<d? kiest de ^fflzijde, kiest de ^ranige RANG ,Miért' (.waarom'?) vragen vooral de jonge Hongaren in Oostenrijk Raadsel in Nijmegen ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG IS MEI ISM NO. ISIM Ingezonden mededeling EEN PRODUCT VAN DE KING FA BRIEKEN Een appèl aan de vrije wereld Westen kan antwoord geven op alle waaroms (Van een A.N.P.-verslaggever). Het woord „miert" (waarom) komt de Hongaarse vluchteling in de Oostenrijkse kampen de laatste tyd veelvuldig over de lippen. Vooral de jongeren. Met dit woord begin nen zU hun vragen, die zjj richten met behulp van de tolken tot wel haast elke bezoeker aan een kamp. „Waarom dragen de westerse landen bij tot ons verblijf in deze kampen, terwijl we zo graag weg willen, waarvoor diezelfde landen kunnen zorgen?" Deze vraag stelt een 18-jarige student in de werk tuigkunde, thans ondergebracht in het door het Nederlandse Rode Kruis geleide kamp Judenau bij Wenen. „Waarom sluit Amerika zijn grenzen, zodat ik voorlopig niet kan emigreren naar mijn broer die daar woont? De Verenigde Staten heb ben ons jaren lang via de radio alle mogelijke hulp toegezegd". Deze vraag is al vele malen gesteld door de 17-jarige leerling-slotenmaker Lajos F., verblijf houdende in een der enorm grote gebouwen van het kamp Traiskirchen. „Waarom moet ik hier zo lang wachten? Ik wil aan de slag". „Waarom konden de eerste vluch telingen zo snel emigreren en waar om worden wij van het ene kamp naar het andere gebracht?" „Mièrt - waarom?" het zijn vra gen, die nauwelijks of niet beant woord kunnen worden, zo ver trouwde de sociale werkster van het Oostenrijkse staatskamp Trais kirchen, mevr. dr. Charlotte Teu- ber-Werkerdorff, ons toe. De jon geren, door jarenlange antipropa- ganda levend met een ideale voor stelling der westerse landen, ver langen meer dan men hun op korte termijn kan geven. Ze leven nog immer in de ban van de angst en met een gebrek aan vertrouwen in de toekomst. Wat ze nodig hebben is een rustige omgeving en een ge regeld contact met de mensen voor het verkrijgen van vertrouwen. Snel weg uit kampleven Daarom dienen deze alleenstaan de jonge mensen - thans 2450 jon gens en 1150 meisjes in de leeftijds groep van 14 tot 18 jaar - zo snel mogelijk uit het kampleven te wor den verwijderd en te worden on dergebracht in eigen tehuizen, waar ze in een rustige sfeer óf hun mid delbare studie kunnen voortzetten óf een goede vakopleiding kunnen volgen en de taal leren van het land, dat hen straks zal opnemen. Hiervoor zal de westerse wereld moeten zorgen, want dit is het ant woord op alle „waaroms", aldus dr. Treuber. Voor de verwezenlijking van de ze plannen is zeer veel geld nodig. Daarop willen de Nederlandse jongens en meisjes metterdaad een antwoord geven met het resultaat van hun actie-toverbal, zo merkte een der leiders van de Nederlandse Jeugdgemeenschap op. Ze gaan de huizen langs voor de verkoop van een miljoen doosjes met toverbal len, waarvan de netto opbrengst is bestemd voor die mogelijke hulp aan de Hongaarse jeugdige vluch telingen: het inrichten van scholen en vakopleidingsinstituten in Oos tenrijk, het aanschaffen van stu die- en sportmateriaal voor oplei ding en vrijetijdsbesteding, bene vens een betere behuizing buiten de kampen. Eerst dan krijgen de gevluchte jongens en meisjes hetgeen zij ver wacht hebben van de westerse we reld: de mogelijkheid in vrijheid te leven, hun vak- of andere studie voort te zetten, zich te kunnen ont plooien in het toekomstige land, zo verklaarden deskundigen van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen. Minister Hofstra streeft er met kracht naar de ontwerpen voor nieuwe wetten op de Inkomsten belasting, de loonbelasting, de vermogensbelasting, de vennoot schapsbelasting en de dividendbe lasting nog In de loop van dit jaar In te