Koning Hoessein kan rekenen op trouw van de Bedoeïnenstammen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Mftfl 1 - D VRIJDAG 26 APRIL 1957 No. 18146 113e Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4.15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f1,- per stuk. WAARIH OPGENOMEN mz-iea? - - REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32« na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Wordt Jordanië communistisch Amerika houdt zesde vloot achter de hand zijn „door de grove inmenging van de Amerikaanse diplomatie in de binnenlandse aangelegenheden van Jordanië". Koning Hoesse:n van Jordanië schtfnt voor het behoud van z(jn troon en de onafhankelijkheid van z(jn land, zijn hoop volledig ge vestigd te hebben op de traditionele trouw van de Bedoeïnenstammen, die indertjjd - na de eerste wereldoorlog - zjjn grootvader, Emler Ab- doellah, geholpen hebben b(j de vestiging van het koninkrijk Jordanië. De Bedoeïnen - en de grondbe zittende families van Transjorda- nië (het deel van Jordanië aan de oostelijke oevef van de rivier de Jordaan) - zijn de enige betrouw bare steun van de jonge koning in de huidige crisis. Zij vormen echter een minderheid van de bevolking, die anderhalf miljoen zielen telt. Een derde deel van de bevolking bestaat uit Arabische vluchtelin gen, afkomstig uit Palestina. Een tweederde deel woont aan de Pa lestijnse, westelijke kant van de Jordaan of is uit dat gebied af komstig Fel anti-westers Deze Palestijnse Jordaniërs - en vooral de vluchtelingen die reeds negen jaar in grote armoede leven - zijn fel anti-westers. Voorts zijn de meeste Jordaniërs, in het bij zonder de zogenaamde „politiek be- wusten", sterk pro-Egyptisch. Zij zien in kolonel Nasser de redder van het Arabische ras. De verkiezingen in oktober le verden een overweldigende meer derheid voor anti-westerse, pro- Egyptische en linkse groeperingen op. Er zijn circa 50-000 Bedoeïnen in Jordanië, die als nomaden leven en die, vasthoudend aan hun tradi ties, vijandig staan tegenover de stedelingen en het Palestijnse be volkingsdeel. Bij het Jordaanse le ger, dat 20.000 man telt, doen circa 5.000 Bedoeïnen dienst. Amman geleek vrijdagochtend een „dode stad", als gevolg van het uitgaansverbod dat donderdag is afgekondigd, toen de koning een nieuwe, overwegend conservatieve regering vormde onder leiding van Ibrahim Hasjem en alle politieke partijen ontbond. Door de straten van Amman rij den militairen in jeeps en pantser wagens. Een aantal linkse leiders is gearresteerd. De verbindingen met het buitenland zijn vrijwel ge heel verbroken. Spanning in Honduras Troepen uit Nicaraguay zijn don derdag op Hondurees gebied door gedrongen en verscheidene plaat sen op de linkeroever van de ri vier de Cruta gepasseerd. De regering van Honduras heeft krachtig tegen deze schending van de Hondurese grens geprotesteerd, zo is in Tegucigalpa bekend ge maakt. De Hondurese luchtmacht is op de basis van Toncontin geconcen treerd, in afwachting van de ver dere ontwikkeling van de toestand Sterke radio-activiteit China m Radio-Peking heeft donderdag bekend gemaakt, dat de lucht bo ven uitgestrekte gebieden in het noorden, noord-oosten en 't noord westen van (communistisch) China op het ogenblik sterk radio-actief is. Radio-Peking - een verklaring van de Chinese minister van Ge zondheid aanhalend - spoort de luisteraars aan geen fruit en groen ten te gebruiken alvorens deze eerst in kokend water te hebben afge wassen. Het radiostation voegde hieraan toe, dat de radio-activiteit uit Siberië komt. De gouverneur van