QEurlOQ Hoe zit dat Bouw 4 woningen te Noordwelle wordt doorgezet Gemeenteraad betreurt verschil in huur Onder voorzitterschap van waar nemend burgemeester A. P. Akker daas, vergaderde vorige week de gemeenteraad. De voorzitter deed mededeling van verhindering door ziekte van burgemeester G. F. Lun- singh Tonckens. Bij de ingekomen stukken bevon den zich enkele goedkeuringen van G.S. Enkele subsidie-aanvragen werden op voorstel van b. en w. afgewezen. Wel zal worden deelge nomen aan de nieuwe regeling be treffende de Zeeuwse Muziekschool Besproken werd het verzoek van bet dagelijks bestuur van het wa terschap Schouwen om de bijdra gen in de kosten van het onderhoud van wegen te bestendigen tot de polderconcentratie is voltooid. Van de zijde van het waterschap is be reids een uiteenzetting gegeven. Het verzoek wordt ingewilligd. Het gedeelte sloot aan de west zijde van de dorpskom wordt van het waterschap aangekocht voor f 60 de massa, zulks in overleg met het waterschap. Hierna kwam het voorstel van b. en w. in bespreking om het ge deelte tuingrond van L. Jonker te verhogen in verband met last van overtollig water. De heer K. Vier gever meende dat de woning te laag staat. De heer Hendrikse meende dat met ophoging de zaak niet is opgelost. Bovendien zal het z.i. een dure zaak worden. Z.i. moet een daar aanwezige put aangeslo ten worden op de riolering. De heer C. A. Boogert is het hiermede eens. De idee van een greppel vond geen instemming. B. en w. zullen de zaak nog nader bezien. B. en w. infor meerden naar de mening van de raad inzake de woningbouw. De huurprijs zal aanmerkelijk hoger liggen dan voorheen, gezien de ho ge bouwkosten en de hoge rente van het kapitaal. Wel werd goed keuring verwacht van hogerhand. Verschillende leden betreurden het Ingezonden mededeling MEER KEU5. B£T€R€ KWALITEIT Gratis advies van onze binnenhuisarchitect De hertog van Gloucester, oom van koningin Elizabeth van Groot- Brittannië, is maandag van het vliegveld Molesworth in midden- Engeland vertrokken voor een reis van vijf dagen langs oorlogsbe graafplaatsen van soldaten uit Groot-Brittannië en het Britse ge menebest in Nederland, België en de Duitse Bondsrepubliek. Er zijn maandag 27 schepen het Suezkanaal binnengevaren. Dit is meer dan sedert het kanaal op 8 maart weer voor het verkeer werd opengesteld, maar nog altijd dertien schepen minder dan het gemiddelde in 1955. verschil in huur, maar er kan niet anders dan getracht worden de vier woningen te bouwen. Te meer niet omdat de huren in de toekomst niet lager zullen zijn, dat nog bedrijfs woningen door de gemeente ge leend zijn en zich elders nog eva- kués bevinden. Het voorstel tot de bouw van de woningen wordt daar op aangenomen. De garantie voor de lening t.b.v. het Rode Kruls-ziekenhuis werd z.h.s. aangenomen. Idem het voor stel tot vaststelling van een ge meenschappelijke regeling betref fende de tewerkstelling van een ambtenaar, belast met financiële werkzaamheden. Voor een schuilgelegenheid bij de Kuierdamse weg zijn verschillende types op tekening gebracht. De heer Boogert achtte het type zoals geplaatst te Schuddebeurs, het meest op zijn plaats. De R.T.M.