde aan de tijd toen met het landbouwhuis houdonderwijs in Nederland werd gestart. De Kringvoorzitter van de Z.L. M-, de heer A. M. Geluk, wees op de verschillende facetten van de vernieuwing, die zich op Schou wen-Duiveland heeft voltrokken en voltrekt. Is er wel eens enige be duchtheid of deze vernieuwingen geestelijk soepel kunnen worden opgevangen, daar vormt het land bouwhuishoudonderwijs een waar borg, dat veel van de vernieuwin gen in goede banen wordt geleid. Spr. wees daarna op de betekenis van het gezin, waarin later de re sultaten van dit onderwijs tot gel ding komen. Spr. dankte mej. Ber gervoet en de directrice en bood de laatste als blijk van waardering enkele langspeelplaten aan. Veel moeilijkheden overwonnen De voorzitster van de commissie van toezicht, mevr. Dijckmeester- gebr. jkvr. de Brauw,- schetste de verhouding tussen school en com missie als bijzonder prettig. Na al les wat gedaan is, gevoelde zij voor een naamswijziging in „commissie van bewondering", want het is be wonderenswaardig hoe directrice en leerkrachten de moeilijkheden tijdens de verbouwing hebben we ten op te vangen. Om vooral voor toekomstige generaties van leerlin gen de herinnering aan de ramp levendig te houden, bood zij daarop een gekleurde prent aan van de dijkdichting bij Ouwerkerk. De oud-voorzitter van de com missie van toezicht op het land bouwhuishoudonderwijs, de heer Vader, wilde speciaal mej. Berger voet eren voor het vele dat zij deed om te komen tot uitbreiding en ver nieuwing van de school Namens de directrices van de Zeeuwse scholen sprak mej. S. Kleinepier te Kruiningen, die de wijze waarop de architect erin ge slaagd is een nieuw stuk en de oude school tot één geheel te ma ken, bijzonder gelukkig vond. Spr. bood eveneens enkele langspeel platen aan. De architect, ir. Rothuijzen, dankte voor het in hem gestelde ver trouwen. Hij hoopte dat een aan vaardbaar geheel is ontstaan, ook al liggen er in elke aanpassing con cessies. Namens de leerkrachten sprak de heer J. Th. Laagland, die een fraai wandkleed aanbood, waarop het eiland Schouwen-Duiveland, voor zien van alle (geborduurde) wa pens van de verschillende gemeen ten. Voor de kamer van de leer krachten bood spr. een mat aan. Mej. van Liere, niet weinig on der de indruk van de stroom ge lukwensen en kadoo's, dankte.dqar- op de sprekers af zonderlij k'iri' har telijke en spontane bewoordingen, nog eens herinnerend aan de hek sentoer die het was om het onder wijs doorgang te doen vinden tij dens de bouw. Een schat van bloe men sierde het toneel, aangeboden op deze hoogtijdag van de Land bouwhuishoudschool „Prinses Ju liana". Onder leiding van de heer Jac. M. Luijkenaar zong daarna het koor der leerlingen een aantal vro lijke, frisse liedjes. De opwekkende bijeenkomst werd gesloten met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus door allen. Tussentijds werden versnaperin gen aangeboden, bereid door de leerlingen van de school. (Eigen foto). De bejaardensociëteit tijdelijk gesloten Naar wij vernemen is met het oog op het zomerseizoen de bejaar den sociëteit te Burgh tijdelijk stop gefcet. Daar de „Koebel" gedurende Ingezonden mededeling '/ut ettéta, S"ntn&kot. het vreemdelingenseizoen verhuurd is, is dit gebouw gedurende de zo mermaanden niet beschikbaar. Het ligt in de bedoeling van het comité de 3e dinsdag in september weer met de bijeenkomsten te beginnen. Hoewel het bezoek gedurende deze wintermaanden goed was te noe men, verwacht het comité, dat bij de heropening nog meer bezoekers aanwezig zullen zijn, want het ziet niet graag lege stoelen en die wa ren er tot nog toe. Daarom wekken wij bij deze de bejaarden, die nog geen „lid" van deze sociëteit zijn, op daaraan bij de heropening deel te nemen, tot verhoging van de ge zelligheid. GIETHOORN. De jongste nacht vorst blijkt niet alleen grote scha de te hebben aangericht aan de landbouwgewassen, doch ook in de rietvelden. Het jonge riet is op tal van plaatsen bevroren zodat de volgende oogst hier tot mislukking is gedoemd. Merkwaardig is, dat het riet in de gebieden waar vol doende water stond, niet geleden heeft. Ingezonden mededeling £41 toCH tXlCftl Drie-Eilandenplan omstreeks 1961 gereed Woensdagavond is verschenen de Memorie van Antwoord op het ontwerp-Deltawet, ondertekend door de ministers Algera, Hofstra en Mansholt. Aan deze memorie