De kinderbijslag Raadsel in Nijmegen '(p kaas R. P. HOGERHEIJDE Adverteert in dit blad R. van der Bijl ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag it mei 1957 no. hist poor de kleine zelfstandige Nu de noodwet Kinderbijslag Zelfstandigen weer voor een paar jaar verlengd is en er nog al wat veranderingen zijn aangebracht, lijkt het ons niet ondienstig de voornaamste bepalingen dezer wet onder de aandacht van onze lezers te brengen. Zoals bekend regelt deze wet de uitkering van kinderbijslag aan de zelfstandige, wiens inkomen een bepaalde grens niet overschrijdt en die tenminste drie kinderen heeft of onderhoudt, waarvoor aanspraak op kinderbijslag bestaat. Wie ia zelfstandige Zelfstandige heet iedere Neder lander, die in Nederland woont en daar anders dan in loondienst (dus anders dan krachtens een arbeids overeenkomst ingevolge artikel 1637a B.W. e.v.) een bedrijf of be roep uitoefent, mits hij/zij, ten eer ste geen ambtenaar is (een ambte naar is niet werkzaam krachtens een arbeidsovereenkomst naar bur gerlijk recht, maar moet toch uit gezonderd worden) en ten tweede, niet met arbeider in de zin van de Kinderbijslagwet is gelijkgesteld (kleine aannemers, thuiswerkers, provisiereizigers enz.). De wet geldt ook voor een zelf standige, die aan boord van een schip, waarop hij zijn bedrijf of be roep uitoefent, wordt geacht, te wo nen in de gemeente, waar hij in het bevolkingsregister is ingeschre ven, zodat hij tijdens het verblijf in het buitenland zijn woonplaats in Nederland houdt. Met Nederlanders worden gelijk gesteld Belgen en Fransen, die in Nederland wonen. Er zijn uitzonderingen Niet onder deze wet vallen dege nen voor wie het zelfstandige be drijf of beroep slechts een bijkom stige bron van inkomsten vormt, bv. een gepensioneerde, die een bij baantje als zelfstandige uitoefent. Verder zij die, hoewel tot arbeid in staat, regelmatig nalaten door zodanige arbeid in hun onderhoud en in dat van hun gezin te voor zien, dat zijn dus de a-socialen. Indien een zelfstandige bv. door ziekte, ongeval, invaliditeit of an dere bijzondere omstandigheden (bv. evacuatie) zijn zelfstandig be roep of bedrijf niet kan uitoefenen, blijft hij toch gedurende die tijd zijn kwalftgit van zelfstandige in de zin der wet behouden. Inkomengrenzen en uitkering Alleen de zg. kleine zelfstandi gen hebben recht op uitkering, in dien zij tenminste 3 kinderen heb ben of wel onderhouden. Kleine zelfstandigen zijn zij, wier inkomen bepaalde volgende grenzen niet te boven gaan. Het recht op kinderbijslag be staat bij een jaarlijks inkomen van niet meer dan f 3200 en tenminste 3 kinderen, van het derde kind af. Een zelfstandige kan dus voor de eerste 2 kinderen geen aanspraak maken op kinderbijslag. Indien er tenminste 4 kinderen zijn, ligt de grens op f 3400 van het 4de kind af. Niet meer dan f 3600 en tenmin ste 5 kinderen, van het 5e kind af. Niet meer dan f 3800 en tenmin ste 6 kinderen, van het 6e kind af. (De grens klimt dus steeds op met f 200 en een kind). Het inkomen van het vooraf gaande kalenderjaar is bepalend voor de berekening van het inko men. Als inkomen wordt be schouwd: ten eerste de opbrengst van eigen onderneming en van ar beid en wel de winst uit het be drijf, de winst uit het zelfstandig beroep en de opbrengst van arbeid, verder de opbrengst van eventueel vermogen, nl. de opbrengst van on roerende goederen en die van