- bijdrage bedraagt f 500. B. en w. kregen volmacht de zaak af te doen. Getracht wordt het krediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten tot 1 juni te bepalen op f 225.000. De rondvraag De heer Hendrikse bracht de kwestie van het hek der begraaf plaats ter sprake. De raad was una niem van mening dat het nu bin nen een vast te stellen tijd geheel dient klaar te zijn. In antwoord op een vraag van de heer Hendrikse zei de voorzitter dat nog voor het najaar de toege zegde tegelpaadjes bij de diverse gemeentewoningen gereed komen. De heer Hendrikse maakte voorts zijn bevreemding kenbaar ten aan zien van het feit dat bij de natio nale dodenherdenking de vlaggen niet halfstok zijn gehesen. De voor zitter zegde toe hier aandacht aan te zullen besteden. De heer S. Hart stelde vragen over afbraakhout en de situatie van de krotwoningen alsmede een be schadigde inrit in de Ingridstraat, in welke zaken de voorzitter onder zoek toezegde. De afbraak moet evenwel z.i. nog even geduld heb ben i.v.m. de verbouw van het zg. Groothuis. Hieromtrent kunnen nog geen nadere mededelingen ge daan worden. De heer C. A. Boogert informeer de nog naar de werkzaamheden aan de gedempte sloot. De voorzit ter antwoordde dat een en ander bewerkt wordt om onkruid tegen te gaan totdat de beplanting aan gebracht kan worden. '/na/tcee/t economie Dividenden uit agio-reserve niet meer belastingvrij In een gisteren aan de belasting administratie gezonden aanschrij ving heeft de minister van Finan ciën de inspecteurs der belastingen verzocht, alle agio-dividenden in contanten, die op of na 14 mei 1957 door de vergadering van aandeel houders worden vastgesteld, bij ge nieters voor de inkomstenbelasting te belasten als opbrengst van roe rend kapitaal. Het is de bewindsman nl. uit ver schillende recente dividend-voor- stellen van Nederlandse N.V.'s ge bleken, dat bij voortduring mis bruik wordt gemaakt van de wets toepassing, welke in de aanschrij ving van 13 maar 1954, no. 92 aan de inspecteurs der belastingen met betrekking tot uitkeringen ten las te van agio-reserves is voorgeschre ven. De minister doelt hier op de gevallen waarin jaarlijkse dividen den in contanten worden afgeboekt van de agio-reserve, veelal onder gelijktijdige reservering van een even groot bedrag uit de jaarlijkse winst. Agiodividenden in de vorm van aandelen blijven onbelast. met het goud Goud was al bekend in zeer oude tijden. De Chinezen zouden het reeds in de 25e eeuw vóór onze jaartelling hebben gewonnen. Zij - en veel later de Grieken - ge bruikten het uitsluitend voor sie raden. Ook de Egyptenaren kenden het al vroeg. Omstreeks 1500 vóór Chr. werd aldaar de eerste goudmijn in exploitatie gebracht door fa rao Thotmes III. Hoewel in de oude steden Troje, Mycena en op Kreta het goud ook al was ingeburgerd, waren het uiteindelijk de Romeinen, diej het als ruilmiddel gingen bezigen. Tot 1845 werd het uitsluitend in Europa gewonnen. Daarna deed men belangrijke vondsten in Ca- lifornië (1848), in Australië (1851) en in Canada te Klondike (1896). In Zuid-Afrika werden omstreeks 1885 zeer belangrijke vindplaat sen ontdekt aan de Witwater- rand. Tot eind 1925 werd daar voor rond 830 miljoen pond ster ling gewonnen, terwijl de exploi tatiekosten 635 miljoen pond be droegen. Het goud maken heeft de mens ook steeds bezig gehouden. De alchi misten uit de middeleeuwen, evenals vóór hen Griekse zoe kers naar de „Steen der Wijzen", hebben tevergeefs getracht uit onedele metalen goud te maken. Evenwel legden zij daardoor toch de grond voor de chemie. Omstreeks 1915 trachtte de offici ële wetenschap door de zg. trans mutatie-theorie weer goud te maken, zoals de Engelse profes sor sir William Ramsay, de Rus Retchinsky, de Fransman Jollivet Castellot, en in juli 1924 de Duit sers prof. dr. Adolph Miethe en Stammreich, waarbij zich mid den 1925 de Japanner Nagaoka voegde. Zoals u wel zult begrijpen liep alles op niets uit, al