Bezwaren tegen terugtrekking Britse troepen uit West-Duitsland DE ZIERIKZEESCHE COURANT Averechts effect vanprijzende woorden l Vin >V DINSDAG 7 MEI 1957 No. 18151 113e jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Priji per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, pei week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN ÓPGENOMEM 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee - Redakleur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Motie van afkeuring in W.E.U. Een groep leden van alle fracties uit de Assemblee van de West- europese Unie, die maandag In Straatsburg haar derde zitting begon, heeft een motie van afkeuring ingediend tegen het beleid van de raad van ministers. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de Europese parlementaire politiek dat zoiets gebeurt. Heden (dinsdag)mlddag kan er over de motie worden gestemd. De aankondiging van de nieuwe assembleevoorzitter, sir James Hut chison, dat de motie was ingediend, vormde een verrassend slot van een ook overigens levendig debat, dat was geopend door de Neder landse vertegenwoordiger J. J. Fens. Het rapport toelichtend dat hij de Assemblee namens de de fensiecommissie uitbracht, zei de heer Fens, dat men achter zijn verklaringen vooral geen sensatie moest zoeken. „De werkelijkheid", zo zei hij, „is al erg genoeg: de ba ses van onze defensie, het veelge noemde schild en het zwaard, zijn een schild met gaten en een stomp zwaard. Het voornemen van de Britse regering tot vermindering van haar troepensterkte op het Europese continent, brengt een kink in de kabel. Dit", zo zei de heer Fens, „is een delicaat onder werp ,maar het moet mogelijk zijn het open en eerlijk aan de orde te brengen. De verantwoordelijkheid voor het besluit ligt bij de raad van ministers van de Westeuropese Unie, die de Britse regering toe stemming gaf het uit te voeren". De Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, Armsby-Gore, bestreed de mening dat het' hier een aanzienlijke vermindering van Engelands troepensterkte in Eu ropa betrof. Om economische re- Dit is de Belgische minister voor de Buitenlandse Handel, de 53- jarige Victor Larock, die, naar men in bevoegde kringen zeker meent te weten, spoedig Paid Henri Spaak zal opvolgen als Belgisch minister van Buitenlandse Zaken. Generaal Sepp Dietrich voor zijn rechters Beschuldigd van moorden in 1934 Te München is maandagochtend de openbare behandeling begonnen van een strafproces tegen twee hoge officieren van de voormalige S.Sde 64-jarige Sepp Dietrich en de 59-jarige Michael Lippert, die worden beschuldigd van deel neming aan moorden in „de nacht van de lange messen", de nacht van 30 juni 1934. In de nacht van 30 juni heeft Hitier door uitschakeling van Roehm en zijn aanhangers de ab solute macht verworven. Dietrich zei tot de rechters, dat Hitier hem onmiddellijk zou heb ben laten doodschieten, indien hij geweigerd zou hebben de zes S.A.- leiders te doen doden. Hitler had gezegd, dat de zes mannen zich aan hoogverraad schuldig hadden gemaakt. Dietrich zei zich niet te hebben kunnen voorstellen, dat Hitler, die hij steeds met „Führer" aanduidde, een ongerechtvaardigd bevel zou geven. Van een „zuiveringsactie" had hij niets geweten. De zes S.A.- leiders werden gedood in de ge vangenis Stadelheim te München. Lippert zei geen van de drie schoten te hebben gelost, die op Roehm (leider van de bruinhemden van de S.A.) in zijn cel zijn afge vuurd. denen is het Groot-Brittannië ech ter onmogelijk, het bewapenings tempo van de laatste tijd te blijven volhouden. Dat hoeft niet te be tekenen dat andere landen auto matisch het Britse voorbeeld vol gen. Groot-Brittannië blijft zijn de fensiebeleid baseren op de West europese Unie en het Atlantisch Pact. