70.000 AMBONNEZEN Tropen adel zoeken een thuis j Tropen adelj KANTONGERECHT - ZIERIKZEE Bakt beter! Braadt beter! Bruint beter! EEN „NEDERLANDS PROBLEEM" Een republiek binnen het koninkrijk (van een soc. econ. medewerker) In het grensgebied van elke staat woont een aantal mensen, dat tot een ander volk behoort en dat eigenlijk aan de andere kant van een door de geschiedenis of poli tieke vergadering bepaalde grens- streep thuis hoort. In zuid-Frank rijk worden veel Italianen, in Bel gië en Denemarken leven en wer ken Duitsers, in Oostenrijk wonen Hongaren, ook afgezien van de vluchtelingen. Nederland kent ook zijn minder heden. Zo vinden we rond Elten binnen de rechtgetrokken grenzen een aantal Duitsers, dat zich nu nog als zoete jongens gedraagt, maar dat ons in de toekomst last kan be zorgen. In kampen leven vluchte lingen, die om der wille van de vrij heid bereid zijn elke dag onze vlag te kussen. Het zijn geen minder he den, maar stakkers en dan staan we plotseling voor het bruine open gezicht van een Ambonnees. Wat moeten we van hem zeggen? We behoeven over de Ambonnezen niet lang na te denken. Hier leeft een heel volk in ballingschap. Twaalf en een half duizend Am bonnezen kwamen rond 1951 naar Nederland. Ze zwaaiden met onze vlag en namen tijdelijk hun intreK in woonoorden. Het is een primi tieve behuizing, waar men door de wanden heen met de buren kan spreken. Ze waren echter niet veel gewend in Ambon en ze pasten zich snel aan. Ze hadden hun hoofd niet gebogen voor de realiteit, die ze niet beseften, maar ze dachten voort in een historische lijn, die hun drie eeuwen had vastgehouden, dat Nederland en de „gordel van sma ragd rond de evenaar", die tegen woordig grotendeels Indonesië heet, een gezamenlijke historische taak hadden, te volbrengen onder het huis van Oranje, dat ze trouw ge zworen hadden tot in de dood. Krachtens hun cultuur, gestalte gekregen in hun adat, zijn ze trou wer geweest aan onze vlag en ons vorstenhuis dan menig Nederlan der binnen onze grenzen geboren. En dit alleen al geeft hun het recht Nederlander te zijn, ook op hun paspoort. Maar wij hebben de Am bonnezen hun rechtspositie binnen het koninkrijk afgenomen en hen praktisch tot statenlozen gemaakt. Daarmee kunnen ze in de wereld niets beginnen en daarmee vernie tigen wij hun toekomst. Wat hebben de Staten-Generaal hierop te ant woorden? Waarheen? Deze zonen van de evenaar kwa men als militair naar de lage lan den, waar ze kouder worden dan een kikker, die zich tenminste nog verbonden voelt met onze grond. Zij, althans de ouderen onder hen, kennen alleen trouw aan ons vor stenhuis. Zij hebben geen vader land meer, althans geen vaderland dat als staat wordt erkend en dat ze kunnen binnentreden. Ze mogen naar Ambon terug als ze aan tien, twintig voorwaarden van loyaliteit jegens Soekarno voldoen. Een veer tigtal waagde de stap in het onge wisse en reisde onder gezag van dit twijfelachtige kansspel naar In donesië. Wat is er van hen gewor den? Wat kan ons ministerie van Buitenlandse Zaken daarover mee delen? De politieke wil van de Ambon nezen is duidelijk. Ze willen onaf hankelijk zijn op hun eigen grond. Er is geen enkele natie die hen er- 1 kent, zelfs Nederland niet. Ze heb ben hun eigen republiek gevormd met een eigen ministerie zonder machtsmiddelen, dat voortdurend in ballingschap leeft, ook al bestaat hun „staat" al zeven jaar. Donkere toekomst De