wil men beweren, dat Miethe's proeven een „minus cule hoeveelheid goud" oplever den. Men weet het aan onvolko menheid van de gebruikte appa raten en onvoldoende voorzorgs maatregelen. Inmiddels zouden in 1936 twee Amerikanen, prof. Ernest O. Lawrence en dr. John M. Cork van de universiteit van Californië er in geslaagd zijn goud uit Platina te maken. Maar met dat al zoekt men nog steeds naar de steen der wijzen (Nadruk verboden). en VARA tegen commerciële televisie Een breed samengestelde VARA- commissie heeft het bestuur van de VARA geadviseerd afwijzend te staan tegen commerciële televisie. In een 150 pagina's tellend zak formaat-rapport beschrijft de com missie de tot dusver bekende ar gumenten voor en tegen commer ciële televisie en de gegevens en omstandigheden in andere landen. Mede van soclalistlsch-democra- tische beschouwing uit conclu deerde men nadien, dat tegenover commerciële televisie een afwij zend standpunt moet worden in genomen. Alleen het lid van de commissie de heer M. A. Reinalda, heeft van een afwijzend standpunt kennis gegeven, hetwelk hij echter niet nader omschreven heeft. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk Beroepen té Wijk bij Heusden: H. Stolk, Scheveningen; te Opheus- den: G. H. v. Kooten, Genemuiden. Aangenomen naar Retranche- ment: kand. S. Tijmstra, Gronin gen. Togelaten tot de evangeliebedie ning: kand.' N. M. Erné, Zeist. Beroepen te Eist CU.): E. M. Pan- nekoek, Ochten Gld.). Aangenomen naar Leusden: S. Julius, Streefkerk. Ger. Kerken Beroepbaar: kand. C. van Zuylen, Hillegom. Beroepen te Wijhe: M. E. van Heesen, Oosthem; te Oudewater: B. Wentsel, Pingjum en Zurich. Aangenomen naar den Haag (zie- kenhuispred. voor de classis): R. A. Flinterman, Goes. Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepbaar verklaard: kand. J. W. Beekman, Zwolle. Ger. Gemeenten Tweetal te Veenendaal: W. Hage, Nunspeet en L. Kieboom, Lisse. Bedankt voor Zeist: H. Rijksen, Vardingen. Remonstr. Broederschap Tweetal te Doesburg: mej. da. A. C. Dorhout, Utrecht en me}, da. T. Mayer, Hilversum. Evangelisch Lutherse Kerk Bedankt voor Woerden: mej. da. M. E. Monsees, Dordrecht. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 13 mei. Binnen landse granen (ochtendbeurs), of ficieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe: rode op vochtconditie tot f 27,75. Voedergranen: prijshoudend. Zo- mergerst naar kwaliteit f 21,50- 22,75, extra tot f 23,00; haver, naar kleur, droogte en kwaliteit f 18,50- 21,00, extra blanke f 21,75; rogge, doorsneekwaliteit f 20,50, gedroogde f 21,25, bakrogge geschoond f 22,50. Peulvruchten: groene erwten f 28,00-40,00, schokkers f 35,00- 58,00, bruine bonen, blanke droge tot f 58,00. Aardappelen ROTTERDAM, 13 mei. KI ei- aardappelen (35 mm opw.): Bintjes f 13,00-14,00, Alpha's f 8,50-10,00, Furore f 15,00-19,00, Bevelanders f 15,00-19,00voer aardappelen f 2,25-2,75. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Vlasmarkt Rotterdam Markstemiriing flauw. Vlaslint: waterroot f 1,55-2,10, dauwroot f 1,40-1,95, breekvlas f 1,35. Stro- vlas: ongerepeld f 0,08-0,20, gere peld f 0,10-0,22. Schouwen en Duivelandse sportspiegel MEVO II werd kampioen 2e klasse D. na beslissingswedstrijd De KNVB promotiecompetitie is in volle gang In de 4e klasse G. is de strijd nog niet beslist. Flinke cijfers in de korfbal competitie. In de 2e klasse C van het zater dagmiddagvoetbal wist SVD met 3-1 van Goes IV te winnen waar door het opklom naar de derde plaats van de ranglijst. Kloetinge zag geen kans om Yerseke III de volle