Raadsel in Nijmegen kaas Doe méér met ze 13 jaar zijn ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 3 mei is« No. una TWEEDE KAMER Wetsontwerp financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten Geen verhoging uitkeringen in 1958 Bij de Tweede Kamer is inge diend het wetsontwerp regelende voorzieningen met betrekking tot de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten voor het jaar 1958. In de Memorie van Toelichting delen de minister van Financiën en de minister van Bnnenlandse Za ken, Bezitsvorming en Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie mee, dat de bestudering en uitwerking van het in november 1956 door de commissie inzake het herstel van de financiële zelfstandigheid van gemeenten en provincies uitge brachte omvangrijke rapport be treffende regeling van de finan ciële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten voor 1958 en vol gende jaren, een intensieve voor bereiding vereist. De overweging van de door de commissie gedane voorstellen is evenwel op dit mo ment reeds zo ver gevorderd, dat de ministers zich een mening heb ben kunnen vormen omtrent de door de commissie-Oud voorge stelde overgangsbepaling, krach tens welke de uitkeringsregeling, zoals die voor het jaar 1957 geldt, voor 1958 van toepassing zal zijn. Dit heeft geleid tot de indiening van het onderhavige ontwerp van wet. Het wetsontwerp sluit, voor wat de voeding van het Gemeentefonds en de uitkeringen aan de gemeen- Ingezonden mededeling lir-uiijiim iiiiiiiiiiiiiiiii HAZETFAERIEKEN TE ZEVENAfitGEN Honden blaflen in rechtzaal Het geblaf van ongeveer zes tig honden heeft luid geklon ken in de rechtszaal in Den Haag. Mr. J. van der Giessen' die dit hondengeblaf ge bruikte ter toelichting op zijn pleidooi had er echter niet werkelijk honden voor mee genomen, maar het gekef en gejank op een band opgeno men. Er waren enige moei lijkheden ontstaan tiissen een bewoonster, die Pieter de Hooghhonden fokt en een be woner van de Koninginnen- laan in Wassenaar over deze honden. De honden blaften te veel, er hing rondom deze fokkerij een ondraaglijke stank en vliegen kwamen bij duizenden op de fokkerij af, zo vond de bewoner. H\i vroeg daarom de dame, die zoveel van honden houdt, of zij de dieren niet weg wilde doen. Dat wilde zij niet. Er kwam een civiel proces van, enquêtes werden gehouden, waarin getuigen verklaarden veel last van de honden, welker aantal varieerde van zes tot twaalf, te ondervin den. En er werden contra enquêtes gehouden, waarin andere getuigen zeiden geen of bijna geen last van de honden te ondervinden. De pleidooien in dit proces wer den woensdag gehouden. m De kanselarij van de Oostduitse president Pieck heeft donderdag desgevraagd meegedeeld dat de toe stand van de president „onbevre digend" is. Persberichten, waarin van de dood van de president werd gewaagd, waren „verzonnen of ge-' logen". ten betreft, in materieel opzicht aan op hetgeen de commissie ge adviseerd heeft. Het advies van de commissie komt er, zoals bekend, voor wat het jaar 1958 betreft, op neer, dat de bestaande regeling in feite wordt gehandhaafd, met dien verstande - en ook in dit opzicht volgt het wetsontwerp het uitge brachte advies -, dat in 1958 op zich zelf geen toepassing zal wor den gegeven aan de in de bestaande regeling aanwezige mogelijkheid tot (subjectieve) verhoging van de algemene uitkering uit het Ge meentefonds. ierik-2. Benoeming opzichter Centrale Dienst De gemeenteraad heeft benoemd tot districtsopzichter 2e klas bij de Centrale Dienst de heer S. M. W. de Korte, met standplaats Bruinisse 1 