maatschappelijke positie der Ambonnezen is onduidelijk. Ze werken temidden van ons volk en hun kinderen leren onze taal. Die kinderen zijn eerzuchtig, vlijtig en hun intelligentie is behoorlijk. Het zijn oosterse kinderen met een oosterse cultuur binnen de westerse gemeenschap. Ze werken niet slecht in doorsnee en hebben bewezen hun eigen brood te kun nen verdienen. Hun inkomen is in doorsnee lager dan dat van Neder landers, omdat toch slechts een klein deel van ons volk ze als vol waardig accepteert. Dit is onr^hj" vaardig, want gezien hun verleden is hun aanpassingsvermogen ver bluffend geweest. Zouden twaalf duizend Nederlanders in Azië een zo snel aanpassingsvermogen to- Wat is de toekomst voor de Ne derlandse Ambonnezen? Zij is don kerder dan hun huidskleur. G®^ien de taal- en cultuurverschillen wachten ons sociale spanningen zo dra de arbeidsmarkt wat ruimer wordt. Politiek vormen zij een re publiek binnen het koninkrijk met een grotere verering voor onze vor stin dan de meest verstokte royalist onder ons. Het is een wonderlijke mengeling van tragische lotsbe stemming zonder uitzicht. Zeventigduizend Het probleem van de Ambonne zen groeit met de dag. ^et groeit met hun aantal, want zij breiden zich snel uit. Geen twaalf duizend Ambonnezen staren ons vandaag aan uit de kampen, maar hun aan tal is reeds gegroeid tot meer dan zeventigduizend. Een flinke stad van oosterlingen roept om toekomst- en om levens kansen en wat zal ons antwoord zijn? Het is een vraag waar ons mi nisterie van Maatschappelijk Werk mee worstelt. Want ook de maat schappelijke toekomst van een aan tal Nederlanders vn huis-uit is er mee gemoeid. Er heeft toch al enige vermenging plaats gevonden van Ambonnese mannen met Neder landse vrouwen. Uit die huwelijken komen kinderen en meestal niet zo weinig. Straks lopen er duizenden kinderen rond in onze polders, ste den en dorpen uit Ambonnese ouders of van half-Ambonnese bloede. De meesten van hen hebben Am- bon nimmer gezien. Zij hebben ver bitterde vaders en verslagen moe ders. Deze jonge mensen zoeken een plaats in de wereld en wij zullen hun die moeten geven. Als onder deze jongeren de haat opwelt en op zijn minst genomen de maatschappelijke onverschillig heid, die de vruchtbare voedings bodem vormt voor een a-sociale houding en misdaad, dan zal geen leger van maatschappelijke werkers daar hulp kunnen bieden. Dan kun nen wij benieuwd zijn naar het oordeel van een officier van justi tie bij berechting en slechts de re gering toeroepen: geef recht aan de Ambonnezen. Drs. HERMES. (Nadruk verboden). KERKNIEUWS Gereformeerde Boud in Ned. Hervormde Kerk over modaliteiten-kerk In str(jd met het reformatorisch geloof Onder voorzitterschap van prof. dr. J. Severijn, is in Utrecht de al gemene vergadering van de Gere formeerde Bond in de Ned. Herv, (Gereformeerde) Kerk gehouden. Prof. Severijn noemde het een voorrecht, dat de gemeenschap van Hervormd-Gereformeerden ook in de verschillende sectoren van de gereformeerde beweging wordt ge voeld en erkend. We zijn ons Intussen welbewust, aldus prof. Severijn, dat wij Her vormd-Gereformeerden elkander nodig hebben en op elkander aan gewezen worden door de na-oor- logse ontwikkeling van het kerke lijk leven binnen en buiten de Her vormde Kerk, welke, volgens prof. Severijn afkerig is van het tradi tionele geloof. Deze ontwikkeling heeft, volgens prof. Severijn, een