gMq •samara Koningin Juliana en prins Bernhard brengen staatsiebezoek aan Zweden f*!:::-- DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIENDELIJKE BRIEF VAN BOELGANIN AAN FRANSE PREMIER MOLLET Het bezoek van Adenauer aan de V.S. ■TOKaa De Amerikaanse hulp aan het buitenland V.S. WILLEN ONTWAPENINGSPROEFGEBIED IN MIDDEN- OF OOST-EUROPA VEILIGHEIDSRAAD PRAAT NOG EENS OVER SUEZ-KANAALKWESTIE Nur ein Gedanke qualt mich fort De arrestatie van „de Zwarte Ruiter" DINSDAG 21 MEI 1957 No. 18159 USe Jaargau* ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, pei week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1609 REOAKTIE EN ADMINISTRATIE:. V lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee Redakteur: M. J. Bil DE VAATE Tel. 309. Moskou lonkt naar Parijs Een beroep op „wederzijds vertrouwen" De premier van de Sowjet-Unie, maarschalk Boelganin, heeft ineen speciale boodschap aan z|jn Franse ambtgenoot, Guy Mollet, verklaard dat Frankrijk en de Sowjet-Unie van alle landen van het Europese vasteland het meeste belang heb ben bij het behoud van de Euro pese veiligheid, aldus meldt radio- Moskou. Boelganin zegt verder, dat het van het grootste belang is voor de wereldmogendheden om betrek kingen van wederzijds vertrouwen te vestigen en gemeenschappelijk te werken om vreedzame oplos singen te vinden voor strijdvragen. Volgens maarschalk Boelganin bestaat er geen tegenstelling in de hoofdbelangen tussen Frankrijk en de Sowjet-Unie. Het was te be treuren, dat „onlangs genomen maatregelen van de westelijke mo gendheden de Europese situatie nog meer compliceren". Het bestaan van de NAVO noemde Boelganin ongerechtvaardigd. Elke vergade ring van de NAVO-mogendheden bracht de wereld een stap dichter naar de voorbereiding van een nieuwe oorlog. Betreurd wordt ook, dat alle leden van de NAVO het denkbeeld steunden om uitrusting van het Westduitse leger met kern wapens toe te laten. Boelganin zegt, dat de Russische regering bereid is de instelling in Bondskanselier Adenauer ver trekt vrijdag a.s. uit Bonn voor een bezoek aan Washington, dat, naar hij hoopt, zijn kansen op een derde ambtsperiode zal doen toenemen. Men verwacht, dat hij van de Ame rikaanse regering nog meer ver zekeringen zal krijgen, dat de V.S. niets zullen doen wat in verband staat met het Duitse vraagstuk, zonder de bondskanselier te raad plegen. Na een particulier bezoek aan New York, waar hij de 24ste mei wordt verwacht, gaat Adenauer op 27 mei naar Washington voor be sprekingen van drie dagen met Eisenhower en Dulles. De 29ste zal hij per vliegtuig de thuisreis aan vaarden, na een persconferentie te hebben gehouden. Hebben Russen in oost- Europa atoomwapens Het onafhankelijke Westduitse dagblad „Die Welt" meldt dat de in oost-Duitsland, Tsjecho-Slowa- kije en Hongarije gelegerde Sow- jetrussische troepen met atoom wapens zijn uitgerust. De correspondent van het blad te Bonn, Georg Schroder, schrijft dat de bron, waaruit hij dit bericht heeft geput, zo betrouwbaar is, dat de juistheid ervan ontwijfelbaar vast staat, „ongeacht of er al dan niet een tegenspraak van Sowjet- russische zijde volgt". De Egyptische douane-autori teiten hebben maandag alle discri minerende maatregelen ten aan zien van Britse en Franse schepen opgeheven. Deze maatregelen wer den vorig jaar wegens de Brits- Franse actie tegen Egypte, afge kondigd. Britse en Franse schepen kunnen nu weer vrijelijk Egypti sche havens aandoen om goederen te laden of te lossen, zo maakte radio-Cairo maandagavond bekend. Europa van een inspectiezone en beperking van de bewapening