Brrr... elke maand 600 kilo afwas! Maar nu draai ik er m'n hand niet meer voor om, dank zij Voordelige aanbieding 1 pak Pril voor Pril laat niet de minste reuk of nasmaak achter! VrV»aart }SSenrortin. I pak Pril 80 x afwassen' n.er zwaar in Uw boodscl,appe„tas( ontspant het water, dat wil zeggen Pril breekt de oppervlakte-spanning, waardoor het water zó vloeibaar en actief wordt, dat zich zelfs geen druppel meer vormen kanl yg Ook Pril doet mee aan het sympathieke Persil- spaarsysteem voor j verenigingen, clubs, comité's, enz. De hiervoor nodige spaareinmertjes komen voor op de zijkanten J 1 van de I pakken Zijpe kreeg modern „veerhuis" op geschikt punt terug Café-Jumelet officieel in gebruik gesteld Onder zeer grote belangstelling is dinsdagmiddag het nieuw ge bouwde café van de heer Joh. Ju- melet te Zijpe door burgemeester Michaëlis te Bruinisse officieel ge opend. De geschiedenis van het veerhuis te Zijpe gaat terug tot in de 18e eeuw. Op zeer oude gravures komt feeds de afbeelding van het oude veerhuis voor, dat tot 1944 stond aan het eind van de veerdam, met steiger, waar de verschillende boot diensten en beurtvaarders aanleg den. Veel is sedertdien veranderd. De meeste bootdiensten zijn opgehe ven; in 1944 werd het veerhuis door de Duitse weermacht afgebroken. Na de oorlog vond het café van de heer Jumelet tijdelijk onderdak in een houten noodwoning, eigen dom van de gemeente Bruinisse. Deze tijdelijke behuizing zou dienst doen tot 1957. In de loop der jaren werden aan de heer Jumelet diver se plaatsen aangewezen, waar hij zijn café zou kunnen herbouwen, maar geen dezer plaatsen was ge- Na de ramp van 1 februari 1953 kwam eindelijk de lang verwachte en gewenste veerpont met kopla- ding, maar ook toen was de defini tieve standplaats van het nieuw te bouwen café nog niet direct ge vonden. Burgemeester H. K. Michaëlis van Bruinisse herinnerde aan de vele besprekingen met diverse in stanties die nodig waren, eer de strijd was gewonnen en kon wor den gebouwd direct bij de aanleg steiger van de veerpont aan de goe de zijde van het verkeersplein. De opening van het nieuw ge bouwde café Jumelet is een nieuw sluitstuk van de wederopbouw. Vele middenstandszaken, door de oorlog verwoest, zijn al weer en kele jaren oud. Thans staat dus een nieuw modern gebouw op zeker „strategisch" de beste plaats voor een middenstandszaak. In de loop der jaren kreeg de zaak een uitste kende naam. Spreker hoopte dat deze goede naam zou behouden blijven en hij wenste de familie Jumelet een goede toekomst toe. De heer A. de Koning, voorzitter van de middenstandsvereniging te Bruinisse, vond de opening een heugelijk feit voor Zijpe. Zijn ge dachten gingen daarbij terug naar de oude buurtschap die tegelijk met het oude vroegere café verdween. Ook hij hoopte dat de zaken voor spoedig zouden gaan en dat de goe de naam waarover burgemeester Michaëlis sprak en die ook aan ieder bekend was, behouden zou blijven. Moderne zaak De zaak maakt een uiterst keu rige indruk en is in frisse moderne kleuren geschilderd. Bovendien zijn de kleuren van wanden en meubi lair op elkaar afgestemd. De vloer is van marmoleum, de betimme ring van Sapeli mahoniehout en alle tafels zijn bekleed met brand vrij arborite. Architecten van het geheel was het bureau Ir. Molenaar en Goedhals te Rotterdam, hoofd aannemer de heer W. van der Maas te Haamstede, die het metselwerk voor zijn rekening nam. Het tim merwerk werd uitgevoerd door de firma S. C. de Graaff. Het schilder