Raadsel in Nijmegen 4 Afdeling Bruinisse van A.N.A.B. bestaat 25 jaar orl Een ongezond leven? I LUCHTVERKENNING IN EUROPA EN VERRE OOSTEN? Amerikaanse suggesties inzake ontwapening De Amerikaanse vertegenwoor diger by de ontwapeningsbespre kingen te Londen, Harold Stassen, heeft het denkbeeld geopperd om in Europa en in het Verre Oosten zones in te stellen voor weder- zydse lucht verkenning, zo hebben Amerikaanse functionarissen te Washington verklaard. Volgens deze suggesties, die Stas sen enige tijd geleden zou hebben gedaan naar aanleiding van soort gelijke voorstellen van de Sowjet- afgevaardigde Zorin, zou de Euro pa-zone zich van de Noordpool tot de 45ste breedtegraad en van 5 tot 30 graden oosterlengte moeten uit strekken en Zwitserland, Duitsland, de helft van Nederlanden Bel gië, een deel van oost-Frankrijk, noord-Italië, Oostenrijk en het noordelijke deel van Zuid-Slavlë, de landen van oost-Europa, met uitzondering van Bulgarije, Alba nië en zuid-Roemenië, en een deel van west-Rusland omvatten. In het Verre Oosten zou het ver- kenningsgebied Alaska en ongeveer een even groot stuk van Sowjet- Siberië moeten omvatten. Zowel het gebied in Europa als dat in het Verre Oosten zouden vanuit de lucht en op de grond mogen worden geïnspecteerd vol- SUEZKANAAL Australië achter Britse besluit Australië staat achter het Britse besluit over het gebruik van het Suezkanaal, aldus heeft de plaats vervangende minister-president, sir Arthur Fadden, dinsdag in het Huis van Afgevaardigden te Canberra meegedeeld. Het Britse besluit zal tot gevolg hebben, dat de wereldhandel be Vrijd wordt van de kosten van het gebruik van andere zeewegen. Zowel in als buiten de Verenigde Naties moet worden gestreefd naar een doelmatig internationaal ak koord met Egypte over het kanaal, aldus Fadden. De leider van de socialistische oppositie, dr. Evatt, zei, dat het Britse besluit het onvermijdelijke gevolg is van het weifelen en het gebrek aan actie in de afgelopen drie maanden. £.X"X,X"X"X,,X"X"X~X"X"X"X Prikkeldraad t X over de weg Op het Kampereiland, in de X zogenaamde Stikkenpolder, y is de 31-jarige heer W. uit X IJsselmuiden met zijn brom- fiets tegen prikkeldraad ge- reden, dat, naar later is ge- bleken dwars over de open- *j* bare weg was gespannen. Hij A sloeg van zijn bromfiets en y liep een dubbele schedelba- X sisfractuur op. Het slachtof- fer is naar het stadsziéken- X huis te Kampen overge- bracht, doch daarna toen bleek dat het ingrijpen van een specialist noodzakelijk was, naar een ziekenhuis in X Zwolle overgebracht. y a y Stuk been van mammoet gevonden Het biologisch archeologisch in stituut van de rijksuiversiteit te Groningen zal een onderzoek in stellen naar de herkomst van een stuk been, gevonden onder Terwis- pel, de vinder de heer P. H. de Smit te Nij beets vermoedt dat het van een mammoet afkomstig is. Deskundigen achten voorshands deze veronderstelling niet van grond ontbloot. Het been werd ge vonden dicht bij het riviertje de Wispel, en is wellicht reeds eerder bij graafwerkzaamheden voor de dag gekomen, zonder dat er toen aandacht aan is geschonken. Kind gestikt in rioolput In Nijverdal is maandagmiddag het anderhalf jarig jongetje van de familie Knapen in een rioolputje gevallen en gestikt. De vader miste plotseling het kind, dat even te voren nog in de tuin had gespeeld. Hij ging zoeken en vond de kleine voorover liggend in het putje. Het kind moet zelf het rooster dat op het putje lag hebben weggetrokken. gens de lijnen, die president Eisen hower destijds in zijn plan voor luchtverkenning heeft