DE ZIERIKZEESCHE COURANT S797~-ie«9 BIJ AGRESSIE MOET RUSLAND REKENEN OP AANVAL MET ATOOMWAPENS De NAVO-conferentie Prinses Wilhelmina onthulde monument voor gevallenen te Rotterdam RUSLAND VRAAGT WEST-DUITSLAND GEEN ATOOMWAPENS AAN TE SCHAFFEN Verschrikkelijk auto-ongeluk bij Zwijndrecht Plan aantal amusementsorkesten voor zomer seizoen aan te trekken ri/tt/w MAANDAG 6 MEI 1957 No. 18150 113e jaargang ZIERIKZEESCHESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, pet week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. waarin Opgenomen REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6, Ochlman, Zierikzee Redekteur: M. j. BIJ DE VAATE Tel. 309. Einde N.A.V.O.-conferentie Atlantische gemeenschap moet zich beschermen Met een vergadering, die ruim drie uur duurde cn waarvan het grootste gedeelte werd besteed aan de opstelling van het slotcommu niqué, ls vrijdagavond in Bonn de tweedaagse conferentie van de vijf tien NAVO-landen geëindigd. Als voornaamste resultaat wordt ge acht de waarschuwing dat de Sow- jet-Unle rekening moet houden met een vergeldingsaanval met kern wapens, indien Moskou tot een aanval mocht overgaan. In het communiqué wordt gezegd dat „de Atlantische gemeenschap in staat moet zijn alle beschikbare middelen te gebruiken om het hoofd te bieden aan een tegen haar ge richte aanval en dat de beschikking over de modernste defensieve wa pens uitwerking zal hebben op eventuele pogingen tot een derge lijke aanval". In het communiqué wordt op politiek terrein het volgende ge zegd: 1. De voortdurende wrede on derdrukking van de strijd van het heldhaftige Hongaarse volk voor vrijheid blijft voortduren en staat een verbetering van de betrekkin gen tussen oost en west in de weg. 2. De scheiding van Duitsland is een voortdurende bedreiging van de wereldvrede en de Navo-landen handhaven hun vastbeslotenheid de gezamenlijke politiek voort te zetten en te intensiveren om te be reiken, dat Duitsland een vrij en herenigd land wordt in het kader van een systeem van Europese vei ligheid. 3. Bij bestudering van de jong ste ontwikkelingen in het midden oosten zijn de vijftien landen tot de conclusie gekomen, dat - hoe wel de gevaren in het gebied voor de vrede groot- blijven - „zekere nieuwe elementen aanleiding geven te veronderstellen, dat de moge lijkheden voor communistische ex pansie en subversieve acties kleiner worden. 4. Er zijn nuttige en concrete re sultaten bereikt op het terrein van de politieke consultatie, maar de Atlantische gemeenschap moet nog verder uitgroeien en tot grotere so lidariteit komen. CHURCHILL OVER MIDDEN-OOSTEN De 82-jarige Churchill heeft vrij dag op een bijeenkomst van de Britse conservatieve organisatie „The Primrose League" - gesticht ter herinnering aan de in 1881 over leden lord Beaconsfield - voor het eerst sinds een jaar weer in het openbaar gesproken. Hij kritiseerde de houding van de V.N. tegenover de Brits-Franse ac tie tegen Egypte en verklaarde dat deze houding naar zijn mening, noch voor de vrije wereld, noch voor de vrede en voorspoed in het midden-oosten van nut is geweest. Churchill zei dat Groot-Brittannië en de conservatieve partij aan Eden dank verschuldigd zijn voor diens levenswerk. „Zij, die in en buiten Engeland de vastberaden actie aanvielen die Eden in samenwerking met de Fransen in de herfst van het vorig jaar ondernam, hebben nu wel licht redenen om hun opvatting te herzien", aldus Churchill. Behoud Anne Frank's achterhuis Aan de vooravond van de natio nale herdenking is bij notariële akte opgericht de Anne Frank Stichting, gevestigd te Amsterdam. De stichting heeft ten doel - na verkregen beschikking - het