de zuid- Turkse provincie Aydin heeft mee gedeeld dat de plaats Fethiye in de nacht van woensdag op donderdag door een aardbeving is getroffen, waarbij tien personen om het le ven zijn gekomen, tenvijl er tach tig werden gewond. Bij een aardbeving, die in de nacht van woensdag op donderdag het dorp Arkadan in het zuidoosten van Perzië heeft geteisterd, zouden 13 mensen om het leven zijn geko men en een groot aantal gewond. Volgens de Israëlische radio heeft koning Hoessein de voormalige pre mier Naboelsi, tijdens een alge mene zuivering laten arresteren. Een aantal legerofficieren zou in verzekerde bewaring worden ge houden. Naboelsi trad meer dan twee we ken geleden als premier af, op ver zoek van koning Hoessein, dat was het begin van de crisis. Naboelsi was minister van Buitenlandse Za ken in het kabinet van Chalidi, die woensdag aftrad. De Jordaanse regering heeft donderdagmiddag bevel gege ven de grens tussen Jordanië en Syrië opnieuw te sluiten. Volgens de Jordaanse radio-om roep hebben de burgerlijke leiders van de Jordaanse stad Bethlehem zich achter koning Hoessein ge schaard en de communistische ele menten veroordeeld, die betogingen in Bethlehem op touw gezet heb ben. Radio-Moskou heeft donderdag meegedeeld, dat de recente gebeur tenissen in Jordanië veroorzaakt De Amerikaanse zesde vloot Hoewel men van de zijde van het hoofdkwartier van de marine in Washington geen inlichtingen kon verstrekken over het bevel aan de Amerikaanse zesde vloot om naar het oostelijke bekken van de Mid dellandse Zee terug te keren, heeft men van deze zijde toch toegegeven dat dit bevel rechtstreeks verband houdt met het erger woi'den van de politieke toestand in Jordanië en met de woensdag door presi dent Eisenhower afgelegde verkla ring over de waarborgen voor de verdediging van de onafhankelijk heid van Jordanië. De Amerikaanse zesde vloot om vat volgens woordvoerders van de Amerikaanse marine op het ogen blik ongeveer vijftig schepen. Een versterkt bataljon mariniers maakt er ook deel van uit. Het vliegdekschip „Forrestal", dat groter is dan de passagiers schepen „Queen Mary" en „Queen Elizabeth", heeft begin februari de 45.000 ton metende „Coral Sea" vervangen. Van de „Forrestal" zou den elke 22 seconden vier 2-moto- rige straalbommenwerpers kunnen opstijgen. Deze foto laat zien hoe soldaten met helmen op in een straat van Amman, de hoofdstad van Jordanië, een woedende menigte demonstranten in toom trachten te houden, welke in Amman protesteerde tegen het plan van president Eisenhower van de V.S. voor het midden-oosten en tegen de niemve regering van dr. Hoessein Khalidiwelke naar de mening van het Jordaanse volk teveel pro-westers is. Na een oproep tot algehele staking door de communistische- en andere oppositie-partijen kregen enkele oproerkraaiers in Amman voor deze demonstratie vele duizenden op de been. Koning Hoessein heeft het „internationale communisme" verantwoordelijk gesteld voor de crisis in zijn land en gewaarschuwd verantwoordelijk gesteld voor de crisis in zijn land. ENGELAND VERHOOGT MILITAIRE UITGAVEN VOOR DE LUCHTMACHT Nieuw projectiel - „Firestreak" - wordt in gebruik genomen De Britse regering zal in het jaar 1957-58 een bedrag van 487.650.000 pond sterling voor de luchtmacht uitgeven, aldus is officieel mee gedeeld. Dit betekent een vermeer dering van 10.199.990 pond ten op zichte van het voorafgaande belas tingjaar. Het personeel van de luchtmacht zal van 230.000 man op 210.000 man worden gebracht. De regering deelt verder mee, dat een nieuw projectiel, de „Fire streak", in gebruik zal worden