DE ZIERIKZEESCHE COURANT EEN VOORTREFFELIJKE DAG Leraressen Zeeuwse Landbouwhuishoud- scholen troffen elkaar te Zierikzee MAANDAG 20 MEI 1957 113e jaargang zieri kzee sou: mm uws bode ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 4.15, pei week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-IM»'~ REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, 2ierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 16.00 uur tef. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6. Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. I. BIJ DE VAATE - Tel. 309. DE ONTWAPENING AMERIKAANSE STAFCHEF WANTROUWT DE RUSSISCHE VOORSTELLEN Admiraal Radford, voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, heeft zondag bij terug keer van een reis naar Zuid-Ame- rika in Washington verklaard, dat hij de Sowjet-ontwapeningsvoor- stellen, die gedaan zijn op de Lon- dense conferentie, wantrouwt. Hij had de voorstellen wel niet bestudeerd, maar „wij kunnen de Russen op dit of welk ander punt ook niet vertrouwen. Zij hebben hun woord te dikwijls gebroken", zo zei hij. Stassen, president Eisenhower's adviseur voor ontwapeningskwes ties, heeft vrijdag bij terugkeer uit Londen in Washington verklaard, dat de Sowjet-Unie en de weste lijke mogendheden, vergeleken met een maand geleden, nader tot el kaar zijn gekomen op het punt van een „eerste" ontwapeningsplan. Nederlandse oorlogs schepen in Zweden De kruiser „De Zeven Provin ciën" en de onderzeebootjagers „Friesland" en „Rotterdam" zijn zaterdag in de haven van Karls- krona in zuid-Zweden aangeko men. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen zich per vliegtuig naar Karlskrona begeven en van daar aan boord van „De Zeven Provinciën" de reis voor hun be zoek aan Zweden naar Stockholm vervolgen. Nederlandse padvinders naar Engeland Op dinsdag 30 juli, 's ochtends omstreeks negen uur, zal te Hoek van Holland het Nederlandse con tingent naar de J.I.M. (Jamboree, Indaba en Rover-Moot) scheep- gaan. De J.I.M. zal van 1 tot en met 12 augustus worden gehouden in Sutton Park, Sutton Coldfield, Warwichshire bij Birmingham in Engeland. Het Nederlandse contin gent, dat ongeveer duizend man telt, zal op woensdagavond 14 aug. omstreeks half acht weer in ons land terugkeren. IJsbrokken als maimevuisteii Toen het s.s. „Zeeland" de zer dagen in de haven van Khor el Mufatta, in de meestal snikhete Perzische Golf, lag, werd het schip daar op een avond overval len door een zware bui, die gepaard ging met windstoten tot windkracht elf en waar uit stukken ruw ijs als mansvuisten zo groot vielen Naar de gezagvoerder, kapi tein D. J. van der Wiel, be richtte, had niemand aan boord tevoren ooit zoiets ge zien. Met zware scheeps- trossen wist men een lichter, die langszij lag, voor weg sleuren te behoeden. Hierbij brak een sleeptros van het Lloydschip en andere tros sen leden aanzienlijke schaafschade. Regententen en vlaggen woeien aan flar den en een boven 't prome nadedek aangebrachte tent van hardboard werd door de neervallende ijsbrokken doorzeefd en kreeg grote ga ten. Aan dek staande auto's liepen gebroken ruiten op en kregen deuken in de caros- serie door de zware bonken ijs, die er op denderden. On middellijk liet de kapitein de machines van het schip klaar maken om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Het 12.000 ton metende schip kon worden gehouden door terstond het tweede an ker te laten vallen. Het 150.000ste televisietoestel Evenals in januari van dit jaar zijn ook in april door de Dienst luister- en kijkgelden meer nieuwe televisietoestellen dan radio's ge registreerd, nl. 9.226 tegen 8.375. Naar het zich laat aanzien zal het totaal aantal aangegeven televi sietoestellen, dat op 1 mei 142.740 bedroeg, nog deze maand de 150.000 overschrijden. Het aantal geregistreerde radio ontvangtoestellen kwam in de maand april op 2.281.572 (1 april '57: 2.273.197). Prijsstop melk 1956 ingetrokken Blijkens publikatie in de Neder landse Staatscourant van 17 mei 1956 hebben de ministers van Eco nomische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de