DE ZIERIKZEESCHE COURANT Minister Luns: „Alleen kernwapens leidt tot onduldbare toestand" Amerika beschuldigt t-Unie Sowjet-1 Opruimingswerk Suez- kanaal geëindigd H.K.H. PRINSES BEATRIX ZAL DOOR CENTRUM VAN ZIERIKZEE RIJDEN Brand in graandrogerij te Burgh -TiAM 1 VRIJDAG S MEI 195? No. 18149 113e jawgang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4.15, per week. 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN X797-18a9 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochlmsn, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. De N.A.V.O.-conferentie in Bonn „De betekenis van de kernwapens heeft zo'n relief gekregen, dat de indruk Is ontstaan, dat de conventionele bewapening relatief van minder gewicht is geworden. Deze gedachte is een waangedachte. Kernwapens z(jn zonder twijfel van grote betekenis, maar gesteld, dat het uitbreken van een oorlog eens niet zou verhinderen, dan zou men voor een af schuwelijk dilemma komen te staan door het gemis aan voldoende conventionele wapens ca de noodzaak ontstaan voor het gebruik van kernwapens in een situatie, die dit gebruik niet zou veroorloven". Deze verklaring heeft de voorzitter van de Nederlandse delegatie op de NAVO-conferentlc in Conn, minister Luns, donderdagmiddag af gelegd. Minister Luns was zijn rede be gonnen met de bespreking van het rapport van de politieke adviseurs van de NAVO over de ontwikke lingen in de politiek van de Sow- jet-Unie. Hij zei grote waardering voor het rapport te hebben, omdat hetgeen de tegenstanders doen de volle aandacht verdient. „Het dient echter de eerste zorg te zijn, dat wij een voldoende kracht hebben opgebouwd om een aanval van de Sow jet-Unie af te schrikken of zo nodig terug te slaan. Als wij te zwak zouden zijn, dan zou de Sow- jet-Unie wel eens een poging kun nen doen en zou het westen - ook doordat de Sowjet-Unie het voor deel van het initiatief aan haar zijde zou hebben - in het grootste gevaar kunnen komen". Geen reden tot voldaanheid Minister Luns vervolgde zijn rede met de verklaring, dat er be paald geen reden is om thans vol daan te zijn over hetgeen de NAVO heeft in de vorm van een schild of afschrikwekkende kracht. Hij her innerde er aan, dat de NAVO-raad destijds overeenstemming heeft be reikt over twee hoofdkenmerken van de defensieve inspanning: 1. een effectieve vergeldingsmacht tegen agressie en 2. voldoende con ventionele bewapening vooi» de verdediging van het gebied van de De V.S. hebben de Sowjet-Unie er van beschuldigd, in de afgelo pen herfst „oorlog" te hebben ge voerd tegen het Hongaarse volk. De beschuldiging wordt geuit in een nota van de permanente vertegen woordiger bij de V.N., Henry Cabot Lodge, aan secretaris-generaal Hammarskjoeld. Lodge zegt in zijn begeleidende nota, dat de methoden, die werden gebruikt om de opstand te onder drukken, „uiterst monsterachtig" waren. Gebleken is, dat het Sow- jet-communisme niet alleen onde mocratisch is, maar ook onderdruk king en wreedheden met zich mee brengt. „Van 25 oktober tot om streeks 18 november kan de toe stand beter worden omschreven als oorlog dan als revolutie. De metho den, die door de Sowjet-strijd- krachten en haar Hongaarse hel pers werden gebruikt om het ver zet van het Hongaarse volk te bre ken, waren die welke in een oorlog worden gebruikt", aldus Lodge, die er aan toevoegt, dat de Sowjet- interventie „een rechtstreekse mi litaire aanval" op het Hongaarse volk was. „Deze intex-ventie was im perialistisch per definitie, want een nationale oppositiebeweging werd door een buitenlandse strijdmacht neergeslagen en er werd een ma rionettenregering gevormd, welke de belangen van de buitenlandse bezettende mogendheid vertegen woordigt in plaats van die van het Hongaarse volk". NAVO-landen en wat zij voorstaan bij eventuele lokale acties van de Sowjet-Unie of haar „satellieten". „Wanneer wij ons daaraan hou den", aldus ging minister Luns ver der, „dan is er geen twijfel aan de vastberadenheid van de NAVO- landen. Wij willen niet eerst ver overd en dan bevrijd worden. Maar sinds