her stellen, zo nodig verbouwen van het perceel Prinsengracht no. 263 te Amsterdam en speciaal het in stand houden van het daartoe be horende achterhuis, zomede het uitdragen van de idealen, aan de wereld nagelaten in het dagboek van het Joodse meisje Anne Frank. Het ligt in de bedoeling het ach terhuis te behouden in zijn oor spronkelijke staat, maar van het huis overigens te maken een cen trum voor de jeugd, omdat de stichting meent, dat zulk een le vend monument meer de nagedach tenis van Anne Frank zal eren dan een museum. Sigaartjes voor dames Een sigarenfabriek te Vee- nendaal brengt na maanden experimenteren 'n machinaal vervaardigd sigaartje uit, waarvan zij hoopt, dat ook dames het zullen beproeven. Het sigaartje heeft het for- maat van een sigaret doch heeft een tabaksblaadje in plaats van een wit papier tje. Het is onverschillig aan welke kant men het sigaar tje aansteekt. „Proefrook- sters" zouden het sigaartje, nadat zij zich even aan smaak en uiterlijk hadden gewend, enthousiast hebben ontvangen. Van de langduri ger bevrediging, die het ro ken van een sigaartje geeft, verwacht het bedrijf een vermindering van het zg. kettingroken. n Naar aanleiding van een oproep om hulp van de Liga van Rode Kruisverenigingen ten behoeve van de slachtoffers der aardbeving, die zuidelijk Turkije de vorige week heeft getroffen, zendt het Neder landse Rode Kruis 500 dekens ter waarde van f 6.250 aan zijn zuster organisatie in Ankara. Het Brits witboek over de de fensie en de kwestie-Cyprus zijn volgens een hoge functionaris van de NAVO de twee punten geweest waarover verschil van mening was in de NAVO-conferentie, die vrij dag is geëindigd. Het vraagtuk- Cyprus was niet nader tot een op lossing gebracht. De Britse plannen om de conventionele strijdkrachten te verminderen, hadden nog grote bezorgdheid achtergelaten bij de ministers van Buitenlandse Zaken van verscheidene. Europese landen. De NAVO-raad was niet in de gelegenheid enigerlei besluiten te nemen over de kwestie van de uit rusting van Westeuropese landen met kernwapens, omdat geen mili taire autoriteiten ter conferentie aanwezig waren, aldus de woord voerder. kleintjes uit;,?? ket binnenland BERGEN OP ZOOM. Dat vliegen jong Nederland in het bloed zit, is opnieuw bewezen door een 14-jarig schoolmeisje uit Bergen op Zoom, Gonnie Bruijs, toen zij bij de west- Brabantse Aeroclub op het vlieg veld Woensdrecht fier haar eerste solovlucht maakte In een Grunau babyzweefvliegtuig. UTRECHT. De Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt in Ne derland houdt haar jaarvergadering op zaterdag 1 juni in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht. Ter ge legenheid van het zestigjarig be staan worden enige ereleden be noemd en medailles uitgereikt voor bijzondere verdiensten. 's-GRAVENHAGE. H.K.H. prim ses Beatrix heeft zich met een zeer belangrijke jaarlijkse bijdrage als donatrice van het naar haar ge noemde nationaal fonds voor de bestrijding van de kinderverlam ming laten inschrijven. 's-GRAVENHAGE. Mej. M. C. van den Honert te Blaricum heeft aan de Staat der Nederlanden, ter plaatsing in het Mauritshuis te 's-Gravenhage, ten geschenke aan geboden een schilderij van Jan Steen, voorstellende de kandeelma. kers. Dit werk vormt een aanwinst voor het Mauritshuis temeer omdat het een facet van Jan Steen toont, dat in het museum ontbrak. SCHIEDAM. Aan boord van het Engelse m.s. „Exmoor" is de 18- jarige Engelse zeeman M. J. Ben- derton uit New Castle in het ruim gevallen en aan de daarbij opgelo pen letsels overleden. Hij wordt in Nederland begraven. 