Maximum bijslag f 4*~ tegenover huurverhoging van 25 pet* DE ZIËRIKZEESCHE COURANT •rm.wM'- Spaak in nieuwe functie Russische duikboten actief „ENGELAND MOET TRADITIONELE POSITIES IN MIDDEN-OOSTEN HERWINNEN" Ook Russen voelen zware druk van de bewapening HET NIEUWE BURGERLIJK WETBOEK ER KOMT NIEUWE 0LIEBUISLEID1NG DOOR HET MIDDEN-OOSTEN VRIJDAG 17 MEI 1957 No. 18157 113e jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.Q0 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE Tel. 309. DE LOONCOMPENSATIE Geen toekenning aan alleenstaande jongeren De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is voornemens, na aanvaarding van het voorstel tot verhoging van de huren met 25 aan het college van Rtyksbemiddelaars een aanwijzing te geven met betrekking tot de looncompensatie. De compensatie voor loontrekkers zal geschieden in de vorm van een btfslag van 2 °/o op de rechtens geldende lonen. Het minimum van deze compensatie zal bedragen voor de eerste gemeenteklasse f 3,10, voor de tweede en derde gemecnteklasse f 2,60 en voor de vierde en vijfde gemeenteklasse f 2,10 per week. Het maximum van de bijslag mag niet meer bedragen dan f 4,per week. De compensatie zal niet wor den toegekend aan degenen die jon ger zijn dan 23 ^aar, tenzij zij ge huwd of kostwinner zijn. De toe kenning zal evenmin geschieden aan werkende gehuwde vrouwen- niet-kostwinners. De verwerking in de collectieve arbeidsovereenkomst of loonrege ling mag aanvangen op 1 juli 1958, tenzij de economische omstandig heden dit ongewenst zouden maken. Deze compensatie zal ruim 2.4 van de loonsom bedragen. In zijn nadere aanvulling op de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsont werp tot wijziging van de huurwet deelt de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid nader mede, dat bij de berekening van de benodigde compensatiebedragen is uitgegaan van de huurbedragen voor geschoolde arbeiders, waar van ook bij vorige huurverhogin gen werd uitgegaan en die zijn ont leend aan een huurenquête van 1940. Deze compensatiebedragen zouden moeten zijn: gemeenteklasse 1 f 2,50; gemeenteklasse 2 f 2,20; gemeenteklasse 3 f 1,90; gemeente klasse 4 f 1,55; gemeenteklasse 5 f 1,40. Óver deze compensaties moeten evenwel worden betaald loonbelas- Paul Henri Spaak, de voormalige Belgische minister van Buitenland se Zaken, heeft donderdag in het Palais de Chaillot zijn nieuwe werkzaamheden als secretaris-ge neraal van de Navo, als opvolger van lord Ismay, aangevangen. Er waren persfotografen en televisie mensen op hun post bij de ingang van het gebouw maar volgens de wens van Spaak zelf werd er geen officiële installatieplechtigheid ge houden. VEILIGHEIDSRAAD MAANDAG BIJEEN De veiligheidsraad van de Ver. Naties komt maandag om 21 uur Ned. tijd bijeen, zo is donderdag officieel in New York bekend ge maakt. De raad zal op Frans ver zoek de kwestie van het Suezka- naal bespreken. Zeg< ;e voor Britse regering Een door de socialistische oppo sitie donderdagavond in het Britse Lagerhuis ingediende motie, waar in het beleid der regering m.b.t. het Suezkanaal werd afgekeurd, is met 308 tegen 259 stemmen verworpen. De regeringsmeerderheid bedroeg dus 49 stemmen. Admiraal Jerauld Wright, opper bevelhebber van de NAVO-zee- strijdkrachten in de Atlantische Oceaan, heeft verklaard dat de activiteit van Russische duikboten in de Atlantische Oceaan toeneemt. „Ik kan niet precies zeggen, waar ze gezien zijn", zei hij, „omdat de communisten daardoor een aanwij zing zouden krijgen over de wijze waarop v/ij de aanwezigheid van hun duikboten vaststellen. Zij trachten hun bewegingen geheim te houden. De Russen beschikken waarschijnlijk over duikboten met atoomvoortstuwing en over onder zeeërs, die, evenals sommige van ons, geleide projectielen kunnen lanceren". ting en sociale premies. Daartegen over staat een verhoging van de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind met 2 cent per dag, derhalve 24 cent per week. Met de hogere lasten en ten dele met de kinderbijslagverhoging voor eerste en tweede kind rekening houdende, zijn bovenbedoelde bedragen vast gesteld. Om de afstand tussen de gemeen teklassen niet al te groot