dienen. De minister deelt dit mee in xUn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Financiën. Hij voegt er aan toe, dat het naar zijn mening aanbeveling zou ver dienen, dat het reeds ingediende ontwerp van de algemene wet in zake rijksbelastingen tevoren zou zijn afgehandeld, teneinde te voor komen dat evt. wijzigingen daarin tot aanpassing van de ontwerpen voor de heffingswetten zouden Minister Suurhoff geeft optimistisch commentaar „Begrafenisgezicht" niet passend bij elf miljoenste Nederlander In een uitzending van de Wereld omroep naar aanleiding van het feit dat officieel wordt aangeno men dat Nederland elf miljoen in woners telt, heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, een toe spraak gehouden, waarin h(j heeft aangenomen dat de elf miljoen werd volgemaakt met de geboorte van een kind. Minister Suurhoff haalde de dichtregel van Nicolaas Beets aan: „als het kindje binnenkomt, juicht heel het huisgezin", maar vond dat de dichter makkelijk praten had. Het is maar de vraag, aldus de mi nister, of ons Nederlandse huisge zin evenveel reden tot juichen heeft, als het elf miljoenste kindje zijn entree maakt. Er is echter, volgens de minister, geen reden een begrafenisgezicht te trekken, niet alleen omdat een der gelijke gelaatsuitdrukking bij een zo heuglijke en wonderbaarlijke gebeurtenis als de geboorte van een mensenkind niet past, maar omdat er aan onze snelle bevol kingsgroei behalve problemen, toch ook vele verheugende kanten val len te ontdekken. Er spreekt, zeide hij, uit ons ge boortecijfer, dat al vele jaren hoger is dan dat in de ons omringende landen, een gezond stuk optimisme en toekomstvertrouwen. Dan is verder het lage sterftecijfer, dat aangeeft dat de Nederlanders ge middeld ouder worden dan de in woners van de meeste andere lan den. Dat is, zeide hij, een compli ment voor onze gezondheidszorg, voor onze sociale voorzieningen en voor onze manier van leven er wonen. Het cijfer 11.000.000 kon al leen maar worden bereikt dank zij een aantal positieve kanten van ons volksleven en van ons volles- karakter, concludeerde de heer Suurhoff. Overbevolkt Ten aanzien van de vraag of ons land overbevolkt is, meende de mi nister dat dit begrip zeer betrek kelijk is, want toen Nederland 7 miljoen inwoners had, sprak men voor het eerst van overbevolking. Vandaag komen we arbeidskrach ten tekort, en leeft het Nederlandse volk in een behoorlijke welstand, al hebben we ons aan de hoogcon junctuur een beetje overeten, aldus minister Suurhoff. Hij ziet het be volkingsprobleem van Nederland meer in het ruimtelijke, dan in het economische vlak liggen, omdat in derdaad met het toenemen ven het inwonertal de economie kwetsbaar der wordt door een stijgende nood zaak tot import, die met een stij gende export betaald moet worden. Maar er kunnen, verklaarde de mi nister, bij wijze van spreken nog heel wat nieuwe verdiepingen op onze fabrieken gebouwd worden, gronden worden drooggelegd voor landbouw en de produktie kan op gevoerd worden door mechanisatie en automatisering. Maar men moet ruimte hebben om een beetje menselijk te kunnen leven, en hier in ligt volgens spreker het grote probleem, dat zal moeten worden opgelost door een toenemende emi gratie, met behulp van de Europese integratie en met meer energie, discipline en saamhorigheid dan andere volken, in ons eigen land. i - 'V- - '1 I 1 ..1 Neen, dit is geen archief-foto van de grote evacuatie van het Engelse leger uit Duinkerken, nu zeventien jaar geleden, dit is een opname, welke dez eweek werd gemaakt op de Camber Sands bij het stadje Rye in het Engelse graafschap Sussex, waar deze evacuatie, onder moor dende aanvallen van hel oprukkende Duitse leger, nauwkeurig in scène werd gezet voor de film „Dunkirk" welke door de Engelse Michael Bal- conealing Film-maatschappij