werk is van de heer P. J. Deurloo, het sanitair en de verlichting van de heer S. J. P. Jumelet, allen uit Bruinisse. De stoffering van Gebr. Lokker te Zierikzee, de meubilering van Gebr. Bouter en het buffet van de firma van Dorp te Rotterdam. Het stukadoorswerk van de heer Linders te Zierikzee en de centrale verwarming van de firma Bezoijen te Rotterdam. Het Zeeuwse wapen siert een der buitenmuren van het imposante gebouw. Architect Goedhals en hoofdaannemer van der Maas heb ben beiden bij hun gelukwensen herinnerd aan de vele moeilijkhe den die ook tijdens de bouw nog moesten worden overwonnen, maar die toch tot een goed einde konden worden gebracht, in prettige sa menwerking. Ingezonden mededeling Ook wij hielpen mee het Café-restaurantbedrijf van de heer Jumelet tot een van de gezelligste zaken van ons eiland te maken GEBR. LOKKER WONINGINRICHTING ZIERIKZEE ■ierik zee Zitting Adviesbureau Landbouwschap Het Adviesbureau voor Oorlogs- en rampschade van het Landbouw schap zal alhier zitting houden op dinsdag 4 en vrijdag 14 juni a.s. Eerste zomerconcert „Luctor et Emergo" Bij gunstig weer hoopt zaterdag avond a.s. om half acht het fanfa rekorps „Luctor et Emergo" haar eerste zomerconcert te geven in de tent op het dorpsplein. Het volgen de programma hoopt men ten ge hore te brengen: 1. Vieux Camerades, mars, C. Feike; 2. Kroningsmars uit de Pro feet, Meijerbeer-Molenaar; 3. Mün- chener Kindl (walzer), K. Komzak- Max Klode; 4. Stradella, M. J. H. Kessels; 5. The Gladiators Fare well, H. L. Blankenburg; 6. Zaan- landia, ouverture, W. H. Scholtens; 7. Le Khedive, C. Faust; 8. Martha, Flotow; 9. Naher, mein Gott, zu dir, E. Ruh; 10. Marche de Saltimban- ques, E. Ergot. BELANGRIJK DEEL VAN DE GEZONDHEIDSZORG "Wij hebben geen krachtige tan den meer nodig. De korrels van het graan laten we in molen of fabriek voor ons verpulveren inplaats van ze zelf fijn te malen. Bij ons geci viliseerde tafelen eten we fruit niet meer met schil en al, maar we pel len het netjes en maken er zelfs compote van. Wortelen kauwen we zelden in rauwe toestand fijn, we koken en stoven de worteltjes tot ze zo gaar zijn als boter. Nu stellen de bestrijders van het tandbederf het meestal zo voor, alsof ieder kind het leven met een goed gebit begint, maar dat het dit verprutst door te slappe kost te ge bruiken of door de tandenborstel onvoldoende te hanteren. We moeten echter wel voor ogen houden, dat de algemene achteruit gang van het gebit een proces is, dat zich nu eenmaal in de loop van eeuwenlange ontwikkelingsperio den der mensheid aan het voltrek ken is. Verstandskies Wie wel eens de kinnebak van een oermens heeft gezien, al is het maar een afbeelding, is ongetwij feld onder de indruk gekomen van die geweldige kaken. Niet alleen was die kinnebak veel forser en lomper dan de onze, maar er ston den ook meer tanden in. Onze vroegste voorouders bezaten nog een vierde grote kies, waar wij al helemaal geen weet van hebben. Bij ons is de derde kies, de zg. „verstandskies" zelfs al een onge lukkig restje geworden, dat laat verschijnt en waar we als gevolg van z'n geringe deugdelijkheid, (met of zonder fondskaart) meestal ook al spoedig weer af stand van moeten doen De tanden zijn het slachtoffer van de cultuur, want al de levens gewoonten van de moderne mens werken mee tot achteruitgang van het gebit. In onze tijd doen alleen een paar primitieve volkeren in het hartje van Afrika en op een paar eilanden in de Stille Zuidzee daar niet aan