te maken, is deze gefixeerd op f 1 tussen 1ste en 5de gemeenteklasse. Overwogen wordt de mogelijk heid van een verlaging van de pre mie voor de kinderbijslag met 0.3 pet. a 0.4 pet. Hieromtrent zal aan de sociale verzekeringsraad advies worden gevraagd. De consequenties van de loon compensatie voor het overheids personeel, alsook de eventuele ge volgen daarvan voor de gepen sioneerden, zullen op korte termijn in het georganiseerd overleg aan de orde worden gesteld. Voor de indeling van de gemeen ten wordt die van de noodwet ouderdomsvoorziening gevolgd. „Rebellenwoordvoerder" aan het woord: Lord Hinchinbrooke, een der acht conservatieve rebellen, die hebben verklaard in het vervolg zich niet meer aan de richtlenen voor het stemmen door de conservatieve Lagerhuisfractie te zullen houden, verklaarde dat Groot-Brittannië het met zichzelf eens moet worden of de verenigde Naties kunnen wor den gebruikt als een „instrument van Britse politiek" of dat dit niet het geval fsè „Is het antwoord bevestigend, dan moeten wij de internationale organisatie door onze beste minis ters en diplomaten doen raden. In het andere geval moeten wij uit de Verenigde Naties treden en haar beschouwen als een organisatie van nul en gener waarde", aldus lord Hinchinbrooke. De woordvoerder der conserva tieve rebellen verklaarde voorts dat het er op leek, dat de regering het Amerikaanse optreden in het mid den-oosten aanmoedigde. Geestdrift „Ik meen, dat Engeland, Frank rijk en mogelijk Duitsland en de Scandinavische landen van de ge legenheid gebruik moeten maken om hun traditionele posities In het Midden-Oosten te herwinnen, niet door oorlog of een streven in die richting, doch op diplomatieke wij ze". „Dit is de weg, die wij moeten volgen, indien wij de Amerikaanse en Russische reuzen uit elkander willen houden en het oorlogsgevaar willen verminderen", verklaarde de „rebellen" woordvoerder. De Brusselse wereldtentoonstelling Pompeuse Russische stand Met Nederland, de Verenigde Staten en Frankrijk heeft de Sow- jet-Unie de maximum plaatsruim te n.l. 25.000 m2, toegewezen ge kregen op de wereldtentoonstelling die volgend jaar op de hoogvlakte van de Heizei te Brussel zal wor den gehouden. Op dit terrein zal een paleis worden opgericht waar van het project door een jury van de bekendste Russische architec ten werd bekroond. Het zal een op pervlakte hebben van niet minder dan 22.000 m2 en zal 20 meter hoog zijn. Andere mening Majoor Edward Legge-Bourke, die in 1954 uit de conservatieve Lagerhuisfractie trad, omdat hij het niet eens was met het besluit van de regering-Eden, om de Suez- kanaalzöne te ontruimen, doch la ter weer fractielid werd, verklaar de dat lord Hinchinbrooke c.s, „niet hebben aangetoond op welke wijze dan wel gehandeld hadmoeten worden, om het thans aangerichte kwaad te vermijden", waaraan hij toevoegde: „Ik ben van mening, dat de acht „rebellen" te laat opstan dig zijn geworden. Atoomvoortdrijving van schepen Sir Christofer Hinton, de direc teur van de industriële groep van de Britse autoriteit voor atoom industrie, heeft in een rede voor 100 journalisten verklaard, dat Britse geleerden er wellicht spoe dig In zullen slagen het probleem van atoomaandrijving voor de grootste typen koopvaardij schepen op te lossen. Sir Christofer zelde dat het probleem was om een kern reactor te ontwerpen waarin het gewicht per kilowatt geproduceer de energie aanzienlijk lager moet zijn dan in de reactors die tot dus verre voor de centrale autoriteit voor de electriciteit zijn ontworpen. „Wij weten heel goed dat we de verhouding van reactors van met grafiet geregelde en gas-gekoelde types kunnen opvoeren tot een peil waarop het mogelijk zal zijn om dergelijke reactors in zeer grote schepen aan te brengen", zei sir Christofer. „Ik bedoel het soort tankschip dat thans wordt ontwor pen - een schip van 100.000 ton". Radio-Moskou heeft bekendge maakt dat er een begin is gemaakt met de aanleg van een Transsibe- rische buisleiding van 4.000 km, die jaarlijks dertien miljoen ton olie zal kunnen vervoeren van het olie centrum Koeimaza via Ömak en Novessibirsk naar Irkoetsk. Door middel van deze leiding zullen de industriële