R.T.M.-bus van Schouwen-Duiveland nam deel aan zwaar parcours v- DE ZIERIKZEESCHE COURANT FRANKRIJK BRENGT SlIEZ-KANAALKWESTIE VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD Zet op schaakbord van Duitse eenheid OM HET SUEZKANAAL Een oordeel over Nasser Radio-actieve straling op de Marshall-eilanden BIJ CHRISTMAS-EILAND LIETEN BRITTEN WATERSTOFBOM ONTPLOFFEN Ontwerp-begroting '57 van het Gemeentefonds DONDERDAG 10 MEI 1957 No. 10150 USt Jjiaroaiio* ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. waarin opgenomen 1797» 18M'- REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelslraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochlman, Zierikzee - Redakleur; M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309.- Parijs niet content Het gaat om een „laatste beroep" De Franse premier, Mollet, heeft woensdag: na een kabinetszitting bekendgemaakt, dat de Franse re gering de Suezkwestie voor de Vei ligheidsraad van de Verenigde Na ties zal brengen. Frankrijk beschouwt de jongste Egyptische voorstellen voor de vaart door het kanaal als „onaan vaardbaar". Mollet zei dat Frankrijk een „laatste beroep" op de veiligheids raad zou doen voor een statuut in overeenstemming met de zes be ginselen, die de raad in oktober jl. goedkeurde. Mollet verklaarde, dat hij woensdag aan president Coty zijn ontslag had aangeboden als protest tegen de manier waarop de Suezkwestie afgehandeld wordt, maar Coty had geweigerd het ont slag te aanvaarden. De premier zei dat hangende een beslissing van de veiligheidsraad de Franse boycot van het kanaal zal voortduren. Naar zijn zeggen zal de „Wij zijn bereid oost-Duitsland niet in te schakelen bij de opbouw van onze weermacht, indien de Sowjet-Unie instemt met hereni ging van Duitsland na vrije alge mene verkiezingen", aldus heeft de west-Duitse Bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, dinsdagavond op de door 15.000 belangstellenden bijgewoonde slotbijeenkomst van het door de Christendemocratische Unie te Hamburg gehouden partij congres verklaard. De Bondskanselier legde deze verklaring af, nadat hij had herin nerd aan verklaringen der Sowjet- Russische leiders, dat een herenigd Duitsland een gevaar voor de Sow jet-Unie zou zijn. Botsing tussen labour en conservatieven De Britse premier, Harold Mac- Millan, heeft woensdag, uitgejouwd door de oppositie, het debat van twee dagen in het Lagerhuis over de Suezkwestie geopend met de verklaring, dat het besluit om Britse schepen weer door het Suez- kanaal te laten varen weliswaar een „onbevredigende regeling" is, doch dat men niet mag spreken van een „succes zonder meer" voor president Nasser van Egypte. Na het Brits-Franse optreden in oktober is het Pact van Bagdad krachtiger dan ooit, Egypte is van vele van zijn vermeende vrienden geïsoleerd en het Amerikaanse denken over de kwesties van het Midden-Oosten heeft een „revolu tie" doorgemaakt, zo zei hij. De Labourleider Gaitskell, die als eerste namens de oppositie sprak, verklaarde dat Engeland nu gedwongen is Egyptische voor waarden te accepteren die slechter zijn dan in oktober, voor het Brits- Franse ingrijpen, verkregen kon den worden. Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, het Franse stand punt op de zitting van de veilig heidsraad, die waarschijnlijk in de komende dagen zal worden gehou den, uiteenzetten. De Luxemburgse prinselijke tweeling Het groothertogelijk hof van Lu xemburg heeft de voornamen be kendgemaakt van de prinselijke tweeling, die in de vorige nacht op het kasteel te Betzdorf is ge boren. De jonge prins zal, evenals zijn vader, de groot-hertog van Lu xemburg, Jan heten. De jonge prinses zal de naam van Marga- retha ontvangen, naar haar meter, prinses Margaretha van Zweden, vrouw van prins Axel van Dene marken, de oudste zuster van ko ningin Astrid. De doop zal vrijdag a.s. op het kasteel te Betzdorf geschieden. De