Woningbouw deelde in ruime mate in hogere productie DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 9 MEI 1957 No. 18152 113e jaargang Z1GRIKZGGSCHEWNIE1IWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4.15, pei week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-5166? REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. f, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. lakenman 6. Ochlman, Zierikzee Redakteur; M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. De Opperste Sowjet ENORME ECONOMISCHE REORGANISATIE IN DE SOWJET-UNIE OP HANDEN Op grote schaal migratie naar Siberië De Sowjetrussische partijleider Nikita Chroesjtsjef heeft op een bijeenkomst van de Opperste Sow jet In het Kremlin voorgesteld, spoedig meer dan twintig ministe ries af te schaffen als onderdeel van een nationaal plan voor een meer doeltreffende organisatie van de industrie. De partijsecretaris zei, dat het ministerie voor de steenkoolindu strie van de republiek Rusland niet te Moskou maar te Kemerova, een mijngebied dat ruim 2.400 km ten oosten van Moskou ligt, moet zijn gevestigd. Zo moest ook het mini sterie voor ijzer en staal niet in de hoofdstad maar in de Oeral, 1.600 km ten oosten van Moskou, zijn gevestigd. Spreker verklaarde, dat tenge volge van de bureaucratie jaarlijks duizenden miljoenen roebels wor den verspild. Het aantal ambtena ren in de Sowjet-Unie bedroeg 850.000, die het land tien miljard roebels per jaar kosten .Er waren te veel Russen, die toezagen op het werk van andere Russen. „Onze taak is het de produktie aan te moedigen tot het punt, waar de ar beider geen toezichthouder meer achter zich nodig heeft". Het door de partijsecretaris in gediende plan moet door de 1.347 leden van de Opperste Sowjet wor den goedgekeurd. Assemblee Westeuropese Unie verwerpt motie van afkeuring De Assemblee van de Westeuro pese TJnie heeft de motie van af keuring verworpen, die twaalf le den hadden ingediend tegen de snelle goedkeuring, welke de raad van ministers had verleend aan het voornemen van Groot-Brittannië tot vermindering van de Britse troepensterkte op het Europese con tinent. Weliswaar spraken zich 31 leden van de Assemblee voor de motie uit en 27 tegen bij 10 onthoudingen, maar de reglementair voorgeschre ven meerderheid bij stemming over een motie van afkeuring werd niet behaald. Om de motie aangenomen te krijgen zouden er 45 stemmen vóór moeten zijn uitgebracht, n.l. de meerderheid van het aantal le den dat de Assemblee telt en dat 89 bedraagt. Zelfbestuur voor Frans Kameroen De Fransman Robert Bargues heeft woensdag de beheerschaps- commissie van de V.N. de tekst van het nieuwe statuut overhan digd, krachtens hetwelk aan Frans Kameroen in binnenlandse aange legenheden autonomie wordt ver leend. Bargues verklaarde dat het sta tuut zaterdag van kracht zal wor den. Hij merkte op dat het defini tieve ontwerp van het statuut het resultaat is geweest van in vrijheid gevoerde besprekingen met verte genwoordigers van Frans Kame roen, waarbij rekening is gehouden met amendementen, die door de al gemene vergadering van Frans Ka meroen waren ingediend. Bargues zei voorts dat Frans Kameroen een wetgevende vergadering van 70 leden zal krijgen. Buitenlandse deskundigen op het gebied van de Russische economie noemen het plan de grootste eco nomische reorganisatie sinds de dood van Lenin in 1924. Er zullen rechtstreeks of indirect 300.000 staatsbedrijven en veertig miljoen arbeiders bij zijn betrokken. Het plan houdt voorts in, dat er vele miljoenen mensen van Europees Rusland naar de onontgonnen ge bieden van Siberië zullen worden overgebracht. „Congres van het Europese