Massale inenting begint komend najaar DE ZIERIKZEESCHE COURANT DJNSD.AG U ME I 1957 ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f f,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN •i797«tee»r- REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelslraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtmari, Zierikzee - Redakteur: M. j. BIJ DE VAATE - Tel. 309. BRITSE SCHEPEN ZULLEN DOOR SUEZKANAAL VAREN Israël stuurt proefschip Premier MacMillan van Groot- Brittannië heeft maandag in het Lagerhuis bekendgemaakt, dat Britse schepen van nu af door het Suezkanaal zuilen varen. HU verklaarde dat de regering de Britse reders niet langer kan adviseren geen gebruik van het ka naal te maken. De betaling van de tolgelden en andere kosten zullen in ponden sterling geschieden, al dus MacMillan. De Britse premier zei, dat er op naam van de nationale bank van Egypte een transferabele rekening bij de Bank van Engeland is ge opend. De Britse premier verklaarde na drukkelijk dat de bestaande reke ning van Egypte bij de Bank van Engeland, die, zoals bekend, door de Britse regering na de naasting van het Suezkanaal door president Nasser van Egypte, geblokkeerd werd, geblokkeerd zal blijven. Op deze rekening heeft Egypte een te goed van 27.800.000 pond sterling. SCHEURING IN LAGERHUIS Acht conservatieven afgetreden Acht conservatieve Lagerhuis- leden hebben zich maandag, uit protest tegen de regeringsbeslissing t.a.v. het Suezkanaal, losgemaakt van de conservatieve Lagerhuis fractie, aldus een mededeling van een woordvoerder der „opstandi- gen". Onder de „rebellen", die zich in het vervolg „onafhankelijke con servatieve afgevaardigden" zullen noemen, bevindt zich lord Hin- chingbrooke. De acht zullen in de toekomst niet meer gevolg geven aan de door de leiders der conservatieve Lager huisfractie gegeven richtlijnen voor het stemmen, doch zij zullen hun standpunt van geval tot geval be palen, waarbij zij wel in het alge meen de conservatieve politiek ten aanzien van binnenlandse vraag stukken zullen blijven steunen. Koud weer Een radio-amateur in Mil waukee heeft verklaard een bericht te hebben opgevan gen van een Amerikaanse post op de Zuidpool, waarin als heersende temperatuur wordt opgegeven 98,7 graden Fahrenheit onder nul. Deze temperatuur is mógelijk een nieuw kouderecord, daar de laagste temperatuur, tot he den bekend, 90 graden Fah renheit onder nul is. Deze temperatuur werd in 1892 in Siberië waargenomen. Schat in zee gevonden Uit Jolo, in de Zuid-Philippijnse provincie Soeloe, wordt vernomen dat de Amerikaanse professor Ho race Palmer bij onderzoekingen van de zeebodem een schat ter waarde van 50.000.000 dollar zou hebben gevonden, afkomstig van een in de afgelopen oorlog gezonken Japans schip. Prof. Palmer zou, zodra hij zijn vondst had gedaan, naar Manilla zijn gereisd, om de Philippijnse autoriteiten ervan in kennis te stel len. ISRAEL Israël zal waarschijnlijk - in de naaste toekomst bij wijze van proef een koopvaardijschip door 't Suez kanaal sturen. Wanneer dit vaar tuig iets in de weg wordt gelegd, zal dat door Israël beschouwd wor den als een oorlogsdaad, zo heeft een woordvoerder van het Israë lische ministerie van Buitenlandse Zaken maandag bekendgemaakt. A.J.C. eongresseerde De Arbeiders Jeugd Centrale heeft zijn twee-jaarlijks congres in Arnhem gehouden, waaron onder meer de beoogde nieuwe organisa tievorm onder ogen is gezien. Aan dit agendapunt werd de gehele zondagmorgenzitting gewijd. De besprekingen resulteerden in een motie, waarin het congres het hoofdbestuur heeft opgedragen voort te gaan met het streven nieu we werkvormen in een nieuwe or ganisatie tot stand te brengen. De resultaten van deze gesprekken zullen op een in 1958 te houden buitengewoon congres aan de orde worden gesteld. NEDERLANDS-EGYPTISCHE BESPREKINGEN OVER KANAALGELDEN Deze week nog geen Hollandse schepen door Suezkanaal Naar van bevoegde züde wordt vernomen is voor het einde van deze week geen intrekking te ver wachten van het voor enkele we ken door de Nederlandse regering aan de rederijen gegeven advies haar schepen niet van het Suez kanaal te laten gebruik maken. De Nederlandse regering wenst name lijk met het intrekken van dit ad vies niet