De bevolking bereidde de Prinses enthousiast welkom —De acte van overdracht Snapshots van een feestelijke dag na het woord aan de heer Sand- ström, die in het Engels sprekend nog eens herinnerde aan de ramp dagen van 1953 en de enorme ver anderingen die zich sindsdien op het eiland hebben voltrokken. De neel, dat met grote ijver heeft ge zwoegd. Ook vergat de voorzitter de Hongaarse dames niet, die het ziekenhuis hebben schoongemaakt. Uit de totstandkoming, aldus mr. Dijckmeester, blijkt maar al te zeer ,,'t Was een prachtige tocht, ook al was er een dicht wol kendek", zei prinses Beatrix, toen ze geholpen door de matroos van de M.L.D. W. van Noort, zaterdagmiddag uit de helikopter stapte. Met een „hartelijk'welkom hief', werd de Kroonprinses be groet door de Commissaris der Koningin Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en burge meester mr. Dijckmeester, Een typisch „landelijk" éle ment in de stoet, die even later, door de bontbevlagde straten van Zierikzee trok, werd gevormd door de Lan delijke Rijvereniging te Dreischor. Ruiters en ama- zónes zaten keurig in stijl op hun welverzorgde paarden. Een verrassing op weg naar de woning van de burge burgemeester was het korte oponthoud bij het rusthuis „lrené', waar de 83-jarige mevr. W. Coumou-den Outer een bouquet roze anjers de prinses aanbood. Het was niet de eerste keer dat mevr. Coumou in koninklijke sfeer vertoefde, want ze logeerde op „Het Loo" tijdens de eva- kuatieperiode, waarnaar de prinses nog naarstig infor meerde. Het vertrek uit het feestelijk Zierikzee viel wat later dan het tijdschema aangaf, want de kardinale zin, waarmede de prinses het ziekenhuis voor geopend verklaarde, was niet goed op de band gekomen (ondanks de activiteit van de radio mannen) en het experiment moest ettelijke malen her haald. Vermeldenswaard is nog dat even voor het ver trek van de prinses in het ziekenhuis nog een baby ge boren werd. Met een in de morgenuren ter wereld ge komen tweeling, was dit de derde op deze feestelijke dag. Bij aankomst aan het ziekenhuis werd de prinses begroet door de heer Emil Sandström (1), president van het Zweedse Rode Kruis en de voor zitter van het Ned. Rode Kruis ir. F. C. C. baron van Tuyll van Seroos- kerken. Zuster Th. van der Klippe bood prinses Beatrix een bouquet latyrus aan. Op verzoek van de prinses hesen zuster K. Olree en de R.K.-helpster P. van der Werf, de Nederlandse en Zweedse vlag. De ingang van hel ziekenhuis was afgezet door twee marechaussee's in ceremonieel tenue met blanke sabel en kolbak. In de onderhandse acte van overdracht ter gelegenheid van de officiële opening van het Zweedse Rode Kruis zieken huis te Zierikzee, op 11 mei 1957, wordt gezegd: „Het Zweedse Rode Kruis heeft uit de gelden, bijeen ge bracht door het Zweedse volk ten behoeve van de slacht offers van de stormvloed 1953, een zeer belangrijke gift geschonken voor de oprichting van een Rode Kruis zieken huis op het eiland Schouwen-Duiveland, welk gebouw aldus een blijvende herinnering zal zijn aan de overweldigende hulp van het Zweedse volk bij een der grootste rampen in de historie van Nederland. Uit deze gelden zijn voor een groot deel bestreden de kosten van de grond-aankoop en van de daarop gestichte gebouwen met hun inrichting en inventaris. De overdracht van grond en gebouwen aan de Stichting „Rode Kruis ziekenhuis Schouwen-Duiveland", is reeds ge schied ten tijde van de oprichting dier stichting. Heden, 11 mei 1957, worden door middel van deze onder handse akte, ter gelegenheid van de officiële opening van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee door H.K.H. Prinses Beatrix, de aangekochte inventaris-goederen aan de stichting overgedragen". De heren ir. F. C. C. Baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen, wonende te Zuilen bij Utrecht en mr. D. P. C. de Hoop Scheffer, wonende te Wassenaar, handelend in hun hoedanigheid van respectievelijk voorzitter en waarnemend secretaris-generaal van de te 's-Gravenhage gevestigde ver eniging „Het Nederlandsche Roode Kruis", verklaren op grond van het in de vergadering van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis op 9 juli 1954 genomen besluit, aan mr. F. T. Dijckmeester, burgemeester van de gemeente Zierikzee, in zijn