Galavoorstelling in Stockholm zette kroon op tweede dag DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 23 MEI 1957 No. 18160 113e Jaargang ZIERIKZEE SCHE WNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) i 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797«tMt REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraal 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman 6, Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Het Koninklijk bezoek aan Zweden Ontvangst Nederlandse kolonie Een galavoorstelling in de koninklijke schouwburg van Stockholm zette woensdagavond de kroon op een volbeladen programma van de tweede dag van het bezoek van koningin Juliana en prins Bernhard aan de Zweedse hoofdstad. De schouwburg was vol bezet en een fon kelend schouwspel van kleur en juwelen toen de koninklijke gasten om half negen binnentraden en bun plaatsen In de loge innamen, achter een haag van rode tulpen, witte anjers en blauwe irissen. De beide vorstinnen en prinses Sybilla met haar dochters Marga- retha en Brigitta waren allen in blauwe robes gekleed. De koningin, prins Bernhard en prins Willem waren in rok. Langs het eerste bal kon was een fleurige bloemenhaag aangebracht en voor velen bood de schouwburg een onvergetelijke aanblik toen de avond met de bei de volksliederen werd geopend. Beethoven en Mozart Nadat het orkest het programma was begonnen met de ouverture Leonore van Beethoven, werd de tweede akte van Mozarts Idomeneo gespeeld. Na de pauze, tijdens welke de di recteur van de opera en de voor naamste acteurs en actrices aan de vorstelijke bezoekers werden voor gesteld, werd een Zweeds ballet uitgevoerd. Het was „De verloren zoon" van de Zweedse componist Alfven, een bijzonder kleurrijk bal let in een zeer moderne opvatting. Ook aan het slot van deze luister rijke avond werden de volksliede ren gespeeld. Met deze galavoorstelling eindig de de tweede dag van het bezoek. Ontvangst Woensdagmiddag hebben konin gin Juliana en prins Bernhard de leden van de Nederlandse kolonie in Stockholm ontvangen. Het is een echt Nederlandse plechtigheid ge worden, de ontvangst werd gege ven in het restaurant Solliden op de Hoge Skansen, vanwaar men een uniek uitzicht op het „Venetië van het noorden" heeft. In de warme meizon speelde de Nederlandse marinekapel in een kiosk in de tuin van het restaurant vaderlandse liederen, terwijl zich binnen vierhonderd in Stockholm wonende Nederlanders verzamel den in afwachting van de konink lijke bezoekers. Op tyd Ondanks hun drukke programma kwamen koningin en prins precies op het vastgestelde uur aan. Aan de ingang van het gebouw werden zij ontvangen door de Nederlandse ambassadeur in Stockholm, dr. Jan Visser. Zij werden naar een ronde ontvangstzaal geleid, die met vele bloemstukken en met nationale kleuren versierd was. Daar waren de eersten, die de hoge bezoekers met bloementuiltje9 mochten verwelkomen, de kleine Kees en Carolien Callot d'Escury, een zoontje en een dochtertje van de eerste secretaris van de ambas sade. De koningin had de wens uit gesproken, dat alle leden van de kolonie bij deze gelegenheid aan haar zouden worden voorgesteld. Grote gebeurtenis Zo trok ruim een half uur lang een stoet van mannen en vrouwen aan koningin en prins voorbij. Hal verwege moest even een pauze ge maakt worden om hen de gelegen heid te geven een kleine verfrissing te gebruiken. Voor de leden van de kolonie was dit kennelijk een grote gebeurtenis. Het was duidelijk dat de meesten in echt nerveuze spanning de ont vangstzaal binnen gingen en even duidelijk, dat zij er met een gevoel van grote voldoening weer uitkwa men. Nadat allen waren voorgesteld bleven de koninklijke gasten en hun gevolg zich nog een half uur met de „Zweedse" Nederlanders onderhouden. Er werden verversin gen geschonken en er heerste een echt vaderlandse stemming, die aan het einde van het feest culmineer de in een spontaan door allen ge zongen Wilhelmus. Zal rijbewijs bij ontzegging definitief vervallen Ontwerp van wet in voorbereiding Het rijbewijs moet totaal verval len zodra de rijbevoegdheid door de rechter aan een automobilist ontzegd wordt. - Dit is de strek king van een ontwerp