Koning Hoessein blijft de zaken stevig in de hand houden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Stichting Eilandgemeenschap Schouwen-Duiveland officieel geopend MAANDAG 29 APRIL 1957 No. 18147 1 Secr. W.t I 3e_jaargaiig. Welt.. I ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBOlffi ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. waarin opgenomen- -1797-1699'- REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraal 6, Zierikzee, Postbus nr. t, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtmari, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. KANS VOOR JORDANIË Tal van doeltreffende maatregelen De nieuwe Jordaanse regering past thans een oude anti-commu nistische wet streng toe, aldus is zaterdag van betrouwbare ztfde te Amman vernomen. De vorige rege ringen hebben met de uitvoering van deze wet de hand gelicht. Geen Jordaniër zou nog durven zeggen, dat hy communist is. Koning Hoessein heeft een aan tal maatregelen genomen tegen wat hij een paar dagen geleden „Egyp tische propaganda en verzonnen berichten over mij en Jordanië" noemde. Geen van de ongeveer tien correspondenten van Egyptische bladen was zaterdag nog in Amman en op het kantoor van het Egypti sche persbureau van het midden oosten werd niet meer gewerkt. De propagandazender „Stem der Ara bieren", die door Egypte wordt ge leid, was niet langer hoorbaar door technische tegenmaatregelen. Van de zijde van het Jordaanse ministerie van Buitenlandse Zaken DE AARDBEVINGEN IN TURKIJE Bij de twee aardbevingen, die donderdag het westen van Turkije hebben geteisterd, zijn ongeveer 20 mensen om het leven gekomen en 60 gewond. Men schat dat er circa duizend dorpen verwoest zijn; drie steden zijn gedeeltelijk getroffen. Volgens het hoofdkwartier van de Britse marine in La Valeta is de Britse onderzeeboot jager „Dain ty" naar het getroffen gebied ge zonden, om hulp te verlenen aan de mensen die dakloos zijn gewor den. Zwaar op de maag Een amateur-fotograaf, die enkele opnamen in Ouwe hands dierenpark wilde ma ken, heeft hierbij een voor- zetlens verspeeld. Hij had een close-up van een emu in gedachten en bracht daar om zijn toestel dicht in de buurt van de vogel, te dicht zelfs. Want voor de foto graaf kans zag af te druk ken, had de emu zich al meester gemaakt van de voorzetlens van het fototoe stel. En zonder zich te be denken gebruikte de vogel de voorzetlens als een lek ker hapje. Hoewel een lens ook op een emu-maag onge twijfeld zwaar ligt, komt de amateurfotograaf nog steeds vergeefs informeren of het onderdeel van zijn toestel al uit het vogellichaam is ge- evacueerd. lmei-manifest van het I.V.V.V. Het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen (I.V.V.V.), dat zijn hoofdkwartier te Brussel heeft en dat er aanspraak op maakt 55.000.000 arbeiders uit de gehele wereld te vertegenwoordigen, heeft in een één-mei-manifest verklaard dat het „Kremlin de voornaamste bedreiging blijft voor de wereld vrede". Volgens het manifest is in het af gelopen jaar veel bereikt, „want aan de krachten van het commu nisme en het fascisme zijn ernstige slagen toegebracht, het kolonialis me is op de terugtocht en de ar beiders in vele landen hebben kor tere werktijden en grotere maat schappelijke veiligheid verkregen". De Britse regering heeft vrij dag bekend gemaakt dat zij vier van de vijf slagschepen van de Britse marine zal afschaffen en zich zal concentreren op het bou wen van een vloot voor het tijdperk van de waterstofbom. Alleen het slagschip „Vanguard" dat thans in reserve is, blijft in dienst. De „King George V", „Duke of York", „An- son" en „Howe" zullen worden af geschaft. is meegedeeld, dat Jamal Toekan, broer van de huidige minister van Defensie, tot militair gouverneur van Jordaans Jeruzalem is be noemd.' Voorts is Moefleh I wij an be noemd tot gouverneur van het dis trict Irbid en Hassan Kateb tot gouverneur van het gebied rond Nabloe. De militaire gouverneur van Amman is Fawaz Maher. Er zijn nu in totaal vier militaire gouverneurs in