buit te ontfutselen (1-1. In de 2e klasse D viel eindelijk, na vele verwikkelingen, definitief de be slissing. Het technisch beter spelen de MEVO II wist de beslissings wedstrijd tegen het hard werkende Duivéland met 4-3 te winnen waar door het beslag op de titel wist te leggen. Gelijk met de kampioenen is de prestatie van Duivéland, dat voor de eerste maal aan de compe titie deelnam een felicitatie waard. Door twee doelpunten te scoren droeg I. Haverhoek (MEVO) het zijne er toe bij dat het Zeeuwse zaterdagmiddagelftal met 6-4 over het Brabantse zaterdagmiddagelf tal zegevierde. De kampioen van de 3 e klasse C. Veer se Boys, wist ook zijn tweede promotiewedstrijd, te gen Gudok, met 5-2 te winnen waardoor zij een prachtige kans maken het 2e klasseschap te ver overen. Halsteren, de kampioen) van de 4e klasse G, begon de pro motie-competitie met een 3-0 over winning op Clinge. In de 4e klasse G krijgt de competitie nog een staartje. DHV zag geen kans om het benodigde puntje tegen Kaaise Boys in de wacht te slepen. Met 3-1 moesten zij het onderspit del ven waardoor DHV, RSV en Burgh thans onder elkaar zullen moeten uitmaken wie er naar de afd. de gradeert. De competitie in de 2e klasse C van de afd. Zeeland werd afgeslo ten met de ontmoeting tussen Zie rikzee III en SVOWK. Zierikzee III bleef met 4-3 aan de winnende hand. In een aantrekkelijkp wedstrijd verloor Zierikzee de vriendschap pelijke wedstrijd tegen Middelburg met 5-2. Hoewel de korfbalcompetitie nog maar goed en wel bezig is begint de krachtsverhouding aan de kop van de ranglijst in de le klasse zich reeds duidelijk af te tekenen. Reeds in de eerste wedstrijd heb ben Zeemeeuwen eh Burgh getoond met hoofd en schouders boven de rest uit te steken. Zeemeeuwen kon zijn leiderspositie handhaven door een ruime 6-2 overwinning op Ve- locitas. Renesse, dat dit seizoen wel veel aan kracht schijnt te héb ben ingeboet kreeg van Burgh een gevoelige 8-3 nederlaag te slikken. SVOWK wist zich kranig te her stellen en klopte Die Gouwe met 3-2. DSS mocht voor de eerste maal in deze competitie het zoet der overwinning smaken. Unitas werd met 4-3 het slachtoffer. In de 2e klasse kon Brouwersha ven de leiding veroveren door DES op eigen terrein met 6-2 te klop pen. Burgh II bood krachtige te genstand aan Zwaluwen en kon een kostbaar puntje in de wacht slepen (5-5). MEVO vierde zijn eerste op treden in de 2e klasse met een 5-2 overwinning op DOSKO. In de 3e klasse A behaalde Brou wershaven II een ruime 6-2 zege op Stormvogels II. Zwaluwen 11 zag Renesse II met de volle winst ■kaar huis vertrekken (1-2). Burgh UI kon tegen het kranig weerstand biedende Velocitas II niet tot de volle winst komen (0-0). In de 3e klasse B wist MEVO II de Zierik- zeese derby tegen Unitas in een 3-2 overwinning om te zetten. WIK be gon zijn heroptreden in de 3e klasse met een 3-2 zege op Die Gouwe II. DES II en NOAD II kwamen niet tot doelpunten (0-0). Veiling van 13 mei Postelein f 70 per 100 kg. Bloemkool AA f 91, IA f 75-81, A f 65, IIA f 51-53, B f 43-44, C f 36, afw. f 28-32, stek f 11-26, na tuur f 14-52, kropsla A f 13, per 100 stuks. Asperges f 51-80, bospeen f 62- 67, per 100 bos. Aardbeien per doosje f 1,00-1,02. ^Spor Zierikzee I-Middelburg I 2-5 In een aantrekkelijke wedstrijd heeft Zierikzee een eervolle neder laag geleden tegen de tweede klas- ser Middelburg. De gasten hielden het spel steeds open, en betrokken zodoende de vleugelspelers veel meer in het spel dan Zierikzee, dat te vaak het spel te kort hield, waar bij natuurlijk ook rekening gehou