zg. midden-orthodoxle in de Her vormde Kerk aan de macht zien komen, die zich laat leiden door denkbeelden van de „nieuwe" theologie, die, volgens hem, op fun damentele punten welbewust van de leer der vaderen afwijkt. De leidinggevende richting stelt zich de Hervormde Kerk voor als een modaliteiten-kerk, waarin de verschillende richtingen geacht worden in beginsel gelijk voor de „waarheid" geïnteresseerd te zijn, die zij onder verschillend aspect en in verschillende mate van klaarheid vermogen te zien, hoewel, aldus prof. Severijn, geen mens de „waar heid" kan kennen, omdat zij ver boven het bereik van ons verstand ligt. Dit standpunt is, naar de mening van prof. Severijn, zo grondig in strijd met het reformatorisch ge loof aangaande de Heilige Schrift en haar goddelijk gezag, dat de Hervormd-Gereformeerden zich dat modaliteiten-geloof niet kunnen la ten aanleunen en, aanspraak ma kende op de waardering van legi tieme leden der kerk te zijn krach tens hun belijdenis, ook geen genoe gen kunnen nemen met de plaats van een modaliteit onder de moda liteiten. De heersende richting schijnt dat, volgens prof. Severijn, als het er op aankomt ook enigermate zo te voelen, want de gereformeerden worden, volgens hem, wel als men sen van „die modaliteit" aangeduid, maar in menig opzicht niet op voet van gelijkheid bejegend. Dat is, aldus prof. Severijn, wel heel dui delijk gebleken uit de „officiële" bevoorrechting van de midden-or- thodoxie in Hervormd-Gerefor- meerde gemeenten. EIST NU Ingezonden mededeling NATUUR-MARGARINE Zó uit de Natuur. Lichter verteerbaar. Smeuïger. Smakelijker. Negenjarig knaapje er op uitgestuurd met paard en wagen Metselaars duwden kar met lange ladder onvoorzichtig Op een boerderij wil het nogal eens voorkomen, dat de boer vrij willig hulp krijgt aangeboden van een of ander buurjongetje, dat er een plezier in stelt allerlei kar weitjes naar beste weten op te knappen. Zo ook de 52-jarige land bouwer B. M. E. te Haamstede, die al enkele maanden lang trouw bij gestaan wordt door een negenjarig knaapje. Op de 12e februari liet E. zijn hulpje er alleen op uittrekken met paard en wagen, met het ge volg dat hij een proces-verbaal op liep. De wet schrijft n.l. een mini mum-leeftijd van 15 jaar voor. E. had zich voor het kantongerecht te Zierikzee te verantwoorden ei hoorde de officier, mr. Schenken- berg van Mierop, een geldboete re- quireren van f 10,subs. 2 dagen hechtenis. De kantonrechter, mr. Moolenburgh, maakte hiervan f 8, of 4 dagen. De landbouwer C. P. uit Eiker zee had met zijn personenwagen op de Elkerzeeseweg links gereden. Hierbij was een botsing ontstaan met een propagandawagen van het Verbond voor Veilig Verkeer, be stuurd door J. E. v. d. S., waaraan laatstgenoemde echter de voor naamste schuld had. Tegen C. P. eiste de officier een geldboete van f 20,of 4 dagen. In aanmerking nemend dat P. niet debet was aan de aanrijding, ondanks zijn links rijden, maakte mr. Moolenburgh hiervan f 10,of 5 dagen. J. E. v. d. S. werd bij verstek (conform de eis, veroordeeld tot een geldboete van f 20,of 10 dagen. Vrolijk pratend liepen vorig jaar op een november-avond de metse laars E. S. en J. C. P., duwend ach ter een handkar, waarop o.m. een meterslange ladder, door de smalle Sint Domusstraat. Gekomen op het kruispunt Lange en Korte St. Jan straat, dacht geen van beiden er aan dat 't passeren van deze on overzichtelijke splitsing wel