volk" De Italiaan Altiero Spinelli, se cretaris van de beweging van Euro pese Federalisten in Italië, heeft woensdagavond in Maastricht ge sproken over het Europese initia tiefcomité, een tijdelijke groepe ring die zich ten doel stelt een eerste „congres van het Europese volk" bijeen te laten komen. Dit congres zal van 8 tot en met 10 december 1957 in Turijn bijeen moeten komen. Maastricht zal, als achtste stad na Antwerpen, Dus- seldorf, Genève, Lion, Milaan, Straatsburg en Turijn, aan de ver kiezingen voor dit eerste congres van het Europese volk deelnemen. Nylon-kraaiennest Het is gebleken dat niet al leen de dames belangstelling hebben voor nylons; ook een. kraai in Hoogeveen heeft daarvoor interesse getoond. Een dame uit Hollandsche- veld kocht in maart jl. in Hoogeveen een paar nylons, liet ze keurig verpakken maar verloor het pakje op weg naar huis. Hoe ook ge zocht werd, het pakje kwam niet te voorschijn, ook niet bij de gevonden voorwerpen op het politiebureau. Toen een mevrouw in Hoogeveen dezer dagen bezig was met de schoonmaak kwamen ook de schoorsteenvegers. Er bleek een kraaienest in de schoorsteen te zitten, en dat werd verwijderd. In het nest: het verloren geraakte pakje met de nylons, die dienst hadden gedaan voor de wandbekledlng van het kraaienest. Ruim dertig miljoen voor kinderhulp Het bestuur van UNICEF, het kinderfonds der Verenigde Naties, heeft opnieuw een bedrag van f 30.420.000,uitgetrokken voor hulp aan kinderen in 40 landen. De uitvoerende raad van het kinderfonds, waarin dertig landen zitting hebben, aanvaardde onder andere een voorstel om ongeveer 100.000 kinderen tussen 4 en 10 jaar in Hongarije in de komende winter van warme kleding te voorzien. Het uitgetrokken bedrag zal wor den besteed voor de bestrijding van ziekten en ondervoeding en voor de uitbreiding van de zorg voor moeder en kind in meer af gelegen streken. EISENHOWER OVER LONDENSE ONTWAPENINGSCONFERENTIE Sowjet-voorstellen zijn bestudering waard President Eisenhower heeft woens dag op zijn persconferentie in Washington verklaard, dat uit de jongste Sowjet-voorstellen voor luchtverkenning blijkt, dat er op de huidige Londensc ontwapenings conferentie harder en eerlijker ge werkt wordt dan by vroegere ge legenheden. De Sowjet-voorstellen willen luchtverkenning door Amerikanen van oost-Siberie in ruil voor lucht verkenning door Sowjet-vliegtui- gen van Alaska en het westelijk deel van de Verenigde Staten. Deze voorstellen zijn een ernstige bestudering waard, aldus de presi dent. Volgens hem gaat het niet zo zeer om welke gebieden voor lucht verkenning open gesteld worden als wel wat er in die gebieden te verkennen valt. Verscheidene journalisten vroe gen de president, of de recente Russische waarschuwingen aan lan den die Amerikaanse atoomwapens zullen ontvangen, van invloed op de Amerikaanse politiek zullen zijn. De president zei, dat de Verenigde Staten trachten een politiek te ont wikkelen die de veiligheid van de vrije wereld bevordert en oorlogs handelingen afschrikt. Daarom zal geen rekening met de Russische dreigementen gehouden worden. Die zijn reeds lange tijd een onder deel van de Sowjet-politiek. Deze foto geeft een beeld van het monster-proces, dat te München ge voerd loordt tegen Sepp Dietrich, voormalig commandant van de S.S.- lijfwacht van Adolf Hitler, en Michael Lippert, voormalig commandant van de S.S.