wordt gemaakt Niet minder dan 4.000 soldaten en ettelijke honderden burgers namen aan dit angstig realisti sche schouwspel deel. Hongaren beëindigen hongerstaking De Hongaarse vluchtelingen, die zich bevinden in het kamp Siezen- heim bij Salzburg in Oostenrijk hebben hun hongerstaking, die op 7 mei begonnen was, beëindigd. Een delegatie van de vluchtelingen heeft een memorandum gezonden aan mevr. Roosevelt waarin zij er op aandringt, dat de Amerikaanse regering onmiddellijk maatregelen neemt voor de verstrekking van visa. De vluchtelingen betreuren het dat de Amerikaanse regering op 27 januari de uitvoering van haar buitengewoon programma voor hulp aan vluchtelingen heeft stopgezet. De looncompensatie voor de huurverhoging De werkgevers en de werknemers hebben in de Stichting van de Ar beid geen overeenstemming kun nen bereiken over de looncompen satie, voor de komende huurverho ging. Van drie uur vrijdagmiddag tot half negen 's avonds hebben de werkgevers- en werknemersdelega ties in de Stichting van de Arbeid vergaderd zonder een akkoord te kunnen bereiken. Beide groepen hebben besloten hun standpunt ter kennis van de regering te brengen. Twaalf Amerikaanse industriële ondernemingen hebben besloten tien miljoen dollar te besteden aan het onderzoek van een methode om de energie uit de fusie van water stofatomen aan te wenden voor de economische produktie van elektri citeit. Het onderzoek wordt ver richt in de atoomlaboratoria te San Diego in Californië. EERSTE KAMER Nog dit jaar worden nieuwe ontwerpen belastingwetten ingediend Een opmerking over het „vrflgezellentarlef" Ingezonden mededeling Sproeten? SPRUTOL Bij weerbarstigeSprutol'Sterk ik-zee Kon. Ned. Genootschap voor Geslacht- en Wapenkunde Zoals reeds gemeld zal op 15 juni .s. de algemene ledenvergadering van het Kon. Ned. Genootschap voor Geslacht- en Wapenkunde al hier worden gehouden. Het pro gramma van deze vergadering is thans bekend geworden. De vergadering zal worden ge houden in de Schutterszaal van het stadhuis te Zierikzee. De heer P. van Beveren zal een causerie hou den over het onderwerp: „De plaats waarop gij staat". Hierna volgt een ontvangst ten stadhuize door het gemeentebestuur. Een koffiemaal tijd wordt gebruikt in. „Mondra- gon". Aan deze maaltijd zal de heer J. M. de Nooyer, regionaal adviseur van de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek een cau serie houden over het onderwerp: „Enkele bijzonderheden over het geslacht van Renesse in verband met de recente opgravingen op het terrein van het slot „Moermond". Na afloop wordt een rondrit over het eiland gemaakt. Bezocht wor den het raadhuis van Zonnemaire en het raadhuis en de kerk van Brouwershaven. Te Renesse zal een wandeling worden gemaakt door en om het slot „Moermond". De burgemeester van Renesse, mr. G. F. Lunsingh Tonckens en zijn echt genote zullen tot slot het gezel schap een thee aanbieden in „De Heurne" te Renesse. moeten leiden. De opzet van deze herzieningen is overigens niet de hoogte van de totale belastingdruk onder het oog te zien, doch een vernieuwing van de structuur van het stelsel, waarbij voor eventuele verlichtingen elders compensatie moet worden gevonden. Een herziening van het tarief van de loon- en inkomstenbelasting voor de ongehuwden - die, zo zegt de minister, ook naar zijn mening hoge prioriteit verdient - zou wel iswaar onafhankelijk van de tot standkoming van de bedoelde wet ten kunnen geschieden, doch op een moment dat tot een belangrijke verzwaring van lasten moet wor den overgegaan acht hij een ver lichting van lasten voor de onge huwden bezwaarlijk te verwezen lijken, vooral nu dit zou moeten worden gecompenseerd door een verdere verzwaring van de druk op de gezinnen. Overigens acht de be windsman de door een aantal Ka merleden geuite mening, als