j RANG is alleen RANG als er RANG op staat. JESRECEN" Ingezonden mededeling Het merk RANG staat duidelijk op iedere Rangrol, alsook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje RANG, een product van de Klngfabriekati Q>'&~ <*5SoK*3aK*cS<*<*»* DEEL VAN DAALDE NEER OP SCHOUWEN EN DUIVELAND Een deel van de traditionele „lintjesregen" is ook op Schouwen- Duiveland gevallen. Vandaag - de dag vóór Koninginnedag - hebben burgemeesters van verschillende gemeenten op het eiland, in totaal aan acht personen onderscheidin gen mogen uitreiken. Hieronder laten wij de namen volgen van de onderscheiden in woners van het eiland. Bfl Koninklijk Besluit ls benoemd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau: dr. J. J. Westendorp Boer- ma, rector van het prof. Zeeman lyceum te Zierikzee. Tot ridder in de Orde van Oranje Nassau werd benoemd de heer M. Doeleman H.Jzn., directeur van de Kon. Zeelandia N.V. te Zierikzee. Tot ridder in de Orde van Oranje Nassau werd benoemd de heer J. P. Overbeeke, technisch hoofdamb tenaar bij de Prov. Waterstaat van Zeeland, te Zierikzee. Tot ridder in de Orde van Oranje Nassau werd benoemd de heer M. den Boer, wethouder der gemeente Haamstede, lid van Prov. Staten van Zeeland. De eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau (in goud) werd verleend aan de heer M. Havcrhoek te Zierikzee, ex- hoofd van de B.B.-organisatie op Schouwen- Duiveland De eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau (in zilver) werd verleend aan de heer K. van Leeuwen, hoofdcontroleur van de R.T.M., te Zierikzee. De eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau (in brons) werd verleend aan de heer L. Luikaart, landarbeider bij de heer J. J. C. de Vlieger te Zonne- maire. De eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau (in brons) werd verleend aan de heer J. van Splunter, paardeknecht op het landbouwbedrijf „Wageningen" te Zonnemaire. directeur van de Kon. Zeelandia voor zijn lofwaardig initiatief en het gulle onthaal. Via Schelphoek, waar de caissons werden bezich tigd, ging het weer op Zierikzee aan, waar men te plm. 8 uur arri veerde. Alle deelnemers toonden zich in hoge mate dankbaar en op getogen over de mooie, welgeslaag de tocht, die bij allen zeker nog lang in herinnering zal blijven voortleven. Installatie kantonrechter Wij vernemen dat de nieuwbe noemde kantonrechter te Zierikzee, mr. W. E. van Vloten, woensdag 18 mei a.s. zal worden geïnstalleerd. Meisje door auto aangereden Zaterdagmiddag is een vrij ern stig verkeersongeval gebeurd op de weg ter hoogte van de Zelke, waar van het 16-jarige meisje L. B. te Zierikzee slachtoffer is geworden. De wielrijdster reed achter een vrachtauto in de richting Zijpe. Zij wilde ter hoogte van het pakhuis van de heer Kooman de zijstraat inrijden naar de Vissersdijk en kwam daardoor van achter de vrachtauto vandaan, juist op het moment dat een personenauto uit Rotterdam, bestuurd door de heer v. S., in tegenovergestelde richting naderde. De personenauto reed het meisje aan. Zij kwam te vallen en liep een hersenschudding op. Zij werd naar huis vervoerd. De auto mobilist treft waarschijnlijk geen schuld. Jaarfeest C J.V.F. en C.J.M.V. Vrijdag- en zaterdagavond vier den de C.J.V.F. „Samen verder" en de C.J.M.V. „Samuel" gezamenlijk hun jaarfeest