uiteengezet. Zestal leden met ere-insigne onderscheiden Jaamstede Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Haamstede komt woensdagavond 6.45 uur in openbare zitting bijeen, waarbij in behandeling zullen komen: diverse aanvragen om subsidie, verkoop woningen aan J. P. Braamse en M Mol, aanwijzing van Hogeweg tot voorrangsweg, verkoop grond bij Noorse woningen, behandeling ge deelte uitbreidingsplan Sluispad, aanleg nieuwe begraafülaats en groenstrook oostzijde kom der ge meente. Woning aan de Kromme Reke uitgebrand Hedenochtend omstreeks 10 uur is alhier brand uitgebroken in het woonhuis van de heer L. Dorreman aan de Kromme Reke naast het ge meentehuis. Voor zover thans be kend is, is het pand ernstig be schadigd. Wij vernemen dat het van binnen vrijwel geheel is uitge brand. De vuurhaard, die zich aan vankelijk ook ernstig liet aanzien voor de belendende panden, is door de kordaat optredende brandweer van Renesse aangevat en geblust. Omstreeks 11 uur vanochtend was men nog druk doende met de na blussing. Wat betreft de oorzaak van de brand konden ons geen na dere inlichtingen worden verstrekt. De brandweer uit het naburige Haamstede was ook ter plaatse doch behoefde geen dienst te doen. De woning van de heer Dorreman is zo ernstig beschadigd dat de fa milie voorlopig elders onderdak dient te zoeken. Óosterland Brand in stromijt Door onbekende oorzaak brak maandagavond omstreeks half vijf brand uit in eén stromij t op de hof stede van de landbouwer J. G. Stouten Jac.z., wonende aan de Oude dijk tussen Óosterland en Bruinisse. Dank zij de telefonische aanslui ting kon de vrouw des huizes on middellijk de brandweer alhier waarschuwen. Hierbij deed zich het voordeel van automatische te lefoonaansluiting gelden, want de telefonische waarschuwing voor Óosterland bereikte de brandweer daar veel later dan die van Brui nisse, welker brandweer buitenge woon snel ter plaatse was en zeer doortastend optrad, zodat de schade tot de stroklamp beperkt bleef. Toevalligerwijze was de grote motorbrandspuit van de Ooster- landse brandweer juist op deze dag voor een servicebeurt naar Rotter dam. Resultaten Badhuis In de maand april werden in het badhuis alhier de volgende resul taten geboekt: douchebaden door personen boven 14 jaar 491, douche boden door personen beneden 14 jaar 189, kuipbaden alle leeftijden 44. In totaal in de maand april dus 724 baden, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 181 baden per week. - Burgerlijke stand en loop der bevolking over april. Gehuwd: 1. Jenö Kurucz, 47 j. en Angela Horvath, 37 j. Ingekomen: Willem van den Bos uit Bruinisse; Pieter L. van Mal- land en gezin uit Vlissingen; Cor nells van Trierum uit Waddinx- veen; Albert Winkel en gezin uit Tilburg; Jan J. Quist en gezin uit Amsterdam; Pieter J. Dorst en ge zin uit Bruinisse. Vertrokken: Leendert K. Klink naar Middelharnis; Leendert B. Bakker naar Veendam; Maria C. Zondervan (wed. C. Bal) naar Brui nisse; Geert Muller en gezin naar Ens (N.O.P.); Joannus A. M. Smeets naar Woerden; Adriaan W. Laban naar Noordgouwe. Door de afdeling Bruinisse van de A.N.A.B. werd vrijdagavond in „Het Centrum" het 25 jarig bestaan herdacht. De voorzitter, de heer W. van den Ouden, heette de talrijke aan wezigen alsmede de vrouwen van de leden, welkom, zomede de afge vaardigden van andere verenigin gen, de hoofdbestuurder de heer Lukaart en de districtsbestuurder de heer C. Hoek. Afgevaardigden van de federatie Schouwen-Duiveland en van de Zierikzeese bestuurdersbond waren mede aanwezig. De heer A. A. van Oeveren, een der oprichters