deze richtlijnen zijn aange nomen is er geen verbetering te bespeuren. Wel zal men een ver betering kunnen vei'wachten, maar voorshands lijkt het er op, dat wij achteruit gaan". Mr. Luns deed voorts de reeds vermelde uitspraak over de kern wapens en zeide daarover voorts: „wat zal bovendien de indruk zijn in de landen, die uitsluitend con ventionele wapenen hebben en hoe zouden de regeringen van deze lan den aan de bevolking zoveel offers kunnen vragen als de indruk be staat, dat het alleen op kernwapens aankomt?" „Ik wil geen overmatige onrust wekken en ik stel geen nieuwe pro cedure voor", aldus zeide hij voorts over de bewapening van de NAVO. „Met de bestaande NAVO-instel- lingen komen wij volkomen toe". Mr. Luns voegde hier - aan toe slechts te willen betogen, dat bij de bespreking van de Russische politiek het vraagstuk van de be wapening fundamenteel is voor het bondgenootschap en elk lid daar van. De rede van mr. Luns, die in de zelfde geest sprak als de Franse minister Pineau en waarop ook de Westduitse minister Von Brentano terugkwam, vond volgens confe rentiekringen bü vele gedelegeer den grote instemming. De laatste schepen van de ber- gingsvloot der V.N., de Nederlandse vaartuigen „Witte Zee", „Bruin vis", „Zeehond" en „Condor" heb ben het Suezkanaal verlaten, zo heeft generaal Wheeler, die het op ruimingswerk heeft geleid, het se cretariaat van de volkerenorgani satie donderdag telegrafisch laten weten. De „Witte Zee" had de an dere drie schepen op sleeptouw. „Wij verlaten Suez precies vijf maanden nadat wij uit New York waren vertrokken", aldus de gene raal, die zaterdag via Parijs naar New York terugkeert. Bestrijding kinder verlamming van rijkswege Binnenkort is van rijkswege een mededeling te verwachten over een eventuele vaccinatie tegen de kin- dei-verlamming. Het aantal patiënten aan kinder verlamming heeft het vorige jaar hier te lande 2200 bedragen. In te genstelling tot 1956 behoeft thans geen vrees te worden gekoesterd dat deze ernstige ziekte een epide misch karakter zal aannemen. Aldus is medegedeeld op een te 's-Gravenhage gehouden perscon ferentie die was uitgeschreven naar aanleiding van het feit dat het Prinses Beatrix-poliofonds thans een jaar bestaat. Prins Bernhard opent „Het Atoom" H.M. de Koningin en Prins Bern hard zullen aanwezig zijn bij de opening van de intex-nationale ten toonstelling „Het Atoom" te Am sterdam, op 28 juni a.s. op de lucht haven Schiphol. Prins Bernhard zal, als voorzitter van het internationale erecomité, de openingsplechtigheid verrichten, die o.m. zal worden bijgewoond door een aantal buitenlandse en Nederlandse deskundigen op atoom kerngebied. SENATOR JOSEPH MACCARTHY OVERLEDEN Omstreden figuur uit Amerikaanse politieke leven De Amerikaanse republikeinse senator Joseph MacCarthy is don derdagavond overleden. De senator overleed in het hospitaal Bethseda van de Amerikaanse marine aan een acute leveraandoening. Hü heeft ruim een weck in het zieken huis gelegen. MacCarthy is 49 jaar geworden. In de afgelopen jaren is hij ver scheidene malen ziek geweest. Hij heeft ondermeer geleden aan voor- hoofdsholteontstekening. Bovendien ondervond hij hinder van een oude wond aan de-knie, die hij als ma rine-officier in de tweede wereld oorlog in de Stille oceaan had op gelopen. Senator McCarthy, die de staat Wisconsin vertegenwoordigde, was één van de meest omstreden figuren uit het Amerikaanse politieke leven van na de oorlog. Als voorzitter van de commissie van de Senaat voor onderzoek werd hij bekend als een heftig bestrijder van alles wat met het communisme te maken heeft. Zijn methoden van onderzoek naar de loyaliteit van personen in en buiten de regering deden in de Verenigde Staten een nieuw woord ingang vinden, namelijk „McCar- thyisme". Pak niet de roe De Amerikaan, die met zijn auto op de Amersfoortseweg te Apeldoorn passeerde, zal van de vriendelijkheid in ons landje wel een erg on prettige indruk hebbe^^Ê kregen. Een kantonni^^^m hem, omdat er bomen ge rooid werden, een stopteken, waarop hij niet direct rea