ontlenen wy de volgende punten: Het Drie-ellandenplan kan om streeks 1961 gereed zijn, de afslui ting van het Haringvliet ongeveer .968. Wordt gedurende de uit voering van deze laatste werken ook de aanleg van de Volkerakdam ter hand genomen, dan zal het stre ven er op gericht zijn deze dam omstreeks 1968 in bedrijf te kunnen stellen. Uiterlijk op dezelfde tijd, dus rond 1968 zal de Rijnkanalisatie gereed zijn. De bedijking van de Markerwaard zal in 1968 gereed kunnen zijn en die van Westelijk Flevoland omstreeks 1977. Onvoor ziene omstandigheden voorbehou den zullen de dammen in Haring vliet, Grevelingen en Volkerak in een periode van rond twaalf jaar voltooid kunnen worden. In dit zelfde tijdvak moeten tevens o.m. tot stand gebracht worden de af sluiting van de Hollandse IJssel, het Drie-eilandenplan, de Bies- boschwerken, een brug over het Haringvliet en vele kilometers dijk verzwaring langs de Westerschelde en de Rotterdamse Waterweg. Men mag niet verwachten dat in deze twaalfjarige periode bovendien nog een belangrijk deel der werken tot afsluiting van het Brouwershaven- se Gat en de Oosterschelde zal kun nen worden uitgevoerd. Daarom schijnt voor de uitvoering van het gehele complex der Deltawerken een termijn van tenminste twintig jaar zeker nodig te zijn. Geen afzonderiyk adviesorgaan Aangezien de Deltawet bedoeld is om in de eerste plaats op wa- terstaatkundig terrein een aantal voorzieningen tot stand te kunnen brengen, hebben de ministers het niet tot hun taak gerekend om als onderdelen van deze wet uitvoerig in te gaan op de vele problemen die zich op maatschappelijk, cul tureel, sociaal en economisch ge bied zullen voordoen in samenhang met de bedoelde waterstaatkundige voorzieningen. Zeker vereisen ook deze problemen naar het oordeel der ministers bestudering, en zelfs zeer tijdige bestudering, teneinde de ontwikkeling van het Deltage bied in goede banen te kunnen lei den. De vraag of voor de bestude ring van deze vraagstukken een afzonderlijke sociaal-economische raad voor het Deltagebied gewenst moet worden geacht, menen de mi nisters vooralsnog onbeantwoord te moeten laten. Met enkele ambt genoten is overleg gaande over de wijze waarop deze problemen het beste kunnen worden behandeld, zo delen de ministers van Verkeer en Waterstaat, van Financiën en van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening mede in de memo rie van antwoord op het voorlopige verslag der commissie van rappor teurs uit de Tweede Kamer over de Deltawet. Landbouwhuishoudschool „Prinses Juliana' ultra modern cebouw Samensmelting van oud en nieuw geslaagd Weliswaar is het niet verstandig een nieuwe lap op een oud kleed te zetten, maar als men erin slagen kan een nieuw gebouwd gedeelte te doen samensmelten met een be staand gebouw, zoals is gebeurd met de Landbouwhuishoudschool „Prinses Juliana" te Zierikzee, dan is daar geen enkel bezwaar tegen. Het is n.l. moeilijk tijdens een rondwandeling door het moderne, lichte en ruime gebouw, uit te ma ken wat nu precies nieuw en wat oud is. De samenvoeging heeft ge leid tot een fraai gebouw, dat een ereplaats inneemt in de rij van plaatselijke scholen. Reeds de naar de westgevel ver plaatste ingang van het gebouw is indrukwekkend en de brede hall ademt sfeer en ruimte. Nieuw zijn een waslokaal, een werkruimte op vallend door een praktische inde ling, die gecompleteerd wordt met een zg. droogkamer. Licht en ruim zijn twee nieuwe naailokalen, die een nieuwe inventaris (w.o. elek trische naaimachine) hebben ge kregen. Een nieuw lokaal is verder bestemd voor het algemeen vor mend onderwijs. Toiletten en dou checellen in het gebouw stempelen de school ook in dit opzicht mo dern. De keuken onderging een grondige vernieuwing. Aange bouwd werd een eetserre, waar de vrouwelijke hand een sfeer heeft geschapen, die voor een gezellig ingericht woonhuis niet onderdoet. De andere bestaande lokaliteiten en ruimten ondergingen een gron dige vernieuwing, aanvulling en verbetering, zodat een geheel ont stond dat de toets - zelfs van een strenge - critiek glansrijk kan door staan. Aan de muur in het trapportaal is een wandschildering aangebracht door de kunstschilder Jac. Prince te Vlissingen. De voorstelling be vat verschillende symbolische ele menten van de jeugd en het onder wijs zoals het aan een landbouw huishoudschool wordt