^fynderwi/s J^rkweri/e AMSTERDAM. Uit het water van de Stadionkade heeft de rijks politie te water het lichaampje op gehaald. van een vijftienjarig meis je uit de Argonautenstraat, dat sinds dinsdagmiddag half zes werd vermist. KERKNIEUWS De geschiedenis van de Gereformeerde Kerk te Bruinisse Kandidaat C. A. Wlelemaker de negende predikant In kandidaat C. A. Wielemaker, die D.V. 16 juni zijn intrede hoopt te doen, zal straks de Gereformeer de Kerk te Bruinisse zijn negende predikant begroeten. De Gereformeerde Kerk te Brui nisse ontstond uit de beweging na 1834, die bekend zal blijven als „de Afscheiding". In het jaar 1869 telde deze „afscheiding" te Bruinisse zo veel aanhangers dat men in staat was een eigen predikant te beroe pen en de eerste die zich aan de gemeente van Bruinisse verbond was Jacobus Anthonie Klercq. Hij was een Middelburger van geboor te en oefenaar te Meerkerk. Hij werd op het bekende artikel 8 van de Dordtse Kerkorde (singuliere gaven) predikant te Bruinisse en bleef hier tot zijn vertrek naar Tholen in 1874. Hij diende na Tho- len nog achtereenvolgens de ker ken van Zuid Beijerland, Den Hel der en Huizen (N.H.) en overleed in 1911. De tweede predikant van de Ge reformeerde Kerk was ds. Willem Groenevelt. Hij behoorde tot het eerste drietal studenten dat aan de in 1854 opgerichte Theologische School te Kampen afgestudeerd was. Hij werd eerst predikant te Woerden en kwam in 1874 naar Bruinisse. Hij werd bevestigd door ds. P. Siemense, de bekende pre dikant die toen preekte in het kerkje dat stond aan de Rampaart- se dijk tussen Oosterland en Nieu- vverkerk. Hij vertrok naar Hilie- gersberg in 1887 en overleed in 1892. Een predikant waaraan vele ouderen nog aangename herinne ringen hebben was de derde domi nee van de Gereformeerde Kerk, Arnoldus van Bueren. Hij kwam als eandidaat van de Theologische School te Kampen in 1889. Hij werd in het ambt bevestigd door prof. M. Noordtzij, destijds hoog leraar aan genoemde Theol. School. Hij bleef hier tot 1902 en vertrok toen naar De Bilt. In de 13 jaar dat hij hier was hielp hij vele jongens die hun militaire dienst moesten vervullen bij de marine. Ds. Gilles de Jager die in juni 1903 door zijn studievriend ds. den Boer te Grijpskerke bevestigd werd, was een geboren Goessenaar. Hij vertrok in november 1910 naar Wolfaartsdijk. Hij diende de ker ken te Grijpskerke (Z.), Doornspijk en Putten op de Veluwe. Hij over leed in 1949. Ds. Arie Taal, geboren te Sche- veningen kwam van Stellendam naar Bruinisse in 1912. Hij werd bevestigd door ds. Knol te Oud Loosdrecht. Hij vertrok naar Hoog vliet. Na ds. Taal stond de Gerefor meerde pastorie geruime tijd leeg. Eerst in 1924 werd zij weer be woond en wel door ds. Daniël Bremmer, geboren te Waddinxveen en theologisch kandidaat van de Vrije Universiteit. De Gereformeer de Kerk te Bruinisse was toen ge combineerd met Oosterland. Be vestigd door ds. F. den Boeft ver trok hij in 1929 naar Hoek van Hol land. Ds. Johan Pieter Unger, de ze vende predikant werd geboren te Rotterdam en opgeleid aan het Evangelisch Seminarium te Sankt Christonia bij Bazel. Overgegaan naar de Gereformeerde Kerken werd hij predikant op art. 8 der D. K.O. Op 7 december 1930 werd hij in het ambt bevestigd door prof. dr. H. Bouwman van Kampen. Zijn amtswerk eindigde hier in 1944 als gevolg van de evakuatie door de Duitsers. Hij keerde niet terug om dat hij in september 1945 in het toen uitgebroken conflict in die kerken de zijde koos van ds. K. Schilder en als predikant aan de Gereformeerde Kerken onderhou dende art. 31 der Dordtse Kerken orde beroepen werd naar de ge meente Lemele. Ds. Daniël Bremmer, predikant te Rijssen kon zijn eerste gemeente Bruinisse niet vergeten en toen op hem opnieuw een beroep werd uit gebracht nam hij dat aan en kwam in 1946 voor de tweede maal naar hier. Hij werd bevestigd door ds. van Wageningen, vlootpredikant, met als tekst Openb. 