Óosterland Schooljeugd maakte fietstocht Onder leiding Van het hoofd der school, de heer van Dijk, heeft een twintigtal leerlingen der chr. school alhier een fietstocht gemaakt naar Zuid-Beveland. Reeds om half tien was de jeugd te Goes. Vandaar ging het tussen de bloeiende boomgaar den door naar 's-GravenpoIder. Via Hoedekenskerke werd gevaren naar Terneuzen. De tocht over de Wes- terschelde was bijzonder interes sant door de vele zeeschepen die passeerden. Te Terneuzen werden de verschillende bezienswaardighe den in ogenschouw genomen. Om streeks half twee werd weer over gevaren naar Zuid-Beveland. Voor al de jongens hadden alle belang stelling voor de knipperlichtinstal laties voor de elektrische treinen. Te Goes kon men ongeveer nog vijf kwartier blijven, waarna men weer huiswaarts toog. Slechts één lekke band was de pech op deze heerlijke dag. Ingezonden mededeling Honger te sterk onder 't werk Geen sjecht ideevan KAAS smul tk mee! Wat eet je daar? Straf gevaar! KAAS is zo onweerstaanbaar Jekker, dat letterlijk ledereen voor de verleiding bezwijkt en méóhapt! Wat een bof dat zó iets heerlijks in deze dure tijd nog zó voordelig blijft! U kunt daar nooit genoeg van profiteren! KONINGINNEDAG TE BURGH Belangstelling trekkende kinderspelen op de speelweide De verjaardag van Koningin Ju liana is ook in deze gemeente - zij het op bescheiden wijze - herdacht. Door het uitsteken van de vlag van verschillende openbare en particu liere gebouwen, werd een feeste lijke stemming verkregen. Op de speelweide aan het Duin- vveegje werden des morgens diverse kinderspelen gehouden, waarvoor van de zijde van het publiek vrij veel belangstelling bestond, on danks het vrij koude weer, dat door het oranjezonnetje enigszins drage lijk werd gemaakt. De uitslag van deze spelen is als volgt: Blokjesrapen voor de 1ste en 2e klasse. Jongens 1ste klasse: 1 Johan Kik, 2 Teo den Engelsman, 3 Adrie de Glopper; meisjes 1ste klasse: 1 Willy den Haan, 2 Corry van Liere, 3 Jannetje Siesse; jon gens 2de klasse: 1 Niek Bijkerk, 2 Hans Schoonaard, 3 Mario Lysen; meisjes 2de klasse: Annemieke van Oeveren, 2 Gerda Glerum, 3 Nella Boot. Zaklopen. Jongens 3de kl.: 1 Huib Boogert, 2 Wim Zijta, 3 Ri- nus Bom; meisjes 3de kl.: 1 Adri Krijger, 2 Alie Niewaal, 3 Ria Ren ters; jongens 4de klasse: 1 Tonriy Schoonaard, 2 Mary Siesse, 3 Ad. Bossers; meisjes 4de kl.: 1 Greetje Swaak, 2 Willy van der Have, 3 Coby van der Maas. Ringsteken. Jongens 5de kl.: Jkv. Elisabeth van Citters, 2 Willy van der Weel; jongens 6de ld.: 1 Hans van der Klooster, 2 Dick de Meij; meisjes 6de kl.: 1 Gerry Krijger, 2 Fientje van Zuyen, 3 Nelly Renters; jongens 7de kl.: 1 Alex Deurloo, 2 Joh. Speelman, 3 Jaap Noordhoek; meisjes 7de kl.: 1 Riek Meddeler, 2 Hanna Boot. WIJ OUDERS Als ❖X'4~X~X"X~X-X"X~X»*> „Hé kind, hang toch niet altijd op pappie", roept moeder geprik keld. Bettina gooit haar hoofdje in de nek met die onuitstaanbare ar rogantie, die moeder de laatste tijd buiten zichzelf kan brengen van er gernis. Ze kijkt haar moeder van onder de wimpers aan. Er ligt een uitdaging in die blik. Rustig blijft ze op haar vaders schoot zitten en wil het stoeipartijtje voortzetten. Maar vader ziet de onheilspellende uitdrukking op moeders gezicht en weet, dat er een uitbarsting op til is. Met een vlugge beweging staat hij op en schuift zijn dertienjarige dochter speels maar beslist van zich af. „Doen wat mammie zegt", zegt hij kwasi streng. Moeder onder schept het knipoogje. Ze ziet de triomfantelijke ogen, waarmee Bet tina haar tart. Ze zou dat brutale kind, dat schijnbaar gehoorzaamt, maar met