Britse oud-onderminister van Buitenlandse Zaken, Nutting, die uit de regering is getreden uit pro test tegen het militair ingrijpen in Egypte, heeft in het conservatieve blad „Daily Mail" geschreven, dat president Nasser van Egypte schijnt te weten, dat hij te ver is gegaan bij zijn poging tot overheersing van de "Arabische wereld. Nutting heeft onlangs een onderhoud met Nasser gehad. Volgens Nutting moet de Britse regering Nasser zijn gang laten gaan. Onvermijdelijk zal, aldus de Brit, de dag komen, waarop Nas ser, geheel geïsoleerd, zal eindigen zoals alle samenzweerders. Bewoners van de Marshall-eilan den in de Stille Oceaan, die in 1954 hebben blootgestaan aan de stra ling van radio-actief stof van een Amerikaanse proefontploffing, hebben geen blijvende nadelen van de straling ondervonden dan alleen een wat vertraagde groei van de kinderen. De eilandbewoners had den ernstige brandwonden opge lopen. Dit is meegedeeld in een donderdag te Rochester in de staat New York gepubliceerd rapport. Dr. Conrad, een van de artsen die de getroffen eilandbewoners obser veren, deelde het genootschap voor stralingsonderzoek mee, dat er geen kanker of staar is geconstateerd en dat het aantal ziektegevallen onder hen niet is toegenomen. Hij voegde er echter aan toe, dat men pas na jaren zal kunnen vaststellen of er genetische schade is aangericht. Amerikanen gaan experimenteren in woestijngebied De Britse atoomproeven bU Christ mas Island in de StUIe Oceaan zijn woensdag begonnen met de ont ploffing van een waterstofbom op grote hoogte. In een officiële bekendmaking van het ministerie van Bevoor rading in Londen wordt slechts ge zegd, dat een „kernapparaat" op grote hoogte tot ontploffing is ge bracht. In goed ingelichte Britse kringen verklaarde men, dat hier mee een waterstofbom bedoeld wordt. Het Britse ministerie van Lucht vaart maakte woensdag bekend; dat de bom is uitgeworpen door een viermotorige straalbommen- werper van het type „Valiant". Deze ontploffing, voorzover be kend de tiende Britse atoomproef, is de eerste van de vijfde serie Britse proeven. De vorige proeven werden in of bij Australië geno men. De Britse bekendmaking valt samen met het begin van een aan tal Amerikaanse proeven in de woestijn van Nevada, die de ge hele zomer zullen duren. De Britten beschikken voor de proeven in de Stille Oceaan over vier „Valiants", die wit geschilderd zijn om zoveel mogelijk de radio actieve straling af te stoten. De ramen van de vliegtuigen zijn don ker gemaakt om te voorkomen dat de bemanning, die uit vijf man be staat, verblind wordt door de ont ploffing. In luchtvaartkringen is verno men, dat Canberra-straalbommen- werpers gebruikt worden om na elke ontploffing waarnemingen in de atoomwolken te doen. Sir Anthony Eden heeft indertijd aangekondigd, dat bommen met een kracht van een miljoen ton dynamiet beproefd zouden worden en dat er geen gevaarlijke radio actieve straling zou ontstaan. Uranium winning in Oostenrijk In Oostenrijk heeft men de eerste uranium gewonnen uit het water van de Donau en uit de steenkool van een mijn te Trimmelkam, zo heeft prof. Hecht van de Weense universiteit woensdag bekendge maakt. Het water van de Donau bevat 2,7 microgram uranium per liter en de kolen van Trimmelkam één kg per 25 ton, aldus prof. Hecht. Hoe met de bestedingsbeperking De ministers van Financiën en van Binnenlandse Zaken, Bezits vorming en Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie, hebben de Eerste Kamer hun Memorie van Ant woord doen toekomen over de ont werp-begroting 1957 van het Ge meentefonds. Op de vraag, welke waarde, bij het licht van de voorgenomen be perking van de bestedingen der lagere organen, moet worden toe gekend aan de in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer uitgesproken verwachting, dat de beschikbare middelen wel enige uitbreiding van de gemeentelijke