1 3. In 1955 vertrok hij naar Numansdorp. Nu, na twee jaar vakant te zijn geweest, zal opnieuw een jong pre dikantengezin zijn intrek nemen in de pastorie aan de Noorddijk, die hiervoor een grondige modernise ring onderging. Sterk groeiende bevolking van Nederland vraagt om bezinning Welke functie heeft (le gemeenschapsvorming? Het verbond van protestants- christelijke werkgevers in Neder land acht het gewenst, dat een on derzoek wordt ingesteld naar de bevolkingsproblematiek. In het jaarverslag over 1956 van het ver bond wordt opgemerkt, dat de toenemende concentratie van men sen in westelijk Nederland in tal van opzichten nog ongekende ge volgen zal hebben. Welke de ge volgen van deze concentratie in tal van opzichten zullen zijn en reeds thans zijn, aldus het jaar verslag, vraagt dringend om be zinning. Men vraagt zich af wat er van de ontplooiing der menselijke per soonlijkheden terecht komt, wan neer de mens steeds minder ruim te tot zijn beschikking krijgt om zich enigermate vrij te kunnen be wegen. Het zou aanbeveling ver dienen, indien een breed samen gestelde commissie, waarin onder meer kerken en bedrijfsleven ver tegenwoordigd zouden zijn, zou worden gevormd en deze voor de toekomst van ons land zo belang rijke problematiek zou onderzoe ken. Bij de belangrijkste vraagstuk ken van deze tijd, aldus het jaar verslag, gaat het telkens om de mens, zijn verantwoordelijkheid, zijn vrijheid, zijn arbeids- en le vensmogelijkheden. De beslissende vraag van deze tijd is, welke func tie de gemeenschapsvorming voor de mens heeft: een dienende of een heersende. De gemeenschap pen zijn de arbeidsterreinen waar op- en de kaders waarbinnen de mens zijn activiteiten ontplooit. Zij vormen een van de voorwaarden waaronder hij zijn verantwoorde lijkheid kan realiseren, zij vervul len in het menselijke leven een essentiële doch dienende functie. Het gevaar doet zich voor dat deze dienende door een heersende functie wordt vervangen, dat de persoonlijke verantwoordelijkheid door de gemeenschapsvorming in het nauw wordt gebracht. Dit ge vaar komt van twee kanten, aldus het jaarverslag. In de eerste plaats van de zijde van de gemeenschap pen zelf, indien zij door haar groei ende omvang en haar steeds meer gecompliceerde structuur 't steeds moeilijker maken de persoonlijke verantwoordelijkheid voor haar plaats dreigt te verdringen indien onvoldoende in het oog wordt ge houden dat zij een van de persoon lijke afgeleide is. 56. Korte tijd vertoeven Aram en de zijnen nog' aan de voet van de kliptoren. Nu en dan stort er nog een gedeelte van de torenmuur omlaag, maar langzamerhand nemen de ontploffingen af en stijgen alleen de dikke, zwarte rookwolken traag ten hemel. „Het is gebeurd", met deze woorden verbreekt Aram tenslotte de stilte in het groepje mannen. „Morghan en Graaf Conrad hebben de prijs voor hun wandaden betaald.Laat ons naar huis gaan". En even later rijdt het kleine groepje ruiters in de stralen van de ondergaande zon in de richting van het kasteel Barranca. EINDE. om iets te krijgen. Ook deze polige vertegenwoordiger was al van heb zucht bezeten. Alles O.K verder met de olifanten. Twee Afrikaanse reuzen stonden met hun slurf de toffees in te nemen. Het ging allemaal automatisch, want ze doen het al jaren natuurlijk. De mwas- beertjes roken verre van fris en de wolven sprongen zelfs in het water om toegeworpen stukken brood te pakken te krijgen. Werkelijk voor naam waren de flamingo's, die te gen een ijle achtergrond van het teerste groen, fel wit afstaken. Een spuitende fontein in het midden van het park vernevelde miljoenen druppeltjes, die een gamma van prisma-kleuren tekenden tegen de inblauwe lucht. Op een bescha duwde plek van het park liggen al de wilde dieren begraven, die in de meidagen van 1940 moesten worden afgemaakt, omdat zij bij losbreken uiteraard gevaarlijk had den kunnen worden. Er liggen maar liefst tien leeuwen op een rij be graven. Ze brachten hun offer aan de mensen. Triest, maar de fontein spoot zoals gezegd toch weer en later zijn er andere leeuwen ge komen. Technische School - Zieriksee OPENBARE LES Donderdag 23 mei a.s. zal in de Technische school een openbare les worden