in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw alhier, waar voor beide malen grote belangstel ling bestond. De bijeenkomsten werden ge opend door de voorzitter van de C.J.M.V., de heer H. Schot, die na mens de beide verenigingen een welkomstwoord sprak en een en an der vertelde over het werk en de betekenis der jeugdverenigingen, die hij verder in de hartelijke be langstelling van de ouders aanbe val. Hierna ging hij voor in gebed. De leidster van de C J.V.F., mevr. Jumelet-Bevelander, behandelde hierna een bijbels onderwerp, ge titeld „Discipel zijn van de Here Jezus", n.a.v. het Schriftgedeelte Lucas 14 25-35. In aansluiting daarop werd gezongen Gez. 208 2. De secretaresse van de C.J.V.F., mej. J. van Liere, en de secretaris van de C.J.M.V., de heer Chr. Schot, brachten hierna de jaarver slagen uit. Bleek bij de C J.V.F. het afgelopen verenigingsjaar over het algemeen vlot verlopen te zijn, al moest afscheid worden genomen van de dames Verspoor-de Jonge en Bilius-Horvers als leidsters, voor wie mevr. Jumelet in de plaats kwam, de C.J.M.V. had nogal eens te kampen met ledentekort. Thans echter bleek het ledental weer ge stegen te zijn tot 23. Met dankbaar heid werd verder gewag gemaakt van de opening van het nieuwe ver enigingslokaal in het Visslop, dat in een grote behoefte blijkt te voor zien. In „Clubgeluiden" lieten de C.J.- V.F.-sters vervolgens flitsen uit hun clubleven horen en een der C.J.M.- V.-ers declameerde op gevoelvolle wijze een gedicht van Willem de Mérode. Hoofdschotel van beide avonden was echter de opvoering van het spel in 4 bedrijven „Op Eigenerfde grond". Met dit stuk bleken de verenigingen, wat inhoud betreft, een goede greep te hebben gedaan en hoewel het zware eisen stelde aan de vertolk(st)ers werd het ook op uitstekende wijze ten tonele gebraeht. Met gespannen aandacht werd het verloop gevolgd en de voorzitter was zeker de tolk van alle aanwezigen toen hij de speelsters en spelers hartelijk dank te voor het gebodene en hun een aandenken aanbood. In zijn slot woord dankte hij ook allen die ver der aan het welslagen van beide avonden hadden medegewerkt, spe ciaal ook de concierge van het Ver enigingsgebouw en zijn echtgenote, en de aanwezigen, onder wie ver schillende afgevaardigden van zus terverenigingen, voor hun belang stelling. Met gezamenlijk zingen en dankzegging werden de bijeen komsten, waarop C.J.V.F. en C.J. M.V. met voldoening kunnen terug zien, besloten. Hongaren maakten mooie trip over het eiland Zaterdag hebben de Hongaarse bewoners van het Zeikekamp al hier een mooie trip gemaakt over het eiland, welke hun werd aange boden door de Kon. Zeelandia N.V. en georganiseerd werd door het plaatselijk comité „Hulp aan Hon gaarse Vluchtelingen". In de loop van de middag vertrok het gezel schap, bestaande uit 72 Hongaren die vergezeld werden van mej. M. J. Boogerd en de heren D. A. de Hooge en C. Kloet van de Kon. Zee landia N.V. en mevr. W. Krakeel- Wijsman en de heer P. D. Verstrate, leden van het comité, in 2 autobus sen van de R.T.M. van het kamp Zeikepolder. Allereerst ging de tocht over Ouwerkerk, Nieuwer- kerk, Dreischor, Zonnemaire, Brou wershaven en Scharendijke naar het vliegveld „Haamstede" waar een consumptie werd aangeboden. Vervolgens werd de uitkijktoren bezocht, vanwaar men via Westen- schouwen in Burgh aankwam, waar in