voorzieningen gedogen, antwoorden de ministers, dat de middelen van het Gemeentefonds naar hun me ning inderdaad voldoende zouden zijn om enige uitbreiding van de gemeentelijke voorzieningen op te vangen. De inmiddels opgetreden nood zaak om de bestedingen, waaron der die van de lagere publiekrech telijke lichamen, te beperken, zal echter in vele gevallen een beletsel vormen thans metterdaad tot deze uitbreiding van de gemeentelijke voorzieningen over te gaan. Duizend krokodillen voor dierenpark De directie van een dierenpark te Rhenen voert sinds enige tijd on derhandelingen met krokodillen farms om tot aanschaffing van een groot aantal krokodillen over te gaan. Toen in 1935 bekend werd dat dit dierenpark duizend van deze dieren tegelijk had aangeschaft, veroorzaakte dit bericht grote sen satie. Nadat het park in 1940 en 1944 volledig was verwoest en men na de bevrijding weer met de tweede wederopbouw begon, kon in 1946 een enkele krokodil worden bemachtigd tegen een zeer hoge prijs van 800 gulden. Hoe hoog deze prijs wel is, blijkt als men bedenkt dat de 1000 stuks, die in 1935 werden gekocht, gemid deld 50 gulden per stuk kostten. Rechtzaken Opa mag niet meer fietsen Het kantongerecht te Delft be handelde gisteren bij verstek de zaak tegen een 79-jarige inwoner van De Lier. De man had als fiet ser op een drukke verkeersweg al daar een aanrijding veroorzaakt. Voor de schade, aan de aangereden auto aangericht, hadden zijn kin deren hutje bij mutje gelegd. Dit vertelde een zoon, die als gemach tigde verscheen. Uit zijn verhaal kreeg men voorts de indruk dat het heel moeilijk zal zijn om opa van de fiets af te hou den. De officier wist daar echter wel een oplossing voor. Een tientje of vijf dagen eiste hij voor de aan rijding en f 75,of dertig dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Dit bedrag zal, zo deelde hij mee, betaald moeten worden wanneer de oude baas in de eerstkomende twee jaren op de fiets gesnapt wordt. De kanton rechter was het met deze straf eens. Het Israëlische ministerie voor Ontwikkeling heeft naar door de radio omroep van Israël bekend ge maakt werd, besloten, dat er bin nenkort een buisleiding zal worden gelegd voor het vervoer van geraf fineerde olie van Haifa naar Tel Aviv. De leiding zal 80 km. lang zijn en een doorsnee krijgen van 6 duim. Zij zal een half miljoen ton olie per jaar kunnen verwerken. Het blad „Junge Welt" van de Oostduitse communistische jeugd beweging schrijft maandag, dat 120 studenten in de diergeneeskunde van de Humboldt-universiteit in oost-Berlijn geen colleges meer mogen volgen en de gebouwen van de universiteit niet meer mogen betreden. Het merendeel van deze studenten was in het derde studie jaar. DE HERVERKAVELING Buitenlandse geïnteresseerden bekeken het eiland van alle kanten Deskundige voorlichting van Bureau Uitvoering Hoe de herverkaveling op Schou wen-Duiveland in zijn werk is gedaan en hoe ingrijpend dit land- hervormend proces feitelijk wel is, werd dinsdag en donderdag aan een groot gezelschap landbouw deskundigen uit verschillende Eu ropese landen getoond. Deze voor lichtende taak berustte bij het II.K.H. Prinses Beatrix heeft dins dag in het museum Boymans in Rotterdam de tentoonstelling van de Nederlandse Beeldhouwkunst 1957 geopend. Na de opening maak te de prinses een rondgang over de te^oonstelling, waarbij een foto graaf deze aardige opname kon maken van de prinses bij een borst beeld van haar moeder, vervaar digd door de beeldhouwer Bertus Sondaar. Bureau Uitvoering Herverkave ling, die een zorgvuldig programma had opgesteld, dat ten volle aan zUn doel heeft beantwoord, n.l. voorlichting geven over de herver kaveling. Onder de deelnemers aan deze uitgebreide excursie bevonden zich n.