voor Duitsland en naburige landen te bespreken. De Sowjet-Unie wil niet aanne men, dat Duitsland een onveran derlijke vijand van Frankrijk en de Sowjet-Unie is. De Sowjet-regering is „ernstig bezorgd" over het feit, dat „Frank rijk het besluit heeft genomen om zijn gebied te laten gebruiken voor de vestiging van atoombases". Het komt de Sowjet-Unie voor dat zij die hun bases in andere landen vestigen, dit doen om ingeval van een atoomoorlog de voornaamste slag te ontlopen. Minister Suurlioff wil arbitrage in tandartsenconflict De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft zich schriftelijk gewend tot de organi saties van Algemene ziekenfondsen en tot de Maatschappij tot bevor dering der tandheelkunde. Minister Suurhoff geeft partijen dringend in overweging de tussen hen gerezen moeilijkheden langs de weg der arbitrage tot een oplossing te brengen. De minister gaat er van uit, dat de tandartsen dan on verwijld hun werkzaamheden voor de ziekenfondsen zullen hervatten. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maandag verklaard dat sinds enige tijd van gedachten wordt ge wisseld over de mogelijkheid van een officieel bezoek van koningin Elizabeth en prins Philip van Groot-Brittannië aan de Verenigde Staten en Caanda, „doch er is hier omtrent nog geen enkele beslissing genomen". De boerenarbeiders in de Itali aanse provincie Mantua zijn maan dag in staking gegaan. Zoals be kend staken er in de Po-vlakte reeds 80.000 boerenarbeiders en in de provincie Pavia 40.000. Deze moderne vaas, die geplaatst is op de Kurfurstendamm in de Britse sector van Berlijn, heeft twaalf arbeiders handen vol werk gegeven voor zij goed en wel stond. - Uit de volkomen verwoeste „Ge- dacliteniskirche" komen de stukjes marmer waaruit het zeer decora tieve mozaïek werd opgebouwd. President Eisenhower zal heden middag in het Congres zijn pro gram voor hulp aan het buitenland in het belastingjaar 1957-'58 indie nen. Enige uren later zal hij het Amerikaanse volk in een radio- en televisierede vragen om steun voor dit program, dat, naar men meent te weten, voorziet in hulp tot een bedrag van 3,8 miljard dollar, 500 miljoen minder dan in januari in de begroting werd aangekondigd. Van dit bedrag zou 2,8 miljard be stemd zijn voor militaire hulp en de rest voor economische en tech nische bijstand. De gematigd-progressieve chris ten-democratische senator Adone Zoli heeft zondag de samenstelling bekend gemaakt van een homogene christen-democratische Italiaanse minderheidsregering. Om methoden van toezicht te beproeven De Verenigde Staten trachten de Sowjet-Unie ertoe te brengen over te gaan tot beperking van bewa pening en toezicht hierop in een proefgebied ergens in midden- of oost-Europa, aldus is maandag door regeringsambtenaren te Washing ton gezegd. De Amerkaanse regering pleegt overleg met de regeringen van Groot-Brittannië, Frankrijk en Ca nada over een antwoord van die strekking op de jongste Sow jet ontwapeningsvoorstellen. Een dergelijk proefgebied zal niet langs de grens tussen beide delen van Duitsland worden ge vormd, aldus de ambtenaren. Verder zeiden zij, dat de Ver. Staten geen belang hebben bij een geneutraliseerde of gedemilitairi- seerde zone in het hart van Europa, tenminste niet in de huidige om standigheden in de wereld. De in stelling van een neutrale zone zou terugtrekking van Amerikaanse en Op instigatie van Frankrijk De Veiligheidsraad is maandag bijeengekomen om te sprekèn over de Egyptische voor waarden voor het beheer van het Suezkanaal. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Christian Pineau, drong aan op heropening van de onderhandelingen tussen de ka naalgebruikers en Egypte om zo spoedig mogelijk te komen tot een oplossing, die in overeenstemming is met de conclusies van de Veilig heidsraad. „Frankrijk vraagt slechts van u trouw te blijven aan uw eerder genomen besluit", aldus Pineau. De raad werd het in oktober van het vorige jaar met algemene stem men eens over zes vereisten voor een oplossing van de kwestie. De voornaamste daarvan was, dat het kanaal wordt vrijgehouden van de binnenlandse politiek van welk land ook. geallieerde troepen uit belangrijke verdedigingsstel 1 ingen noodza ke- lijk maken. Dit is heel iets anders dan een klein proefgebied, waar het aantal wapens en manschap pen zal worden beperkt en waar verschillende methoden van toe zicht kunnen worden beproefd, al dus de ambtenaren. LETTERKUNDE P. C. Hooftprijs voor Anna Blaman Op advies van de jury voor de staatsprijs voor letterkunde, de P. C. Hooftprijs 1956, heeft de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen besloten deze te verlenen aan de letterkundige Anna Blaman voor haar gehele oeuvre. Uit het in eenstemmigheid uit gebrachte advies van deze jury blijkt, dat enkele juryleden welis waar bezwaren bleken te hebben tegen de voor hen niet altijd aan vaardbare thematiek van de ro mans van Anna Blaman, doch deze bezwaren minder zwaar wilden la ten wegen dan hun waardering voor de uitzonderlijke kwaliteiten van het proza van deze schrijfster. De jury vestigt in haar rapport er de aandacht op, dat Anna Bla man haar talent in dienst heeft gesteld van het motief van de een zaamheid van de mens, gelegen in zijn hedendaags schijnbestaan, dat niet is geworteld in de morele, ideële of reügieuse grond. Volgens de jury is haar werk in zijn geheel en zeer bijzonder in de bundel ver halen Ram Horna een hartstoch telijke poging om een uitkomst te vinden in een loutering, die inder daad een verworvenheid zal zijn. Nur ein Gedanke qualt mich fort: lm Bett, au f Kissen sterben dort! Dahin zu welken, hoffnungslos verzagt, Der Blume gleich, geheim vom Wurm benagt: Vergeheen langsam, die der Docht vergeht, Der in einsamer öder Kammer steht. O du mein Gott, erhör' mein Flehn: Lass mich nicht so zu Grabe gehn.' Ich sei ein Baum, durch den ein Blitzstrahl zuendend wettre; Ein Baum, den der Orkan entwurzelnd niederscVimettre; Ein Felsen, den vom Berg der Donner Iöse Mit Erd' und Himmel schütterndem Getöse. Wenn jedes Sklavenvolk einst zieht, Zur Wahlstatt hin, des Joches müd' Das Antlitz gerötet mit rotem Panier, Drauf leuchtend des heiligen Schlachtrufes Zier: Für die Weltfreiheit Der in die Weit' Hinausposaunt von Ost nach Westen geilt Und sich zum Kampte die Tyrannis stellt: Dort fall* ich als Held lm blutigen Feld Dort möge mein Blut mir, das junge, entströmen, Und lass ich mein Scheidewort jauchzend vernehmen, So werd' es verschlungen vom Sabelgeklirr, Trompetengeschmetter und Schlachtengewirr, Und über mich stieb, Entseelt wo ich blieb, Zum herrlichen Sieg man auf schneubenden Pferden, Und lasse zurück mich zerstampft auf der Erden. Und mein verstreut Gebein man sammeln mag, Wenn anbricht der Bestattung grosser Tag, Und bei gedampften Trauerfeierklangen, - Voran die Fahn' mit schwarzen Florbehangen - In ein Grab man die Helden tragt, die sich geweiht Dem Tod für Dich, du heilige Weltfreiheit. (PetÖfi-gedicht, in de vertaling van G. L. Arvai). Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Van vrees tot haat is een i korte weg. Naar aanleiding van de arresta tie van „de Zwarte Ruiter", deelt de hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, H. M. C. A. Staal, mede, dat de politiemannen die aan de arrestatie hebben deelgenomen, er prijs op stellen te verklaren, dat er, in strijd met wat in sommige berichten is gemeld, niet gewor steld is en dat „de Zwarte Ruiter" niet met een geladen stengun klaar stond om met geweld zijn arrestatie tegen te gaan. Van de politieman nen die de woning binnengingen, waren er enkelen wel gewapend, doch zij hadden het pistool in hun kleding geborgen. Het zou onver antwoordelijk zijn geweest, aldus de hoofdcommissaris, indien zij deze gevaarlijke man ongewapend had den willen arresteren. Zij moesten er immers rekening mee houden dat hij zich met een schietwapen zou verdedigen. Een stengun werd ingepakt in een kast in de kamer aangetroffen. Tevoren had de echtgenote van de bewoner, die hij tot onderdak ver strekken had gedwongen, hem ver zocht bij een eventuele arrestatie niet tot ernstig geweld over te gaan. Hoewel hij hiervan niets zou hebben willen weten, heeft hij, na dat hij tevergeefs getracht had langs de achterzijde te ontkomen, zich zonder verzet overgegeven. Dank zij het zeer bezadigde op treden van beide partijen, zo be sloot de hoofdcommissaris, is deze arrestatie, waarvan het ergste ver wacht kon worden, zonder enige moeilijkheden verlopen. Zweedse straaljagers haalden koninklijk paar in Maandagmorgen is - zoals ge meld - het koninklijk paar per re- gerings-Dakota vertrokken voor een staatsiebezoek aan Zweden. Met deze reis wordt de r|j van staatsiebezoeken, die het vorsten paar in de afgelopen jaren onder nam, verder aangevuld en het moet ditmaal gezien worden als tegen bezoek, want twee jaar geleden bracht het Zweedse koninklijk paar een bezoek aan Nederland. Het was t|jdens deze reis, dat Z.M. Gustaaf VI de eerste steen legde voor het inmiddels voltooide Zweedse Rode Kruis-zïekenhuis te Zierikzee. De reis van het Nederlandse ko ninklijk paar naar Zweden had een voorspoedig verloop. Bij de landing van de Dakota met het Koninklijke paar op het militaire vliegveld Kallinge bij Karlskrona bestuurde Prins Bern hard het toestel zelf. Het vliegtuig van de Koningin en de Prins was het laatste van een serie DC-3 toe stellen, die op Kallinge aankwam. In de overige vliegtuigen hadden de leden van het gevolg plaats ge nomen. Acht straalvliegtuigen van de Zweedse luchtmacht van het type „Lansen" waren ter begroe ting van de Koninklijke gasten op gestegen. De Koninklijke gasten werden verwelkomd door de gou verneur van de provincie Blekinge, de heer von Heiand en diens echt genote. Deze bood H.M. de Konin gin een boeket bloemen aan. De be groeting duurde slechts enkele mi nuten en daarna begon de eerste, nog niet officiële doch desondanks triomfantelijke autorit van de Ko ninklijke gasten op Zweeds gebied. Langs de hele weg, die de autoco lonne van het vliegveld naar de rede van Karlskrona moest afleg gen, stonden duizenden mensen op gesteld, die de gasten hartelijk toe wuifden. Ter rede van Karlskrona, sedert de zeventiende eeuw de voornaamste marinebasis in Zwe den, werden de Koninklijke gasten begroet door de opperbevelhebber van de vloot in het zuiden, konte admiraal Erik Samuelson. Konin gin en Prins namen enkele ogen blikken rust voordat zij zich aan boord begaven van de motorsloep, die hen naar de kruiser „De zeven Provinciën" moest brengen. Zij werden in de sloep vergezeld door I de gouverneur der provincie en I door de vlootcommandant. Om drie uur zagen de drommen toeschou wers op de kade hoe de kruiser en de escorte-vaartuigen de ankers lichtten en onder