roe rend kapitaal. Tenslotte alle ove rige inkomsten. De berekening Blijkens een beschikking van de minister van sociale zaken en volksgezondheid zijn, ter uitwer king van de berekening van het in komen nadere richtlijnen gegeven, die analoog lopen aan de overeen komstige bepalingen voor de in komstenbelasting. Verder worden als inkomen beschouwd, inkomsten uit natura, zoals vrije woning, vrije inwoning, vrije kost, terwijl even tuele andere inkomsten door de Raad van Arbeid geschat worden op hun geldswaarde. Voor de vaststelling van het in komen van de zelfstandige worden de inkomens van hemzelf, van zijne echtgenote en gedeeltelijk van de in zijn bedrijf of beroep meewer kende, ongehuwde, inwonende kin deren samengesteld. Het inkomen van een inwonend, ongehuwd kind wordt slechts in aanmerking genomen, voorzover dit meer bedraagt dan f 600 per jaar. Dit bedrag wordt nl. in mindering gebracht voor het onderhoud van het kind. Hoeveel kinderbijslag De kinderbijslag bedraagt voor het derde kind f 0,35 per dag per kind en voor het vierde kind en volgende kinderen f 0,51 per dag per kind, zondagen tellen voor de berekening niet mee. Als wij u tenslotte nog vertellen, dat hij of zij die meent in aanmer king te kunnen komen voor kinder bijslag zich moet vervoegen bij de Raad van Arbeid (of desgewenst een aanvraagformulier kan halen bij een der postkantoren) hebben wij u wel de meest urgente bepa lingen uiteengezet. Er bestaan na tuurlijk nog diverse administratie ve bepalingen, die nagekomen moe ten worden, doch deze worden van zelf opgelost indien men een aan vraag ter behandeling afgeeft. Rest ons nog te vertellen, dat een zelfstandige geen beroep kan in dienen bij de Raad van Beroep en de Centrale Raad van Beroep, doch dat hij zich kan wenden, indien hij het niet eens is met de beslissing van de Raad van Arbeid, tot het bestuur van de Sociale Verzeke ringsbank te Amsterdam. Op het opzettelijk verstrekken van onjuiste inlichtingen staat maximaal 4 jaar gevangenisstraf en/of een geldboete van f 4.000. (Nadruk verboden). Ingezonden mededeling 't Is waar! KAAS bevat letterlijk Alle voedings stoffen, die voor bet lichaam belangrijk sijiu En U weet hoe lekker KAA8 is en hoe voor» dellg! Profiteer daar elke dag van! T.V, Quiz: vandaag 100.000 gulden vraag.' Jat is op de boterham het voedzaamste per gram? KAAS.' Reuze idee.' Neem de prijs maar mee Doe inéér met WIJ OUDERS Geen wonder, dat er in het gezin van vader en moeder De Groot zorg en ongerustheid heersen. Het be treft zesjarige Peter, de jongste van hun zes spruiten. Al een paar maal heeft moeder hem de laatste tijd op kleine oneerlijkheden be trapt. Peter stéélt! Bij de kruidenier heeft ze bv. gemerkt, dat hij stie- kum een snoepje uit de doos op de toonbank pakte. Ook is het wel eens een appel van de wagen van de groenteboer, die tersluiks in zijn zak verdwijnt. En de verkruimelde restjes, die moeder pas nog in Pe ters broekzak vond, waren beslist afkomstig van koekjes uit moeders trommeltje, ofschoon Peter bij hoog en laag beweerde, dat hij ze bij een vriendje gekregen had Nu wil moeder haar zoontje eens goed op de proef stellen. In het dressoir heeft ze een blikje zuurtjes staan, waar de kinderen er altijd een van krijgen als ze uit school komen. Naast dit blikje zet ze een jampotie met wat dubbeltjes en kwartjes er in. „Pak zelf maar een snoepje", zegt ze tegen Peter, als