Welkom op Sehouwen-Duiveland DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 10 MEI 19ft? No. 18153 113e jaargang ZIERIKZEESCHEÜENIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) i 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889- REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee Redakteuri M. J. BIJ DE VAATE Tel. 309. (Foto Meyboom). Morgen, zaterdag 11 mei, is de grote dag waarop het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis voor Sehouwen-Duiveland zal worden geopend. Het is op deze blijde hoogtijdag, dat de bevolking van het eiland in officiële functie mag begroeten Kroonprinses Beatrix, die de daad van de opening zal verrichten. Als zij straks het ziekenhuis - een der welsprekendste symbolen van de buitenlandse hulpverlening aan het eiland na de stormramp van februari 1953 - officieel in gebruik zal stellen, zullen zonder twijfel de gedachten teruggaan naar het rampjaar, waarin het evenmin als op deze hoogtijdag, ontbrak aan koninklijke belang stelling. Oneindig verschillend zijn de omstandigheden van toen en nu, maar welk een overeenkomst toch ook weer. In dagen van leed en in dagen van vreugde immers is de belangstelling van het Koninklijk Huis met Sehouwen-Duiveland. MONTGOMERY WAARSCHUWT Veldmaarschalk lord Montgomery - opperbevelhebber van de NAVO in Europa - heeft donderdag op een bijeenkomst in Baltimore verklaard dat de Sowjet-Unie in het Midden- Oosten nog meer successen zal be halen, als het Westen niet spoedig tot bezinning komt. Er dreigen ernstige gevaren, zo zei hij, en daarom moet het Westen een bruikbare politiek voor het Midden-Oosten opstellen. Sommige landen schijnen er twee soorten politiek op na te willen houden: één in de Verenigde Naties en één voor het geval hun eigen nationale belangen op het spel staan. Een dergelijke houding kan slechts leiden tot de ondergang van het westelijk bondgenootschap en dat zou voor ons allen het einde be tekenen, aldus Montgomery. Een arbeider heeft in een mar meren vaas, die bij het altaar van de basiliek van San Marco stond, het hart gevonden van doge Fran cesco Erizzo. Deze doge regeerde in Venetië van 1631 tot 1646. Vliegramp in Spanje Bij het Madrileense vliegveld Barajas is donderdagavond een Spaans verkeersvliegtuig, dat van Santiago naar Madrid vloog, neer gestort en verbrand. De twee-en- dertig inzittenden zijn om het leven gekomen. Minder subsidie voor jeugdwerk Gezien de noodzaak de over heidsuitgaven te beperken heeft de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in de rijksregeling subsidiëring jeugd werk 1955 een wijziging aange bracht, waardoor met ingang van 1 januari 1957 de zogenaamde tweede toeslag tot de helft wordt teruggebracht en slechts zal wor den uitgekeerd tot maximaal 40 procent van de personeelslasten van functionarissen, in dienst bij een regionale en/of plaatselijke werkeenheid van een organisatie. De toeslag voor plaatselijke af delingen komt te vervallen. Arbeidsproduktiviteit in industrie neemt niet snel genoeg toe Verbroken evenwicht tussen produktie en lonen In een besloten algemene leden vergadering van het Centraal So ciaal Werkgeversverbond, heeft de voorzitter, mr. F. H. A. de Graaff, in een rede de loonpolitieke situatie onder de loep genomen en de waar schuwing geuit, dat de arbeidspro duktiviteit minder snel toeneemt dan de in de industrie betaalde lonen. Hij meende uit de jongste ont wikkeling nadrukkelijk de conclu sie te moeten trekken, dat aan het programma, zoals dit aangegeven werd in het S.E.R.