van wet, dat bij het ministerie Van Verkeer en Waterstaat in voorbereiding is ter wijziging van de wegenverkeers wet. Mededeling hiervan werd na mens minister Algera gedaan in een brief aan de Koninklijke Ne derlandse Toeristenbond A.N.W.B. Deze brief is een antwoord op een request dezer organisatie met het verzoek verlopende rijbewijzen tij dens een ontzeggingsperiode van de rijbevoegdheid automatisch te verlengen. De A.N.W.B. stelde daarbij, dat ontzegging van de rijbevoegdheid een bijkomende straf is en dat de rechter daarbij niet beoogt een oor deel te geven over de rijvaardig heid van een wetsovertreder. Ver loopt een rijbewijs tijdens een ont- zeggingsperfode, dan menen negen Deze telefoto uit Stockholm toont H.M. Koningin Juliana tijdens de rede, welke zij hield ter gelegen heid van het luisterrijke staatsban ket in de naar Karei XI genoemde zaal van het Zweedse koninklijke paleis. Koning Gustaaf luisterde geboeid toe. van de elf provinciale griffies, dat het rijbewijs dan tevens vervalt, waardoor een gestrafte gedwongen is een nieuwe rijproef af te leggen. Dit kan naar de mening van de A.N.W.B. niet de bedoeling zijn van de wetgever en evenmin van de rechter, die tijdelijk de rijbevoegd heid ontzegt. Vandaar het verzoek, tot automatische verlenging, het geen een zuiver administratieve kwestie zou zijn. Het antwoord namens minister Algera op dit request, dat een ont werp van wet in voorbereiding aankondigt om het rijbewijs bij enige ontzegging totaal vervallen te verklaren, is al9 een donderslag bij heldere hemel gekomen. Hamsteren in Zwitserland Een Zwitserse overheidsdienst die het gevaar van hamsteren in tijd van nood moet voorkomen, heeft woensdag een ware hamster woede ontketend met de bekendma king dat de Zwitsers een voorraad levensmiddelen voor twee maan den dienen aan te leggen en in stand te houden, omdat de interna tionale spanning nog lang niet is geweken. De mensen bestormden de win kels, zodat de dienst een tweede verklaring moest uitgeven met het advies, dat men die voorraden be ter geleidelijk kan vormen Tandartsen antwoorden minister Suurlioff De Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde heeft geantwoord op de brief van minister Suurhoff, waarin deze een dringend beroep doet op de par tyen in het geschil tussen tandart sen en ziekenfondsen arbitrage te aanvaarden. Ir» haar antwoord zegt de maat schappij, dat zij zich op 3 mei in principe bereid heeft verklaard tot arbitrage en wel over het geheel der deskundige rapporten die in de onderhandelingen met de zieken fondsorganisaties in het geding ge weest zijn. Een standpuntbepaling over de voorwaarden waaronder de tand artsen bij het bereiken van over eenstemming over het inroepen van arbitrage hun werkzaamheden voor de fondsen zouden hervatten lijkt het hoofdbestuur prematuur, zolang de ziekenfondsorganisaties met betrekking tot het principe van de arbitrage nog geen definitief standpunt hebben ingenomen, al dus het antwoord van de tandart sen aan de minister. (Inmiddels hebben, zoals gemeld, de ziekenfondsorganisaties de mi nister doen weten, dat zij het ar- bitragevoorstel aanvaarden. Desgevraagd verklaarde het se cretariaat van de Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde, hierop geen nader commentaar te kunnen geven). ONGELUKKEN OP DE WEG Achtjarig meisje overreden Gistermiddag om ongeveer vier uur is op de provinciale verkeers weg Alphen a.d. Rijn-Haarlemmer meer onder de gemeente Leimuiden het 8-iarig meisje A. van Tol uit de TïaS.riemmermeer, toen zij bij het spelen onverwacht deze drukke verkeersweg overstak door een auto gegrepen en op slag gedood. Wielrgdster verongelukt Op een kruispunt in Zeddam is woesdagmiddag omstreeks half vijf de 22-jarige mej. Arts uit Lengel, gemeente Bergh, door een luxe auto, bestuurd door J. G. uit Nij megen, aangereden en op slag ge dood. Het meisje reed met haar rij wiel op een voorrangsweg en wilde vermoedelijk rechtsaf slaan. De automobilist wildé de voorrangs weg kruisen. De auto Is door de po litie in beslag genomen. Verpleegster omgekomen Gisteravond omstreeks acht uur is op het kruispunt Koningin Em- makade-Groot Hertoginnelaan te 's-Gravenhage een