van de afdeling, en vele jaren voorzitter, kon helaas niet aanwezig zijn, maar van hem was een felicitatieschrijven ingeko men. De penningmeester, de heer M. Bal, heeft daarna een overzicht ge geven van de oprichting en van de eerste jaren van het bestaan van de afdeling, die zeer moeilijk wa ren, mede als gevolg van de grote werkloosheid, die toen heerste. Het afdelingsbestuur bestond bij de op richting uit de heren A. A. van Oeveren, S. Bal, C. van de Velde, H. Bal en Joh. Bal Az. De heren C. van de Velde en Joh. Bal- Az. zijn overleden, maar vergeten is niet wat zij voor de afdeling heb ben gedaan. Het overleg met de werkgevers was in het begin zeer stroef, evenals de besprekingen met het toenmalige gemeentebestuur over steunuitkeringen bij werk loosheid. In 1938 traden een groot aantal leden uit de bond omdat zij over gingen naar de A.N.B. (Alg. Ned. Bouwarbeidersbond). Na- de oorlog kwam de huidige bondsvoorzitter de heer Tiggelaar een kijkje nemen op het eiland. Resultaten Uit het toen gevoerde overleg zijn de afdelingen opnieuw tot stand gekomen. Toen is ook veel bereikt: de vrije zaterdagmiddag, vakantiebonnen, doorberekening vakantieloon' voor vaste arbeiders. Toch is de toekomst voor de land arbeiders niet rooskleurig, wegens de steeds verder doorgevoerde me chanisatie. Door de voorzitter van de A.N.B. afdeling, de heer C. de Ruiter, werd de jubilerende afdeling daar op gefeliciteerd, welke felicitatie vergezeld ging van een bloemstuk. Ook de heer C. van der Hulle, die namens de Zierikzeese bestuurders- bond feliciteerde, bood een bloém- stuk aan. De heer P. W. van den sprak namens het federatiebe stuur en liet zijn felicitaties verge zeld gaan van een voorzittersha mer. De heer Lukaart bood namens het hoofdbestuur een enveloppe met inhoud aan. De heer Lukaart herinnerde daarbij aan de oprich ting van de verschillende afdelin gen in Zeeland, alle in de tijd van de propagandist Baks en de werk- loosheidskassen. In het noorden van het land heeft de organisatie gedachte eerder wortel geschoten, Proeven nieuw verlichtingssysteem op Schiphol Twaalf lampen ter sterkte van anderhalf miljard kaars Een Amerikaanse fabriek heeft de Amsterdamse luchthaven aan geboden gedurende enige tijd als proef een speciale verlichting aan te brengen, welke de landing van vliegtuigen bij minder gunstige weersomstandigheden zou kunnen vergemakkelijken. Een dergelijk systeem is ook in gebruik op het vliegveld Idlewild bij New York. Men is bezig twaalf lampen te plaatsen, in een rij en achter el kaar tussen het baken van lan dingsbaan 19 (noord-zuidbaan) en gedeeltelijk tussen de 914 meter lange naderingsverlichting, welke naar men weet, geplaatst is voor de baandrempel. Deze twaalf lampen, ieder ter sterkte van anderhalf miljard kaars, geven een flits van een ge deelte van een duizendste seconde. De flits is zo kort en bovendien is het licht zo gesteld, dat de bestuur der van het vliegtuig, dat de lan dingsmanoeuvre maakt, niet ver blind kan worden. Voorts ligt dit systeem van twaalf lampen uit de aard der zaak aan de rechterkant van de rijksweg Amsterdam-den Haag. VISSERIJBERICHTEN Mosselzaadvissery loopt af De mosselzaadvisserij op het Friese Wad is thans bijna afge lopen, al wordt door verschillende kwekers nog naarstig gezocht naar klein mosselzaad. Naast grote hoe veelheden halfwas mosselen is er gelukkig dit jaar van dit kleine zaad hier en daar nog wat ontdekt, maar verschillende kwekers zou den nog graag wat zaad bij zaaien. Het Groninger Wad, dat is de Waddenzee oostelijk van de dam van Ameland, zal, nadat