centra in centraal-Si- berië van olie worden voorzien. EISENHOWER: Inzake de ontwapening zei Eisenhower op zijn jongste pers conferentie dat hy gelooft, dat de Rassen op het ogenblik hierover ernstiger praten, omdat zij - even als elk ander volk - de zware druk voelen die het handhaven van een reusachtig militaire organisatie met zich mee brengt. Maar zij voe len deze druk niet op dezelfde ma nier als de Ver. Staten. Hij waarschuwde de journalisten er echter voor, dat de Russen, hoe wel zij het ontwapeningsvraagstuk op het ogenblik serieuzer aanpak ken, de hoop niet zullen opgeven de schaal in hun voordeel te laten omslaan. De president verklaarde voorts dat de suggestie van Dulles inzake de instelling van een inspectie vanuit de lucht in bepaalde gebie den, zoals Siberië, de Noordpool en Noord-Canada, geen officieel re geringsstandpunt is. De hele zaak wordt op het ogenblik ernstig be studeerd. Foto boven: tezamen met het gemaal Lovink bij Harderwijk en het ge maal Colijn by Kampen, pompt het dieselgemaal Wortman te Lelystad 6.400 kubieke meter water per minuut uit de steeds verder droogvallen de nieuwe Nederlandse polder Oostelijk FlevolandDe opname toont fa* gemaal Wortman in volle glorie. Foto onder: al zijn grote ge deelten van de nieuwe polder nu drooggevallen, dat betekent' nog niet, dat zij ook gemakkelijk toegankelijk zijn. Zolang het per helikopter in gezaaide riet zijn taak, het verstevigen van de bodem nog niet gedaan heeft, zullen ivaarschuwingsborden als op deze foto allerminst een over bodige luxe blijven. Minister: Geen reden ingeslagen weg te verlaten De minister van Justitie heeft de Tweede Kamer zijn Memorie van Antwoord doen toekomen over het wetsontwerp tot vaststelling van de titels 9 en 10 van boek 1 van het nieuwe Burgerlijk Wetboek. Blijkens het voorlopig verslag achtten vele leden der Kamer, ge zien het in 1953 door de regering ingenomen en sindsdien gehand haafde standpunt, dat het niet wenselijk is en niet vruchtbaar zou zijn bij de herziening van het Bur gerlijk Wetboek het materiële echt scheidingsrecht in behandeling te nemen, de indiening van het onder havige wetsontwerp niet gelukkig, althans overbodig. Dit oordeel wordt evenmin als de motivering, die daarvoor in het voorlopig ver slag is gegeven, door de minister onderschreven. Mijnstaking in de Borinage In de mijn nummer vijf van „Hornu et Wasmes" houden 122 mijnwerkers reeds drie dagen een zitstaking driehonderd meter onder de grond. Zij korten zich de tijd met kaarten. Zij zijn in staking ge gaan omdat de hoge autoriteit van de kolen- en staalgemeenschap be sloten heeft tot sluiting van de mijn daar deze oneconomisch is. Een vierduizend collega's van na burige mijnen ondersteunt de actie van de ondergronders met een sym pathiestaking aan de oppervlakte. Een twintigtal mijnen in zuid- België is door de hoge autoriteit als „oneconomisch" bestempeld. Prijsdaling sla Op de Nederlandse veilingen is de laatste dagen een vrij sterke prijsdaling opgetreden voor sla. Op het laatst van de vorige week en begin van deze week werd voor de beste kwaliteit nog regelmatig rond 15 cent per krop betaald. Nu echter wordt voor de beste kwali teit natuursla niet meer betaald dan hoogstens 9 ct. per krop. Deze vrij sterke prijsdaling wordt voor een deel veroorzaakt door het feit dat België sinds dinsdag de grens voor de Nederlandse sla heeft gesloten en voordien steeds belangrijke kwantums afnam. Verder gaat ook de aanvoer van natuursla toene men. Hij kan geen reden zien om de ingeslagen weg te verlaten. Niet al leen voor de onderwerpelijke ma terie, doch ook voor andere delen van het nieuwe wetboek - met'na me voor die delen, die de materie van de opheffing van de hande lingsonbekwaamheid van de ge huwde vrouw betreffen, en voor de adoptie - wordt de methode ge volgd, dat het bestaande recht reeds thans behoudens geringe wij zigingen van wetstechnische aard naar het nieuwe wetboek wordt overgebracht. Knappe gravin X De 81-jarige Italiaanse gra- vin Ines Berta heeft een be- X drag van 5.120.000 lire ge- •j» wonnen in een vraag-en- X antwoordspel voor de tele- visie. Zij wist, dat de derde zoon van koning Edward III X van