's-GRAVENHAGE. Hare Majes teit de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zijn voornemens op vrijdag 17 mei a.s. een bezoek te brengen aan de Philips fabrieken in Eindhoven. DELFT. In het St. Hippolytis- ziekenhuis te Dèlft is de eerste Hongaarse baby geboren. Het is het kind van een studentenechtpaar, dat in de door de gemeente be schikbaar gestelde Hongarenwo- ning woont. Enschede. Van de zijde der werkgeversorganisaties in de tex tielindustrie in Twenthe en oost- Gelderland worden op het ogen blik pogingen in het werk gesteld om vakbekwame Italiaanse man nen en vrouwen te interesseren voor werk in Twenthe en Gelder land. De voorzuitzichten voor deze werving zouden gunstig zijn. Na dere bijzonderheden kunnen op dit ogenblik nog niet worden meege deeld. Na onthulling legde z\j een krans neer „Het werk des daags vraagt om een gave mens Men moet een ramp om zijn herstel vergeten. Zoals de zwerm der meeuwen op uw havens, onafwendbaar keert de levensdrift. Toch stoelt uw welvaart tevens op 't ontijdig graf van die nu van geen opbouw weten Gedenk deze onherstelbaarheid - dan zal uw nageslacht zijn brood in vrijheid eten". Dit vierregelig gedicht van Clara Eggink staat gebeiteld op het voet stuk van het monument voor de gevallenen, dat verrezen is op het Stadhuisplein te Rotterdam, tegen over het stadhuis op de Coolsingel. Zaterdagavond heeft op verzoek van Koningin Juliana, Haar moe der, Prinses Wilhelmina, dit door de beeldhouwer Andriessen ont worpen en in brons gegoten beeld onthuld, direct nadat zij omstreeks kwart voor acht was gearriveerd. Terwijl de beeldengroep - een vrouwefiguur met kind in de rich ting van het stadhuis kijkend met daarnaast twee mannenfiguren ge richt naar de Lijnbaan, van wie de rechtse met spa in de hand - aan de genodigden en belangstellenden zichtbaar werd, bracht de Mari nierskapel van de Koninklijke Ma- ripe het „Oe Heer die daar des hemels tenten spreyt" ten gehore. De Prinses, die vergezeld was door mr. K. P. van der Mandele, kamerheer in buitengewone dienst van H.Mwas na aankomst aller eerst begroet door de burgemeester mr. G. E. van Walsum, waarna aan Haar werden voorgesteld wethou der J. Meertens, optredend als voorzitter van het comité Herrij i-Aid Rotterdam, generaal-majoor H. O. Romswinckel, commandant van liet korps mariniers, en mr. A. Blom, voorzitter van het comité voor nationale belangen. Bij het monument stonden Marl Andriessen en Clara Eggink. Nadat de twee minuten stilte in acht waren genomen, heeft de Prinses aan de voet van het monu ment als eerste namens Koningin Juliana een krans gelegd, de twee de werd door de burgemeester ge legd en de derde door Prinses Wil helmina. Toen deze plechtigheid voorbij was begaf de hoge gast zich naar het stadhuis om daar de thee te ge bruiken. Mevrouw van Walsum nam daarbij de honneurs waar. Mevrouw Maleter naar Canada Mevrouw Mari Maleter, de echt genote van generaal Maleter, „de held van Boedapest", is vrijdag in het geheim uit Wenen naar Mon treal in Canada vertrokken, z( werd zaterdag vernomen. In vluch- telingenkringen wordt gezegd, dat zij vergezeld is van haar drie kin deren. Generaal Maleter, die het vorig jaar oktober de opstand in Hon garije heeft geleid, zit op het ogen blik gevangen in Hongarije. Hij werd gearresteerd op 4 november toen hij onderhandelingen wilde plegen met de Russische strijd krachten over het terugtrekken van de Sowjet-troepen uit Hon garije. Niet knippen in oost-Berlijn Westberlijners, die zich door kap pers in oost-Berlijn hebben laten behandelen, zullen de Westberlijnse douane tien mark aan rechten moe ten betalen. Deze regeling is inge voerd, omdat vele Westberlijners met het oog op het voor hun gun stige koersverschil tussen de