-advies en in grote trekken bevestigd werd in de regeringsnota van februari, zorgvuldig de hand dient te worden gehouden. Hij onderschreef de in de rege ringsnota van februari neergelegde gedragslijn ten volle. Wij zullen er ernstig voor hebben te waken, dat in 1957 een halt wordt toegeroepen aan het sinds 1954 verbroken even wicht tussen de ontwikkeling van de lonen en de arbeidsproduktivi teit. Twee jongeus door trein gedood Op de met knipperlichten en een belsignaal beveiligde spoorweg overgang in de Maanderbuurtweg te Ede, zijn gisteravond even na zes uur twee jongens, de 17-jarige J. Tamis en de 9-jarige E. Jansen, beide wonende op Maanderbuurt weg 25 te Ede, door een elektrische trein van de lijn Utrecht-Arnhem gegrepen en op slag gedood. De slachtoffers, waarvan de jong ste bij de oudste achterop de fiets zat, bemerkten niet dat twee elek trische treinen in tegenovergestelde richting vrijwel gelijktijdig de over weg naderden. Eén lieten zij pas seren doch door de andere werden zij gegrepen en vele meters meege sleurd. Nylon-dam door Pluimpot Naar vernomen wordt zal deze zomer bv de afsluiting van de Pluimpot op het eiland Tholen een geheel nieuwe methode worden toe gepast, waarbij gebruik ge maakt wordt van moderne materialen, voornamelijk van een soort nylon, dat in de handel wordt gebracht als „akulon". Van dit mate riaal heeft men grote zakken vervaardigd, die gevuld zul len worden met zand - zij hebben een inhoud van 1 a 2 kxib. meter en zijn dan 50 tot 100 maal zo groot als jute zakken, die men ge woonlijk bij dijkwerken be nut - en die gebruikt zullen worden om in de monding van de Pluimpot een afsluit- dam te bouwen. Daardoor zal de kostbare aanvoer van „normale" materialen, zoals storteteen en dure klëïsoor- ten als keileem, grotendeels overbodig worden. Dit pro ject zal worden uitgevoerd in nauwe samenwerking tussen de Deltadienst-Zuid, het Bu reau Bijzondere Werken van de Zeeuwse Provinciale Wa terstaat en de betrokken polderbesturen. Het Londense blad „Daily Mail" schrijft, dat zjjn correspondent aan boord van de kruiser „Salem" van de Amerikaanse zesde vloot heeft gemeld, dat de vloot bevel beeft gekregen zich onmiddellijk naar het oostelijk bekken van de Mid dellandse Zee te begeven in ver band met de toestand In Syrië. GOES. Op de jaarvergadering van de Zeeuwse Christelijke Boe ren- en Tuindersbond, op 5 juni in het gebouw „Thalia" te Bergen op Zoom, zal minister Zijlstra een rede houden over „De landbouw en de economische vraagstukken van de ze tijd". Ongerustheid over opheffing Nationale Reserve Petitie wordt aangeboden aan minister van Defensie Een vrijwilliger van de Nationale Reserve te Driebergen-Rijsenburg, sergeant J. van Domselaar, zal he den (vrijdag)middag om 16.00 uur een petitie aanbieden aan de minis ter voor Defensie, welke petitie is ondertekend door duizenden Ne derlanders, onder wie hoge func tionarissen, predikanten, r.k. gees telijken, burgemeesters, etc. Ser geant Van Domselaar zal de bijna 20.000 verklaringen in een koffer, waarop het embleem van de Na tionale Reserve, met zich meedra gen. Zoals bekend ls heeft de minister voor Defensie, ir. C. Staf, besloten de Nationale Reserve op te heffen, omdat naar zijn mening dit insti tuut niet voldoende zou leven in het Nederlandse volk, terwijl vol gens de bewindsman bovendien voldoende dienstplichtigen aanwe zig zouden zijn om de taak van de Nationale Reserve over te nemen. Dit besluit van de minister heeft, naar de mening van sergeant Van Domselaar, onder de ruim 12.000 vrijwilligers grote verontrusting gewekt. Volgens hem richten de talrijke reacties zich tevens op de verklaringen van de minister, vast gelegd in de Memorie van Ant woord, waarbij volgens sergeant Van Domselaar niet de les wordt getrokken uit de wrange ervaring die de vrije wereld heeft opgedaan bij de opstand in Hongarije. Sergeant Van Domselaar, die het initiatief heeft genomen tot het op stellen van de petitie, acht het zeer betreurenswaardig, dat duizenden gezagsgetrouwe vaderlanders „aan de dijk" worden gezet, alsof zij een misgreep hebben gedaan, in plaats van de bereidheid hebben getoond het land vrijwillig vanaf 1948 te dienen. Dank aan onderdrukkers