ieder van haar blikken rebelleert, door elkaar kunnen schudden. En de vader erbij. Wat mankeert die twee tegenwoordigi Het is te dwaas om bij zichzelf de gedachte toe te laten, dat ze jaloers zou zijn. Het is alleen maar, dat ze niet kan uitstaan, dat het kind zich aanstelt als een overdreven, senti mentele bakvis. Ze vrijt af en toe gewoon met haar vader op een ma nier, die de moeder niet van plan is, te verdragen. De maaltijd verloopt in een ge spannen sfeer. Vader probeert het gesprek gaande te houden! maar moeder kan zomaar niet weer ge woon doen. En Bettina is in het NIEUW LICHT OP DE VOEDING Diner 's morgens vroeg gebruiken en ontbijt 's avonds Vasten uitermate gezond „Vrijwel alle ziekten zijn terug te voeren tot spijsverteringsstoor nissen". Dit verklaarde de Weense arts dr. Ernst Kojer, tijdens een voordracht welke gehouden werd in de R.K. leeszaal te 's-Graven- hage voor de vereniging Neder land-Oostenrijk en de Vereniging voor Oostenrijkers in Nederland. Dr. Kojer belijdt de stelregel van zijn beroemde leermeester, de Oos tenrijkse geleerde dr. F. Maijr: „Voeding is gelijk voedingsmiddel maal opnamevermogen". Is het op namevermogen beperkt, dan moet men zich beperkingen opleggen bij het zich toedienen van voedings middelen, anders ontstaan giststof- fen, welke in het bloed worden op genomen en de gezonde organen aantasten. Van het gelaat kan men vaak aflezen in welk stadium de ziekte zich bevindt, die door deze giftstoffen in het bloed is ont staan. Dr. Kojer gaf de raad om de zwaarst verteerbare maaltijd, dus ons diner, 's morgens vroeg te nut tigen en de lichtst verteerbare, dus ons ontbijt, 's avonds na kantoor tijd. Fruit en groenten zijn slechter voor de spijsvertering dan vlees, vooral 's avonds. Vasten is uiter mate gezond. De kuur die hij zijn patiënten voor enkele weken voor schrijft, bestaat uit twee glazen melk per dag en twee sneetjes brood per dag. wat mokkend stilzwijgen vervallen, dat tegenwoordig ook al bij haar kuren schijnt te horen. Pas als Bettina definitief naar bo ven vertrokken is, om naar bed te gaan, komt vader met de vraag voor de dag: „Waarom kun je tegen woordig toch zo weinig van Bet tina verdragen? Waarom moet je altijd op haar vitten? Wat heeft ze je misdaan?" Daar komen moeders opgekropte grieven los. „Misdaan? Het lijkt wel of ik hier niet meer meetel. Alles moet tussen jou en haar bekonkeld worden. Altijd onderonsjes. Dat misselijke gehang altijd aan jou. Het lijkt formeel wel of ze verliefd op je is Er volgt nog veel meer. Vader is er even beduusd van, maar dan zegt hij kalmerend: „Laten we er eens rustig over praten. Het gaat in de opvoeding niet om eigen gekrenkte gevoelens of gekrenkte ij delheid, maar om begrip voor het kind te krijgen. Zodra persoonlijke gevoe lens van de ouders, zoals gegriefd heid, jaloezie of wat ook, aan bod komen, kun je niet objectief en niet rechtvaardig meer zijn. En ouders móéten objectief blijven. Begrijp goed, dat Bettina in een belangrijk stadium van haar groeiperiode is binnen gegaan Ze gaat zich vrouw voelen Ze wil haar macht beproe ven. Ze ontwikkelt behaagzucht. De eerste, die er voor in aanmer king komt om mee te experimen teren, is haar vader. Dan kan het lijken, dat zulke meisjes haar moe der niet meer nodig hebben. Er kan zelfs een soort vijandig rivaliteita- gevoel optreden. Dan gaan ze pro voceren en uitdagen. Dat hoort bij de ontwikkeling van het jonge le ven. Het is een deel van de wor steling om groot te worden en haar eigen levenshouding te vinden. Maar geloof me, bij al haar bra voure voelt Bettina zich hulpelozer dan ooit. Ze