vooruit te lopen op de re- 'geling van de betaling van de ka- naalgclden. De onderhandelingen over deze regeling zijn zaterdag in Cairo be gonnen als een voortzetting van besprekingen over het algemene betalingsakkoord tussen beide lan den. Aangenomen kan worden, dat deze besprekingen nog voor het einde van deze week tot een resul taat zullen voeren. Hangende deze beslissing heeft de Nederlandse regering het niet nodig geoordeeld bijzondere maat regelen te treffen, temeer omdat voor de Nederlandse schepen, die in de eerstkomende dagen het ka naal zullen passeren, voldoende middelen beschikbaar zijn om de tol te betalen. PROEVEN MET ATOOMWAPENS WORDEN VOORTGEZET Japans verzoek om afgelasting door V.S. afgewezen De Amerikaanse regering heeft het Japanse verzoek om afgelasting der proefnemingen met atoomwa pens, die in de loop van deze maand in de woestijn in de staat Nevada zullen worden gehouden, op be leefde, doch besliste wU'ze ver worpen. Minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles zegt in een nota, die maandag aan de plaatsvervangende Japanse ambassadeur te Washing ton, Shinoda, is overhandigd, dat de Verenigde Staten telkens op nieuw duidelijk hebben gemaakt bereid te zijn op te houden met de proefnemingen met atoomwapens, mits een einde wordt gemaakt aan het opslaan van splijtbaar materi- klei/xtjès uitgfp het vinixtntctfid AMSTERDAM. Maandagmiddag is in een sloot langs de Haarlem merweg te Amsterdam het lijkje gevonden van het 2^-jarig jonge tje Reinold Schippers uit de Lieve de Keystraat, dat sinds vorige week woensdag werd vermist. 's-HERTOGENBOSCH. De Ko ninklijke Vereniging „Het Neder landse Trekpaard" zal de 25-ste internationale trekpaardententoon stelling houden op dinsdag 10 en woensdag 11 september in de vee markthallen te 's-Hertogenbosch. AMSTERDAM. De twee-jarige Tjilkje de Jong is maandagmiddag, toen zij in de Philips Veenboom- straat (Geuzenveld) te Amsterdam op de rijweg speelde, door een wegrijdende vrachtauto overreden. Het meisje werd ernstig gewond naar het Wilhelminagasthuis ver voerd, waar zij bij aankomst reeds was overleden. AMERIKAANSE NATUURKUNDIGEN VERZOEKEN OM VERBOD ATOOMWAPENS De Sow jet-Unie te goeder trouw Twee Amerikaanse natuurkundi gen, prof. Stanley Livingston van het Technologisch Instituut van Massachusetts en dr. Charles Price van de universiteit van Pennsyl vania, hebben zondag voor de te levisie aangedrongen op een verbod voor proefnemingen met kernwa pens. Zij verkondigden de mening dat vele natuurkundigen geloven, dat de Sowjet-Unie te goeder trouw een dergelijk voorstel heeft ge daan. De twee geleerden zeiden te me nen, dat de Amerikaanse regering geen haast maakt om een dergelijk aanbod te bestuderen. Volgens dr. Price kan overtre ding van een internationaal ver bod voor het beproeven van kern bommen en intercontinentale bal listische projectielen gemakkelijk ontdekt worden. aal voor militaire doeleinden en het hieruit vervaardigen van wa pens, e.e.a. onder afdoend interna tionaal toezicht. In de Amerikaanse nota wordt voorts verklaard dat in de Nevada- woestijn slechts atoomwapens van minder grote kracht zullen worden beproefd en dat de proefnemingen slechts onder de gunstigste weers omstandigheden zullen worden ge houden. De filmacteur Eric von Stro- heim is zondagavond op zijn kas teel te Maurepas, Noord-Frankrijk, overleden. Prins Makonnen, de tweede zoon van keizer Haile Selassie van Ethiopië, is in de vroege ochtend uren van maandag na een auto-on geluk overleden. De Ethiopische minister van Binnenlandse Zaken, Dedjadjmatsj Mausfin Sjilassie, werd bij het ongeluk ernstig ge wond. Maandagochtend begon de symbolische verkoop van zomerpostzegels aan boord van de trawlvisser „IJmuiden 99 - Curagao" in de haven van IJrmtideji. - De schipper van de „Curagao" de heer Hutb Krab (links), was de eerste, die postzegels kocht van de ontwerpster mevr. Jennie Dalenoord, terwijl de directeur-generaal van de P.T.T., ir. J. D. H. van den Toorn, toekijkt. KONINGIN JULIANA BEZOEKT VOORNE Boottocht werd gemaakt langs Deltawerken Vandaag brengt II.M. Koningin Juliana een bezoek aan Voorne, waarbij zij vanmorgen reeds de ge meenten Vierpolders, Nieuwen- hoorn en Hellevoetsluis heeft be zocht