Beschikking Prijsstop Melk 1956 met ingang van 18 mei 1957 inge trokken. Deze maatregel is op ver zoek van het bestuur van het Pro- duktschap voor Zuivel genomen, nadat bevredigende toezeggingen zijn gedaan om medewerking te verlenen aan de prijsstabilisatiepo- litiek van de overheid. Overeen komstig de terzake gemaakte af spraak zullen prijswijzigingen voor consumptiemelk en melkprodukten niet dan na voorafgaand overleg met het Produktschap voor Zuivel en met de overheid worden door gevoerd. Knippen en scheren vijf cent duurder In de Nederlandse Staatscourant van 17 mei 1957 is een beschikking van de minister van Economische Zaken gepubliceerd, waarbij de Prijsstop Kapperswerkzaamheden, die sinds 30 december 1956 van kracht was, met ingang van 18 mei wordt ingetrokken. Deze prijsstop was destijds afgekondigd om een einde te maken aan tariefsverho gingen, die zonder overleg met het ministerie van Economische Zaken hadden plaats gevonden. Inmiddels zijn verschillende kos tenstijgingen opgetreden, die blij kens een door het ministerie van Economische Zaken ingesteld on derzoek voor doorberekening in aanmerking komen. De minister van Economische Zaken zal met het oog hierop geen bezwaar ma ken tegen een verhoging van de ta rieven voor het haarknippen en het scheren met 5 cent per behande ling, voor zover thans geen hogere tarieven berekend worden dan op 1 januari 1956. Riet in Oostelijk- Flevoland Zaterdag is een aanvang gemaakt met het per vliegtuig uitzaaien van riet in de droogvallende polder Oostelijk Flevoland. In ongeveer acht dagen tijd zal met een Piper „Super Cub" een oppervlakte van circa 8.000 hectare worden inge zaaid. Het volgend jaar, wanneer de hele polder zal zijn droog ge vallen, zal op deze wijze nog over een oppervlakte van circa 22.000 hectare op grote schaal rietzaad worden verspreid. Tien Hongaarse vluchtelingen o.l.v. een jongeman, die naar zijn zeggen net gehoord had dat zijn vader in Boedapest was opgehan gen, hebben zaterdagavond een in val gedaan in een club van Hon gaarse communisten in het westen van Londen. Zij vernielden o.m. communistische geschriften in de bibliotheek van de club en smeten lege melkflessen door de ramen. De politie arresteerde vier van de overvallers. Minister Mansholt over toestand in de landbouw Splitsing kleine bedrjjven zal worden tegengegaan Tijdens een vrijdagmiddag, op uitnodiging van de gewestelijke commissie voor Noord-Holland van de Dr. Wiardi Beekman-stichting te Alkmaar gehouden bijeenkomst van agrariërs, heeft minister Mans- holt medegedeeld, dat de Neder landse landbouw niet moet blijven drijven op de steunmaatregelen van de regering en de steun van het Nederlandse volk. De landbouw moet de hand in eigen boezem steken om mede rich ting te geven aan het beleid van de regering. Structuurveranderin gen in de landbouw kunnen alleen nog maar een goede arbeidsproduk- tiviteit garanderen. De heer Mans- holt vergelijkt de huidige tijd met de jaren rond 1890, toen de Neder landse landbouw een ernstige cri sis doormaakte. Ook toen heeft men zijn heil ge zocht in een nieuwe koers, in plaats van bescherming en steun te vra gen. De bewindsman zeide, dat binnenkort wettelijke voorschriften verwacht kunnen worden voor de verkoop en nieuwe verpachting van kleine bedrijven. Ook zal wor den tegengegaan, dat kleinere be drijven steeds maar weer worden gesplitst. De minister kondigde ook vestigingseisen aan. Overigens ont kende hij niet, dat het landbouw probleem een moeilijk probleem is, dat eigenlijk alleen op internatio naal niveau kan worden opgelost. Evenals in 1930 is het evenwicht tussen vraag en aanbod verdwenen. De behoefte aan landbouwproduk- ten is er wel - tweederde van de mensheid lijdt honger - maar de koopkracht is te gering. Intussen zal de Nederlandse agrariër zijn heil moeten zoeken in structuur wijzigingen. Steun is slechts een noodmaatregel, aldus de minister. Jong meisje vermoord te Bergen op Zoom Jongeman doodde haar met bei tel Zaterdagavond is op het terrein „Kijk in de pot" te Bergen op Zoom een zeventienjarig meisje N. Koop