Engeland de grootste bijdrage had geleverd in een X belasting voor de verdedi- i' ging tegen Franse overval- *t* X Iers in de veertiende eeuw. X 'l' Ook wist zij de uitslag van X een in 1746 gespeelde cric- X ket-wedstrijd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Praat niet over u zelf: dat J gebeurt wel als u weg bent. Koningin en Prins in Eindhoven H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden brengen vandaag een bezoek aan de Philips fabrieken te Eindhoven. Om vijf voor tien vanochtend arriveerde het koninklijk paar met zijn gevolg op het vliegveld Wel schap. In het gevolg bevonden zich mevrouw V/. A. Repelaar van Driel geboren van der Willigen, dame du palais, Jhr. mr, E. W. Röell, waar nemend particulier secretaris van H.M. de Koningin en dl'. F. A. de Graaff, particulier secretaris van Z.K.H. Prins Bernhard. De konin gin en de prins werden op het vliegveld verwelkomd door de bur gemeester van Eindhoven, mr. dr. Ch. M. J. A. van Rooy, de voorzit ter en de vice-voorzitter van het presidium van de raad van bestuur van de N.V. Philips Gloeilampenfa brieken ir. P. F. S. Otten en ir. F. J. Philips, en de commandant van de vliegbasis Welschap, kolonel A. M. M. van Rest. Motor slipt: Duortfder gedood Gisteravond omstreeks acht uur is de 27-jarige ongehuwde C. Stef- fers uit Veenendaal die bij zijn broer, de 33-jarige H. Steffers, eveneens uit Veenendaal, achter op de motor zat, om het leven ge komen, toen de motor met grote snelheid op de rijksweg te Veenen daal in een scherpe bocht slipte en onder een zware vrachtauto met oplegger schoof. De trailer, afkom stig uit Hoorn, werd bestuurd dooi de heer G. Boefé uit Aalsmeer, die ongedeerd bleef. De bestuurder van de motor is in zorgwekkende toe stand naar een ziekenhuis gebracht. Hij is gehuwd en heeft een kind. Een 70-jarige echtvereniging Op 21 mei 1887 werd te Moer- kapelle het huwelijk voltrokken tussen Willem van Duijn en Johan na Hoogerdijk. Het echtpaar vertrok later naar Zwammerdam en vestigde zich nadien voorgoed in de gemeente Woerden, waar man en vrouw in vrij goede gezondheid nu nog sa menwonen. De heer van Duijn is thans 91 jaar oud, zijn vrouw hoopt die leeftijd op 20 mei a.s. te bereiken. Protesten tegen Britse atoomproeven Tien Japanse studenten zijn vrij dag op het trottoir van de Britse ambassade in Tokio een honger staking van 48 uur begonnen uit protest tegen de Britse atoom- proeven. De studenten van drie universi teiten in de Japqnse hoofdstad zijn vrijdagochtend in staking gegaan. In het gehele land worden protest bijeenkomsten gehouden. Er is voor de Britse ambassade ook betoogd voor voortzetting van de Britse proeven. Dit werd ge daan door een vijftig leden van een rechtse patriottische organisatie. De betogers zijn door de politie op gepakt toen zij weigerden uiteen te gaan. Goed voor 800.000 vaten per dag De grote oliemaatschippjjen heb ben in een te Londen gehouden conferentie besloten een nieuwe bulslelding in het Midden-Oosten aan te leggen, die naar schatting ongeveer driehonderd miljoen pond sterling zal kosten en, wanneer z\j geheel gereed is, jaarlijks circa zeventig miljoen ton ruwe olie naar de kust van de Middellandse Zee zal kunnen vervoeren. De zeventien oliemaatschappijen, die aan de conferentie hebben deel genomen, besloten een studiegroep in te stellen, die een rapport zal opstellen over de eerste fase van het project, die voorziet in een buisleiding met een doorsnede van ongeveer een meter, welke jaar lijks ongeveer veertig miljoen ton olie zal kunnen transporteren, of ongeveer 800:000 vaten (barrels) per dag. Het is de bedoeling, dat het. rapport concrete voorstellen zal bevatten, die zich lenen voor be spreking met de regeringen der be trokken landen. De nieuwe buisleiding zal een bijdrage moeten leveren tot het voldoen aan de toegenomen vraag, die men in het begin van de jaren 1960 verwacht. Zij zal dus een aanvulling en geen vervanging vor men van de bestaande vervoers mogelijkheden. De leiding zal ko men te liggen van de kop van de Golf van Perzië naar de Middel landse Zee, maar de juiste loop moet nog worden vastgesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1