mee. Melkgebit Deze steeds verergerende dege neratie van het menselijk tandstel- sel is een feit en het ziet er niet naar uit, dat we dit proces kunnen stuiten. Steeds meer kinderen bren gen in aanleg zwakke tanden mee. Dit betekent echter niet, dat het er niet toe doet, hoe die tanden be handeld worden omdat er toch geen eer meer aan te behalen zou zijn. Het is juist omgekeerd: verwaar lozing van het toch al ondeugde lijke gebit veroorzaakt al zeer vroeg grote narigheid. Tandbederf is een afwijking, die reeds het melkgebit veelvuldig aantast, met al de gevolgen van dien: pijn, slechte eetlust, hangerigheid en in- fectie's, die de ouders toch zo graag aan hun kinderen zouden besparen. De tandheelkunde vormde zich tot een belangrijk onderdeel van de gezondheidszorg, zowel wat betreft het genezen als het voorkomen van ziekten. Helaas moeten er voorlo pig nog te veel tanden en kiezen worden getrokken, omdat de tand artsen al de „conserverende" ar beid, die eigenlijk moet worden ge daan, niet aan kunnen. (Nadruk verboden). (Dat betekent per dag 20 kilo voor een gezin van 4 personen produkt is een Zeg toch adieu legen al dat geploeter, laat Pril het werk doen! Wat gewoon afwaswater niet kan - zich tussen vet en vaat dringen - doet water met Pril snel en zonder moeite. Alle vet en vuil vloeit zó van de vaat! Alles droogt in een wip op glanzend blinkend zó klaar voor de kast Wat een verschildoor Pril - het werkelijke afwaswonder! bij 2 pak Persil of 1 pak Pril in plaats van 35 ct. ppjffimtnwe Zandschip gezonken Het 600 ton grote zandschip Lim burg, schipper Jacob Oostenrijk, werkzaam bij de Deltawerken in het Haringvliet is dinsdagmorgen op een anker van de zandzuiger Ahoy gevaren. Het schip is gezon ken en doormidden gebroken. De opvarenden konden worden gered. Het 300 ton grote motorschip Aliza van Rotterdam, schipper van den Boogaart, is in het Hellegat omhoog gevaren. Het schip zit in een netelige, positie. Door de Wits Bergingsbedrijf uit Rotterdam zal worden getracht het schip te ber gen. ANNA-JACOBAPOLDER Actie „Toverbal" De aktieve heer R. Wesdorp al hier, heeft zich beschikbaar gesteld voor de landelijke aktie „Toverbal" welke op 27 mei via de radio be kend zal worden, mede in samen werking met de Ned. Studenten- bond. De opbrengst in de Anna Ja- cobapolder was dan ook f 100, welk bedrag bestemd is voor de jonge Hongaarse vluchtelingen. Marktberichten Veemarkt ROTTERDAM, 14 mei. Aanvoer 4191 stuks Vee (weektotaal 6128), t.w.: 420 vette koeien en ossen; 841 stuks gebruiksvee; 400 vette kalve ren; 208 graskalveren; 1478 nuch tere kalveren; 82 varkens; 133 big gen; 98 paarden; 1 veulen; 88 scha pen; 419 weidelammeren; 23 bok ken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,25-3,50, f 2,90-3,20, f 2,75- 2,85; vette kalveren f 2,90-3,00, f 2,80-2,90, f 2,40-2,70; slachtpaar- den f 2,40-2,30-2,20. Prijzen per stuk: graskalveren f 525-425-300; nuchtere kalveren f 65-56-50; biggen f 62-54-46; scha pen f 120-110-100; weidelammeren f 80-70-60; kalf- en melkkoien f 1190-990-790; vare-koeien f 900- 800-670; vaarzen f 875-775-575; pin ken f 625-525-400. SPORT VOETBAL Zaterdagmiddagelftallen Zeeland-Noord Brabant 6-4 Bij prima voetbalweer vond jl. zaterdag de ontmoeting Zeeland- Noord Brabant zaterdagmiddag voetbal plaats. Deze keer geschied de dit te Capelle op het prachtige pas geopende gemeentelijk sport terrein. Toen om 4 uur de beide elftallen aantraden, bleken zij beiden met een invaller te moeten verschijnen. Bij