Jordanië. Ontstellend geval van dierenmishandeling Hond (och nog gered In de Maasbrese bossen, nabij Blerick, werd door een landbouwer een herdershond aangetroffen die met een strop om de nek aan een boom was opgehangen. Het dier was echter niet dood. Doordat de hond geprobeerd had los te maken, was de strop over zijn kop gescho ven en juist boven de ogen aange troffen. Het dier stond met de ach terpoten op de grond en moet vol gens deskundigen ongeveer vijf dagen zo gehangen hebben. Bij onderzoek bleek de hond be halve verwondingen aan hals, neus en oren ook nog een zware long ontsteking te hebben. De politie heeft de hond naar het kinder-ont- spanningsoord „Ons Buiten" ge bracht, waar padvinders de zorg over het beest op zich hebben ge nomen. Onder de naam „Scout" hebben zij de hond bij de troep geadopteerd en dank zij hun goede zorgen zal het dier het er nog wel levend van af brengen. kleintjes uit, het binnen UTRECHT. Gistermorgen om streeks 11 uur is een 57-jarige Utrechtse wielrijdster, mevr. H. G. Swart, die van het rijwielpad op de President Rooseveltweg zonder op het verkeer te letten of enig teken te geven overstak naar de brug naar Tuindorp, door een auto ge schept en zwaar gewond. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is zij overleden. 's-GRAVENHAGE. Op 84-jarige leeftijd is \yoensdag jl. in Den Haag overleden Jhr. mr. A. C. D. de Graeff, oud-gouverneur-gene- raal van Nederlands Indië en oud minister van Buitenlandse Zaken. Vandaag is hij, op zijn verzoek, in stilte ter aarde besteld. VLISSINGEN. Zaterdag heeft mevrouw H. Postuma-de Langen, echtgenote van de president-direc teur van de Herstelbank, het mo torschip „Argo Ollandia" te water gelaten op de werf van de N.V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schel de" te Vlissingen. De „ArgoOllan- dia" is het eerste van een serie van achttien schepen, welke in 1955 in Nederland besteld werden door de Griekse reder de heer John C. Car- ras, eigenaar van de Shipping De velopment Corporation te Panama. GRONINGEN. Een 3-jarig jonge tje, P. Hoogstra, dat in de Cuba- dwarsstraat te Groningen aan het spelen was, stak plotseling de weg over en kwam met zijn autoped on der een bestelwagen van de P.T.T. Het kind werd zwaar gewond naar het akademisch ziekenhuis te Gro ningen gebracht, waar het kort na aankomst is overleden. Tweelingencongres te Eindhoven heeft wetenschappelijke waarde Driehonderd tweelingparen zullen aanwezig z(jn Het comité „Wereld-tweelingen congres" te Eindhoven heeft mede gedeeld, dat zich tot dusverre ruim driehonderd tweelingparen voor deelneming hebben aangemeld. De aanmeldingen komen uit Neder land, Duitsland, België, Zweden, Noorwegen, Polen, Tsjecho-Slowa- kije, Hongarije, Zuid-Afrika en Californië. Van de Duitse vereniging voor tweelingen, drielingen en vierlin gen te München is bericht ontvan gen, dat van München een extra trein naar het congres te Eindho ven zal rijden met 200 paren twee lingen. De Duitse tweelingen zul len tijdens het congres op een sportterrein een schaakspel met le vende figuren brengen, die de par tij van Napoleon tegen generaal Bertrand, in 1820 op Sint Helena gespeeld, zal weergeven. Volgens de voorzitter van het comité, mr. C. van Bakel, is een van de motieven waarom het twee lingencongres dat voor het eerst twee jaar geleden in Oirschot werd gehouden, naar Eindhoven is ver plaatst, dat de medische weten schap thans meer dan destijds ge legenheid zal krijgen antropologi sche gegevens te verzamelen. Naar dr. J. Bruins uit Deventer mede deelde, bestaat in de medische we reld en universitaire kringen grote belangstelling voor het tweelingen congres, dat onderzoekingsmoge lijkheden biedt ten bate der volks gezondheid. Tweelingen, althans eeneiige identieke tweelingen, vor men naar hij zeide, uitstekend ver gelijkingsmateriaal bij het zoeken naar ziekte-oorzaken omdat zij het spiegelbeeld van elkaar zijn. E.G.K.S. geeft miljoenen voor woningbouw in Nederland Bestemd voor mijnwerkers en staalarbeiders Ter