hoedanigheid van voorzitter van het dagelijks bestuur der te Zierikzee gevestigde Stichting „Rode Kruis ziekenhuis Schouwen-Duiveland", deze inven taris-goederen over te dragen. De akte bevat de verklaring van burgemeester Dijckmeester, dat hij de door het Neder landsche Roode Kruis, met de van het Zweedse Rode Kruis ontvangen gelden, aangekochte en in het gebouw geplaatste inventaris aanvaardt. Deze inventaris zal door het Neder landsche Roode Kruis worden aangevuld op basis van de daarvoor bestaande begroting. Het koninklijk paar naar Zweden ONBEWUST Maria Janneke Meiresonne, de baby die vorige week in het nieuwe ziekenhuis werd geboren, kreeg al heel vroeg een koninklijke belangstel ling Prinses Beatrix, die na dé plechtigheid een rond- wandéling door het zieken huis maakte, begaf zich naar de kraamkamer, begroette de moeder en wierp een ver tederde blik in de wieg. Maria lag onbewust van deze hoge belangstelling op haar knuistjes te zuigen en dat bleef ook nog zo toen een Polygoon-man zijn camera vlak boven de wieg liet snor ren. Hoe kon zij ook weten dat het „snorren" betekent straks levensgroot op de va derlandse projectieschermen te komen? De nauwkeurige explicaties beluis terde de prinses aandachtig en zo nu en dan stelde zij enkele vragen. In een der gangen kregen de foto grafen nog eenmaal een kans een foto te maken. In de huiskamer van de zusters werd de thee ge bruikt. Van de Zweedse gasten die hier met de prinses de thee gebruikten noemen wij nog: de heer Erland von Hofsten, directeur van de graafschapsraad Skaraborg, de heer Mats Erik Molander, architect en directeur van het Zweedse Rijks planbureau voor ziekenhuizen en de heer Walter E. W. Ekman, con sul-generaal van Zweden. Om kwart over vijf verliet de prinses - uitgeleide gedaan door dr. Ezendam - het ziekenhuis langs de aan weerszijden van de uitgang op gestelde Rode Kruis-kolonnisten. Dé Commissaris en de burgemees ter brachten de prinses naar de he likopter. „Kunst en Eer" blies een vrolijke mars de lucht in. Goed twintig over vijf verliet de helikopter Schouwse bodem, onder gejuich van zeer velen, die de prin ses tot het laatst op haar tocht had den gevolgd. De piloot cirkelde nog enkele malen met zijn toestel over de feestelijke menigte en snel wen- telwiekte daarop het toestel in noord-oostelijke richting weg naar Soestdijk. Zoveel heeft de prinses wel laten merken, dat ze het een heel prettige dag vond en we hebben zo het ge voel, dat zij haar koninklijke ouders van deze bijzondere trip een opge wekt verslag zal hebben gedaan. De bevolking van Schouwen- Duiveland zal dit blijde feest zeker stellig nimmer kunnen vergeten! Extra televisiejoernaals Een cameraploeg van de Neder landse Televisiestichting en tele film vertrekt dezer dagen naar Stockholm om daar, in samenwer king met de Zweedse televisie joer- naalreportages te maken van hel aanstaande bezoek van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins dei- Nederlanden aan Zweden. De Nederlandse Televisiestichting zal in de week van 20 tot en met 25 mei aan dit officiële koninklijke bezoek uitvoerig aandacht beste den. In deze periode zal elke dag, uitgezonderd vrijdag 24 mei, na af loop van het gewone programma een extra joernaal van ongeveer tien minuten worden uitgezonden. Zaterdag 25 mei volgt, eveneens na afloop van het normale progamma, een samenvatting van deze joer- naalreportages. Opening Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee Het aantal Zuidslavische staats burgers, dat om politieke of andere redenen uitwijkt naar het buiten land, is in de afgelopen maanden aanzienlijk toegenomen, aldus is vrijdag te Triest meegedeeld. In april van dit jaar verzochten 651 vluchtelingen te Triest om politiek asiel. (Vervolg van pag. 1) De aankomst bij het Ziekenhuis Prinses Beatrix was hier het stralend middelpunt van een kleu rig tafereel. Nadat zij uit de voor gereden auto was gestapt werd zij begroet door de voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis ir. F. C. C. baron van Tuyll van Seroos kerken van Zuylen en door de heer Emil Sandström, president van het Zweedse Rode Kruis. Aan de ver pleegster Thona van der Klippe - reeds 33 jaar werkzaam in het oude ziekenhuis Noordgouwe - viel de eer te beurt de Kroonprinses