-wacht in het beruchte concentratiekamp Dachau, die er van worden beschuldigd in de nacht van 30 juni op 1 juli 1934, de beruchte „nacht van de lange messen" te hebben deelgenomen aan het uitmoor den van Ernst Röhm en zijn S.A. - De foto toont Dietrich (links) cn Lippert in de beklaagdenbank. Op de voorgrond de verdediger dr. Alfred Seidl. BRUTALE BANKOVERVAL IN PRINCENHAGE Overvaller dwong kassier geld af te geven In het fUiaal van de Nederlandse Handelmaatschappij te Breda, een bijkantoor dat gevestigd is in de wjjk Princenhage, is gistermorgen omstreeks negen uur een overval gepleegd door een tweetal mannen, die met een auto arriveerden. Een van de inzittenden van de auto ging de bank binnen en vroeg aan de juffrouw die hem open deed 500 Belgische francs te willen wis selen. Daar de filiaalhouder nog niet aanwezig was, verzocht de juf frouw de man even plaats te ne men, hetgeen hij deed. Zodra de heer Janssen, de filiaalhouder, ar riveerde, verzocht de man opnieuw de 500 Belgische francs voor hem te willen wisselen. De heer Janssen haalde uit een lade van zijn bureau al het aanwezige kasgeld en kreeg toen plotseling een revolver onder zijn neus geduwd met de opdracht het geld dat hij in de hand had, in een enveloppe te steken. Nadat hij dit had gedaan, dwong de over- Reeds 350.000 doosjes toverballen verkocht Het bestuur van de Nederlandse Jeugdgemeenschap deelt mee, dat bij de actie-toverbal ten bate van de Hongaarse jeugd in de Oosten rijkse vluchtelingenkampen, thans 350 000 doosjes met toverballen zijn verkocht. Zoals bekend hoopt men 1 miljoen doosjes te kunnen ver kopen, bestaande uit vier series van elk 250.000 stuks. Einde mei zullen via de radio de prijswin naars worden bekend gemaakt. vaUer hem het geld af te geven. De heer Janssen moest hierna met het gezicht tegen de muur gaan staan, waarop de man het gebouw verliet en met zijn mededader in de auto zich snel uit de voeten maakte. De buit bedroeg f 5.008, Dc beer Janssen, die volkomen ov^i's'iuur was, heeft de politie la ten opbellen, die onmiddellijk een onderzoek instelde. Een van de twee mannen is gis termiddag in de bossen rond Turn- hout gearresteerd. Het was de 29- jarige J. van Schooten uit Borger- hout. Hij was in het bezit van 4.000 gulden en de contactsleutel van de auto. Deze auto bleek te zijn ge stolen. De man ontkende iets van de overval te weten. Ook de tweede man is in het bos opgemerkt, doch hij kon niet worden gearresteerd. „Onze elfmiljoenste inwoner" Op vrijdag 10 mei zal de direc teur-generaal van de Statistiek, prof. dr Ph. J. Idenburg, van 20.05 tot 20.10 uur over Hilversum II spreken over „Onze elfmiljoenste inwoner". ENSCHEDE. Gisteren is_ te En schedé de landdag van dé lande lijke Unie van Vrouwelijke Vrij willigers gehouden. Achthonderd deelneemsters waren uit alle delen van het land naar Enschedé ge komen om zich te bezinnen over de taak, die de U.V.V. zich heeft gesteld, alsmede om in een feeste lijke sfeer bijeen te zijn. Nederlandse bijdrage aan de minder ontwikkelde gebieden Ten aanzien van de hulpverle ning aan de minder ontwikkelde gebieden komt Nederland op de zesde plaats voor wat betreft het bedrag dat voor deze hulp per hoofd van de bevolking wordt be schikbaar gesteld. De hoogste bijdrage levert Ca nada met 13 2 dollarcents per hoofd van de bevolking, gevolgd door De nemarken met 13 en Noorwegen met 11,2 cent. Dan komen Zweden met 9,6 en de Verenigde Staten met 9,5 cent. De Nederlandse bijdrage bedraagt 8.2 dollarcent per hoofd van de bevolking. Hierin is nog geen rekening gehouden met de nieuwe binnenkort te verwachten voorstellen van de Nederlandse re gering tot het geven van extra bij dragen voor de hulp aan de onder ontwikkelde gebieden. Na Nederland volgen nog Nieuw- Zeeland met 8 en Zwitserland met 7,1 dollarcent per hoofd van de be volking. Kunstschilder Jan Sluyters overleden Gisternacht is te zijnen huize aan het Olympiaplein te Amsterdam