DE STRIJD IN ALGERIJE VOORSTANDER VAN CONFERENTIE VAN DE VIER GROTE MOGENDHEDEN AMERIKA POOGT RUSLAND TE BEWEGEN TOT PROEFGEBIED VOOR ONTWAPENING Britse koningspaar naar de Ver. Staten Het vertrek van de Hongaarse vluchtelingen Verwachting tot dinsdagavond: Zuidwestelijke wind Veranderlijke bewolking; morgen geen buien van betekenis meer; overwegend matige zuidwestelijke wind; hogere middagtemperaturen. 14 mei. Zon op 4.50, onder 20.27. Maan op 21.18, onder 5.08. Volle maan: 13 mei te 23.34. Hoogwaterstanden Z1ERIKZEE: 14 mei 3.25 v.m. 15.56 n.m. BROUWERSHAVEN: 14 mei 2.54 v.m. 15.17 n.m. Doodtij: 24 mei. Springtij: 16 en 31 mei. HET WEEROVERZICHT Gedurende het weekeinde stond het weer in west-Europa onder in vloed van een depressiegebied. Dit trok, geleidelijk in diepte afne mend, langzaam over de Britse eilanden naar het noorden. Er om heen stroomde tamelijk vochtige en onstabiele lucht waarin vooral in de namiddag veel buien voorkwa men. Deze gingen plaatselijk ver gezeld van onweer en hagel. Een uit de omgeving van de Azo- ren afkomstig hogedrukgebied breidt zich nu over zuid-Frankrijk in de richting van de Alpen uit. Langs de flank van dit gebied met hoge barometerstanden, voeren zuidwestelijke winden nu minder onstabiele lucht in de richting van west-Europa, waardoor de buiig heid zal afnemen. Wel bevinden zich in deze luchtstroming nog en kele fronten, maar deze zullen ons land waarschijnlijk zonder regen van betekenis te brengen passeren. De temperaturen zullen een ten dens vertonen weer wat hoger te worden. Reeds 12.000 Franse slachtoffers Een konvooi der Franse veilig heidstroepen is zaterdagmiddag jL, 26 km ten zuidwesten van Collo, in een hinderlaag gevallen. Hierbij werden 35 Franse militairen ge dood, 27 gewond en één vermist. Bij dit gevecht sneuvelden 47 op standelingen. Reuter meldt uit Algiers, dat de Franse kolonel Noel Massignac zondag aldaar tegenover journalis ten heeft verklaard dat ongeveer 12.000 Franse militairen en burgers - waaronder een 8.000 Mohamme danen - sinds het begin van de Al gerijnse opstand (in 1954) om het leven zijn gekomen. Hij verklaarde dat het gere gelde rebellenleger thans ongeveer 20.000 man sterk is en dat het over een 12.000 wapens beschikt. Hij voegde hieraan toe dat maandelijks ongeveer 1.500 wapens van allerlei aard Algerië worden binnenge smokkeld, in hoofdzaak uit Tunesië en Marokko. Israëlische minister naar Nederland Dr. Joseph Burg, minister van Posterijen van Israël zal deze week een driedaags bezoek aan Neder land brengen. Op het programma staan o.a. een ontvangst op het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat en een bezoek aan de directeur- generaal van de P.T.T., alsmede een ontvangst door de Partij van de Arbeid. Op woensdagavond 15 mei zal de Israëlische gast in het Joods histo risch museum in het Waaggebouw te Amsterdam de leiders van de Joodse gemeenten en instituten ont moeten, waarna een rondgang door het museum zal worden ge maakt. Volgens de „New York Times" heeft de leider van de Russische communistische party, Nikita Chroesjtsjef, in een vraaggesprek met de hoofdredacteur van het blad, Turner Catledge, verklaard dat de zekerste, zo niet de enige weg voor de Verenigde Staten en de Sowjet-Unle om een oorlog op grote schaal tussen de communis tische en niet-communistische lan den te voorkomen, het vinden van een of andere manier ter vermin dering van de spanning in de we reld is. Volgens het blad zou Chroesjtsjef een krachtig voorstander zijn van een conferentie tussen Rusland, de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië en Frankrijk. Catledge schrijft in de „New York Tims" dat Chroesjtsjef er in het