hij thuis komt. Ze gaat de kamer uit, om hem alle gelegenheid te geven. Even later hoort ze hem de voor deur uitgaan. „Ik ga nog wat op straat, mam.", roept hij. Een kwartje ontbreekt i Als moeder het jampotje contro leert, merkt ze, dat er een kwartje ontbreekt. De tranen dringen haar naar de ogen. Peter steelt dus echt! Hij neemt geld weg. Dit is ver schrikkelijk. Een van haar kinde ren een dief. Hoe moet dat gaan? Wat zal er later van hem terecht komen? Als Peter weer binnen komt, ziet ze aan zijn mond, dat hij chocola gegeten heeft. „Hoe kwam je daar aan?", vraagt ze fel. „Gekocht", zegt het kind, terwijl langzaam een donkere kleur naar zijn gezicht be gint op te kruipen. „Ik heb een kwartje op straat gevonden". Dan wordt Petertje in een donkere kast opgesloten, waar hij moest blijven tot hij de waarheid zeggen zal. Na een poosje begint hij jammer lijk te huilen. „Ik durf het niet te zeggen. Het is zo erg", snikt hij. „Ik zal het alleen aan moeder zeg gen, als er niemand bij is". Moeder weet er geen raad mee. Peter heeft zijn misdaad nu wel on der veel tranen bekend, maar hoe moet zij hem straffen? Hoe hem hiervan genezen? Hoe te helpen? In de eerste plaats moet u rustig blijven moeder; vooral niet in pa- Hoe helpt u Peter? niek geraken. U moet niet uw ge dachten pijnigen met het uitdenken van straffen, maar u afvragen, hoe u Peter kunt hélpen Daarvoor zult u geduldig en met veel liefde de wortel van het kwaad moeten op sporen. Het is nl. mogelijk, dat in een gezin, waar alle kinderen pre cies hetzelfde opgevoed en behan deld worden en de ouders ervan overtuigd zijn, tussen geen van hun kinderen onderscheid te maken, één der kinderen zich toch om onver klaarbare reden achteruit gezet en veronachtzaamd voelt. Zulke ge voelens kunnen kwade neigingen tevoorschijn roepen. Peters afwijking kan natuurlijk ook een andere oorzaak hebben. Maar hoe ook, u kunt er alleen achter komen, door het kind te la ten voelen, dat u aan zijn zijde staat, om hem te helpen, eraf 'te ka rnen, inplaats dat hij u uitsluitend ziet als de strenge rechter, die hem eens flink zal straften. U mag hem gerust laten voelen, hoeveel ver driet hij u doet, juist omdat u zo veel van hem houdt. Maar u mag hem voorlopig niet op de proef stellen, door hem een gelegenheid te bieden, die een te zware verlei ding voor hem kan betekenen. Eerst moet u, samen met hem, zijn zelfvertrouwen gaan opbou wen. Tenslotte, laat u hem niet merken, dat u zich angstig over hem maakt. U zult waakzaam moe ten zijn, maar geen vreesachtige twijfel of gebrek aan vertrouwen mogen tonen. Peter moet weten, dat hij iemand heeft, die samen met hem vecht te gen iets, waarvan hij zelf maar al te goed voelt, dat het verkeerd is, maar waarvoor zijn krachten nog te gering zijn, om het te overwin nen. MARCELLE. (Nadruk verboden). ALKMAAR. De bestuurder van een personenauto kon woensdag avond ondanks krachtig remmen niet voorkomen, dat de plotseling de weg overstekende achtjarige C. de Nijs werd gegrepen. Aan de zware verwondingen is het kind een half uur na de aanrijding in de woning zijner ouders overleden. FEUILLETON door G. PLANTEMA „Maar een volgende kamer pro beren?" Maar Ohlquist keek naar de muren en streek zich over z'n kin. Hij zag er uit, of hij iets niet kon vinden Toen stapte hij op de planken met boekwerken toe en opeens glimlachte hij. De kommis- saris staarde met verbazing naar