eens gevaar zou kunnen opleveren. Dit kwam in de gedaante van een plot seling opdoemende auto, die door de handwagen werd geramd. De officier sprak in z'n requisitoir van een gevaarlijke manier van rijden. Tegen de 17-jarige verdachte J. C. P. eiste hij f 15,of 2 weken tucht school; P. hoorde hetzelfde geld bedrag eisen, te vervangen door 3 dagen. Mr. Moolenburgh verzachtte dit tot resp. f 10,-of 5 dagen en f 10,of 2 weken tuchtschool. De Zierikzeese opperman J. v. d. B. was 30 januari rijdend met zijn bromfiets over het links van de rij baan gelegen fietspad te Nieuwer- kerk, bij het oversteken naar de rechterzijde van de weg in aan raking gekomen met een personen auto. De zaak werd aangehouden tot de volgende zitting, wanneer aan de hand van foto's en getuigen verklaringen de juiste toedracht Atoomgranaten voor kanonnen Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft woensdag bekend gemaakt, dat de Amerikaanse strijdkrachten beschikken over een atoomgranaat van 20,32 centimeter, die zowel door kanonnen als hou witsers kan worden afgevuurd. Het leger beschikt over kanonnen en houwitsers van een kaliber 20,32 centimeter, die voor het afschieten van deze granaten kunnen worden gebruikt. Het korps mariniers had eerder meegedeeld, dat het versterkte ba taljon mariniers van de zesde vloot was uitgerust met houwitsers van 20,32 centimeter. wellicht uit de grondverf zal komen. Bromfietsrijden op de rijbaan mag nu eenmaal niet, ook al is het rijwielpad in slechte staat. Dat on dervond opperman J. M. de B. uit Serooskerke, toen hij lustig brom fietsend over de Provinciale weg naar Haamstede verbaliseerd werd. De eis luidde: f 7,50 subs. 2 dagen, waarvan mr. Moolenburgh maakte f 7,50 of 4 dagen. K. K., werkman te Sirjansland, was gesnapt bij het zoeken naar eieren, op 27 maart j.l. te Nieuwer- kerk. Verd. ontkende heftig de be doeling gehad te hebben eieren mee te nemen. De officier wees er fijn tjes op, dat ook zonder meenemen eieren zoeken strafbaar is. „Van zoeken naar rapen is maar een kleine stap", aldus mr. Schenken- berg en eiste f 10,subs. 2 dagen. Mr. Moolenburgh verzachtte dit tot f 7,50 of 4 dagen. Bouwkundig opzichter G. H. L. te Scharendijke had 14 februari, rijdend met een personenauto over de Zuidwal te Brouwershaven, bij het linksafslaan de doorgang niet vrijgelaten voor een hem passe rende wagen bestuurd door ver tegenwoordiger A. L. te Zierikzee, waardoor een botsing onvermijde lijk was. De eis luidde: f 25,of 5 dagen. Mr. Moolenburgh maakte hiervan f 25,subs. 10 dagen hech tenis. Verd. L. maakte hierop ken baar in hoger beroep te zullen gaan. Verd. A. L. was overigens ook geverbaliseerd wegens het pas seren op een kruispunt. A. L. hield evenwel vol dat hij onmogelijk de kruising kon zien, waarop de kan tonrechter besloot deze zaak aan te houden tot de volgende zitting. Vandaal opereerde in St. Pieter Een glazen kastje, waarin zich enkele van de schatten van de ba siliek van Sint Pieter in Rome be vinden, is woensdag door een be zoeker van de Sacristie van de Sint Pieter met een hamer kapot geslagen. In het kastje wordt o.m. het met juwelen ingezette kruis, dat keizer Justinianus de tweede van Byzantium in de 16de eeuw aan de toenmalige paus schonk, bewaard. De bewakers wisten de onverlaat te overmeesteren en aan de Italiaanse politie uit te leveren. 