heeft jou dubbel nodig. Alleen niet als de moeder, die het beter weet en haar van alles ver biedt en kleineert, maar als de vriendin, die haar verwarring be grijpt en haar er ongemerkt uit ver lost. Die kan meelachen om haar uitgelaten dwaasheden en stil kan zijn, als zij een van haar stille bui en heeft. En die vooral haar erger nis weet te betomen, als zij het ex pres wat al te bar maakt. Laten we proberen, haar samen op te vangen, vrouw. Daarvoor zijn we samen haar ouders. En troost je met de gedachte, als het je eens moeilijk valt, dat dit voorbij gaat, net als de kinderziekten". MARCELLE. (Nadruk verboden). „Witte van Haemstede" presenteert zich Des middags maakte de harmo nie „Witte van Haemstede", voor afgegaan door de voor het eerst in keurige unformen gestoken drum band, een muzikale rondgang door de gemeente, waarbij voor het ge meentehuis even werd halt gehou den om zich te presenteren aan het hoofd der gemeente, burge meester Jhr. A. van Citters en zijn echtgenote. Des avonds bi-acht „Witte van Haemstede" de gebruikelijke sere nade ter gelegenheid van de ver jaardag van H.M. de Koningin, die de burgemeester als vertegenwoor diger van H.M., in ontvangst nam. Na een driewerf „hoera" nodigde hij de muzikanten in het gemeente huis voor het gebruiken van een verversing, waarbij hij na een dronk op onze koningin te hebben uitgebracht, de harmonie compli menteerde met de zeer mooie uni formen waarin de „trommelaars" gestoken waren, terwijl hij tevens dankte voor de medewerking, waar door deze dag weer tot een feeste lijk e geworden was. Nadat „de muziek" nog een rond gang over het dorp had gemaakt, was hiermee deze Koninginnedag ten einde. Land-. Herinplant boomgaarden inundatiegebieden In de afgelopen winter en dit voorjaar zijn goede vorderingen gemaakt met de herinplant van de boomgaarden, welke verloren zijn gegaan in de Zeeuwse rampgebie den tengevolge van de watersnood ramp van 1953. De mate van herinplant hangt in de verschillende gebieden ten nauwste samen met de herverka velingswerkzaamheden. Zo kon bv. in de Zak van Zuid-Beveland van de 240 ha. boomgaard welke werd gerooid nog slechts 20 ha worden ingeplant. Op Noord-Beveland daarentegen moest 60 ha. worden gerooid en hier is reeds 50 ha. we derom ingeplant. Voor de herver- kavelingsgebieden oost Zuid-Beve land, Tholen en Schouwen liggen de cijfers gunstiger dan voor de Zak van Zuid-Beveland. In oost Zuid-Beveland werden gerooid 339 ha. en tot op heden weer ingeplant 125 ha., Schouwen-Duiveland ge rooid 244 ha. en ingeplant 110 ha., Tholen en St. Philipsland gerooid 68 ha. en geplant 30 ha. I Kerkn teuws Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: ds. B. C. Juckema, luchtmachtpred., vliegbasis Volker (N.Br.). Beroepen te Boven Hardinxveld: R. W. Steur, Ouddorp; te Hulst (toez.): vikaris R. G. J. Timmer, Delfzijl; te Appingedam (toez.): S. D. Molenaar, Musselkanaal. Aangenomen naar Heerjansdam- Kijfhoek: B. Fokkema, Exmorra; naar Halle (toez.): A. van der Hey, Druten. Bedankt voor Ouderkerk a.d. IJssel (2e maal): G. M. van Dieren, Ede; voor Sint Maartensdijk: M. J. Lekkerkerker, Montfoort; voor Lexmond: L. Brasser, Voorthuizen. Vrij Evang. Gemeenten Aangenomen naar Musselkanaal: H. F. Huson, Hendrik Ido Ambacht. Gunstige gang van zaken bij coöp. Boerenleenbank Toch werd veel spaargeld opgenomen De coöperatieve Boerenleenbank „Bruinisse" hield haar 38ste jaar vergadering in „Het Veerhuis" te Bruinisse, onder leiding van de voorzitter de heer P. L. Krepel. Het vereiste aantal leden om de sta tutenwijziging, die voor het gehele land geldt, doorgang