gehouden, Voor deze open bare les zijn o.m. uitgenodigd de hoofden en de leerlingen der hoog ste klassen der lagere scholen op Schouwen-Duiveland Een aparte commissie is samengesteld die de openbare les zal verzorgen. Deze openbare les heef ten doel allen die in het technisch onderwijs be lang stellen zowel werknemers als werkgevers, in de gelegenheid te stellen „onze jongens" in de werk plaats, aan de machines enz. te zien werken. De door de leerlingen gemaakte werkstukken zijn te be zichtigen. Toon uw belangstelling voor het technisch onderwijs door een be zoek. De openbare les zal voor een ieder toegankelijk zijn 's middags van 2-4.30 uur en des avonds van 6-8.30 uur. Ned. Christen Vrouwenbond Dinsdagavond hield de afdeling Kerkwerve van de Ned. Christen Vrouwenbond in het gemeentelijk verenigingsgebouw haar maande lijkse vergadering onder voorzit terschap van mevrouw Franke. De ze liet zingen Ps. 84 4 en 5, ging voor in gebed en las hierop 2 Pe trus 3. Na de bespreking van en kele huishoudelijke zaken hield mevr. v. d. Sluis-Bij de Vaate uit Zierikzee een lezing over het be staan van krankzinnigen, hun ver pleging en geneeswijze. Vier nieu we leden traden tijdens deze bij eenkomst tot de afdeling toe. De vergadering werd door mevrouw Franke op de gebruikelijke wijze besloten, met een dankwoord aan de spreekster. tcouvooucj Bakkwaliteit van tarwe kan verbeterd Betaling van binnenlandse tarwe naar bakkwaliteiten is niet moge lijk, omdat het prijsverschil tus sen de soorten niet kan worden gegarandeerd en bovendien te klein zou zijn om effect te sorteren. Het betalen naar bakkwaliteit zou ook te hoge kosten met zich meebrengen. Tot deze conclusie is de commis sie-Blink gekomen, die op 13 juli 1955 is geïnstalleerd door de di recteur-generaal voor de voedsel voorziening. Deze commissie had tot opdracht te onderzoeken op welke wijze een verbetering van de bakkwaliteit Nederlands tarwe zou kunnen worden gestimuleerd. Hoe wel, zo concludeert de commissie verder, geen economisch verant woorde regeling voor het betalen naar bakkwaliteit uitvoerbaar wordt geacht, zijn de technische mogelijkheden voor het voortbren gen van een betere kwaliteit zeker aanwezig. Ondermeer wordt voor gesteld een extra premie toe te kennen aan kwekers van rassen met een betere bakkwaliteit en in dicaties over de bakkwaliteit te doen opnemen in de rassenlijst. KERKNIEUWS Billy Graham sprak te New York De Amerikaanse evangelist Billy Graham heeft woensdagavond een opmerkelijk succes geboekt bij zijn kruistocht om de mensen voor Christus te winnen. In „Madison Square Garden" in New York be toogde hij, dat New York een rao- den Sodom en Gomorrah is en dat de Amerikanen trachten de werke lijkheid te ontvluchten door het ge bruik van verdovende middelen en alcohol. Na zijn rede gingen 485 be woners van de stad met gebogen hoofd naar zijn spreekgestoelte om zich te melden als volgelingen van Christus. TERUGKEER VAN MORGHAN DE MAGIËR Groen schoon - Koning der dieren Loopberen Voornaam en grafleeuwen In het dierenpark te Rhenen heeft Eilandman oog in oog gestaan met véle dieren, die men werke lijk niet iedere dag in het Hoeltje of in de Verseputseweg tegenkomt. Het genoegen was groot, zij het niet helemaal zonder problemen. Het dierenpark prijkte in een uitbun dige groene schoonheid en was be spikkeld met duizenden bloemen een feest voor het oog. In deze weelderige omgeving was de ont moeting met het „schip der woes tijn" rijk aan contrasten. Het schip (der woestijn dan) stond onbewe gelijk in de richting van de uit gang te turen. Hoewel gezond zag het dier er abominabal uit. De helft van deze trieste tweébulter was kaal, terwijl de rest aan bekleding aan het dier hing, als omlaag ge trokken behangselpapier. Het was geen gezicht. Een grote lobbes van een leeuwin liet zich door de tra lies onder de keel krabben door een Hongaarse oppasser, die er mee lezen en schrijven kon. Maar het was ook tegen etenstijd en dan is zelfs de koning(in) der dieren ge neigd het wat vleierig aan te leg gen. De apenkooi was uiterst