zou den met het „vrijgezellentarief" be volkingspolitieke doeleinden wor den nagestreefd, moeilijk in ernst staande te houden. Het vraagstuk van de heffing van inkomstenbe lasting over inkomsten uit arbeid van de gehuwde vrouw heeft zijn volle aandacht. De minister spreekt de verwachting uit bij de algemene uitvoerbare oplossing aan te kun nen geven. J^rkwerve De collecte ten bate van de sa natoria „Sonnevanck" en „Zonne gloren" hebben in deze gemeente f 61,39 opgebracht. Vieuuerkerk Bij het op 8 mei jl. voor V.E.V. te Amsterdam gehouden examen voor radiomonteur, slaagde o.m. onze dorpsgenoot de heer N. A. Lievense. ÜM^JAarLt- 3«ljf vetizMat\ CoOp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. afdeling Zierikzee Veiling van 10 mei Rabarber f 32-34, per 100 kg. Bloemkool IA f 83-85, A f 71-73, B f 42-55, IIA f 55, C f 30, afw. f 40-43, stek f 25, bloemkool (na tuur) f 9-53, kropsla A f 13, B f 5, per 100 stuks. Asperges f 63 105, bospeen A f 55- 70, B f 30, per 100 bos. Aardbeien f 1,14-1,25 per doosje. Te velde staande gewassen op Schouwen-Duiveland leden hagelschade Gerst speelt bij gewassen nog grote rol Nu het koude weer voor een iets mildere temperatuur heeft plaats gemaakt, kunnen de landbouwers de balans opmaken van de schade die door hagel en koude is aange richt en deze blijkt erger te zijn dan eerst wel werd gedacht. De juist boven de grond staande plant jes hebben het hard te verduren gehad en de veel belovende velden met jong groen bieden thans een treurige aanblik. Gehoopt wordt nog dat de aangerichte schade niet definitief zal zijn en dat de gewas sen zich kunnen herstellen. Als we het bouwplan voor deze streken overzien, dan blijkt met name in de kort geleden door de draglines bewerkte kavels de gerst ook dit jaar weer een overheersend gewas te zijn. Het slechte weer in de maanden september en oktober was oorzaak dat er minder wintertarwe is ge zaaid. Het suikerbietenareaal is vrij normaal. Aardappelen zijn er misschien wel iets minder gepoot dan anders, zeer beslist is dit het geval met vlas, jaren aaneen een goed produkt voor deze streken, maar de laatste jaren laag in prijs. Opvallend is de teelt van blauw- maanzaad, waarvan men hier en daar nogal eens een perceel aan treft. Koolzaad komt zeer spora disch voor. De witte bonenteelt die voor 1955 flink in opkomst was is in 1956 een fiasco geworden. Ver wacht mag worden dat dit van in vloed zal zijn op de uitzaai hiervan in deze maand. De erwtenteelt is vrij normaal, terwijl de bevredigende uitkomst met de gladiolenteelt (in Duive- land) de kleinere landbouwers ge stimuleerd heeft om een wat gro tere oppervlakte dit jaar in deze teelt te betrekken. Rest nog de uien, waarvan de teelt waarschijnlijk iets onder het normale ligt, de moeilijke voorzie ning van arbeidskrachten voor het wieden en verplegen van dit ar beidsintensieve gewas speelt bij het uitzaaien van uien altijd een rol. X"X~X«X«X«X"X"X~X"X~X"X~X"X^K«X«X«:«XK"X«X"XK~X«:"X"X"X«X"X"X*xk*X»X"X~X~X~X">- FEUILLETON door G. PLANTEMA 56 „Jawel", antwoordde André. „Ik ben dus niet alleen voor de politie een raadselachtig verdwijning, maar ook voor de bende. Ik ben blij, dat u mij zoveel verteld heeft. Maar iets anders is, dat mijn po sitie er niet aangenamer op wordt. Ik vind het 't ergste, dat er men sen zijn, die zich over mij bezorgd maken. Wat moeten zij er van den ken en zullen zij niet gaan geloven, dat ik een moordenaar ben?" „Dat is heel jammer", zei de man. „Maar daar is weinig aan te doen. Het is ons te gevaarlijk, uw familie of uw verloofde een bericht te ge ven. Volstrekte geheimhouding blijft geboden". André bromde. Hij was langza merhand overtuigd door de woor den van de onbekende man. Hij voelde echter weinig dankbaarheid voor hem, omdat hij zijn toestand nog niet florissant vond. „Ja", ging