hotel „Het wapen van Burgh" een koffietafel werd aangeboden, die prima verzorgd was en vlot en gezellig verliep. Hier werd het woord gevoerd door mej. Boogerd, waarna de heer Verstrate, namens deelnemers en comité, verzocht de bijzondere dank over te brengen aan de heer M. Doeleman H.Jzn., Gouden bruidspaar Te midden van kinderen, klein kinderen en achterkleinkinderen herdacht het echtpaar J. v. d. Weel- Krijger zaterdag zijn gouden hu welijksfeest. De harmonie „Witte van Haemstede" bracht het gouden echtpaar de gebruikelijke serenade. Staatssecretaris op bezoek Ter afsluiting van een aan Zee land gebracht werkbezoek, bezocht de Staatssecretaris van Economi sche Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, de gemeente Bruinisse. Deze auto riteit oriënteerde zich over de ver schillende aan de orde zijnde pro blemen en voerde een gesprek met burgemeester Michaëlis, de heer de Koning, als vertegenwoordiger van de middenstand en de heer Ver spoor als vertegenwoordiger van de visserij. Zaterdag is in het door de Weense Kamer van Koophandel opgerichte dorp voor jonge arbei ders, Hochleiten bij Wenen, de eerste spade in de grond gestoken voor de bouw van een nieuw huis bestemd voor 26 jonge Hongaarse vluchtelingen. De middelen voor de bouw van dit huis zijn door de Ne derlandse hulporganisatie „Stich ting Gelders Paviljoen" verschaft. Burgemeester mr. Dijckmeester reikte onderscheidingen uit in de raadszaal Burgemeester mr. F. Th. Dijck meester van Zierikzee heeft heden morgen op een plechtige bijeen komst in de raadszaal van het stadhuis aan een viertal inwoners der stad de hen bij Koninklijk Be sluit verleende onderscheidingen, in verband met de Koninginnedag, uitgereikt. De burgemeester achtte het per soonlijk een hoge eer tot deze taak groepen te zijn. Spreker maakte daarop de onderscheidingen be kend en spelde de daarbij beho rende versierselen op de borst. Voor de verleende onderscheidin gen zie men elders in dit nummer. Zich richtend tot de heer K. van Leeuwen, herinnerde de burge meester er aan, dat deze functio naris reeds in 1916 in dienst trad bij de R.T.M. Spreker somde de verschillende rangen op die de heer Van Leeuwen doorliep en wees speciaal op de uiterst moeilijke rampperiode, waarin de onder scheidene er toch in slaagde de toen bstaande moeilijkheden tussen publiek en vervoersmaatschappij op de juiste wijze op te vangen. Met betrekking tot de persoon van de heer M. Havèrhoek zag spreker de verleende onderschei ding als waardering voor het werk als politieman gedaan, maar spe ciaal in dienst van de B.B., welke organisatie de heer Haverhoek op Schouwen-Duiveland uit het niets opbouwde. Spreker achtte de ver leende onderscheiding dan ook vol ledig gerechtvaardigd'. „De verleende onderscheiding komt wel bijzonder goed uit, nu zij juist valt op de dag van uw 25- jarig jubileum", aldus zei de bur gemeester tot de directeur van de Kon. Zeelandia N.V., de heer M. Doeleman H.Jz., die door spr. ge prezen werd voor de eminente wij ze waarop hij het uit Zierikzee niet weg te denken bedrijf van Zeelan dia leidt en daarenboven zich inzet voor de gemeenschap in tal van functies en commissariaten. Spr. noemde hiervan o.m. de lidmaat schappen van diverse vakorganisa ties, afd. Zeeland van de Maat schappij van Handel en Nijverheid, het Nutsdepartement, de