inte- I ressant. Een erg menselijke aap met een zilveren bontkraag en een knalrood achterwerk zat uit te kij ken naar versnaperingen. Er waren echter ook drie kleine aapjes in de kooi en als ze het maar waag den iets van de mensen aan te pak ken, kwam de grijze griezel knau wend en snauwend op hen af. Ze wachtten het offensief echter niet af, maar zochten al jankend een goed heenkomen. Als een logge kwal dreef het Nijlpaard in zijn bassin. Er was geen leven in te krijgen, hoeveel ontroerende aan moedigingen men ook 't beest toe riep. De bison stond te treuren over het uitroeien van de duizenden soortgenoten in een tijd dat er niets kapot scheen te kunnen. De kop van het dier was een zwarte haar- knoedel, die zonder scheiding over ging in de korte gedrongen nek. Een zwarte beer leek wél bezeten, zo monotoon liep hij heen en weer door een plas water. Hij weigerde een trapje op te klimmen om op het plateau eindelijk eens wat rust te nemen. Precies zo de ijsbeer, die op logge sokken als maar van het ene eind van zijn verblijf naar het andere scharrelde. Soms ging hij op de achterpoten staan. Mogelijk Ingezonden mededeling STRIJD OM DE RUST OP EN ROND „DE HOGE VELUWE" Adres aan beide Kamers De Stichting „Het Nationale Park De Hoge Veluwe" heeft zich met onderstaand schrijven gericht tot de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. „Toen in 1935 het landgoed „De Hoge Veluwe" met medewerking van de regering werd aangekocht, beoogde men daarmede de verwer ving van een Nederlands nationaal park. Sedertdien hebben de opeenvol gende besturen van ditnationale park er naar beste kunnen naar gestreefd dit landgoed zo goed mo gelijk aan deze bestemming te doen beantwoorden. Door de toenemende industriali sering neemt de behoefte aan r-.- creatiegebieden, aan „eilanden van rust en stilte" hand over hand toe. De verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden, de verhoging van het welstandspeil voor velen en de daarmede verband houdende motorisering van het toerisme deed het Nationale Park steeds meer aan zijn doel beantwoorden. In 1956 werd „De Hoge Veluwe" bezocht door rond 400.000 vakan tiegangers tegen rond 250.000 in 1950. De centrale ligging van dit prach tige recreatiegebied maakt het tot een toevluchtsoord bij uitstek voor de tallozen, die gedoemd zijn te wonen en hun dagelijks brood te verdienen in het verstedelijkte en gemechaniseerde westen of in an dere centra van industrie, waar verkeer, motoren en machines dag en nacht de stilte verscheuren. Het besluit van Z.E. de minister van Oorlog, om op het aan het Na tionale Park grenzende vliegveld Deelen 'n squadron straaljagers te stationeren, zou onherroepelijk lei den tot een welhaast totale ont waarding van de recreatie in dit gemeenschapsbezit. Het bestuur van de Stichting „Het Nationale Park De Hoge Ve luwe", dat met ontsteltenis kennis heeft genomen van dit besluit, ge voelt diepe deernis met het Neder landse volk, dat hierdoor dreigt te worden beroofd van het vruchtge bruik van zijn nationaal bezit. Het acht het zijn plicht de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal er - voorzover nog nodig - van op de hoogte te brengen, dat deze onheilspellende beslissing van het ministerie van Oorlog de recreatieve waarde van de Veluwe in het algemeen en van „Het Nationale Park De Hoge Ve luwe" in het bijzonder teniet dreigt te doen. Het doel, dat bij de stichting van het Nationale Park voorzat, zou hierdoor volledig door kruist worden. Ons college doet een dringend beroep op U de ministerraad te verzoeken dit funeste besluit onge daan te maken en - het kost wat het kost - door een andere oplos sing de Veluwe de voor ons volk in de toekomst steeds meer nood zakelijk wordende recreatiewaarde te doen behouden". ROTTERDAM. Op de Strevels- weg in Rotterdam-zuid is de 68- jarige wielrijder E. Millecan uit de Resedastraat te Rotterdam door een auto overreden. In ernstige toe stand werd hij naar het Zuiderzie kenhuis gebracht, waar hij is over leden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6