ge nomen. Dit projectiel wordt door middel van infra-rode stralen en reagerend op de warmte van de motoren van een doel-vliegtuig, automatisch naar dit vliegtuig toe geleid. Het zal eventueel van een kop met atoomlading voorzien kun nen worden. De luchtmacht zal beschikken over zware bommenwerpers van de types „Valiant", „Vulcan" en „Vic tor". De voorraad atoombommen groeit steeds aan, aldus de mede delingen. Leidende personen uit Britse luchtmachtkringen hebben donder dag bijzonderheden verteld over nieuwe kernwapens, variërend van een geleide vliegtuigbom tot een ballistisch projectiel met een snel heid van ruim 16.000 km per uur. NATIONALE RESERVE KOMT NIET TERUG Taak overgenomen door dienstplichtigen en daardoor langdurige opleiding heeft gehad. De hierboven genoemde argu menten hebben wel in overwegende mate tot het besluit geleid de Na tionale Reserve op te heffen. De be stemming van de huidige vrijwil ligers der Nationale Reserve moet naar de mening van de minister aan hen zelf worden overgelaten; zij zullen bij de vrijwillige politie, de bescherming bevolking en zeer ze ker bij hel korps luchtwachtdienst zeer goed werk kunnen doen. Op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Visch, met betrek king tot de Nationale Reserve, heeft de minister voor Defensie, de heer Staf, geantwoord, dat hij ken nis heeft genomen van reacties van verschillende aard op het besluit de Nationale Reserve op te heffen. De minister deelt naar aanleiding hiervan mede dat de Nationale Re serve tot dusverre een plaats inge nomen heeft in de organisatie van de .territoriale verdediging. Door het ontbreken van een voldoend aantal dienstplichtigen die bij mo bilisatie een plaats in de territoriale verdediging kunnen innemen, was de bijdrage van de Nationale Re serve in de eerste jaren van onze defensie-opbouw van groot belang. Dienstplichtigen Thans is het mogelijk geworden alle eenheden, bestemd voor de ter ritoriale verdediging, te doen vor men door dienstplichtigen die te voren een volledige militaire op leiding hebben ontvangen. Het was in de afgelopen jaren niet moge lijk om de eenheden der Nationale Reserve op de geprogrammeerde sterkte te brengen, zodat reeds ge deeltelijk in een aanvulling moest worden voorzien. Bezwaren Ondanks alle toewijding en ijver bieef het bezwaar bestaan, aldus de minister, dat de reservisten dei- Nationale Reserve slechts zeer be trekkelijk voor hun oorlogstaak konden worden opgeleid. Onder de tegenwoordige omstan digheden zal een militair in het noodgeval een vijand tegenover zich krijgen, die zodanig is ge oefend en uitgerust, dat het wel on mogelijk moet worden geacht, dat deze militair enigermate partij kan wij non vnlIoHijJf» Eerste „toverballen" voor dr. Drees Minister-president dr. W. Drees zal zaterdagmorgen in het ministe rie van Algemene Zaken ten Den Haag uit handen van een delegatie van de Nederlandse jeugd het eer ste doosje „toverballen" In ont vangst nemen. Daarmede zal de hulpactie ten bate van de Hongaar se jeugd officieel beginnen. Deze actie, die ten doel heeft de somma van één miljoen gulden op te brengen voor de jeugdige slacht offers van de Hongaarse opstand, die in Oostenrijk zijn onderge bracht, zal vanaf zaterdag 27 april tot eind mei geheel Nederland in een geheimzinnige ban houden. Op een nader vast te stellen da tum eind mei zal via de radio dit geheim, waaraan vele waardevolle prijzen zijn verbonden, worden op gelost. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Adviesprijzen voor huisbrandkolen In overleg met het ministerie van Economische Zaken heeft de fede ratie voor de Nederlandse brand- stoffenhandel ook dit jaar advies prijzen voor huisbrandkolen voor voorjaars-, zomer- en winterleve- ringen opgesteld. De voorjaarsprij- zen zullen ,met uitzondering van de zg superkwaliteit en de nootjes af meting 4, gelijk of ongeveer gelijk zijn aan de tot 1 mei a.s. geldende winterprijzen, zo deelt de federatie mee. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zullen de zomer- en winterprijzen de normale verho gingen vertonen. AUTO REED IN SLOOT Vier jongelui jammerlijk omgekomen Vannacht om ongeveer 2 uur is een personenauto met zeven jonge lui bij het dorp Wognum (nabij Hoorn) te water geraakt, waarbij vier inzittenden zijn verdronken. Het waren de 19-jarige Theo Ko- huizen, de 23-jarige mej. Trees van Alphen uit Hoorn en de 17-jarige Nellie van der Lee uit Ilpendam. Drie andere jongemensen kon den bijtijds worden gered. De jongemensen hadden in Wog num een fuifje van geslaagde leer lingen van de R.K Landbouwwin- terschool bijgewoond, waar ook de directeur de heer J. van Alphen met enkele dochters aanwezig was. Na het feest keerden de zeven jon gelui in een grote Buick, eigendom van de heer S. B. de Ruyter uit Oosthuizen, naar huis terug. De twee dochters van de heer van Alphen bevonden zich daarbij. En kele meters van het café, waar het feest was gevierd, is de auto uit een bocht in de weg gevlogen. De wagen ontwortelde twee boompjes, kantelde en kwam met de wielen naar boven in de sloot langs de weg terecht. De jongemensen poogden wanhopig zich te bevrijden doch zij slaagden er niet in de verwron gen deuren te openen. Groots bloemendefilé voor Daleis Soestdijk op Koninginnedag Dames-deelneemsters krijgen 23.000 tulpen Het aantal mensen, dat is uitge nodigd voor het bloemendefilé voor het paleis te Soestdijk op Konin ginnedag, beloopt tenminste 2.100. De dames-deelneemsters aan de ge meentelijke deputaties zullen samen 23.000 tulpen ontvangen, die ter be schikking zijn gesteld door de ge zamenlijke kwekers uit Lisse en Hillegom. Voordat het défilé begonnen is, zullen negenhonderd in het wit ge klede gymnasten uit Baarn en Soest zich hebben opgesteld langs lijnen in de paleistuin, waarmee de pro vinciale en landsgrenzen van Ne derland zullen worden gemar keerd. Nadat dan estafettelopers van het Leidse studentencorps de koningin een oorkonde zullen heb ben aangeboden, begint om elf uur het défilé. Daarin komen eerst enige deputaties, waaronder de burgemeester en de wethouder, van het Franse stadje Lezoux (dat een tweeling-verbintenis heeft met Lopik) en een deputatie van Hon gaarse vluchtelingen. Om half 12 komen de deputaties van de ge meenten van Nederland in provin ciaal verband de paleistuin binnen en stellen zich 'dan op in de door de gymnasten gemarkeerde ruim ten. Hierbij zijn ook deputaties van de Nederlandse Antillen, Suriname en Nieuw-Guinea. Bij de vlaggemast, die wordt op gesteld waar Vaals ligt in de le vende kaart van Nederland, zal de koningin vervolgens een huldiging in ontvangst nemen van een depu tatie van de gemeente met het kleinste zielenaantal (Serooskerke), van de kleinste gemeente in opper vlak (Nieuwpoort) en van deputa ties van de Nederlandse Antillen, Suriname en Nieuw-Guinea. Daar na zal de koningin zich naar de Koninglaan begeven, zodat allen, die de paleistuin niet konden in gaan, van hun hulde blijk kunnen geven. Ontwijk een uitvrager, want hij is ook een uitflapper. \Serooskerke De in deze gemeente gehouden collecte ten bate van het Leger des Heils heeft f 30,79 opgebracht. Mededeling Op Koninginnedag - dinsdag 