man door de 23-jarige P. van der Burgt vermoord. De dader werd in de loop van de avond door de po litie aangehouden en is in het po- Oost-Pakistan ziet zich bedreigd door het spook van de honger De centrale regering van Paki stan zendt in allerijl duizenden ton nen graan naar de 45 miljoen in woners van oost-Pakistan, dat door een plotselinge voedselnood wordt gedreigd, aldus is officieel bekend gemaakt. Dit is de tweede keer in negen maanden, dat oost-Pakistan zich geplaatst ziet voor het spook van de honger. Volgens de centrale regering is voldoende voedsel in de provincie oost-Pakistan aanwezig. Maar door een hamsterpiek; als gevolg van geruchten die door „anti-sociale en ondermijnende elementen" waren verspreid, was een crisis ontstaan. Het besluit tot het zenden van graan naar oost-Pakistan is geno men na een spoedvergadering van het kabinet en hoge functionaris sen, die door premier Soehrawardy werd belegd. Volgens de regeringsverklaring is in oost-Pakistan in sommige ge vallen de prijs van rijst in vier dagen met 14 ropij gestegen. De regering acht het onmogelijk, dat deze stijging aan economische fac toren is toe te schrijven. litiebureau ingesloten. Hij zal dezer dagen aan de officier van justitie te Breda worden voorgeleid. Naar uit het onderzoek is geble ken, heeft v. d. B. het meisje, waar mee hij reeds ruim een jaar verke ring had, van het leven beroofd omdat zij de verkering op uitdruk kelijk verlangen van haar familie wilde beëindigen. Reeds eerder had zij het voornemen om de verkering te verbreken kenbaar gemaakt. Toen van der B. haar zaterdagmid dag aan het station te Bergen op Zoom afhaalde, toen zij van haar werk te Breda huiswaarts keerde, was hij gewapend met een beitel, welke hij speciaal had geslepen en aangepunt. Eerst heeft hij met het meisje een bezoek aan zijn zuster gebracht en daarna is hij met haar gaan wandelen. Bij de kogelvangers op „Kijk in de pot" hebban zij blijk baar weer woorden gekregen over het verbreken van de verkering, waardoor van der B. zijn wapen greep en haar enkele steken in de hals toebracht. Daarbij heeft hij de halsslagader doorstoken, waardoor het meisje spoedig overleed. BEPERKING DER GEMEENTELIJKE BESTEDINGEN Uitkeringspercentages Gemeentefonds 1957 De ministers van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie en van Financiën hebben aan de ge meentebesturen geschreven dat de regering zich, zoals zij in de aan de Tweede Kamer aangeboden nota inzake beperking van de beste dingen heeft uiteengezet, genood zaakt ziet maatregelen te nemen en te bevorderen, welke zullen lei den tot een zekere inkrimping van de investeringen en de consump tieve bestedingen, zowel van de overheid als van particulieren. Het aandeel, dat de gemeenten in deze beperking zullen hebben te leveren, wordt in de nota gesteld op f 20 a f 25 miljoen, wat betreft de uitgaven op de gewone dienst en op tenminste f 75 miljoen wat betreft de kapitaalsuitgaven. De regering vertrouwt er op, dat de gemeentebesturen hun mede werking zullen verlenen om deze uit nationaal-economisch oogpunt noodzakelijk geachte beperkingen te effectueren. Daarbij ware door u het hieronder volgende in aan merking te nemen. Uitstel minder urgente werken Wat de investeringen betreft ver wacht de regering, dat mede als gevolg van de huidige financie ringsmoeilijkheden, een verschui ving naar de toekomst zal plaats vinden van minder urgente ge meentelijke werken en aanschaf fingen. Met betrekking tot de beperking vaiL-de uitgaven op de gewone dienst acht de regering het nodig maatregelen te treffen ten aanzien van de uitkeringen uit het Ge meentefonds. De beoogde beper king in deze sector ad f 20 a f 25 miljoen zou bereikt kunnen worden door het percentage der algemene uitkering voor 1957 met 4 5 pun ten te verlagen. In het genoemde jaar is het echter tevens nodig voorzieningen te treffen wegens de stijging van de gemeentelijke uit gaven als gevolg van de op 1 jan. j.l. ingegane loonsverhoging ad 5.6 procent alsmede de waarschijnlijk op 1 juli a.s. ingaande loonsverho ging in verband met de voorgeno