-l. talrijke deskundigen, die in hun eigen land met dezelfde problemen worden geconfronteerd. Welk beter „aaanschouwelijk gebied" ter we reld zou op dit punt gevonden kun nen worden dan Schouwen-Duive- land? Dinsdagmorgen arriveerden de excursisten te Zijpe, waarna een bezoek aan de caissons en het nieu we gemaal te Ouwerkerk werd ge bracht. Te Zierikzee werd in een der stedelijke hotels de lunch ge bruikt, waaraan voorlichting werd gegeven over de herverkaveling in de breedste zin des woords en een nadere uiteenzetting werd gegeven inzake de excursie. In de middag uren werd een bezoek gebracht aan Schelphoek, waarna te Serooskerke de thee werd gebruikt. Hier werd in het bijzonder een uiteenzetting gegeven inzake de rol die in Schou wen de Grontmij heeft gespeeld bij het herverkavelingswerk. De nacht werd in hotels in de Westhoek doorgebracht. Gistermorgen werd Haamstede bezocht en landhervor mingsobjecten in de buurt van Brouwershaven. Na gebruik van de koffie te Brouwershaven, werden nieuwe aangelegde wegen bezich tigd. De deelnemers ontvingen een map, waarin talrijke technische ge gevens over de herverkaveling op het eiland stonden vermeld,- als mede de achtergronden van het Deltaplan. De staf van het Bureau Uitvoering belastte zich met de mondelinge toelichting. Bovendien werd het woord gevoerd door ir. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Voorkom het moeilijke door het gemakkelijke goed te doen. Omwenteling in de kaasbereiding Binnenkort zal in Nederland op grote schaal worden gestart met de bereiding van kaas volgens een ge heel nieuw procédé. Na jaren van nauwgezette research is een pro- dukt samengesteld, dat de hoogste voedingswaarden bevat. Daarbij is uitgegaan van het principe, dat de verse volle melk volledig moet worden benut, even als dit op de boerderij geschiedt. Voor een produktie aan de lopende band zijn speciale machines ver vaardigd, die door vijf octrooien zijn beschermd en waarmede de kaas wordt bereid volgens biolo- gische-chemische begrippen. In tegenstelling met de bereiding op de boerderij, waar de opwar ming plaats vindt met heet water, geschiedt hier de bewerking met electrisch verwarmde messen. Op deze wijze wordt bereikt, dat de uitspoeling van belangrijke en on misbare voedingsbestanddelen en vitaalstoffen tegen wordt gegaan. Op de boerderij pleegt men met koude messen te snijden, en een tweede voorname factor is, dat het uitlogen met water is ondervangen. De kaas, langs deze weg bereid, behoudt zodoende een maximum aan voedingswaarde. J. M. J. Hanraets, directeur van de Grontmij. De trip mag gelden als een ty pisch voorbeeld van waardevolle praktisch en technische voorlich ting aan deskundigen op terreinen waarop Nederland over rijkervaren specialisten beschikt. Geen wonder dat de deelnemers aan de excursie bijzonder geïmponeerd waren over hetgeen zij hadden gehoord en ge zien. DE K.N. V. T.O.-RALL YE Tocht leidde door Brabant naar Nijmegen en Rhenen (Van onze redacteur) Twee bussen van de E.T.M. - waarvan één van Schouwen-Dui veland met aan boord de chauf feurs de heren K. Quist en J. Betist en een aantal van het eiland afkom stige gasten van de vervoersmaat schappij - hebben deelgenomen aan de dinsdag j.l. gehouden Toer- wagen Rallye 1957 van de Kon. Nederlandse Vereniging van Trans port Ondernemingen. In een uiterst zwaar parcours heeft een der R.T.M.-bussen (niet die van Schouwen-Duiveland) een vyfde prys uit het vuur kunnen slepen. De rallye was boeiend en inte ressant, maar ditmaal mocht het de R.T.M.