Het Sowjet-persbureau „Tass" meldt, dat de Hongaarse parle mentsleden donderdag op hun eer ste vergadering sedert de opstand eenstemmig een resolutie hebben aangenomen, waarin de Sowjet- Unie bedankt wordt voor de „broe derlijke hulp" bij de onderdrukking van de revolutie. Zij brachten „eeuwige hulde en dank aan de Sowjet-helden, die hun leven en bloed gaven in de strijd tegen de contra-revolutionaire benden", al dus „Tass". Volgens het semi-officiële Egyp tische nieuwsblad „Al Shaab" heb ben overheidsorganen in Cairo medegedeeld, dat er vanaf 14 mei dagelijks weer twee convooien door het Suezkanaal zullen varen. Ver der zou er aan liet eind van deze maand worden bekend gemaakt dat er plannen bestaan om het ka naal 12 meter uit te diepen tot 18 meter en dat de waterweg zal wor den verbreed tot 50 meter, aldus „Al Shaab". Middenstands-watersnoodcommissie ontbonden 'Ruim 17 miljoen gulden werd aan" schadevergoeding uitgekeerd 5^precies drie jaar gefunctio neerd te hebben is in een korte slotbijeenkomst de watersnood commissie van de Koninklijke Ne derlandse Middenstandsbond offi cieel ontbonden. Deze commissie, die in maart 1954 werd geïnstalleerd, kon na 4e op 6 mei 1954 gehouden vergadering in Goes beginnen met daadwerke lijke hulpverlening. Het aantal ge dupeerde middenstanders in Zee land, dat voor vergoeding in aan merking kwam, bedroeg 6.690, ter wijl tot heden voor 6.677 van hen de zaak definitief is afgewikkeld. Totaal werd in Zeeland en Goeree- Overflakkee in deze periode voor f 17.725.000,— aan schadeloosstel lingen uitgekeerd. Aan 1.098 per sonen werden voor-schotten ver leend tot een bedrag van f 10.390.000. De laatste vergadering van de watersnoodcommissie werd giste ren gepresideerd door de heer P. G. van der Weele en werd o.m. be zocht door de voorzitter van de Kon. Ned. Middenstandsbond, de heer L. de Groot en de midden standsconsulent, de heer A. Kor- stanje te Goes. Nieuw gebouw Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht geopend Mijlpaal in ontwikkeling van organisatie Tijdens een bijeenkomst in de Westerkerk te Utrecht, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mans- holt, gistermiddag het nieuwe ge bouw van de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht officieel geopend. Voorafgaand aan de officiële ope ning hield de voorzitter van het bestuur van de Centrale Raiffeisen bank, prof. dr. G. Minderhout, een rede. Hij zeide, dat het betrekken van het nieuwe gebouw een mijl paal betekent in de ontwikkeling van de organisatie, die nog geen zestig jaar oud is. Het georgani seerde landbouwkrediet dateert in ons land uit de laatste jaren van de vorige eeuw. Toendertijd liet de kredietvoorziening van land- en tuinbouw, volgens prof. Minder hout, alles te wensen over. De agrarische bevolking was daarvoor aangewezen op de handelaars, die de produkten kochten of op de le verancierskredieten. In het alge meen was het krediet toen voor de boeren en tuinders zeer duur. Van alle leden van de K.N.M.B. hebben op Sehouwen-Duiveland ongeveer 40 op Zuid-Beveland ongeveer 40 °/o, op Tholen ongeveer 30 en op Goeree-Overflakkee ongeveer 15 °/o gebruik gemaakt van de geboden hulp. Binnen niet al te lange tijd is het werk van de schade-enquêtecom missie in Zeeland ook ten einde en nu reeds staat vast dat deze com missie op 1 juli in slotvergadering bijeen komt. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wanneer men de hoop varen #j laat, vaart men zelf met haar mee. DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE De Amerikaanse afgevaardigde op de ontwapeningsconferentie in Londen, Harold Stassen, heeft maatregelen voorgesteld ter voor bereiding van een internationaal systeem van toezicht op de ont wapening. Hij stelde voor dat er een werk comité wordt gevormd ter bestu dering van de mogelijkheden van een „commissie van voorbereiding". Deze laatste commissie zou met haar werk moeten beginnen zodra er een ontwapeningsakkoord tot stand is gekomen. Zij zou in stand moeten blijven tot de vorming van het eigenlijke orgaan voor inter nationaal toezicht. De „X-l" een wondermachine Een fabriek te 's-Gravenhage (de N.V. Electrologica), die is opgericht in samenwerking tussen een grote levensverzekeringsmaatschappij (Nillmij) en het Mathematisch Cen trum, heeft een geheel nieuw type rekenmachine in ontwikkeling on der de naam X-l. De electronen- buizen zijn in deze machine volle dig vervangen door transistoren, en het „geheugen" van de machine wordt gevormd door magnetische ferrietkernen. De snelheid van de machine X-l ls in vergelijking met de eerder vervaardigde apparaten opgevoerd: de X-l verricht een optelling van 2 getallen van 8 decimalen in 64 mil joenste seconde, hetgeen betekent dat de machine ruim 15.000 van dergelijke optellingen per seconde kan uitvoeren. Het prototype van de X-l, dat is bestemd voor het voeren van de volledige admini stratie van de levensverzekerings maatschappij, zal nog voor het ein de van 1957 voltooid zijn. i!iiinRiini:t!!nuii(liiiiUi]|jKtiiuiiiomiiiiiniiiiiiDii!Ritiii!iiitinii!iiii!Uiiu!iitiiii!ir.:iiir Overdenking „Ken Hem in al uw wegen, dan zal Hij uw paden recht maken". (Spr. 3 16). Tussen kennen en kennen be staat een groot verschil. Zo ook tussen kennis en kennis. De één zal ons veel nader staan dan de ander. We hebben zoveel „kennissen", waarvan we enkele bijzonderheden weten en dan houdt het op. Het kennen van elkaar is meestal maar zeer oppervlakkig. Een mens laat zich nu eenmaal niet zo gemakke lijk „in de kaart kijken". Veelal vaak uit angst voor innerlijke ar moede. Echt kennen wil zeggen de ander wezenlijk ontmoeten. Is die wil er niet, dan zult ge zelfs in de vriend schap en het huwelijk, vreemden voor elkaar blijven. Dat kennen uit bovenstaand tekstwoord gaat nog verder. Daar gaat het niet alleen om een be wuste ontmoeting, maar bovendien om een erkennen, „ken Hem", dat betekent dan dus: erken God, als degene, die recht op uw leven heeft. Erken Hem als de Vader in Jezus Christus. Erken Hem als de God, die uw leven verlost van het verderf. Erken Hem als de enig vertrouwde leidsman voor het heel gewone dagelijkse leven. Erken Hem, geef u aan Hem over, omdat ge niet van uzelf zij t. En dan: ken Hem in al uw we gen. Het leven brengt ons op aller lei wegen. Het gaat immers meestal heel anders dan we ons hadden voorgesteld. Laat God er niet bui ten. Niet wanneer het verkeerd gaat, maar zeker ook niet in voor spoed. Zeker, de Here is met ons hele hebben en houden bekend. Van vóór we geboren waren zelfs. En Jezus Christus zelf is onze weg ge gaan van de wieg tot het graf. Maar de Here wil erkend en daarvoor moet al onze eigen-wijsheid telkens weer aan het kruis. „Ken Hem in al uw wegen", daarop volgt een blijde zekerheid: „dan zal Hij uw paden recht ma ken". Dat veronderstelt, dat onze paden niet recht zijn. Maar dat ge tuigt niet minder hiervan, dat God die krommingen en bochten er uit zal halen, wanneer we Hem als de enige Verlosser erkennen. Als ge de Heiland niet buiten uw bestaan laat, dan zal Hij u steeds weer en steeds meer uit die warwinkel van eigen gebrekkigheden voeren op rechte paden. Zij het soms door grondig in onze plannen in te grij pen of misschien zelfs hardhandig tot de orde roepen. Maar dan zul len alle dingen medewerken ten goede, dw.z. tot het recht maken van onze paden. P. L. S. Nog een recente foto van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis dat morgen door prinses Beatrix zal worden geopend. De foto geeft een duidelijk beeld van het monumentale gebouiv, waarvan de ar chitectuur sober is ge houden, maar functio neel beantwoordt aan alle te stellen eisen op het gebied van moderne ziékenhuübouvi.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1