het Friese Wad gesloten is (17 mei) voor de mosselzaadvisserij geopend wor den van 21 mei tot 7 juni. Dit zaad mag worden uitgezaaid op de per celen in Zeeland. Op sommige plaatsen van het Groninger Wad is bekend dat mosselzaad is ge vallen. daar zijn verschillende afdelingen die hun 40-jarig jubileum al achter de rug hebben. De heren P. Hogerwerf, C. Bal, J. van den Berge, L. E. van Pope- ring en Jan Kik kregen daarop het ere-insigne omdat zij van de oprichting af lid waren. Het zesde lid dat hiervoor in aanmerking komt, de heer L. van der Velde, was uitstedig. De oud-voorzitter de heer C. Hoek, thans districtsbestuurder van het N.V.V., voelde zich thuis onder zijn oude makkers in zijn geboorte plaats, maar wees er op, dat men thans breder moet denken en zich niet alleen Nederlander maar ook Europeaan of liever wereldbewo ner moet voelen. Het onrecht in Hongarije raakt ook ons. Hij drong aan op het tot stand komen van een arbeiders avondschool. Na beantwoording van enkele vragen door de heren Lukaart en Hoek bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen. NOVELLE-PRIJS BOEKENWEEK Schrijver van Hoekenweekgesclienk '57: prof. dr. J. Presser wrtiruinisse De heer Hendrik Schikker Sz., geboren te Bruinisse en thans wo nende te Harlingen, slaagde als leerling van de Abel Tasman-school te den Helder voor zijn diploma radiotelegrafist. Bestelwagen kantelde Vrijdagavond had op de rijksweg Zijpe-Zierikzee nabij de Lange weg te Bruinisse een verkeersongeluk plaats, dat bijzonder goed is afge lopen. Een vrachtauto, bestuurd door de heer de Vos uit Steenber gen, sloeg - komende van Zijpe - linksaf de Langeweg in zonder dat de bestuurder van een bestelwagen, de heer Gossens uit Bergen» op Zoom, daarop berekend was. Deze kwam namelijk genoemde vracht auto achteroprijden en moest om een aanrijding te voorkomen zo sterk remmen dat de bestelwagen kantelde. De materiële schade aan de bestelwagen was groot, maar wonder boven wonder werden de inzittenden bijna niet gewond. De auteur van het Boekenweek geschenk 1957, de novelle „De nacht der Girondijnen", ingezonden on der het motto „Homo homini ho mo", is prof. dr. J. Presser, hoog leraar te Amsterdam, die sinds 1950 in opdracht van het Rijksbureau voor oorlogsdocumentatie werkt aan een studie over de Nederlandse Joden tijdens de bezetting. Prof. Presser's novelle is een ik- boek over een verblijf in Wester- bork; zelf heeft hij echter niet in dat doorgangskamp gezeten. Aangezien de jury van mening was, dat naast deze novelle nog enige andere verhalen bijzondere kwaliteiten bezaten, besloot zij een tweede novelle aan te wijzen als geschenk voor de Boekenweek 1958, n.l. „Het gehucht", onder het motto „Wie weet" ingezonden door de heer A. Defresne te Amsterdam. Bovendien werd aan nog drie HET CIRCUIT VAN SCHOUWEN EN DUIVELAND vindt iedere dag plaats in onze drukkerij, waar wij wedijveren het drukwerk zo snel mogelijk te kunnen afleveren andere novellen een eervolle ver melding toegekend, n.l. „Je bent te goed, Giacomo" van A. Rutgers van der Loeff-Basenau, „Nacht zonder herinnering" van Tonny van der Horst en „Reisgezellen" van Inez van Dullemen. Na loting tussen degenen die de auteur van het geschenk juist had den ingezonden is de eerste prijs toegekend aan J. F. Haeck, Maars- bergen; de tweede aan H. v. d. Berg, Brussel; de derde aan J. de Boer, Geleen. Voorts zijn aan nog vijftig inzenders boekenbonnen toe gezonden. VOETBAL K.N.V.B. 4e klasse G Halsteren Steenbergen SC Gastel Nw. Borgvliet Kaaise Boys NSV Noordhoek DEVO DHV RSV Burgh 20 14 20 12 20 12 20 11 20 