gesprek herhaaldelijk op hamerde, dat de verantwoordelijkheid voor een ontspanning in de wereld zeer zwaar drukt op de Verenigde Sta ten en de Sowj et-Unie, maar eerst en vooral op de Verenigde Staten. Catledge merkte op dat Chroesjtsjef het grootste deel van de vragen, die hij hem stelde, gemakkelijk en vlotweg beantwoordde. Slechts op een vraag, ging hij niet nader in en dat was een verzoek om de lan den, die hij als preudo-communis- tische had omschreven, met name te noemen. Gesprek met Chroesjtsjef Spanning in de wereld moet verminderen Koning Hoessein ook naar Bagdad Koning Hoessein van Jordanië zal woensdag in Bagdad aankomen voor besprekingen met koning Sa- oed van Saoedi-Arabië en koning Feisel van Irak, aldus is maandag van bevoegde zijde te Bagdad ver nomen. De drie koningen zullen over Arabische problemen spreken. Ko ning Saoed bevindt zich reeds te Bagdad. De conferentie zal waarschijn lijk worden bijgewoond door een speciale afgezant van president Sjamoen van Libanon. President Sjamoen is ook uitgenodigd, maar hij heeft meegedeeld niet aan het overleg te kunnen deelnemen. Radio-actieve eenden 5 De Weense professor Engel- <j bert Broda heeft verklaard, dat eenden radio-activiteit .j uit het water kunnen op- slaan en hierdoor 15.000 maal zo radio-actief kunnen wor- den als het water, aldus blijkt uit een zaterdag te «i Wenen gepubliceerd rapport. Waterlopen in de omgeving i van atoomreactors worden, J aldus prof. Broda, in tame- 1 lijk sterke mate radio-actief, «j Maar gevaarlijk zijn in de 1 eerste plaats planten, vissen «j en in het bijzonder eenden, die radio activiteit kunnen i 1$ verzamelen, zoals een accu elektriciteit. Het eten van i X dergelijke eenden, planten v en vissen kan zeer gevaarlijk zijn voor de mens. Vreselijk ongeluk bij racewedstrijd Elf doden Bij een autorace wedstrijd op het circuit van Mille Miglia is ongeveer 40 km. voor de finish, de voorband gesprongen van de Ferrari van de Spaanse markies De Portago, die met een vaart van 200 km. per uur poogde een derde plaats in de wed strijd te verdedigen. De wagen schoot omhoog en ploegde zich een weg door de dicht opeengepakte toeschouwers. Toen het opruimings- werk begon bleken elf mensen te zijn omgekomen, o.w. de coureur. Op hetzelfde circuit kwam ook de enige Nederlandse deelnemer Jos Göttgens uit Vaals om het leven. De Franse minister van Defen sie, Bourges-Maunoury, heeft vrij dag op een persconferentie in Pa rijs plannen ontvouwd-voor reor ganisatie van de Franse strijd krachten, om deze geschikt te ma ken voor atoomoorlog, gewone oor log en de strijd tegen opstandelin gen zoals in Algerië. Geen neutrale zóne in hart van Europa De Verenigde Staten trachten de Sowjet-Unle te bewegen in te stem men met de instelling van een proefgebied ergens in midden- cn oost-Europa, waar men de bewa pening zou kunnen verminderen en het controleren van de naleving van ontwapeningsakkoorden zou kunnen beproeven, zo hebben func tionarissen te Washington ver klaard. De Amerikaanse regering zou met Engeland, Frankrijk en Ca nada van gedachten wisselen over dit denkbeeld, dat zij zou willen opperen als antwoord op de jong ste Russische ontwapeningsvoor stellen. Het gedachte proefgebied zou naar Amerikaanse mening echter niet langs de zonegrens tussen oost en west-Duitsland moeten liggen. Onder de huidige omstandigheden zou Washington niet voelen voor instelling van een geneutraliseerde of gedemilitariseerde zone in het hart van Europa. Volgens Chroesjtsjef zou de Eu ropese kwestie „het knelpunt" vor men, waardoor de geschillen ont staan. Elke regeling in Europa zal wellicht de oprichting van een per manent lichaam inhouden, dat be heerst wordt