op 75-jarige leeftijd overleden de kunstschilder Jan Sluyters. Het overlijden van deze zeer be kende portrettist, colorist en litho graaf komt voor ingewijden niet onverwachts; de schilder was al geruime tijd vrij ernstig ziek. Johannes Carolus Bernardus Sluyters, die zich Jan noemde, werd geboren op 17 december 1881 in 's-Hertogenbosch. Hij verwierf in 1904 de Prix de Rome voor schilderkunst en maakte een twee jarige studiereis naar Italië, Spanje en Frankrijk. Vervolgens was hij werkzaam in Amsterdam en Laren. Hij schilderde veel figuren, por tretten, naakten en stillevens. Doe ken van zijn hand hangen in de musea te Amsterdam (Rijks- en stedelijk museum), den Haag, Rot terdam, Dordrecht, 's-Hertogen bosch, Utrecht, Parijs, Antwerpen en Brussel. Als lithograaf maakte hij naam door de illustraties van kinder boeken. Gevolgen van radio-actieve straling De Australische regering heeft donderdag meegedeeld, dat zij zal laten onderzoeken of de van Britse zijde afkomstige stelling, dat door de reeds genomen atoomproeven in de komende twintig tot dertig jaar 50.000 mensen aan bloedkanker zul len overlijden, juist Is. De minister van bevoorrading, Beale, deelde in het Australische Huis van Afge vaardigden mee, dat er een natio nale commissie is opgericht voor dit onderzoek. De kwestie van de bloedkanker zal worden aangepakt als een zaak van nationaal belang, aldus minis ter Beale. De bouwactiviteit in Nederland in 1956 De totale produktie aan bouwwerken, met uitzondering van die van de Rijkswaterstaat, bedroeg in 1956 f 2221 miljoen. Daarmede is de in het bouwprogramma-1956 vervatte raming omtrent het in dat jaar te verwerken bedrag met f 261 miljoen overschreden, d.i. met 19,4 procent. Aldus blijkt uit de driemaandelijkse publikatie van het ministerie van Volkshuisvesting cn Bouwnijverheid. Aan deze publicatie wordt voorts ontleend: Alleen aan gebouwen werd in 1956 voor f 1976,2 miljoen ver werkt. Dit is voor rond f 329 mil joen of 20 procent meer dan in het bouwprogramma-1956 geraamde bedrag van f 1647 miljoen. In de toelichting, welke het bouwprogramma-1956 vergezelde werd onder meer betoogd, dat voor de omvang daarvan het aantal be schikbare bouwvakarbeiders bepa lend was. Met het in 1954 (het bouwprogramma-1956 werd in de loop van 1955 ontworpen) bestaan de apparaat kon - zo werd gesteld - met de toen geldende prijzen on geveer f 1500 miljoen aan gebou wen worden verwerkt, Voorzich tigheidshalve een vergroting van het apparaat en een verhoging van de produktiviteit buiten de becijfe ring latende, kon worden gecon cludeerd, dat het met de prijzen, welke aan het programma 1956 ten grondslag lagen, mogelijk moest zijn voor rond f 1650 miljoen aan gebouwen te verwerken. Daar in het jaar 1956 het appa raat in werkelijkheid in omvang toenam (gemiddeld rond 7000 ar beiders meer dan in 1955 in de bouw werkzaam) en de produkti viteit eer een neiging tot toe- dan tot afnemen vertoont, terwijl daar enboven de weersomstandigheden over het algemeen minder ongun- Dit nummer bestaat uit 8 pagina's I Het kwaad zegeviert vaak, 1 maar overwint nimmer. stlg waren dan In 1955, lag een overschrijding van de raming wel voor de hand. Ten opzichte van de resultaten in 1955 behaald, zijn die van het ver slagjaar belangrijk gunstiger. In 1955 werd in de gebouwensector f 1651 miljoen verwerkt, in 1956 f 1976 miljoen. Indien rekening ge houden wordt met prijsverhogingen in 1956, dan komt voor gebouwen in dat jaar een reëel hogere pro duktie van rond f 215 miljoen te voorschijn. Aan woningen werd een produk tie van f 1104 miljoen gehaald, te gen f 813 miljoen in 1955. Indien ook hier de prijsstijgingen