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Spaak, de nieuwe secretaris-generaal van de NAVO, nam aan het debat deel, door te antwoorden op een groot aantal vragen, die hem uit de Assemblee werden gesteld. Hij zei dat alleen een gecontroleerde ontwapening, zowel van kernwapens als van con ventionele wapens, voor het westen aanvaardbaar kon zijn. De enige oorlog die ik, en dan nog met af grijzen, accepteer, zei Spaak, is de defensieve oorlog. De Belgische mi nister verklaarde niet te geloven dat de communisten systematisch een derde wereldoorlog voorberei den. Zij hebben, zei hij, evenveel reden er bang voor te zijn als wij - of meer nog. Van lieverlee spitste het debat zich toe op de kwestie van het ge bruik van en het nemen van proe ven met kernwapens. Een heftig pleidooi voor het stopzetten van de proeven, leverde de Duitse so cialist Erler. De Nederlandse afge vaardigde Schmal, wenste de vol ledige tekst van de recente oproep van Nobelprijswinnaar Schweitzer over het staken van proeven met kernwapens onder de leden van de Assemblee te laten verspreiden. De ontwapeningsbesprekingeii ENGELSE VOORSTELLEN TOT VOORTIJDIGE REGISTRATIE AT00MPR0EVEN Produktieverbod van splijtbaar materiaal De Britse delegatie in de onder commissie van de V.N. voor ont- wapening, die maandag weer bij eenkwam na een onderbreking van zes dagen, heeft voorstellen gedaan wat betreft de voortijdige registra tie bij de V.N. van atoomproeven en de beperking van zulke proeven. De Britse regering stelt een over eenkomst tussen Amerika, de Sow- jet-Unie en Gr.-Brittanniëvoor over over de registratie van proeven op basis van de resolutie, die 18 jan. in de Algemene Vergadering van de V.N. is ingediend door Canada, Ja pan en Noorwegen. Engeland is bereid een aantal internationale waarnemers bij de proeven toe te laten. Engeland stelt verder de instel ling van een commissie van des kundigen voor, die de mogelijkhe den van een beperking van het aantal proefontploffingen en van de controle daarop moet bestude ren. Deze commissie zou kunnen samenwerken met de door Ame rika voorgestelde groep deskundi gen ter voorbereiding van een al gemeen stelsel van toezicht op de kernontwapening. Amerika heeft onlangs geopperd, dat deze des kundigen op 1 september 1957 bij eenkomen en dat het controle systeem op 1 maart 1958 zal in- Russische vlaggen iu Djakarta De president van de Sowjet- Unie, maarschalk Voroshilov, die maandagmorgen na een bezoek van drie weken aan de Chinese volks republiek uit Peking is vertrokken, arriveerde in de loop van de mid dag in Djakarta, aldus een bericht van radio-Moskou. Hij werd op het vliegveld ver welkomd door president Soekarno, die een korte welkomstrede uit sprak. De Indonesische hoofdstad was versierd met de Indonesische en Russische vlaggen, terwijl talrijke portretten van de maarschalk zichtbaar waren. Vliegende bommen op Formosa De nationalistisch-Chinese gezant in Australië, dr. Tsjen Tai Tsjoe, heeft de pers te Canberra maandag meegedeeld, dat de Amerikaanse en nationalistisch-Chinese regering maandag besloten hebben, dat er op Formosa een Amerikaanse een heid met vliegende bommen van het type „Matador" zal worden gelegerd, als „een afschrikwek kend middel tegen communistische agressie". Hij zei dit telegrafisch te hebben vernomen van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Taipeh^ De „Matador" heeft een actie radius van bijna 1.000 kilometer. gaan. Met ingang van die datum zou de produktie van splijtbaar materiaal voor militaire doeleinden geheel moeten worden gestaakt. Tenslotte stelt de Britse regering voor, dat de staking der proefex plosies met kernwapens wordt voorafgegaan door een produktie verbod van splijtbaar materiaal voor militaire doeleinden, dit in het kader van een algemeen ak koord over de ontwapening. Van welingelichte' Britse zijde wordt vernomen, dat Frankrijk, Canada en de Verenigde Staten in beginsel met het Engelse plan in stemmen. Aartsbisschop Makarios over Cyprus Aartsbisschop Makarios heeft maandagavond te Athene gezegd dat de Cyprische kwestie in be handeling genomen zou kunnen worden „indien Cyprus onder man daat van de Verenigde Naties kwam". Dit zei hij na een bespre king met de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Averoff. „De overdracht van de Britse souverei- niteit over het eiland aan de Navo is onaanvaardbaar", aldus de aarts bisschop. Israël toonde wat het buit maakte De Israëlische president Yitsjak Ben Zvi, premier Ben Goerion en de stafchef Mosje Dajan, hebben maandag te Tel Aviv een parade afgenomen, waarin buitgemaakte en gereviseerde wapens werden getoond. De parade was georgani seerd ter gelegenheid van de vie ring van de onafhankelijkheidsdag in Israël. Met uitzondering van de Poolse vertegenwoordiging lieten de Oost- europese diplomatieke vertegen woordigers in Israël verstek gaan bij de wapenschouw. Een groot aantal