door de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, aldus de Russische leider, geciteerd door de „New York Times". En een dergelijk lichaam zal on getwijfeld de ontbinding van de NAVO betekenen, zo vervolgde Chroesjtsjef. Zaterdag is te Washington van officiële Amerikaanse zijde mede gedeeld dat koningin Elizabeth van Groot-Brittannië en haar gemaal, prins Philip, in oktober a.s. een bezoek van ongeveer tien dagen aan de Verenigde Staten zullen brengen. De bijzonderheden voor deze reis van het Britse konings paar worden nog uitgewerkt. Van dezelfde zijde werd nog ver klaard dat president Elsenhower het Britse vorstenpaar officieel heeft uitgenodigd. Men verwacht te Washington, dat de uitnodiging in de komende twee of drie weken zal worden aanvaard. Het bij de Holland-Amerika Lijn in beheer zijnde emigrantenschip „Grote Beer" van de Nederlandse regering, vertrekt morgen (dinsdag) van de Wilhelminakade te Rotter dam naar Quebec en Montreal in Canada. Aan boord bevinden zich ongeveer 400 Hongaarse vluchte lingen die ingevolge de overeen komst tussen de regeringen van Canada en Nederland en het „In tergovernmental Committee for European Migration" (ICEM) ,na een tijdelijk verblijf in ons land naar Canada emigreren. Zoals bekend omvat het kwan tum dat onder deze overeenkomst valt in totaal tweeduizend vluchte lingen. Hiervan zijn er reeds 700 naar Canada vertrokken, met het _:.s. „Zuiderkruis" op respectievelijk 11 maart en 8 april jl. De „Johan van Oldenbarneveldt", die op 20 mei a.s. naar Halifax vertrekt, zal ongeveer 600 700 Hongaren ver voeren; de laatste vluchtelingen zullen op 7 juni a.s. naar Canada vertrekken. Daarmede zal dan het extra kwantum dat tijdelijk in Ne derland verbleef vertrokken zijn. kleintjes uitCj ket bU\)\€txlfi)\d AMSTERDAM. De toestand van burgemeester van Hall kan, naar het oordeel van de behandelende medicus, onder de gegeven om standigheden zeer goed worden ge noemd. DEN BURG. In Oude Schild op Texel is de 23-jarige C. Ellen do delijk getroffen door een kogel uit een zware buks. Het slachtoffer overleed enkele ogenblikken na het ongeval. Het schot ging af toen de jongeman het gedeeltelijk gede monteerde geweer, dat hij in op dracht van zijn vader zou revide ren uit de fietstas waarin hij het vervoerd had, te voorschijn haalde en de trekker aan de tas bleef ha ken. Naar de vader verklaarde zou de jongen niet geweten hebben dat het geweer geladen was. Over de herkomst van het wapen wilde de politie geen bijzonderheden ver melden. UTRECHT. Bij de overweg tus sen Dordrecht-Sliedrecht had de overwegwacht de bomen neergela ten voor een naderende trein. Een man die voor deze bomen stond te wachten duurde dit alles te lang en sloeg de overwegwachter neer, zo deelt men van de zijde der N.S. mede. 's-GRAVENHAGE. Het Neder landse scheepje „Roland", 240 ton dwt., van de rederij mevr. Smid van Leeuwen te Groningen, is in aanvaring gekomen met het Poolse regeringsschip „Narew" uit Gdin- gen, in de haven van Brunsbüttel. De „Roland" is onderweg van Zei- zate naar Helsingfors. Beide sche pen werden licht beschadigd en hebben hun reis voortgezet. HILVERSUM. De 37-jarige ver tegen vvoordiger G. van der P. uit Gouda is op de Geert van Mes- dagweg in Hilversum tengevolge van een autobotsing om het leven gekomen. De heer van der P., die een auto bestuurde kwam bij het passeren op het linkergedeelte van de weg en botste tegen een uit de tegenovergestelde richting nade rende taxi, bestuurd door de heer H. N. uit Vreeland. De heer van der P. overleed ter plaatse. De taxi chauffeur kreeg een hersenschud ding en moest in de r.k. ziekenver pleging worden opgenomen. De drie passagiers van