Brabant was Verjaal (Smer- diek) vervangen door Cools (NAC). Zeeland miste Haak (AZVV) waar voor v. Poortvliet (Rillandia) mee zou spelen. Na aftrap waren de eer ste aanvallen voor Zeeland. Dit bleek wel omdat de beide Brabant se backs eenmaal op de doellijn redding moesten brengen. Een van deze schoten was van midvoor Ha- verhoek. Het bleek echter uitstel van executie, want na 15 min. kopte Haverhoek vallend laag in. Hierop volgde een wisselend aanvallen van beide partijen. Zeeland was iets in de meerderheid, doch kon dit niet in doelpunten duidelijk maken. 10 min. voor half-time maakte Bra bant zelfs gelijk, v. d. Hoek (Smer- diek) maakte met het mooiste doel punt van de wedstrijd, waardoor het dus 1-1 werd, tevens de rust stand. Na rust trok Zeeland met een van leer. Binnen 10 minuten werd het 4-1 door v. Poortvliet en Domisse (Nieuwdorp 2 x). Hierna kon Brabant zich weer wat los wer ken, maar de goede combinatie ontbrak bij hen. Toch werd het in de 15e minuut 4-2 door een schot van v. d. Mast dat via het been van den Engelsman (AZW) in 't doel verdween. In de 25e minuut kreeg Zeeland een uitvaller te noteren. Domisse verliet het veld om te wor den vervangen door Schaap (Ril landia). Meteen daarop maakte de Meviaan Haverhoek het 5e doel punt voor Zeeland. Brabant had echter het antwoord meteen klaar, want er volgde meteen een aanval waaruit Quist (Vrederust) 5-3 maakte. Uit een prima voorzet van v. d. Hoek doelpuntte v. d. Mast (5-4). Brabant zette een slotoffen- sief in, maar het gelukte hen niet om de stand gelijk te maken. 8 mi nuten voor het einde bracht Houte kamer (Wemeldinge) de stand nog op 6-4 waarmee de eindzege ver zekerd was. Zeeland heeft, al was het dan iets minder technisch, door haar enthousiasme de overwinning ten volle verdiend. De scheidsrech ter leidde zeer matig. KORFBAL S.D.K.B. Zeemeeuwen I-Renesse I Zeemeeuwen I, dat de kompetitie met 3 achtereenvolgende overwin ningen heeft ingezet krijgt zater dag 18 mei Renesse I op bezoek. De thuisclub zal zeker haar boven ste plaats op de ranglijst verdedi gen; doch ook Renesse zal wel trachten de zware nederlaag van vorige week te boven te komen. Aan spanning zal het dan ook niet ontbreken, zodat de bezoekers een mooie wedstrijd te wachten staat, welke om kwart voor zeven aan vangt. Zeemeeuwen II krijgt vrijdag 17 mei Burgh III op bezoek. Van deze wedstrijd is de uitslag moeilijk te voorspellen, gezien het feit dat bei den met blanke stand hun wedstrij den tegen Velocitas II beëindigden. We achten echter de bezoekers licht favoriet. TERUGKEER VAN DE MAGIËR 55. Terwijl rondom hem de muren ineenstorten en de lucht dreunt van de explosies, stormt Aram de wenteltrap af. Achter hem klinkt een akelige, doordringende gil.... de doodskreet van Morghan de MagiërSnakkend naar adem en half gestikt door de dikke rookwolken bereikt Aram de binnenplaats. Door een waas ziet hij de gestalte van Jonker Tobias, die naar de poort strompelt. En nauwelijks is Aram de poort uit, of met donderend geweld stort de torentrans ineen. „Dat scheelde niet veel", hoort hij de Jonker naast zich hijgen. „Daar kan zelfs de heldenmoed van een Jonker van Plauderstein niet tegenop". - „Inderdaad", zegt Aram droogjes, terwijl hij omhoogblikt naar de brandende ruïne. „Daar is geen strijden tegen. Maar er is ook geen strijd meer nodig. Morghan is aan zijn duivelse uitvinding ten ondergegaan. Het kwaad straft zichzelf(Slot volgt),

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6