men huurmaatregelen en van de te verwachten voorzieningen ten aan zien van de salarissen der hogere gemeentelijke functionarissen. De Nederlandse Tafelronde De Nederlandse Tafelronde zal op 25 mei te Nijmegen haar elfde jaar vergadering houden waaraan ook enkele buitenlandse gasten zullen deelnemen. De Nederlandse Tafel ronde - onder beschermheerschap van Z.K.H. Prins Bernhard - be staat in Nederland sinds 1946. De Tafelrondes, welke men ook in Zuid-Afrika, België, Denemar ken, Frankrijk, Engeland, Duits land, Finland, Noorwegen, Zweden en Zwitserland vindt, hebben ten doel de bevordering van wederzijds begrip, verdraagzaamheid en vrede zowel op nationaal als internatio naal gebied. Er bestaan in Neder land thans 62 Tafelrondes van in bedrijven leidinggevende personen. Wanneer men wil genezen is men reeds half gezond. Deltaplan en toerisme De directeur van de Provinciale Planologische Dienst in Zeeland, ir. M. de Vink, zal op zaterdag 25 mei in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg een lezing houden over de betekenis van het Deltaplan voor het toerisme. Hij doet dit ter gele genheid van de algemene vergade ring van de Nederlandse Reisver- eniging, die dan in Middelburg ge houden wordt. „Scherp" vuilnis Leden van de vuilnisophaal dienst te Venlo hebben de laatste tijd reeds drie grana ten die nog geheel intact wa ren opgevist uit de vuilnis bakken. Het gemeentebe stuur heeft een beroep op de bevolking gedaan om derge lijke gevaarlijke voorwerpen niet meer met de vuilnis- dienst mee te geven, maar deze te laten halen door de dienst Bescherming Bevol king, 's-GRAVENHAGE. Zaterdag is aan de minister van Verkeer en Waterstaat, door de uitgever de heer A. Roelofs van Goor uit Mep- pel, het eerste exemplaar aange boden van het boek „Land uit zee (de Zuiderzee bedwongen), met tekst van prof. dr. Sj. Groenman en foto's van o.a. F. C. D. Popken. Tweetal lezingen hield de aandacht geboeid De leraressen van het landbouw- liuishoudondenvjjs in Zeeland hiel den vrijdag hun jaarlijkse contact dag, die ditmaal gehouden werd in de Landbouwhuishoudschool te Zie rikzee, waar de directrice, mej. C. N. van Liere, optrad als gastvrouwe van een groot aantal dames, die in de lichte en moderne school een leerzame en allergenoegelijkste dag beleefden. Doel van dergelijke contactdagen is de onderlinge band te verster ken en ervaringen uti te wisselen. In een inleidende toespraak wees de voorzitter van de Commissie voor het landbouwhuishoudonder- wijs, de heer B. H. G. Ter Haar Romeny, op deze doelstelling en spreker wenste de verzamelde leer krachten van aUe Z.L.M.-scholen in de provincie een goede dag toe. Glanspunt van de ochtendbijeen komst was een lezing door de heer P. Faber, logopaedist te Utrecht over het onderwerp „De kunst van het spreken". In een vloeiend be toog - waarbij het soort Nederlands werd gebruikt dat men zelden zo perfect hoort toepassen - heeft de eminente spr. enkele waardevolle tips gegeven aan hen die zich wa gen aan het spreken in het open baar. De heer Faber gaf daarbij talrijke voorbeelden uit zijn prak tijk. Spreker stelde voorop dat de inhoud van de toespraak of de le zing het allerbelangrijkste is. Daar naast evenwel is van uiterst groot gewicht hoe die inhoud aan het luisterend publiek wordt gebracht. Vanzelfsprekend moet men zich duidelijk verstaanbaar maken. Op houding, kleding en het gebaar dient altijd te worden gelet. De houding moet ongedwongen zijn, de kleding correct terwijl het gebaar op logische wijze het gesproken woord dient te ondersteunen. Men mag niet „scheidspreken", en voor al niet deftig. Een juiste stemnuan- cering, „stemmelodie" moet de le vendigheid aan het gesproken woord geven. Verder dient beeldend te worden gesproken, zodanig dat de toehoorders zien hetgeen de spreker tot uitdrukking wil brem gen. Dit is natuurlijk een kwestie van stijl en - aldus de heer Faber er zijn vele stijlsoorten, in afhan kelijkheid van de geaardheid van de persoon, want de ene natuur is uiteraard de andere niet. Ook de geaardheid van het publiek is van groot belang. De toon