de taxi kwa men er met enkele schrammen af. ierikz e De heer W. E. W. Ekman ere-lid Rode Kruis-ziekenhuis De voorzitter van de raad van bestuur van de Stichting Rode Kruis ziekenhuis, de heer P. Bolt, heeft tijdens de zaterdagmorgen in de Schutterszaal gehouden lunch nog medegedeeld, dat de raad van bestuur heeft besloten het ere-lld- maatschap van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis aan te bieden aan de heer W. E. W. Ekman, consul- generaal van Zweden en gedele geerde van het Zweedse Rode Kruis in Nederland, als blijk van waar dering voor zijn belangrijk aandeel in de totstandkoming van het zie kenhuis. Dokter Bolt overhandigde hem de oorkonde, waarin het des betreffend besluit staat vermeld. EÉWoofdwe/fe Ongeluk bij herverkavelingswerk Bij herverkavelingswerkzaamhe den onder deze gemeente is de draalarm van een der draglines omlaag gestort, juist op het mo ment dat de machine bezig was met het laden van een kipkar, ge trokken door een tractor. De be stuurder, B. uit Zierlkzee, werd geraakt. Dokter Simons, die spoe dig ter plaatse was, achtte opname in het ziekenhuis noodzakelijk. Ingezonden mededeling 1"Öreisc/xor Coöp. Boerenleenbank „Dreischor" De coöp. boerenleenbank „Drei schor" hield in café ,,'t Centrum" haar jaarlijkse algemene vergade ring onder voorzitterschap van de heer M. J. Padmos. De rekening en balans werden goedgekeurd en de winst werd toe gevoegd aan de gewone reserve. Uit het jaaroverzicht kan worden vermeld dat er per 31 december 1956 119 leden waren en het aan tal dagboekposten in 1956 was 9250. Het aantal lopende rekeningen be droeg op het einde van het boek jaar 123 en het aantal spaarreke ningen 590. Dit jaar werd begonnen met de uitgifte van spaarbusjes, waarvan er reeds 40 werden ge plaatst. Vooral bij de jeugd zijn deze busjes zeer gewild. De heren J. R. P. Berman en A. H. Barendregt werden herkozen, resp. als bestuurslid en lid van de raad van toezicht. De voorzitter gaf een toelichting op de voorgestelde wijzigingen van de statuten en het huishoudelijk règlement. Er kon echter niet wor den gestemd aangezien niet het vereiste aantal leden aanwezig of vertegenwoordigd was. Hiertoe werd een tweede vergadering uit geschreven. Door de propaganda-afdeling van de Centrale Bank te Utrecht werd hierna een tweetal films vertoond, n.l. „Met elkander voor elkaar", waarin het bedrijf en de organi satie der boerenleenbanken volle dig werd toegelicht en in beeld ge bracht. Een zeer leerzame film voor allen die met de boerenleen bank werken. Als tweede film werd vertoond een prachtige kleu renfilm van het bloemencorso te Aalsmeer. Op donderdag 9 mei j.l. werd de tweede vergadering gehouden ter behandeling van de wijzigingen in de statuten en het huishoudelijk reglement. Aanwezig waren 18 le den, vertegenwoordigende 22 stem men. De voorgestelde wijzigingen werden met algemene stemmen aangenomen. De belangrijkste pun ten uit deze wijzigingen zijn: le. de mogelijkheid tot het verlenen van blanco-crediet voor de tijd van een jaar tot ten hoogste f 3.000. 2e. de maximum-leeftijd voor be stuursleden vast te stellen op 65 jaar. ^^Óosterlcuxd Collecte geschenk Zweeds Rode Kruis De collecte welke alhier werd gehouden t.b.v. het geschenk aan de Zweedse bevolking, heeft opge bracht f 730,35, t.w. Oosterland f 630,85 en Sirjansland f 99,50. De herverkaveling op Schouwen Het aanbrengen van een deklaag- construcie op wegen in de herver kaveling Schouwen-Duiveland is gegund aan S. A. Sanders N.V. te Delft. Met een bedrag van f 375 800 was deze onderneming de laagste inschrijfster geweest. THOLEN. Op tweede Pinkster dag (10 juni) worden op Tholen weer internationale zeehengelwed- strijden