en onder meer in Hellevoet- sluis een korte boottocht heeft ge maakt langs de Deltawerken in dit gebied en omstreeks half één de lunLiv gebruikte in het gemeente huis „Het Prinsenhuis", dat in 1650 door Pieter Post is gebouwd en ge diend heeft als logement van de admiraliteit „De Maze". De Koningin arriveerde heden ochtend te tien uur bij de tram- brug over het Voornse kanaal, met in haar gevolg de dame du palais mevrouw W. A. Repelaar van Driel- van der Willigen, haar adjudant kapitein luitenant ter zee P. J. S. de Jong en Jhr. mr. E. W. Röell, waarnemend particulier secretaris van de Koningin. Mr. J. Klaasesz, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland begroette het gezelschap. Omstreeks .tien minuten over tien reed de koninklijke auto, die ge tooid was met de standaard van Koningin Juliana het plaatsje Vier polders binnen, waar de Koningin werd begroet door de burgemeester de heer A. A. Beckeringh van Rijn en de beide wethouders. Hier be zocht Koningin Juliana het jeugd clubgebouw „De Instuif", waar zij bloemen kreeg aangeboden door de 8-jarige Cobie Koppenol. Voor haar vertrek schonk de burgemees ter haar een kan en zes bekers van aardewerk. In Nieuwenhoorn, waar het hoge bezoek omstreeks vijf over half elf arriveerde, woonde de Koningin het leggen van de laatste pannen op het dak van het Com plex Groene Kruisgebouw- kleu terschool-badhuis bij, en het schen ken van het „pannenbier", In Hellevoetsluis reed de konink- lijke stoet naar de werkhaven van* de Deltawerken noord, waar de Ko ningin te 11.05 werd begroet door hoofdingenieur A van Rijkswater staat ir. P. A. van der Velde en het dochtertje van de burgemeester, Herma van Eysinga haar bloemen aanbood. Met behulp van een ma quette gaf ir. van der Velde een uiteenzetting over de Deltawerken. Hier maakte Koningin Juliana een korte boottocht, teneinde de Deltawerken in dit gebied in ogen schouw te nemen. Te 11.45 uur ver trok het gezelschap naar de Nies- tern Scheepsbouw Unie N.V. ge vestigd aan de voormalige marine haven, thans industriehaven ge noemd. De kerk van Schotland heeft aanbevolen de wet zodanig te wij zigen, dat het voor jeugdige bui tenlanders niet langer mogelijk is zonder toestemming van de ouders in Schotland te trouwen. DE STRIJD TEGEN DE POLIO Het Rijk betaalt de kosten In het komende najaar zal begonnen worden met het vaccineren van één jaarklasse der Nederlandse bevolking, namelijk de kinderen die in 1955 zijn geboren, tegen poliomyelitis. Dit is de jaarklasse, die in de naaste toekomst het meest bedreigd wordt geacht door deze ziekte. De vaccinatie zal geschieden in een serie van drie injecties, waarvan de eerste twee in de herfst worden gegeven, met een tussenpoos van omstreeks vier weken. De derde injectie zal ongeveer een half jaar daarna dienen te geschieden. In afwachting van het gereed komen van een eigen vaccin van het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid wordt vaccin geïmpor teerd. Voor deze massa vaccinatie zal het vaccin gratis ter beschikking worden gesteld. Iedere inenting kost het rijk f 7,50. Er zal wel een bijdrage van f 1 per prik - in to taal dus f3- mogen worden ge vraagd, doch betaling daarvan is niet verplicht. Een en ander is medegedeeld op een persconferentie, welke gister middag in het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid is gehouden. De voorzitter van de Gezond heidsraad dr. J. Wester, de stand van zaken en de plannen ten aan zien van de onvatbaarmaking tegen poliomyelitis belichtend, schetste in deze conferentie de ontwikkeling van de problematiek in de gezond heidsraad. Na de proefnemingen in Amerika in 1954 en de massale vac cinatie aldaar in 1955 heeft de voorzitter van de gezondheidsraad, het medisch adviesorgaan van de regering, een commissie samenge steld om de ontwikkeling nauw lettend te volgen. In juni 1955 en in juni 1956 zijn adviezen uitgebracht, welke beide ertoe concludeerden, dat nog niet tot massale inenting in ons land moest worden overge gaan. In september 1956 kwam de com missie tot de conclusie, dat het ge zien de nader bekend geworden feiten omtrent de resultaten voor 1957 de gelegenheid moest worden geschapen, dat de individuele arts op eigen verantwoording in over leg