West- duitse en de Oostduitse mark kap pers in het oostelijk deel van de stad bezoeken. De douane deelde zaterdag mee over een middel te beschikken, waarmee kan worden nagegaan of een Westberlijnse man of vrouw zich in de oostelijke sector heeft laten knippen of permanenten. Bondsrepubliek bezit dergelijke wapens niet Wout je Wagtmans heeft, na zich gedurende de gehele wedstrijd opmer kelijk te hebben geweerd, vorige week de in zeven etappes verdeelde wielerwedstrijd Rome-Napels-Rome gewonnen voor Miquel Poblet, de Spanjaard, die ook de laatste halve etappe van deze klassieker op zijn naam bracht. Wagtmans werd in deze laatste rit zevende. - Deze tele- Joto toont Wagtmans met Poblet na de zegevierende aankomst in Rome. De Sowjet-Unie heeft west-Duits- land gevraagd om een verklaring dat het zyn strijdkrachten niet met kernwapens zal uitrusten en niet zal toestaan dat de buitenlandse troepen op het gebied van ,de bondsrepubliek dergelijke wapens bezitten. Dit verzoek werd gedaan in een brief van Smirnof, dc Sow- jet-ambassadeur te Bonn, aan bondskanselier Adenauer. Dit schrijven was een antwoord op een brief van Adenauer, waarin deze zich beklaagd had over het dreigende karakter van een Sow- jet-nota over een eventuele uitrus ting van de Westduitse strijdkrach ten met kernwapens. Bovendien had Adenauer geschreven, dat hij Smirnof twee dagen vóór deze nota had meegedeeld, dat de bonds republiek geen atoomwapens bezat en er ook niet om had gevraagd In de jongste brief van Smirnof staat, dat genoemde verklaring van Adenauer geen antwoord vormde op de belangrijke Russische vraag, n.l. zal west-Duitsland de statio nering van kernwapens op zijn ge bied verbieden? Rusland zal een dergelijk besluit toejuichen, dat zou bijdragen tot een oplossing van het brandendste probleem van deze ontwapening, aldus de Sowjet-am- bassadeur. Muis gaf het bewijs De Duitse bioloog Arno Eik- mann verklaart een anti- bederfmiddel te hebben ge vonden, dat het diepvries proces overbodig maakt. Het middel, dat hij Arcanum heeft genoemd, is samenge steld uit dertien specerijen en een delfstof. Eikmann kwam in 1928 tot het besef, dat het mogelijk zou zijn een bederf tegengaand middel te vervaardigen. Dit geschiedde min of meer toevallig. Een muis viel in een kom met specerijen, die Eikmann had gemengd, als onderdeel van bepaalde proefnemingen. Hij schoof de dode muis de vol gende ochtend opzij en ver gat het voorval volkomen. Doch groot was zijn verba zing, toen hij maanden later het muizenlijk in een ver borgen hoekje aantrof en bleek, dat het nog geheel gaaf was. Zware sneeuwbui te Venlo Zondagmorgen viel er in Venlo een zware sneeuwbui die deze stad een winterse aanblik gaf. d Het post- en telegrfaafvërkeer in Italië ligt van zondag te midder nacht af drie dagen stil, als gevolg van een staking van 100 000 em- ployé's, die meer loon willen. Het allernoodzakelijkste werk zal wor den verricht door de hogere amb tenaren, wier vakbond zich niet met de staking kan verenigen. De dag van een ledigganger is niets dan een slapeloze nacht De samenvoeging van polders op Schouwen-Duiveiand Wat betreft de samenvoeging van polders op Schouwen-Duiveiand, vernemen wij dat vooral het aan wijzen van de gezworenen voor de gecentraliseerde polder, een der moeilijkste vraagstukken is die aan de samenvoeging vastzitten. Het college van G.S. zal na besprekin gen met de verschillende polderbe sturen op het eiland pogen deze gezworenen aan te wijzen. Mocht dit in eerste instantie niet geluk ken, dan zal een districtsvergade ring worden gehouden, waarop de gezworenen bij stemming worden gekozen. Ook de bezetting van de voorzittersfunctie