den moet worden met het feit, dat het dekkingssysteem der gasten be ter verzorgd was. Bij Zierikzee ont brak J. Stoel, die op de linksbin nenplaats was vervangen door C. Simmers, wiens plaats in de mid denlinie werd ingenomen door C. Verwest. Middelburg telde 2 reser ves voor stopperspil Goossens en linksbinnen Groenewegen, waar door mede een omzetting noodza kelijk was. C. Carol speelde nu stopperspil. Hun opstelling luidde v.l.n.r.: Versluis d., Sigtermans en Bosdijk a.; Vogel, Carol en Linden- berg m.; van Hercules, Schoenma kers, de Bruin, van Westen en Hel ders v. Na wederzijds spel verkennen leidde een vrije trap van Vogel na 5 min. tot het eerste doelpunt der gasten, middenvoor de Bruin kopte daaruit de bal in het net (0-1). De Middelburg-doelman Versluis toon de zijn kunnen bij een hard schot van linksbuiten de Boer. Succes kwam aan de andere zijde, links midden Vogel zette een aanval op via de rechtsbuiten, wiens voorzet door de Bruin fraai ingekopt werd (0-2). Een ver schot van Linden- berg ranselde doelman Stoutjesdijk over de lat. De Zierikzee-voorhoe- de stond ook niet stil, Krello en de Vlieger liepen langs enige verde digers om hun schoten echter in het ziinet te zien belanden. Uit een voorzet van de Vlieger schoot de Boer hoog over en bij schoten van C. en T. Simmers bleek doelman Versluis paraat. Na 30 min. ver kleinde Zierikzee de achterstand, toen na een solorush de Vlieger voortreffelijk inschoot (1-2). Bij een duelworsteling voor het Zierikzee- doel, wisten van der Wekken en Rossen de bal uit de gevaarlijke zóne te werken. Even daarna wist van Aken een hachelijke' sitüatie te keren, waarna met de stand 1-2 de rust aanbrak. Na de rust startte Zierikzee met de beste voornemens, doelman Versluis kreeg meerdere schoten van de voorwaartsen te verwerken, en ook bij een vrije trap van de Zeeuw wist hij het te klaren. De gelijkmaker moest ko men, en kwam. Een hoekschop van C. Simmers belandde via de han den van de doelman tegen, de dek- lat, sprong in het veld terug, waar na linksbuiten de Boer langs tal van benen inschoot (2-2). Middel burg probeerde het spel te ver plaatsen, en lanceerde gevaarlijke aanvallen via de vleugelspelers op gezet. Uit een verre pass van spil Carol liep linksbuiten van Hercules door, en doelman Stoutjesdijk werd ten derden male gepasseerd (2-3). Het werd zelfs 2-4, middenvoor de Bruin casseerde enkele spelers, in cluis de doelman (2-4). Zierikzee kreeg nog enige kansen om de ach terstand te verkleinen, dit gelukte echter niet, en in de laatste minuut bezorgde het open spel Middelburg nogmaals succes door linksbuiten van Hercules. VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Het programma voor zondag 19 mei a.s. luidt: Bekercompetitie Renesse I-Patrijzen I (half 3, scheidsr. A. de Looze). Zaterdagmiddagcompetitie 18 mei 2e klasse C: SVD I-Yerseke III; Kloetinge I-Goes IV. Zomer-avondcompetitie Wtfzlgiag programma De voor woensdag 15 mei vast gestelde wedstrijd: Drukkerij L. O.-Zierikzeeveteranen is uitgesteld. KORFBAL S.D.K.B. DSS I-Unitas I 4-3 Ter felicitatie met het 25-jarig jubileum bood de Unitas-aanvoer- der zijn DSS-collega bloemen aan. De wedstrijd had een zeer span nend verloop. In de beginopstelling was DSS overwegend sterker en kon door W. Stoutjesdijk Mz. en L. van Popering een 2-0 voorsprong nemen. Na de rust waren de bord jes echter totaal verhangen, want via A. v. d. Hoek, mej. Bil en C. v. d. Maas had Unitas een 3-2 voor sprong genomen. Na een vrij gelijk opgaande strijd in de 2e helft, slaagde C. Heijboer Mz. er