-bus niet gelukken de eerste prijs - zoals verleden jaar - te veroveren. Het „schramloos" uit rijden van zo'n rallye evenwel be tekent reeds een toeristische en sportieve prestatie, die én de ver voersmaatschappij én de chauf feurs alle eer aandoet. De deelnemende toerwagens van traject 3, waartoe de Schouwen- Duivelandse bus behoorde, startten te Breda. In hotel „Cosmopolite" was het in de morgenuren een drukte van belang en de chauf feurs van de verschillende toer wagens liepen op hete kolen, want straks zou het er weer op aan komen. Van Breda uit was een oriënte- ringsrit te rijden naar Nijmegen, over een afstand van plm. 120 km, waarvoor een rijtijd van drie uur en tien minuten was uitgetrok ken. Breda-Nijmegen rijden is voor een ervaren chauffeur natuurlijk „niets", maar als het gaat langs een weg vol voetangels en klemmen, gecombineerd met de opdracht een zestal (tevoren aan bemanning en passagiers uitgereikte) foto's te herkennen, dan wordt het bedui-1 dend moeilijker. Langs allerlei om wegen leidde de weg naar het eind doel. Het duurde geruime tijd voor dat de eerste foto werd ontdekt. Dit evenement vond plaats te Hel- voirt en nadien zouden nog ent housiaste kreten opgaan te Uden- hout, Uden en Sint Michielsgestel. Fraai natuurschoon Op deze wijze werd intussen ieder aan boord gedwongen de ogen goed de kost te geven en dit had het voordeel, dat een maxi mum aan Brabants schoon op het netvlies viel. Brabant bleek een wondertere tuin met een verruk kelijk kleurengamma van allerlei tinten groen, dat gul en uitbundig stond te prijken onder een lente zon, die de wereld een feestelijke aanblik gaf. Te Veghel vond een controle plaats en toen die eenmaal was gepasseerd en drie van de vijf foto's ontdekt, toen men verder nog wist wie de echoput te Apeldoorn heeft doen graven (ook zulke vragen moesten beantwoord), werd de ze kerheid geboren dat de bus, al thans het eerste deel van de ral lye, zonder al te grote kleerscheu ren zou doorkomen. Eindstation was dus Nijmegen, waar in het Goffertstadion de klas sementsproeven werden gehouden. In dit fraaie stadion kon men zien dat met een toerbus capriolen kun nen worden gemaakt als met een klein model auto, als er maar een „vent van een chauffeur" achter het stuur zit. De chauffeurs moes ten de hoogte van de bus schatten en onder een serie vlaggetjes door rijden, die wel aantoonden of ze het goed hadden gedaan. Met de breedte van de bus ging het al net zo. Met het rechter voorwiel moest de bus tussen twee akelig dicht bij elkaar geplaatste paaltjes rijden. Dan volgde een slalom en tot slot een achteruitrijproef. Zover moest de bus achteruitgedrukt, tot hij een toucheerstaaf raakte. Werd die heel zacht geraakt (hetgeen de bedoe ling was) dan weerklonk een cla- con; werd hij iets te hard geraakt dan weerklonk een sirene. De bus moest dus gehanteerd worden of het een stukje speelgoed was. Ingewikkelde kaartleesrit In de middag volgde een zeer in gewikkelde kaartleesrit met als eindpunt „Ouwehands Dierenpark" te Rhenen. Vooral onder de rook van Nijmegen, waar een wirwar van precies op elkaar lijkende we gen het de chauffeurs extra lastig maakte, is hier en daar duchtig gebroddeld. Voor de chauffeurs was dit minder leuk, maar de passa giers zagen de pure schoonheid van de Veluwezoom, die bij deze rallye bij wijze van spreken als extra ge schenk kadoo werd gedaan. De R.T.M.-directie bood tot slot van de rallye de deelnemers van het eiland een diner aan in het „Zilveren Paard" te Rotterdam, waar o.m. het woord werd gevoerd door de burgemeesters van Haam stede en Burgh, die dankten voor de invitatie en een goed woord spraken aan het adres van de chauffeurs. De burgemeester van Ouwerkerk vestigde nog eens de aandacht op het isolement van zijn gemeente. De heer D. C. A. Lugt complimenteerde de heer A. van Leeuwen in verband met diens on derscheiding op 30 april. Ook werd nog het woord gevoerd door de heer N. H. Lysen. Heel laat kwam een einde aan de gezellige maal tijd, waarna de R.T.M. zorgde voor vervoer naar Schouwen-Duiveland van de deelnemers. Zij het minder spektakulair dan vorig jaar, daar was de deelname aan de rallye door de R.T.M. toch een succes. De eerste prijs viel dit jaar ten deel aan een bus van de maatschappij „Gado" te Hooge- zand (Gr.). Ruim 30 toerwagens namen aan de rallye deel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1