techni sche school, kerkvoogdij e.d. „De onderscheiding bevestigt hoezeer uw persoon te Zierikzee in aanzien is", aldus spr., die zich tenslotte richtte tot dr. J. J. Westendorp Boerma. Spr. achtte het rectoraat van een school voor middelbaar en voor bereidend hoger onderwijs geen eenvoudige zaak op Schouwen- Duiveland, daar - in tegenstelling met vroeger - Zierikzee thans geen wetenschappelijk klimaat meer heeft. Spr. noemde de diverse functies van dr. Westendorp Boer ma, waarin deze zich voor de ge meenschap verdienstelijk maakt, als „Stad en Lande", Z.V.U., Ge meentelijk Museum, Zeeuws Ge nootschap. De burgemeester wijdde daarna enige aandacht aan het we tenschappelijke werk van dr. Wes tendorp Boerma, een taak die door de excentrische ligging van het eiland, ver verwijderd van de we tenschappelijke centra geen een voudige" is. Ten slotte feliciteerde de burge meester de onderscheidenen, in welke felicitaties hij ook de aanwe zige echtgenotes betrok. De onderscheiden personen dank ten daarop H.M. de Koningin, die het behaagd heeft de onderschei dingen te verlenen en de burge meester voor diens woorden. De onderscheiding aan de heer J. P. Overbeeke is - naar wij ver nemen - uitgereikt aan de Com missaris der Koningin in de pro vincie Zeeland, Jhi\ mr. A. F. C. de Casembroot. <Markt- velicAtes\ Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. Afdeling Zierikzee Veiling van 26 april 1957. Spinazie f 8,50-15; Rabarber f 33, per 100 kg. Kropsla A f 5-7 Bloemkool (kas) f 18-75, id. (natuur) f 12-75, id. (stek) f 4-7, per 100 stuks. Radijs f 10-13; Selderij f 8; As perges f 64-85; per 100 bos. Aardbeien per doosje f 1,18. Eierprijzen V.E.C.E. In de week van 23 april tot 27 april heeft de V.E.C.E. Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eieren uit betaald aan pluimveehouders f 1,66 per kg. Voor vuilschalige en gewas sen eieren werd 1 cent per stuk minder uitbetaald. Veemarkt ROTTERDAM, 29 april. Aanvoer 2255 stuks vee, t..w.: 1352 vette koeien en ossen en 903 varkens. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,25-3,45, f 2,95-3,25, f 2,80- 2,90, varkens (levend gew.) f 1,77- 1,75-1,73. Vette koeien en ossen: aanvoer groot, handel lui, prijzen lager. Varkens: aanvoer ruim, handel zeer kalm, prijzen lager, prima's boven notering. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulpprediker te Made (N.Br.): J. Homan, a.s. em.- pred., Hulst, die deze benoeming aannam. Beroepbaar gesteld: vikaris R. Houtsma, Markelo. Beroepen te Blauwkapel-Groene- kan: H. Harkema, Zeist; te Heteren en te Hei- en Boeicop: kand. C. G. Baart, Utrecht. Aangenomen naar Culemborg: A. K. Abcouwer, Oldehove (Gr.); de benoeming tot vikaris te Krim pen a.d. IJssel: kand. J. Roepers, Ermelo. Bedankt voor Oosterwolde (Gld.): J. Lekkerkerker, Bergambacht; voor Meerkerk: J. Koele, Nijkerk. Ger. Kerken Beroepen te Rotterdam: F. Vroon, Groningen-oost. Aangenomen naar Oostwold (Old.): kand. A. van Asselt, Baarn; naar Rotterdam (voor de miss. ar beid in Purwokerto): F. L. Schalk wijk, Hoek. Bedankt voor Oudewater: C. Klapwijk, Bennebroek; voor Lex- mond en voor Giessen-Rijswijk: kand. A. van Asselt, Baarn. Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Vrouwepolder: kand. M. van Beveren, Amsterdam. Aangenomen naar Pernis: kand. J. G. Meijer, Oldehove. Bedankt voor Buitenpost, Goes, Hoek, Hijken-Hooghalen en Ter- neuzen: kand. J. G. Meijer, Olde hove. Ger. Gemeenten Beroepen te Werkendam: W. C. Lamain, Grand Rapids (U.S.A.). Bedankt voor Leerdam: H. van Gilst, Dirksland. Bedankt voor Sioux Center (U. S.A.): K. de Gier, Den Haag. Chr. Ger. Kerk Beroepen te Zaamslag: E. Vene- ma, Maassluis. Internationaal Nederland-België 1-1 (rust 0-1); België B-Nederland B 1-0 (rust 0-0); Rotterdam-Antwerpen 0-1; Ned. jeugd-Belgische jeugd 3-2. K.N.V.B. afdeling Zeeland 27 april Bekerwedstrijd Zierikzee IV-Arnemuiden I 1-22. Zaterdagmiddagcompetitie 2e klasse C: Goes IV-MEVO I 4-1; Kapelle I-Kats I 6-1; Kloe- tinge I-Wissekerke I 0-0 (Wol- faartsdijk kampioen). 2e klasse D: MEVO II-Bruse Boys II 6-1. Junioren Zierikzee II-Brouwershaven I 6-8 K.N.V.B. afdeling Zeeland Zomer-avondcompetitle Uitgesteld: 1 mei: Gemeente/P. T.T.-Drukkerij L. O.; 2 mei: Rijkswaterstaat-Prov. Waterstaat. Ingelast: 1 mei: Drukkerij L. O.-Prov. Waterstaat. KORFBAL S.D.K.B. le klasse: Unitas I-Die Gouwe I 2-2; Velocitas I-DSS I 1-1; Zee meeuwen I-SVOWK I 7-1. e klasse: Brouwershaven I- Stormvogels I 7-4; DOSKO I-DES I SCHAKEN Smyslov wereldkampioen schaken De grootmeester Vasily Smyslov is wereldkampioen schaken gewor den, doordat de 22e partij van de tweekamp om het wereldkampioen schap tussen Smyslov en Botwin- nik na de 11e zet in remise is ge ëindigd. Botwinnik hield sinds 1948 de wereldtitel, toen hij het groot- meester-tournooi won, waaraan be halve hijzelf, Vasily Smyslov en Paul Keres, beiden Rusland, de Amerikaan Samuel Reshevsky en onze landgenoot dr. Max Euwe deelnamen. Ingezonden mededeling Te Holloman, in Nieuw-Mexico, wordt, in opdracht van de Ame rikaanse luchtmacht, een reusach tige zonne-oven gebouwd, waarin temperaturen tot achtduizend gra den - zeventig procent van de zonnehitte - kunnen worden op gewekt. De oven zal in de eerste plaats worden gebruikt voor het bstuderen van de uitwerking van snelle temperatuurswisselingen op metalen, die worden gebruikt bij het vervaardigen van raketten. TERUGKEER VAN MORGHAN DE MAGIËR 46. Er valt een gespannen stilte na het dreigende ultimatum van Graaf Conrad. De mannen op de torentrans beginnen met ge dempte stem te overleggen en de Graaf glimlacht honend als hij de opgewonden handgebaren ziet, waarmee Aram's dienaren hun woede en wanhoop verraden. Eindelijk buigt Broek, de wapen smid, zich over een der kantelen. „Het is mijn plicht het kasteel tegen elke aanval te verdedigen", roept hij omlaag. „Wij beseffen echter, dat gij met uw duivelse wapens heer Aram's burcht zult vernietigen. Daarom, geef ons de tijd om te beraadslagen wat wij moeten doen!" - „Gij kunt niets doen", grijnst Conrad spottend, „ge zit als ratten in de val! Omdat ik dit kasteel wil sparen, zal ik u een kwart uur respijt geven. Als dan de poort niet opengaat, zullen mijn vuurwapens spreken!" Aram staat te trillen van woede in zijn schuilplaats. „Een kwart uur", sist hij voor zich heen. „Een kwart uur om Barranca te redden". Dan schiet hem plotseling een gedachte door het hoofd. Het is een vermetel, wanhopig plan, maar Aram beseft, dat hij geen keus heeft. En zonder nog een moment te verliezen, werpt hij zich in het zadel en verdwijnt in vliegende galop in de dichte bossen van Barranca

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 3