bevordering van de bouw van woningen voor werknemers in de landen van de E.G.K.S. stelt de hoge autoriteit voor 1957/1958 een equivalent van vijftien miljoen dol lars ter beschikking, voor de finan ciering van de woningbouw in de zes landen. Dit bedrag moet dan worden aangevuld door leningen van anderen. Voor ons land wordt voor 1957/ 58 door de hoge autoriteit een be drag van vier miljoen dollar be schikbaar gesteld, met een looptijd van dertig jaar en een rentevoet van één procent. Door de institutionale beleggers, in dit geval het Algemeen Mijn werkersfonds, wordt een lening verstrekt van zestien miljoen gul den, met een looptijd van dertig jaar en een rentevoet van 4% pet. Dit betekent dat een bedrag van twintig miljoen gulden beschikbaar komt voor de bouw van woningen voor werknemers in de staalindu strie en de kolenmijnen in ons land, tegen een rentevoet van iets min der dan 4 procent. Wanneer naar de tandarts In verband met het feit, dat maandelijks gemiddeld ongeveer een kwart miljoen saneringskaar- ten aflopen, meent het hoofdbe stuur van de Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der tand heelkunde met het oog op het na deren van de datum van 1 mei, er nog eens met klem tegen te moeten waarschuwen, dat men slechts tandheelkundige hulp inroept in dien dit dringen noodzakelijk is. Het gevaar dreigt, aldus deelt de maatschappij mede, dat bij een eventueel herstel van de normale betrekkingen tussen de zieken fondsorganisaties en de maatschap pij, aan de vraag naar hulp, die zich dan inmiddels heeft opgehoopt, op dat moment niet kan worden voldaan. Morgen - dinsdag 30 april - hoopt onze geëerbiedigde Vorstin, H.M. Koningin Juliana Haar 48ste verjaardag te vieren. (Fo+o Meyboom), LUCHTMACHTPARADE BOVEN SOESTDIJK OP KONINGINNEDAG 84 straaljagers nemen deel Ter gelegenheid van de verjaar dag van H.M. de Koningin op 30 april, zal de Koninklijke Lucht macht een paradevlucht boven een gedeelte van Nederland houden met 84 straaljagers. Bij Soesterberg zullen twaalf F- 100 C Super Sabres van 32nd squa dron van de United States Air Force zich formeren met 24 F-84 F Thunderstreaks van de vliegbasis Eindhoven en Volkel. Daarna wordt naar Twenthe gevlogen, waar 12 Hawker Hunters van de vliegbasis Leeuwarden, 12 F-86 K Sabres van de vliegbasis Twenthe en 24 Glos ter Meteors van de vliegbasis Woensdrecht zich bij de eerder ge formeerde 36 toestellen zullen voe gen. De route gaat daarna over Nij- megen-Grave-Oss-Tiel naar paleis Soestdijk, via Harderwijk-Amers- foort-Utrecht-Rotterdam. Na het passeren van Rotterdam wordt de formatie verbroken. De vlucht zal geschieden tussen 11.45 uur en 12.30 uur. De parade- vlucht komt te 12.00 uur over pa leis Soestdijk en wordt uitgevoerd op een hoogte van zevenhonderd meter. Luitenant-kolonel-vlieger J. van Arkel is parade-commandant. Veroordeel niemand eer ge in zijn plaats zpt geweest. „Duikerkwestie" te Steenbergen geregeld In de vrijdagmorgen te Steen bergen gehouden jaarvergadering van het „Waterschap het West- land", heeft de voorzitter, de heer C. J. Potters medegedeeld, dat de strijd over de verantwoordelijkheid voor het herstel van de brug in de Stoof dijk te Steenbergen, die het vorige jaar naam heeft gekregen als „de duikerkwestie", nu gere geld is. De Cultuurtechnische Dienst in Tilburg zal een plan op stellen, dat door het waterschap zal worden uitgevoerd in ruilver- kavelingsverband. De kosten be dragen voor het waterschap f8400, waarbij 75 procent subsidie wordt gegeven. De strijd over de herstellings- werkzaamheden van de brug, die in 1944 door de bezettingstroepen ver nield werd, is'gevoerd tussen het waterschap, de Rotterdamse Tram weg Maatschappij en de provincie. De Stoofdijk is de enige verbin ding tussen Noord-Brabant en St. Philipsland. Verre ontvangst Een Australische ingenieur, George Palmer, heeft in zijn laboratorium te Melbourne televisiesignalen opgevangen uit Londen en Zuid-Ameri- ka. H\j maakte hierbij ge bruik van een speciaal ap paraat. Palmer denkt, dat het binnenkort mogelijk zal zijn geregeld een duidelijke ont vangst van overzee te krij gen. 