maakt in dit ver band uiteraard punt van ernstige overweging uit. Het ziet er naar uit dat de toekomstige voorzitter een zg. „full-timer" zal zijn, een func tionaris dus, die aan dit werk een dagtaak heeft. ierikz zee Mr. F. Th. Dijckmeaster plaatsvervangend kantonrechter Ter openbare civiele terechtzit ting van het kantongerecht te Zie rikzee van 2 mei 1957 is mr. f. Th. Dijckmeester, burgemeester der ge meente Zierikzee, geïnstalleerd als plaatsvervangend kantonrechter in het kanton Zierikzee. De installa tie geschiedde door mr. J. Moolen- burgh, kantonrechter te Middel burg, belast met de waarneming der werkzaamheden van de kan tonrechter te Zierikzee. Nadat de akte van beëdiging van de benoemde was voorgelezen wenste de waarnemend kanton rechter de geïnstalleerde met enige welgekozen woorden geluk met zijn benoeming. Namens de griffie sprak de waarnemend griffier M. M. de Raat de geïnstalleerde toe, terwijl mr. C. J. B. du Croo, advo caat te Zierikzee, de nieuwe kan- tonrechter-plaatsvervanger namens de Zierikzeese balie gelukwenste. Mr. Dijckmeester sprak tenslotte zijn dank voor de tot hem gerichte gelukwensen. Zes doden en acht gewonden Op de rijksweg 16 tussen Rijs- oord en Zwijndrecht is zondagoch tend omstreeks kwart over vijf een uit de richting Rotterdam komende tot personenauto omgebouwde be stelwagen tegen de muur van een viaduct gebotst. De gevolgen waren ontzettend: van de veertien inzit tenden waren er zes vrijwel op slag dood, terwijl de andere acht zware of lichte, verwondingen opliepen. De auto was eigendom van een classificeerbedrijf. De oorzaak' van het ongeluk is nog onbekend, maar de mogelijkheid bestaat dat de auto geslipt is. De stoffelijke over schotten zijn naar Zwijndrecht overgebracht, de gewonden worden in Dordtse ziekenhuizen verpleegd. KRIJGT ZIERIKZEE FEESTMARKT Doel: stimulering van het toerisme Op een maandagmiddag te hou den gemeenteraadsvergadering zal beslist worden over een voorstel van b. en w. een garantie te geven van f 5.000,totaal, voor het wel slagen van een aantal evenementen die worden voorbereid door de Ver eniging Zierikzee Ontvangt Vreem delingen, die werkt onder auspi ciën van de Zierikzeese Oranje- Vereniging. Deze evenementen - te organiseren in het komend zomer seizoen - hebben ten doel het vreemdelingenbezock aan Zierikzee te stimuleren. Ter zake heeft de Z.O.V. zich met een schrijven gericht tot de raad, waarin de bedoeling van een en ander nader wordt uiteengezet. Herinnerd wordt in dit schrijven aan de verschillende pogingen in het verleden in het werk gesteld Zierikzee als toeristencentrum meer aantrekkelijk te maken. Gedacht wordt aan de verlichting, een door de middenstand georganiseerde Oranjemarkt e.d. Gemeend wordt echter dat nog andere middelen hiertoe kunnen strekken. De Z.O.V. meent dat het vakan tieseizoen aantrekkelijker kan wor den gemaakt door te beginnen op één avond in de week een algemeen gewaardeerd muziekgezelschap of iets dergelijks naar hier te laten komen. Een plan -is thans uitge werkt. Het plan voorziet in het vol gende: Elke donderdagavond van 18 juli t.m. 22 augustus zal een feestmarkt op het. Hav.enplein worden georga niseerd met deelname o.a. van de volgende muziekgezelschappen: de Marinierskapel o.l.v. G. Nieuwland; „The Ramblers" o.l.v. Theo Uden Masman; de „Skymasters" o.l.v. Bep. Rowold en de „Dutch Swing College Band" o.l.v. Joop Schrier, om tenslotte de zomeravondfeesten te besluiten met een groot vuur werk. Gemeend wordt dat met een zodanig programma ook velen uit Zierikzee en de naaste omgeving naar het Havenplein te kunnen trekken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1