hem, zijn gezicht was een groot vraagteken. Toen wenkte de in- spekteur hem en hij kwam haastig naderbii. De reeks horizontale planken aan de wand tegenover de ramen was door vertikale schotten verdeeld in vieren. Nu stond Ohl quist voor een van die vertikale schotten en hij bestudeerde dat met aandacht. De kommissaris tuurde mee. Hij keek de inspekteur aan en de beide agenten, die dichterbij kwamen, bemerkten, dat op het brede gezicht van hun chef een grijns verscheen, terwijl Ohlquist er uit zag. of hij een kwajongens streek wilde uithalen. Maar de scherpe ogen van de twee agenten zagen meer. Het vertikale schot be stond namelijk niet uit één plank, maar uit twee. En een van die twee stak iets verder naar voren dan de andere. Dat was niet langs de hele hoogte het geval, maar al leen tot de vierde horizontale plank. En die plank bestond uit twee delen, terwijl het onderste deel ook iets verder naar voren stak. Kommissaris te Kempe knikte tegen Sven. Die pakte nu het naar voren stekende schot beet en trok er aan. Er kwam beweging in en het kwam naar voren, maar aan de andere kant bleek het om scharnie ren te draaien. Het was een deur! „Kom er maar uit", zei de kom missaris droogjes. De deur was open en zij keken in een grote kast, die achter het arsenaal met boeken verborgen was geweest Ja, een van de mensen, die zich daar verbor gen had, was er niet voldoende in geslaagd, de deur weer dicht te trekken, zodat Sven het naar voren steken had ontdekt! Het was donker geweest in de kast. Het felle lamplicht viel er nu in, zodat de mensen daar stonden te knipperen met hun ogen. Het was er benauwend vol binnen. Op het eerste gezicht kon de politie zelfs niet zien, hoeveel personen er eigenlijk tegen elkaar geperst ston den Toen men ging tellen, bleken er zeven te zijn. Zij waren te ver rast om te vechten. Na het bevel van kommissaris te Kempe ging eerst een van hen aarzelend naar voren, dan volgden de anderen. „Meer zijn er denk ik niet in huis", meende Sven, terwijl hij het gezelschap snel bekeek. Toen mom pelde hij verrast: „Ja, toch Zeven mensen kwamen voor de dag. Maar het waren zeven man nen! In de kabine van de vracht auto had toch een vrouw gezeten. Wel was iemand, nadat de gevan genen binnengebracht waren, met de vrachtauto weggereden, maar Sven had ondanks de duisternis kunnen konstateren, dat dit niet de vrouw in de overall was geweest. Die moest zich dus op een andere plaats in het huis verborgen hou den. Kommissaris te Kempe had het raam van de kamer opengemaakt en tegen de jonge inspekteur in de tuin gebruld, dat er een paar man 58 naar boven moesten komen om mee te helpen, de vangst te bewaken. Met een agent was Sven ondertus sen op zoek gegaan naar meer ver stopten. Op deze étage vonden zij niemand en ook geen aanduiding van een kast achter een boeken plank. Toen bleef alleen de zolder over. „Het zou me trouwens niets ver bazen, als een vrouw zich op zolder verbergt", zei de agent, die een snugger uiterlijk had Hol klonken hun voetstappen, toen zij naar bo ven gingen. De zolder was een grote ruimte met een ongeverfde houten vloer. Een deel ervan was afgeschoten en daar waren een paar kleine kamers. Toen zij een der kamertjes binnen gingen, za gen zij ook geen spoor van een vrouw. In het kamertje was een kast. Het kamertje lag aan de voor kant van het huis, onder het schui ne dak en de kast reikte niet tot aan dat