van het ge sproken woord, de woordkeus e.d. dienen op het publiek te zijn afge stemd. Spr. waarschuwde tegen de gezwollen retoriek die het niet meer doet. Het mooi-zeggen is uit den boze en de eenvoud doet het. Een eenvoudig woordgebruik staat voorop als het maar eerlijk is. Spr. gaf zijn auditorium de raad vooral te letten op de inleiding van de le zing. Deze dient altijd te slaan op het komende onderwerp en heeft ten doel de mensen nieuwsgierig te maken naar datgene wat volgen zal. Völkomen fout is het een le zing ook inderdaad te lezen. Een juiste oefening is het thuis datgene wat men brengen gaat hardop voor te dragen. Men weet dan tevens hoelang het duurt. Het goed timen van een lezing immers kan op de bijeenkomst zelf grote moeilijkhe den voorkomen. Op het punt van de verstaanbaarheid gaat het over de spanningsboog tussen de spreker en zijn verste toehoorders. Op de laatsten dient hij zich in te stellen zodat iedereen kan horen wat hij te zeggen heeft. Bovendien mag men zich door niets van de wijs laten brengen en het publiek moet de in druk krijgen dat het wordt toege sproken door een „denkend mens" die weet wat hij zeggen wil en het ook zeggen kan. Na de lezing volgde een gezellige lunch, waaraan de scheidende in- spektrice van het nijverheidsonder wijs in de provincie Zeeland, mej. E. M. M. Bergevoet, werd gehul digd. De directrice mej. Van Liere, dankte mej. Bergevoet voor het vele dat zij deed in het belang van de scholen, de leerkrachten en de leerlingen en bood een bouquet anjers aan. Namens de Z.L.M. sprak mej. A. N. van der Leeden, die hoopte dat de in de jaren gegroeide vriend schapsbanden door het vertrek van de inspektrice niet zullen worden verbroken. Spreekster bood daar op een gouden Zeeuwse hanger met granaten aan. Een der leerlingen bood de scheidende inspektrice een theemuts aan. Mej. Bergevoet wordt opgevolgd door mej. G. Smit, die een welkom werd toegeroepen. De middagbijeenkomst werd in beslag genomen door een lezing van de schilderes mej. W. Knotten belt te Brummen, die een causerie hield over het onderwerp: „Het zien van schilderijen". Tevoren liet een koor van leerlingen zich horen, onder leiding van de heer Jac. M. Luykenaar. Na het Zeeuwse volks lied werd een aantal frisse mars liedjes ten gehore gebracht, waarin de lichte blijheid van de jeugd viel te beluisteren, die wel kenmerkend mag worden genoemd voor de sfeer in de school, die modern en voor uitstrevend mag worden genoemd. In een bezield betoog sprak mej. Knottenbelt over verschillende kunstuitingen, waarbij zij zich be diende van projektieplaatjes. Van een tekening (25000 jaar oud) van een bison in een der grotten van Spanje, kwam zij bij de kerkelijke kunst der middeleeuwen, waaruit een grote vroomheid en devotie spreekt. Na de reformatie wendt de kunstenaar zich meer tot het alle daagse. (Breughel 16e eeuw), vaak technisch wel knap, maar niet van „binnenuit" geschilderd. Uitvoerig besprak mej. Knotten belt Rembrandts schilderij van Jan Six, waarvan kop en handen zuiver impressionistisch zijn van opzet. In de 19e eeuw werd het landschap gecomponeerd uit verzamelde ele menten, maar aan buitenschilderen kwam men nog niet toe. Later ging het om de ogenblikkelijke impres sie, om het „vangen van het licht" en vooral Van Gogh was zo'n drif tige „lichtvanger". Zo kwam spr. op allerlei moderne kunstuitingen, als kubisme en pointillisme om ten slotte uitvoerig stil te staan bij de Picassostijl. Spr. ontkende dat het mogelijk zou zijn „alles over boord te gooien" en in de geestesgesteld heid van een kind zich te zetten aan nieuwe kunstuitingen. Met veel begrip dient men echter tegenover deze kunstuitingen te staan, hoe wel het „modern, dus is het mooi" ook een foute instelling is. Na afloop overhandigde de heer Ter Haar Romeny aan de leerlin gen, die de lunch verzorgden een klein blijk van waardering, terwijl mej. van Liere een grote doos bon bons voor haar en haar personeel in ontvangst mocht nemen. De da mes-leraressen waren opgetogen over deze voortreffelijke dag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1