te doen vin den, was niet aanwezig. In zij openingswoord herdacht de voorzitter het overleden plaatsver vangend lid van de raad van toe zicht, de heer Joh. van der Sluis. Spreker ging in zijn openingswoord nader in op de veranderde situatie op de geldmarkt, die zich in 1956 voltrok. Leefde men vorig jaar april nog in de mening, dat de welvaart waarin men meende te verkeren, ongekende mogelijkhe den schiep, eind 1956 was men tot de conclusie gekomen dat de wel vaart ook zijn grenzen heeft. De slechte betalingsbalans noopte tot het nemen van maatregelen, die men aanduidt met de naam beste dingsbeperking. Een nijpende geld nood doet zich op de kapitaalmarkt en ook bij vele boerenleenbanken gevoelen. Bruinisse, dat met het uitzetten van gelden altijd uiterst voorzich tig was, terwijl de vraag naar kre dieten niet altijd gelijke tred hield met de toenemende tegoeden bij spaarbank en in rekening-courant vormt hierop nog een uitzondering, al wordt er van de zijde van de Centrale Bank steeds op gewezen, het uitzetten van spaargelden zo- Incezonden mededeling CAMERA'S veel mogelijk ten goede te doen ko men aan de agrarische sector van het bedrijfsleven. De bank heeft een gunstig jaar achter de rug, al waren het vertrek van agrariërs naar de Noord Oost polder, van mosselkwekers naar Harlingen en van naar Oosterland teruggekeerde evacuees, naast in vesteringen in landbouw en visse rijbedrijven tezamen een aantal factoren waardoor veel spaargeld moest worden terugbetaald of over geschreven. Het saldo aan uit staande spaargelden was echter per 31 dec. nog boven het miljoen, nl. f 1.039.652,60, het tegoed bij de Centrale Bank was per die datum f 744 225,81. De effectenportefeuille vermeerderde met f 115.000, het reservefonds was per 3l-12-'56 f 21.372,63, terwijl de winst over 1956 f 3.355,66 bedroeg. Met alge mene stemmen werd besloten deze winst bij de reserve te voegen. Het totaal van de rekening was was f 2.420.188,28, het balanstotaal f 1.207.280,89. Het aantal spaarders neemt re gelmatig toe en bedraagt per 31 december 1956 411, het aantal lo pende rekeningen 45, ook het aan tal dagboekposten neemt jaarlijks regelmatig toe. De heer L. A. Jonker-Steendijk wenste gezien zijn leeftijd niet meer in aanmerking te komen als lid van de raad van toezicht, voor welke functie hij aftredend was. De voor zitter dankte de heer Jonker voor alles wat hij gedurende een aantal jaren als lid van de raad van toe zicht voor de bank heeft gedaan. Bij de daarop volgende verkiezing werd de voorzitter, de heer P. L. Krepel, met algemene stemmen als bestuurslid gekozen, terwijl in de vakature als lid van de raad van toezicht werd benoemd de heer Ja cob de Jonge C.Wz. De heer J. J. van de Velde werd opnieuw aange wezen als plaatsvervangend be stuurslid, als plaatsvervangend lid van de raad van toezicht werd be noemd de heer C. A. Hanse. >X,X'X^"X'X*X^"X^~X"X"X"X^X^~X«XKKK":~XK"XK"X'*XmX**X~X«X"X*'X*X"X"X'*X"X"XmX~X* FEUILLETON door G. PLANTEMA 52 Het was een tamelijk lange, ma gere man, die wat voorover liep. Van zijn gezicht was niets te zien, want de man droeg een donker masker. Hij had een donker pak aan, dat waarschijnlijk door een goede kleermaker was gemaakt, want de coupe was uitstekend en de stof ook. André voelde eerst een suffe ver wondering, dat de dokter van het vreemde ziekenhuis, waarin hij verzeild was geraakt, het nodig vond, zijn patiënten gemaskerd te bezoeken. Pas toen drong het tot hem door, dat hij waarschijnlijk helemaal niet in een ziekenhuis was en dat deze man misschien in verband stond met de ontvoering, die hem was overkomen