8 2 4 30 5 3 29 3 5 27 4 5 26 5 7 21 8 7 18 6 9 16 4 11 14 7 10 13 5 11 13 5 11 13 56-41 58-32 61-34 42-24 51-51 46-48 44-47 38-56 39-49 36-49 33-63, 2e klasse C afd. Zeeland Renesse II 15 15 0 0 30 88-17 Zierikzee III 14 10 0 4 20 54-28 SVOWK 15 7 0 8 14 54-51 Br.haven II 15 5 0 10 10 33-64 Dreischor II 15 4 0 11 8 35-66 Zonnemaire(**) 14 3 0 11 2 33-71 2 maal 2 punten in mindering. KORFBAL S.D.K.B. le klasse ZIERIKZEE TELEFOON 32 Zeemeeuwen 3 3 0 0 6 18- 3 Burgh 2 2 0 0 4 11- 4 DSS 3 1113 6-10 Renesse 2 10 12 6- 8 SVOWK 2 10 12 4- 9 Unitas 2 0 111 6- 7 Die Gouwe 3 0 12 1 4- 8 Velocitas 3 0 12 1 4-10 2e klasse Brouwershaven 2 2 0 0 4 13- 6 Zwaluwen 2 110 3 12- 5 MEVO 110 0 2 5- 2 DES 2 10 12 8- 8 Stormvogels 2 10 12 7- 9 Burgh 2 0 111 7- 8 DOSKO 3 0 0 3 0 4-18 NOAD 0 0 0 0 0 0- 0 FEUILLETON WAT UQT Dt &ILT TIENDE HOOFDSTUK. Inspekteur Broekman had geluis ter naar het lange verhaal, dat An- dré had gedaan. Mr. Ernst Verha gen en zijn jonge vrouw Else waren met hem meegekomen om te luis teren. Toen André klaar was, ke ken de politieman en de advokaat elkaar even aan. ,Tja", zei Broekman dan, „u be grijpt wel, meneer Boorneman, dat uw verdwijning inderdaad verdacht moest lijken. De verklaringen van de mensen, die in gezelschap van de vermoorde en u de avond had den doorgebracht, waren vrij vaag met betrekking tot de vraag, of u en de vermoorde elkaar kenden en of er vijandschap tussen u bestond. Zodoende hebben wij werkelijk in de aanvang rekening moeten hou den met de mogelijkheid, dat u de misdaad op uw geweten had. Ik twijfel er niet aan, of we hebben juffrouw Uittenterpe daardoor re den van ongerustheid en zelfs ver ontwaardiging gegeven!" „Nu is het raadsel van uw ver dwijning opgelost", merkte Ernst op. „Maar wij vonden in een ande re kamer de verdwenen mannen Jörgensen en Dupont. Wat moeten wij daarvan denken? Wat moeten we er vooral van denken, dat die twee evenals u opgesloten waren? Ik kan niet zeggen, dat de zaak eenvoudiger geworden is". „Volkomen waar", stemde in spekteur Broekman toe, een tikje mistroostig. „We hebben u gevon den, maar het raadsel zelf is daar mee nog een raadsel gebleven". ,Ik ben benieuwd, wat Sven meegemaakt heeft", bracht Else Verhagen plotseling naar voren. Er werd op de deur geklopt. Een verpleegster verscheen. „Inspek teur, wilt u even aan de telefoon komen?" Broekman volgde de ver pleegster. De deur ging dicht en de mensen, die in de ziekenkamer achter bleven, keken elkaar aan. André Boorneman was door het vertellen van zijn belevenissen be hoorlijk vermoeid. Na zijn mislukte poging om te vluchten was hij voortdurend in een toestand van halve bewusteloosheid geweest, het gevolg vaninjekties, die hem wa ren toegediend. Het zou volgens de direkteur-geneesheer van het zie kenhuis nog een paar dagen duren voordat hij volkomen over de in werking van deze injekties heen was. De deur ging weer open. Inspek teur Broekman stond op de drem pel. Hij zag er uit, of hij niet meer wist, hoe hij het had. Hij bleef in de kamer staan op enige afstand van het bed, waarop André lag. Hij staarde de drie in het vertrek beur telings aan, zwijgend en toen „De bende is geknipt Het kwam er uit als een ontplof fing! Ernst Verhagen sprong over eind, alsof hij door een wesp ge stoken was. „Wat?" Broekman schudde zijn hoofd energiek, als om een droombeeld te verjagen. Kommissaris te Kem- pe was zelf aan de telefoon. Hij vertelde mij, dat de politie er in geslaagd was, de bende misdadigers te omsingelen en gevangen te ne men. Verder zei hij niets. Bijzon derheden zouden we later wel te Verwachting tot woensdagavond: Ongeveer dezelfde temperaturen Veranderlijke bewolking met mor gen overdag plaatselijk enkele buien; overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest; ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 15 mei. Zon op 4.49, onder 20.29. Maan op 22.16, onder 5.53. 