gedoceerd. Bezuiniging van 4 miljoen 121 draglines graven op Schouwen-Duiveland De herverkaveling in Zeeland, die voor een groot deel reeds in een vergevorderd stadium van uitvoering verkeert, ondergaat momenteel de gevolgen van de bestedingsbeperking. Het werkplan 1957 was op gezet op basis van een krediet van f 40 miljoen, maar hierop moet tien procent bezuinigd worden door voornoemde beperking. Dit houdt in dat de meest dringende werken worden uitgesteld. De herverkaveling van Schouwen-Duiveland was voor 1957 aanvanke- ïyk opgezet op een basis van f 22 miljoen. Uiteraard is ook deze be groting herzien en bedraagt het gewyzigd plan thans f 19,8 miljoen. Het tempo van uitvoering zal enigszins getemporiseerd worden. Evenwel zyn voor 1957 reeds verplichtingen aangegaan tot een bedrag van onge veer f 34 miljoen. De aangegane verplichtingen be helzen uiteraard niet alleen „wer ken in de grond". De objecten zijn zeer gevarieerd. Behalve de egali satie en drainage zijn er de wegen en waterlopen en de gemalen en kunstwerken die worden aangelegd evenals electriciteit en waterlei ding. Voorts daarnaast boerde rij enbouw, beplanting, grondonder zoek, aankoop materialen, terwijl ook de schadevergoedingen aan de boeren dienen te worden betaald, omdat men niet kan inzaaien of omdat gewassen tengevolge van werkzaamheden worden vernield. Verschuiving Bij de eigenlijke werken ziet men een steeds groter verschuiving van regie door de cultuurmaatschap pijen naar aanneming. De gunnin gen van 1 januari 1957 t/m 30 april 1957 vertonen (inclusief bij komende kosten) het volgende beeld: aannemers f 18.335.000, regie f 3.315.000. Het zwaartepunt van de gunningen van het eerste kwar taal ligt dus op aannemerswerk, evenwel is het niet de bedoeling alleen op aannemers over te scha kelen. Regiewerk wordt achter de hand gehouden om in tijd van in flatie vrijkomende werkkrachten op te kunnen vangen. In regie wordt veelal materiaal-intensief werk - met name draineren - uit gevoerd. Mechanisatie De graad van mechanisering is thans zo hoog, dat gesteld kan wor den dat het werk dat zich daarvoor leent, mechanisch wordt uitge voerd. Vooral is er een evolutie waar te nemen op het gebied van bulldozers en draineermachines. In de eerste week van januari 1957 waren er op Schouwen-Duiveland werkzaam 568 arbeiders, in mei d.a.v. bedroeg dit aantal 817. Het aantal draglines op Schouwen-Dui veland liep in dit tijdvak op van 71 in januari tot 121 in mei; het aantal bulldozers van 2 tot 9; het aantal draineermachines van 1 tot 10 en het aantal auto's van 21 tot 91. Het totaal aantal arbeiders werkzaam in de herverkaveling Zeeland bedroeg in mei 1957 (eer ste week) 1471 man; voorts waren 184 draglines, 23 bulldozers, 16 draineermachines en 147 auto's bij werkzaamheden ingezet. Beplanting In alle gebieden zal een beplan ting worden aangebracht als resul taat van besprekingen tussen ver tegenwoordigers van landbouwers, de herverkavelingscommissie en het Staatsbosbeheer. Drinkwaterleiding Voor Schouwen-Duiveland is men er in geslaagd een door alle instan ties aanvaarde financieringsrege ling te krijgen. De belanghebbende, provincie, gemeenten en H.C.Z. le veren ieder een bijdrage. In juni a.s. wordt op Schou wen-Duiveland begonnen met de aansluiting van 120 150 percelen. De rest (150 boer derijen en een aantal arbei derswoningen) zal in 1958 tot stand worden gebracht. Op Tholen zal wellicht binnen niet al te lange tijd eveneens een regeling tot stand komen. Woninginrichting Het is de herverkavelingscom missie gebleken dat er behoefte be staat aan voorlichting op het ge bied van woninginrichting. Op Tholen wordt de woning van een der acht bedrijven in de Welhoek als voorbeeldwoning ingericht. De binnenhuisarchitecte, mej. Bosma - in dienst van de Cultuur Tech nische Dienst - geeft adviezen over meubilering en stoffering. Deze ad viezen zijn gratis en iedereen in de herverkavelingsgebieden kan hiervan profiteren. Bezwaarschriften In het grootste herverkavelings- gebied (Schouwen-Duiveland, 20.500 hectaren, 7.200 rechthebbenden!), werden in totaal 275 bezwaar schriften Ingediend. In 237 gevallen kon volledig overeenstemming be reikt worden. Er moesten dus slechts 38 bezwaarschriften een half procent) ter behandeling aan de rechter-commissaris worden ge zonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2