wapens, waar onder tanks, kanonnen en vracht wagens troepenvervoer, die tijdens de gevechten in Egypte waren buit gemaakt, waren van Russische en Tsjechische makelij. GRONINGEN. Onder zeer grote belangstelling - de aula van de rijksuniversiteit te Groningen was tot de laatste plaats bezet met auto riteiten en genodigden - heeft maandagmiddag de ere-promotie plaats gehad van mevrouw M. S. Bouman-van den Berg tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Het ere doctoraat is haar verleend voor de voortreffelijke wijze, waarop zij de verdediging heeft gevoerd van de Nederlanders Junschlager en Schmidt en de bijzondere moed, die zij daarbij heeft getoond. De haver, die, zonder al te veel hoop op een goede oogst, maar vooral als eerste stap op weg naar het in clutuur brengen van de grond, is ge zaaid op de drooggevallen stukken van Nederlands nieuwste polder Oostelijk Flevoland, staat al enige centimeters hoog. Men is inmiddels zelfs alweer begonnen niet het inrijden van stro in de aarde tussen de rijen om verstuiving van de duurgewonnen aarde tegen te gaan. - De bovenste foto toont het inbrengen van stro door middel van een culti vator. - Op de onderste foto ziet men een van de zeldzame bezoekers van het nu nog barre gebied in bewondering voor de schuchtere haver- sprietjes. DE 25 HUURVERHOGING VAN VOOROORLOGSE WONINGEN Vijftig procent der verhoging op geblokkeerde rekening Het stemt de regering tot voldoe- den gestort, met de mogelijkheid tot deblokkering naar rato van de bedragen welke door de eigenaar voor vernieuwing en verbetering der desbetreffende woningen zijn besteed. Hieruit blijkt, aldus de mi nister, dat in het huidige kabinet over deze punten overeenstemming is bereikt en een afspraak is ge maakt. ning dat vrijwel algemeen wordt ingestemd met haar op aanpassing van de huren van vooroorlogse wo ningen aan die van de nieuwbouw gericht beleid. Het streven van de regering is gericht op het verkrij gen van evenwicht tussen de bouw kosten en de huren. Is dat evenwicht eenmaal be reikt, hetgeen bij voorkeur zou moeten gebeuren tegen de tijd dat de woningschaarste is verdwenen en de huurprijsbeheersing kan op geheven worden, dan is de op dat tijdstip geldende huurprijs beslis send voor de vraag wat de huis vesting kost. Dat zij hoger ligt dan de tljans geldende is zonder, meer duidelijk. Aldus deelt de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid mede in zijn Memorie van Antwoord op het voorlopige ver slag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerptot wijziging van de huurwet. Naar aanleiding van de discussie over de vraag of bij de jongste ka binetsformatie bindende afspraken zijn gemaakt over de huurverho ging met 25 gepaard gaande met blokkering, deelt de minister het volgende mede: In de regeringsverklaring is om trent deze aangelegenheid gezegd, dat een voorstel tot verhoging van de huren van vooroorlogse wonin gen met 25 op korte termijn zou worden aanhangig gemaakt en dat tegelijk met dit voorstel een wets ontwerp zou worden ingediend, krachtens hetwelk gedurende tien jaren vijftig procent van deze huurverhoging door de eigenaar van een verhuurde woning op een geblokkeerde rekening moet wor- De kindertoelage voor gepensioneerden Er is een wetsontwerp ingediend tot verhoging van de kindertoelage voor gepensioneerden. Dit in ver band met de bij de wet van 28 de cember 1956 tot stand gekomen verhoging met 10 procent van de kinderbijslagen voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers. Voorgesteld wordt de kindertoelage te verhogen tot f 177 per jaar voor het eerste kind; f 199 per jaar en per kind voor het tweede en derde kind; f 278 per jaar en per kind voor het vierde en vijfde kind; f 396 per jaar en per kind, te reke nen van het zesde kind. De kosten van het voorstel wor den per jaar geraamd op f 300.000. Het vleesverbruik in Nederland 40 kg per hoofd per jaar De Nederlandse bevolking heeft vorig jaar gemiddeld per hoofd rond 40 kilo vlees gegeten. Dat is ongeveer evenveel als in 1955 en 2 kilo meer dan in 1954. Dit wordt meegedeeld in het jaarverslag van het Bedrijfschap voor het Slagers- bedrijf over 1956. Of de, overigens geringe, stijging van het vleesver bruik in de naaste toekomst zal kunnen worden gehandhaafd is niet te zeggen, gezien de huidige koopkracht-beperkende maatrege len der