de vreemde' verder, „wij begrijpen, dat u het niet pret tig vindt, hier opgesloten te zijn, vooral nu u beter begint te worden. Maar u begrijpt wel, dat wij u niet vrij kunnen laten rondlopen, ten minste niet in Nijmegen of Rotter dam. Want de politie in Rotter dam weet natuurlijk ook van uw verdwijning en als u plotseling zou opdagen, zou men u wel aan de tand komen voelen". „Maar hoe lang moet dit spelletje duren?" „Wij zouden het ook graag weten. Maar wij hebben te doen met een listige bende, die voortdurend in het oog gehouden moet worden. Een paar dagen? Ik zou het graag zeggen. Het kan ook een maand of langer duren. Wij weten het wer kelijk niet". „Dat is te gek", zei André. „Me neer, dat ik er mijn vakantie door zou verspelen, zou tot daar aan toe zijn, maar als ik nog langer weg blijf, kom ik in moeilijkheden. Dat gaat werkelijk niet". „U werkt in Rotterdam op een rederijkantoor, nietwaar? Ja, ik kan me voorstellen, dat uw pa troons uw wegblijven niet zullen goedkeuren. Maar, meneer Boor- neman, maakt u geen zorgen voor de toekomst. Wij hebben relaties genoeg. Mocht u uw betrekking verspelen, dan zijn wij best in staat u aan een andere te helpen en wie weet aan een betere. En dan het probleem van uw opsluiting. Dat hoeft ook niet zo te blijven. In Nij megen, in Rotterdam, ja in 't alge meen in dit land moet u zich niet vertonen. Maar wat zegt u er van, als wij u in het buitenland bren gen? U zou als herstellende naar een rustige plaats in een mooie streek kunnen gaan. Zeggen we. ja, voelt u iets voor een vakantie in de Harz? U kunt daar logeren bij goede kennissen van mij". André Boorneman wist niet hoe het kwam, maar door dit voorstel verdween ineens al zijn vertrouwen in de woorden van deze man. De gemaskerde praatte gemoedelijk en welwillend en toch toen hij dit plan uitlegde kreeg de jongeman de in druk, dat het eigenlijk uitsluitend hierom ging. De man wilde hem het land uit hebben, hem opbergen bij kennissen in een rustige afgelegen streek en dan? André zweeg. Het was moeilijk na te gaan, waarom deze achterdocht plotseling weer de kop had opgestoken. Maar dit ge voel liet zich niet wegredeneren. En zolang het er was, kon hij on mogelijk op het voorstel ingaan. André keek de man aan. Hij zag de ogen, die door het masker wer den vrijgelaten. Hij kreeg plotse ling een sterke afkeer van de man. Toen deed hij impulsief iets, dat hij niet had moeten doen. Maar hij voelde zich weer sterk en geloofde dat nu de kans bestond om weg te komen. Hij bewoog zich in bed en kwam met de armen boven het dek uit. De man dacht, dat hij rusteloos was door het nadenken over het voor stel. Maar André Boorneman rukte de dekens van zich af. Hij kwam overeind. Hij gaf de man een duw, zodat deze verrast door de aanval, van zijn stoel viel. De jongeman greep het zware boek, dat zuster Miquèle hem had gebracht en gaf daarmee de liggende man een slag op het hoofd om hem bewusteloos te maken. Dat gelukte! De man kreunde even en bleef roerloos lig gen. André Boorneman hijgde zwaar. Dat kostte inspanning en een mo ment draaide de kamer om hem heen. Toen stapte hij naar de deur, die niet op slot was. Hij trok die open. Hij kwam in een gang, die helder verlicht was. Er was geen mens te zien. Het was doodstil. Hij liep de gang in, nadat hij de deur achter zich had dichtgetrokken n de sleutel, die in het slot stak, had omgedraaid. Er waren deuren. Ja, welke deur moest hij in? Toen stond ineens aan het andere einde van de gang zuster Miquèle. „Quelle bêtise!" riep die. Zij ren de op hem af, met een hand in een schortzak. Toen was zij vlak bij. Zij botste tegen hem aan. Hij viel. Zij stak een hand uit. Hij voelde een prik in zijn arm als van een naaldAndré Boorneman's ont vluchtingspoging was mislukt. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5