na plm. een half uur in voor DSS de gelijk maker te scoren (3-3). Terug in de oorspronkelijke opstelling, kon DSS het heft weer in handen ne men, waardoor W. Stoutiesdijk Mz. nog kans zag in de laatste minuten voor DSS de overwinning uit het vuur te slepen (4-3). Unitas liet overigens door het niet benutten van een strafworp de mogelijkheid op een gelijk spel glippen. SVOWK I-Die Gouwe I 3-2 Een beter spelend Die Gouwe heeft het zaterdagavond af moeten leggen tegen het uithoudingsvermo gen van SVOWK, dat met 2 inval lers speelde, wat echter geen ver zwakking betekende. De wedstrijd stond o.l.v. scheidsrechter Schot welke om kwart voor zeven liet be ginnen. Het zag er aanvankelijk naar uit dat Die Gouwe met de puntjes naar huis zou gaan. Niet tegenstaande was het SVOWK die het eerste doelpunt liet aantekenen door St. Hille (1-0). Die Gouwe nam hierna het spel weer in han den doch het was opnieuw SVOWK die de korf wist te doorboren. Het was den Boer die nummer 2 in wierp (2-0) van verre afstand. Na de vakwisseling was Die Gouwe opnieuw sterk in de aanval. Het was P. Ketting die voor zijn club het eerste doelpunt maakte (2-1). Voor de rust vielen geen doelpun ten meer, ondanks het levendige spel. Na de rust was SVOWK over wegend in de aanval en het was Vijverberg die er 3-1 van maakte. Mevr. Ketting-Koopman doelpuntte voor Die Gouwe nummer 2 en bracht hiermede de eindstand op 3-2. SVOWK hield dus zijn beide punten in eigen huis en verdient een pluim voor het herstel na de nederlaag tegen Zeemeeuwen. DUIVENSPORT P.V. „Gevleugelde Vrienden" te Dreischor Uitslag wedvlucht Vilvoorde op 4 mei. Afstand plm. 90 km. J. Quist 1 t/m 8, 11, 13, 14, 15, 22 t/m 25 en 27; A. Overweel 9, 17, 19 en 21; J. v. d. Werf 10 en 26; A. Koster 12 en 16; Joh. Steenland 18; C. Wage- maker 20. Vrijdag a.s. inkorven voor wed vlucht St. Quentin. Bridgedrive in „Mondragon" Zaterdagavond werd in „Mon dragon" te Zierikzee de laatste bridgedrive van het seizoen gehou den, waarvoor nog goede belang stelling bestond, want 5 dames en 27 heren namen er aan deel. In deze drive kwamen bijzonder moeilijke kaartverdelingen voor en voorzichtig bieden was noodzake lijk. Slam werd sporadisch gebo den en gemaakt. De uitslag luidt als volgt.' Even groep: le prijs de heren H. )R. Schürmann en P. Wiebols 114% pnt. 2e prijs de heren M. L. J. Fok ker (Noordwelle) en J. Stevense (Renesse) 115 pnt. Oneven groep: le prijs de heren H. A. Plaating en H. Vorwerk 116% pnt. 2e prijs de he ren L. Canters en P. A. Ribbens 129 pnt. De wisselbekers kwamen ditmaal in het bezit van de heren Fokker en Stevense. Deze hadden 7 pnt., evenals de heren Schürmann en Wiebols en pas bij het 5e cijfer kon worden uitgemaakt wie de win naars waren. Daarbij bleek dat de heren F. en S. 11 pnt. hadden en de heren S. en W. 12 punten. De „Mondragon"-prijs viel eveneens ten deel aan de heren Fokker en Stevense. TERUGKEER VAN MORGHAN DE MAGIËR 54. „Wij zijn altijd elkanders aartsvijanden geweest, Aram", zegt Morghan hees, „en nu heb ik ons beider leven ih mijn macht! Ik heb het spel verloren, maar ik zal je meeslepen in mijn onder gang! Met een waanzinnige flikkering in de ogen zwaait Morghan de brandende fakkel boven de kruitvatenBliksemsnel draait Aram zich om en stormt de deur uit. Een geweldige ontploffing dreunt door de torenkamer! Buiten kijken Arams dienaren vol ontzetting naar de kliptoren. Er vaart een siddering door de mas sieve muren, dan nog één en met donderend geweld stort de klip toren ineen!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 3