16 mei. Zon op 4.47, onder 20.30. Maan op 23.05, onder 6.45. Laatste kwartier: 21 mei te 18.03. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 15 mei 4.11 v.m. 16.44 n.m. 16 mei 4.56 v.m. 17.24 n.m. BROUWERSHAVEN: 15 mei 3.37 v.m. 16.05 n.m. 16 mei 4.20 v.m. 16.47 n.m. Doodtij: 24 mei. Springtij: 16 en 31 mei. HET WEEROVERZICHT Ongeveer duizend km. ten wes ten van Ierland ligt op de Atlan tische oceaan het centrum van een depressie, waaromheen storingen circuleren. Een bij deze depressie behorend front passeerde gister avond met enkele buien ons land waarna opklaringen volgden. In de loop van de nacht ontstond plaat selijk mist. Een storing die giste ren ten noorden van de Azoren lag, ontwikkelde zich tot een actieve depressie, die om het oude depres siecentrum heen ten westen van Ierland naar het noorden trekt. Deze storing stuwde een hoeveel heid vochtige lucht van subtropi sche oorsprong naar west-Europa. Het warmtefront, dat deze lucht begrenst, kan vanavond ons land bereiken. Het wordt gevolgd door een koufront dat morgen tot over ons land kan doordringen en dat de kans op enkele buien groter maakt. De temperaturen zullen op ongeveer hetzelfde niveau blijven. Volgens het Franse tijdschrift voor volksgezondheid (Revue de la Securite Sociale) zijn er in 1955 in Frankrijk 170.000 personen overle den aan alcoholisme of aan een le verziekte, die meestal het gevolg is van het gebruik van teveel al cohol. Voor personen tussen 20 en 65 jaar staat verslaving aan alco holica als doodsoorzaak op de vier de plaats. Ingezonden mededeling Velen leiden een ongezond, onnatuurlijk leven. Gevolgenslappe werking der orga nen, onzuiver bloed, verstopping. Daar door onstaan moeheid, hoofdpijn, puistjes, aambeien enz. HERBESAN kruidenthee geeft het lichaam zijn natuurlijke werking terug I Verkrijgbaar bij apotheker of drogist d f. 1.80 per groot pak, voldoende voor maandeni door G. PLANTEMA 57 weten, komen volgens hem". „Heeft Sven dus succes gehad?", vroeg Else Verhagen. „Dat veronderstel ik", zei de in spekteur. „Maar of de arrestatie is gebeurd als gevolg van de naspeu ringen van inspekteur Ohlquist, is me niet verteld. Het kan echter moeilijk anders, want verder was niemand van de politie met het on derzoek in deze zaak bezig". Kommissaris te Kempe was die nacht persoonlijk op het hoofdbu reau van politie gebleven, omdat hij wist, dat inspekteur Broekman met zijn Deense kollega en een aantal mannetjes van de recherche er op uit waren. Hij had bericht gekregen, dat de inspekteur, de ad vokaat en een rechercheur in de onderaardse woning waren gevon den. Hij wist eveneens, dat André naar het ziekenhuis was gebracht. Hij had gehoord, dat Sven achter een vrachtauto aan zat. En hij zat te overdenken of het nog zin had langer op het bureau te blijven, toen de telefoon belde. „Met de kommissaris", zei hij met een hoopvolle stem. „Bonne nuit, monsieur de kom- missaire", zei een bekende stem. „Aha, inspekteur Ohlquist!" „Inderdaad, kommissaris, ik heb een ontdekking gedaan. Maar ik heb gauw assistentie nodig. Stuurt u zo snel als u maar kunt een flink aantal manschappen per auto naar het huis van mijn zwager, mr. Ver hagen. U weet het adres. Ik ben daar voor het huis". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2