met de ouders, kinderen kan vaccineren, hiertoe was nodig de mogelijkheid voor de pharmaceu- tische handel via het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid vac cin te kunnen importeren. Dit kan alleen op grond van de wet „Sera en Vaccins", indien de bijzondere eisen, waaraan het vaccin moet voldoen, zijn geformuleerd en dooi de minister zijn vastgesteld. Prof. Gispen, directeur van het R.I.V. heeft deze eisen opgesteld en ze zijn door de commissie uit de gezond heidsraad goedgekeurd. In de Staatscourant van 5 december 1956 zijn ze openbaar gemaakt. Nadien heeft de commissie op 14 dec. 1956 met algemene stemmen en in prin cipe besloten te adviseren tot mas sa vaccinatie over te gaan en in verband hiermede een eigen vac- cinproduktie ter hand te nemen. Geadviseerd werd om in de herfst van 1957 en in het voorjaar van 1958 voor het polioseizoen van 1958 tot vaccinatie over te gaan en hier voor vaccin te importeren, in af wachting van het gereedkomen van een eigen vaccin van het R.I.V. Over het algemeen praat een vrouw twintig procent sneller i dan haar man luistert. Benzine in Engeland vau de bon De opheffing van de beperkingen op de scheepvaart door het Suez kanaal betekent, dat Engeland een einde zal maken aan de benzine rantsoenering. Gezaghebbende kringen deelden maandag mede,, dat dit vermoede lijk vandaag in het Hogerhuis door lord Mills, de minister voor Ener gie, zal worden medegedeeld. In politieke kringen van de En gelse hoofdstad is men van mening dat het nog wel een dag of veertien zal vergen om het verkeer van de tankschepen te reorganiseren en deze schepen door het Suezkanaal te zenden. De benzinevoorraden in Engeland zijn echter voldoende om onmiddellijke opheffing van de rantsoenering mogelijk te maken. Vermindering neerslag kernontploffingen De V.S. hebben „aanzienlijke vor deringen" gemaakt wat betreft het verminderen van de radio-actieve neerslag als gevolg van kernont ploffingen, zo heeft dr. F. W. Libby, een lid van de Amerikaanse com missie voor atoomenergie, in. een vraaggesprek met het tijdschrift „U.S. News and World Report" ver klaard. Dr. Libby is van mening, dat men in de toekomst de radio actieve neerslag op een peil kan houden, „dat men redelijkerwijze als ongevaarlijk kan beschouwen". ■ierikz.ee Het nieuwe ziekenhuis Zweedse ambassadeur reikte Rode Kruis-onderscheidingen uit Tijdens een receptie in de Zweedse ambassade op 10 mei, de dag voor het inwijden van het Rode Kruis ziekenhuis in Zierikzee, heeft de ambassadeur van Zweden, de heer S. Dahlman, aan baron F. C. C. van Tuijl van Serooskerken van Zuylen, voorzitter van het Rode Kruis, met toestemming van Zijne Majesteit de koning, de gouden Rode Kruis-medaille toegekend. De zilveren Rode Kruis-medaille werd overhandigd aan de voorzit ter van het bouwcomité van het ziekenhuis, dr. P. Bolt en aan de directeur van het Rode Kruis, de heer A. van Emden. Het teken van verdienste van het Rode Kruis werd overhandigd aan de heer H. Hoekstra, dr. H. H. Maas, ing. W. K. van Oppen, dr. H. Slet- tenaar, allen van bovengenoemd bouwcomité, dr. H. Ezendam, lid van het bouwcomité en genees heer-directeur van het ziekenhuis; de heer J. van der Linden, archi tect van het ziekenhuis, mevr. B. Niegeman-Brand, binnenhuis-ar- chitecte en de heer C. Dermout, lid van het comité. De zilveren Rode Kruis-plaquette werd overhandigd aan de heer P. Regoort, expert op het gebied van binnenhuis-architectuur. 40-jarig dienstjubileum Vandaag, dinsdag 14 mei, is het veertig jaar geleden dat mej. J. P. de Vlieger als huishoudster in dienst trad bij de familie J. Lokker alhier. DUIVENDIJKE Door Lina en Willy van Oeve- ren alhier werd gekollekteerd voor de t.b.c.-bestrijding, wat een be drag opbracht van f 38,25. Een woord van dank aan de gevers en geefsters is zeker op zijn plaats. jjj Tireischor Filmavond Veilig Verkeer Het Verbond voor Veilig Verkeer afdeling Dreischor heeft voor vrij dag 17 mei a.s. des avonds te 7 uur in café Centrum een film-propa- ganda-avond belegd i.v.m. het te houden schoolverkeersexamen op die dag. De diploma's zullen die avond aan de leerlingen worden uigereikt. Deze avond is voor ieder kosteloos toegankelijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1