een schattig bouquet latyrus, waarvan de kleur harmonieerde met de lichtblauw-grijze deux-pièce die de prinses droeg, te mogen aanbie den. Door een haag van verpleeg sters en vrouwelijke en manne lijke leden van de Rode Kruis- kolonne (allen in keurig kaki uniformen) begaf de prinses zich naar de hoofdingang van het gebouw. De muziekkorpsen „Witte van Haemstede" en de Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" hadden tevoren gezorgd voor een pittige muzikale omlijsting. De Emil Sand- strömweg waarlangs de prinses was gereden was aan weerszijden afgezet met de geüniformeerde jeugd van Schouwen-Duiveland. Met vlaggetjes uitgeruste leden van sportverenigingen en padvindsters en padvindersgroepen zagen hier hun prinses langzaam voorbij rij den. Bij de hoofdingang van het zie kenhuis werd de prinses verder be groet door minister J. G. Suurhoff, de heer P. Bolt, de Zweedse am bassadeur de heer S. W. Dahlman, dr. H. Ezendam en de' directrice zuster A. van der Weg. De prinses werd naar een in de hall van het ziekenhuis aangebrachte verhoging geleid, waarna het Oratoriumkoor het eerste couplet van het Wilhel mus inzette, waarvan helaas het vokaal effect verloren ging, door dat het publiek het volkslied mee inzette. De voorzitter van het dagelijks bestuur, mr. Dijckmeester, riep hier prinses Beatrix en alle aanwezige gasten - zeer vele groeperingen van het openbare leven op Schouwen- Duiveland, o.m. alle raadsleden waren tegenwoordig - een hartelijk welkom toe, inzonderheid ook de Zweedse autoriteiten. Mr. Dijckmeester verleende hier- Na de openingsplechtigheid en de bezichtiging van het gebouw verliet de prinses langs een haag van Rode Kruishelpsters en -helpers het ziekenhuis op weg naar de helikopter, die om kwart over vijf weer opsteeg van het sportpark. heer Sandström zeide dankbaar te zijn dat het Zweedse Rode Kruis heeft mogen helpen bij het tot standkomen van het ziekenhuis. Enige hilariteit ontstond hierna toen de heer Sandström de oor konde met de akte van overdracht van het ziekenhuis weer terugstak in de zak, in plaats van deze te overhandigen aan de voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis ir. van Tuyl van Serooskerken. Maar die vergissing was uiteraard snel hersteld. Ir. van Tuyl droeg het ziekenhuis daarop over aan de voorzitter mr. Dijckmeester en sprak de hoop uit dat God allen die werken in het ziekenhuis zal mogen geven wat zij nodig hebben, dat in het grote wereldleven de mensen in voor- en tegenspoed el kaar nodig hebben. Zeker is wel, aldus de voorzitter, dat Schouwen- Duiveland in de nood zijn vrienden heeft leren kennen, want de Zweed se hulp aan het eiland was ontzag wekkend groot. Die impuls heeft ons moed gegeven en thans is deze vorstelijke gift in onze handen ge legd, zo vervolgde spr., die aldus besloot: „Wij dienen ons te blijven realiseren welk geluk ons in de schoot is geworpen, want wie zijn geluk niet kent, leeft ongelukkig in rijk bezit". Burgemeester Dijck meester verzocht daarna de prinses het ziekenhuis officieel te willen openen. Voordat de prinses bij de auto aankwam, werd zij toegesproken door een der Hongaren. Uit zijn handen mocht zij een klein model Hongaarse vlag in ontvangst nemen. Vol belangstelling luisterde de prinses naar de toespraak, die door een tolk werd vertaald. om gedreven door liefde tot Chris tus, hun taak te volbrengen onder het teken van het Rode Kruis. Burgemeester Dijckmeester, de korte redevoeringen beantwoor dend, herinnerde ook zijnerzijds nog eens aan de totstandkoming van het oude ziekenhuis te Noord- gouwe. Spr. noemde de totstand koming van het nieuwe van on schatbare waarde voor Schouwen- Duiveland en de wijze waarop het tot stand kwam uniek. Spr. dankte het Zweedse en het Nederlandse Rode Kruis, de Bouwcommissie en allen die medewerkten bij de tot standkoming, alsmede het perso- Rondgang door het gebouw Begeleid door de geneesheer-di recteur dr. H. Ezendam, de chi rurg dokter J. H. Motmans, de ad junct-directrice zuster A. van der Weg en de architect de heer J* van der Linden, maakte de prinses na de plechtigheid een rondwandeling door het ziekenhuis. Zowel de in terne- als de chirurgische afdeling werden bezocht alsmede de keuken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2