ongeluk gebeurd dat het leven heeft gekost aan de vijftigjarige verpleegster L. P. Lou- rens uit Den Haag. De verpleegster, die op een bromfiets reed, heeft daar volgens de politie geen voor rang verleend aan een personen auto die werd bestuurd door de 25- jarige mej. A. J. T. uit Den Haag. De verpleegster is door de auto aangereden, zij liep een schedelba- sisfractuur op en is in het zieken huis aan de Zuidwal overleden. Na aanryding overleden Op de splitsing Houtweg-Zink- weg te Apeldoorn zijn zaterdag avond drie personenauto's met el kaar in botsing gekomen. De inzit tenden van de drie auto's werden naar het Julianaziekenhuis overge bracht. Een van hen, de 48-jarige heer G. de W. uit Apeldoorn, die o.a. een ingedrukte borstkas had, is thans aan zijn verwondingen bezweken. De B.B. en de atoom-oorlogvoering De hoofdstad, Rotterdam, den Haag en den Helder behoren, zo heeft de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken in 1954 mede gedeeld, tot die belangrijke steden welke in tijd van oorlog in aanmer king komen om met atoombommen en dergelijke te worden aangeval len. Tijdens de in Amsterdam gehou den eerste B.B.-oefening deelde een lid van de staf mede, dat ten aan zien van de bestrijding van dit soort aanvallen, reeds bepaalde dingen concreet zijn vastgelegd. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. A. A. M. Struycken, heeft toe gezegd - aldus de B.B.-functiona- ris - eerlang hierover nadere me dedelingen te zullen doen. De hoof den van de B.B. zijn klaar om na te gaan wat bij de bestrijding van rampen als gevolg van deze nieuw ste wapenen gedaan zal moeten worden. Voorlopig geen IJ- of Coentunnel Het kabinet heeft zijn standpunt bepaald ten aanzien van de IJ-tun- nel en de Coentunnel. Het is van mening, dat de huidige financieel- economische situatie op dit ogen blik de bouw van geen dezer tun nels toelaat, derhalve evenmin het nemen van een beslissing over het toekennen van een rijdsbijdrage in de bouw van de IJ-tunnel, zodat in elk geval op de begroting van het dienstjaar 1958 hiervoor geen gelden kunnen worden uitgetrok ken. Wanneer de toestand vol doende is opgeklaard, kan worden beslist of de bouw van één, dan wel twee tunnels zal plaats vinden. Toen 33 uur nu 7 De 32-jarige Amerikaanse ma joor Robinson Rinser - een vete raan uit de Koreaanse oorlog - die de vlucht van Lindbergh over de Atlantische Oceaan (in 1927) nog een keer heeft gemaakt, heeft zich dinsdagavond om 10 minuten over 7 met zijn Sabre-straaljager F-100f bij het Franse vliegveld Le Bourget gemeld. Hij was met zijn toestel, de „Spirit of St. Louis 22" van do Amerikaanse luchtmachtbasis Mc Guire in New Yersey vertrokken. Robinsin Rinser deed over de af stand minder dan 7 uur. Dit bete kent een nieuw wereldrecord. Lindbergh had dertig jaar gele den voor dezelfde afstand 33 V2 uur nodig. Haring laat zich (nog) niet verschalken De vangstberichten van heden morgen van de drijfnetvissers lui den: „geen vangst" of „zeer geringe vangst". Enkele schepen hebben één lot drie kantjes gevangen. Verscheidene loggers hebben de visgronden nog niet bereikt. De vloot stoomt nu in noordelijke richting en gaat vanavond nog maals aan schot. Thuiskomende is de motortreiler Sch. 171, schipper C. Korving, van de rederij C. Vrolijk te IJmuiden. Dit schip heeft vijftig kantjes ha ring aan boord. Het wordt vrijdag aan de markt verwacht. Deze ha ring is niet met drijfnet gevangen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 1 De roos heeft gauw gedaan, l maar de doornen blijven staan. VAKANTIEWERK VAN SCHOLIEREN Vakantiewerkers (beneden 18 jaar) moeten arbeidskaart hebben Ook dit jaar zullen weer ver scheidene scholieren en andere jon gelieden gedurende een deel van hun vakantie in loondienst gaan werken. Het ministerie van Sociale Zaken wijst er o.m. op, dat het Burger lijk Wetboek er in beginsel van uit gaat, dat minderjarigen slechts met toestemming van hun ouders een arbeidsovereenkomst zullen aan gaan. Werkt een minderjarige lan ger dan vier weken bij eenzelfde werkgever, zonder dat de ouders er bezwaar tegen maken, dan wordt verondei'steld dat zij daarvoor mon delinge toestemming hebben gege ven. Vakantiewerk is