dak. Er was een ruimte open en boven op de kast zagen zij een wanordelijke massa van be hangselpapier, een wollen deken en een lampetkan - wel een merk waardigheid in dit huis met stro mend water en vaste wastafels! In het kamertje stond een stoel. Daar ging Ohlquist op staan en toen kon hij goed bekijken, wat zich eigenlijk op de kast bevond. En terwijl agent Verstraten met nieuwsgierigheid toezag, trok Sven wat papier weg. De lampetkan wankelde en viel op de grond in scherven. (Wordt vervolgd). Technische school „Schouwen-Duiveland" Zierikzee INSCHRIJVEN VAN NIEUWE LEERLINGEN voor de cursus die aanvangt 1 september a.s. voor de vakken: a. Smeden-bankwerken b. Motor-rijtuigherstellen (monteur) c. Tractoren- en landbouwwerktuigenherstellen d. Elektrotechniek e. Timmeren-meubelmaken f. Schilderen Inlichtingen iedere dag tijdens de schooluren. In af wachting van het off. schrijven van het Min. van O. K. W., worden toegelaten zij die op 1 september a.s. de 6 klassen ener lagere school met goed gevolg hebben doorlopen, ongeacht de leeftijd. OPENBARE LES toegankelijk voor ieder op donderdag 23 mei a.s. n.m. van 2.00-4.30 uur en 's avonds van 6.00-8.30 uur. De direkteur W. Hack Landbouwhuishoudschool „Prinses Juliana" f X te Zierikzee X Bezichtiging van het uitgebreide en vernieuwde gebouw voor alle belangstellenden op Donder- y dag 23 Mei 1957 van 10-12, 2-4 en 6,30-8 uur De Directrice X C. N. VAN LIERE >-:-:-:-x-X"X-:»*:''XXK"X">-x**:"X-x»X'^x^x*X":«X"X N.V. PROVINCIALE ZEEUWSCHE ELECTRICITEITS MAATSCHAPPIJ Meteropnemer-incasseerder gevraagd voor Noordw'elle. Aanmelding kantoor P.Z.E.MHavenplein te Zierikzee De Directeur introduceert een nieuwe manier van kousen kopen U koopt Uw prachtige nylons veilig beschermd in een zakje, maar U kiest ze op de hand uit de prachtige complete Danlon collectie. Want op de Danlon Selector (die handige draai-standaard) vindt U alle kwaliteiten, kleuren en prijzen. AA Keurt, kiest, koopt Uw kousen V op de Danlon Selector. Fa P. J. PLEUNE Noordstraat 10 HAAMSTEDE Voor een goed en goedkoop SNOEPJE ..Naast de Beurs" - Zierikzee Verpakte zuurtjes 200 gram voor 29 cent Gegreinde peertjes 200 gram voor 45 cent Echte amandelbonen 100 gram voor 35 cent Diverse lichte chocolaadjes 100 gram voor 60 cent Zes Ringers' repen voor f 1, „HUMANITAS" Vereniging voor Maatschappelijk Werk en Gezlnsverz. De leidster der gezinsverzorging, mevr. M. Zap- pey-v. d. Blom, thans wonende Raveslootstraat 30 te Zierikzee, is nu telefonisch aangesloten onder no. 7 3 7 Alle aanvragen voor gezinsverzorging, ook voor de buitengemeenten, kunnen hier worden ingediend. Reklame Nu een mooie aluminium fluit ketel voor slechts f 1,95 (inhoud 1 liter) en f 2,35 (inhoud 2 liter) Zes mooie limonadeglazen nieuw gekleurd stipdécor voor f 1,92 Een grote plastic balf 2,85 Een prima Badminton met shuttle f 2,10 Dit in VERHAGE's Galanterie- cn Speelgoedhuis Telefoon 292, Zierikzee Dames ondergoederen Ronda-corsetten „Het Kleuterhuis" SPECIAALZAAK Lange Nobelstraat 10 ZIERIKZEE j. C.R. Het nieuwste KRAALKOORD IJzersterk Probeert U het eens. U zult tevreden zijn Losse sluitingen verkrijgbaar, als: veer- ringetjes, tonnetjes, kapittelstok en oog- schroefsluitingen voor paarlcolliers - enz. Appelmarkt - Zierikzee Beschermt uw ogen met een VISTASAN ZONNEBRIL van FA. J. W. GUDDE Mol 9 ZIERIKZEE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 9