1)reisckor Vier zoons van El Glawi, de voormalige pasja van Marrakesj, die het vorige jaar is overleden, zijn woensdag te Marrakesj ont voerd. In de vakante betrekking t van ontvanger der Nederlandse Her vormde Gemeente te Drelschor is voorzien door de benoeming van de heer J. C. van der Maas te Drel schor. „Brouwput" wordt gedempt De z.g. „Brouwput" gelegen achter de nieuwbouw aan de Mr. Pieter Moggestraat wordt thans gedempt. Dit komt zeer ten goede voor de terreinen achter deze wo ningen. Feest op Koninginnedag Ter gelegenheid van de verjaar dag van H.M. de Koningin had de Oranjevereniging alhier dinsdag voor een aantrekkelijk program ma gezorgd. Nadat om half twee de kinderen van de openbare lage re school en kleuterschool waren getrakteerd, werden kinderspelen gehouden op het grasveld bij de kerk in de Ring van het dorp, op geluisterd met muziek van Cres cendo. Om vier uur werd een voet balwedstrijd gespeeld tussen 2 ve tera nenploegen uit de gemeente, genaamd de „Oranje" en de „Rood- wit-blauwe" ploeg. Ondanks de harde wind was het voor het tal rijke publiek een aantrekkelijke wedstrijd. De oranjeploeg won met 3-2. In de avonduren werd het pro gramma voortgezet met muziek van 't Harmoniegezelschap „Cres cendo" en de volksspelen o.a. de stoelendans. Het is zeer zeker een geslaagde dag geworden. |S3/-uintïfe Burgerlijke stand en loop der bevolking over april 1957. Geboren: 12. Sara Jaeoba, d. van J. M. Giljam en R. Kik. Overleden: 7. Willemijntje Brus- saard, 81 j., wed. van J. Quaak; 22. Maria Catrina Kik, 79 j., wed van L. Kik. Ingekomen: Willem Aalbregtse en gezin uit Gorinchem; Maria C. Zondervan (wed. C. Bal) uit Oos- terland. Vertrokken: Johanna Verspoor (echtgenote van L. Hage) naar Splj- kenisse; Pieter Johannes Dorst en gezin naar Oosterland. Ingezonden stukken Het publiek bij het optreden van brand Mijnheer de redacteur. Zodra de sirene loeit in geval van brand, begeeft zich steevast een grote stroom mensen naar de brandweergarage en velen blijven liefst midden op straat staan met fiets en al. Natuurlijk vormen deze mensen hinderlijke obstakels voor de brandweerlieden, die zo snel mogelijk op hun post willen zijn. Veel auto's trekken zich ook niets aan van de voorrang, die de brand weerauto geniet, kenbaar gemaakt door de sirene. Toch komt het bij brand juist op de eerste minuten aan. Geef daarom de brandweer mannen de kans er vlug bij te zijn en direct bij het begin van de brand in te grijpen. Zowel bij de garage, op de roete en op het terrein van de brand moet ieder meehelpen om zoveel mogelijk ruimte te verschaf fen. Op deze wijze wordt de taak van de brandweer verlicht, terwijl mensen, dieren en goederen er door gespaard worden. Comm. Zierikzeese Brandweer C. BERREVOETS. Kwijte zaken - „Spin X'' - „Werve" - Vertenten en Eigen Vierschaar Met kwijte zaken in Duiveland blijft het merkwaardig gaan, zoals u zult hebben opgemerkt. Een ring valt in voedsel, voedsel wordt op genomen door dier, dier verteert voedsel en even later wordt ring teruggevonden. Portemonnaie valt in hakhout, hakhout wordt in zak ken gestopt, zakken worden omge keerd om te zoeken, portemonnaie komt (later toch) uit zak hout. Dit zijn merkwaardige dingen, vrien den. De tijd dat op het ëiland koeieplaggen werden gestookt is lang voorbij. Toen was Schouwen- Duivéland arm. In vergelijking daarmede zijn we thans rijk. Maar het is niet overal zo. Helaas. Eilandman las van de hagelstenen (als klppe-eieren) in Nepal. Daar