een blauwe he mel op kalme zee naar het noorden opstoomden. Vanmorgen in alle vroegte be reikten de koninklijke bezoekers de scherenkust voor Stockholm en van dat ogenblik af werden „De ze ven Provinciën" en de escortevaar tuigen „Friesland" en „Rotterdam" begeleid door de tweehonderd straaljagers van de Zweedse lucht macht. Zonnig Stockholm Doffe kanonschoten klonken in de vroege morgenuren over een door een warme zomerzon be straald Stockholm, ten teken, dat Koningin Juliana en Prins Bern hard de Zweedse territoriale wa teren waren binnen gevaren. De eerste militaire ceremoniën, aan het bezoek verbonden, hadden in alle vroegte plaats op grote af stand van de stad. Om even over zes kwam het Nederlandse eskader, bestaande uit de kruiser „De zeven Provinciën", en de andere torpedo- bootjagers „Friesland" en „Rotter dam", in zicht van het lichtschip „Almagz-undet", op enkele mijlen voor de scherenkust van Stock holm. Hier werden de schepen op een rustige door de ochtendzon be schenen zee tegemoet gevaren door de Zweedse torpedoboot jagers „Halland" en „Smaaland", die het eerste welkomstsaluut afvuurden. Helicopters met persfotografen cir kelden boven de schepen toen de bemanning zich aan de reling pre senteerde. De „Zeven Provinciën" had de standaard van Koningin Juliana in top. De Zweedse torpe- dobootjagers voerden de Neder landse driekleur in de topmast. Majestueuze vaartocht Begeleid door de Zweedse sche pen begon het Nederlandse eskader daarna zijn tocht door de archipel naar de hoofdstad, een vaart die vijf duurde. De Zweedse lucht macht zond reeds aan de buitenste rand van de archipel een groet, die de lucht deed daveren. Een groep straaljagers van Zweedse makelij, van het type J 29, bijgenaamd „Vliegende Vaten", cirkelde op vijfhonderd meter hoogte boven de schepen. De vliegtuigen bleven de schepen op hun majestueuze vaart langs de talloze eilanden vergezel len. Aan de grens van de stad Stockholm kregen zij versterking van tweehonderd straaljagers, die de stad op haar grondvesten deden schudden. Na het binnenvaren van het eilandenrijk beantwoordde de „Zeven Provinciën" de begroeting met een saluut van 21 schoten uit zijn acht Zweedse Boforskanonnen. Deze werden weer beantwoord door een gelijk salvo, afgevuurd door de kustbatterijen van het fort „Oscar Fredriksborg", dat juist voor de stad Stockholm is gelegen. Toen het Nederlandse eskader hier na derde, stond er een erecompagnie opgesteld van de kustartillerie van Vaxholm. Dikke drommen mensen Vaxholm is het kustfort van Stockholm, waarvan de faam wordt geïllustreerd door de opmerking, dat de Duitse generaal von Moltke slechts eens in zijn leven een glim lach van voldoening op het gelaat heeft gehad, namelijk toen hij Vax holm zag. Terwijl de schepen hun vaart voortzetten scheepten om ruim acht uur in de morgen de Zweedse prins Bertil en de Nederlandse ambassa deur in Stockholm, dr. J. Visser, zich onder grote belangstelling in op een motorsloep om de konink lijke gasten tegemoet te varen. Zij ontmoetten om even over negen het eskader en begaven zich aan boox-d van de „Zeven Provinciën". Terwijl de glorievolle tocht tus sen de eilanden voortging en daar mee het uur van de officiële aan komst in Stockholm naderde, stroomden duizenden belangstel lenden naar de „Logardstrappan" voor het koninklijk paleis, waar de eerste ontmoeting tussen de sou- vereinen zal plaats vinden. Dichte drommen mensen omzoomden reeds uren voor de aankomst de kaden, die in de volle zomerzon hun fraai ste tooi hadden aangenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1