30 april - zal de Zierikzeesche Nieuwsbode NIET verschijnen. Voor het gehele personeel van de N.V. Drukkerij v/h Laken man Ochtman is Konin ginnedag een vrije dag, zodat de kantoren voor het publiek gesloten zullen zijn. De directie. Overdenking .lülllIUilIHKIlUlilllUUIUIinUlIilUttllllIllJilllllllliUllliHIfl illllil!llllll!)lllllll!llllllil)lllllllll|lllllllillllllll HET BOZE OOG „Gij zult uw zinnen niet zetten op iets, dat van uw naaste is". Deut. 5 21. Het boze oog is een bijgeloof, dat we aantreffen in de zuidelijke lan den van Europa, doch ook daarbui ten wel. Het hele nabije oosten, zo vol beweging en roerigheid in onze dagen^is er vol van. Hij, die het toveren door zijn blik op die ander te werpen. Hij berokkent deze daardoor allerlei kwaad. Bijgeloof, bijgeloof - is dat alle maal wel zulk bijgeloof? Bestaat er niet een boos oog en bezitten wij het niet allemaal in min of meer dere mate? U weet toch ook wel, dat een van de allergrootste zon den van het menselijk hart de af gunst is. De ander heeft wat - en wij hebben het niet en wij gunnen hem dat niet. Wij willen het zelf ook bezitten en wij voelen ons eerst bevredigd, als wij zelf zover zijn en de ander het zijne missen zou. De promotie van een vriend heeft altijd een wat pijnlijke kant, voor al, wanneer hij daardoor boven ons uitgroeit - en omgekeerd: de tegenslag van de naaste heeft steeds iets in zich, dat ons niet vol komen mishaagt, 't Is niet prettig om zulke dingen te horen en te lezen en we achten ons aan ons goede geweten verplicht te protes teren. Maar deze dingen liggen vaak zo diep in de menselijke ziel verscholen, dat ze ons eerst bekend worden, wanneer we er over aan het denken gezet worden. Bij kin deren komt de afgunst in begeren en misgunnen eerder en gemakke lijker naar boven. In de laatste der Tien geboden worden wij op deze zonde gewezen, en er wordt ons gezegd, dat wij dit te laten hebben. Dit is een kwaad, dat zich zelf trouwens heel erg straft: het vernietigt alle eigen vreugde in het leven, het verbreekt elke verbinding met anderen. Hier geldt het wel in heel sterke mate: men beproeve zich zelve en men spare niet uit weekheid zijn eigen hart. Dan kunnen wij met Gods hulp dit kwaad van het boze oog weren uit ons leven. Z C. J. v. R. Leidse sterrenwacht observeerde Arend-Roland Komeet met blote oog zichtbaar De Leidse sterrenwacht heeft donderdagavond eindelijk de kans gekregen om de komeet Arend-Ro- lan>V'Vaar te nemen. In de maanden november tot fe bruari hadden de Leidse astrono men geregeld de helderheid van de komeet gemeten, maar deze week werd hun geduld op de proef ge steld. Iedere nacht bleef de hemel bewolkt. Donderdagavond tussen negen en tien uur kon tussen de wolken door de komeet echter vrij goed worden geobserveerd. Daarna trok de lucht dicht en was waarnemen onmoge lijk. De komeet Is gemakkelijk met het blote oog zichtbaar. De Leide- naars zagen een staart van een stuk of zes graden lengte, maar wellicht is bij waarneming onder gunstiger omstandigheden de staart aanzienlijk langer. De kop of coma van de komeet is in helderheid te vergelijken met een ster van de tweede derde grootte De astro nomen hopen bij beter weer nauw keurige metingen van de helder heid te kunnen doen en foto's te maken ter bestudering van de bouw van de staart. Enkele amateurs in ons land hebben zich hetzelfde doel gesteld. Sommigen van hen namen de ko meet zondag reeds waar. De heren Kemp uit Maastricht zagen toen zelfs al kans een betrouwbare schatting të maken van de helder heid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1