is het nu net zo als toen op Schou- wen-Duiveland. Bittere armoede en geen eten voor de mensen. Tragisch maar waar. In de optocht te Zierikzee „reed" een boot mee, met een admiraal aan boord. De boot droeg de naam „Spin X". Wonderlijk zo'n naam. Dat moet een oorzaak hebben. Eilandman heeft er naar gespeurd. Het zit zo. Vroeger voer voor de visserij politie het schip „Sphinx 10". „Men" vond die naam maar lastig met de „ph" en weldra was het op de haven gebruikelijk te spreken over de „Spin". Het is ai een oude historie, maar in de op tocht werd dit vergeten bootje weer levend. Vandaar de „Spin X". Toch in de historie wroetend zij meegedeeld dat Kerkwerve oud tijds zijn „Edele heren" (edele heren zijn er nog), maar (oudtijds) be doelde men er adelijke heren mee) had, die woonden op een klein slot of kasteeltje. Zo'n kasteeltje heette „werve". Het heeft gelegen naar de kant van Noordgouwe. Terloops zij dan megedeeld, dat bij „Ree- pert" te Scharendijke vroeger (en nog wel, maar nu gaat het anders), volgens de hlstoriebladn: „de ste delingen van Zierikzee des zomers dikwijls het vermaak van het zee strand nemen". De juiste naam is dan ook „den repart". Enkele eeuwen terug waren „de zich repa- rerenden" dus nog niet doorgedron gen tot de vuurtoren. Ook dat is thans anders. Een jaar heeft Eilandman daar gekampeerd in een roerende rust, die het vol gend jaar aanmerkelijk was ge slonken. Toen was „vertenten" no dig. Op de nieuwe plaats kwamen welgeteld een dikke dertig tenten. Dus weer vertenten. Op die nieuwe plaats werd een huis gebouwd. „Ik vrees dat mijn verhaal eentonig wordt", maar het werd weer ver tenten. De grond van de laatste plaats, waarop Eilandman zijn ne derig tentje heeft opgebouwd, is verkocht aan een particulier en nu grijnst hem voor het komende sei zoen een algehele bezetting aan, tenzij ja, een mens kan nooit weten hoe een kampeerkoe een tentplekje vindt. De aktualiteit van Ouwerkerk is het nieuwe gemaal waardoor het oude gemaaltje bij Viane komt te vervallen. En hoe is de historie van Viane Viane had een eigen vier schaar en had het recht van een weekmarkt, met een kapel, waarin de wekelijkse mis betaald werd uit de pacht van het veergeld (veer naar Stavenisse) aldaar. Inderdaad, er is veel veranderd. Hoe kan het ook anders in vier eeuwen. TERUGKEER VAN MORGHAN DE MAGIËR ■'-A*; vl-f" ~l „Welnu, wat komt gij mij berichten?" roept de heer van Tarente omhoog, als hij Broek op de torentrans ziet verschijnen. „De poort van Barranca blijft gesloten voor schurken en roof ridders!" luidt het barse antwoord. „Gij dwazen!" barst Graaf Conrad woedend los. „Waagt ge het, mij te beledigen en te weer staan! Dan zullen mijn magische wapens hun werk doen! Over een uur is dit kasteel, met zijn bewoners, van de aardbodem ver dwenen!" Hij schreeuwt een bevel, en onmiddellijk komen zijn manschappen in actie. De vaatjes met ontploffingspoeder worden aangerold, de stenen kogels worden in de vuurmonden gebracht. Daar brengt een der krijgers reeds een brandende lont naar het kruitMaar dan klinkt plotseling een zoevend geluid en met een droge tik boort de punt van een pijl zich in een der vaten. Vol ontzetting deinzen de mannen achteruit, want de pijl brandt. Reeds lekken kleine vlammetjes langs de pijlschacht omlaag naar het ontploffingskruitf Met een daverende slag vliegt het vat uiteen.'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6