gehouden, welke georgani seerd worden door de onlangs ge vormde stichting „Zeehengelwed- strijden Eiland Tholen", die voort aan elk jaar de organisatie van dit concours op zich zal nemen. Land- u en., gr5*lVr Ierland zet invoer van uien stop Ierland zal met ingang van 1 juni de invoer van uien stop zetten. Dat is een maand eerder dan het vorige jaar toen de invoer van uien in dit land op 1 juli werd stopgezet. De Ierse grens bleef toen voor uien gesloten tot februari. Vanaf febru ari tot heden is ruim 1300 ton uien uit ons land naar Ierland verzon den. De maatregel die genomen is, houdt verband met de bescherming van de eigen teelt. Thans komen er ook vrij veel uien uit Egypte op de Ierse markt. Fruit wordt dit jaar duur Pas nu blijkt hoezeer, vooral in het centrum van het land, de fruit teelt van de nachtvorst van vorige week geleden heeft. In het gebied van de Kromme Rijn - Wijk by Duurstede, Bunnik, Cothen, Houten en omgeving - zijn boomgaarden, waarvan de bloesems en het ge zette fruit voor honderd procent vernietigd zijn. Op verscheidene bedrijven is men reeds overgegaan tot ontslag van het volledig perso neel. Bij de Tuinbouwvoorlichtings- dienst te Utrecht vragen veel kwe kers advies en bystand. Alhoewel de totale schade - die zeker In de miljoenen guldens loopt - voorshands nog niet is te ramen, zal alle fruit dit jaar een bijzonder hoge markt prijs gaan noteren. Volgens de kwekers is een der gelijke nachtvorst in mei sinds mensenheugenis niet voorgekomen. Voor een gehoor van ongeveer 15.000 Islamieten in Surabaja, heeft oud-vicepresident dr. Mohammed Hatta zaterdag gewaarschuwd op zijn hoede te zijn tegéh het com munisme, dat zoals hij zeide, „al tijd voorgeeft de kampioen tegen de armoede te zijn". Hatta, die zelf een der meest anti-communistische leiders in Indonesië is, zeide dit tij dens een bijeenkomst, welke was georganiseerd door de Islamieti- sche studieclub in Surabaja. Door zware regenval buiten hun oevers getreden rivieren hebben zondagavond in centraal Texas een aantal gezinnen gedwongen hun woningen te verlaten en elders een goed heenkomen te zoeken. Meer dan honderd auto's konden niet verder rijden, omdat het water over de hoofdwegen voortjoeg. Vier mensen worden als vermist opge geven. Volgens het onafhankelijke Franse blad „France-Soir" kan de .vergeldingsbommenwerper', waar van de minister van Defensie, Bour- ges^Manoury, vrijdagavond de bouw heeft aangekondigd, worden omgebouwd tot een geleid, onbe mand vliegtuig met een actieradius van 3.000 kilometer. Als bommen werper heeft het toestel, dat snel ler zal kunnen vliegen dan het ge luid, een actieradius van 1.000 km. Kerknieuws De gereformeerde gemeenten in Nederland De Gereformeerde Gemeenten tn ons land kampen met een ernstig gebrek aan predikanten. Blijkens hun jaarboekje over 1956 hadden deze kerken in dat jaar In totaal 132 gemeenten met in totaal slechts 18 predikanten. Er zijn dus 114 va- katures. De Gereformeerde Ge meenten hebben in Rotterdam een eigen theologische school, doch de ze telt slechts zes studenten, zodat er geen uitzicht bestaat dat het aantal vakatures binnen afzienbare tijd sterk zal kunnen worden ver minderd. De Gereformeerde Gemeenten zijn in zielental vorig jaar vooruit gegaan: het zielental steeg van 58763 (29601 leden en 29162 doople den) tot 59737 (29961 leden en 29776 doopleden). Volgens het jaarboekje gaan de Gereformeerde Gemeenten nu ook het zendingswerk ter hand nemen. Veemarkt ROTTERDAM, 13 mei. Aanvoer 1937 stuks vee, t.w. 1168 vette koeien en ossen en 769 varkens. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,25-3,50 f 2,90-3,20 f 2,75- 2,85; varkens (levend gew.) f 1,77- 1,75-1,72. Vette koeien en osen, aanvoer korter, handel kalm, prijzen onver anderd, urima's boven notering; varkens: aanvoer ies meer, han del zeer kalm, dalende prijs, en kele prima's boven notering. Elerprijzen V.E.C.E. In de periode van 6-11 mei heeft de Coöp. in- en verkoopcentrale voor Eieren uitbetaald aan pluim veehouders f 1,94 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd 1 cent per stuk minder uit betaald. kleintjes uitjfjjg ket binnenffiBxd PURMEREND. De 39-jarige W. J. G. Noordman uit Grootebroek is bij Watergang met zijn scooter te gen een groentekar gereden. Na vervoer naar het ziekenhuis te Pur- merend is aldaar overleden. 's-GRAVENHAGE. Drie super tankers van 47.000 dwt. elk zijn door de Standard Oil Company (New Yersey) bij Verolme's Ver enigde Scheepswerven te Rotter dam besteld. De werf had reeds een order van een supertanker voor de rederij van Esso-Nederland, welk schip, eveneens 47.000 ton, reeds in aanbouw is. ROTTERDAM. Bij een tochtje op de bromfiets is de 53-jarige W. C. van Burgh uit de Fransen van de Puttestraat te Rotterdam in het Kralingse bos te Roterdam dode lijk verongelukt. Hij reed met zijn vrouw op een van de verkeerswe gen, en toen de man aarzelend wil de oversteken, werd hij aangereden door een achter hem rijdende per sonenauto. Bij aankomst in het Bergwegziekenhuis bleek hij te zijn overleden. 's-GRAVENHAGE. Zaterdag is 31-jarige mej. Mathilde Dierik uit Koewacht, die door Duitsland reis de, bij een auto-ongeluk te Koblenz om het leven gekomen. Zij reed in een Nederlandse auto. Een inzit tende van de Duitse personenauto, waarmee de Nederlandse wagen in botsing raakte, werd ernstig ge wond in het ziekenhuis te Koblenz opgenomen. IJMUIDEN. Zondagmiddag om streeks drie uur is de 26-jarige bromfietser A. H. uit Wijmbritse- radeel (Fr.) op de Alkmaarseweg te Beverwijk door een slippende auto aangereden, en daarbij zo ernstig gewond, dat hij enige tijd later in het ziekenhuis is overleden. VEENENDAAL. Het tien maan den oude zoontje van de fam. van de Heuvel uit Veenendaal trok de zer dagen de met hete thee gevulde theepot over zich heen. Met ern stige brandwonden werd het kindje naar een ziekenhuis vervoerd, waar het de volgende dag is overleden. Ook in Zeeland is de vloerverwarming' doorgedrongen EHewoutsdyk heeft de primeur Ook in Zeeland is thans de zo genaamde .vloerverwarming' door gedrongen. En de primeur daarvan wordt niet weggesleept door Mid delburg, VUssingen of Goes, maar door een kleine gemeente, nl. Elle- woutsdijk op Zuid-Beveland. De nieuwe kleuterschool, waarvan vo rige week donderdag de eerste steen ingemetseld is, zal daar na- meiyk qls eerste in deze provincie worden verwarmd door een regis ter van warmwaterbuizen, dat in de vloer is aangebracht. De methode van verwarming van uit de vloer mag dan voor Zeeland iets nieuws zijn, historisch gezien is dit al een zeer beproefde manier. De Romeinen al hadden - zo heb ben vele opgravingen duidelijk aangetoond - omstreeks het begin van onze jaartelling hun huizen verwarmd door middel van een ka- nalenstelsel in de vloer, waardoor hete lucht, rook en soms ook wel heet water werd gevoerd. Dit systeem, zo is op plaatsen el ders gebleken, leent zich uitstekend voor kleuterscholen. Kachels en ra diatoren van de centrale verwar ming zijn ondingen voor de kleine peuters, die zich er zo gemakkelijk aan branden. In Ellewoutsdijk nu zijn de verwarmingsbuizen in de vloer weggewerkt. Dit heeft boven dien het grote voordeel, dat de vloer het eerst wordt verwarmd, zodat de kinderen die veel op de grond of in de lage banken zitten, nimmer kou behoeven te lijden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 3