regering, aldus dit verslag. Het Bedrijfschap is tot de conclu sie gekomen, dat 1956 voor de sla gers geen ongunstig jaar is ge weest. Radio-Beiroet meldt, een ver klaring van de Jordaanse militaire gouverneur aanhalend, dat de ge neraals Noewar en Hiyari, gewezen stafchefs van het Jordaanse leger, bij verstek zullen worden berecht op beschuldiging van landverraad. De generaals zijn maandag incog nito in Cairo aangekomen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Op doornen zaaien distels maaien. volgt: H.M. de Koningin naar Brielle Tijdens haar werkbezoek aan Voorne op 14 mei zal H.M. de Ko ningin in Brielle worden ontvan gen door burgemeester H M. van Zwieten. De Koningin zal de fun damenten van de oude toren - die onlangs zijn ontdekt - bezichtigen en zich te voet naar het stadhuis begeven, waar in de trouwzaal een trouwplechtigheid zal worden ge houden, zoals die in 1812 placht te zijn. Van het stadhuis begeeft men zich naar het havenhoofd, waar Hare Majesteit aan boord zal gaan van het motorjacht „Onze eigen bodem", waarmee zij naar Zwarte- waal zal varen. Enorme rookkolom boven Goor Auto's die de rondweg bij Goor passeerden, moesten de lichten aansteken, aangezien de rijks straatweg over enige honderden meters volkomen verduisterd werd door een enorme rookontwikkeling. Een tankauto had namelijk als gevolg van een defecte sluiting de gehele lading stookolie verloren, die een drabbige massa op de kade van het Twentekanaal vormde. In overleg met de burgemeester heeft men, na voor indamming gezorgd te hebben, de olie bij gedeelten verbrand, waarbij de brandweer een oogje in het zeil hield. De rook kolom was tientallen kilometers in de omtrek waarneembaar. kleintjes uitjj het bmner MUSSELKANAAL. Het zesjarig dochtertje Hetty van schipper B. uit Groningen, die met zijn schip bij het spoordok te Musselkanaal lag, is bij het spelen te water ge raakt en verdronken. Toen het kind op het droge was gebracht, heeft men nog een uur lang getracht door midddel van kunstmatige ademhaling en met behulp van zuurstof de levensgeesten op te wekken, doch zonder resultaat. AMSTERDAM. Naar vernomen wordt is hoogoven 3 van de Ko ninklijke Ned. Hoogovens en Staal fabrieken, die 4 maart jl. voor een normaal periodiek herstel buiten werking werd gesteld, maandag weer in bedrijf genomen. AMSTERDAM. „Hallo Everybo dy", dat was de groet van de Ame rikaanse zanger Frankie Laine toen hij zondagmorgen als eerste passagier de super constellation „Phoenix" van de K.L.Mdie hem en zfjn componist-begeleider Al Lerner van New York naar Schip hol had gebracht, verliet. KAMPEN. De inspecteur-gene raal van het onderwijs, mr. ir. M. Goote, zal op 16 mei met een inlei ding de nationale kook wedstrijd openen, die voor de derde maal in de Houtrusthallen in 's-Gravenha- ge zal worden gehouden. BERGEN OP ZOOM. Aan de Vij verberg is het 2-jarig zoontje van de familie Vale, wonende aan de Winkellaan te Bergen op Zoom, bij het spelen te water geraakt en ver dronken. Nadat men de kleine op het droge had gebracht werd kunstmatige ademhaling toegepast, doch dit mocht niet meer baten. Tijdens een persexcursie met het m.s. „Koningin Emma" van de Stoomvaart Maatschappij „Zee land" van Hoek van Holland naar Vlissingen, heeft de chef van de afdeling passages van Mij. Zeeland, de heer K. W. Witte verteld hoe de prijzende woorden van een groot aantal Nederlandse couranten, ge richt aan het adres van de maat schappij, een averechtse uitwer king hebben gehad. Toen een van de schepen van de maatschappij in een tocht van En geland naar Nederland in storm achtig weer met moeilijkheden te kampen kreeg, maar, zij het met vertraging, in Hoek van Holland behouden aankwam, schreven vele ke bewoordingen over de maat- bladen de volgende dag in hoffelij- schappij „Zeeland", die niet voor een kleintje vervaard was, en on danks dat de meeste andere sche pen een veilige haven gezocht had den, toch maar de overtocht onder nam, aldus dé heer Witte. Het ge volg is echter geweest, zeide hij, dat het aantal boekingen bij ons' sterk bergafwaarts ging, omdat het publiek de angst om het hart sloeg bij de gedachte aan die „stoe re" maatschappij die wat voor weer het ook is, tóch vaart. De „Zeeland" was toen helemaal niet blij meer met al die lovende artikelen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1