arbeid De voorschriften, die voor nor male arbeid gelden, zijn ook op va kantiewerk van toepassing. Is er een collectieve arbeidsovereen komst (c.a.o.) of bindende loonre geling, dan moet de vakantiewer ker het voorgeschreven loon, dat bij zijn leeftijd en ervaring past, ontvangen. De werktijdbepalingen zijn uiteraard op hem van toepas sing evenals de veiligheidsvoor schriften. Arbeiders - dus ook vakantie werkers - beneden 18 jaar moeten een arbeidskaart hebben en deze aan hun werkgever afgeven. Die arbeidskaart, een soort uittreksel uit het bevolkingsregister, kan men op het gemeentehuis, waar men staat ingeschreven, aanvragen. Zoals bekend mogen jongens be neden 14 jaar en meisjes beneden 15 jaar nog geen arbeid verrichten, dus ook geen vakantiewerk. Zij kunnen dus ook geen arbeidskaart krijgen. Wel mogen 14-jarige meis jes huishoudelijke arbeid in gezin nen verrichten. Voor huishoude lijke arbeid in gezinnen is echter geen arbeidskaart vereist. Nieuw gebouw Waterloopkundig Laboratorium in de Noord-Oostpolder Belangrijk centrum van wetenschappeiyk onderzoek Voorafgaande aan een buitenge wone bestuursvergadering van de Stichting Waterloopkundig Labo ratorium, heeft de voorzitter dier stichting, de oud-minister van Wa terstaat ir. Ringers, woensdagoch tend de wind- en stroomgoten in het nieuwe gebouw, dat daarvoor nabij de Voorst in de Noordoost polder als onderdeel van het Wa terloopkundig Laboratorium te Delft is opgericht, in werking ge steld. Het complex van het Waterloop kundig Laboratorium heeft met de totstandkoming van het nieuwe ge bouw, dat ongeveer twee miljoen gulden heeft gekost en dat gefi nancierd is uit het fonds der tegen waardedollars, een zeer belangrijke uitbreiding ondergaan. Niet minder dan 65 hectare van het boscomplex aan de Voorst is thans bij het Wa terloopkundig Laboratorium in ge bruik. Deze oppervlakte zal dit jaar nog met 24 hectare worden uitge breid, terwijl ruimte voor verdere uitbreiding beschikbaar is. Op deze terreinen, die het cen trum zijn van wetenschappelijke onderzoekingen met betrekking tot waterstaatkundige werken, zijn in de open lucht volkomen werkelijk heidsgetrouwe modellen gemaakt van verscheidene grote werken die in de nabije toekomst voor uitvoe ring in aanmerking komen. kleintjes uittjjf het binixenlwkd AMSTERDAM. Aan ernstige brandwonden aan gezicht en bo venlichaam, die de 60-jarige me vrouw Bos maandagavond in haar woning in de Karei du Jardinstraat opliep toen zij haar brandende pe troleumkachel wilde bijvullen, waarbij haar kleren vlamvatten, is zij in het Binnengasthuis overleden. 's-GRAVENHAGE. In de ouder dom van 83 jaar is te Middelburg overleden de heer J. de Kok, die in de kring van de Gereformeerde Ge meenten en de Staatkundig Gere formeerde partij vele jaren een zeer vooraanstaande plaats heeft inge nomen. 's-GRAVENHAGE. De boring Wassenaar 5 van de N.V. Neder landse Aardolie Maatschappij aan de Zijdeweg te Wassenaar is met succes bekroond. De put is met een bevredigende opbrengst in produk- tie genomen. In dit gebied zullen nog verdere boringen worden ver richt om deze ondergrondse accu mulatie op verantwoorde wijze te ontginnen. 's-GRAVENHAGE. Het Britse Koninklijke Genootschap heeft een gouden medaille toegekend aan twee Nederlandse bloemenkwekers, één uit Den Haag en één uit Noord- wijk, voor hun inzendingen op een bloemententoonstelling te Chelsea. Ook een Belgische inzender kreeg een gouden medaille. ROTTERDAM. Twee ministers hebben het woord gevoerd over en tot de Nederlandse Spoorwegen. Eerst was het de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid ir. H. B. J. Witte, die in het Bouwcentrum de tentoonstelling opende, samengesteld door de spoorwegen en handelend over het station in het algemeen en later op de dag de minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera. Hij open de in de hal het nieuwe gebouw van het Centraal Station. En dit alles mede ter gelegenheid van de Rotterdamse Opbouwdag. Koning Saoed van Saoedi-Ara- bië zal op 8 juni een officieel be zoek aan Jordanië brengen. Dit is bekendgemaakt door de chef van het kabinet van koning Hoessein.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1