worden geëlimineerd, dan bl(jkt, dat ten opzichte van 1955 in het verslagjaar een reëel hogere produktie is ver kregen van f 225 miljoen. Daar de ze stijging hoger is dan ten opzichte van het jaar 1955 in de gehele sec tor gebouwen is bereikt, blijkt dui delijk, dat de woningbouw in zeer ruime mate in de hogere produktie heeft gedeeld. rikzt Mededeling voor jeugdverenigingen Men verzoekt ons te willen mede delen, dat de verenigingen die zor gen voor de afzetting van de Emil Sandströmweg bij gelegenheid van de opening van h'et Rode Kruis- ziekenhuis door H.K.H. prinses Beatrix, om 1 uur aanwezig dienen te zijn op het Kerkplein (bij St. Lievensmonstertoren). Het betreft hier de navolgende verenigingen: Rust Roest", „Olympia", de R.K - gidsen, de jeugdclub uit Bruinisse en de padvindersgroepen van Schouwen-Duiveland. Om 1.15 uur wordt gestart naar de plaatsen, die de verschillende verenigingen krij gen aangewezen. Proefboringen in de Grevelingen tijdelijk gestaakt Door de Rijkswaterstaat, afdeling Deltadienst, worden overal in de Grevelingen proefboringen ver richt, die in verband staan met de eerlang te leggen dam door de Grevelingen van Duiveland naar Flakkee. Zolang deze boringen worden verricht boven op de Krammerplaat of op de vooroever die niet in cultuur is gebracht, heeft niemand natuurlijk last van deze boringen. Anders wordt het wanneer zij worden verricht op gronden die voor de mosselcultuur worden gebruikt. (Te goed herin nert men zich in mosselkwekers- kringen de schade aangericht door de dijkherstellers van Flakkee, over welke schadevergoeding nog steeds een proces loopt). Toen daarom deze week boringen wer den verricht op de Oude Tongse Bank, midden in met mosselen be zette percelen, terwijl een groot aantal ankers in andere percelen werd uitgezet, is direkt contact ge zocht met de leiding van deze Del tadienst om een op schrift gestelde verzekering te krijgen, dat de aan gerichte schade volledig zal wor den vergoed In afwachting van deze regeling zijn de boringen tij delijk gestaakt. Paard beet varken Een paard van de heer P. V. te Ouwerkerk, maakte zich woedend op een varken (een grote „loper" van ruim 100 pond) van dezelfde eigenaar. Het paard beet het varken in de nek en tilde het enige keren hoog boven de grond. Daarna ontving de worst producent nog een paar flin ke opstoppers. Ooggetuigen verklaren, dat zij zoiets nog nooit hebben gezien. Even later liet het paard, dat nor maal erg mak is, zich ge willig wegleiden. Wat de oorzaak van deze plotselin ge drift is geweest laat zich niet peilen. Naar verluidt is het varken er nog vrij goed afgekomen. Gezin woont in kille koestal Een gezin met vijf jonge kinde ren woont te Hardinxveld-Giessen- dam in een kille stal, waar drie weken geleden nog koeien stonden. Er staan kinderbedjes op de „stoep" een box naast de ijzeren drinkbak ken en bij de enige kraan in de schuur is een soort keuken geïm proviseerd, waar eten wordt be reid op kookstellen Er is een slaap kamer gemaakt van overgordijnen en lappen die. aan de balken zijn bevestigd en met behulp van een oliekacheltje tracht men de tem peratuur een beetje dragelijk te maken. De 39-jarige machinist Arie Meerkerk is met zijn gezin vrijwil lig naar deze behuizing getrokken, één dag voordat de inboedel van zijn oude woning B 316 op straat zou worden gezet. Dit pand is na melijk eigendom van de schipper T. D. O., die reeds ruim 3ü jaar geleden het echtpaar de huur heeft opgezegd Toen drie jaar daarna de woning nog niet ontruimd was volgde de gebruikelijke gerechte lijke procedure, waarbij de eige naar in het gelijk werd gesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1