geerde. Twee houthakkers dwongen daarop de Ameri kaan te stoppen. Zij beuk ten met een boomtak op de carosserie van de auto en richtten een schade aan van naar raming f 100. Toen de bestuurder uitstapte kreeg hij een pak slaag met boom takken, waarbij hij bloedend werd gewond. De politie heeft een onderzoek naar het gebeurde ingesteld. ni Om half drie aankomst per helikopter op het sportpark Naar thaus is hekend geworden, zal H.K.H. Prinses Beatrix, ter gelegenheid van de opening van het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis op 11 mei a.s., om 14.30 uur per helikopter op hef sportpark te Zierikzee aankomen. Verder meldt men ons, dat de prinses zich hierna per auto via Grachtweg, Jannewekken, 't Vrije, 't Vrijpoortje naar de Oude Haven zal begeven, waar zij gedui-ende korte tijd ten huize van burgemeester mr. Dijckmeester zal vertoeven. Na dit bezoek zal H.K.H. naar het ziekenhuis rijden langs de volgende roete: Oude Haven (zuidzijde), Haven park, Havenplein, Mol, Schuithaven, Lange Nobelstraat, Korte Nobelstraat, Lange Blokweg, Emil Sandströmweg. Om omstreeks 15.00 uur hoopt de prinses bij het zieken huis te arriveren. Het ligt in de bedoeling de afzetting langs Lange Blok weg en Emil Sandströmweg te doen plaats vinden met geüniformeerde leden van jeugdverenigingen (gymnastiek verenigingen, padvinders e.d.) van alle gemeenten op Schouwen-Duiveland. De verenigingen, die hieraan willen deelnemen, worden vriendelijk doch dringend verzocht zich zo spoedig mogelijk op te geven bij de heer H. Uijl, Lange Nobelstraat 32 (telefoon 47), Zierikzee. Wij delen nog mede dat met behulp van een geluids installatie het gesproken woord in de hall van het zieken huis, buiten zal zijn te beluisteren. Uiteraard geven wij uitdrukking aan de hoop, dat Schouwen-Duiveland op deze blijde dag massaal de vlag 2al uitsteken, als zichtbaar bewijs van dankbaarheid voor de hoge eer die onze kroonpi-inses het eiland wil aandÖen door haar komst naar hier. Wie over een Zweedse vlag beschikt, kan deze uiteraard de 11de mei eveneens uit- :kend gebruiken. Hongaarse gewonden onder arrest Reizigers, die donderdag uit Boe dapest in Wenen aankwamen, heb ben meegedeeld, dat een groot aan tal mensen, die tijdens de Hon- Zeventien mensen zouden volgens de laatste berichten om het leven zijn gekomen door overstromingen in het zuiden van Texas en het noord westen van Louisiana, veroorzaakt door het buiten de oevers treden van de rivier de Trinity. - Jackie Benise in de Texaanse stad San Antonio, bracht er het leven af, maar beleefde toch enkele bange momenten toen zij met haar auto door een vloedgolf werd verrast. Buren slaagden er, zoals deze foto-combinatie van boven naar beneden laat zien, met be hulp van een stuk tuinslang als reddingslijn in haar in veiligheid te brengen. gaarse opstand bij straatgevechten gewond werden, van ziekenhuizen naar ziekenzalen van gevangenis sen zijn vervoerd. Zij voegden hieraan toe, dat de gewonden die uit het ziekenhuis ontslagen zijn, thuis gearresteerd worden. Deze mensen worden er van beschuldigd dat zij tegen de Sowjet-troepen of de communis tische militie gevochten hebben. Hun wonden worden door de Hon gaarse overheid als bewijs hiervan aangemerkt. Nederlandse regering antwoordt Sowjet-Unie De NedeiTandse regering heeft hedenochtend geantwoord op de verklaring van het Sowjet-Russi- sche ministerie van Buitenlandse Zaken van 16 maart over de Euro pese economische gemeenschap en Euratom. In een aan de Russische ambassadeur te Den Haag, de heer Kirsanow, overhandigde verklaring zegt de Nederlandse regering, dat objectieve beschouwing van de Europese verdragen niet zou nala ten iedere verkeerde indruk bij de So wj et-regering weg te nemen „tenzij haar politiek geen ander Dit nummer bestaat uit 8 pagina's i Wie geen moed heeft moet 1 benen hebben. \gt\.esse Deelnemers verkeerscursus kregen diploma Deze week werd in het dorpshuis met het uitreiken van de diploma's aan de deelnemers der laatst ge houden verkeerscursus de actie van het Verbond voor Veilig Verkeer