's-GRAVENHAGE. Het ligt in de bedoeling dat in juli 300 vluchte lingen-kinderen naar Overijssel ko men om in pleeggezinnen vier we ken vakantie door te brengen. Op een nader te bepalen datum zullen de kinderen, die in kampen in west- Duitsland wonen, door daartoe be staande officiële organisaties aldaar worden geselecteerd. UTRECHT. Het fysisch laborato rium van de rijksuniversiteit te Utrecht beschikt over een versnel ler, waarmee een gelijkspanning van 800.000 volt kan worden opge wekt. Bovendien is dezer dagen in de Verenigde Staten een generator besteld, welke 3 miljoen volt op wekt. In het voorjaar 1958 zal deze generator worden afgeleverd. HET IS ZO VER Gepoogd wordt Zweeds Rode Kruis geschenk aan te bieden De Stichting Eilandgemeepschap Schouwen-Duiveland, die ten doel heeft de behartiging van de maat schappelijke, culturele en sociaal- economische belangen van de be volking van Schouwen-Duiveland, is definitief opgericht. De oprichting kreeg zijn beslag op een vrijdagavond in „Concor dia" gehouden vergadering onder presidium van de voorzitter van het voorlopig comité, de heer J. v. Nieuwenhutfzen te Nieuwerkerk. In zjjn openingswoord verwel komde deze de leden van het al- gemeente bestuur en de adviseur van de stichting in de periode van voorbereiding, mr. J. F. Hornstra, directeur van de Stichting Zeeland voor Cultureel en Maatschappelijk Werk in Zeeland. Spr. deed mede deling dat burgemeester mr. Dijck- meester - in de plaats gekomen van burgemeester Van Leeuwen van Brouwershaven - door ziekte ver hinderd was de oprichtingsverga dering bi) te wonen. Mede aanwezig was de heer P. Heering, voorzitter van de Stich ting „Nieuw Schouwen-Duiveland", die door de voorzitter dank werd gebracht voor het vele, wat hij in deze hoedanigheid voor het eiland heeft gedaan. Daar de taak van de Stichting „Nieuw Schouwen-Dui veland" een aflopende is, onder streepte de voorzitter de noodzake lijkheid, dat hiervoor in de plaats komt een Stichting met een nog wat wijdere en iets anders getinte strekking, die de belangen van het eiland naar buiten kan verdedigen. Vooral behoud van het streekeige ne zal een der belangrijkste taken worden, zulks mede gezien tegen de achtergrond van Drie-eilanden- en Deltaplan. Na enkele opmerkingen, die een nadere toelichting vergden, werden de statuten in tweede le zing goedgekeurd. Na een dank woord aan mr. Hornstra, die zich voor de stichting in de aanlooppe riode veel moeite heeft gegeven en burgemeester van Leeuwen, die ook zijn waardevolle medewerking gaf, werd overgegaan tot verkiezing van het definitieve dagelijks bestuur. Eerst werd gestemd over de perso nen, daarna over de verschillende functies. Na stemming bleek het dagelijks bestuur tenslotte als volgt samengesteld: J. van Nieuwenhuij- zen (voorzitter), ds. C. J. van Royen (vice-voorzitter), M. J. Bij de Vaate (secretaris), mevr. D. Delst-Gast (penningmeesteresse) en leden me vrouw Laurense-Pluyster en de heer C. v. d. Post. Geschenk aan Zweden Op suggestie van burgemeester A. A. van Eeten werd besloten bij gelegenheid van de opening van het nieuwe ziekenhuis te Zierikzee, het Zweedse Rode Kruis een toezegging te doen voor een zinvol symboliek kadoo. Dit brengt de noodzaak met zich mee op zeer korte termijn een collecte te organiseren. Het werd sympathiek geacht, nl. wanneer de gelden voor dit geschenk door de bevolking van Schouwen-Duive land zouden worden opgebracht. Over de methode van de collecte werd zeer uitvoerig van gedachten gewisseld. Besloten werd tenslotte dat aan alle inwoners van het eiland een schrijven zal uitgaan met het verzoek om een bijdrage. De uitgaande circulaires zullen voorzien zijn van een strook, waar op het bedrag kan worden ver meld, dat betrokkenen wensen te geven. De werkwijze van de nieuwe Stichting en de taken, die zullen worden aangetrokken, komen in een volgende vergadering aan de orde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1