door de onbekende Frans sprekende man Daarna begonnen zijn hersens zich moeizaam af te vragen, waarom juist hem zoiets moest overkomen. „Waar ben ik eigenlijk?" vroeg André toen, een tikje geprikkeld, omdat de gemaskerde hem aan staarde en geen woord zei. „U bent in veiligheid", was het lakonieke antwoord, dat hem niet veel wijzer maakte. „Daar ben ik blij om", merkte André op. „Maar dat zegt me nog niet veel. Kunt u zich niet nader verklaren? Waarom ben ik hier? Is dit een ziekenhuis? Bent u een dokter?" „U vraagt erg veel ineens", zei de man met het masker. Hij had een koele, diepe stem en hij sprak niet als een vx-eemdeling. Dit was een volbloed Nederlander, dat was dui delijk te merken. „Maar een enkele verklaring ben ik u wel schuldig", ging hij door. „Dit is geen ziekenhuis. Ik ben geen dokter. Waar u bent, ja, daar over kan ik u geen inlichtingen verstrekken. Ik zou me graag aan u voorstellen, maar er zijn zekere bezwaren, die dat niet mogelijk maken. U bent meneer Boorneman en u komt uit Rotterdam, nietwaar? U bent in „De Vereniging" in een merkwaardig gezelschap terechtge komen en daarom was het beter u in veiligheid te brengen. Op het ogenblik kan ik u nog niets zeggen, maar u kunt er zeker van zijn dat u in de toekomst tekst en uitleg zult ontvangen. U bent op het ogen blik ziek. Ja, u bent zelfs vrij ern stig ziek, zodat u het beste doet, kalm in bed te blijven. Het zal u aan niets ontbreken. Ik weet niet, hoe lang u hier moet blijven, maar wij zullen proberen, u het verblijf zo aangenaam mogelijk te maken. Dat was een hele redevoering en André Boorneman kon de woorden stroom maar met moeite verwer ken. „Wat voor gevaar dreigt mij dan wel?" informeerde hij tenslotte De gemaskerde man haalde even zijn schouders op. „Het is beter, dat u dit nog niet weet", zei hij. „Ilc geef toe, dat dit voor u geen pret tige situatie moet zijn, maar ik ver zeker u, dat uw toestand veel on aangenamer kon zijn. Natuurlijk spreek ik in orakeltaal voor u. Ik kan u alleen vragen dit van mij aan te nemen als de volstrekte waar heid. Ik ben even hier gekomen om te zien, hoe u het maakt. U bent wakker en volkomen helder van geest, merk ik. U hebt een angstig avontuur achter de rug, maar het doet me genoegen, dat 't u blijk baar geen blijvende schade heeft gedaan. Als u zich volkomen rustig houdt, zult u spoedig genoeg ster ker worden". Toen was de man ineens verdwe nen. André zakte terug in de kus sens. Zijn hersens bleken nog niet in staat, de stroom van gedachten te verwerken, die in hem opkwam. Hij lag te piekeren, tot hij in een diepe slaap was gevallen. Dan werd hij weer wakker, maar helderder was zijn hoofd nog niet geworden en opnieuw sliep hij in. Dat her haalde zich een paar maal, maar het aantal kon hij niet bepalen. Maar tijdens een van die perioden van slaap was iemand het vertrek binnengekomen. Tenminste, dat veronderstelde André Boorneman, want toen hij op een gegeven ogen blik z'n ogen opsloeg, ontdekte hij, dat er iemand naast zijn bed zat. André Boorneman zag eerst een donker masker Hij geloofde daar om, dat de man, die al met hem had gesproken, was terug gekomen. Maar even later drong het tot hem door, dat dit toch niet het geval kon zijn. Bij zijn bed zat een vrouw. Het masker bedekte haar gezicht voor het grootste deel, maar zij had de haren niet verborgen en daar aan zag hij het eerst, dat hier geen man zat. Donker was dat haar en de tint herinnerde hem onmiddel lijk aan de Roemeense mej. Ilescu. De verlichting in het vertrek was vaag. (Wordt vervolgd)-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 5