afd. Renesse tot het geven van ver- keerscursussen in dit wintersei zoen afgesloten. In zijn welkomst woord deelde de voorzitter van de afdde heer J. A. Kouman, mee dat men op deze avond helaas niet de beschikking kon kxnjgen over een film die evenwel nu ln het vol gend winterseizoen zal worden ver toond. In begin augustus zal door de afd. Renesse een sterrit worden geoi-ganiseerd waarvoor reeds de medewerking van de hoogste poli tiechef in £eeland is toegezegd. Spr, deed een beroep op de aanwe zigen hier hun medewerking aan te willen verlenen. Hierna ging men over tot het uitreiken der diploma's met het bijbehorende speldje. Na afloop hiervan droeg de heer M. L. de Feiter een gedicht voor waarbij de opgedane ervaringen op de ver keerscursus nog eens naar voren werden gebracht. Namens de cur sisten bood de heer B. Th. Boot aan de docent, wachtmeester J. Lind- hout, een boekenbon aan. Wacht meester Lindhout, welke woorden van dank sprak voor deze attentie, onderstreepte nog eens duidelijk het geleerde thans ook in praktijk te brengen. „Dit is de grootste dank welke U allen mij kunt brengen", aldus spreker. Vieuuerkerk Uit het getal boeken, uitge leend door de bibliotheek, voorko mend in het verslag van donder dag jl., is een cijfer uitgevallen. Het totaal aantal uitgeleende boe ken bedraagt nl. geen 860, maar 3.860. a Officieel is in Athene bekend gemaakt, dat Gx'iekenland zich be reid heeft verklaard tot samenwer king bij de toepassing van het plan- Eisenhower voor het midden-oosten doel beoogt dan iedere poging tot samenwerking en versterking van het westen in de ogen der Europese publieke opinie in discrediet te brengen". Na te hebben geconsta teerd, dat de Russische politiek een waterdichte scheiding in Europa wil optrekken en iedere poging tot reorganisatie van het westen wil verlammen, verklaart de Neder landse verklaring zich onvoorwaar delijk voorstander van het spoedig in werking treden der nieuwe ver dragen. Dit neemt evenwel niet weg dat zij de wil blijft koesteren positief mee te werken aan waar achtige voorstellen tot nauwere samenwerking op bredere basis. Vonk uit oliestook-installatie vermoedelijke oorzaak Donderdagmorgen werd Haam stede opgeschrikt door sirene-ge- loei. Er bleek bi-and uitgebroken te zijn in de graandrogerij van de fa. Gebrs. Landegent aan de Meeldijk te Burgh. Onmiddellijk rukte de brandweer uit en binnen korte tijd was de brandweerauto op de plaats van de brand, terwijl ook de leden van de vrijwillige brandweer te Burgh spoedig ter plaatse waren. Al spoedig bleek, dat er geen ge vaar was voor uitbi-eiding van de brand, die in de drooginrichtiug, waarin zich ongeveer 50 hl tarwe bevond, ontstaan was. Wel golfde een dikke rookwolk uit een afvoer pijp van de drooginrichting, doch gevaar voor de belendende gebou wen bestond niet, daar deze door een dikke muur met een branddeur van dit gebouw waren gescheiden. Wel was het blussen uitei-st moei lijk, omdat men niet precies kon vaststellen waar de eigenlijke vuur haard zich bevond in dit vrij hoge gebouw, waarin verschillende af voerkanalen zijn. Besloten werd eerst te trachten met schuimblus- se'rs de vuurhaard te bereiken, doch dit bleek niet mogelijk, daar latei- bleek dat het vuur zich in de bo venste twee afdelingen bevond. In ovei-leg met de eigenaar werd besloten het vuur van boven en van onder aan te pakken en wei-d met twee stralen op de waterlei ding in korte tijd het vuur onder drukt. Aan de in het onderste deel van de inrichting staande machines is geen bi-and- of waterschade aan gericht, zodat het bedrijf niet ge- stagneei*d behoeft te worden. Als vermoedelijke oorzaak wei-d opge geven, dat een vonk uit de olie- stookinstallatie is aangezogen en in het in de afvoerkanalen zittende afval is terecht gekomen. Verze kering dekt de schade. Op het terrein van de brand was burgemeester jhr. A. van Citters, alsmede wethouder A. van Zuijen, aanwezig, terwijl ook de politie ter plaatse was, die evenwel geen maat regelen behoefde te nemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1